wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt In gang zijnde ontwikkeling kan zo niet voortduren Jampe Plattelandsjongeren met de kunst en Gewestelijk Arbeidsbureau noemt situatie onzeker maken kennis de kunstenaar ItÈ^Ï V NIEUWE DUURTEGOLVEN ROLLEN AAN JEUGDFESTIVAL IN TILBURG IE Wij leven voor een deel op cijfers en die spreken meer dan eens een hardere taal. Wij zijn er ook aan gewend geraakt dat de cijfertaal zich speller wijzigt dan de spreektaal. In enkele jaren tijd zijn de meeste inko mens met om en nabij een derde omhoog gegaan. Wij weten al dat dit niet betekent een evenredige welvaarts verhoging, want ook onze kosten van levensonder houd zijn omhoog gegaan. Hier bedroeg de stijging zo'n kleine twintig procent. Nu zou de conclusie moe ten zijn dat een goed deel van ons volk dan toch maar aanzienlijk meer welvaart geniet dan enkele jaren ge leden. Een dergelijke gevolgtrekking zonder meer is niet juist, want buiten de directe kosten van levens onderhoud zijn er ook prijsstijgingen opgetreden en daar praten wij dan maar niet over. Regering en be drijfsleven zoeken nu naar middelen om het bestaan de welvaartsbeeld te behouden en zo mogelijk te ver beteren. Zij zijn het er over eens dat de nu in gang zijnde ontwikkeling niet kan voortduren. Er bestaat een achterstand in de collectieve voorzieningen, zo wordt betoogd. Dit houdt in dat wij een te gering deel van het inkomen van ons volk zouden hebben be steed aan onderwijs, wegen, defensie en andere za ken waar wij samen aan moeten betalen. Grote en kleine bedrijven reorganiseren ook voortdurend Prijsstijgingen Somber rekord Vloedgolf Damesmode Tilburg Order van 60 mil joen voor Stork Textielfabriek in Tilburg sluit Verminderde vraag in schoen- en leder sector Ook voor jeugd uit Langstraat Programma Indeling Stadsgewest geen invloed op naam en zetel K.v.K. Benzine- maatschappijen trekken ten strijde tegen witte-pompen Nu ook benzine uit kolen SU-PRIN2|| oio I T/ o MAANDAG 12 SEPTEMBER 1966 87e JAARGANG No. 72 tcbo vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschynt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,2S 10 ct. inc.k.) 8,85 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Bij de beoordeling van deze achter stand in collectieve voorziening komt allereerst de vraag op of de over heidsinkomsten wel voldoende effec tief worden besteed. Natuurlijk kan men bijvoorbeeld eenvoudigweg de scholenbouw stop zetten en een aan tal dienstplichtigen naar huis sturen, maar het is duidelijk dat hiermee de achterstand nog wordt vergroot, wan neer die scholen er echt moeten ko men en wanneer ons verdedigingsap paraat niet voldoende is. Er moet dus inkrimping van overheidsuitgaven ko men op punten, waar deze minder nodig zijn geworden. Grote en kleine bedrijven reorga niseren ook voortdurend. Bij de over heid zien wij allerlei diensten groeien in tal en last. Zelden wordt een dienst opgeheven. Daarnaast moeten wij be seffen dat veranderingen in econo mie en maatschappij als een echo nog enige tijd na-ijlen. De werkelijke kos ten van een nieuwe sociale voorzie ning komen pas aan het licht als zo'n dienst enkele jaren draait. De verho ging van arbeidskosten bij drastische loonsverhogingen komen eerst enige tijd daarna boven drijven, omdat de aanwezige goederenvoorraden ver tragend werken. Tegen deze achtergrond gezien moe ten wij ook in de toekomst nog reke ning houden met een indrukwekken de lijst van prijsstijgingen. Reeds is een nieuwe huurverhoging aangekon digd per 1 januari 1967. Het moge zijn dat deze eventueel nog korte tijd wordt uitgesteld, de wolken van de ze kostenverhoging hangen boven ons. Vanzelfsprekend zal voor deze verhoging compensatie worden ver wacht in het loonzakje. Welnu, dan zal langs deze weg die huurverhoging kostenverhogend uitwaaieren over ons gehele produktieprogramma. Het zelfde geldt voor de voortdurende rentestijging, die elke investering verzwaart. Minister Veldkamp heeft nog en kele aanvullende sociale voorzienin gen onder zijn voorraad wetsontwer pen. Die zullen zeker eens de staats courant bereiken, hetgeen betekent dat er iemand voor betalen moet. Misschien is dat de werkgever. Deze heeft in de afgelopen tijd echter ge toond dat hij calculeren kan en dus vinden wij ook deze kosten terug in de aanbiedingsprijs van een aantal produkten. Wij hebben ons in de EEG gebonden aan een aantal agrari sche prijsovereenkomsten met de vijf landen van de EEG. Minister Bies heuvel heeft reeds aangekondigd dat hierdoor „enkele" prijzen zullen stij gen. Daarvan mogen de zuivelprijzen worden genoemd. Het brood, de groente, het vlees en de suiker zullen niet achterblijven. In de achter ons liggende vijf jaren is de stijging van de consumptieprij zen in Nederland naar verhouding 't grootste geweest. Het ziet er niet naar uit dat dit sombere record voor lopig zal worden gebroken. Hoe de regering ook wikt en weegt in 't be raad over het zoeken naar middelen voor de uit het lood geslagen lasnds- begroting, zij zal niet ontkomen aan een verhoging van de fiscale druk. Deze drukvermeerdering moet wel worden gezocht bij de indirecte belas tingen. In de eerste plaats omdat er politieke afspraken zijn inzake een vermindering der loon- en inkomsten belasting. Vervolgens omdat in de EEG evenzeer moet worden gestreefd naar een verschuiving van de fiscale druk naar de indirecte heffingen. Tenslotte is prijsverhoging van een aantal goederen het meest effectieve middel om het verbruik te beperken. Worden enkele goederen extra belast dan krijgen zij het volle pond van de verbruikscorrectie te dragen. Omdat hier de rechtvaardigheid van de hef fing in het geding komt, pleiten ve len voor een kleine algemene verho ging van de omzetbelasting. In alle gevallen zullen er prijsstijgingen op treden. Van de loononderhandelingen tus sen vertegenwoordigers van de geor ganiseerde werkgevers en -nemers zal het tenslotte afhangen of en in hoe verre een loonstijging zelf nog als autonome inflatie- en duurtebron zal optreden. De ziektekostenverze keringen hebben een premieverhoging ondergaan. Tegenover de nieuwe duurtegolven die op onze stranden aanrollen, vormen de enkele prijsver lagingen van duurzame consumptie goederen, die zijn aangekondigd, een onvoldoende golfbreker. Met de duurtegolf komen de schokken in het bedrijfsleven: hier een reorganisatie, daar een inkrimping, elders een reeks ontslagen. Vijf doelstellingen zullen onze toekomstige welvaart dragen, zo heeft de Sociaal-Economische Raad ons eens voorgespiegeld. Het zijn be- talingsbalansevenwicht, redelijk inko mensverdeling, bevredigende groei van de economie, volledig werkgele genheid en prijsstabiliteit. Wij zijn bij een gunstige conjuc- tuur er niet in geslaagd de vijf doel stellingen op een rijtje te krijgen. Bij tekenen van recessie is dat nog veel moeilijker. Er zullen veel voorlichting en oneindig veel geduld nodig zijn om onvermijdelijke sociale spanningen op te vangen. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. De gemeenteraad van Rotterdam heeft donderdagmiddag besloten 'n order van circa 60 miljoen gulden bij de Koninklijke Machinefabriek Stork en Co. te plaatsen. Dit be drijf zal tegen dit enorme bedrag de Rotterdamse elektriciteitscen trale bij de Waalhaven moeten ver groten met twee nieuwe eenheden van 300 megawatt. Het worden de grootste stroomleverende eenheden in het land. De grootste machine eenheid staat nu in Noord-Brabant. Zij heeft een capaciteit van 220 megawatt. Opnieuw heeft een wollenstof- fenfabriek, de firma A. Franken en Zoon in Tilburg, het hoofd moe ten buigen voor de concurrentie van het buitenland, met name van Italië. Dit oude familiebedrijf, da terend van 1844, vervaardigde voor. namelijk wollen stoffen voor de fabricage van dames- en kinder- bovenkleding. De onderneming, waarin 75 mannen en 8 vrouwen werkzaam zijn, zal op een nader te bepalen datum worden gesloten. De Tilburgse Stadschouwburg wordt langzaamaan een festival schouwburg. Het grandioze succes van het Festival voor de wer kende jeugd" en Kongres Kerk en Kunst", is voor schouwburg directeur Leo N. de Brabander aanleiding geweest het initiatief te nemen tot een speciaal festival voor plattelandsjongeren. Gemikt wordt derhalve op de agrarische jeugd. Toen dit plan besproken werd met het bestuur van de Katholieke Plattelandsjongeren, vond dit een dergelijk enthousiast onthaal, dat direkt daarop besloten werd dit Festival nog in het komende theaterseizoen te laten plaats vinden. De meest geschikte periode is uiteraard de winter en daarom werd als periode gekozen 24 tjm 27 november a.s. Er is iets gaande op de arbeids markt. De cijfers wijzen dit uit. Een vingerwijzing zit in de cijfers van de vraag naar mannelijke arbeidskrach ten in augustus '65, juli '66 en au gustus '66. De vraag liep in de pe riode resp. terug van 917 naar 799 om tenslotte op 668 stil te houden. Een zeer belangrijke factor hierbij was de verminderde vraag in de schoen- en ledersector. De cijfers hiervan over gelijkluidende periodes zijn 522-461-384. Het Gewestelijk Arbeidsbureau noemt de situatie op het ogenblik wat onzeker en labiel. Door deze afzwak king is er ontspanning op de arbeids markt. De al eerder naar voren geko men lijn in de ontwikkelingen zet zich nog steeds door. Toch blijft er on danks een teruglopen van de vraag en het toenemen van het aanbod een zekere spanning bestaan. Alleen in 't gewest Waalwijk namelijk werken nog steeds 230 Belgen en Luxembur gers en nog eens 275 gastarbeiders uit andere landen. Hiervan zijn er 175 van de Turkse nationaliteit. Drie factoren geven direct een in dicatie van de ontwikkeling. Zo is er de al eerder genoemde verminderde vraag. Er is een lichte stijging te zien van werkloosheid t.o.v. 1965, met na me in de schoen- en ledersector en bij de toeleveringsbedrijven. Tenslotte kan nog een verschuiving van de ont slagaanvragen worden genoemd. Me dio '65 kwam 61 pet. van de aan vragen van werknemerszijde. Op dit ogenblik is dit nog maar 44 pet. Dit zijn weliswaar landelijke cijfers. Er is echter verwantschap tussen de lan delijke en die van het gewest te ont dekken. In dit kader kan echter gezegd worden, dat het gewestelijk percen tage werklozen t.o.v. de mannelijke beroepsbevolking nog steeds stabiel blijft en evenals voor Nederland 1 pet bedraagt. Noord-Brabant ligt met 'n cijfer van 1,4 pet. veel hoger. In de bouw is een afname van het aanbod in één maand tijd - 48 werd 18 - te constateren. Dit heeft mede als oorzaak het onderdak brengen van de schooljeugd. Het afzwakken van de vraag in de bouwsector - 88 werd in 1965 via 41 in juli nu 34 in au gustus - kan worden gezien als een gevolg van een geringere activiteit. In totaal worden 400 deelnemers verwacht, die worden onderge bracht in enkele jeugdpensions in Oisterwijk en Vught. De organisa toren hebben rekening gehouden met een grotere toeloop en rond 500 slaapplaatsen gereserveerd. Dit laatste aantal is het maximum, om dat er zich anders organisatorische moeilijkheden zouden voordoen. Bij dit eerste festival wordt gerekend op rond 400 deelnemers. De openingsbijeenkomst wordt gehouden op donderdag 24 novem ber a.s. Daarvoor worden de deel nemers ontvangen in het „Studio theater" en nuttigen zij gezamen lijk in de pauze-foyer van de Stad schouwburg de eerste maaltijd. Aan de minister van Landbouw en Visserij,, B. Biesheuvel is verzocht om het festival officieel te openen. Een antwoord heeft de organisatie commissie nog niet ontvangen. Voor de algemene inleiding is 'n beroep gedaan op de regisseur, te vens directeur van „Het Nieuw Rotterdams Toneel", Robert de Vries. De eerste avondvoorstelling staat nog niet vast, doch gedacht wordt aan een luchtige openings voorstelling. Voor de vrijdagmorgen en -mid dag is een afwisselend programma opgesteld. De helft van de deelne mers gaan per bus naar de Stads schouwburg om in het „Studio-the ater" een filmvoorstelling bij te wonen. Na afloop daarvan worden - na een koffiepauze - de deelne mers verdeeld in gespreksgroepen van 20 personen, die zullen praten over film. Als gespreksleiders zijn o.a. gevraagd: Charles Boost, Wim Bosboom, Peter v. Campen, Simon v. Collem, Manus v. d. Kamp, Jan Muller, Joost Tholens, H. Wielek, Jan Wiertsema en Hans de Witte. De andere helft van de deelnemers blijft in de jeugdcentra en voeren een gesprek over toneel, waarvoor zijn aangezocht: Ine Veen, Pleuni Touw, Sigrid Koetse, Jan Apon, Ro ger Coorens, Arnold Gelderman, Paul v. Gorkum, Jos Knipscheer, Senne Rouffaer en Cor v. Rijn. De avondvoorstelling op vrijdag 25 november a.s. wordt verzorgd door de toneelgroep „Ensemble", 't eigen Brabantse gezelschap. Zeer Waarschijnlijk zal speciaal voor de festivalgangers worden opgevoerd „De koopman van Venetië" van Shakespeare. In het „Studio-theater" kunnen de deelnemers na afloop van deze voorstelling nog wat gezellig na blijven om met elkaar te praten over de ervaringen van deze festi valdag. Tijdens dit gezellig samen zijn zal de muziek verzorgd worden door het Septet van Cor Luijten, terwijl als extra attractie een op treden gecoontracteerd is van het populaire zangduo „The Luckber- ry's". De zaterdag is bestemd voor mu ziek en beeldende kunst. De deel nemers zullen o.m. bezoeken bren gen aan de ateliers van een aantal beeldende kunstenaars, waarvoor 0.a. gevraagd zijn: Jan Dijker, Eg- bert Dekkers, Ru v. Rossem, Hans v. Zummeren, Henk Potters, Jan Asselbergs, Frans Broers, Lucas v. Hoek, Nico Molenkamp en Hans Claessen. Ook zullen zij gesprekken voeren over het onderwerp muziek o.l.v. de volgende gespreksleiders: Manus Willemsen, Hein Jordans, Henri Arends, Willem Vos, Jan Out, Jo- han Patist, Leo Rommerts, Evert v. Tright en Gerard Verlinden. Op de sluitingsmorgen, zondag 27 november, wordt voor de Katho lieke deelnemers een Misviering ge houden. Als celebrant heeft de or ganisatie-commissie Mgr. Bluijssen gevraagd. Daarna verenigen de deelnemers zich in de pauze-foyer van de Til burgse Stadsschouwburg aan een slotmaaltijd. Voor de laatste maal in de zaal van de schouwburg teruggekeerd zullen de festivalgangers geconfro- teerd worden met Spaanse dansen te verzorgen door het Dansensem ble Antonia y Morino. Voor deelname aan het festival kan men zich wenden tot het se cretariaat: Louis Bouwmeesterplein 1, Tilburg. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord- Brabant te Waalwijk deelt ons naar aanleiding van onjuiste publicaties in de pers mede, dat de Staatssecre taris van Economische Zaken in het begin van dit jaar alle Kamers in Nederland in de gelegenheid heeft gesteld advies uit te brengen om trent het gebied, de naam en de zetel van de Kamers. Daaropvolgend is op 5 april 1966 een Koninklijk besluit verschenen, houdende bepaling van het gebied, de naam en de zetel van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland. Voor de Kamers in N. Brabant betekende dit dat de na men, de zetel en de gebiedsindelin gen ongewijzigd zijn gehandhaafd. De indeling van de Stadsgewes ten heeft daarop geen invloed ge had en behoort deze naar de me ning van de Kamer ook niet te heb ben. Het gebied van de Kamer van Koophandel te Waalwijk omvat de volgende gemeenten: Almkerk, An- del c.a., Dongen, Drunen, Dussen, Eethen, Geertruidenberg, Giessen, 's-Gravenmoer, Heusden, Hooge- en Lage Zwaluwe, Loon op Zand, Made en Drimmelen, Raamsdonk, Rijs wijk, Sprang-Capelle, Veen, Waal wijk, Waspik, Werkendam, Woud- richem, Wijk en Aalburg. In hun gevecht met de witte pom pen hebben de grote oliemaatschap pijen de onderlinge strijdbijl be graven. In de grootste concurren- tiehaarden liggen de prijzen voor super- en gewone benzine thans op hetzelfde niveau en vormen Shell, Caltex, Esso, Total, PAM, Fina en Gulf één gesloten front. In mei, na de eerste aanval, va rieerde de prijs van super-benzine nog van 51,3 tot 52,8 cent bij de witte pomphouders. Thans zijn die prijzen gezakt en variëren ze van 50,9 (Groningen) tot 45 (Bussum). Gemiddeld moet een automobilist bij merkpompen 3,8 cent meer neer tellen. Het absolute laagterecord in Ne derland wordt in Bussum geves tigd. Een vrije verkoper daar vraagt 45 cent voor een liter super. Zijn klanten moeten echter lid wor. den van de zogenaamde Autobar- club (voor een gulden per jaar). De grote maatschappijen hebben hun prijzen in Bussum niet verder durven verlagen dan tot 49,9 cent. De Westduitse liberale bondsdag afgevaardigde Kubitza wil uit de overtollige kolenvoorraden in het Roergebied benzine laten maken. Volgens een in Amerika ontwik keld procédé kan uit kolen ben zine worden gewonnen, die onge veer de helft goedkoper is dan de gewone benzine. Kubitza gaat nu besprekingen over zijn plan voe ren met het ministerie van econo mische zaken in Bonn I vert. M. HOEDEMAKERS Bevernelstraat 21, Waalwijk Telefoon 04160-3086

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1