wAAlwijkse en lAnGSTPAAt.se couRAnt Tien jaar geleden kwam er een volk in opstand Moeder en zoon dood in brandend huis DE HONGAARSE OPSTAND (I) ZDocjaertó OPEN OOG van JÊ Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS Boedapest Tien jaar geleden, in oktober en november 1956, volgde de wereld gespannen de dramatische en tra gische gebeurtenissen in Hongarije. De Hongaarse bevolking was in opstand gekomen tegen de Russi sche overheersing en de eigen leiders, die al te veel met Moskou samenwerkten. De opstand had geen di rect resultaat. Zij werd bloedig neergeslagen door een overmacht van Russische troepen, die over meer manschappen, betere wapens en een betere organisa tie beschikten dan de met leeuwenmoed vechtende Hongaren. Duizenden verzetstrijders én Russische soldaten vonden de dood in de verwoeste straten van Roedapest. Nu, na tien jaren, is in Hongarije zelf Hongaren hebben nu een grotere vrijheid gekregen Geladen stemming In Polen Kabinetscrisis Damesmode Tilburg nog maar weinig te bemerken van de opstand. Hiel en daar vertonen de huizen in Roedapest nog de stil le getuigen van de verbitterde strijd: kogelgaten in de muren en de lege sokkels, waarop eens de stand beelden van Stalin stonden. De beelden van Stalin, die zich eens machtig verhieven in de belangrijkste Hongaarse steden, maar tijdens de opstand door woe dende mensen werden gesloopt, zijn nooit meer op gericht. Men kan het als symbool zien voor het ver dwijnen van de drukkende dwang, die eens Rusland over Hongarije en andere Oosteuropese landen uit oefende. Niet vergeten Brillenspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bogaerts voor ogen Telefoon 3560 Drie agenten in Tilburg gewond bij gevecht in Scala In een gevecht tussen politiepa trouilles en een groot deel van 300 jongeren in dancing Scala te Tilburg zijn drie politiemannen vrij ernstig gewond geraakt. Arrestant uit Alkmaar dood door vergif KLM boekte flinke winst Mode in tricot voor heren HOENDERVANGERS HERENMODE Chauffeur dood na botsing op overweg -^.xcluóieue eïlerenkleclinc) De Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week VRIJDAG 4 NOVEMBER 1966 87e JAARGANG No. 87 vah het Zuióen Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (1,10 10 ct. ine k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -f 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per nrn. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" De Hongaren hebben nu een gro tere vrijheid gekregen, Janos Kadar, staatshoofd en de man die tijdens de opstand een Judasrol vervulde door met de Russen samen te werken geeft zijn volk meer ruimte dan het ooit onder het communisme heeft ge kend. De Hongaren hebben weer het gevoel een volk te zijn met eigen na tionale rechten. Dat is het belangrijk ste resultaat van de opstand. De op stand kwam in Hongarije niet als een los staand gebeuren. In alle landen, die onder het juk van Moskou buk ten, was de atmosfeer geladen. Daar voor zijn vele oorzaken aan te wijzen. De allerbelangrijkste is echter wel de verandering, die zich in Moskou zelf bezig was te voltrekken. Het grote congres van de communistische partij van de Sovjet-Unie, dat in 1956 in Moskou werd gehouden, gaf een dui delijke weerslag van deze kentering. Immers, tijdens dit congres werd het proces van de de-stalinisering op gang gebracht. Gebroken werd met alle - ook in Rusland gehate - kenmerken van de periode-Stalin. De felle vervolgingen door de geheime politie, de ,,persoonencultus" en het dictatorschap van één man moesten verdwijnen. Dit congres deed in alle Russische satellietstaten de hoop oplaaien. Hoop op méér vrijheid. Nog sterker wakkerde het verlangen aan toen de nieuwe Russische leiders - Kroests- jef en Boelganin - 'n bezoek brach ten aan Pres. Tito van Joegoslavië, de man die tot dan door Rusland streng werd veroordeeld om zijn „na tionalistisch communisme". Als Rus land weer vriendschapsbanden aan knoopte met de vrijheidslievende Ti to, die zijn nationalisme boven de sa menwerking met Rusland stelde, hield dat tegelijk van de zijde van Moskou een erkenning in van het recht op een zekere onafhankelijkheid van de satellietstaten, zo redeneerden de leiders in de Oost-Europese lan den. De bevolking in landen zoals Polen en Hongarije verkeerde toch al in 'n geladen stemming. Oorzaak hiervan was de slechte economische situatie, die regelrecht terug was te leiden tot de Russische uitbuiting. Stalin had na de oorlog niets gedaan om de zwaar geschonden economie van de landen weer op gang te brengen. In tegendeel, 'hij liet de fabrieken, die nog konden werken, ontmantelen en naar Rusland overbrengen of legde beslag op de produktie. De hoop op meer vrijheid werd echter niet snel genoeg vervuld, In het nationalisti sche Polen kwam het tot de eerste uitbarsting. Fabrieks- en spoorweg arbeiders in de industriestad Poznan kwamen eind juni in opstand. De di recte aanleiding was de terugkomst van een delegatie arbeiders, die in Warschau tevergeefs op loonsverho ging had aangedrongen. Duizenden arbeiders en sympathisanten mar cheerden op 28 juni 1956 door de straten, ontwapenden soldaten en schreeuwen leuzen tegen de Poolse regering en tegen Rusland. De eer ste doden vielen toen de betogers het gebouw van de Veiligheidspolitie in Poznan aanvielen. Zelfs gevechts vliegtuigen werden ingezet om de be togers te bestrijden. De opstand in de Poolse stad was in 3 dagen heslist. Ten koste van - volgens het Poolse persbureau PAP - 53 doden en meer dan 300 ge wonden. Vier maanden later zou het verzet opnieuw losbranden, nu in Hongarije. De strijd in dit land zou heel wat meer slachtoffers eisen. Dat het klimaat in het communis tische Oostblok aan het veranderen was, bemerkte de Hongaarse bevol king al in maart van het jaar 1956. Premier Rakosy, de kleine kaalhoof dige dictator van Hongarije, maakte na een bijeenkomst van het „Centraal Comité van de Hongaarse Arbeiders partij" bekend, dat het vonnis was herzien van de in 1949 veroordeelde Laszlo Rajk, een Hongaarse leider, Formateur Schmelzer heeft zijn po gingen om een minderheidskabinet van bijna uitsluitend KVJ-ers te ma ken, geschorst omdat zijn activiteiten zijn doorkruist door voorstellen van de anti-revolutionairen om het kabi- net-Cals in het zadel te houden. De plannen van de anti-revolutio nairen houden in: 1een verhoging van de omzetbelas ting op 1 oktober 1967 in plaats van pas op 1 januari 1968; van 1 oktober tot 1 januari zou de ver hoging 10 procent, na 1 januari 20 procent bedragen; 2. een uitstel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting tot 1 april 1967; volgens de hui dige plannen zou die verlaging al op 1 januari a.s. ingaan; 3. handhaving, wellicht verhoging van de uitgaven, zoals die door 't kabinet-Cals zijn voorgesteld. Op deze manier komen we dus nog verder van huis. Exclusieve collecties TRICOT JAPONNEN en PAKJES PANTALONS ROKKEN JUMPERS Heuvelstraat M Telefoon 26882 Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, enz. STOFKNOPEN maker die beschuldigd was van „samenspan ning met Tito van Joegoslavië" Het proces in 1949 was het gevolg geweest van „vijandelijke provokatie" en het vonnis was in strijd met de rechtsgevoelens van het Hongaarse volk, verklaarde de premier. Tegelijk werd in Boedapest plech tig aangekondigd, dat de grensver- sperringen met Oostenrijk zouden worden afgebroken. De mijnenvelden zouden worden opgeruimd. Opzien barender nog was de „persoonlijke schuldbekentenis" van Rakosy, die volgens het Hongaarse persbureau op een vergadering van partijleiders in mei 1956 verklaarde: „Ik ontzie mij niet te verklaren, dat ik het heb ge duld, ja zelfs geëist, dat mijn persoon een kultus is gevoerdIn de laat ste jaren zijn bij ons zware wetsver krachtingen voorgekomen... Ik heb daar persoonlijk schuld aan. Ik be treur het ten zeerste, dat ik mij door Beria (chef van de Russisohe veilig heidsdienst) en zijn bende op het pad der duisternis heb laten leiden en dat ik de Staatsveiligheidsdiensten niet onder de controle van Partij en Staat heb gesteld". Het was nog niet genoeg. De nieuwe partijlijn werkte nog verder door. Be gin juli werd aan bijna 20.000 poli tieke gevangenen amnestie verleend. Het grootste nieuws kwam echter en kele dagen later. Rakosy maakte be kend, dat hij zou aftreden. Hij ver klaarde, dat dit een gevolg was van zijn leeftijd, gebrekkige gezondheid en zijn schuld aan de personencultus en de verkrachting van het socialisti sche recht. De terreur, die tien lange jaren Hongarije had overheerst, kon echter niet in een paar maanden worden ver geten. De deportaties, de terechtstel lingen, de concentratiekampen en niet het minst de kritieke economi sche situatie hadden eën diepe wond geslagen. De Hongaarse bevolking eiste meer. Dat Rakosy was afgetre den aanvaardde men dankbaar, maar men eiste ook het aftreden van diens tweede man, de tot premier benoem de Emö Gerö. Begin oktober was de vroegere Hongaarse minister-presi dent Imre Nagy weer tot de partij toegelaten. In 1955 was hij als mi nister-president afgezet en uit de par tij gestoten. Nu riep het volk hem als leider uit. (wordt vervolgd) De 56-jarige mevrouw Van der Veer-Van der Wissel en haar 17- jarige zoon Jan zijn maandagmor gen verbrand in hun huis aan de Steenovenslaan in Culemborg. De brand moet zijn ontstaan bij het aanmaken van de kachel door de 57-jarige heer J. v. d. Veer. Het hout in de kachel brandde, toen hij naar buiten ging om kolen te scheppen. Maar hij had verge ten het deksel op de kachel te slui ten. Doordat de deuren open ble ven, begon de kachel te hard te trekken en sloegen de vlammen boven de kachel uit. Daarop raakte de schoorsteenmantel in brand. Toen de heer Van der Veer in de kamer terug kwam, stond deze in lichter laaie. Hij rende om hulp schreeu wend de straat op en liet opnieuw de deuren open staan. Daardoor grepen de vlammen nog sneller om zich heen. Mevrouw Van der Veer-Van der Wissel en haar 17-jarige zoon Jan waren nog op de bovenverdieping. De vrouw is nog naar beneden ge gaan maar, vermoedelijk op ,weg naar buiten, bewusteloos in een stoel gevallen. Daar werd haar ver koolde lichaam gevonden. De zoon werd in zijn slaap verrast. De vrijwillige brandweer van Cu lemborg was snel na het eerste brandalarm aanwezig en kon voor komen dat de andere woningen in deze (te saneren) buurt door het vuur werden vernield. NEW YORK, - De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gis teravond besloten het 50 jaar oude mandaat van Zuid-Afrika over Zuid- West-Afrika te beëindigen en heeft verklaard dat dit gebied voortaan rechtstreeks onder verantwoordelijk heid van de V.N. valt. DE DOOD IS DOOD In deze novembermaand gedenken wij onze doden. En de doden gaan weer leven in onze herinnering. En we zien ze mooier dan ze misschien waren. Want alleen het goede komt in onze gedachten en het slechte is afgevallen. Dood roept leven op. Een leven dyna miek, vitaliteit, kracht, energie en toekomst. Dood en leven ver dragen elkaar niet, zoals water en vuur elkaar niet verdragen. De dood past niet in de opzet van het Leven. Er is geen ruimte voor. En als de enkeling sterft, dan zwijgen we de Dood stil. We laten een ander de plaats innemen; 'en we zeggen, dat niemand onver vangbaar is. We nemen de dood niet serieus. We doen alsof ze niet echt bestaat. We willen de dodendans ontspringen. Het Leven is sterker dan de Dood. Eigenlijk is dat een diep-christelijke gedachte. Het Leven wordt niet weggenomen"staat in de Liturgie. We er varen het. Ons voorgeslacht leeft nog. Dat weten we zeker. Ons leven is er bij de gratie van hun leven. Wij bouwen voort ophun fundament, hun inzichten, hun ontdekkingen, hun verworvenheden, hun ideeën. En ons nageslacht steunt weer op de basis, die wij zul len leggen. Het Leven staat niet stil, gaat altijd verder, ontwikkelt zich voortdurend. En wij zijn allemaal druk in touw, boordevol plan nen. We voelen ons nog aan het begin staan. We hebben een flits gezien van wat het worden kan. Het Leven staat nog in zijn kinder schoenen. En dat Leven verdraagt geen stilstand, geen rust, geen eeuwige rust. Het Leven grijpt over de Dood heen, De Dood kan geen échte dood zijn. „Het Leven wordt veranderd"bidden we bij onze doden. Het Leven wordt anders. Zoals ook het leven van onze doden anders wordt, mooier, zonder schaduwzijden. De Dood krista- liseert het Leven. Het wordt gezuiverd, zuiver gemaakt van smetten, zoals ook het goud in de smeltkroes uitgepuurd wordt. De Dood brengt aan het licht, wat edel is en onedel. En door de Dood ver schrompelt het onedele, het waardeloze, het laagmenselijke, het zon dige. Het sterft af en verdwijnt in het niet. Maar het edele blijft. Het wordt zelfs rijker en stralender, gezuiverd als het is van ver duistering en besmetting. Hier heeft de Dood haar greep op het Leven verloren en is het Leven sterker dan de Dood. En daaroni kunnen wij ook bouwsteen voor het Leven aandragen, in kennis, kuituur en techniek, edele woorden scheppen die niet vergaan. Wij kunnen daarmee een aarde bouwen, die nieuw is; een nieuwe aarde; een Hemel. L. VAN BERKEL Een van de politiemannen, hoofd agent H. van Gemert, die, nog een tijd gewond heeft doorgevochten, is met een scheur in zijn schedel en een hersenschudding in 'het St. Elisabeth- ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is ernstig. Hij was al eerder aan zijn hoofd geopereerd. Hoofdagent Van Vlimmeren liep een gapende hoofd wonde op en agent Verhoeven een ge broken pols. De 20-jarige tuinder J. van der V. uit Wognum, die maandagmorgen na arrestatie wegens een auto-ongeluk in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overleed, blijkt gestorven te zijn aan vergiftiging. De officier van justitie, mr. A. J. Reigerman, liet met het oog op de raadselachtige geschiedenis sectie op het stoffelijk overschot verrichten. Dit wees uit dat Van der V. aan ver giftiging was gestorven: het vergif alladran werd in hem gevonden. Bij nader onderzoek werd een fles met deze vloeistof onder zijn bed gevon den. Aangenomen wordt dat Van der V. uit schuldgevoel, veronderstellen de dat zijn twee vrienden bij de aan rijding waren gedood, door vergif een eind aan zijn leven heeft willen ma ken. Zijn vrienden werden wel uit de auto geslingerd, maar werden slechts licht gewond. De Koninklijke Luchtvaart Maat schappij (KLM) heeft in het tweede kwartaal van haar boekjaar 1966-67 een nettowinst geboekt van 56,2 mil joen gulden. Daarmee komt de winst over het eerste halfjaar op 89,2 miljoen gul den. Deze resultaten staan tegenover een winst van 57,4 miljoen gulden over het eerste halfjaar van 1965. In het tweede kwartaal vorig jaar be droeg de netto-uitkomst 42,9 miljoen gulden. Een tricot jasje voor in de auto of voor de vrije tijd thuis. Een passend vest bij uw kostuum. Een polo-pull, in de nieuwe kleuren. V-hals pullover, of grof ge breide trui. Fik: M. v. d. Brand-Hens Grotestraat 155, Waalwijk Op een niet-beveiligde overweg in Woensdrecht, tussen Rilland Bath en Bergen op Zoom is maandagavond om kwart voor 7 een goederentrein tegen een volkswagenbusje gereden. De bestuurder, de 31-jarige A. Silias uit Garderen, werd bij het ongeluk gedood.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1