IT" Rond het gouden jubileum van het Dr. Moller-coilege KEMI" 140 Zaterdag werd kleuterschool „Pannenhoef" officieel geopend (AATSHEUVEL «Oefening en Vermaak» houdt vrijdag Lido-concert u iffiSS IN NIEUWE WIJK KAATSHEUVEL Jeugdbelangen Loon op Zand houdt zaterdag jeugddag APOLLO-THEATER 7 •)E ECHO VAX HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 SEPT. 1966 7 WAALWIJK WONINGINRICHTING woninginrichting jaar ervaring School bestaat uit drie klassen II V Loon op Zand Zoals bekend zal het gouden be- staanfeest van het Dr. Mollercollege op woensdag 21 september a-s. offi cieel worden gevierd. Vanzelfsprekend zullen wij aan dit gouden jubileum meer dan gewone aandacht schenken. Het lijkt ons echter wel interressant als inleiding een brief te publiceren die de OUDSTE - OUDLEERLING van dit college n.l. de heer de L. uit Waalwijk, bij het 40-jarig jubileum schreef in het schoolblad „De Vonk" dat door het instituut werd uitge geven. Deze brief luidde als volgt Het was een bescheiden, om niet te zeggen schuchter begin van de Middelbare Handelsdagschool te Waalwijk. Een school namelijk, waarvan het aantal leerlingen in de eerste en tweede klas samen niet meerbedroegen dan zeventien welk aantal in de vierde, de eind- klas, geslonken was tot vier leek nu niet zo bijzonder in de bekende „gevoelde behoefte" te voorzien. De verdere ontwikkeling echter heeft al die eerstelingen van lera ren en leerlingen als pioniers, in 't gelijk gesteld. Terecht kunnen zij daarom als de voornaamste facto ren van die ontwikkeling vermeld worden, daar een school met en door hen, vanzelfsprekend, staat of valt. De leerlingen waren zich zulks destijds in het geheel niet bewust, de leraren en vooral de Directeur, Dr. H. Knippenberg, terdege Deze nuchtere optimist, laaide van enthousiasme voor zijn leraar ambt, deed zowel leraren als leer lingen om zijn grote kennis. Zijn onmiddellijk met vertrouwen en respect tegen zijn vaderlijke wel willende persoonlijkheid opzien. Hij werd bewonderd door zijn leer- lingenom zijn grote kennis. Zijn lessen in geschiedenis en Nederland se taal waren meer colleges dan louter leerstof behandelde les-uren; terwijl hij bemint werd om zijn strikte, doch humaan getemperde rechtvaardigheidszin. Trouwens, ook wat de overige le raren aanging, troffen die allereer ste leerlingen het bijzonder. De Heer Odekerken, zaliger ge dachtenis, aan vele tegenwoordige leerlingen zelfs nog békend, bracht hen zo „gründlich" de Duitse gram matica bij, dat zij heel hun verder leven door met een naamvalcom- plex behept bleven, dat hun voor vele stommiteiten behoedde. De scheikunde leraar, de Heer v. d. Waarden, behandelde hen als universiteits-studenten, wat voor hun eigenwaardebesef uiterst vlei end was. Bij zijn les-uitleg schreef hij scheikundige formules op het bord, zoals een goochelaar allerlei wonderlijke zaken uit zijn mouw schudt. Bovendien wist hij dit won derlijke voor hen nog begrijpelijk te maken ook. De leraar Frans, Drs. G. van Im- beeck, was op en top het type van een Fransman. Zijn eigenlijke Fran se les was voor hem, en ook zijn leerlingen bracht hij zulks spoedig bij, een noodzakelijk kwaad, waar aan slechts de allernoodzakelijkste tijc. in de klas besteed kon worden. Zij waren toch immers geen school jongens meer, maar studenten, die- in hoofdzaak zelf thuis studeren moer ten. Van veel groter belang Wc. 3 hun algemene ontwikkeling, zot.,.-, hij hun het grootste deel van de Franse" les wist et boeien met lezingen over gothiek en alge mene letterkunde. Zo leerde hij hen, die er ontvankelijk voor waren veel verder te zien dan de leerstof van hun boeken. Dat ging bij som migen wei ten koste van een gede gen kennis der Franse grammatica, doch daar tegenover stond, dat zij de veel moeilijkere kennis der le venskunst konden opdoen, van gro ter betekenis later voor de meeste hunner dan de Passé défini. Drs. de Vries begeesterde hen voor geographie, aan welke les zij de voorkeur gaven boven zijn Engelse handelscorrespondentie. Zijn persoonlijkheid boezemde ont zag in, doch geen vrees. Hij leek hen erg streng, zodat streken uithalen tijdens zijn les niet eens bij hen op kwam. Strikt rechtvaardig als hij was in alles, gelijk de Directeur Dr. Knippenberg, miste hij diens zuide lijke gulheid. Hij was eerder stijf, want zijn Friese aard weerhield hem aan zijn gevoelens uiting te geven. Zijn „jongens" wisten ech ter dat hij van hen hield, want als hij soms hartelijk larhen moest, dan viel heel zijn noordelinge reserve weg en gaf zijn innerlijke goedheid zich onbewust bloot. Een groot geluk voor de school was het, dat hij destijds Dr. Knip penberg als Directeur opvolgde, terwijl het een groot geluk en vol doening voor hem persoonlijk ge weest moet zijn, mede door zijn le venstaak zulk een bescheiden be gin tot zulk een groots geheel als het Dr. Mollerrollege nu is, te heb ben ontwikkeld. Van het oorspronkelijke leraren corps blijven nog te vermelden de Heren van Delft en van Mierlo. De namen van de overige leraren uit dat eerste schooljaar zijn me ontgaan, waarschijnlijk doordat hun vakken me maar matig of in het ge heel niet interesseerde. De Heer Theo van Delft, als te kenleraar, trachtte zijn leerlingen schoonheidszin voor vorm cultuur en lijn bij te brengen. Ook in hem waren zij fortuinlijk, want kunste naar als hij was hechtte hij meer waarde aan de fantasie zijner leer lingen dan aan dorre theorie, zodat zijn lessen ook zelfvertrouwen en onafhankelijkheidsbegrip aan kweekten. Voor schoonschrijven bleef de Heer van Mierlo over, die hen ook met steno op de hoogte bracht. Daarvoor waren de zaterdagmor gens bestemd, de ongunstigste uren voor leraar en leerlingen van heel het lesrooster door het onrustma kend vooruitzicht van de vrije za terdagmiddag en zondag. Geen won der dus, dat hij zich soms over een bitter te beklagen had, daar in die zaterdagochtenduren zij hun ver drongen opstandigheidscomplexen trachten uit te leven tot herstel van hun persoonlijkheids-even wicht Zijn z.e tegenwoordie nog zo, de jongelui of erger De "Liedertafel „Oefening en Ver maak" zal vrijdagavond 23 septem ber a-s. om half tien een populair concert verzorgen in de grote zaal van het „Lido". In verband met de winkelsluiting op vrijdagavond om 9 uur werd van de traditionele be gintijd - 8 uur - afgeweken en werd besloten om half tien te beginnen, om het zodoende voor iedereen mo gelijk te maken het concert te be zoeken. Zoals reeds gezegd wordt het 'n populair concert, waarvoor een aantrekkelijk programma is samen gesteld bestaande uit bekende en geliefde operettemelodieën. Deze zullen worden uitgevoerd door het gemengd koor en een aantal „ei gen" solisten, wier namen in de amateur-muziekkringen een bijzon der goede klank hebben o.a. Nel Dupont, Jo Wellens en Rinus Hes- selberth. De vaste begeleider van „Oefe ning en Vermaak, Frans Wilmont, zal deze avond niet de gebruikelijke vleugel doch een electronisch orgel bespelen. Het geheel staat natuur lijk o.l.v. Louis Sars. Na afloop van het concert om ongeveer half twaalf komen The All Stars op het podi um, voor de vaste Lido-bezoekers beslist geen vreemden. Zij zullen de muziek verzorgen tijdens het bal dat tot twee uur zal duren. Hier mee zal aan deze avond een gezellig en feestelijk slot komen. „Oefening en Vermaak" verwacht voor dit Lido-concert dat aanmerkelijk af wijkt van de tot nu toe gebruikelij ke vorm van concerteren op de eerste plaats haar donateurs en ge regelde concertbezoekers, maar ver ders zijn alle muziekliefhebbers uit Waalwijk en omgeving van harte welkom. Als het succes in verhouding staat tot het enthousiasme waarmee het is voorbereid, is het niet onmoge lijk dat dit eerste Lido-concert uit zal groeien tot het begin van een nieuwe traditie. Het concert is voor iedereen vrij toegankelijk; er zal slechts ter be strijding van de onkosten, een pro gramma worden aangeboden. Ook dient men er rekening mee te hou den dat er van te voren geen plaat sen besproken kunnen worden en Reeds eerder meldden we de grote Jeugddag van de Loonse jeugd. Nu kunnen we het programma ervan be kendmaken. De dag heeft plaats op zaterdag 24 september a.s. De aange sloten afdelingen van de Stichting Jeugdbelangen zullen er allemaal aan deelnemen en het is de bedoeling nu de Loonse bevolking daadwerkelijk te laten zien wat de Stichting inhoudt. De leiding vertrouwt, dat iedereen zich op deze dag niet onbetuigd zal laten en zeker naar de jeugd van Loon zal gaan kijken, want de be langstelling van de ouderen en ouders is de grote steun voor de Jeugdbe langen en ook voor de jeugd op zich. Om 9 uur wordt in de parochiekerk een Teenermis opgedragen. Alle le den zijn hier geüniformeerd aanwe zig. De grote bezieler van Jeugdbe langen, kapelaan Verdegaal zal de H. Mis opdragen. Om 10 volgt een dé filé dor het dorp met alle leden van de stichting. Muzikaal zullen de harmonieën deze optocht vergezellen. De stoet gaat vanuit de kerk door het hele dorp naar 't Cultureel Centrum. Om half 12 wordt de tentoonstelling geopend, waar op overzichtelijke wij ze de activiteiten van de postzegel verzamelaars, gidsen, kabouters rakkers wordt getoond. De laatste jeugdgroepen zullen zelfgemaakte produkten laten zien. Om 1 uur is de openstelling van de inschrijving voor de wandeltocht, die om 2 uur begint. De deelname is mo gelijk van 6-8 jaar voor de 15 km. Die de tocht geheel volbrengt wacht een herinneringsmedaille. Voor de groepen zijn bekers ter beschikking gesteld. De jeugdharmonie zal de deelnemers gedeeltelijk vergezellen. De prijsuitreiking van de wandel tocht is om 6 uur. Om 7 ur zal op de kiosk op het Oranjeplein door de gymnastiekafdeling S.S.S. van de Stichting een demonstratie worden gehouden. Zij zal afgewisseld wor den door volksdansen van Gidsen, kabouters en rakkers. Ook een Judo demonstratie wordt hieraan verbon den. Op de avond om 8 uur is er een groot bal tot besluit van deze eerste Jeugddag in het Cultureel Centrum, dat voor iedereen toegankelijk is. De muziek wordt verzorgd door een be kend Tilburgs beatorkest. Deze dag zal zeker slagen als de medewerking van de hele gemeenschap wordt ver kregen. Het stichtingsbestuur ver trouwt hier ten zeerste op, want het moet een evenement worden. dat de zaal vanaf 9 uur geopend is. De bezoekers die niet over eigen vervoer beschikken kunnen gratis gebruik maken van een bus, die om 9 uur vertrekt vanaf het Vredes- plein. KAATSHEUVEL Tel. 04167-2100 dinsdag, woensdag en donderdag 8.1 5 uur CELESTE HOLM.JOHN LUND LOUIS CALHERN*SIDNEY BLACKMER LOUIS ARMSTRONG Muziek; COLE PORTER TECHNICOLOR VuwVuion l£Glt. CHARLES WALTER) RTO.i SOl.C. Alle leeftijden VROUWENBEWEGING VAN HET N.K.V. AFD. WAALWIJK VERGADERDE De opkomst was voor de eerste vergadering van het nieuwe sei zoen bijzonder goed. Verschillende nieuwe leden kwamen zich mel den, terwijl andere dames er nog over denken om rich ook als lid op te geven. De voorzitster heette allen hartelijk welkom en gaf het woord aan aalmoezenier van Berkel. Deze gaf een korte uiteenzetting over het progrpmma van het ko mende jaar waarin een aantal on derwerpen behandeld zullen wor den die de aandalht van de leden ten volle waard zullen zijn. Tij dens de vergadering bleek, dat er voor de onderwerpen: verzorging Ouden van Dagen, bidden in het gezin, gezinsleven-opvoeding, ont spanning vrije-tijd-hobby's, sociale wetten-bij standswet, kostgeld-zak geld en nog verschillende anderen een grote belangstelling bestond. Na deze flinke en nieuwe inzet kreeg de vergadering een gezelliger verloop door het beluisteren van muziek. DE N.C.V.B. AFD. WAALWIJK EN OMSTREKEN De Vrouwenbond vangt haar na jaarsseizoen weer aan, met de eer ste vergadering op 28 sept. Dan zal de blindeninriehting BARTIMEUS uit Zeist een lezing met lichtbeelden organiseren. Deze inrichting bestaat 100 jaar en men wil, ter herinne ring aan dit heuglijke feit een kapel bouwen en heeft daartoe de mede werking gevraagd van allerlei Christelijke verenigingen, zo ook van de NCVB. Voor dit doel zal een collecte gehouden worden. Verder zal een verloting gehouden worden voor het jubileum op 16 november. In de maan oktober, op de 19e zal mevr. Van de Veen een lezing hou den over: Een hulp, die bij de man past. Grotestraat 183 Waalwijk Tel. 2334 Na een algehele verbouwing hopen wij onze nieuwe zaak op maandag 26 september om 3 uur n.m. feestelijk te openen. Voor Wat vele ingezetenen van Kaats heuvel vermoedelijk nog niet bekend zal zijn in de nieuwe wijk „Panne- hoef' is dat een nieuwe kleuterschool verrezen. Daarmee is een einde geko men aan de zorg van vele ouders uit dit zuid-westelijk gedeelte van Kaats heuvel, die hun kleuters niet zonder angst iedere dag via diverse straten en drukke oversteekplaatsen naar de H. Hart-kleuterschool in de Mgr. Völkerstraat moesten laten gaan. In februari 1.1. begon het kersverse schoolbestuur, samengesteld uit per sonen van verschillende religie uit en in de omgeving van deze wijk, t.w. de heer G. Bosman, voorzitter, J. van Wanrooij, secretaris, mevr. Rijnja- Steenbrink, penningmeesteres, mevr. v. d. Meij-Carmiggelt, A. van Es, G. Bouman en bisschoppelijk commissa ris kapelaan v. d. Berg, met de eerste werkzaamheden. Er volgden bespre kingen met het kerkbestuur der pa rochie St. Jan, dat voor de financie ring zou zorgen en het gemeentebe stuur. Vooral de ervaringen van het parochieel bestuur waren hierbij van belang. Dank zij de voortvarende sa menwerking en de vlotte medewer king van de dienst Openbare Werken der gemeente konden de plannen om in augustus met het onderwijs te star ten voortgang vinden en gestalte krij gen. In nauwelijks 14 dagen werd de semi-permanente school op het Fer- t De bovenste foto toont de nieuwe kleuterschool „Pannenhoef", de onderste foto: pastoor P. v. d. Spijker tijdens de inzegeningsplech tigheden. dinant Bolplein gerealiseerd en korte tijd later in gebruik genomen. De R.K. kleuterschool „Pannenhoef" be staat uit drie klaslokalen, die ruimte bieden aan totaal 120 kinderen, waar van er momenteel reeds 80 de school bezoeken. Er is overeengekomen dat GESLAAGD De heer Jac. Didden te Kaatsheu vel slaagde te Tilburg voor het prak tische en te Breda voor het theoreti sche gedeelte diploma vakbekwaam heid dameskapper. GILDE ST. JAN Zondag j.l. hield het gilde St. Jan vóór dit jaar haar laatste schietoefe ning op de wipvogel. Er wordt elk jaar op 12 zondagen geschoten, waarbij tien schoten worden gelost, zodat 120 punten behaald kunnen worden. Dat het deze laatste 'n span nende affaire zou worden, leed geen twijfel. Na 110 schoten was de stand: 1. P. v. Nieuwstad, 105 p.; 2. P. v, Nieuwstadt sr. 104 p.; 3. F. v d. Camp 103 p. Bij wihst van Vari Nieuwstadt sr. kreeg deze definitief het gouden kogeltje, dat hij reeds tweemaal achter elkaar won. De eer ste 9 punten werden door de beide kanshebbers vlot gescoord, maar vér- moedelijk begonnen bij Van Nieuw stadt sr. de zenuwen 'n woordje mee te spreken, want het tiénde schot miste. Er moest nu gekampt worden en opnieuw miste Van Nieuwstadt sr. Junior deed het beter en haalde vlot z'n 10 punten binnen. De eindstand werd 1. P. v. Nieuwstadt jr. 115p.; 2. F. v. d. Camp 113 p.; 3. P v Nieuw stadt sr. 113 p.; 4. G. v. d. Camp jr. 108 p.; 5. H. v. Balkom 105 p.; 6. G. v. d. Camp sr. 104 p.; 7. H. Esse- ling sr. 100 p.; 8. P. v. d. Camp 95 p.; 9. H. Esseling jr. 95 p.; P. van Balkom 95 p. TAAKVERDELING VAN COL LEGE VAN B. EN W. Burgemeester en wethouders van Loon op Zand hebben de werkzaam heden van hun college onderling als völgt verdeeld De voorzitter heeft de volgende ta ken onder zijn beheer Algemeen financieel beleid; stadsge westelijk aangelegenheden; ruimtelij ke ontwikkeling; openbare werken; gasbedrijf; recreatie; onderwijs; cul turele zaken; volksgezondheid. Wethouder Smulders, die tevens tot loco-burgemeester is aangewezen: huisvesting; woningbedrijf; buiten wegen en waterlossingen. Wethouder Van Noije: dienst voor sociale zaken, personeelszaken. WANDELCLUB JEUGDBELANGEN De leden van de ,wandelclub van de Stichting Jeugdbelangen Loduka hebben: zondagmiddag deelgenomen aan de wandel wedstrijden te Veghel voor 10 ikm. Deze club kwam met een tweede prijs uit de bus. De leden ontvingen een medaille en de leidsters een fraaie beker. DRUMBAND CONCORDIA De drumband van de Kon. Erk. Harmo nie Concordia heeft zaterdag j.l. deelgeno men aan een drumbandconcours te St. Oedenrode. Voor de eerste keer kwam zij uit in de hoogste afdeling „Superieur". Ook in deze afdeling lukte-het 'haar 'n le prijs te bemachtigen. Ook haar tambour- maitre J. v. d. Ven heeft de tambourmai- tre-prijs, een beker, in ontvangst mogen ne men. PAROCHIEEL MISSIECENTRUM Zondag ds de grote MIVA missiecollecte, in geheel Nederland gehouden. Speciaal voor Loon op Zand is deze collecte in de parochie geweest, want de opbrengst zou geheel ten goede komen voor de Landrover welke aan pater Marinus Brands in Came- roen zal worden gegeven. Het is daar zeer moeilijk dit uitgestrekte gébied te 'bewer ken. De vereniging „Het Parochieel Mis siecentrum" heeft de leiding van de MIVA - de missie verkeersmiddelen actie - kunnen bewegen aan deze pater, die een ware noodkreet heeft gericht tot zijn oud parochianen, zijn noodzakelijke wagen te verstrekken. Voor 'hem wordt alle moeite gedaan. In overleg met de pastoor is be sloten de wekelijkse schaalcollecte van voor bije zondag te bestemmen voor de MIVA- bijdrage. Pater Brands, werkt momenteel in Came- roen op de missie van Bétaré - Oya in het diocees Doumé. De dorpen liggen plm. 250 km uit elkaar welke slechts per auto over zeer slecht terrein te bereiken zijn. Het werk van de pater ds het houden en zoeken van contacten met de scholen. Hij geeft ook les aan een college voor het klein- seminare aldaar dat maar liefst 200 km Van zijn post ligt. Het adres van de pater is: Rev. Père M, Brands, Mission Catho- lique, Doumé. Rép. Féd. du Cameroon. P.V. „DE LUCHTBODE" De postduivenvereniging De Luchtbode, hield zondag haar vlucht vanuit St. Ghis- lain. Afstand 158 km. Deelname slechts 18 duiven. Gelost om 11 uur. Overduif C. IJpelaar. Aankomst eerste duif 13 35.29 u. Laatste prijsduif 13.47.2 uur. De uitslag was a-Is volgt A. Kuijten 1; C. IJpelaar 2 6; P. Hooijma- yers 3; A. Leermakers 4 M. Maas 5. Zondag a.s. 25 september zal er een dui- venmand worden vervlogen, of voer naar keuze. Elk lid dat inmandt ontvangt een lot gratis. de school bezocht zal worden door de kleuters, die wonen ten zuiden van de Willem de Zwijgerlaan en de denk beeldig doorgetrokken lijn naar de Huygenstraat en Marktstraat, alsme de van het Pr. Mauritsplein en Fre- derik Hendrikpark. In januari a.s. wordt het derde lokaal in gebruik ge nomen. In tegenwoordigheid van geestelij ke autoriteiten vond zaterdagmorgen de officiële opening plaats, die ver richt werd door burgemeester L. van Erp, Deze vond het een voorrecht de ze daad te mogen verrichten op een plaats, waar tot voor kort alleen en kele boerderijen en grazende koeien te zien waren. Dit historische mo ment vormde immers het begin van de verdere voorzieningen en moge lijkheden op het gebied van onder wijs, winkelcentrum enz., in deze nieuwe wijk. Belangrijk vond hij het ook dat, zoals thans, hierin de bevo'- king van deze wijk zelf de hand had, hetgeen ook nodig is om het gemeen schapsleven te realiseren. Burgemees ter Van Erp dankte het parochieel kerkbestuur en het schoolbestuur, waarin gelukkig ook het vrouwelijk element vertegenwoordigd was, voor hetgeen nu reeds bereikt was in de vorm van deze school, hoopte op een goed contact tussen leidsters en kleu ters als basis dat hier verricht zou worden. Na de inzegening door pas toor P. v. d. Spijker memoreerde de ze nog de goede en vlotte samenwer king tussen gemeente- en kerkbe stuur. Hij dankte de mensen die zich bereid hadden verklaard in 't school bestuur zitting te nemen, wenste hen alle succes toe en hoopte dat de leid sters met hun collega's van de ande re scholen op de juiste wijze zouden samenwerken. Aan het slot van deze bijeenkomst deelde voorzitter Bosman eerst mede dat nog schriftelijke gelukwensen wa ren binnengekomen, o.a. van mrg. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, en de plaatsvervangend inspecteur van het kleuteronderwijsde heer Taks. Hij dankte tenslotte het ge meentebestuur voor de snelle hulp, waarin ook de dienst Openbare wer ken werd betrokken, pastoor en kerk bestuur voor het in hen gestelde ver trouwen en hun adviezen, mej. van Wezel, leidster van de H. Hart-kleu terschool voor haar hulp en de eigen leidsters mej. v. Hussel 'en me j. Don ders bij het gereedmaken der school, de leveranciers voor de vlotte mede werking en zijn medebestuursleden, in het bijzonder secretaris v. Wanrooij. Hij hoopte bij de bouw van een per manente school op dezelfde mede werking te mogen rekenen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 7