wAAlwijkse en LanqstRAAtse couraiu C. J. van Wijck veertig jaar directeur schoenfabr. Martino De „Hulpdienst Waalwijk" vraagt driehonderd gulden Regering rekent in het jaar 2000 op 20 miljoen inwoners „EXPORT BELANGRIJK, MAAR VOOR KLEINE BEDRIJVEN GEVAARLIJK" o OPEN OOG M LIEVER BUITEN STAD WONEN tssSBBBm Fabricage van kinder- en meisjes- schoenen en laarsjes 3500 paar per week Bedrijfsklas Lijmzwikmachine Smederij Drs <J. den Uyl nieuwe leider van de P.v.d.A. GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN Tilburg, [Breda en Oen Bosch half mil joen inwoners Veel waardering voer Oosterhoutse hoofdagent Adriaansen die Lugters greep VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1966 87e JAARGANG No. 77 e Echo van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TEELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement P* week (0,26+ 2 ct. lnc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. lnc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tal. 04167 - 2002 (van onze verslaggever) KAATSHEUVEL „Martino"-schoenfabriek in Kaatsheuvel viert op vrijdag 28 oktober een zeldzaam jubileum. Op die dag herdenkt de heer C. J. van Wijck namelijk het heugelijke feit, dat hij veertig jaar geleden deze schoenfabriek overnam en als directeur ging leiden. Veertig jaar in het schoenenvak is geen alledaagse gebeurtenis, veer tig jaar directeur van een schoenfabriek, een zeldzaamheid. Voor ons dan ook reden om „Martino" eens voor het voetlicht te halen. Het Kaatsheuvelse bedrijf, dat voornamelijk kinder- en meisjesschoenen fabriceert, vindt in de Nederlandse schoenhandelaren gretige afnemers. Van de 3500 paar in het middengenre, dat het bedrijf iedere week pro duceert, is het grootste gedeelte bestemd om afgezet te worden op de Nederlandse markt. „Export is zeer belangrijk voor de gehele Neder landse industrie, maar mijn inziens voor kleinere bedrijven veel ge vaarlijker dan voor grote bedrijven. Zowel voor grote als kleine be drijven is het een voorname factor net bewaken van de lonen en on kosten", zo vertelt ons de heer Van Wijck. .MKSKMMUi iii fttT- y»"* Ut*»* Direkteur C. J. van Wijck temidden van de nieuwe collectie schoenen* Trouwens, toen de heer Van Wijck (62) veertig jaar geleden van start ging met „Martino", was er nog weinig sprake van export. Opge groeid in de schoenenstad Waal wijk, wilde hij zijn handelslust uit vieren in een eigen bedrijf. In de Gasthuisstraat (waar momenteel de handschoenenfabriek van de firma Dekkers gevestigd is) startte dhr. Van Wijck met de fabricage van kinder- en meisjesschoenen. Het waren toen voornamelijk sandaal tjes en schoentjes in het goedkope genre die, met een totaalproductie van 3500 paar per week, vervaar digd werden. In de jaren dertig vond de heer Van Wijck een mede-compagnon in de heer J. V. van der Wee. Met diens zoon J. J. W. van der Wee (43) voert de 40-jarige jubilaris momenteel het beheer van „Marti no". Het bedrijf, dat inmiddels over geplaatst was naar de Hoofdstraat, waar het ook nu nog gevestigd is, lag tijdens de oorlogsjaren zo goed als stil. In de jaren '42'44 kon er uitsluitend bonloos schoeisel ver vaardigd worden. Deze schoentjes hadden een houten zool en waren van boven bedekt met een soort jute. In de bevrijdingsdagen werd de fabriek van Martino zeer zwaar be schadigd. De Canadezen staken de directie echter de helpende hand toe, door er voor te zorgen dat er in België glas geruild kon worden tegen overleer. Toen dit laatste werd geconstateerd, bleek dat de heren Van Wijck en Van der Wee tegen vijf wetsartikelen hadden ge zondigd. Na de oorlog kon de pro ductie echter weer ter band worden genomen. De vervaardiging van 't goedkopere schoentje van voor de oorlog werd ter zijde gelegd en men ginig zich toeleggen op het wat luxere kinderschoentje. Reeds ver scheidene jaren worden er in dit genre 3500 paar per week gemaakt. „Een schoenfabriek is geen ge makkelijk bedrijf, maar met de hulp van onze 80 werknemers en door onze specialisatie, kunnen wij de concurrentie het hoofd bieden", al dus de heer Van Wijck. Om een indruk te krijgen hoe nu precies een kinder-, meisjesschoen of -laars gefabriceerd wordt, namen wij een kijkje in het bedrijf van „Martino". De bedrijfsleider van deze onderneming, de heer M. v. d. Steen, was zo bereidwillig ons haar fijn de fabricage van „zijn" product uit te leggen. De brein van het bedrijf is, zoals in alle schoenfabrieken, de model leur. Ontwerper bij „Martino" is de heer G. Snoeren. Hij ontwerpt per seizoen enkele honderden paren schoenen, waarvan dan zo'n 70 mon sters overblijven, die de vertegen woordigers aan de klanten tonen. Per seizoen worden gemiddeld 45 monsters in productie genomen. De heer Van Wijck, die met de heer Snoeren elke schoenenbeurs in Eu ropa bezoekt, geeft zijn modelleur de richtlijnen, volgens welke hij te werk dient te gaan. De ontwerper moet rekening houden met de wen sen van de koper en wie kent deze wensen beter dan de heer v. Wijck, die dagelijks in de verkoop „zit". Hoewel we niet willen beweren dat er onbelangrijke afdelingen in een schoenfabriek zijn, heeft snij- meester Fr. van Helvoirt bij „Mar tino" de leiding over een wel uiter mate belangrijk onderdeel: de leer- afdeling. Onder zijn leiding wordt het kostbare leer gesorteerd en klaargemaakt voor de snijderij. Vol gens de orderbonnen wordt 't leer hier gesneden en verdeeld over tientallen bakjes. De gesneden delen worden in de stikkerij „aaneengeweven". Ieder meisjes en jongens die in deze afde ling werkt, verzorgt een bepaald onderdeel. De meeste stikkers en stiksters zijn gediplomeerd. Wie het niet is en wel graag een getuig schrift wil behalen, kan één jaar naar „school". „Martino" heeft een eigen klasje, waar onder leiding van de heer A. van Wezenbeek dit jaar vijf meisjes de werkzaamheden aan een stikkerij verbonden, leren. Naast de praktijklessen volgen de meisjes 's maandags theorie in de huishoudschool. Voor deze cursus, een onderdeel van het leerlingen stelsel, bestaat ieder jaar veel be langstelling. Vorig jaar leverde „Martino" de meeste geslaagden voor deze cursus. Als de schacht (het bovenste ge deelte van de schoen of laars) de stikkerij verlaat, wordt, na een be handeling in de „voorbereiding", in de zwikkerij het contrefort ingelegd Een beeld uit de stikkerij, links bedrijfsleider M. van der Steen, de heer Van Wijck en de heer van der Wee. en aangetrokken. Op de leest wordt vervolgens de binnenzool gehecht. Het leer verdwijnt dan om de leest en de schacht en binnenzool worden van een lijmlaag voorzien. Waar vroeger drie machines en even zoveel werknemers voor nodig waren, doet de lijmzwikmachine, bediend door één persoon, ineens. De binnenzool, los gehecht, wordt verwarmd, terwijl de schacht voch tig wordt. De zo geactiveerde lijm is weer kleefbaar. Als één geheel komt het voorlopige product uit deze machine. Na even voorbewerkt te zijn, zet een boordenzwikmachine de hiel met 18 spijkers vast. Om 'n gladde bodem te krijgen, wordt het overtollige leer weggesneden. Het product begint nu ook steeds meer de vorm aan te nemen van schoen of laars. Het eindproduct is echter nog niet bereikt. Het over leer wordt in een tunnel, door mid del van infra-roodbestraling, ge droogd.Om het laatste onderdeel, de zool, er op te krijgen, wordt er vilt gelegd, waarop de zool wordt ge lijmd, die dan tenslotte onder een druk van 4 atm. wordt geperst. Als de zool is bijgewerkt (de zolen wor den van toeleveringsbedrijven be trokken) kan de leest er uitgetrok ken worden. Het product is klaar. Voor het oog althans, want „Marti no" wil de schoenen keurig afleve ren, zodat ook de laatste afwerking, het zuiver maken, eventueel voor zien van schaduwlaag, het poetsen en het voorzien van inlegzool met de naam „Martino" ook nog wat werk vraagt. Een eigen dozenmake- rij (dat beslist niet ieder bedrijf heeft), maakt het mogelijk dat bij iedere serie snel de juiste doos kan worden geleverd. „Martino" beschikt ook over een smederij, waar de productie van matrijzen en messen ter hand wordt genomen. In dit bedrijf is alles wat de vervaardiging van een volwaar dig product eist aanwezig. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de „Martino"-schoenen en -laarsjes graag verkochte producten zijn. Drs. J. den Uyl, de huidige mi nister van Economische Zaken wordt de nieuwe leider van de Par tij van de Arbeid. De socialistische partijraad heeft besloten dat de 47-jarige heer Den Uyl nummer één geplaatst zal worden op alle kandidatenlijsten van de PvdA voor de Tweede-Kamerverkiezingen van volgend jaar mei. Het logische gevolg hiervan is dat niet drs. Nederhorst of dr. Von deling straks de politieke leiding van de PvdA in handen zal krijgen, maar drs. Den Uyl. Waarnemers in Den Haag concluderen uit de keuze dat de PvdA-top de partij 'n nieuw gezicht wil geven, waardoor de misère en de verkiezingsneder lagen van het laatste jaar wat op de achtergrond raken. WAALWIlK TEL. 04160 3678 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES „De Hulpdienst Waalwijk wil gratis met liefdediensten alle men sen helpen die hulp nodig hebben ongeacht hun geloofsovertuiging of maatschappelijke positie". Met deze zin uit de brochure van de hulpdienst wordt het principe waaronder de dienst werkt weer gegeven. Behalve voor drukwerk e.d. zijn er dan ook geen kosten. Al het werk wordt kosteloos verricht. Het komt echter zo nu en dan voor dat de beschikking over enig geld de dienst zeer welkom zou zijn om financieel te kunnen bijspringen. Zo'n geval doet zich thans voor. Wie van de ingezetenen, die het werk van de hulp dienst een goed hart toedragen wil een steentje bijdragen om j. 300,- voor een goed doel te kunnen besteden? Stortingen of jverschrijvingen op de Amrobank te Waalwijk, postgiro nr 1139258 zullen dankbaar worden aanvaard. In het jaar 2000 zal Nederland be volkt zijn door 20 miljoen mensen. 15 miljoen daarvan zullen wonen beneden de lijn Alkmaar-Arnhem. Het net hoofdverkeerswegen zal 'n lengte bereiken van 5300 km, ruim het drievoudige van het bestaande net. De groei van de bevolking wordt opgevangen in de zgn. stads gewesten, waar 5o tot 70 procent van de bewoners in eensgezinshui zen kan worden ondergebracht. De ze punten lezen we in de tweede nota over de ruimtelijke ordening. Twee verschijnselen staan cen traal: de bevolkingstoename, in het jaar 2000 gemiddeld 600 per vier kante meter (thans: 375) en de enorme groei van het aantal auto's. In de nota wordt er ook op gewe zen dat 1965 een keerpunt in onze bevolkingstoename kan worden ge noemd. Toen is een daling gecon stateerd van het absoluut aantal ge boorten. Als deze daling zich voort zet (hetgeen de verwachting is) dan zal die 20' miljoen in het jaar 2000 niet eens gehaald worden. Uitvoerige beschouwingen zijn gewijd aan de opbouw van de nieu we woongebieden. De nota stelt vast, dat het woningaanbod in de grote steden kwalitatief niet meer aan de eisen voldoet die vele stad bewoners daaraan stellen. Men woont liever in de randgebieden. Wat de situering van de te vormen stadsgewesten betreft kiest de re gering voor een aansluiting op be staande stedelijke gebieden, met be houd evenwel van de al meer ge noemde centrale ruimte. Het stads gewest stelt de ménsen in staat buiten te wonen in de stad. De heer van der Wee bekijkt het laarsje voordat het in de lijmzwik machine verdwijnt. WAAROM KLEUR JE ALLES ZWART? Een van onze medewerkers aan het ivoord: We worden in ons leven dikwijls geconfronteerd met mensen, die redeneren in de geest van: Wat heeft het voor zin je druk te maken; zolang ze beter van je worden gaat het nog wel; maar anders zien ze je niet hangen. Of mensen, die redeneren van: als je voor een dubbeltje geboren bent, wordt je toch nooit een kwartje. Heel het leven is voor hen kleur loos. Zulke mensen noemen we zwartkijkers. U heeft ze vast wel eens ontmoet en dan laat je ze maar praten. Daarvoor kunnen wij ons geen zorgen maken. Maar is zo'n onbezorgdheid wel gerecht vaardigd? Er is eens een vader geweest, die zich zorgen maakte over zijn zoontje. Het joch tekende en kleurde alles zwart, huizen, bomen, bloemen, mensen, alles zwart. In zijn bezorgdheid ging de vader met zijn zoontje naar de psychiater. Zou hij soms een ver duisterde geest hebben, dacht de vader. De dokter streek de jongen eens door z'n haren en vroeg: waarom kleur je toch alles zwart, waarom niet rood of groen? De jongen antwoordde: dat kan toch niet, dokter; al mijn andere kleuren zijn op, ik heb alleen nog maar zwart. Is het bij ons mensen ook niet zo? Is bij velen ook de kleur of vreugde van het leven niet op? God heeft ons leven als een rijk kleurenpalet gemaakt. Als wij mensen ontmoeten, waar het erg zwart is, laat ons dan kleur geven aan hun leven. Liefde, begrip, medemenselijkheid, dat zijn kleuren, die onze maatschappij kleur rijk en vreugdevol maken, en waardoor zelfs de grootste zwartkijkers geboeid zullen worden. Bedrijfsapostolaat, Waalwijk e.o. Dat inderdaad wel enig beleid nodig is voor de huisvesting van 7,5 miljoen mensen tot het jaar 2000, wordt duidelijk als men weet dat de regering meent te moeten vasthouden aan een bouwprogram ma van 125.000 woningen per jaar. De regering stelt zich voor dat er in 2000 de volgende concentra ties bestaan: Amsterdam en Rotter dam met elk meer dan 1 miljoen in woners, Den Haag, Utrecht, Eind hoven, Arnhem en Twente met tus sen het half en 1 miljoen inwoners en Tilburg, Groningen, Zwolle, het Gooi, Haarlem, Amersfoort, Breda, Dordrecht, Den Bosch, Nijmegen, Heerlen en Kerkrade met tussen een kwart en een half miljoen. De ze laatste elf concentraties moeten dan een tram- dan wel busnet heb ben met vrije banen in de centra* JUWELIER De justitie wil de verblijfplaats van de 31-jarige Piet Lugters ge heimhouden. Vanuit Oosterhout is hij overgebracht, naar wat de jus titie noemt, een „veilige plaats". Verschillende politiekorpsen in Bra bant willen Lugters nog spreken in verband met in hun ambtsgebied gepleegde misdrijven. „Als bekend wordt waar Lugters zit", zo rede neert men, „dan krijgt de direktie van de gevangenis geen moment rust meer". Zoals bekend werd Piet Lugters zaterdagavond gegrepen door de Oosterhoutse hoofdagent P. Adri aansen. Lugters die met een kapot te auto langs de weg stond, werd kordaat door de hoofdagent over meesterd. De heer Adriaansen ris keerde daarbij zijn leven, daar Piet Lugters over vuurwapens scheen te beschikken en het bekend was dat hij voor niets terug deinsde. Tot een vuurgevecht is het niet geko men. De hoofdagent wist de dron ken Lugters in bedwang te houden. De heer Adriaansen is maandag middag officieel gehuldigd. Burge meester mr. A. Eikhuizen van Oos terhout overhandigde hem een gra tificatie en stelde hem een extra periodieke verhoging in het voor uitzicht. De burgemeester zal ook de Minister van Justitie van het kordate optreden van de hoofd agent op de hoogte stellen. Van de zijde van de bevolking en politie korpsen uit andere gemeenten ont ving de heer Adriaansen vele ge lukwensen en cadeaus.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1