Johnny Vos redt 2-jarig broertje van verdrinkingsdood wAAtwijkse en LanqstRAAtse couRant PROF. DR. M. VAN STRAATEN „KATHOLIEK MIDDELBAAR ONDERWIJS HEEFT BESTAANSRECHT" H. DE ZEEUW Wmrtrmrei Gemeente schonk elektronisch orgel Waardering Priester of leek Docentencorps Verplicht zieken fonds ook voor zelfstandigen Muziekschool wordt 8 oktober geopend Onze Perzische tapijten maken Uw woning tot de residentie van een koning! Protestante Levens school start 4 okt. in Waalwijk J. van Meeswijk loco-burgemeester Treinrover gearresteerd Gouden jubileum Dr. Moller- college woensdag officieel herdacht Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tal. 04167-2002 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) f 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 by girobetallng (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1966 87e JAARGANG No. 75 De tcho van het (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Woensdag is tijdens een bijeenkomst in de aula van het Dr. Mollercollege officieel het gouden jubileum van het katholiek middelbaar onderwijs in de Langstraat herdacht. Prof. dr. M. van Straaten hield een feestrede onder de titel; „Bezinning na vijftig jaar katholiek middelbaar onderwijs in Waalwijk"De Nij meegse hoogleraar toonde aan dat het katholiek middelbaar onder wijs nog altijd bestaansrecht heeft. Na afloop van de herdenkings zitting recipieerde het curatorium. Burgemeester J. Teijssen bood, tijdens deze receptie, namens de gemeente een elektronisch orgel aan. De eerste dag van de viering van 't gouden jubileum werd ingezet met een plechtige Eucharistieviering in de kerk van St. Jan. De H. Mis werd gecelebreerd door vijf priesters, die als docent aan het Dr. Mollercol lege verbonden zijn. Onder leiding van Frans Wilmont zongen de leer lingen de tienermis van Van Over- beek. Muzikale medewerking ver leende het Linda Trio uit Waalwijk. De herdenkingsbijeenkomst werd geopend door de president-curator, de heer J. Timmermans. In zijn wel komstwoord kon de heer Timmer mans een groot aantal genodigden begroeten. Zo waren ondermeer aan wezig de burgemeesters van de Mid- den-Langstraatse gemeenten, de wet houders en secretaris van Waalwijk, vertegenwoordigers van de vereniging „Ons Middelbaar Onderwijs", direk- teuren, docenten en bestuursleden van andere scholen en het voltallige docentenkorps van het dr. Mollercol lege. De heer Timmermans zei dat het begin van deze eeuw een tijd van be zinning en vooruitgang inluidde. „De toen in opkomst zijnde schoenindus trie, had behoefte aan goed opgeleid administratief personeel. Er moesten op onderwijsgebied dan ook andere wegen worden ingeslagen, hetgeen leidde tot de stichting van een han delsschool", aldus de heer Timmer mans die 't niet na liet de namen van de mannen van het eerste uur te noe men. Veel waardering had de presi dent-curator ook voor dr. H. Knip penberg, de eerste direkteur, en voor drs. G. de Vries die 33 jaar de scep ter over de school had gezwaaid. Spreker was verheugd dat drs. De Vries deze bijeenkomst bijwoonde. „leder heeft op zijn eigen wijze meegewerkt aan de school; ook de oud-voorz. de heren E. Klijberg, J. v. Iersel en J. Tielen die vroeger heel wat moeilijkheden hebben moeten overwinnen. Dat geldt ook voor oud-docenten die onder omstandigheden hebben moe ten werken, die men zich nu niet in kan denken. Allen hebben dit echter gedaan om deze katholieke school in stand te houden. Daarom verheugt 't mij dat prof. Van Straaten bereid was over het katholiek middelbaar onderwijs in deze tijd te spreken" aldus de heer Timmermans. Prof. Dr. M. van Straaten zei dat slechts een relatief klein aantal Han delsscholen het bestaan had weten voort te zetten. Ook de Waalwijkse Gemeentelijke Handelsdagschool is er niet gekomen. G. S. weigerden eenvoudig een verzoek tot subsidie. Niet vreemd hieraan was de clerikaJe invloed, die in die tijd zover reikte dat aan de gemeenten bestaande mid delen konden worden ontnomen. Katholiek Middelbaar Onderwijs kon in die tijd echter alleen worden genoten aan de Bisschoppelijke col leges en aan de Jezuitenscholen. Den Bosch en Breda hadden gemeentelijke gymnasia en een Rijks HBS, die ech ter door de katholieken gemeden werden. Hier dienen de namen van dr. M. Poelhekke en dr. Moller te worden genoemd. De eerste deed de katholieken de drempelvrees tot de universiteit overwinnen, Dr. Moller stichtte de Leergangen en riep het O.M.O. in het leven. Prof. van Straaten stelde de vraag of de scholen geleid moeten worden door priesters of door leken. Aange zien er nog steeds een voortdurend tekort is aan competente leerkrachten vond hij het inschakelen van priesters alleszins gerechtvaardigd. Een nieuw probleem, aldus prof. Van Straaten, dat zich de laatste jaren voordeed, is het bestaanrecht en de noodzake lijkheid van de Katholieke Middel bare Scholen in deze tijd. „Wat vroeger onaangetast leek, daar staat thans een vraagteken ach ter. Nu vraagt men zich af of het nog wel noodzakelijk, wenselijk en verantwoord is. We dienen de argu menten echter opnieuw te bezien. Als ik het goed zie concentreren de argumenten ter motivering van het katholiek Middelbaar Onderwijs zich rond de milieu-theorie"al dus spreker. Bij de argumentatie de katholieke school op te bouwen van uit het milieu wees pater Van Straa ten er op dan niet uit het oog te ver liezen dat de school een leerinstituut is en dan pas opvoedingsinstituut. Ook 't godsdienst onderricht (enkele uren per weekachtte hij niet bepa lend voor katholiek onderwijs. De leerlingen op school moeten le ren als katholiek te denken en leven. Juist hierin vervuld het docen tenkorps een belangrijke rol. In te genstelling tot een universiteit treden op een middelbare school de docen- Alle burgers (behalve de ambte naren die een eigen voorziening krijgen) die een inkomen hebben dat ligt beneden de weistandsgrens, moeten op gelijke voorwaarden verzekerd zijn tegen de normale geneeskundige risico's die thans worden gedekt door de verplichte, de vrijwillige en de bejaardenver zekering. Dat is het uitgangspunt dat minister Veldkamp (Sociale Za ken en Volksgezondheid) en de staatssecretarissen Bartels (Volks gezondheid) en Hoefnagels (Finan ciën) hebben gekozen bij de indie ning van een wet tot wijziging van de ziekenfondswet. De bedoeling is daarom dat (waarschijnlijk per 1 juli van het volgend jaar) een ver plichte beperkte volksverzekering met deze strekking tot stand komt. WAALWIJK Zaterdag 8 oktober wordt de Waalwijkse Muziekschool officieel door burgemeester J. Teijs sen geopend. De opening zal plaats vinden 's-middags om 15.30 uur in de aula van de school aan de Wil- helminastraat 4. De bijeenkomst zal muzikaal worden omlijst door een trio bestaande uit de heren D. Mooy (fluit), J. Plinsinga (viool) en H* A. Timm (piano). Na afloop is er gelegenheid tot bezichtiging van 't gebouw. Op de achtergrond het curatorium. Rechts: prof. dr. M. v. Straaten tijdens zijn rede. ten als een team naar voren. Juist dit team drukt zijn stempel op het katho liek onderwijs", aldus prof. dr. M. van Straaten. De heer J. Timmermans zei dat zowel de inhoud als de wijze waarop prof. Van Straaten de rede had gebracht alle verwachtingen had overtroffen. Hij zei dankbaar te zijn dat Waalwijk een katholiek middelbaar onderwijs instituut bezat. Na afloop van de bijeenkomst recipieerde het cura torium in de aula. Velen kwamen hun gelukwensen aanbieden. Donderdag was het feest voor de jeugd. Op het sportcomplex Elzenhoven ivas er een sportdag, die onder een stalend zon netje, donderdagmorgen om 9 uur was ingezet. Donderdagmiddag was er een picnic op het sportveld. Van daag (vrijdag) maken de leerlingen met docenten excursies naar verschil lende plaatsen. Zaterdag is er dan 'n feestavond voor het curatorium 'en de docenten met hun dames. Tot slot is er zondag een reünisten-bijeenkomst voor oud-leraren en oud-leerlingen. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Op de bovenste foto Burgemeester Teijssen, vergezeld van de wethouders J. v. Heeswijk en J. van den Hoven, feliciteert de heer Timmermans. Op de onderste foto De heer Timmermans en burgemeester Teijssen bij het elektronisch orgel, het geschenk van het gemeentebestuur. Komt langs en overtuigt U van de grote collectie en lage prijzen. Nieuwstraat 172 Tel. 04250-24754 en 31553 TILBURG Met ingang van 4 oktober 1966 zal worden gestart met een Protes tantse Levensschool voor Waalwijk en Omgeving. In de periode van oktober 1966 tot februari 1967 zal deze streekschool gevestigd zijn in de voormalige Openbare School in de Stationsstraat en daarna in het thans in aanbouw zijnde Protes tantse Centrum aan de Potgieter straat. Als hoofdleider van dit vor mingsinstituut is met ingang van 1 oktober as. aangesteld de heer J. W. Eising, Prof. Krabbestraat 14 in Waalwijk. Voorlopig zal daar ook het kan toor van de Levensschool geves tigd zijn, zodat alle correspondentie voor de school daarheen gezonden kan worden. Zolang er nog geen telefoonaan sluiting is, kan men ten alle tijden de nummers 38162 (04100) en b.g.g. 15076 (C-4900) benutten. Door de oprichting van een Protestantse Le vensschool in Waalwijk is kunnen worden voldaan aan een lang ge koesterde wens, waarbij gedacht werd aan de lange reistijden van de jongens en vooral aan de pro blemen, die dit in de bedrijven meebracht. De direkteur van de Levensschool in Den Bosch en Waalwijk, de heer C. Wijnberger, is dankbaar voor de ondervonden medewerking in het verleden en hoopt dezelfde steun en medewerking te mogen blijven ontvangen voor de Protestantse Le vensschool in Waalwijk. Een de pendance, uitgaande van de stich ting „Vorming Bedrijfsjeugd 's-Her- togenbosch e.o.", met het vriende lijk verzoek om wanneer men nog niet Katholieke Jongeren in het bedrijf heeft, die de Levensschool mogen, bezoeken, een en ander door te geven aan de directeur. WAALWIJK Ook voor de ko mende vierjarige-ambsperiode is wethouder J. v. Heeswijk benoemd tot loco-burgemeester. De heer v. Heeswijk, die reeds 15 jaar wet houder is, vervulde ook in de af gelopen periode de functie van lo co-burgemeester. Met de benoeming van de heer Van Heeswijk hebben er zich in het college van B.enW. geen wijzigingen voorgedaan. Een 80-tal mensen in Hoogeveen zijn ziek geworden, na het eten van pudding in een hotel. overnemen. Dr. de Blois werd ge waarschuwd die eerste hulp ver leende en mond op mond beade ming toepaste. Het kind dat niet bewusteloos was liep blauw aan. „Peter kan niet zwemmen, ik moest hem eruit halen want hij lag met zijn handjes zo plat op 't water", zegt John ervan Op onze vraag of hij zelf al kon zwemmen antwoordde hij ontkennend. Een overgelukkige moeder kon even later haar kleine in bed stop pen waar het nog enige dagen zal moeten bekomen. Buren die alles hadden zien ge beuren konden er maar niet over uit. John zelf neemt het rustig op. De bloemen en cadeautjes die ge bracht werden vielen wel in goede aard en toen hij de volgende mor gen ook nog vrij van school kreeg was hij helemaal in zijn nopjes. Ronald „Buster" Edwards, drie jaar lang over de gehele wereld ach tervolgd als het vermoedelijke mees terbrein achter de miljoenenroof uit een Engelse posttrein in 1963, heeft zich aan de politie overgegeven. Eenslager uit Groningen heeft in zijn auto een gezin van 4 perso nen uit Oost-Duitsland gesmokkeld. De man is kanker-, de vrouw long specialist. De zeven-jarige John Vos, wo nend Noordstraat 88, heeft maan dagmiddag om ongeveer 4 uur zijn tweejarig broertje Peter van ver drinking gered. Achter de flats aan de zijde van de Langstraatweg loopt een sloot waar Peter aan het spelen was. Vermoedelijk zijn de twee ballen, waarmee hij speel de, in het water gevallen, waarna hij hurkend heeft geprobeerd deze eruit te halen. Hij moet daarbij voorover zijn gevallen. Zusje Anja, die dit alles voor haar ogen zag gebeuren, holde hard weg en kwam John tegen die juist uit school kwam. Zij vertelde hem wat er gebeurd was en zonder een spoor van paniek rende hij rechtstreeks naar het water en trok zijn broertje aan diens truitje uit het water. De hevig geschrokken moeder kon hem meteen daarop

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 17