wAAlwi]kse en lAnqstPAAtse couRAnt Lederindustrie heeft wel degelijk bestaansrecht" i Jampe KVP legt Partijraad verkort verkiezingsprogramma voor Ook nu weer polders onder water in de Langstraat assat BESTUUR VAN DE FEDERATIE VAN NEDERLANDSE LEDERFABRIKANTEN: IV fi m£- Cijfers Henry Vermeer Zwak punt ZATERDAG 3 DECEMBER MAANDAG 21 NOVEMBER 1966 87e JAARGANG No. 92 P WAALWIJK - TILBURG - „Dè lederbereiding is pas de laatste 15 jaar uitgegroeid tot een industrie. Het spreekt voor zich dat deze, de laatste jaren sterk ver snelde groei, onaangename gevolgen met zich mee brengt. De omschakeling van het ambachtelijke naar industrie vergde grote investeringen die moeilijk op gebracht kon worden, te meer daar de produktie-een- heden ten opzichte van andere landen, lager waren. Gesprek met P. van Heesbeen ÏWr. J. w. Taminiau en Drs. J. Dellaert Concurrentie "aar wm HEREN HORLOGES Damesmode Tilburg Voeg daarbij nog de enorme stijging van de huiden- prijzen en het is begrijpelijk dat men over een moei lijke tijd voor de lederindustrie spreekt", zo vertelde ons de heer P. van Heesbeen, voorzitter van de Fede ratie van Nederlandse Lederfabrikanten, die samen met Mr. J. W. Taminiau, secretaris van de Federatie en drs. J. Dellaert, econoom, ons te woord stond naar aanleiding van allerlei onheilstijdingen, die geregeld in de vaderlandse pers verschijnen. Ledercentrum Ernstig treinongeluk in Duitsland Ook tehuis voor niet kerkelijke kiezers Twee doden bi] ongeluk op Neder landse kruiser Buitenlandse politiek Synode Hervormde ICerk wenst overleg met bisschoppen VOOR „gouden" momenten De Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tieten Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week VAD het Zuióen Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" D (Van onze verslaggever) „Heeft de lederindustrie nog wel reden tot bestaan? Vaak horen we vertellen dat straks kunststoffen 't leer zullen gaan vervangen en dat er nu reeds sprake is van een berg afwaarts gaan van deze tak van industrie. Vragen, die niet alleen de werknemers in deze industrie maar iedereen interesseren. De heer Van Heesbeen, direkteur van de Chroomlederfabriek v/h Van Dooren de Greeff in Waalwijk wees deze veronderstelling van de hand. „Zo lang er een vlees- en melk- produktie bestaat, vallen er huiden die gelooid moeten worden en dat looien zal zowel in Europa als el ders moeten gebeuren, echt niet al leen in een huiden-producerend land. Elke streek stelt bepaalde eisen, waaraan bij het looien in een ander deel van de wereld vaak niet kan worden voldaan. De looiers hebben dan ook hun werkmethode afge stemd op de specifieke behoeften van hun verzorgingsgebied. De Ne derlandse voet is bijvoorbeeld niet te vergelijken met die van een Ita liaan of Griek. De leersoorten wor den dan ook aangepast aan de wen sen van het afzetgebied. Als we daarbij in ogenschouw nemen, dat er in ons land geen gespecialiseerde lederindustrie bestaat, voor de ver vaardiging van meubelleer, kleding- leer, tassenleer en nog enkele an dere specialiteiten, dan kunnen we gerust stellen dat er voor de leder industrie in Nederland nog gebie den openliggen. Derhalve zie ik voor de fabrie ken, gespecialiseerd in bovenge noemde ledersoorten en voor de bfe- drijven die een grote wendbaar heid hebben ten aanzien van hun artikelen een grote toekomst tege moet. Hierin zal dan ook van een toepassing aan de behoefte en aan P. van Heesbeen de mode sprake moeten zijn. Dit zoals in Amerika, waar een groot aantal gespecialiseerde fabrieken zijn" aldus de heer Van Heesbeen. De concurrentie verhoudingen onderling, ook in EEG-verband zijn scherp. Nederland is in enkele jaren van het goedkoopste eiland een duurte eiland geworden, wat voor iedere tak van industrie problemen met zich meebrengt. De Nederland se lederfabrikanten ondervinden vooral van Italië en Frankrijk con currentie. In Italië is het voorna melijk de niet vergelijkbare loon- standaard, terwijl in Frankrijk de ondoorzichtige maatregelen van de regering de lederindustrie in deze landen uitstekende concurrentiever houdingen biedt. Nederland impor teert leer, vooral uit Italië en Frank rijk. Vorig jaar werd er circa 76 miljoen gulden in totaal ingevoerd. Voor export is Nederland het meest aangewezen op Duitsland met welk land de schoen- en leertypen de meeste overeenkomst vertonen. De uitvoer bedroeg in 1965 ruim 74 miljoen gulden, ongeveer 5G'% van de totale omzet van de Nederlandse lederindustrie. „Zoals gezegd, groeit de lederin dustrie pas de laatste 15 jaar. Hier door liggen we achter bij een aan tal andere landen. De doorsnee le derfabrikant denkt nu pas aan ex port en dit vergt, naast een men tale instelling, ook grote kosten. Deze ontwikkelingsfase maken we nu door. De uitvoer van leder is in 5 jaar met circa 40% gestegen. Ondanks de bedrijfssluitingen de laatste tijd is de totale omzet van de lederindustrie toegenomen. Om de leden van de federatie 'n inzicht te geven in het handelspatroon van West Europa worden regelmatig economische verkenningen gedaan en de resultaten doorgegeven. Mr. J. W. Taminiau Het aantal bedrijven met meer dan 10 werknemers bedroeg in 1965: 72 (in I960: 82 en in 1955: 91). De totale omzet was in 1965: 159 miljoen gulden (in 1960: 155 miljoen gulden en in 1955: 135 miljoen gul den). De export bedroeg in 1965: 74 miljoen gulden (in 1960: 52 miljoen gulden en in 1955 32 miljoen gulden). JUWELIER HORLOGER Een tijdloos geschenk van blijvende waarde. Kies uit onze prach tige kollekties van de y bekende merken. HEUVELSTRAAT 94. TILBURG Drs. J. Dellaert Heuvelstraat 14 - Telefoon 26882 K "'C De investeringspolitiek van Ne derland van voor de oorlog heeft tot voor kort haar gevolgen dui delijk laten voelen. We zijn te laat industrie-minded geworden. Ook de enorme stijging van de huidenprij- zen hebben er toe bijgedragen, dat er bedrijven in een moeilijke toe stand verkeren. Huidenkontrakten binden de fabrikant aan verplichte afname. Als er echter kontrakten zijn met afnemers, dan zijn deze in een dalende markt buitenge woon moeilijk te realiseren. Dit is een uitermate zwak punt voor ons aldus de heer van Heesbeen. Bepaald jammer vindt het bestuur van de Federatie het, dat de leder industrie een minder goede naam als industrie heeft. „Wij realiseren ons, dat bedrijfssluitingen niet di rect het beste visitekaartje voor een bedrijfstak zijn, doch indien het 'n interne omschakeling ofwel sane ring inhoudt, moet de conclusie zijn dat de bedrijfstak gezonder is ge worden dan voorheen. Niet alleen als ondernemer heb ben we de vaste overtuiging in 'n goede toekomst van de lederindus trie. doch ook uit het oogpunt van werkgelegenheid zien wij veel mo gelijkheden om jonge werknemers goede vooruitzichten en een be staanszekerheid aan te bieden. Wij wijzen hiervoor naar het leerlin genstelsel; excursies enz., welke wij onze jonge werknemers aanbieden en waardoor zij zich tot volwaar dige medewerkers kunnen ontplooi en. r" 1 'C? W HT" V1 Om het produkt de juiste waar dering te geven voert het Leder centrum Nederland, een orgaan uit de lederindustrie, akties om de con sument kennis over de verschillen de leersoorten bij te brengen. De ervaring heeft geleerd, dat deze ak- tie zeer op prijs werd gesteld. Daar naast streeft de Federatie naar een wettelijke beschermflfig van de naam leder. Het grootste compliment wat eigenlijk aan leder gemaakt kan worden zijn de pogingen om leder te imiteren. De consument moet naar onze mening beschermd wor den tegen deze imitatie". Aan het slot van ons gesprek was voorzitter Van Heesbeen van me ning dat de lederindustrie moge lijkheden biedt voor de toekomst; gezien de toename van de bevol king, het verbruik van schoenen en de toegenomen behoefte aan le derwaren. „Men zal markten moe ten scheppen, landen bezoeken en onderzoeken instellen. De lederindustrie moet een achter stand wegwerken zodat de consu ment bewust gaat kopen. Laten we echter goed onthouden, dat de toe komst van de lederindustrie afhanr kelijk zal zijn van aanval van hui den en de behoefte aan Ieder. In Nederland zal altijd gelooid worden, zo is de mening van het bestuur van de Federatie. Een waarborg voor de toekomst van de lederin dustrie. Zeker 7 personen werden gedood en naar schatting 50 min of meer ernstig gewond, toen donderdag avond bij Frankfurt een forensen trein met zeven wagons met grote op een tegemoetkomende enkele lo comotief botste. Politie, brandweer en speciale reldingsploegen zwoeg den de gehele nacht bij het licht van schijnwerpers door om de ge wonde en doden uit de vernielde wagons te verlossen. Vele passa giers kon men pas bereiken nadat het verwrongen metaal van de wa gons met snijbranders was stukge- brand. Zaterdag 3 december a.s. zal de KVP een verkort verkiezingspro gramma aan de Partijraad voorleg gen. Het Partijbestuur meent dat de politieke ontwikkeling van de laatste weken hiertoe aanleiding hebben gegeven. Hoofdpunten van actueel belang zijn het afremmen van lonen en prijzen, herstel van het evenwicht tussen particuliere en overheidsbestedingen en het voorkomen van verdergaande infla tie o.a. door een Europese conjunc- tuurpolitiek. Volgens het ontwerpprogramma laat de KVP zich inspireren door Christelijke opvattingen over mens en samenleving. De KVP wil ech ter ook voor niet kerkelijke kiezers een politiek tehuis zijn, voor zover deze het politiek uitgangspunt en het gemeenschappelijk partijpro gramma kunnen aanvaarden. Met alle begrip voor de ontwik keling in de partijvorming in ons land, blijft de KVP zolang er geen beter alternatief is, onder eigen naam streven naar verwezenlijking van haar programma. Het verkie zingsprogramma wijdt speciale aan dacht aan wat genoemd wordt, de democratie in 't sociaal economisch leven. Ook wordt vermeld herzie ning van het ondernemingsrecht door invoering van medezegging- schap, verplichte jaarverslaggeving en enqueterecht, alsmede wettelijk regeling van het stakingsrecht, tij dige raadplegingen bij fusie, slui ting S.C. en een juniorenstatuut vooor jeugdige werknemers. Uit voerig wordt ingegaan op een an- .der aspect n.l. vereenvoudiging van het maatschappelijk leven. Volgens het ontwerpprogramma mag er niet onnodig geregeld worden. Noodzakelijke overheidstaken die nen daarom afgestoten te worden, Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Het gat (12 meter lang) dat in de nacht van woensdag op donderdag in de kade van de Capelse Haven in Sprang-Capélle was ontstaan waar door enkele polders tussen Waalwijk en Sprang-Capelle onder water lie pen, kon door werklieden van het Waterschap „Het Zuiderafwaterings kanaal in de Langstraat en leden van het dijkleger met zandzakken worden opgevuld en gedicht. Wanneer echter niet spoedig de Bergse Maas een lager waterpeil aan geeft, is het gevaar groot, dat de he len bietenoogst verloren gaat. Het gat ligt achteraan in de kromming van de weg vlak over de brug over het Oude Maasje. Momenteel werken de gemalen in de Langstraat op volle kracht, om het overtollige water uit de polders te laten verdwijnen, doch dit zal nog wel enkele dagen duren. Tussen Waalwijk en Waspik mag de Langstraatweg weer door snelverkeer worden hereden. Vanwege het over stromingsgevaar had het Waterschap besloten de weg voor alle verkeer te sluiten uit veiligheidsoverwegingen. Uit voorzorg hadden vrijwilligers van het dijkleger aan de kant van de weg zandzakken neergelegd. De polders bij gemaal Gansoijen en de nieuwe haven staan echter nog geheel onder water. De gemeentepolitie van Waal wijk heeft tijdens een patrouilletocht enkele stuks vee aangetroffen in het ondergelopen land. Achter Baardwijk liep nog een paard en achter de schoenfabriek van Hollandia zochten twee ponny's vergeefs naar een droog stuk land. Ten westen van de pont naar Dron- gelen werden nog 3 runderen aange troffen, die tot kniehoogte in het wa ter stonden. Gelukkig konden de ei genaars worden gewaarschuwd, die er snel voorzorgden dat hun dieren in de stal werden ondergebracht. De eigenaars waren nog onkundig van 't feit, dat hun land 's nachts was on dergelopen, waardoor het vee werd verrast. Door een zware overkomende golf zijn donderdagmorgen de eer ste officier J. Bolhuis (45) uit Voorschoten en de chef d'equipage K. Flens (46) uit Den Helder van de kruiser De Zeven Provinciën te gen het dek geslagen en gedood. De twee kwartiermeesters P. Stu- pers (26) uit Den Helder en L. J. Oosterom (24) uit Utrecht werden levensgevaarlijk gewond. Het ernstige ongeluk aan boord van de kruiser, die op NATO-ma noeuvres vaart in de Middellandse Zee, gebeurde tijdens stormweer. Kapitein der Zee Bolhuis werd door de kracht van het overkomen de water tegen de verschansing ge slagen en moet vrijwel op slag ge dood zijn. Chef d'equipage opper- schipper Flens werd zwaar gewond in zee gesleurd. Hij werd enkele minuten later opgepikt door het vlaggeschip De Ruyter, maar de schipper was toen al overleden. terwijl regels op het gebied van bouwen en wonen van sociale ver zekering en van de belasting mak kelijker hanteerbaar moeten wor den. De KVP wil op buitenlands poli tiek terrein de ontwikkelingshulp geleidelijk vergroten en de bewa- peningswetloop tegengaan door in ternationale overeenkomsten tegen verspreiding van kernwapens e.d. Er dienen eveneens maatregelen genomen te worden om tot een op lossing te komen van het wereld bevolkingsprobleem, om tot ont spanning tussen Oost en West te komen, wil de KVP het atlantisch bondgenootschap gebruiken. In dit kader moet de Nederland se defensiezaak worden herzien, al dus het ontwerp. Bij dit alles blijft echter eerst de taak: Het weer ge zond maken van onze economie. Het ontwerp waarschuwt ervoor, dat hiertoe offers zullen worden gevraagd in de komende parlemen taire periode van vier jaar De KVP ziet als belangrijk on derdeel van deze taak, de zorg voor voldoende dekking van overheids uitgaven. Hiervoor zou verhoging van indirecte belastingen gebruikt kunnen worden, zo heet het zeer voorzichtig. De laagste inkomen- groep en de kinderrijke gezinnen, zo heet het in het ontwerp, zouden daarbij echter moeten worden ont zien. De generale Synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk heeft in haar vergadering van donderdag met algemene stemmen besloten 'n rapport over de zgn. oecumenische huwelijkssluitingen, waarin onder meer werd geadviseerd van refor matorische zijde aan dergelijke plechtigheden geen medewerking te verlenen, terug te trekken. Voorgesteld werd een commissie ad hoc in te stellen, bestaande uit leden van de Synode, de raad voor de herdelijke zorg en een aantal adviseurs. Deze commissie behoeft niet te denken aan de voorbereiding van een herdelijk schrijven, maar zij moet zich beraden over een concept-schrijven aan kerkeraden en predikanten, waarin wordt ge wezen op de mogelijkheden die er in dit opzicht zijn, doch ook op de gevaren. De gereformeerde kerken dienen eveneens in dit beraad be trokken te worden. Overleg met de Nederlandse bisschoppen wordt uit drukkelijk gewenst. Juwelier Horloger Opticien Stationsstraat 88 Tel. 3037 Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1