wAAlwijkse en lAnostOAAt.se couoAnt Pellikaan nieuw bouwt model in Waalwijk sporthal MASSA-ONTSLAGEN ZIJN EEN TEKEN AAN DE WAND van C~YYlierlo OPEN OOG losvandermeulen Continuïteit Jongen vermoordde zijn familie 8 si 1967 ongeveer TS.000 werklozen centrale HUIS verwarming; Spit, Spierpijn Voor internationale ontmoetingen Temidden van een vloed van optimisme en een oor verdovend lawaai van de vakbeweging over de on voldoende hoogte van de loonstijgingen hebben en kele vakeconomen in de afgelopen jaren bij herha ling gewezen op de grote gevaren van de gevolgde economische politiek, waarbij reserveren en investe ren steeds minder op het programma stonden en het verbruik de meerderheid van de stemmen trok. Niet alleen de stemmen van de werknemers, zoals wij nog nader zullen uiteenzetten. Onder die vakeconomen vinden wij bijvoorbeeld dr. Holtrop, de president van de Nederlandse Bank. Hij keek niet naar politieke Voor theorie van ondergang is geen reden Veranderingen Iedereen welkom bij installatie van Mgr. J. Bluijssen xciuóieve ^J-lerenkleclinc) wenselijkheid maar naar de cijfers, die gewogen wer den op de weegschaal van het economisch evenwicht. Hij zag dat elk miljoen verbruik met zijn import- en investeringsgevolgen aan de ene zijde van de balans aan de andere kant daarvan de krachten opriep van exportrem, dreigende tekorten op de betalingsbalans en andere gevaren. Die krachten van welvaartsbe perking en groeivertraging beginnen nu te werken. De bedrijven krimpen hun activiteiten in, hun kos ten worden hoog, zij falen bij de financiering, zij leg gen het ondernemersbijltje er bij neer. Taak kabinet BEDRIJFSERVARINGEN 111É marconilaan6 rt!tll eindhoven Hl tel.(040)33718 WAALWIJK Sportraad verzorgt opening Restaurant VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 87e JAARGANG No. 91 De tcho v^n het Zuiö^n Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) t 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) f 3.35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per rrm. Contractadvertenties: speciaal tariff Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" Krachten van welvaartsbeperking en groeivertraging beginnen te werken Velen onder ons hebben temidden van voorspoed zich geërgerd aan de zwartgalligheid van dr. Holtrop en zijn paladijnen. De waarschu wingen zijn trouwens van verschil lende kanten gekomen. Onder hen is er een aantal dat zich nu weer ergert aan de vloed van ontslagen, die vallen. Zij menen dat nu de grootste crisis aller tijden op komst is. Voor die theorie van ondergang is evenmin reden als voor de ge dachte van de eindeloze groei van ons economisch leven. Politici proberen uit de feiten al weer munt te slaan door een bewe ring rond te strooien dat de kabi netscrisis een depressie heeft ver oorzaakt. Niets is minder waar. Zelfs de super-groeitheorie van mi nister Den Uyl en zijn toepassing zou de ontstane gang van zaken niet hebben kunnen voorkomen. Hij had dat dan groeistuipen of iets dergelijks genoemd. Voorlopig heeft ons bedrijfsleven wel stuipen en de groet zullen wij terug moeten roepen naar de lage landen. Hoe ontstaat nu plotseling deze ontslag-golf in een reeks van be drijven? Men kan zich er af pro beren te maken met de theorie dat de kosten te hoog zijn geworden door de opgedreven lonen. Dat klinkt dan prachtig als een reactie op de loongolven, maar dan zien wij slechts een stukje waarheid. Er zijn dus bedrijven, vooral arbeids intensieve, die de dupe worden van de loongolven. Een gunstig klimaat voor het bedrijfsleven wordt echter door meer factoren bepaald dan door de loonhoogte. Onder meer speelt een rol of men zijn bedrijf op de toekomst heeft gericht of op het heden. In het eerste geval heeft men rekening gehouden met allen, die in de toekomst een rol kunnen spelen, in het laatste geval ziet men naar de economische situatie van thans om voor de rest een afwach tende houding aan te nemen. De toekomst van de onderne mingsgewijze produktie is gebouwd De 14-jarige Roger Barnard Lee uit Woodville, een klein dorpje in North Carolina, is in staat van be schuldiging gesteld wegens moord op zijn vader, moeder en kleine zusje op 28 mei van dit jaar. Hij werd zondag gearresteerd. De jongen heeft bekend zijn 40- jarige moeder Essie Mae Lee en zijn 51-jarige vader Willie McCoy Lee te hebben neergeschoten bij een ruzie om geld. Hij herinnert zich niet zijn 4-jarige zusje Carolyn Ann te heb ben gedood of zijn 1-jarige broertje Marvin Davis te hebben verwond. op continuïteit. Dat beteként dat de ondernemer in de goede jaren aan al zijn meebouwers heeft ge dacht. Dat zijn de aandeelhouders die een goed rendement van hun deelneming moeten hebben gehad zonder ook te veel uitschieters naar boven. Het aandeel van zo'n onder neming zal het vertrouwen houden en de financiële wereld zal ook in tijden van geldschaarste bereid zijn deze onderneming middelen te ver schaffen voor uitbreiding en/of verbetering van de bedrijfssoutil- Deze uitspraak betekent tevens dat in de goede jaren toch al een deel van de winst voor verbetering, uitbreiding of verandering van koers is besteed. Ook in de jaren van goede winsten moeten toch de kosten worden gedrukt door mecha nisatie en automatisatie. Er moe ten nieuwe markten worden aan geboord om voorbereid te zijn op 't wegvallen van de oude. Er moeten nieuwe produkten ontwikkeld zijn en klaar staan als het oude assorti ment niet meer wordt gekocht. Er moet rekening mee zijn ge houden dat de Euromarkt meer concurrentie brengt, andere klan ten en nieuwe prijsverhoudingen. Daar moet dus in het verleden reeds rekening mee zijn gehouden om nu de tegenwind der tijden op te kun nen vangen. Tenslotte moet het personeelsbestand ook voortdurend kritisch zijn gevolgd. De overvra- gers heeft men moeten laten ver trekken, de lonen moeten zijn aan gepast aan de ontwikkeling, maar dat hoeft niet te betekenen dat men Bij de plechtigheden ter instal latie van mgr. drs. J. W. M. Bluys- sen tot bisschop van Den Bosch, op zaterdag 19 november om 11.00 uur in de Sint Jan te Den Bosch, zijn naast degenen, die een officiële uit nodiging ontvangen hebben, allen welkom, die hun medeleven met de bisschop op deze dag willen betui gen. De St. Jan is vanaf 10.00 uur die dag opengesteld, via de ingang bij de Mariakapel. Men wordt verzocht uiterlijk kwart voor elf aanwezig te zijn. Direct na de Eucharistieviering zal, zoals gemeld, gelegenheid wor den geboden de bisschop in de ka thedraal geluk te wensen. In de namiddag zal Mgr. Bluyssen nog recipiëren op Peperstraat 19 in Den Bosch van 16 tot 18 uur. Het Nederlands episcopaat, de pauselijke nuntius, mgr. G. Beltra mi, enige buitenlandse bisschoppen, het kathedraal kapittel, de familie van de bisschop en andere kerkelij ke en wereldlijke autoriteiten zul len bij de plechtige installatie aan wezig zijn. koploper is geweest bij de loons verhogingen Het door ons geschetste ontwik kelingsgebied bij een onderneming die sterk wil blijven ook in min der gunstige tijden betekent dus dat de gang van zaken in het eco nomisch leven van Europa wordt bepaald door een snelle evolutie, die zelfs het historisch gezicht van de onderneming kan en moet aantas ten. Het zwaartepunt ligt daarbij op de ontplooiing van die bedrijven, die met Nederland als vestigings plaats bijzonder gunstig liggen in de Europese markt. Deze onderne mingen moeten de koplopers wor den van ons economisch bestel in de naaste toekomst. Zij en het ove rig bedrijfsleven moeten een voe dingsbodem vinden in de juiste so ciaal-economische verhouding voor het bedrijfsleven. Daar moet onze toekomstige re gering voor zorgen. Het is ons al ler taak die regering via de komen de verkiezingen met zorg te kiezen. Daarbij moet niet gelet worden op maximale consumptiemogelijkheden voor enkele jaren maar op een juist evenwicht tussen verbruik, over heidstaak en de besparingen zowel in als buiten het bedrijf. Onze werknemers zullen bereid moeten zijn dit evolutieproces te steunen. In de eerst plaats door het leveren van hoog gekwalificeerde arbeid, die in de moderne tijd al leen kan steunen op een goede, bre de voorbereiding op de levenstaak. Vervolgens zal men ook in de prak tijk zich voortdurend moeten ver nieuwen in vakkennis om de aan sluiting met de voortstromende eco nomische en technische ontwikke ling niet te missen. Als wij dit rustig onder ogen iasn en daarnaar handelen zal de waarschuwende hand op de gevel van ons nationale huis, die bezig is te schrijven dat wij gewogen zijn en te licht bevonden, spoedig ver dwijnen. Dr. v. M. We vroegen een priester, die zes weken lang in een groot bedrijf hier in de streek gewerkt heeft, naar zijn ervaringen. Hieronder vertelt hij van zijn bevindingen „Wanneer men mij vraagt naar mijn ervaringen, is het eerste wat opvalt: de behoefte van de mensen zich zelf een plaats waar te maken in het bedrijf, betekenis te hebben in het grote geheel. Als wij praten over arbeidsvreugde, geloof ik dat hieronder al heel gauw verstaan wordt: „Ha, fijn, we gaan werken"Weinig mensen zullen het werk als zodanig ervaren, en toch meen ik op te mogen merken, dat de meesten wel arbeidsvreugde kennen, juist in de betekenis van iets presteren, iets zijn; al is de wijze waarop, niet altijd om in een voortdurende jubelstemming ie zijn. Wel meen ik, dat men dikwijls te weinig gelegenheid heeft inzicht te krijgen in de resultaten van het werk: waar gaat het heen, waarvoor, en wie gebruikt het. Een ander punt waarover veel gesproken en geschreven wordt: de verhouding hoger - lager personeel. Het feit dat dit onderscheid bestaat, wordt door iedereen aanvaardt als een natuurlijk gegeven. Wat niet aanvaard wordt is de gewilde of niet-gewilde demonstra tie van dit verschil. Voelt de arbeider zich een nummer of een ge makkelijk te verschuiven onderdeel van het geheel? Misschien drukt hij het zo uit; maar veel meer bedoelt hij hiermee, de vraag te stel len: waarom niet meer inzicht, voorlichting, informatie geven? Hij geeft dus uitdrukking van zijn onbehagen in de communicatie van het bedrijf, van boven naar beneden. Of dit ten onrechte of terecht is, het is niet aan mij hierover te oordelen". Hef Centraal Planbureau ver wacht dat in 1967 gemiddeld 75.000 mensen in Nederland werkloos zul len zijn. Twee maanden geleden heeft het Planbureau voor volgend jaar een gemiddeld cijfer van 57.500 werklozen genoemd. De herziene raming werd bekend gemaakt door de staatssecretaris voor Sociale Zaken, dr. J. de Meijer. De huidige situatie op de arbeids markt is volgens de staatssecretaris niet alarmerend maar maant wel tot waakzaamheid. In enkele stre ken van Nederland moet de situatie nauwlettend worden gevolgd. Lan delijk gezien acht hij de toestand absoluut niet onrustbarend. en reumatische pijnen wriift U eveneens weg met (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Begin februari zal Waalwijk over een goed ge outilleerde sporthal kunnen beschikken. Rond dat tijdstip hoopt men namelijk de „Pellikaanhal" aan de Taxandriaweg in gebruik te kun nen nemen. Een hal die in een recordtijd door de gemeentelijke diensten en het aannemingsbedrijf Pellikaan uit Tilburg wordt ver wezenlijkt. De Waalwijkse sport- en expositiehal is de eerste die in deze vorm gereed komt. In tegenstelling tot de reeds bestaande Pellikaanhallen (die ondermeer ook Sprang-Capelle een krijgt) heeft deze een aantal belangrijke verbeteringen ondergaan. Zo zal Waal wijk straks van internationale sportgebeurtenissen kunnen genieten, want de in aanbouw zijnde hal voldoet aan de internationale ge stelde eisen. Vorig jaar oktober deden B enW. van Waalwijk de raad het voorstel om tot de bouw van een sporthal over te gaan. Er waren toen reeds nauwe contacten gelegd tussen het gemeentebestuur en de Waalwijkse sportverenigingen, die de hal onge twijfeld met vreugde zullen be groeten. Na de bouwvak-vakantie, in de tweede helft van augustus, is men met het grondwerk begonnen. „Een bijzonder minitieus werk", zo als de direkteur van gemeentewer ken, de heer J. H. W. Kobben ons vertelde. Zo heeft men om grond te verdichten een laag zand van 1.80 meter jngewalst. Het bouwbedr. Pellikaan uit Tilburg begon in oktober met de werkzaam heden. Momenteel zijn de spanten gelegd. Vorige week werd het hoog ste punt bereikt. De heer Pellikaan, die in geheel Nederland reeds tien tallen sporthallen bouwde hoopt de hal in januari op te leveren. Dan rest nog slechts een onderdeel: het leggen van de vloer. Deze „Vrede- stein-rubbervloer" kan alleen ge legd worden als de ondergrond „kurkdroog" is. Men heeft goede hoop de hal begin februari officieel ingebruik te kunnen nemen. Een belangrijke verbetering ten opzichte van de nu reeds bestaande Pellikaan sporthallen is dat deze hal voldoet aan de eisen die gesteld worden voor internationale sport evenementen. „Wat we aan tijd verloren hebben met de voorberei ding van de plannen heeft dus wel een bijzonder grote winst opgele verd. Hadden we n.l. eerder be sloten een hal te bouwen, dan had Waalwijk nog een „oude" Pellikaan hal gekregen", zo vertelde ons wet houder J. van Hees wijk, die er op wijst, dat deze hal ook estetisch en akoestisch belangrijk is verbeterd. Enkele eisen die de NSF stelt wa ren dat de tribunes langs de lange zijde geplaatst moesten worden, dat de spelers via een beschermdoek de zaal kunnen bereiken en dat de zaal i.v.m. volley-interlands hoger werd. Een belangrijke verbetering is ook de bakstenen wand die tot een hoogte van drie meter is aan gebracht. De hal waarvoor een krediet van f 372.000,- beschikbaar is gesteld, heeft een afmeting van 42 bij 48,5 meter. De ingang ligt aan de Taxan driaweg. Aan de zijde van de Groen straat, waar ook een parkeerterrein komt, zijn de vier kleedkamers en waslokalen geprojecteerd. Voor de scheidsrechters is er een aparte ruimte. Ook is er een beheerders ruimte, ook als vergaderlokaal te gebruiken. Aan de Taxandriaweg, naast de ingangen ligt 1 -t restau rant dat een oppervlakte van 16,5 bij 7,5 meter heeft. Bij de ingangen is een garderobe en kassa. Voor de spelersruimten zijn aparte ingan gen. In de hal is luchtverwarming, terwijl doorgaande TL-lichtbalken voor een gelijke lichtverdeling over de gehele vloer zorgen. De entree is zo gemaakt dat men direkt de tribunes kan bereiken. Vijfhonderd personen zullen hierop een zitplaats vinden. In de zaal is een aparte ruimte voor de berging van toestellen. Ook is de mogelijk heid geschapen om extra water- en elektriciteitsvoorzieningen te tref fen. Een pluspunt is de ideale lig ging van de hal: voor iedereen be reikbaar, centraal voor de scholen, uitbreidingsmogelijkheden en rui me parkeerterreinen. De Taxandria weg was dan ook verreweg de bes te plaats om een sport- en expositie hal te bouwen. De sporthal staat straks open voor de Waalwijkse sportverenigingen die er ongetwijfeld een druk ge bruik van zullen makén. Wethhou- der Van Heeswijk heeft nauw con tact met de sportraad, welke instel ling straks volledig recht van mee spreken heeft. Het ligt in de be doeling van het gemeentebestuur, de sportraad op te dragen voor een goed benutten van de zaal te zor gen. Ook zal de officiële opening onder supervisie van de sportraad gebeuren. Dit zal dus het eerste be langrijke werk van de raad zijn. B.enW. willen als beheerders van de hal iemand met een M.Onbe voegdheid voor lichamelijke opvoe ding aanstellen. Het restaurant van deze sport en expositiehal zal worden geëx ploiteerd door de heer J. v. d. Lee uit Waalwijk. Het ligt in de bedoe ling van deze Waalwijker het res taurant dagelijks open te houden, ook voor diegenen die geen bezoek aan de sporthal brengen. Het res taurant dat een oppervlakte heeft van 7 bij 17 meter, wordt modern ingericht. Ook is er een bar. In het voorjaar wil de heer Van der Lee een terras inrichten. Als We alles zo in ogenschouw nemen is het geenszins overdreven als men stelt dat deze sport- en expositiehal met restaurant een visitekaartje wordt voor de gemeente Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1