Boeren in Biesbosch willen weten waar zij nu aan toe zijn i Ondanks prijsstijgingen blijft kraamzorg goedkoper Buitenlandse ondernemingen vestigen zich liever in België W3i<\lwnkS6 lt\nGStPAAtS6 COURAïlt I CWI. aan Brabants Orkest brengt vrijdag rijk programma in Waalwijk Clubgebouwen SSC en Sprang zijn in januari gereed TISSOT Juwelier BOTH SCHERPE KRITIEK OP BELEID OVERHEID Schade nu al 6 ton DICK MOOY SOLIST 4 uur Sportvelden EXPORT-MOEILIJKHEDEN Rotterdam Waarde - I' /O erenkledinc) ,'V v v v V; v WAALWIJK Holiandia, Subsidie Tribune Eerste symfonie van Beethoven Ik kan 't niet, Partijraad St.V.P. GOUDEN ARMBANDEN F. van Rooi] Buitenlandse arbeiders weren S. J. van der Bergh STIJLKLOKKEN P. van Rooij Stationsstraat 34 - Waalwijk tel. 4087 Vrije dekking eigen risico VRIJDAG 2 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 95 fcho van het Zuióen Uitgever Waai wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement d. week (0,26+ 2ct. inc.k.) i 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) i 1,20 p. kwrt. (3,29 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post f 3,70 by girobetaling (bij incasso p. postkwit, 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tal. 04167- 2002 GEERTRUIDENBERG - Op de maandag in Geertruidenberg gehou den vergadering van het waterschap De Brabantse Biesbosch is scherpe kritiek geuit op het beleid van de overheid inzake de Biesbosch. Voor veel boeren in dit gebied is door de overstromingen van de laatste jaren de situatie nagenoeg onhoudbaar ge worden. Doordat verschillende pol ders steeds weer onder water komen tc staan, daalt de waarde van de grond. Bovendien weten de boeren van de circa 1000 hectaren grote Zuidwaard - die als spaarbekken van drinkwa ter gaat fungeren voor de gemeente Rotterdam - nog steeds niet waar zij aan toe zijn. Moeten de boeren daar weg of kunnen zij blijven? Zij willen nü het antwoord en niet in 1970 als de Deltawerken klaar zijn. Voorzitter ir. A. J. de Vos van het waterschap zei: „Het Rijk vertikt het gewoon iets te doen". Minister Suurhof verklaar de vorig jaar dat de hoge waterstand in de Biesbosch niet het gevolg is van de Deltawerken. Alle leden van de Kamer bleken het met hem eens te zijn. Maar 't is duidelijk dat de Bies- bisch een soort boezemgebied is ge worden". Eén van de ingelanden merkte op dat de boeren in Zuidwaard, die hun grond willen verkopen aan bijvoor beeld de gemeente Rotterdam, in een slechte onderhandelingspositie komen te verkeren doordat de waarde van de grond terugloopt. Er is een com missie gevormd onder leiding van het Landbouwschap die nu zal trachten voor de eigenaars van de grond één prijs vast te stellen. Het bestuur van het waterschap hoopt spoedig een on derhoud te hebben met prof. De Quay, de nieuwe minister van ver keer en waterstaat. Getracht zal wor den de zekerheid te krijgen dat de boeren in de Biesbosch voor eventu ele wateroverlast schadeloos worden gesteld en wel tot 1970 als de Delta werken klaar zijn. Intussen is komen vast te staan dat bij de laatste overstromingen aan ka den en dijken een schade is aangericht van ongeveer 600.000 gulden. De to tale schade kan pas worden opge maakt als de winter voorbij is. Vorig jaar bedroeg de schade rond 4 mil joen gulden. M v' m$i Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Holiandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. Op vrijdag 2 december 1966 con- certreert Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans in de Ned. Herv. Kerk te Waalwijk. Geopend wordt met Joseph Haydn's Symfonie no. 104 in D gr.t., nog wel met name als de „Londense" aangeduid. Het is van Haydn's 12 Londense symfo nieën, gecomponeerd tijdens zijn bei de zeer eervolle en glansrijke verblij ven in de Engelse hoofdstad waar de meester was uitgenodigd om de Salo- mon-concerten te leiden. Als grandio ze afsluiting van Haydn's enorme symfonische oeuvre is deze symfonie rijk aan passages waarin we Haydn's bijzondere kwaliteiten beluisteren in hun volle rijpheid. Charme, élégance en spiritualiteit zijn hier volop aan de orde. Daarbij komt nog een in alle delen, behalve in het speelse menuet, aanwezige me- ditativieve emst die een gouden bouw een tweede klasser waardig. Maar de club van voorzitter M. van der Mast zit al weer op andere plannen te broeden: een tribune (overdekt) en een geluidsinstalla tie. Er moet ook wat gedaan wor den voor de toeschouwers. Er zijn reeds wedstrijden waarin SSC ruim 2000 toeschouwers trekt. Ze komen uit Sprang-Capelle; maar ook uit Waalwijk, Kaatsheuvel, Loon op Zand, Waspik, Dongen en uit het Land van Heusden en Altena. „SSC is een echte streekclub geworden", vindt secretaris Van Oversteeg. „De vereniging groeit zo snel, dat we binnen verloop van enkele jaren aan twee sportterreinen niet meer genoeg hebben". SPRANG-CAPELLE Begin vol gend jaar zullen zowel de v.v. NE O als de v.v. SSC over een fraai club gebouw beschikken. Een clubge bouw met kantine, bestuurskamer, kleedkamers, keuken, douches, toi letten, bergruimten, enz. Alles zal er tot in de puntjes verzorgd uit zien. In het gebouw van NEO komt zelfs centrale verwarming. NEO en SSC krijgen een accomodatie waar menig andere vereniging hen om zal benijden. De leden van SSC zijn in april met het bouwen begonnen. De heer A. van Oversteeg, de enthousiaste en ijverige secretaris van SSC zegt: „Er is hard gewerkt. Avond aan avond en zaterdag na zaterdag zijn onze leden - een groep van 15 a 20 man - in touw geweest. Een paar keer waren we 's zaterdagsmorgens om 4 uur al aan de slag. En nu, als het ons met de afwerking van het gebouw wat meezit, kunnen we in januari het clubhuis met de prachtige 145 vierkante meter gro te kantine officieel in gebruik stel len". Het clubgebouw van SSC en ook dat van NEO, zou een dikke hon derdduizend gulden hebben gekost als de leden niet zelf de hand aan de ploeg hadden geslagen en als de gemeente Sprang-Capelle niet aan SSC én aan NEO een subsidie van f 30.000 - voor het aanschaf van de bouwmaterialen. Voor elk gebouw was voor f 40.000,- aan ma teriaal nodig. Een bedrag van 10 duizend gulden moest door iedere vereniging zelf op tafel worden ge legd. Het een paar honderd leden tel lende SSC, dat al drie jaar met suc ces speelt in één van de hoogste afdelingen van het zaterdagvoetbal, heeft twee keurig verzorgde sport velden en aanstonds ook een ge- Met evenveel toewijding als SSC werkt NEO aan zijn clubhuis. Ook NEO hoopt zijn gebouw - met de 125 vierkante meter grote kantine - in januari in gebruik te nemen. De Sprangenaren hebben alles voor hun club over. Sprang speelt in de 3e klas van de KNVB. Een in le dental steeds groter wordende ver eniging. „Voorzitter D. de Vries: „We zit ten nog om één ding heel erg ver legen: een tweede sportveld. We hebben wel een tweede terrein, maar dat is een oefenveldje; het is te klein. NEO zou met 14 elftal len - waarvan 7 a 8 seniorenelftal len - aan de competitie hebben kun nen deelnemen, als het een terrein méér had gehad. Zoals de zaken nu staan - u weet dat de overheids uitgaven moeten worden besnoeid - ziet het er naar uit dat het wel 1970 wordt voordat NEO er een terrein bij heeft. Dat is heel jammer, want nu kan een deel van de jeugd niet voetballen. 2 jeugdelftallen moes ten we „afschrijven", eenvoudig om dat we niet genoeg speelvelden hebben. Met een gebrek aan speel velden worstelen trouwens ook de Sprang-Capelse voetbalverenigingen Wit-Zwart en HNC". herfstkleur over het werk verspreidt. De finale is een haast Beethoven's rondo met een landelijk thema, ont leend aan de Kroatische volksmuziek. De solo-fluitist van het orkest DICK MOOY treedt op als solist in de uit voering van Mozarts Fluitconcert in G gr.t. Mozart hield niet bijzonder van de fluit, die in zijn dagen nog niet volledig tot ontwikkeling was ge komen, zodat zowel instrumentalisten als componisten door de beperkte mogelijkheden van de fluit werden gehandicapt. Toch schreef de Salz- burgse meester voor de Nederlandse officier Lejeune, twee zeer bevallige concerten, die voor de solist van onze tijd nog een grote opgave zijn. Het concert in G gr.t. wordt het meest ge speeld. Het gevoelige middendeel be hoort tot de talrijke langzame delen die Mozarts melodische inventie zo schitterend doen uitkomen. In de hoekdelen wedijveren de charmante thema's met de virtuoze omspelingen ervan in rococo-raffinement. Na de pauze besluit het orkest het concert met de Eerste Symfonie van Beethoven. In vergelijking met de la tere romantische symfonische schep pingen van Beethoven kan zijn Eer ste, waarvoor hij in zijn Bonner jaren reeds notities maakte wel eenvoudi ger aandoen, op zichzelf gezien is deze symfonie echter een revolutio naire creatie meer dan een eerste or kestrale poging in Haydnse zin. Na de melodieuze aanhef klinkt markant en fris het eerste deel. Het volgende gefugeerde Andante is bijzonder lie felijk en gracieus met de sierlijke omspelingen van het menuet-achtige thema. Het derde deel is het Menuet, dat zeer snel is, zoals ook in Beethoven's latere Scherzi krijgt deze snelle dans beweging soms een dreigende kleur. De finale is een virtuoos sluitstuk vol levenskracht en verrassende virtuosi teit. Op deze stormachtige muziek is Beethoven's leraar, de Bonner orga nist Schenk's karakteristiek van de meester toepasselijk: „ein heller Tag, ein volles Licht". is geen reden om niet naar Holiandia te gaan. Als u zelf maar wilt, wordt 't u geleerd door bedreven mensen. Stap óók over op Holiandia. - Zaterdag wordt onder grote belangstel ling in Den Bosch de partijraad van de KVP gehouden onder leiding van de voor zitter mr. P. Aalberse, die o.m. zeide dat het contact met de KVP-ministers frequen ter zal worden met ieders eigen verantwoor delijkheid. Hij deelde mede dat de minis ters hun intreding tegenover de motie Schmelzer nog steeds juist achtten. De ver antwoordelijkheid binnen de KVP bij de partijraad in 't bestuur, maar bij de kamer leden berust hun eigen verantwoordelijk heid. Meningsverschillen in de PvdA schij nen geoorloofd maar in de KVP mag dat niet. Drs. Sohmelzer verdedigde met klem de houding en de motie der KVP-fractie, ter wijl mr. Van Doorn zijn afwijkend stand punt handhaafde, alsook de heer Mertens, die nietemin aandrong om lid te blijven van de KVP en haar zoveel mogelijk te steunen. De heer Aarden brak een krachtige lans voor het samengaan met de PvdA. Van tal van zijden werd grote opheffing uitgespro ken over de houding van „De Volkskrant" en de KRO, speciaal Brandpunt, die voort durend wordt ingenomen tegenover de KVP, wat de lezers en kijkers zelf wel hebben geconstateerd dn de laatste maanden. Voor een grote sortering JUWELIER Gasthuisstraat, Kaatsheuvel Door recente publicaties in een vrij groot aantal dagbladen is bij vele le den van kruisverenigingen de nogal verontrustende indruk ontstaan, dat de tarieven voor kraamzorg-aan-huis „bijna verdubbeld zouden zijn ten op zichte van verleden jaar. De publica ties werden veroorzaakt door een ver keerde interpretatie van een artikel, dat in het november-nummer van het maandblad Katholieke Gezondheids zorg" stond afgedrukt. Weliswaar zijn de kosten van de kraamzorg bijne verdubbeld - zij be dragen in 1966 als landelijk gemid delde f. 36,84 (na aftrek van rijks-, provinciale- en gemeente-subsidies) tegen f. 19,16 in 1965. Doch dit be tekent bepaald niet, dat deze weke lijkse kosten ook betaald moeten wor den door de betrokken gezinnen, in tegendeel. Doordat kraamzorg met ingang van 1 januari van dit jaar werd opgenomen in het verzorgings pakket van de ziekenfondsen ont vangen de verplicht verzekerden een bijdrage van f. 27, - per dag op de kraamzorgkosten en de zogenaamde aanvullend verzekerden ontvangen hierboven nog een extra bijdrage. Hierdoor komt het landelijk gemid delde, door de gezinnen te betalen ta rief voor kraamzorg, op f. 9,84 per dag, hetgeen f. 3,82 per dag minder is dan verleden jaar, toen het gemid delde tarief (na aftrek van de wette lijke geregelde kraamgelduitkering ad. f. 55, - f13,66 bedroeg. Dit is dus wel heel iets anders dan „bijna verdubbeld". Hetzelfde geldt tot op zekere hoog te voor de particuliere verzekerden. Wij hebben in ons land vele jaren van voorspoed en welvaart gekend. Nu komt blijkbaar de kentering. Des kundigen op dit moeilijk terrein heb ben zich de laatste dagen met klem uitgelaten en wij willen hier een over zicht van enige prominenten geven. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. J. E. de Meijer, voert op het ogenblik bespre kingen met ambassades van niet- EEG-landen om te bewerkstelligen, dat de toevloed van arbeidskrachten uit die landen naar ons land wordt gestaakt. In Nederland werken ruim 70.000 buitenlandse arbeiders, waar van meer dan de helft uit landen bui ten de EEG komen. Werknemers uit de EEG-landen kunnen op grond van het verdrag van Rome niet geweerd worden. Hij zei o.a.: Buitenlandse ondernemingen blijken ervan overtuigd te zijn, dat Neder land aan de vooravond staat van na tionalisatie. Dit heeft tot gevolg dat de regering van buitenlandse onder nemingen te horen krijgt, dat men zich toch maar liever in België ves tigt, dan in ons Zuid-Limburg. Ook hebben reeds meer dan 50 Ne derlandse bedrijven in het afgelopen jaar ons land verlaten. De Konink lijke Papierindustrie in Maastricht bouwt thans voor meer dan 80 mil joen gulden een fabriek in België. De textielfabriek Nijverdal ten Cate, waarvan de voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond 8 maanden een bedrijf in het Belgische Turnhout vestigden. Amerikaanse in dustrieën hebben de afgelopen week Den Haag laten weten af te zien van investeringsplannen in Nederland. Inmiddels heeft de Europese Com missie de Nederlandse regering mee gedeeld, dat een versterking van het industriële patroon in Nederland dringend noodzakelijk is. „Nederland", zei de staatssecreta ris „zal af moeten zien van de pape- rassenwinkel, van de ontelbare for mulieren, vergunningen en dergelijke, waarvan de lange weg bij een jonge gemeente-ambtenaar begint en eindigt bij de minister van een of ander de partement". „Het Nederlands bedrijf, dat het nu al moeilijk heeft, krijgt het in de nabije toekomst nog aanzienlijk moei lijker als de grenzen binnen de ge meenschappelijke markt volledig zijn weggevallen. Vele ondernemingen is het in de afgelopen jaren te goed ge gaan", zo merkte de heer Van Osse- len, voorzitter van de Jaarbeurs, op. „Nu de buitenlandse concurrentie zich in toenemende mate opdringt blijkt het voor velen bijzonder moei- lij, zo niet reeds te laat, om zich aan te passen aan de zich wijzigende om standigheden." De heer Sidney J. van der Bergh (voorzitter van de Centrale Kamer van Handelsbevordering) wees voor al op de eenzijdigheid in de Neder landse uitvoer die zich naar zijn me ning op drie verschillende wijze voor doet: geografisch, aangezien 78 per- Cent van de export naar West-Euro pese markten gaat, qua produkt, daar de export voor 61 procent uit agra rische produkten bestaat en door het geringe aantal bedrijven dat aan de export deelneemt. Slechts 99 bedrij ven nemen rond 67 procent van de export voor hun rekening. „Niet alleen honderden, maar dui zenden bedrijven moeten zich perma nent toeleggen op de export, voorts moeten nieuwe produkten vanuit Ne derland de wereldmarkt bereiken. De industriële herstructuering jaren aan de gang is moet van ons land een mo- Voor betere en goedkope JUWELIER Gasthuisstraat, Kaatsheuvel De kostprijs per dag (na aftrek van rijks-, gemeente- en provinciale sub sidies) bedraagt voor 1966 f. 36,84 tegen f. 19,16 in 1965. Daar gaat echter nog een uitkering af van f. 8,36 uit het zogenaamde over gangssubsidie. En bovendien geven de meeste particuliere ziekten- kostenverzekeraars - zeker sinds 1 oktober j.l. - een uitkering van f. 200, - per kraamzorgperiode, het geen dus neerkomt op f. 20, - per dag. Voor de betrokkenen blijft dan - opnieuw; als landelijk gemiddelde; plaatselijk kan dit tarief 'hoger of la ger uitvallen - te betalen f. 8,48 per dag, hetgeen f. 10,68 lager is dan verleden jaar. De drie landelijke kruisverenigin gen doen wat zij kunnen om de ser vice, welke zij hun leden bieden, zo goed, maar ook zo goedkoop mogelijk te verlenen. De Nederlander is hier door een tikje verwend, want de con tributies van de meeste plaatselijke kruisverenigingen zijn voor de huidi ge tijd veel te laag. wilds 14 kt goud f 195.- doublé fHO.- Als de plannen die minister Veld kamp (Sociale Zaken) koestert wer kelijkheid worden, zullen de ver plicht-verzekerde ziekenfondspati ënten met ingang van 1 januari 'n eigen risico moeten nemen van 12 gulden per dag in de eventueel aan hen te besteden kosten voor zie- kenhuisverpleging. Dit risico kunnen ze dan vrijwil lig dekken bij de bestaande aan vullingsfondsen der ziekenfondsen. De premie voor deze aanvullings fondsen, waarvan de ziekenfonds verzekerden al naar believen ge bruik kunnen maken, zal dan ver hoogd moeten worden van gemid deld 15 a 20 cent per week tot 85 a 90 cent per week. Het spreekt van zelf dat deze regeling ook zal worden toegepast voor de vrijwil- lig-verzekerde ziekenfondsleden. De maatregel is slechts van tijdelijke duur. derne industriële natie maken", zo merkte de heer Van der Bergh op. Hij keerde zich tegen een princi piële wijziging van de structuur van het Nederlandse bedrijfsleven, omdat - in de verscherpte concurrentie strijd de ondernemer alleen zijn volle energie kan ontplooien indien zijn vrijheid niet in gevaar komt. „Met een structuur-verandering be reikt men dat de ondernemer in ons land geen grote investeringen meer aandurft en uitziet naar het buiten land voor een vrijer en rustiger kli maat". Noodzakelijk acht hij het verschaf fen door de overheid van garanties tegen abnormale risico's die op de nieuwe, dikwijls onstabiele markten moet worden gelopen. Volgens spre ker geeft de overheid te weinig geld uit voor de exportbevordering. Voor het opvoeren van de welvaart noem de hij voor dit doel een uitgave van rond 50 miljoen gulden nodig, die 't bedrijfsleven via programma's zouden moeten verantwoorden.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5