Maurice Pelt metselde „eerste steen" van Sint Antoniushof assat m Sint Nicolaas in Waalwijk Omschakeling op aardgas donderdag in de raad „Brabant rond zijn orkest" ■rail ■pWP1 Xombi Waalwijk Kombi Waalwijk Kombi Waalwijk VOLGENDE JAAR NOVEMBER INGEBRUIK KOSTEN VOOR GEMEENTE F. 1.750.000 7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 NOV. 1966 7 Sn 1958 eerste plannen Tevreden P R I S AA A geen theorie i¥l. Akkermans Vader geeft zoon aan als dief PERSONEN WEEGSCHALEN vanaf 19.75 KEUKEN WEEGSCHALEN vanaf 10.50 PROVINCIALE STATEN Biesbosch-water Winkelsluitingen op maandagmorgen Leuke Italiaanse WASBOXEN vanaf 21.75 Boek over het Brabants Orkest Donner verloor in Waalwijk tweemaal Drs. Smits in radio programma „Het nieuwe Brabant" Auto-wasserette bij garage v. d. EVIeijdenberg Korte berichten TRAPKRUKJES vanaf 24.95 In tegenwoordigheid van het Stich tingsbestuur van de Architecten Ir. Schiks, Mekel en Van Huiten, van de aannemers fa. Couwenberg en Klein geld en vele belangstellenden, heeft het oudste zoontje van de voorzitter van het Stichtingsbestuur, de heer M. Pelt, de 7-jarige Maurice Pelt, vrij dagmiddag j.l. de eerste steen gelegd van het bejaarden centrum ,,St. An toniushof in Waalwijk-Zuid Bij zijn eerste officiële taak werd Maurice bijgestaan door de heer P. Plezier, opzichter van het bouwwerk. Met de steen werd een oorkonde in gemetseld, waarop verschillende ge gevens en andere vermeldingswaar- dige zaken stonden vermeld, en door de officiële gasten bij deze gebeurte nis was ondertekend. Als eerste nam de voorzitter van het Stichtingsbe stuur, de heer M. Pelt het woord, die. na alle aanwezigen welkom te hebben geheten, het verloop van de werk zaamheden rond het realiseren van 't bouwwerk, schetste. Het project vergde een investering van ruim f. 160.000. In 1958 werden de eerste plannen gevormd. Hiervan waren de initiatiefnemers o.a. Pas toor Lam van de St. Antoniusparo- chie, notaris Van Gurp en de heer J. van Heesbeen. De plannen van de architecten K. C. Mekel en A. van Huiten kwamen in 1962 gereed en werden ter goedkeuring aan de be treffende instanties opgezonden. In mei 1965 werd vergunning voor de bouw afgegeven en werd met de realisering een begin gemaakt door het aannemersbedrijf fa. Couwenberg en Kleijngeld uit Waalwijk. Deze eer ste steen is natuurlijk niet de techni sche eerste die is gelegd, aldus de heer Pelt. Naar zijn mening is een der oorzaken hiervan, het enorme tempo, dat de bouwers achter het pro ject hebben gezet. De heer Pelt sprak de hoop uit dat het huidige tempo zal worden gehandhaafd, waardoor het project eerder zal kunnen worden opgeleverd, dan was gepland. Pastoor Lam was ook zeer tevre den over de gang van zaken, wat de realisering van het bouwwerk in zijn parochie betreft, en vertelde met vreugde dat men in de zeven maan den, dat men nu aan de bouw bezig is, al een maand was ingelopen. Pastoor Lam verwachtte dan ook de oplevering niet tegen 31 december van het volgend jaar maar mogelijk al met of rond Allerheiligen. Hij noemde dit gebouw zeer belangrijk voor de gehele Waalwijkse gemeen schap en geloofde, dat alleen de dok toren in Waalwijk maar beseffen, hoe groot de behoefte is, voor een pro ject als dit. In vele woningen, aldus pastoor Lam, huizen bejaarden in grote eenzaamheid. Met grote voldoe ning heeft men kunnen constateren, dat allen aan deze bouw in de beste harmonie hebben gewerkt, want gij, aldus de parochieherder uit Waalwijk Zuid zich richtend tot de arbeiders, bent het die bouwen en jullie bouwen voor Waalwijkse mensen voor de een horloge van internationale allure Opticiën - Horloger - Juwelier Stationsstr 88, Waalwijk, tel. 3037 m Ouden van Dagen, die graag een pension hebben,waar zij rustig en on bekommerd de laatste jaren van hun leven kunnen doorbrengen en het is aan ons, hiervoor te zorgea en deze mensen te bewaren en te beschermen, met de bede, dat God dit werk zal blijven zegenen. Grote bewondering had pastoor Lam, voor de werkers aan deze bouw. Het weer was voor hen nooit te slecht. Zelfs de laatste week, tijdens het noodweer werd doorgegaan met het storten van be ton. Nadat pastoor Lam de steen had gezegend werd deze door de 7-jarige Maurice Pelt parmantig ingemetseld en hij was trots op het verrichten van zijn officiële daad waardoor steen en koker in de toekomst zulten blijven herinneren aan het grootse werk, dat in Waalwijk-Zuid door het realiseren van St. Antoniushof tot stand is ge komen. Aanstaande DINSDAG Vamor Autorijschool Besoijensestraat 6, Waalwijk tel. 3547 De 18-jarige J. van R. uit Apel doorn is door zijn vader bij de po litie aangegeven wegens diefstal. De jongeman heeft zondagavond een bedrag van f 4000 bij zijn ou ders uit een kast weggenomen. Hij moest 's avonds oppassen toen zijn vader en moeder wilden uitgaan. Toen ze waren vertrokken, brak hij een kast open, waarin het bedrag lag. Het geld was ten dele van zijn vader en ten dele van diens com pagnon. In een miezerige, echt Nederlandse regen arriveerde gistermiddag St. Nicolaas in Waalwijk. Na al die jaren waarschijnlijk al een beetje gewend aan ons weer stoomde de goedheiligman op het af gesproken tijdstip van 12 uur met zijn boot „Rodrigo da Triana de nieuwe haven binnen waar duizenden kinderen en ouders ston den te wachten en hij begroet werd door het bestuur van de K.J.M. Het deed de Sint blijkbaar goed voor het eerst sinds lange tijd weer per boot aan te komen. Vooraf gegaan door Jachthoorncorps „Cornu Copiae", een vijftal opgesierde wagens, een geluidswagen die St. Nicolaasliedjes produceerde en een lange stoet van Pieten, te paard, gemotoriseerd 'en te voet begon Sint te paard zijn tocht door Waalwijk, want ook de kinderen lieten zich door de regen niet te genhouden. Met honderden liepen ze achter de stoet aan om mee te graaien in de enorme hoeveelheid snoepgoed dat de Sint aan had laten rukken en dat onophoudelijk uitgestrooid werd. Langs de route werd door de Andreas Zijlmansgroep gecollecteerd. Hoe tevreden Sint Nicolaas was over de jeugd bleek wel in zijn toespraak op het gemeentehuis waar hij door de burgemeester werd ontvangen. Ook kaalde hij de nieuwe haven, die hij goed had kun nen bezichtigen bij zijn aankomst. St. Nicolaas had dit jaar veel complimenten voor iedereen. De kinderen betuigden hun dank met een St. Nicolaaslied waarna de Sint naar elders moest vertrek ken om vele wachtende kinderen niet teleur te stellen. Grote keuze in TOMADO - BRABANTIA In ons vorig nummer hebben we het een en ander meegedeeld om trent de vragen die door de leden der Provinciale Staten, speciaal burgemeester Teijssen, de heren Willems, Scholten en Schouten aan Ged. Staten waren gesteld, die hier op donderdag hebben geantwoord, maar waardoor alles nog niet dui delijk uit de verf is gekomen. Vooral in de verdeling der aande len in de op te richten N.V. Bra bant-Rotterdam, nl. ieder 40 ën 20 procent voor latere deelnemers. Burgemeester Teijssen meende dat de Prov. Staten de Ged. Staten niet wilden en konden machtigen deze N.V. thans op te richten. De Staten moeten hierbij meer invloed hebben en wij willen niet delen in een eventueel exploitatietekort, al dus burgemeester Teijssen. Hij meende dat de indruk was gewekt, dat de zaak al beklonken was. Ook de landbouwbedrijven die door de spaarbekkens van het Biesbosch- plan bedreigd worden, moeten wor den schadeloos gesteld. De heer Willems vreesde voor de Biesbosch als recreatiegebied. An deren vroegen wat Brabant in ruil kreeg vooral wat industrievestiging betreft. Ged. Statenlid v. d. Eerenbeemt schetste- de onderhandelingen met Rotterdam, dat eerst zelf het mee- rendeel der aandelen wenste. Na warme debatten zijn de Brabantse Staten in beginsel accoord gegaan met de inrichting van spaarbek kens in de Biesbosch ten behoeve der drinkwatervoorziening van Rotterdam en de oprichting van 'n N.V. voor de exploitatie, maar de Staten behouden zich alle vrijheid voor bij de samenstelling der sta tuten. Commissaris Kortmann meende dat dit besluit de aandelenverdeling in houdt. Ook is nog meegedeeld dat Zee land, Limburg en Den Haag belang stelling hebben voor water uit de Biesbosch. WAALWIJK De raad van de gemeente Waalwijk komt donder dag voor een openbare vergadering ten gemeentehuize bijeen. Het be langrijkste punt van de agenda is ongetwijfeld de overschakeling op aardgas. Blijkens een planning van de commissie ombouw aardgas, zal Waalwijk in oktober 1967 worden aangesloten op aardgas. B. en W. achten hét belangrijk dat nu reeds een aantal beslissingen worden ge nomen, zulks om de overschakeling op aardgas, waaraan vele proble_ men en werkzaamheden zijn ver bonden, soepel te laten verlopen. De totale aan de omschakeling van aardgas vereiste kosten zullen voor Waalwijk bij benadering een bedrag van 1.750.000,gaan be lopen, waaronder begrepen de reeds beschikbaar gestelde kredieten van 520.000,en 60.375,Hieruit volgt dat een restantbedrag van 1.169.625,beschikbaar zal moe ten worden gesteld. B. en W. schrij ven dat de omschakeling van aard gas de gemeente onder de huidige tijdsomstandigheden voor bijna on overkomelijke moeilijkheden stelt. Deze moeilijkheden zijn van fi nanciële en van budgettaire aard. Sinds de instelling van de zgn. „centrale financiering", is de ge meente voor de financiering van haar kapitaalsuitgaven geheel af hankelijk van de deswege door de minister van Binnenlandse Zaken toe te wijzen bedragen, welke toe wijzingen resulteren in door de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten te verstrekken geldleningen. Zonder toewijzing, c.q. verstrekking van een geldlening, is het de ge meente dus onmogelijk om de aan de omschakeling van aardgas ver bonden kosten te financieren. Voors- in fijne bloemdessins hij (Van onze verslaggever) DEN BOSCH - Brabant rondom zijn orkest" is de titel van het boek van dr. H. van Velthoven en drs. A. Brans over de geschiedenis van het Brabants Orkest hebben geschreven, bij gelegenheid van het derde lustrum van het orkest, dat vorig jaar is ge vierd. Dit boek wérd donderdag tij dens een bijeenkomst in Chalet Ro yal in Den Bisch de pers aangeboden. Het is overzichtelijk, goed ver zorgd boekwerk, dat vooral als na slagwerk grote waarde heeft. Er is heel wat aan vooraf gegaan voordat het Brabants Orkest op de wereld kwam. Toenhet zover was heeft men heel wat werk moeten verzetten om het orkest op het peil te brengen, dat dU Bij aankoop Prisma Friendship horloge kans op paar gouden manchetknopen t.w.v. ƒ150.-. Jan Hein Donner, de Amsterdam se schaakgrootmeester heeft tijdens een simultaan-seance in Waalwijk twee nederlagen geleden. W. Ei bers uit Drunen en Th. Rijken uit Sprang-Capelle behaalden tegen hem de volle winst. Donner boekte een winst van 86% door van de 36 partijen er twee te verliezen, vier gelijk te spelen en 28 te winnen. J. Withuis speelde 32 partijen. Hij won er 28, speelde er vier remise hetgeen een winst van 83.8% be tekende. Het tournooj was georganiseerd door de schaakvereniging Waalwijk in samenwerking met het dagblad De Tijd. Van de zijde van het ge meentebestuur was wethouder J. v. Heeswijk aanwezig. Tegen Donner speelden remise de héren D. Pullens uit Waalwijk; mr. A. Verhulst uit Den Bosch; drs. E. Nijholt uit Waalwijk; M. Goudberg (voorzitter van de organiserende vereniging); H. Quirijns uit Spr.- Capelle en Tetteroo uit Drunen. Met Withuis kwamen remise over een de heren Drijvers uit Tilburg; A. Peijnenburg uit Waalwijk; H. de Nijs (17-jarige leerling Willem van Oranjecollege te Waalwijk) en H. Bodt uit Drunen. het nu heeft bereikt. Dit alles hebben de auteurs goed weergegeven. Het boek is geschreven in opdracht van de Stichting Vrienden van het Bra- bannts Orkest. Dr. H. van Velthoven besteedt be halve aan het ontstaan en de ontwik keling van het Brabants Orkest, ge plaatst in de mentaliteit en de groei van het Brabantse volk, ook aandacht aan de gezamenlijke financiering door rijk, provincie, vier grote steden, de overige gemeenten en particulieren. Hij roemt de voorbeeldige hulp van de Provincie en de vier grote steden. Dat het Rijk in het begin de beteke nis en de eisen van een gewestelijk orkest niet inzag blijkt duidelijk uit het door dr. Velthoven geschreven deel van het boek. De auteur vindt het orkest, met het Brabants Conser vatorium en het zuidelijk toneel de bekroning van de Brabantse culturele bagage. Drs. A. Brans, een geboren Bos schenaar, heeft zich van jongsafaan met muziek beziggehouden. Hij be schrijft het muziekleven in Brabant voor de oprichting van het Brabants Orkest. Het doet de heer Brands vreugd dat het orkest al spoedig be halve een provinciale ook een natio nale en internationale betekenis kreeg. Aan de toekomst verbindt drs. Brans de wens van een betere oon- cert-accomodatie: een orkest-gebouw. Maar dat lijkt nog toekomstmuziek. Drs. W. Smits, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordelijk Noord-Brabant in Waalwijk zal zondagavond in het KRO-radioprogramma „Het nieuwe Brabant" zijn visie geven op de ruimtelijke ontwikkeling van de provincie Brabant. Aan dit programma, dat van 23.00 tot 23.30' uur wordt uitgezonden, verlenen ook ir. J. Margry, direk- teur Prov. Planologisch Dienst in Noord-Brabant en mr. P. Kuipers, direkteur Prov. Opbouworgaan uit Tilburg, hun medewerking hand moet daarom de verstrekking van een geldlening voor het aange wezen doel als een „conditio sine qua non" worden beschouwd. De bij de verbruikers geplaatste gastoestellen moeten worden omge bouwd of door nieuwe worden ver vangen. Het publiek zal hiervan echter zo weinig mogelijk hinder en geen financiële nadelen ondervin den. Voor het publiek zal er een goed geoutilleerd voorlichtingscen trum worden ingericht. B. en W. stellen voor, de Stich ting Streek Dierentehuis Waalwijk en omstreken een eenmalige subsi die van 1621,45 toe te kennen. Naar aanleiding van een door de K. v. K. ingestelde enquête, zullen de halve dagwinkelsluitingen als volgt worden vastgesteld: a. de kleinhandel in meubelen, muziek instrumenten, naaimachines, rijwie len, schoenen, sportartikelen, tex tiel en ijzerwaren en gereedschap pen; b. de warenhuizen: op maan dagmorgen. De overige zaken, voor al in de sector van de niet-duurzame goederen, blijven dinsdagmiddag gesloten. Zoals uit de agenda blijkt, zullen verder een aantal on derwijsvoorzieningen en grondver- kopen worden behandeld. Zaterdag 19 november j.l. opende de heer Harrie v. d. Meijdenberg off. BMW-dealer, aan de Burg. v- d. Klokkenlaan 25-27 te Waalwijk een nieuwe Auto-Wasserette, die gezien het steeds meer toenemende autoverkeer, zeer zeker in een gro te behoefte zal blijken te voorzien. Het wordt de automobilisten steeds gemakkelijker gemaakt. Had men vroeger voor het wassen van een auto veel tijd nodig, in de/' Auto- Wasserette vergt een zaterdagse wasbeurt slechts 10 minuten. Maar ook door de week, of vlak voor 'n zakenreis kan men zijn wagen keu rig netjes wassen. Zelfs even tus sen de middag. Het gaat alles ra zend snel en blinkend schoon. Met de was-automaat regelt men de he le wasbeurt. Voor elke 5 minuten gooit men één gulden in de auto maat. Eerst stelt men in op „sham poo". U besproeit dan de wagen met het speciale auto-wasmiddel, ver mengd met warm onthard wa ter. Dat neemt gedegen alle vuil, ook aangekleefde muggen, weg. En het is en blijft 100% veilig voor de lak Nadat de auto geheel met „sham poo" is bewerkt, drukt men op de knop „spoelen" en een fikse straal zacht water spoelt het sop snel en duchtig af, zelfs in de moeilijkste hoeken. In een mum van tijd droogt het - absoluut streeploos - op en men rijdt weg in een blinkend schone wagen, zonder dat men daarvoor ook maar één spet je op de schoenen kreeg. Een kleine auto is kant en klaar in 5 minuten en mits hij natuurlijk niet door en door vuil is lukt dit ook met grote wagens, vooral als men een beetje handig en sportief is. De Auto-Wasserette van Harrie v. d. Meijdenberg is de gehele dag geopend, ook 's avonds. Vandaag zal dr. Zijlstra beslis sen of hij zijn ministerie aan de Koningin zal voordragen of niet, waar hij niet kan beschikken over een voldoende meerderheid in de Kamers. De Nat. Dem. Partij in Duits land (Neo-Nazi's) hebben triomfen gevierd in Beieren. De CSU houdt wel de volstrekte meerderheid maar de NDP krijgt 15 zetels in de Land dag. De CSU had een kleine stij ging, de Socialisten bleven op ge lijke sterkte, de liberalen en klei nere partijen behaalden geen enke le zetel. Bij een frontale autobotsing bij Bergen op Zoom zijn drie doden en drie ernstig gewonden te betreu ren. In Durban (Z.A.) is een bus van een heuvel gestort. Er waren 40 doden en 35 gewonden. In Oudega (Fr.) heeft een 19- jarige jongen zijn 41-jarige vader in drift met een mes doodgestoken. Van een echtpaar in Sevenum, dat 's morgens getrouwd was, is bij een auto-ongeluk de vrouw om het leven gekomen. De auto die de man bestuurde vloog tegen 'n boom. Minister Biesheuvel wordt lijst trekker van de A.R. bij de verkie zingen. No. 2 wordt de heer Rool- vink, nu fractie-voorzitter. met 3 treden Zwaar verchroomd, handig voor iedereen bij

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 7