waaLwij kse en lAnGSTRAAtse couRAnt zDe «goed keilig man» ió eenó veroordeeld voor miókandeling Een Sinterklaas surprise om zelf te maken nDerlancflljót UiT HET BEWOGEN LEVEN VAN DE SINT Het huis: Piet: Oorvijg Hersteld Elk jaar valt het weer op, hoe goed verzorgd Sin terklaas er uit ziet. Hij is weliswaar een oud man en hij loopt misschien wat gebogen en zijn stem is vaak wat zwakjes, soms een beetje schor, maar zijn haren zijn altijd keurig geknipt, iets, dat je van som mige jongeren nu niet bepaald kunt zeggen. Zijn kleding is smetteloos en zijn gelaatskleur is fris, blo zend. Komt het hierdoor, dat Sinterklaas onsterfe lijk is Omdat hij zichzelf niet verwaarloost, maar altijd aandacht aan zijn uiterlijk besteedt Onge- twijfeld, want een goede lichaamsverzorging is voor de Sint altijd al belangrijk geweest. Oude portret ten van de bisschop tonen aan, dat hij, ook toen hij ouder werd, nog blozende wangen had, al waren zijn haren dan ook sneeuwwit. Zijn baard was op een speciale manier „gekapt", niet lang en golvend, doch vol en kort. De baard van Sinterklaas was „mode aangevend". Men sprak van een baard „alla Sai7 Nicola", en wie zo'n baard droeg, werd daardoor ge prezen om zijn goede smaak. Als kind was de kleine Nicolaas erg eenzaam Bisschop van Myra St. Nicolaas: JEAN BARD. VRIJDAG 25 NOVEMBER 1966 87e JAARGANG No. 93 De Echo van het Zuióen Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2ct. inc.k.) i 0,28 p. mnd. (1,10 -j- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 10 ct. inc.k.) 1 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per rr-n. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" vooral in het middaguur. Het was geen devotie die de kinderen naar de kerk deed gaan. Buiten was het nl. smoorheet en in de kerk was 't heerlijk koel.... Nicolaas vertelde de kinderen, die nimmer een school bezochten, de verhalen die hij van zijn leermeester had gehoord, door spekt met eigen fantasieën. De priester van de kerk had schik in de jongen. Hij vroeg aan de vader of hij de zoon „in de leer" mocht hebben. Aldus geschiedde. Aan Nicolaas werden de schriften uitgelegd. Maar ook werd hem ge leerd om hetgeen er in stond in de praktijk toe te passen. „Draagt el kanders lasten" werd het parool van de opgroeiende jongen. „God is Goed, dus moeten wij ook goed zijn voor de ander. Het is door de toe passing van deze stelregel, dat Sin terklaas zo bekend en geliefd is ge worden. Een stelregel die hij nim mer heeft verloochend. Nicolaas be wees aan zijn medemensen allerlei kleine diensten: hij voedde 't paard van de voerman, hij schepte water voor de wasvrouwen, hij zaagde hout voor de houthakker. Sinterklaas was het enige kind van rijke ouders, die in Patara, in de provincie Lycië, in het zuid-wes ten van Klein-Azië (het huidige Turkije) woonden, waar de Sint dan ook is geboren. Al behoorden de ouders van Sinterklaas tot de „voor aanstaanden", het waren eenvoudi ge en Godvrezende mensen. Zij had den de tijd nog gekend waarin „christen zijn" betekende, dat men aan allerlei plagerijen, achteruit stelling, ja zelfs aan vervolging bloot stond. Na de „omwenteling" was het ech ter snel beter gegaan en reeds de grootouders van Sinterklaas waren in goede doen. De ouders van Nico laas beschouwden de welvaart niet als iets dat vanzelf sprak. Zij zagen hun rijkdom steeds als een grote zegen, waarvoor men elke dag weer dankbaar moest zijn. In deze sfeer werd de kleine Nicolaas opgevoed. Vaak werd hij herinnerd aan de tijd van de vervolging. Vele verhalen over de martelaren van vroeger werden aan de jongen verteld en al heel vroeg kreeg Nicolaas bewon dering voor deze mensen. Naar het gebruik in die tijd bij gegoede fa milies kreeg de zoon een goede op leiding. Een bekwame Griekse leer meester gaf hem thuis les. De zan gen van Homerus, de omzwervin gen van Odysseus en de reizen van de apostel Paulus vloeiden in de geest van de jongen ineen. Zoals alle „enige" kinderen, was 't kind Nicolaas aanvankelijk wat een zelvig; vrienden had hij niet. Hij speelde vaak alleen en hield veel van tekenen. Uren lang kon hij met potlood en papier bezig zijn. In de kerk leerde hij later zijn vriendjes kennen. Hij bezocht vaak de kerk, waar hij andere jongens ontmoette, Op 17-jarige leeftijd verloor Nico laas kort achter elkaar zijn ouders. Zijn eenzaamheid werd nog groter, al viel een rijke erfenis hem toe. Verscheidene vooraanstaande fami lies nodigden hem uit; vooral in die gezinnen, waar huwbare dochters waren, werd hij vaak gevraagd. Nicolaas koos geen der jonge doch ters tot vrouw, maar hij bleef ook niet alleen. Op de slavenmarkt kocht hij een door zeerovers buit gemaakte negerjongen. Hoewel Ni colaas de jongen direct vrij ver klaarde, wilde de kleine neger hem niet verlaten. „Hoe heet je eigenlijk?" vroeg Ni colaas. „Pieter", zei de jongen. Overal waar Nicolaas was, daar be vond zich ook zwarte Pieter. Som mige mensen namen er aanstoot aan dat Nicolaas zich door een neger liet bedienen. Ook vonden zij, dat de zoon het erfgoed van zijn ouders niet goed beheerde. Hij was te roy aal, neen, niet voor zichzelf, maar voor anderen. Hij gaf zijn geld links Zit u met het probleem voor uw huis genoten een aardige Sinterklaas-sur prise te moeten maken, dan hebben wij misschien een goed idee voor u. Het kost niet veel en u kunt het he lemaal zelf doen. Op de foto ziet u een huis gemaakt uit o.m. zes gelijke lege dozen. De grootte van de dozen kunt u kiezen in verhouding met het grootste geschenk dat u erin wilt ver stoppen. Hiervoor hebt u nodig zes lege dozen gekleurd papier, lijm en een vilt stift. Alles wat u te doen hebt is: - dozen aan elkaar plakken, - gekleurd papier erom, - rood dak knippen en op het huis plakken, - zwarte schoorsteen rondplakken; onderkant gekarteld uitknippen, naar binnen vouwen en vastplak ken, - huis afwerken (tekenenramen en deuren e.d.) met viltstift. Hiervoor is nodig: kern closetrol, watten, gekleurd papier en lijm. U gaat als volgt te werk: - closetrol bekleden; onderkant kar telen, - hoofd maken van prop papier, boven in de rol vastplakken, - gezicht erop tekenen, haar en baard van watten vastkleven, - rode jas om de closetrol plakken, - mijter en staf maken; mijter van stevig papier, evenals de staf, welke laatste ook van een pijpe- stoker gemaakt kan worden, - Sint Nicolaas (gekartelde onder kant) op dak vastplakken. Hiervoor is nodig: twee luciferdoos jes, een klein stukje crêpe- en ge kleurd papier. Werkwijze: - luciferdoosjes zwart bekleden en op elkaar lijmen, - gezicht met oren en kraag van crêpepapier erop kleven, - afwerken met groene hoed en ro de veren, - Piet op dak vastplakken. Aldus hebt u een leuke en kleurige Sinterklaas-surprise gekregen. Zelfs Sint en Piet kunnen als bergplaats voor kleine geschenken dienen. en rechts uit aan mensen, die het nodig hadden. Tal van verhalen wij - zen er op dat Nicolaas altijd klaar stond om te helpen. Het bekendste verhaal is wel de ge schiedenis van de man met zijn drie dochters, de buurman van Nicolaas. I De man was van goede komaf, doch buiten zijn schuld, aan lager wal geraakt. Gebrek dreigde en buur man wilde, ten einde raad, zijn dochters op minder eerbare wijze geld laten verdienen. Toen Nicolaas daarvan hoorde, wierp hij 's nachts een klomp goud bij de bewuste bu ren door het raam. De wanhopige vader vond het goud en dankte de hemel voor de wonderbaarlijke uit redding. De goede man was echter nuchter genoeg om te begrijpen dat het goud niet zomaar uit de lucht kwam vallen. En toen voor de twee de keer een goudklomp door het venster werd gegooid, besloot de man de wacht te houden. Nicolaas werd op heterdaad betrapt. Ontroerd viel de dankbare buurman voor de gever op de knieën. Nico laas wilde echter van geen dank weten. Buurman leefde nog lang en geluk kig en zijn drie dochters kwamen op fatsoenlijke wijze aan de man. Door deze en andere feiten werd Nicolaas zo bekend, zowel ten kwa de, vanwege zijn „verkwisting", als ook en vooral ten goede, dat, toen de Bisschop van Myra stierf, de ver gadering van Bisschoppen het oog liet vallen op de jongeman, die zo veel goed deed. Er was echter één bezwaar: Nico laas was geen priester. Maar ook daarop werd wat gevonden. Een op leiding tot het priesterambt volgde. Nicolaas werd tot priester èn tot bisschop gewijd. Hij was wel een jonge kerkvorst met zijn 20 jaar. zich zo op over de ketterijen van een zekere Arius, dat hij de man, in tegenwoordigheid van Keizer Constatijn, een flinke draai om de oren gaf. De Keizer kon deze daad niet waar deren. Hij eiste, dat de hand van Nicolaas zou worden afgehakt. Collega's-bisschoppen wisten dit slechts met moeite te voorkomen, maar Nicolaas kwam toch in 't ge vang terecht. Zijn ambtsgewaad en eretekenen werden hem afgenomen. Zijn mooie baard werd afgeschoren. Sinterklaas kwam op water en brood Toen gebeurde het wonder. Nico laas werd op geheimzinnige wijze bevrijd. Zelfs zijn baard groeide in versneld tempo weer aan - .f Hier kon de Keizer niet tegenop. Constantijn moest bakzeil halen. Een hogere macht had de door hem gestrafte bisschop onschuldig ver klaard. Sinterklaas werd in zijn vol le rechten hersteld. Ook zwarte Piet kon weer aan het werk gaan. De knecht was zich, zodra zijn meester Bisschop was geworden, van zijn waardigheid bewust. Hij droeg een wambuis met pofmouwen, 'n smal le kuitbroek en 'n gepluimde muts. Hij droeg meestal een zak op de rug. In die zak zat van alles: ge kochte voorwerpen om de klandizie van een gesjochte koopman wat op te voeren; soms geldstukken om uit te delen. Zo is het tweetal nog steeds op toernee. Heel de wereld door. Be gin december zijn ze weer in ons land. En omdat iedere Nederlander tot de fanclub van Sinterklaas en zwarte Piet behoort, zullen ze weer hartelijk worden onthaald. Het is tegenwoordig mode om be langrijke personen uit het verleden, ja zelfs uit het heden, te „ontluis teren". We weten niet of er nog eens een boek zal verschijnen met als titel: „Sinterklaas zoals hij wer kelijk was". Veel kans is er niet op, want degenen die de Sint van dicht bij gekend hebben als Bisschop van Myra, zijn reeds lang gestorven. En ook wij gevoelen niet de behoef te om aan de moderne gewoonte mee te doen, maar de eerlijkheid gebiedt toch te vermelden, dat de „Goedheiligman" soms erg driftig kon zijn. Tijdens het concilie van Nicea wond de Bisschop van Myra Als vijf december nader kwam dan klonken onze zangen van maandie door de bomen scheen, het liedje van verlangen. Dan maakten we het lijstje op van wat we zouden wensen; we grepen niet zo hoog, we waren nog geen grote mensen. Een pop met vlechten in het haar, een snoezig jurkje, kant en klaar, twee kaatseballen in een net, een letter van banket En vele jaren later komt weer vijf december nader. Je hebt nu geen verlanglijst meer, je bent nu man en vader, je weet dat 't weer wat kosten zal, wil je elk het zijne geven, steeds groter worden de kadoo's, steeds duurder wordt het leven. Ook nu schijnt, zoals ieder jaar, de maan weer door de bomen. Alleen vraag je je nu slechts af waar 't geld vandaan moet komen. En mocht je voor die ene keer eens een verlanglijstje makent dan vroeg je niet om snoeperij 'en dergelijke zaken; dan vroeg je om een beetje rust zo langs des heren straten, dan wou je enkel maar, dat je met vrede werd gelaten, de spanningen van ied're dag nu toch eens zouden wijken, die hangen tussen mens en mens en militante rijken, en dat je voluit zingen kon: „O Sint, wij zijn zo blij, want stoute mensen zijn er niet meer bij Maar als het vijf december is dan heb je al weer zorgen; vandaag is het een zorgloos feest, maar morgen is 't weer morgen.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5