f Nederland en Denemarken speelden zwak „OPERATIE-AARDGAS" NEEMT ELF WEKEN INBESLAG Burg. Teijssen als voorzitter De ruilvergoedingen nam afscheid van de M.A.S. Burgelijke stand Waalwijk Goede voorlichting is eerste vereiste *111111 Elf weken Voorlichting NU ERE-VOORZITTER Drs. Th. Noorman van der Dussen nu voorzitter Verse haantjes Toonzaal Gaslekken VOOR GERO P. van Rooij 35,- f 40,- 45,- 50,- 60,- 45,- 50,- 55,- 60,- 70,- G. de Beers nam afscheid van P.T.T. Minister Veldkamp ondervindt felle tegenstand in Kamer Zes jongelui aangehouden Wapenstilstand in Vietnam met Kerstmis-Nieuwjaar „FAZANT" UAAM»Ailn1r^A.... TAV ITTPT 17\T DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 2 DECEMDER 1966 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Hoofdredakteur: JAN TIELEN 87e Jaargang no. 95 Dr. van Beurdenstr. 8, Kaatsheuvel Telegramadres: „ECHO" 10 oktober 1967 wordt deel van Waalwijk aangesloten op aardgasnet (Van onze verslaggever) WAALWIJK - 10 oktober 1967 heeft Waalwijk aardgas. De komst van dit aardgas brengt voor de bewoners van de Schoenen- stad enkele ingrijpende veranderingen met zich mee. Toestellen zul len moeten worden omgebouwd, of vervangen door nieuwe. Er zul len andere gasmeters komen en voor zover nodig zullen gasleidingen worden vernieuwd. Dat dit wat ongemak met zich mee brengt spreekt voor zich.. Dit alles weegt echter niet op tegen de voordelen die aardgas met zich meebrengt. De tarieven voor aardgas zijn namelijk aanmerkelijk lager dan die van het huidige mijngas. Het publiek zal dam ook alleen voordeel hebben met die aardgas. Aan de komst van het aardgas gaat voor het gemeentelijk gasbedrijf heel wat werk vooraf. Men wil de operatie Waalwijk-aardgas" namelijk zo snel mogelijk en zonder haperingen laten verlopen. Om dat mogelijk te maken is een goede organisatie nodig én moet het publiek behoorlijk ivorden voorgelicht. Vooral dit laatste streeft de gemeentelijke dienst na. Wethouder C. P. van den Hoven, onder wiens portefeuille het gasbedrijf valt, en de direkteur van dit bedrijf de heer A. L. Pelt, ing., vertelden ons uitvoerig over alles wat met deze „operatie" samenhangt. Het is begrijpelijk dat alle toe stellen, aangesloten op het huidige gasnet, aangepast moeten worden aan aardgas. Dit betekent ombouw van de apparaten, meters en aan sluitingen. Alle apparaten, mits niet ouder dan 20 jaar, worden gratis omgebouwd. Diegenen, die echter l C. P. VAN DEN HOVEN voorlichting graag een nieuw toestel zagen ge plaatst, kunnen hun oude apparaat tegen een hoge inruUprijs inleveren. Het nieuwe toestel wordt dan gra tis geplaatst. De gunstige inruil- waarde zal ongetwijfeld veel men sen doen beslu'ten hun toestel in te ruilen. Daarom komt er een toon zaal, waarvoor zich de bovenzaal van de voormalige Timtur-kantine in de Mr. v. Coothstraat goed zou lenen, waar alle apparaten, die er op de markt zijn, worden geëxpo seerd. Ook zal er alles voor volledige ruimte-verwarming aanwezig zijn. Uit ervaring, die andere gemeen ten hebben, waar reeds langer aard gas is, blijkt dat velen er toe over gaan gasverwarming te gebruiken. Niets is ook zo voordelig dan het aardgastarief, dat niet hoger dan 90 cent per kub. meter zal zijn. De inrichting van de toonzaal ge beurt met instemming van de ge hele, hierbij betrokken midden stand. Als, men namelijk in de toonzaal, die in februari 1967 in ge bruik wordt genomen, een apparaat koopt, kan men opgeven door wel ke installateur men dit geplaatst wil zien. (De erkende gasfitters uit Waalwijk hebben zich onlangs in een maatschap verenigd om zo aan sluiting te verzorgen. Als de toonzaal open gaat begint ook de voorlichting van het publiek. Men ontvangt uitgebreide docu mentatie o.a. in aardgaskrant en in juli zal er door de Gascommissie, de maatschappij die de ombouw uit voert, een enquette worden gehou den. Hieruit zal dan blijken wat omgebouwd moet worden en wat vervangen. Een reeds eerder inge stelde enquette wees uit dat per 1000 aansluitingen, 2400 toestellen zijn. Een-tiende deel hiervan da teert van voor 1947 en zal dus de finitief moeten worden vervangen. De voorlopig'vastgestelde dag dat Waalwijk aardgas krijgt is: 10 okto ber '67. De gehele „operatie" neemt 11 weken in beslag. Waalwijk wordt in een aantal secties verdeeld. Ge durende deze drie maanden zal dus een bepaald gedeelte van de stad aardgas hebben, andere delen mijn- gas. Nabij de Prins Bernhardstraat komen twee distributiestations voor aardgas. Na een gedeelte van Waal wijk-centrum wordt achtereenvol gens Baardwijk, Laageinde, gedeel te tussen Putstraat en Torbecke- laan, Bloemenoord, Groenewoud, Antoniusparochie, Besoyen-noord, Besoyen en tenslotte het gedeelte tussen Grotestraat, Burg. Verwiel- straat, Klokkelaan en Stationsstr. van aardgas worden voorzien. Het laatst aan de beurt is de Stations straat. Dat WTaalwijk niet eerder op het aardgasnet is aangesloten vindt zijn reden in het ontbreken van grote industriële verbruikers. Waalwijk is ingepast in het lan delijk schema. Na Waalwijk komt Kaatsheuvel aan de beurt. Het la ter aansluiten van Waalwijk heeft echter belangrijke voordelen. Men kan nu afgaan op de ervaring die andere gemeenten hebben. Aan de hand van deze gegevens is het gas verbruik geschat en konden de kosten (f 1.750.000,-) worden bere kend. Men verwacht in 1968 'n ver bruik van 3,5 miljoen kub., wat binnen tien jaar uit zal groeien tot een verbruik van 8 miljoen kub. Het eardgaf! bereikt vanuit Boxtel waar een station is, Waalwijk. Het gas komt onder druk van 25 adm. en mogelijk zelfs 40 adm. binnen. In bet Kasontvangst station wordt de drük gereduceerd tot 3 adm. Óp de ze gereduceerde leidingen worden distributiestations aangesloten. Een hiervan is imaanbouw nabij de Pr. Bernhardstraat. Als het noodzake lijk mocht zijn zullen in het voor- zieningsgebied meer distributiesta tions worden geplaatst. De instal latie- en bouwkosten van het ont vangststation zijn voor rekening van de Gas-Unie. De kosten verbonden aan de bouw en inrichting van dis tributiestations zijn voor rekening van de gemeente Waalwijk. In het hoofddistributiestation wordt er ook nog een bepaalde reuk aan het gas toegevoegd. De eigenschappen van aardgas zijn gunstiger dan die van het hui dige mijngas. Zo is aardgas niet giftig, wel explosief. Een goede ventilatie is dan ook verplicht en van gemeentëwege zal hier streng op worden toegezien. A. L. PELT, ING. veel werk Tengevolge van de hoge gasdruk zal hèt „lek-verlies" aanmerkelijk groter zijn, dan nu het geval is. Daarom werd reeds vorig jaar het lekonderzoek geïntensiveerd en is het dit jaar voortgezet en nog steeds niet afgerond. Op het ogenblik is er een verlies van 9%. Dat zal de eerste jaren oplopen t-ot 16-17% om dan na 10 jaar constant te blijven on 414%. Om een groot verlies te gen te gaan is een gedeelte van het oude net reeds vernieuwd. Het ko mende jaar zal er nog veel gegra ven moeten worden. Zo zal de Gro testraat begin 1967 open gaan voor de aanleg van nieuwe leidingen. De vernieuwing van de huisaansluitin gen is reeds voor een groot gedeel te gebeurd. Het gemeentebestuur realiseert zich dat het gasbedrijf de eerste ja ren met verlies zal. moeten werken, gezien de hoge kosten en het gas- verlies. Zo kost de inruilaktie de gemeente f 240.000,-; de ombouw f 354.000,- en onderdelen ombouw f 315.880,-. Voor voorlichting, exclu sief inrichting toonzaal is f 38.390,- uitgetrokken. Voor industriële om schakeling is nog eens f 50.000,- ge reserveerd. Het geheel gaat de ge meente dus een-driekwart miljoen gulden kosten. Sector-gewijs wordt het publiek uitgenodigd 'n bezoek aan de toon zaal te brengen. Er is dan ruim ge legenheid om alle problemen te be spreken en bestelling te doen. Een week voordat een bepaalde sector aan de beurt is worden de toestel len afgeleverd om dan tenslotte door de eigen installateur te worden ge plaatst. De ombouw geschiedt - als het grote werkzaamheden betreft - in een werkplaats. De mensen ont vangen dan leëntoestellen en daar waar gasverwarming niet gemist kan worden, wordt een butagas-set geplaatst. Voor eigenaars van gei sers bestaat de mogelijkheid een huurgeiser te nemen. Men ont vangt dan de helft van de inruil- waarde terug. Wij waren in de gelegenheid een kijkje te nemen achter de schermen van de enorme organisatie, die is opgezet om de „operatie Waalwijk aardgas" te doen slagen. Als men alleen al de tientallen waarschu wingskaartjes bekijkt die straks ge bruikt worden om de betrokkenen te waarschuwen en om aanwijzin gen te geven, dan blijkt hoeveel zorg er aan deze operatie wordt be steed. Vooral ook op het gebied van voorlichting aan het publiek wil de gemeente Waalwijk bij zijn. Uiteraard een eerste vereiste voor deze belangrijke zaak. Het doet ech ter gosd te kunnen constateren dat de gemeente Waalwijk en met name het gemeentelijk gasbedrijf, gereed is om de inwoners van dienst te zijn en dankzij voordelige tarieven, een gunstig tarief te kunnen aanbieden. JUWELIER Gasthuisstraat - Kaatsheuvel In een buitengewone bestuurÊver- gadering nam op 29 november het be stuur van de Stichting Mater Amabi- lisschoolf Jongerencursus afscheid van zijn voorzitter, de edelachtbare heer L. P. M. Teijssen. Bij monde van de heer Meijs, werd hem welgemeende dank gebracht voor de meer dan pret tige samenwerking gedurende ruim 14 jaar. De M.A.S. startte in 1951 met 30 meisjes en groeide de laatste jaren uit. tot een aamtal van 130 tot 140 leerlingen. Onder voorzitter Teijssen werd in 1958 de jongeren cursus in het leven geroepen. Deze cursus kreeg de beschikking over een Onderstaand treft men de inruilvergoeding aan voor diverse appa raten. Om een voorbeeld te geven: als men een 1-vlams komfoor heeft en dat in wil ruilen voor een nieuw 1-vlams dan ontvangt men f. 12,- Wil men bijvoorbeeld een 3-vlams komfoor aanschaffen dan ontvangt men voor het 1-vlams komfoor f. 20, - Zo ook bij 2-, 3-, of 4-vlams en voor gasfornuis. Het laatste kolommetje geeft de inrüilwaarde aan bij vervanging door een zelfde apparaat. VOOR 1-VLAMS KOMFOOR bij aankoop van: 1-vl. komfoor 2-vl. komfoor 2V£-vI. komfoor 3-vl. komfoor 4-vI. komfoor gasfornuis VOOR 2-VLAMS KOMFOOR bij aankoöp van: 2-vl. komfoor 2Vè-vl. komfoor 3-vl. komfoor 4-vl. komfoor gasfornuis VOOR 21/2- OF 3-VLAMS KOMFOOR bij aankoop van 2-vl. komfoor 2 i/2 -vlkomfoor 3-vl. komfoor 4-vl. komfoor gasfornuis 12,- 15,- 18,- 20,- 30,- 50,- VOOR 4-VLAMS KOMFOOR bij aankoop van: 2-vl. komfoor 2!/>-vl. komfoor 4-vl. komfoor gasfornuis VOOR GASFORNUIS bij aankoop van: 2-vl. komfoor 2!4>-vI. komfoor 3-vl. komfoor 4-vl. komfoor gasfornuis BIJ INRUIL VAN sudderkomfoor industrie- of waskomfoor keukengeyser badgeyser gashaard 1 m3/h gevel- (muur)kachel gasradiator losse oven gasbadkamerkachel 55,- 65,- 70,- 80,- f 70,- 80,- 90,- 100,- 125,- 10,- 15,- f 72.- 125,- 90,- 125,- f 90,- 25,- 50,- uniek gebouw aan de Taxandriaweg. Op deze bijeenkomst werd even eens dank gebracht aan de heer J. A. Swarts, die de functie van secreta ris-penningmeester van het Mater Amabilisvormingsinstituut neerlegde, welke hij ruim 10 jaren bekleedde. Zijn deskundigheid beperkte zich niet alleen tot de financiële aspecten van het vormingswerk. De heer Swarts had ook een stem in het kapittel als het de specifieke zaken van de vor ming van de jonge vrouw betrof. Hij blijft als lid deel uit maken van het bestuur. Namens de docenten sprak mej. Hof f mans woorden van dank en waardering aan de scheidende voor zitter en de secretaris-penningmees ter. De bisschoppelijke commissaris, deken Maessen, constateerde dat de vorming van de jonge mens in hoge mate de belangstelling en de aan dacht heeft van burgemeester Teijs sen. Het verheugde 'hem dat de heer Swarts zijn deskundige adviezen aan het Mater Amabiliswerk zal blijven geven. Bij de opening van de bijeenkomst verklaaide de (nieuwe) voorzitter, drs. Th. H. Noorman van der Dussen, dat het bestuur het op hoge prijs zou stel len, als de scheidende voorzitter het ere-voorzitterschap van de stichting zou willen aanvaarden. Burgemeester Teijssen zei in zijn dankwoord gaarne het ere-voorzitterschap te aanvaarden van een instituut waaraan hij bij de opbouw en de groei ervan zovele goe de en prettige herinneringen had.. De heer Swarts zei de hem toege zwaaide lof wel te willen aanvaarden, doch stelde uitdrukkelijk, dat de re sultaten tot stand kwamen dank zij een goede samenwerking in het be stuur en met de docenten. 'Het bestuur van de Stichting M.A.S./Jongeren cursus Waalwijk wordt thans gevormd door: Drs. Th. H. Noorman van der Dussen, voorzitter; Drs. J. Rosen- daal, secretaris-penningmeester; De ken P. Maessen, bisschoppelijk com missaris; Mevr. J. Verwiel-Hoeve- naars, Mej. H. Gedden; de heren P. de Koning, J. v. Lier, A. Meijs, C. v. Mosselveld, J. Sies, J. A. Swarts en H. Verwiel. Uit het bestuur is inmid dels een werkgroep gevormd, die de mogelijkheden van herstructuering van het vormingswerk gaat bestude ren. Woensdagmiddag had in „Zide- winde" het officiële afscheid plaats van de heer G. de Beer, die na een diensttijd van 48 jaar ten kantore van de PTT te Kaatsheuvel de dienst met pensioen verliet. Zowel aan de zijde van zijn superieusen, als van collega's en vrienden bestond veel belangstel ling. De districts-directeur van de PTT te Den Bosch, zwaaide de scheidende hoofd-employe le klas veel lof en dank toe voor de verdienstelijke wij ze waarop de heer de Beer geduren de bijna een halve eeuw zijn taak had verricht, waarvoor hij hem hartelijk dankte. Ook van de zijde van zijn col lega's werd hem dank gebracht voor de prettige manier waarop hij met zijn collega's wist om te gaan. Vele vrienden, evenals collega's van ande re PTT-kantoren, kwamen de heer de Beer de beste wensen aanbieden voor een lange en verdiende rustperiode. De heer De Beer werden van ver schillende zijden bloemen en cadeaus aangeboden, waaronder benodigdhe den voor zijn „Doe-het-zelf'-hobby, waarvoor deze hartelijk dankte. Minister Veldkamp heeft woens dag tijdens de debatten over de rege ringsverklaring ernstige tegenstand ondervonden. Vrijwel alle sprekers hadden be zwaren tegen het jongste voorstel ei gen risico voor ziekenfondspatiënten in het leven te roepen. Ook de frac tieleiders van de AR en KVP, de he ren Rooi vink en Schmelzer hadden bezwaren. De woordvoerder van de AR vond de eigen-risicolast te een zijdig opgelegd. Drs. Nederhorst (PvdA), sprak van ,,een gevaar voor de Volksgezondheid". Ook de com munisten en de PSP moeten hier niets van hebben. De gemeentepolitie te Waalwijk heeft de dieven die op 8 augustus van dit jaar bij de Cowa inbraken en waarbij een aantal costuums werden gestolen, aan kunnen hou den. Bij verhoor bekenden de 23- jarige V. uit Tilburg en de 22-ja- rige V. uit Kaatsheuvel de costuums te hebben verkocht. Ook twee jongemannen uit Kaats heuvel, de 22-jarige A. M. en de 20- jarige M. E. bekenden op 5 okto ber bij de fa, Levenbach te hebben ingebroken, waarbij ze wat klein geld en een transistorradio stalen. De radio verkochten ze. Op verdenking van diefstal van een schaap uit een wei werden de 16-jarige M. B. en de 19-jarige J. A. eveneens uit Kaatsheuvel aange houden. Ook zij bekenden. ROTTERDAM - De 2-0 zege die Nederland Woensdag in de Feijenoord-kuip op Denemarken be haalde kon de toeschouwers niet te vreden stellen. De 25.000 bezoekers hadden een slechte wedstrijd gezien en de twee doelpunten, die in de laat ste 5 minuten vielen, vermochten hier niets meer aan te doen. Het publiek heeft zich echter minder prettig ge dragen door, op een weinig bij voet bal passende manier, zijn afkeuring te laten merken. Zo werden er St. Nicolaas-liedjes gezongenJ afgewis seld met „Och was ik maar bij moe der thuisgebleven" en kreten als „Hup Elinkwijk" en Coentje Uit de uitlatingen die Kessler na afloop in de kleedkamer deed mogen we afleiden dat de bondscoach toch tevreden is. Hij vertrouwde een Deen se verslaggever tenminste toe dit Deense elftal beter te vinden dan Hongarije. De houding van het pu bliek had George Kessler en de spe lers diep gegriefd. Het Nederlands elftal startte over donderend. Zo schoot Nuninga tegen de paal terwijl Muller alleen voor doelman Nielsen verscheen, doch hem niet wist te passeren. In deze fase van de wedstrijd speelde Pieters Graaf land een passieve rol. Nederland bleek niet in staat te scoren. De Oran jehemden konden hun tegenstanders een hand geven want ook de Denen brachten er bitter weinig van terecht. Geheel onverwachts vielen dan kort voor tijd twee doelpunten gescoord door Swart en Van der Kuilen. Zuid-Vietnam en zijn bondgenoten hebben gisteren officieel een wa penstilstand aangekondigd in de oorlog in Vietnam. In een communiqué van premier Ky werd gezegd, dat de Zuidvietna- mese troepen en die van de vijf bondgenoten geen acties zullen uit voeren tijdens een periode van 48 uur met Kerstmis en een periode van 48 uur met Nieuwjaar. Boven dien werd een staakt-het-vuren aangekondigd voor een periode van 96 uur van 8 tot 12 februari, als het „jaar van de nieuwe maan" (Viet namese Nieuwjaar) wordt ingeluid. In de drie genoemde periodes zul len de Verenigde Naties bovendien geen bombardementsvluchten on dernemen naar Noord-Vietnam en de beschietingen vanuit zee op de Noordvietnamese kust staken. De toestand in het Midden-Oos ten wordt hoe langer hoe reger; gis teren zijn weer 2 Egyptische straal jagers neergeschoten door Israëlische toestellen boven Israëlisch grondge bied. - De C.'H.V. van Chr. Noord-Bra bantse Boerenbond heeft een omzet stijging van 57 miljoen. Geboorten: Monique Y dv A P Stokman-van 't Westende; Monica M T dv J A van den Heuvel-van Baardwijk; Geertje ATC dv W B Koekkoek-Mutsaers; Sandra dv W J A Spruijt-Klümper; Stanislaus P J zv H Schapendonk- Segers; Cornelis H C zv W A C Wit- tens-LeijtensJacoba E M dv W H M van Mierlo-LeijtensSakia dv A C M van Kranenburg-Neufeglise; Ze- ger AzvC C Ardon-van Wensen te Drunen; Johanna A A M dv C L H van den Udenhout-van den Meerak- ker. Overlijden Theodorus J Schoemans, 56 j. echtg. H. Herman; Antonetta M Pullens, 67 j. echtg. C J van Herpt; Johannes van Beek, 71 j. echtg. N Ockers te Sprang-Capelle. H uwelijks-aangiften ACM van Bladel, 29 j. en A C M Hoevenaars, 25 j. beiden te Waal wijk; M C M Hurkmans, 26 j. en J M Blom, 21 j. beiden te Waalwijk; A T van Damme, 28 j. en C M van Assen, 21 j. beiden te Waalwijk; J H de Witt, 23 j. te Dordrecht en P W Duquesnoij, 21 j. te Waalwijk; F Sluijter, 25 j. te Dortmund en M G van Tol, 24 j. te Waalwijk; A M G Elsbout, 23 j. te Düsseldorf en M P M A van de Gouw, 21 j. te Waalwijk; H Swaagman, 24 j. te Vlijmen en P W J van den Hoven, 19 j. te Waal wijk; L A M de Groot, 23 j. te Den Bosch en C P A Sars, 24 j. te Waal wijk; L P N A M van de Water, 25 j. en C P A van Cromvoirt, 20 j. bei den te Waalwijk; G H Castelijn, 24 j. te Tilburg en M J H Bergmans, 21 j. te Waalwijk. Huwelijken: J F A Bakkers, 24 j. en M M Klerx, 23 j. beiden te Waalwijk; C G Oerle- mans, 23 j. te Drunen en C M van Leijden, 26 j. te Waalwijk; N C Raaijmakers, 26 j. te Tilburg en E M M Homes, 20 j. te Waalwijk; A M A Vrijhoeven, 23 j. en J L B van den Houdt, 21 j. beiden te Waalwijk; N H F Opstraat, 20 j. te Den Bosch en B M Alessie, 19 j. te Waalwijk. Ingekomen: E M van Iersel van Zwitserland; P van Domburg en gezin van Drunen; B A A Vergrouwe van Argentinië; J W Rouibos en gezin van Eethen; L van Esch van Vlijmen; J H Mackaij van Drunen; P Kroes en gezin van Geleen. Vertrokken: F Houtgraaf naar Rijswijk; J L Rek kers en gezin naar Den Bosch; C A Dittmar en gezin naar Den Haag; E M M Hornes naar Tilburg; RMT van de Wiel naar Goirle; N J Mon- gula en gezin naar Helmond. steeds voorradig POELIERSBEDRÏJF Thorbeekelaan 35 - tel. 2869 Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 9