wAAlwijkse en la nc» straat.sg couRAnt Nederlandse bevolking wacht aanslag op portemonnee ë7Ê.ëëëëë.ë.ëëëëëëëëëë m v mm. „Herderlijk schrijven1' van bisschoppen K.E.M.I. opende maandag geheel vernieuwde zaak a Ondanks pessimistische geluiden ook nog verheugend nieuws orm DE MILJOENENNOTA V Uw <^Bocjaertó OPEN OOG VAN MIL Tekort BEDRIJF BESTAAT 140 JAAR Vervolg van voorpagina uitsluitend bij 9Jk n BANKETBAKKERIJ Bonbons Truffels Truffes café Theekransjes Nogatblaadjes Pand Grotestraat vorig jaar door brand verwoest Brillenspeciaiist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bogaorts Telefoon 3560 voor ogen De verbouwing Hohandia, Indonesië weer in V.N. en uitstel van betaling De beurzen de GRATIS TOP-FORM catalogus 1966 ligt voor U klaar! Piusplein 26-33 - TILBURG Tel. 33080 (04250) officieel TOP-FORM adviseur Schoenproduktie VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1966 ill ""HiTl - 1300 87e JAARGANG No. 75 De Tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0,26 -f 2ct.inc.k.) I 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. lnc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -f lOct.inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Om in 1968 de stijgende staats uitgaven te kunnen bekostigen, zuil de regering op 1 januari van dat jaar de omzetbelasting over de hele lijn met 20 procent verhogen; behalve voor allereerste levensbehoeften en voor (weelde)-artikelen, die reeds met 7 procent of meer zijn belast. Voor het komende jaar 1967 staat de Nederlandse bevolking al een aan slag op de portemonnee te wachten in de vorm van - hogere accijns op benzine (4 ct. per liter) - zwaardere „wegenbelasting"; - meer accijns op gasolie; - handhaving van de verhoogde vennootschapsbelasting - heffing op speculatiewinsten; - omzetbelasting op schoenen en textiel; - heffingen op woningwet-huren; - hogere PTT-tarieven; - duurdere paspoorten; - brood duurder door verlaging subsidie; - verhoging boeten; - stijgende loodsgelden; - verhoging octrooigelden; - snellere afdracht inkomstenbelas ting. De verlaging van de loon- en in komstenbelasting zal definitief op 1 januari 1967 doorgaan. Bovendien krijgen vrijgezellen van 40 jaar en ouder een extra verlaging, terwijl overwerk minder of helemaal niet meer zal worden belast. De huurver hoging en de invoering van de wet ten Arbeidsongeschiktheidsverzeke ring (WAO), zware geneeskundige risico's (AWZ) en beperkte volks verzekering (BW) worden uitgesteld van 1 januari tot 1 juli volgend jaar. Het huishoudboekje van de Staat der Nederlanden, door minister Von deling van Financiën aan de Stat en- Generaal in de miljoenennota aange boden, geeft een niet-onaanzienlijk begrotingstekort te zien: 1176 mil joen. Wanneer men dit tekort zou vergelijken met de tekorten, die op vorige begrotingen zijn geraamd bij de publicatie van de miljoenennota op prinsjesdag, dan is de stijging in ver gelijking met die van 1966 rond 90 miljoen. In vergelijking met het werkelijke tekort over dit jaar, k'an van een da ling met bijna een miljard worden ge sproken. De werkelijke begrotingste korten zijn de laatste jaren dan ook steeds zeer veel hoger geweest dan de geraamde. Een overzicht van de laat ste 3 jaar geeft hiervan een duidelijk beeld. In de eerste kolom de cijfers van het vermoedelijke beloop van '65, in de tweede de vermoedelijke uit komsten van 1966 en in de derde ko lom de ontwerp-begroting 1967, alles in miljoenen guldens: Gewone Diensi 1965 1966 1967 Uitgaven 13.225 14.831 15.876 Ontvangsten 14.630 16.295 18.306 Saldo -j- 1.405 1.464 2.430 Buitengewone Dienst Uitgaven 3.842 4.028 4.276 Ontvangsten 721 432 670 Saldo -3.121 - 3.596 -3.606 Gehele Dienst Uitgaven 17.067 18.859 20.152 Ontvangsten 15.351 16.727 18.976 Saldo -1.716 -2.132 -1.176 Grotestraat 234, Tel. 231 2 Waalwijk QC CO Z LU O In gezellige verpakking, 'n fijne attentie I In een „herderlijk schijven" heb ben de r ooms-katholieke bisschop pen van Nederland de balans opge maakt van de oecumenische bewe ging in hun Kerk en 'enkele aanwij zingen gegeven voor de toekomst. Hun zeer uitvoerige brief is niet, zo als gebruikelijk, bedoeld om in de kerken te worden voorgelezen, doch is gepubliceerd in de vorm van een brochure met foto's, in de hoop dat de tekst ook als stof zal dienen voor gespreksgroepen, het voortgezet on derwijs, vormingscentra en kloosters. Wie kent in Waalwijk KEMI-Wo- ninginrichting niet? Het is de zaak in de Grotestraat, die vorig jaar ge deeltelijk door brand werd verivoest. Thans is het zover dat de opening van de verbouwde en geheel ver nieuwde zaak tegemoet kan worden gezien. Deze heeft plaats op maan dag 26 september om 3 uur n.m. De ze opening heeft een feestelijk tintje want tegelijk wordt het 140-jarig be staan van de zaak gevierd. Zo'n anderhalve eeuw geleden wa ren in Waalwijk drie meubelzaken nl. de firma's Van Ree, Van Leeuwen en Van Wijck. De laatste is destijds om gezet in N.V. K.E.M.I. en heeft als zodanig een naam in Waalwijk ge kregen. De heer Christ Klerkx was werkzaam bij de fa. Van Wijck en zeer geïnteresseerd in deze zaak, wel ke hij kon overnemen. De naam was toen Klerkx Electrische Meubel In dustrie. Na de overdracht werd het bedrijf verbouwd; de lange galerij en werkplaats en winkel werden één ge sloten complex. Dit is ongeveer nu 47 jaar geleden. Het alleroudste pand is toen geheel verdwenen. Het werk van Christ Klerkx is nu voortgezet door zijn zoon Frans Klerkx, die het bedrijf heeft weten uit te breiden tot wat het nu is. Een zaak van formaat, die meubelen en woningstoffering kan bieden in zeer grote verscheiden heid en aan de eisen van degelijkheid haar naam verbondt. De kinderen van de heer en me vrouw Frans Klerkx-v. Hooijdonk zijn op hun beurt weer in dit bedrijf en zullen weer alle mogelijke moeite doen de naam van KEMI uit te dra gen. Na de brand van vorig jaar heeft het pand een geheel nieuw aanzien gekregen. De lange etalages aan de Emmickhovensestraat zijn gebleven en vormen nu een prachtig aaneenge sloten geheel met de voorgevel aan de grotestraat. Het aannemersbedrijf N.V. F. Couwenbergh, alhier, heeft iets moois tot stand gebracht. De ra men zijn in stalen kozijnen gezet en met brons afgebiesd. De ingangspar tij is geheel van glas, zodat het gehe le benedendeel van Grotestraat tot Winterdijk een grote expositieruimte is geworden van maar liefst 69 meter lang en 18 meter breed, met voorin plm. 400 m2 winkelruimte. In het plafond, dat bestaat uit para-pine lat werk is de verlichting ingebouwd. Het bovendeel van het pand is voor de ene helft ingericht voor toonza len en de andere helft voor woning. De magazijnen zijn in de oude bouw ondergebracht evenals de werkplaat sen. Het zou te ver voeren alle de tails te beschrijven. Maandag 26 september a.s. om 3 uur n.m. kan men zelf gaan kijken, want dan gaan de deuren open. In de etalages en toonkamers zullen meubelen op elk gebied zijn geëta leerd alsook gordijnen en al wat er maar bijbehoort. Moge de slogen welke deze zaak van ouds voert: „Het oudste en vertrouwdste adres, sinds 1825" momenteel worden be stendigd. Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen> Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. Het schrijven is bovendien duidelijk bedoeld als handreiking bij de voor bereiding van het Nederlandse con cilie. De bisschoppen hebben niet be oogd een programma voor de oecu menische beweging te geven: „Daar toe zouden immers alle Kerken in ons land dienen bij te dragen". Zij wil len slechts „de aandacht van de ka tholieken vestigen op 'hetgeen zij kun nen en behoren bij te dragen tot de onderling toenadering van de chris tenen". Een opsomming van wat er aan oecumenische contacten leeft in gesprekken met onder andere de her vormde Kerk, de oud-katholieke Kerk en het reformatorische Bijbelgenoot schap, geven de bisschoppen om de katholieken, „die nog passief of arg wanend tegenover het oecumenisch streven staan, over hun aarzeling heen te helpen, maar ook om de ka tholieken, die ongeduldig worden, „enigszins gerust te stellen". Uitvoerig gaan de bisschoppen in op de gemengden gehuwden. „Zij krijgen wellicht het pijnlijkste deel te dragen van de erfenis der verdeeld heid, zonder dat zij persoonlijk ook maar in het minst aansprakelijk ge steld kunnen worden voor de schei ding tussen de christenen". Er zijn gevallen waarin een gemengd huwe lijk „verstaanbaar" kan zijn; „U weet dat wij de laatste jaren bij deze ge vallen ook meer tegemoetkomend trachten te zijn en meer begrip zoe ken op te brengen voor de ook daar aanwezige waarden. Wij zullen ons echter binnen het kader van de be staande wetgeving moeten bewegen". IEDEREEN IS WELKOM ledereen kan komen op onze contactavond van het bedrijfsaposto- laat volgende week donderdag 's avonds om 8.15 uur in de Herman Bi oerenschool. Die school staat aan de Taxandriaweg, langs de Langstraatseweg noordelijk van het gemeentehuis, ledereen is daar ivelkom, die een kijkje wil nemen in de keuken van ons werk, ook al is hij er verder niet bij betrokken. En breng ook rustig geïnteres seerde vrienden en kennissen mee. Ons werk raakt eigenlijk elke mens, die het serieus neemt met zijn taak in deze tijd. Daarom moet het ook een avond worden, waarop we elkaar als gelijke ont moeten op basis van onze goede wil. Een avond, waarop we samen stil staan bij de zich sterk ontwikkelde maatschappij, waarin het al lemaal anders gaat dan vroeger, 'en waarin ook de vraag opduikt: wat aoe je daar als christen? Een Avond, niet te zwaar, maar, naar we hop&n, toch bezielend voor ons allemaal samen. U hoort er be slist geen spectaculaire dingen. Die tijd is voorbij. We willen hoog stens een balletje opwerpen, een beetje gangmaker zijn, of als u wilt: de kat de bel aanbinden. Om daarmee wat dichter te komen bij de kern van de dingen, waarmee we allemaal zitten. We willen geen gesloten club zijn, maar een beweging, waar vaart in zit. En daarom kan iedereen komen; en iedereen kan suggesties aandragen. Want de grote vragen van het leven raken ons allemaal, waar we ook staan op de ladder van het maatschappelijk leven. En daarom ook is iedereen welkom, van grasduiner tot A.O.W.-er L. VAN BERKEL Markt 8, Waalwijk, tel. 3716 JUWELIER De schuldeisers van Indonesië zijn het er in Tokio over eens ge worden dat de nieuwe regering in Djakarta een adempauze moet wor den toegestaan, opdat ZU haar ge weldige schulden kan afbetalen. Er zal een nieuw afbetalingssche ma worden opgesteld, waarmee de vervaldatums naar later worden verschoven. Een woordvoerder van het Japanse ministerie van buiten landse zaken heeft dit meegedeeld, na de eerste dag van de conferen tie van elf schuldeisers van Indo nesië in Tokio. De Indonesische regering heeft de Verenigde Naties gisteren for meel verzocht weer tot de UNO te worden toegelaten. Het land trok zich begin 1965 uit de volkerenor ganisatie terug, omdat Maleisië toen lid van de Veiligheidsraad was ge worden. De beurzen van Parijs en Brussel zijn weer voorbij. Dit weekeinde staat Dusseldorf op het programma, waar na Wenen, Londen, Kopenhagen, Chicago, New York 'en van 14 tot 19 november Kaatsheuvel met de Mi cro-show volgt. De Brusselse Beurs, vorige week gehouden, gaf slechts 'n schamele afspiegeling te zien, van dat wat de schoenindustrie bood. Dan was Semaine de Cuir" heel wat be ter om op deze beurs te kunnen staan hebben de schoenfabrikanten en leer looiers heel wat over. Nieuw was dit jaar de stand van „Anita". Willy Vesters exposeerde er zijn collectie die uit 50 modellen be stond. Succes was er weggelegd voor een fabrikaat van Timtur Waalwijk; - Oud-minister Zijlstra zal benoemd worden tot opvolgers van de heer Holltrop als president van de Neder landse bank. - Het is vrijwel zeker dat het com mando voor centraal Europa geves tigd wordt in Zuid-Limburg. Bekijk d» complet» TOP-FORM collectie 1966 van all» kanton I Direct doen— «tuur een kaartje of kom «ven lang» :u krijgt de fraai geillusbeerd» nwubelcatalogu» ge heet gratis. de Fran§ois-Dé-coIIectie van Frans van Eeten. Frans van Eeten liet zich bij het kiezen van patronen de kleu ren leiden door de Londense ontwerp ster Mary Quant. De sterk stijgende lijn, die de schoe- nenproduktie in 1963 en 1964 te zien gaf, heeft zich in 1965 niet voortge zet. Het afgelopen jaar gaf per sal do een geringe deling van de produk- tie te zien. Het schoeiselverbruik is in 1965 achtergebleven bij de stijging van 'het reële gezinsconsumptie, maar er is reden om aan te nemen dat dit verschijnsel vooralsnog van tijdelijke aard is. De export ontwikkelt zich echter gunstig: de omvang van de uit voer nam in 1965 met 14 procent toe, de waarde ervan steeg met 21 procent. In de sector damesschoenen steeg de waarde van de uitvoer zelfs met 47 procent. Dit schrijft de Fe deratie van Nederlandse Schoenfa brikanten in haar jaarverslag over 1965. De invoer-stijging die zich de af gelopen jaren steeds voordeed, is in 1965 sterk afgezwakt. Was ze qua waarde in 1964 nog 25 procent, in 1965 bedroeg ze slechts 7 procent. De voorbije maanden van 1966 laten voorzover er cijfers beschikbaar zijn, een guinstig beeld zien zowel wat de produktie als wat de in- 'en uitvoer betreft. Of deze ontwikkeling zich echter zal voortzetten is een open vraag. De algemeen-economische si tuatie is te labiel om daarover gerust te kunnen zijn. Grote waakzaamheid blijft geboden, aldus de Federatie. De Nederlandse schoenenfabrikan ten laten ook nog een andere waar schuwing aan eigen adres horen. Zij wijzen erop dat de schoenenexport voor 75 procent gericht is op West- Duitsland en België, een eenzijdig heid die reële gevaren inhoudt bij een eventuele conjuncturele inzinking in een van deze landen. West-Duitsland is momenteel veruit de grootste afne mer; de export naar Engeland is vrij wel tot niets teruggelopen, terwijl die naar de Scandinavische landen, met uitzondering van Zweden, ook voort durend aan betekenis inboet. De Federatie maakt zich ook zor gen over de stijging van de arbeids kosten. Deze namen in 1965 in to taal met 8 procent toe. De personeels bezetting in de schoenindustrie ver minderde met 1 Vè procent; er waren er eind september 1965 15.308 per sonen in werkzaam.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1