Extra contingent plan Pannenhoef woningen in Kaatsheuvel Jampe DOELMATIG CONSUMEREN AFSCHEID VAN VIJF RAADSLEDEN Haarmode uit Parijs imJhiiH MINISTER j. SMALLENBR0EK TREEDT AF Botsing keuze In Loon op Zand De consumptie is het grote probleem van deze eeuw. Vooral na de laatste wereldoorlog is het actueel ge worden. Niet alleen door de grote verbruiksdorst die alle volken na de jaren van ellende hadden gekregen maar vooral door 'n geheel gewijzigde opvatting ten aanzien van de te voeren sociaal-economische politiek door de overheid. Deskundigen hadden leren inzien dat langs de weg van de opgevoerde consumptie het gehele economische leven tot een hoog tempo kon wor den opgevoerd. Daarmee kon dus het fel begeerde goed van de volledige werkgelegenheid worden ver kregen. Het is ons dan ook toegeworpen. Naarmate de tijd is voortgeschreden, heeft het verbruiksprobleem ons tal van rimpels in het voorhoofd bezorgd. De Europese volken hebben hun oorlogsachterstand in het verbruik kunnen inhalen. Intussen had men in andere delen van de wereld de consumptie op een on gekend hoog niveau gebracht, terwijl het grootste deel van de wereldbevolking, dat in de ontwikkelingslan den woont, in korte tijd ook veel consumptie-bewuster werd. Raken wij in de omweg-produktie achterop Remmen Laatste nieuws Moeilijke Besprekingen in Rhodesië afgebroken Overbestedêng Russen lanceerden donderdag Loena 91 Debat over honden-kennels Waardering Prijs van Solex omlaag Ligne „Féminité" n Damesmode Tilburg MAANDAG 29 AUGUSTUS 1966 87e JAARGANG No. 68 De tcho v^n het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 P- mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) 1,20 HoofdredacteurJAN TIELEN WAAlWI]kS6 611 l AllQStR A AtSÊ COURA11T Gironummer 1069687 Losse nummers 20 cent. Dit blad verschijnt 2x per week Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" De consumptie is het grote probleem van deze eeuw En zo zijn we al jaren bezig met een meedogenloze achtervolging met het verbruik als inzet. De ontwikkel de volken jagen met hun consumptie patroon achter de hoog ontwikkelde naties aan, terwijl de eersten door de onder-ontwikkelde gebieden in de rug worden gekenen. Het wereldcon sumptie probleem is dat de afstand tussen de maximale en middelmatige ivelvaartstaten niet alleen is ver groot maar dat er vooral een toene mende afstand dreigt te ontstaan tus sen de middenmoot 'en de achterblij vers. Om verbruik mogelijk te maken, moet er worden geproduceerd. Dit vereist inspanning van volken en in dividuen. Die inspanning moet goed worden georganiseerd om de produk- tie tot aan top-niveau te kunnen op voeren. Daarom laten wij telkens een deel van onze verbruiksmogelijkheid achterwege en besteden die aan goe deren, die ons in tmweg-produktie brengen. In verschillende delen van de we reld wordt het duidelijk dat wij in de omwegproduktie achterop raken en dat de consumptiedrift te sterk ge prikkeld is. Dan moet er worden af geremd. Onmiddellijk rijst dan de vraag wie en waar er moet worden DEN HAAG Minister Smallen- broek treedt af. De A.R.-minister van Binnenlandse Zaken Smallen- broek zal begin deze week zijn ontslag aan H. M. de Koningin aan bieden. Een aantal A. R.-voorman nen hebben, na langdurig beraad, de bewindsman geadviseerd heen te gaan. De beslissing nam de heer Smallenbroek echter persoonlijk. Er was in Anti-Revolutionaire-krin- gen nog al wat deining ontstaan, na de nachtelijke aanrijding van enige tijd geleden. Het uittreden van minister Smal lenbroek houdt geen enkel verband niet de moeilijkheden van het ka binet Cals. Wel komt het heengaan op een tijdstip waarop het voort bestaan van het huidige kabinet onzeker is. De situatie van het ka binet noemden politieke waarne mers ook na dit weekeinde nog zeer lastig. Veel zal afhangen van de houding van het kabinet inzake de eis van de KVP-fractie om de be lastingverlaging in ieder geval op 1 januari a-s. te laten door gaan. Het moet dan ook zeker niet voor onmogelijk gehouden worden, dat het Nederlandse volk eerder naar de stembus moet dan is vastgesteld. verminderd. Dat probleem is levens groot in Engeland aan de orde. Het wordt duidelijk dat ook wij in Ne derland daar voor staan. De correctie gaat met grote spanningen gepaard. Het is een prachtig verhaal van volkshuishoudingen, die elkaar naja gen in verbruiksdrift. Binnen de volksgemeenschap is het niet anders. Ook in de kleine economische ge meenschap is het niet anders. Wij zien eerst de gezinnen op fietsen rij den, terwijl anderen met een brom mer zijn bevoorrecht en een derde groep met auto's gewapend aan het verkeer deelneemt. Wij weten hoe de verschuivingen zich hebben voltrok ken en steeds grotere groepen over 'n auto de beschikking hebben. Op het terrein van de kleding en voeding is het niet anders. De kle ding wordt luxueuzer en veel gevari eerder. De eenvoudige voedingsmid delen, zoals brood en aardappelen worden naar het tweede plan ver schoven. Wij zoeken naar steeds meer middelen, die ons vrije tijd verschaf fen en wij trachten dan die vrije tijd weer op te vullen met bezigheden die ons consumptief vermogen vergroten. De jacht naar welvaart is al jaren in beweging en hetgeen wij daarin meevoeren wordt steeds weelderiger Ook daar een klim van minimum-be- staansmogelijkheid tot een situatie van super-welvaart, die door allerlei statussymbolen wordt gekenschetst. Hetgeen zich bij de volken openbaart, wordt ook hier zichtbaar. Het wordt steeds moeilijker om elkaar bij te houden in de zucht naar meer ver bruik en luxe. De consumptietrein heeft zoveel vaart dat er zich bij het afremmen gevoelige botsingen kun nen voordoen. Door tal van oorzaken schijnt de consument op drift te zijn geraakt. De mogelijkheden van de techniek, die steeds nieuwe artikelen op de markt brengt, zijn daar mede debet. Een andere oorzaak is te vinden in de reclame-psychologie, die tallozen verdooft voor economische mogelijk heden. Het assortiment van aangeboden De besprekingen in Salisbury tus sen Rhodesische en Engelse hoge ambtenaren ter voorbereiding van onderhandelingen over het Rhode sische geschil zijn plotseling afge broken. De Britse ambtenaren heb ben bevel gekregen om ogenblik kelijk naar Londen terug te keren. In Londen meent men, dat het be wind van premier Smith geen enke le kans ziet op verzoening met Engeland. verbruiksartikelen wordt steeds bre der en dieper. Er zijn steeds meer goederen te koop in een eindeloze variatie in prijzen. Dat maakt het de consument zeer moeilijk om zich goed te oriënteren. Wat moet hij kiezen voor zijn geld en in welke kwaliteit? Niet iedereen is zo economisch ge schoold dat hij op elk moment bij ie der artikel en onverschillig de plek waar hij vertoeft een juiste keuze kan maken. Het prijzenbeeld, van ouds het beste houvast voor de con sument, wordt thans ernstig vertroe beld door inflatie en snelle assorti mentsverwisseling. De inflatoire werking van loonsverhoging, kosten- vermeerdering, kredietuitzetting etc. heeft thans een zodanig tempo ver kregen dat de verbruiker zich in zijn aankoop nog nauwelijks laat remmen door prijsverhoging. Hij aanvaardt dat zo langzamerhand als een gege ven dat past in onze tijd. Het is deze ontwikkeling die de consumptie een extra stimulans en op zichzelf weer inflatie-verwekkend werkt. Wanneer de consument zijn gefungeerd oordeel over zijn markt situatie kwijt raakt door de ons aan gegeven oorzaken, dan is overbeste- ding niet meer te voorkomen 'en zul len wij via hoge rentestanden, scheef getrokken betalingsbalansen en een aantal faillissementen tot de orde worden geroepen. Dit spel speelt internationaal tus sen de landen. Wij zien in Engeland een duidelijk voorbeeld. Dit spel speelt ook tussen de gezinnen, waar bij wij er vele vinden die ondanks ho ge inkomens steeds meer moeite heb ben evenwicht te vinden tussen in komsten en uitgaven. Ondanks stij gende inkomens wordt het steeds moeilijker om tot een doelmatige consumptiepatroon te geraken. vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086 De Russen hebben donderdag zoals gebruikelijk volkomen onverwacht, de maanverkenner Loena-11 gelan ceerd. Het is vrijwel zeker dat deze in 'n baan rond de maan moet gaan cirke len en vervolgens van vrij geringe hoogte TV-opnamen van het maan oppervlak moet maken om die naar de aarde over te seinen. De leans is groot dat de Russen over enkele dagen een nieuw ruim tesucces zullen boeken ten koste van hun Amerikaanse concurrenten. De leiders van het Amerikaanse project Lunar Orbiter hebben zich al min of meer neergelegd bij de betrekkelijk inferieure kwaliteit van de telefeto's, die hun LOR-1 naar de aarde over seint. Zij hebben hun hoop thans ge vestigd op de LOR-2, die in novem ber zal worden gelanceerd. (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - De raad van de gemeente Loon op Zand werkte zich donderdagavond in een snel tempo door de vrij korte agenda. Discussie ontstond alleen over het voorstel tot vaststelling van een huurreglement voor woningen in het plan „Pannehoef' en over het voorstel van B. en W. om 64 extra toegewezen woning wetwoningen in Kaatsheuvel (Pannehoef) te bouwen. Beide voor stellen werden echter aangenomen. Ook werd donderdagavond af scheid genomen van een vijftal raadsleden die op 6 september, als de nieuwe raad wordt geïnstalleerd, niet meer terugkomen. De heer Elshout was de eerste die bezwaar had tegen het voorstel tot vaststelling van een huurreglement van de gemeente Loop op Zand en van algemene regelen warmterege- ling. Hij vond dat het reglement de huurder teveel beperkingen oplegde. Ook de heer Van Nooye vond het nogal bezwaarlijk als het reglement volgens de letter zou worden toege past. Burgemeester Van Erp wees er de sprekers op dat een soortgelijke verordening reeds eerder door de raad was vastgesteld en dat het hier slechts om enkele veranderingen ging. Het zwaartepunt was echter het verbod tot het houden van huisdie ren. De heer Van Erp achtte het be slist onverantwoord als de bewoners van deze woningwetwoningen nertsen en varkens gingen houden.-„Duiven en kippen valt nog te bezien", aldus de voorzitter die ook het houden van hondenkennels niet juist vond. Het uitsluiten van hondenkennels stuitte op bezwaren van de heer Elshout. Spreker hield een gloedvol betoog over diverse soorten rashonden. „Het zijn juist de eigenaars van kennels die er voor zorgen dat er rashonden blijven. Als dit tegengehouden wordt, gaat het fokken van rashonden ach teruit. Ik kan me dan ook niet met het foorstel verenigen", aldus de heer Elshout die dreigde met een tegen voorstel te komen als B. en W. het ontwerp niet terug zouden nemen. De voorzitter bleef de mening toe gedaan dat een kennel op een binnen plaats absoluut onverantwoord was. „Dan kan een kennel altijd nog naar een woning waar dit wel mogelijk is" aldus de heer Van Erp die er op wees dat de verordening alleen voor het plan „Pannehoef" geldt. De heer Elshout kon het niet eens zijn met de burgemeester. Hij kwam dan ook met een tegenvoorstel, dat de burge meester aanvaardbaar achtte. De ver ordening werd gewijzigd. De bewo ners van „Pannehoef" zullen alleen dan een kennel mogen houden indien B. en W. hiertegen geen bezwaar heb ben. Het college zal zich in deze la ten leiden door de raad van beheer, een orgaan dat hondenkennels con troleert. Het voorstel tot het bouwen van woningwetwoningen in het plan „Pannehoef" stuitte op bezwaren bij de heer Van Nóoye. Deze had erop gerekend dat nu ook Loon op Zand aan de beurt zou zijn voor de bouw van woningen. „Er moeten binnen kort 4 woningen worden afgebroken, terwijl er ook nog enkele krotten moeten worden opgeruimd. Hiervoor komt niets in de plaats". De burge meester zei dat het met veel moeite toegezegde extra contingent was ver kregen door de arbeidsbesparende bouw in het plan „Pannehoef". Het was dan ook alleen maar mogelijk in dit plan de extra woningen te bou wen. „We zullen echter proberen 18 woningen van de bouwstroom 1967- '68 in Loon op Zand te laten bou wen. Loon op Zand heeft overigens onze volle aandacht", zo verzekerde de burgemeester de heer Van Noye. Tot de trouwlustige paartjes zei de heer Van Erp, „beheers je, houd van elkaar en wacht nog even". Met dit laatste doelend op een woning. Zonder op- of aanmerkingen ging de raad akkoord met het voorstel tot het geven van straatnamen, tot het onbewoonbaarverklaren van enkele woningen en met enkele grond aan- en verkopen. Ook het voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het treffen van enige voorzie ningen in verband met de omschake ling van mijn- op aardgas ging vlot onder de hamer door. Aan het slot van de vergadering nam de burgemeester afscheid van 'n vijftal raadsleden, die in september geen deel meer van de gemeenteraad zullen uitmaken. „Met de heer Van Kuijk gaat een stuk historie uit de raad", aldus de burgemeester. De heer Van Kuijk, de nestor van de raad, heeft 27 jaar deel uitgemaakt van de gemeenteraad. De heer Van Kuijk, had zich, gezien zijn leeftijd, niet meer beschikbaar gesteld. Veel waardering had de heer Van Erp ook voor de heer Broeders die gedurende 20 jaar de agrarische be langen had behartigd. De heer Broe ders was gedurende twee perioden wethouder terwijl hij enige maanden als derde wethouder had gefungeerd. Een woord van dank sprak de voor zitter ook tot de heren Van der Lee (17 jaar lid), de heer P. Vloemans (4 jaar lid) en het jongste raadslid de heer Van Gastel die slechts enkele maanden de belangen van de gemeen te had behartigd. De scheidende raadsleden dankten het college voor de prettige sameniverking. De Solex-bromfiets wordt ruim 21 pet. goedkoper. De prijs komt van 419 op 329 gulden. Daarmee is de Solex de goedkoopste brom fiets in Nederland. De prijsverla ging is het gevolg van een reorga nisatie in de produktie. Het is niet waarschijnlijk dat de prijzen van andere merken eveneens sterk worden verlaagd. (advertentie) herfst-winter 1966 Het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise et Coiffure Création lan ceerde op 25 augustus in Parijs de nieuwe haarmodelijn voor het ko mende herfst- en winterseizoen, in aanwezigheid van de gehele inter nationale pers, radio en televisie. Het Syndicat heeft zich deze maal beijverd stelling te nemen tegen een haarmode, die indruist tegen alle gevoel van smaak, en heeft daarom extra de nadruk gelegd op het spe cifiek vrouwelijke element in het kapsel. In tegenstelling tot het coif fure a la gargonne, heeft de nieuwe lijn juist een zeer vrouwelijke char me. De haren zijn niet kort, niet lang, maar hebben een volume waar men ieder gezicht mee omlijsten kan. Van voren gezien is het kapsel waaiervormig, van achteren enigs zins in een punt geknipt. Het voor hoofd wordt vrijgelaten, waardoor het accent valt op de uitdrukking van de ogen. Het is niet nodig het kapsel tegen te kammen, het kan met een eenvoudige „coup de bros se" in stand gehouden worden. Ter ondersteuning van het kapsel is in bepaalde gevallen echter een lichte permanent-wave of z.g. modeling gewenst. Voor cocktail-, avondcoiffures wor den kleine haarstukjes verwerkt, waardoor het coiffure nog meer al lure wint. De modehaarkleuren zijn licht-mat- blond tot chatain-acajou. De leden van het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise et Coif fure Création zijn herkenbaar aan onderstaand embleem SYNDICAT DE LA HAUTE COIFFURE FRANgAISE ET COIFFURE CRÉATION Zij zijn het eerst bekend met de nieuwe Franse haarmode. Ten ge rieve van onze lezeressen, doen wij u hieronder het adres toekomen van het lid van het Syndicat de la Hau te Coiffure Frangaise et Coiffure Création in uw woonplaats. Waalwijk COR VAN DE WIEL Grotestraat 174 - tel. 2623 Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maker enz

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1