wAALwnkse en UnqstRAAtse couratu Volgend jaar premiestijging of een beperkt eigen risico? Monument van oud-burg. Moonen op plantsoen voor lagere school Toch te weinig subsidie van de overheid DE ZIEKENFONDSPERIKELEN PTT verhoogt tarieven aanzienlijk IN BLOEMENOORD Ogen vragen brillen van STASSAR JAARVERGADERING VVV NOORD-BRABANT De kabinetscrisis heeft voor een ogenblik de discus sies rondom de premiestijging van de ziekenfonds verzekeringen onderbroken. Het staat echter wel vast, dat dit vraagstuk nog niets van haar actualiteit heeft ingeboet en dat elke minister van sociale zaken en volksgezondheid voor de heel moeilijke taak zal komen te staan dit probleem op te lossen. Met in 1967 de premie voor de ziekenfondsverzekering fors omhoog of zal er een beperkt „eigen risico" worden ingevoerd. Zijn er nog andere oplossingen door bijvoorbeeld de kosten van de apothekersverstrejkc- kingen terug te brengen op een voor de volksgezond heid niet schadelijke wijze Het zijn allemaal belangrijke vragen, die een probleem betreffen, waarmee iedere Nederlander te maken heeft. Sociale vraagstuk van eerste orde Eigen risico ZUIVERE HUID VVV-Brabant in Amsterdam Besparing Keuze Toerisme is een miljoenen aangelegenheid De naam „hotel" Wijze van verplaatsing Gemeente gaat brochure uitgeven Hoogspanningskabel Waterschade Enveloppe met ton zoek NATO verhuist in eerste week van het nieuwe jaar China houdt vertrek Dp van Nederlanders Twee militairen verongelukt Roolvink herroept beschuldiging MAANDAG 24 OKTOBER 1966 87e JAARGANG No. 84 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (8,23 10 ct. inc.k.) 8,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Globale schattingen tonen aant dat de ziekenfondsen over het lopende jaar met een tekort aan 60 miljoen gulden blijven zitten. Dit is onder meer een gevolg van de stijgende kosten van geneeskundige verzor ging. Denkt u maar eens aan de zie kenhuistarieven, die de laatste jaren aanzienlijk gestegen zijn. Het zelfde geldt voor de prijzen van geneesmid delen. Het ziet er naar uit dat deze lasten in het komende jaar nog aan zienlijk hoger zullen komen te liggen, zelfs al zouden de huisartsen hun buitensporig hoge honorariumeisen (100%) maar voor een deel vervuld zien. De premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering bedraagt mo menteel 5,8%Maar met deze pre mie, die 12 jaar geleden nog maar 4% bedroeg, komen de ziekenfond sen niet meer uit. Wil men alle kos ten dekken, dan zou in 1967 de pre mie moeten stijgen tot 7%. Zouden de eisen van de huisartsen worden ingewilligd, dan zou daar nog 0,6 bovenop komen en zouden we in '67 aankijken tegen een premie van 7,6 procentDe gevolgen van een der gelijke premiestijging laten zich ge makkelijk raden. Er komt uiteraard ruimte voor loonsverhogingen, terwijl de ruimte toch al krap is, ook al ge zien het feit dat er straks premie moet worden betaald voor enkele an dere sociale wetten, die het komen de jaar moeten worden ingevoerd. Het is mogelijk, dat men daar door een dergelijke grote premiestij ging het gat in de ziekenfondskas wil stoppen. Is het niet een oplossing om een stukje eigen risico in te voeren? Patiënten zouden bijvoorbeeld tot een bepaald bedrag bezoeken aan de huis arts zelf moeten opbrengen. Merk waardig genoeg zijn de artsen in het verleden nooit zulke voorstanders van een dergelijke regeling geweest. Want ofschoon zij best weten dat er tal van patiënten op het spreekuur komen die eigenlijk heel weinig man keert, is hét hun ook bekend, dat er minstens zoveel mensen zijn die veel te Iaat hun klachten naar de dokter gaan. Zou er nu een „eigen risico" worden ingevoerd, dan hebben der gelijke patiënten nog een reden meer om niet naar de dokter te gaan. Bo vendien zou het „eigen risico" een enorme administratieve rompslomp met zich meebrengen, hetgeen zowel voor de artsen als voor de zieken fonds bezwaarlijk is. Tenslotte zou 'n dergelijke regeling grote bezwaren PU ROL en PUROL-poeder De V.V.V. Amsterdam heeft de Provinciale V.V.V. van Noord-Bra bant verzocht haar medewerking te willen verlenen om het mogelijk te maken, dat Amsterdam gedurende de periode in het teken staat van het toeristissche Brabant. De actie van de V.V.V.-Amsterdam strekt zich ondermeer uit tot alle groot winkelbedrijven in onze hoofdstad. Besloten werd dat Brabant gaar ne hieraan mede zal werken. hebben voor zover het de minder draagkrachtigen betreft. Zou er in 't gezin van een ongeschoolde arbeider regelmatig ziekte zijn, waardoor dik wijls de huisarts moet worden gecon sulteerd, dan legt dit een grote finan ciële last op zo'n gezin. De Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Pharma- cie heeft zich onlangs uitgesproken tegen „eigen risico". Deze vereni ging is van mening dat er maatrege len kunnen worden genomen die voor de ziekenfondsen tot een besparing van 20 miljoen gulden voor de ver plichte verzekering kunnen leiden, zonder dat dit nadelige gevolgen voor de volksgezondheid teweeg zal bren gen. Het zou mogelijk zijn van de apothekersverstrekkingen op verant woorde wijze tot een lager niveau te rug te brengen, waardoor de kosten van het ziekenfondspakket worden verlaagd. De consumptievergroting in de sec tor farmaceutische hulp is zeer aan zienlijk geweest. Het aantal voor schriften voor een „duur" geneesmid del is in circa tien jaar gestegen van 13 tot 20 procent. Doch de kosten daarvan maken 80 procent van de to tale grondstofkosten uit. Volgens de heer Cohen, lid van de Ziekenfondsraad en vertegenwoordi ger van de Maatschappij ter bevorde ring der pharmacie moeten bekwame artsen in staat zijn een verantwoorde therapie voor te sohrijven ,die bedui dend goedkoper is dan de kosten van het huidige ziekenfondspakket. „Wanneer men ziet dat in een grote stad alleen de kosten van één tran quillizer 7,5 procent van het genees middelenbudget uitmaakt, dan vraag ik mij af of wij niet wat ver van een reële en rationale therapie afdwalen. Door coördinatie tussen medewerkers en toezicht houdende organen kar, stellig veel worden bereikt, „ald.xs de heer Cohen. Een verantwoorde kos tenbesparing behoort dus stellig tot de mogelijkheden en in deze richting zon men het daarom in de eerste plaats moeten zoeken Tenslotte is er nog een vierde mogelijkheid. Alle kosten van ziekenhuisverpleging (dus ook die gedurende het eerste jaar) worden ondergebracht bij de volks verzekering tegen zware geneeskun dige risico's. Hiermee worden de duurste risico's uit het ziekenfonds pakket geweerd, terwijl men zich dan tegen kleinere kosten vrijwillig kan verzekeren tegen kostprijspremie Het vraagstuk van de stijgende zie kenfondskasten kan dus van verschil lende kanten worden aangepakt. Het zal bijzonder moeilijk zijn een keuze uit bovenstaande mogelijkheden tc doen, al was het alleen hierom dat een ideale oplossing niet bij de hand is. De P.T.T. heeft een aantal tarief- maatregelen aangekondigd om de steeds stijgende kosten het hoofd te kunnen bieden. De meest belangrijke gevolgen zullen zijn: Drukwerken worden twee ctt duur der (was 10 cent). Pakjes tot 1000 gram worden 100 ct. (was 75 cent). Luchtpostbladen worden 45 ct. (was 40 ct.). Telegrammen worden f. 2,50 voor de eerste 10 woorden en 15 ct. voor elk volgend woord. Thans be taalt men f2, - voor de eerste 20 woorden en voor elke volgende vijf woorden 25 cent. Abonnement en en treegeld voor telex wordt aanzienlijk verhoogd van resp. f. 110 en f. 60 tot f. 120 en f. 120. Lokale telefoon gesprekken gaan 7 centen kosten, tot dusverre 5 cent. Telefoonabonnemen ten worden met 3 gulden per maand verhoogd. BRITSE SPION EN LAND VERRADER, BLAKE, ZATERDAG ONTSNAPT De communistische Britse spion en landverrader George Blake is uit de Londense gevanfenis Worm wood Scrubs ontsnapt. Hij werd zaterdagavond om 7 uur vermist en kon toen hoogstens sinds ander half uur voortvluchtig zijn. Scot land Yard is ervan overtuigd dat de verdwijning van Blake zeer zorgvuldig is voorbereid. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Donderdag komt de raad van Waalwijk in openbare vergadering bijeen Aan de orde komt ondermeer het voorstel van b. en w. om een krediet beschikbaar te stellen als bijdrage voor een monument van oud-burgeimeester Moonen. Het idee om een beeld van burgemeester Moonen te plaatsen is van het schoolbestuur van de „Burgemeester Moonenschool" die enige tijd geleden in Bloemenoord werd geopend. Het schoolbestuur gaf de beeldhouwster Miek Eitink uit Enschede opdracht dit monument te vervaardigen. In het openingswoord van de voorzitter van de Provinciale VVV Noord-Brabant, de heer E. P. van Lanschot, tijdens de druk bezochte jaarvergadering van de VVV in het restaurant van de Beekse Bergen, nabij Tilburg, werd benadrukt, dat er door het te vele werk een bete re taak verdeling moet komen. De heer P. Jacobs, die directeur is van de Provinciale VVV en bovendien directeur van de VVV-Eindhoven kan het vele werk niet aan en daarom is besloten tot de instelling van een Directorium, welks be voegdheden bepertk blijven tot die van de huidige Directeur een en ander onder gelijktijdige opheffing van de bestaande Technische Com missie. Het voorzitterschap zal bij toerbeurt worden bekleed; het se cretariaat van de Provinciale VVV blijft vooralsnog gevestigd in Eind hoven. Aandacht vroeg de voorzitter voor de „grensproblemen" voor de ver schillende Streek VVV's vooral nu de stadsgewesten gevormd worden. Genoemd werden ook de Loon- se- en Drunense Duinen, de ge- meesterskring, de werkgroep ge meenschappelijke regeling rijwiel paden Brabants centrum. Het lijkt een war winkel, doch regionale planologie bedrijven welke sterk op de bebouwing van stad en dorp stoelt, is heel iets anders volgens de toespraak van de voorzitter dan toerisme en recreatie begelei den, welke zich in de vrije natuur afspelen. Er zal ook iets gedaan moeten worden aan de bescherming naam „hotel". Onderzocht moet worden aan welke normen de hotels moe ten voldoen terwijl de toerist klach ten moet kunnen indienen die ook juridisch relevant zijn. Ook zal er in navolging van andere landen klassificatie van hotels moeten ko men. Vakantiespreiding is urgenter dan ooit omdat zich in juli 1975 vol gens berekening dagelijks 3000 va kantiegangers te vinden kunnen zijn op elke kilometer toegankelijk terrein. Voorzitter Van Lanschot haalde de gegevens van de Ned. Reisvereniging aan over de ver plaatsing van de Nederlandse Toe risten en de aard van hun logies- bedrijf. Volgens deze gegevens ver plaatsen de Nederlanders zich naar 't buitenland jper auto 59 pet., trein 15 pet., autocar 15 pet., vliegtuig 6 pet., diversen 5 pet. en logeert vervolgens in: hotel 49 pet., tent caravan 28 pet., familie, kennissen 9 pet. overige 14 pet. Conclusie uit deze cijfers - vol gens de voorzitter - laat ik gaarne aan U over, voor de 6 pc. (circa 180.000 personen), welke van een vliegtuig gebruik maken, vraag ik echter uw welwillende aandacht. De jaarvergadering werd besloten met een causerie van de heer L. A. Heydelberger, hoofdontwerper der Kon. Ned. Heidemaatschappij over het onderwerp „Openlucht-recreatie in Noord-Brabant". Aanvankelijk lag het in de bedoe ling van het schoolbestuur het te vervaardigen beeldhouwwerk in de hal van de school te plaatsen. Na overleg met Miek Eitink is echter het idee gerijpt het borstbeeld te plaatsen in het plantsoen hij de school, aangezien het op deze plaats veel beter tot zijn recht komt. Ook B. en W. zijn van mening dat plaat sing van het beeldhouwwerk in het plantsoen aanbeveling verdient, bo ven plaatsing in de hal van het schoolgebouw. Plaatsing in 't plant soen van de school brengt echter financiële consequenties met zich mee. Op de eerste plaats dient het borstbeeld veel groter te worden, dan bij plaatsing in de hal van het gebouw het geval zou zijn, om zo te voorkomen dat het beeld in de ruimte verloren gaat. Ook moet de kwaliteit van het brons veel beter zijn om bestand te zijn tegen de in werking van weersinvloeden en ook de bronslaag zelf moet dikker zijn. Ook de plaatsing op een natuurste nen sokkel brengt kosten met zich mee. Het totaal van de kosten be draagt f. 9.715,Aangezien het voor de school uitgetrokken krediet 3000 gulden is stellen B. en W. de raad voor een extra krediet van f. 6715,- te verlenen. In augustus voteerde de raad een crediet van f. 588.000,voor de bouw van 'n gemaal in de gemeen te Waalwijk. Dit gemaal zal, als 't gereed gekomen is, moeten worden aangesloten op het hoogspannings net en wel op het nog te leggen hoogspanningsnet van het bestem mingsplan De Hoef. Dit plan is in de vergadering van 17 augustus door B. en W. op tafel gebracht, doch la ter op de avond teruggenomen. Het is nu noodzakelijk over te gaan tot de aanleg van 'n hoogspanningska bel. De kosten hiervoor bedragen f. 64.000,In het krediet van 588- duizend gulden is ten behoeve van aansluitings- en kabelkosten een bedrag van f 25.000,- verdisconteerd. Voorgesteld wordt dan ook een kre diet van f 39.000 beschikbaar te stellen. Om meer bekendheid te géven aan de industrievestigingsmogelijkheden in de gemeente Waalwijk, welke mogelijkheden met het gereedko men van de nieuwe haven aanzien lijk worden vergroot, achtten b.enw. het gewenst een brochure uit te ge ven. Deze brochure zal verspreid worden in binnen- en buitenland. Een samenvatting van de tekst zal in de Franse en Engelse taal wor den opgenomen. De kosten van het drukken van 2000 exemplaren en het verspreiden hiervan worden op f 2870,- geraamd. B.enW. stellen de raad dan ook voor dit krediet be schikbaar te stellen. Zoals bekend wacht het bestuur van de Nuts ULO-school op de rijksgoedkeuring van het plan, dat de bouw van een nieuw schoolge bouw aan de Taxandriaweg, omvat. Teneinde te voorkomen dat de bouw van deze school tezijnertijd gaat stagneren op het niet beschikbaar zijn van de benodigde financierings middelen, stellen b.enw. voor nu reeds een krediet beschikbaar te stellen tot het bedrag van de in dit verband geraamde kosten van f 586. 953,- In de gewestelijke raad van het stadsgewest zullen naast burge meester Teijssen nog drie leden uit de raad zitting in deze raad dienen te nemen. Donderdag zal de raad deze leden aanwijzen. In de stadsge westelijke commissie hadden de he ren M. van Eijl, G. Duyvelaar en C. van den Hoven zitting. In het afgelopen winterseizoen is als gevolg van overlast van regen en grondwater schade aangericht aan de gemeentewoningen gelegen aan de Noordstraat. In het bijzon der hebben de woningen, welke zijn gelegen tussen de Noordstraat en de Winterdijk, het meest van de wateroverlast te lijden gehad. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken dat de schade wordt veroor zaakt door een grondwaterstroom. Het een en ander kan worden on dervangen door het aanleggen van een drainagesysteem tussen de wo ningen en de Winterdijk. Het drainagesysteem heeft ener zijds tot taak het opvangen van regenwater, dat van de dijk af stroomt, terwijl daardoor anderzijds kan voorkomen dat de grondwater- stroom in de omgeving van de ge noemde woningen boven het toe laatbare peil komt. De kosten van aanleg worden geraamd op f 16.000,- B.enw. stellen voor het hiervoor benodigde krediet beschikbaar te stellen. y1 De postale recherche probeert de dief te ontmaskeren, die 12 oktober een envelop met 1000 biljetten van honderd gulden heeft verduisterd. De envelop was aangetekend (zon der aangegeven waarde) verstuurd door de Algemene Bank Nederland. Het aangetekende stuk was be stemd voor een bijkantoor in Etten in Brabant. Op 14 oktober stelde de directie van de Algemene Bank Ne derland de opsporingsdienst van de PTT er van in kennis dat de enve lop met kostbare inhoud, die was afgegeven bij het nieuwe bijkantoor Oosterkade te Amsterdam, niet in Etten was aangekomen. De Tapijnkazerne te Maastricht moet voor 15 januari 1967 voor het NATO - commando Midden - Europa (AFCENT) ontruimd zijn. De voor bereidingen voor de ontruiming zijn begonnen. Ofschoon nog geen besluit bekend gemaakt is, wordt aangenomen dat van het depot dat de kazerne tot nog toe bevolkt, 2 compagnien naar Breda en twee naar Den Bosch verhuizen. Zoals bekend, blijft het garnizoenscommando te Maastricht gevestigd. AFCENT is ook te Brunssem druk bezig maatregelen voor zijn komst te treffen. Dagelijks zijn nu offi- sieren van het commando bezig in de bovengrondse gebouwen van de mijn Hendrik. Staatsmijnen zorgt ervoor dat alle kantoren van het bovengronds bedrijf van de vroeger zelfstandige zetel reeds op 1 januari voor AFCENT ontruimd is De overtocht van Fontainebleau naar Brunssem begint uiterlijk reed's in de eerste week van het nieuwe jaar. Reeds eerder, zo wordt verwacht, zal het NATO-commando te Maastricht beginnen met een aantal verbouwingen aan het ka zernecomplex. Ze zullen waarschijn lijk niet van ingrijpende aard zijn. Bij het ministerie van Buiten landse Zaken heerst enige bezorgd heid over het uitblijven van uitreis visa voor de gezinnen van twee ver tegenwoordigers bij de Nederlandse legatie in Peking, zo vernemen wij in diplomatieke kringen. Ambassaderaad Fokkema en kan selier Verhoeven willen hun vrou wen en kinderen naar huis sturen, maar tot nu toe heeft de Rood- Chinese regering nog geen toestem ming tot vertrek gegeven. Het ogenblik is volgens een de partementale woordvoerder nog niet rijp om dit talmen definitief te kwalificeren als een nieuw onwaar dig strijdmiddel van China in het conflict met Nederland over de acht lastechniei in de Chinese legatie in Den Haag. Zou de vertraging in het verstrekken van uitreisvisa te lang gaan duren naar de opvatting van de Nederlandse regering, dan zou den tegen maatregelen overwogen moeten worden, aldus een toelich ting van Haagse zijde. Twee jonge korporaals van de ko ninklijke luchtmacht, die gestation- neerd waren in Fontainebleau, zijn donderdag met hun auto in Fran krijk verongelukt. De auto, bestuurd door de 20-ja- rige C. J. van der Velden uit Den Haag, raakte in een slip en werd te gen een vrachtwagen verpletterd. Ook de andere inzittende, de 22-ja- rige G. van Dam uit Rotterdam werd' bij het ongeluk gedood. De voorzitter van de AR-Kamer- fractie, B. Roolvink, heeft zijn za terdag geuite beschuldiging, dat ook de heer Nederhorst, fractievoorzit ter van de PvdA, bijgedragen zou hebben tot het ontstaan van de ka binetscrisis, weer ingetrokken. De heer Roolvink sprak op de vergade ring van de AR kieskringcentrale in Den Haag. „Nu mij gebleken is", zo ver klaarde hij: „dat mijn uitspraak over het optreden van de heer Ne derhorst bij de behandeling van de motie Schmelzer aanleiding ge weest is tot misverstanden en ver keerde gevolgtrekkingen, stel ik 't op prijs deze uitspraak publiekelijk in te trekken. Op dit zakelijk zeer ondergeschikte punt wil ik geen en kele vertroebeling in de politieke en persoonlijke verhoudingen", xza e

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1