wAALwijkse en lAnostRAAtse couRAnt Ongunstige situatie betalingsbalans oefent druk uit op deviezen - bezit NAJAARSRAPPORT SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD SLOEG ALS BOM IN OPEN OOG MGR. DRS. J. BLUYSSEN eti gemeenten raken dieper in de moeilijkheden Verwachtingen Henry Vermeer Uitstel Hoge rente Het najaarsrapport van de Sociaal Economische Raad waarin o.m. staat dat het tekort op de lopende reke ning van de betalingsbalans dit jaar geen f 300 mil joen maar f 800 miljoen zal worden, is als een bom in geslagen. Het heeft veel pennen maar ook monden in beweging gebracht. De bepaald niet gunstige situ atie waarin onze betalingsbalans verkeert, oefent na tuurlijk een grote druk op ons deviezenbezit uit. De laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, die deze week bekend werden gemaakt, ver tellen ons dat de Nederlandse Bank en de handels banken te samen van januari tot en met september f 000 miljoen zagen wegvloeien. Het was eind sep- DIAMANTEN SIERADEN Opheffing Britse basis ontrieft 3000 Belgen tember weliswaar nog f 6.743 miljoen maar zo'n am putatie is toch pijnlijk. Het wegvloeien van de de viezen heeft échter een neveneffect. Als buiten landse geldmiddelen (een andere naam voor devie zen) voor het betalen van schulden aan het buiten land gebruikt worden, dan lopen ook de tegoeden van de ondernemingen bij de banken terug, zodra zij deze schulden betalen. Het totaal aan geldmiddelen waar over het bedrijfsleven kan beschikken, is door het ongunstiger worden van de betalingsbalans dus klei ner geworden. Men zegt dan in wat geleerde woor den, dat het liquiditeitenreservoir kleiner is geworden. Geeis kans ENORME KEUZE P. van Rooij Indrukwekkende preek Generaal Franco zei niets bijzonders VOOR GERO P. van Rooij De helpers van de bisschop VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 87e JAARGANG No. 93 De ïcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Oit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. lnc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -f 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -f 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per irn. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" En dit is weer van groot belang voor de rente. Het is duidelijk dat die bepaald wordt door de vraag naar en het aanbod van kapitaal. Hier wer ken tal van krachten op in. Maar het ligt voor de ha)nd dat de rente niet veel neiging tot dalen zal vertonen als de totale hoeveelheid beschikbare geldmiddelen door 'n ongunstige be talingsbalans onder druk staat. Van het grootste belang hierbij is het of de vraag naar kapitaal nog verder zal groeien. Met zekerheid is dit niet te zeggen maar er zijn toch wel enkele verwachtingen. In de eer ste plaats dan de overheid die ruw weg 40 procent van de totale kapi- taalvraag voor haar rekening pleegt te nemen. De rijksoverheid zou vol gens de begroting voor 1967 in het komende jaar geen beroep doen op de kapitaalmarkt. Er komt echter 'n nieuw kabinet en het is de vraag of de begroting dan gehandhaafd wordt. Wij zullen dan ook rekening moeten houden met de mogelijkheid dat de nieuwe minister van Financiën het volgend jaar wel zal willen lenen. De lagere overheid - en dan den ken we voornamelijk aan de gemeen ten - heeft het veel moeilijker. Haar kapitaaluitgaven voor openbare wer ken, volkshuisvesting, grond voor wo ningbouw, straten, industrie enz. on derwijs, kunsten en wetenschappen, openbare nutsbedrijven, lopen jaar in jaar uit verder op. Deze kapitaalsuit gaven kunnen maar gedeeltelijk met eigen middelen en met voorschotten van de rijksoverheid worden gefinan cierd. In belangrijke mate moet er geld op de geld- en kapitaalmarkt worden genomen, moet er dus van derden worden geleend. Ter illustra tie een paar cijfers van 1964: totale kapitaaluitgaven van alle gemeenten bijna f. 4.000 miljoen waarvoor ruw weg f. 1,800 miljoen geleend moest worden. De gemeenten lenen niet al leen geld op lange termijn, maar ook op korte termijn. Er bestaan voor schriften voor het maximumbedrag JUWELIER horloger diamant eeuwig. Daarom diamanten - HEUVELSTRAAT 94. TILBURG fa dat op korte termijn geleend mag worden. De praktijk leert nu dat de gemeenten - als totaal gezien - ver over de schreef gaan. Zij hebben veel te veel op korte termijn geleend. En dat betekent, dat zij een deel van het geld dat zij op lange termijn lenen en dus op de kapitaalmarkt opnemen voor het aflossen van die kortlopende schuld moeten gebruiken. Zij moeten met andere woorden geld lenen voor de consolidatie van de kortlopende schuld en voor de financiering van de kapitaaluitgaven. In de financiële Koerier van 11 no vember j.l. is een berekening van de kapitaalbehoeften van de gemeenten opgenomen. Zij wordt voor dit jaar nog op iets meer dan op f. 3.100 mil joen geschat, waarvan f. 1.670 mil joen voor financiering van investe ringen en f. 1.450 miljoen voor con solidatie van kort lopende schulden. De gemeentelijke kapitaaluitgaven zijn in het kader van de bestedings beperking weliswaar onder druk ge zet, maar dit betekent dan wel dat dit uitstel van executie is en dat de ka pitaalbehoefte volgend jaar aan de deur klopt. Naast de overheid komt het be drijfsleven als geldvrager op de markt, voor zover het de investerin gen niet uit eigen middelen kan fi nancieren. Die investeringsbehoefte is groot als het bedrijf nieuwe en mo derne machines wil aanschaffen om sneller en goedkoper te kunnen pro duceren en om ontbrekende krachten te kunnen vervangen. De hoeveelheid geldmiddelen waar over het bedrijfsleven beschikt, wordt eerder kleiner dan groter. Zijn liqui-' diteitspositie wordt dus slechter. Het beroep op de buitenwereld, op de ka pitaalmarkt, kan daardoor groter worden. Of het inderdaad groter zal worden, hangt enerzijds af van de be hoefte om meer te investeren, van 't rendement dat men van die investe ringen verwacht en van de kosten in de vorm van rente. De wal kan hier het schip keren. Als de rente te hoog wordt en blijft, zullen de investerin gen gaan teruglopen. Pijnlijk is dat het kapitaalgebrek en de hoge rente in verschillende ge vallen zwakke bedrijven steeds tot in krimpingen soms tot stillegging heb ben gedwongen. In zoverre is er een duidelijk verband tussen de hiermee De Britse legerautoriteiten hebben plannen om zes grote militaire op slagplaatsen bij Herentals, Turnhout en Geels te sluiten. De arbeidsbu reaus geloven dat een snelle ophef fing van de Britse bases rampzalige gevolgen zal hebben voor de 3000 Belgische werknemers. De Belgische senator en burgemeester van Heren tals, J. van Doninck, verwacht eind december of begin 1967 een defini tieve beslissing van de Britten. gepaard gaande werkloosheid en de kapitaalschaarste. Tegenover de kapitaalvraag staat het aanbod in de vorm van besparin gen. Dat zij van de grootste betekenis zijn, heeft de regering én in de rijks begroting én in de daarna gepubli ceerde spaarnota duidelijk uiteenge zet. De besparingen tot nu toe bij de tra ditionele spaarbanken geven nu niet direct reden tot juichen. In de eerste negen maanden van dit jaar (f. 923 miljoen) waren zij bijna f. 140 miljoen lager dan vorig jaar. Bij de handelsbanken is er in de eer ste 8 maanden wel een vooruitgang van f. 120 miljoen geboekt tot f. 330 wij het niveau van vorig jaar amper miljoen maar alles bij elkaar hebben gehaald. Laat staan dat wij van extra besparingen kunnen spreken. Natuur lijk zijn er nog wel andere spaarvor- men maar deze cijfers zijn toch wel een teken aan de wand. Al met al zijn er niet direct aanwijzingen dat wij op een rentedaling kunnen rekenen. Een verdere verhoging van enige beteke nis zal daarentegen de vraag van het bedrijfsleven afremmen. Dit kan be tekenen dat de rente voorlopig nog wel op het huidige niveau zal blijven. Dat het niveau hierbij licht kan schommelen, ligt voor de hand en be wijst de praktijk: de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten maakte deze week een nieuwe 7 procent lening be kend tegen een uitgiftekoers van 99 rendement 7,1 procent) tegen een maand geleden 7 procent tegen een koers van 100. Kleinere leningen van 7,5 procent zijn geen zeldzaamheid meer. Een lening onder de 7 procent heeft onder andere omstandigheden geen enkele kans. KEERZIJDE VAN DE MEDAILLE Vorige keer vertelde een priester in deze rubriek over zijn ervarin gen van een tijdlang werken op een groot bedrijf hier in de streek. Hij bekeek toen de bedrijfssituatie door de bril van de werknemer en hij constateerde, dat er heel veel goede wil aanwezig is, maar dat het diezelfde werknemer vaak ontbreekt aan een goed inzicht in het hele bedrijfsgebeuren. Deze keer vertelt diezelfde priester over wat de werkgever bezig houdt. ,,Een bedrijf wordt door de leiding gezien als een geheel, dat ge richt is op productie. Ik meen, dat dit zeer terecht is. Toch moet diezelfde leiding zich wel terdege bewust zijn, dat dit doel alleen bereikt kan worden met de hulp van de werknemer. Daarbij is het mijn ervaring, dat de leiding er wel degelijk van overtuigd is, dat een tevreden werknemer een zeer belangrijke voorwaarde is om de gestelde productie te bereiken. Ze zal daarbij bereid zijn om de werknemer eerst en vooral te zien als mens, als medewerkeren ze zal daarmee rekening houden. Daardoor stelt de leiding de mede werker in staat om de van hem verwachte opdracht zo goed mogelijk te verimllen. Waarom dan toch dikwijls die kortsluiting De situatie eigenlijk, dat de werkgever probeert de werknemers onder zo gunstig moge lijke omstandigheden te laten werken, en de andere kant diezelfde werkgever, die niet ziet en begrijpt, waar het eigenlijk de werkne mer om gaat! Al gauw zal dan de klacht geidt worden vanuit de leiding, dat de mensen zo moeilijk te benaderen zijn, dat ze dikwijls ongeïnteresseerd lijken, en dat ze niet zeggen wat ze willen, in wezen gaat het hier om dezelfde moeilijkheid als bij de werk nemers. Waarom krijgen we als leiding geen duidelijker inzicht in wat er leeft onder de mensen en wat hun behoeften zijn. Mijn me ning is, dat zowel van boven als van onder de welwillendheid be slist aanwezig is, maar dat deze dikwijls niet voldoende gezien en ervaren wordt". Bedrijfsapostolaat Waalwijk e.o. DAMES- en HERENRINGEN JUWELIER Gasthuisstraat, Kaatsheuvel Gezag moeten we definitief niet meer als macht zien' Met de voorlezing- van de Pause lijke benoemingsbul en de overhan diging van die bul aan de proost van het kapittel, Mgr. M. Oomens, werd de benoeming van Mgr. Bluys- sen formeel van kracht. Op dit mo ment nam hij ook bezit van de Bis schoppelijke zetel, van waaraf hij de honderden aanwezigen in de kerk en tevens de meer dan een miljoen diocesanen toesprak. „Ik geloof in een opdracht van Christus, een persoonlijke opdracht van de Heer, maar ik meen ook dat deze opdracht allereerst tot mij komt via en vanuit de kerk. Daar om zal ook, dunkt mij, een bis schop zich des te meer mogen be roepen op zijn gezag, naarmate hij meer midden tussen zijn gelovigen staat in levende verbondenheid met hen. En bovendien - want de lijnen moeten worden doorgetrokken: de kerk van Christus is ruim en groot - naarmate er een levende wissel werking is tussen het ene diocees en het andere, en tussen het epis copaat en gelovige gemeenschap- En tenslotte - om de lijnen helemaal door te trekken - naarmate er meer wisselwerking is tussen alle groe peringen waar Christus' geest werk zaam is, tussen de Katholieke Kerk en de andere Christelijke kerken", aldus de visie van Mgr. drs. J. Bluyssen, zaterdagmiddag in de overvolle St. Jan in Den Bosch. Om 11 uur trad Mgr. Bluyssen, voorafgegaan door de ceremoniari en het kapittel, gemijterd maar zon der staf, de Kathedraal binnen en heette allen welkom. Tijdens de in het Nederlands gehouden eucharis tieviering werd de bisschop geas sisteerd door de plebaan Mgr. J. van Susante en werden door de Schola-Cantorum onder leiding van M. Pirenne de speciaal gecompo neerde gezangen gezongen. De heer Gabriël Boot trad als cantor op. Na twee lezingen uit Jozuha over de opdracht aan Mozes en uit Efese over het herdelijk ambt, las de se- cretaris J. Biemans de Pauselijke benoeming voor. Nadat Mgr. Bluyssen plaatsge nomen had op zijn zetel en de her dersstaf in ontvangst genomen had, vertolkte hij in een bedachtzame indrukwekkende preek zijn opvat ting over het bisschopsambt. „Ik weet mij onder u gezonden met 'n opdracht van een opdrachtgever, met de taak om onder u Gods men senliefde te verhelderen. Ik voel mij dus verplicht aan het Evangelie, gebonden door trouw aan Christus, wienst opdracht ik heb uit te voe ren", aldus Mgr. Bluyssen, die zich zelf derhalve kenschetste als slechts „een gezondene, maar daarom ook een gebondene". „Ik geloof", zo vervolgde de bisschop, „dat Chris tus zijn zending, zijn opdracht in eerste instantie heeft toevertrouwd aan zijn Kerk, aan het Godsvolk. De bisschop zei te menen, dat we gezag definitief niet meer als een geheel met macht moeten zien. „Niet de macht, maar de dienst maakt de werkelijke kern uit", al dus Mgr. Bluyssen, die zijn gezag verbonden ziet met en afhankelijk van zijn dienstbaarheid en beschik baarheid: „Wat dat betreft is reeds een ontmythologisering voltooid: geen bisschop of priester kan zich- Generaal Franco heeft ten over staan van het voltallige Spaanse par lement een aantal wijzigingen in de grondwet aangekondigd, die blijkbaar de macht van het Spaanse staats hoofd in de toekomst beperken (maar dit geldt nog niet voor Franco), de opvolging regelen en de samenstel ling van het parlement wijzigen, maar in feite geen verandering brengen in het dictatoirale Franco-regime. O.a. zullen 100 van de 600 parlementsle den door het volk worden gekozen. Over de troonopvolging (het blijft 'n koninkrijk) zei hij niets. JUWELIER Gasthuisstraat, Kaatsheuvel De bisschop van Den Bosch, Mgr. drs. J. Bluyssen, heeft één vicaris-generaal en 3 vi carissen-episcopaal benoemd. Drs. Joh. v. Laarhoven - pro fessor in de moraaltheologie aan het groot-seminarie in Haaren - wordt vicaris-gene raal; de huidige vicarissen-ge neraal Mgr. M. Oomens en Mgr. L. Rooyackers worden met pater drs. J. Thuis O. Carm. vicaris-episcopaal. zelf nog waar maken vanuit een ivoren toren of vanaf een hoge troon en op een hoge toon". „En", vervolgde Mgr. Bluyssen, „Ik ben mij bewust dat men van mij verwacht en verwachten mag dat ik probeer mee te voelen, mee te denken met ieder die ik ontmoet en dat mijn geloof echt en levend genoeg is om een sprankje hoop te ontsteken". Tenslotte vroeg Mgr. Bluyssen om gebed en sprak hij zijn vertrouwen uit in de gelovige hou ding van de diocesanen ten opzich te van zijn ambt. Hij zei verzekerd te zijn, dat hij bij zijn werk „sterk geboeid en gedreven zal blijven door de echt-pastorale, diep-mense- lijke en inhartelijke bezieling van mijn voorganger, Mgr. Bekkers". In alle kerken van het diocees werd zondag een brief van Mgr. J. Bluyssen voorgelezen, in hoofdzaak inhoudende de opvattingen in de St. Jan j.l. zaterdag geuit.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1