wAAlwijkse en UnostRAAtse couRant Jan Tielen ontving dinsdag VVV-prijs Hart van Brabant '66 Nieuwe wegen in Waalwijk „DIEP RESPECT VOOR VELE WERK TER BEVORDERING TOERISME GEDAAN" OPEN OOG T DAMP TILBURG - Dinsdagmiddag is tijdens een bijeenkomst in Hotel Modern in Tilburg de V.V.V.-prijs Hart van Brabant 1966 uitgereikt aan de heer Jan Tielen uil Waalwijk. „De toekenning van deze V.V.V.-prijs '66 wil een bescheiden blijk van diep respect zijn voor het vele dat de heer Jan Tielen op menig terrein en met name ook ter bevordering van het toerisme heeft gedaan", zo zei de heer Han Janssen, voorzitter van de Streek V.V.V.-Brabants Centrum. Het is voor de vijfde maal in de geschiedenis van deze V.V.V.-orga- nisatie dat de prijs, een grote handgekleurde hout snede van Kees Mandos, werd uitgereikt. Het is een symbolische prijs, die het randschrift draagt: „Een goed hart toedragen aan gasten in het Hart van Bra bant". Dat deze prijs met ere aan de Waalwijker Jan Tielen (hoofd-redacteur van „De Echo van het Zui den") werd toegekend is duidelijk als men het jury rapport leest, waarin al de functies die de heer Tie len in V.V.V.-verband vervulde staan opgesomd. De heer Tielen zei bijzonder verheugd te zijn dat hem de eer te beurt viel deze prijs in ontvangst te nemen. Hij zag in deze toekenning niet alleen een bekroning in het werk dat hij 53 jaar voor de vereniging Waalwijks Belang heeft gedaan, maar ook een huldeblijk aan deze vereniging die volgend jaar 60 jaar bestaat en in deze periode veel voor het toerisme in Midden Brabant ge daan heeft. Grote verdiensten voor stad en streek i Ziekenhuis Jury-rapport A Taken V.V.V. Economische betekenis HET BEHOUD VAN UW TANDEN Brit bekent moord op taxichauffeur Levenslang voor Roberts en helpers verkouden Snipper- verkaveling Nijmeegse groenten- handelaar vermoord VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 99 De Echo van het Zuióe Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26+ 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 -j- 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -j- 10 ct. inc.k.) 1 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8. tal. 04167 - 2002 (Van onze verslaggever) De zaal van Hotel Modern was tot in de uiterste hoeken gevuld j met VVV-bestuurders en pers-ver- tegenwoordigers toen om half vijf de heer Jan Tielen de zaal betrad. Toen pas was bekend wie dit jaar de VVV-prijs zou worden toege kend. De naam van de uitverko rene wordt namêlijk tot het laatste moment geheim gehouden. De voorzitter van de stichting, de heer Han Janssen, zei in zijn wel komswoord bijzonder gelukkig te zijn de prijs aan de heer Tielen te mogen overhandigen. „Wat U alle maal gedaan hebt in het belang van stad en streek is, te veel om op te noemen. Wij kennen niemand die zo lang op dit terrein heeft ge werkt als U. Waalwijk heeft dank zij uw arbeid ook op economisch terrein kunnen profiteren. Niet al leen Waalwijk, maar oek de streek heeft meer dan een halve eeuw van uw capaciteiten en werken de vruchten geplukt. Daarvoor harte lijk dank", aldus de heer Janssen, die nadat de heer H. Verwiel het juryrapport had voorgelezen de heer Tielen de houtsnede overhan digde en hier aan toevoegde: „Wat zou Waalwijk betekend hebben als u uw sterke schouders niet onder de talrijke manifestaties zou hebben gezet die voor stad wijd en zijd klank hebben gegeven. In zijn dankwoord schetste de heer Tielen de ontwikkeling van Waalwijks Belang, een vereniging die 60 jaar geleden tot stand kwam, na het slagen van de internationale Schoen- en Ledertentoonstelling in 1903. Een expositie die, aldus de heer Tielen, op initiatief van enke le jeugdige Waalwijkers zonder geld en enige financiële garantie tot stand kwam. Spreker wees op de moeilijke vooroorlogse periode toen de gemeentebesturen niet erg vlot waren met het toekennen van subsidies en de financiële last door de leden gedragen moest worden. „Maar toch konden wij de zusters van JMJ bij het 75-jarig bestaan van de orde in Waalwijk 'n bedrag overhandigen voor de inrichting van 'n operatiekamer. Later bracht de Waalwijkse bevolking nog eens f 20 duizend bijeen als bijdrage aan de bouw van een ziekenhuis. Na de oorlog hebben we samen met het gemeentebestuur belangrijk werk verzet" aldus de heer Tielen, die besloot met erop te wijzen dat de taak van de VVV's de laatste ja ren belangrijk is gewijzigd. „Men moet mi niet alleen toeristen naar Midden Brabant trekken maar ook zorgen voor een goede toeristische accomodatie en speciaal voor zo merhuisjes voor een kort verblijf langs het recreatiegebied". Ook het bestuurslid, de heer J. Timmermans, voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Waalwijk, roemde de verdiensten van de heer Tielen. Als stadgenoot en vele ja ren van samenwerking zei hij beter als welk bestuurslid ook, te weten wat de heer Tielen voor Waalwijk heeft betekend. Wethouder Van den Hoven noemde de onderscheidene niet alleen een pionier voor Waal wijk maar voor heel de streek. Hij hoopte dat de jongeren zijn werk goed zouden voortzetten. Namens Waalwijks Belang sprak de heer A. Meijs. Hij haalde de goede samen werking die er steedg in Waalwijks Belang is geweest nog eens aan. Ook de heer Weijers, ook bestuurs lid van Waalwijks Belang, was aan wezig. De huldiging werd bijge woond door een groot aantal burge meesters, gemeentesecretarissen en andere notabelen uit Midden Bra bant. Het jury-rapport -vermeldt de overwegingen die de jury, bestaan de uit de heren H. J. Verwiel di- rekteur streek VVV, J. v. Brussel, ANP-redakteur Tilburg en A. Wij- nekus, chef streekredaktie Nieuws blad van het Zuiden, heeft laten gelden bij de toekenning van de prijs. De belangrijkste punten uit dit rapport zijn: „De heer Tielen is mede-op richter en was gedurende 53 jaar secretaris van de Vereniging Waal wijks Belang. Deze organisatie heeft in de betrokken periode enorm veel gedaan voor de opgang van de stad Waalwijk. In de jongste de cennia is zij tevens als VVV werk zaam en diende als zodanig in be langrijke mate ook de toeristische belangen. Bij vele evenementen in zijn stad was de heer Tielen de altijd actieve toegewijde bestuurs-secreta- ris. Dit gold voor de internationale Schoen- en Ledertentoonstelling in De heer Han Janssen, voorzitter van de Stichting V.V.V. Brabants Centrum, gevestigd in Tilburg, toont de heer Jan Tielen de V.V.V. prijs 1966, een gekleurde houtsnede van Kees Mandos. WJV. Een beeld van de Drunense en Loonse duinen in Midden Brabant. 1903; de Landbouwtentoonstelling in 1910; de tentoonstelling „Waal wijk 1948" en de internationale Schoen- en Ledertentoonstelling „Slem 1953" In 1925 wa3 de heer Tielen hoofdbestuurslid en voorzitter Pers en Propaganda van een andere in ternationale Schoen- en Lederten toonstelling in Waalwijk. Hij was voorts vanaf de oprich ting secretaris van het Nationaal Museum voor de Schoen- en Leder industrie Als hoofdredakteur van „De Echo van het Zuiden", een functie die hij thans op 86-jarige leeftijd nog steeds vervult, en die hij reeds in 1899 aanvaardde, heeft hij enorm veel voor zijn plaats en streek kun nen doen. De jury acht hem een van de zeldzame voorbeelden van groot managerschap, voortspruitend uit een enorme dosis vitaliteit en goede burgerzin". De uitreiking van deze VVV-prijs vonden wij een goede aanleiding om het werk van het Streek VW- Brabants Centrum eens nader te belichten. Streek V W-Brabants Centrum is een van de zes VVV- organisaties die N.-Brabant kent. Het Markizaat van Bergen op Zoom, de Baronie van Breda, de Meijerij van Den Bosch, Kempenland in Eindhoven en Noord-Oost Brabant in Oss, zijn de andere vijf organi saties. In oprichting is nog Peel- land, dat zijn zetel in Helmond krijgt. De direkteuren van deze vijf VVV's vormen samen, per 1 janu ari, het direktorium van de pro vinciale WV Noord Brabant. De direkteur van Brabants Centrum, ook vaak Hart van Brabant ge noemd, de heer H. J. Verwiel heeft in dit direktorium de taak „recrea tive inventarisatie" toegewezen ge kregen. Het Streek VV V-Brabants Cen trum, gevestigd in Tilburg, is een stichting, die tot doel heeft het be vorderen van toerisme en open luchtrecreatie in Midden Brabant. Tot haar taken rekent het VVV o.m. het bevorderen van verbetering en uitbouw van de toeristische en re creatieve inventaris; het samenwer ken met overheidslichamen en in- I stellingen, die rechtstreeks of in- direkt van betekenis zijn voor het werk van de stichting. Ook het voe ren van propaganda en de behan- •tiging van public relations is een voorname taak, naast o.m. het ge ven van algemene leiding en de OPEN DOEKJES II „Wantrouwen dus van beide kanten. Soms ben je geneigd, als je niet voorzichtig bent, beiden gelijk te geven. Nu ben ik weer terug bij wat wel op een stokpaardje lijktIs er wel voldoende kontakt tussen hoog en laag. Is er genoeg openheid. Is het mogelijk op een verstaanbare manier inzicht te geven van boven naar beneden in die zaken waarbij de werknemer direkt geïnteresseerd is; zaken zo als o.a. afzet, bedrijfsonkostenproduktie-risiko's, winstt het meer of minder gezond funktioneren van het bedrijf. Belangstelling voor de mens, niet in de vorm van „beste, brave man", maar voor zijn persoonlijke omstandigheden. Ieder mens wil daar waar hij meent iets te zijn, gezien 'en gekend worden. Is het omgekeerd ook niet mogelijk, dat de werknemer in de mensen die in de goede hoek zitten; daar zich eens afvragen wat het be tekent in die hoek te zitten en wat voor gevolgen dit heeft voor de mens persoonlijk, de verantwoording t.o.v. bedrijf en werknemer. Als beiden proberen begrip op te brengen voor elkaar, door elkaar de kans te geven om eikaars omstandigheden te leren kennenzou den we dan niet meer in de goede richting komen, want dat we in de goede richting zitten1, geloof ik zeker". (Slot) bevordering van toerisme en open luchtrecreatie en het stimuleren van j activiteiten en daarvoor in aan merking komende plaatselijke VV V'-. en andere organisaties. De stichting wordt door 24 ge meenten gesubsidieerd. Ook de Ka mers van Koophandel in Tilburg en Waalwijk dragen bij. Van deze sub- sidiënten is een afgevaardigde ver tegenwoordigd in het algemeen be stuur. Sinds kort hebben in het be stuur van Brabant Centrum (die in 1950 van start ging) ook zitting afgevaardigen van instellingen en bedrrven die van groot recreatief belang zijn. Voor de Efteling en de vereniging Horecaf is dat de heer A. J. Diender, voor de Beekse Ber gen, de heer D. Aarden. De heer Aarden mocht reeds eerder de VVV- prijs in ontvangst nemen. Dat de economische betekenis van het toerisme voor de provincie groot is, blijkt wel uit de rede die de heer P. van Lanschot, direkteur van de Provinciale VV V-Noord- Brabant onlangs hield. De 5 streek VVV's, die wij hierboven bij naam noemden, hadden vorig jaar een totaal van 3.173.OOG overnachtingen. In het gewest van Brabants Cen trum betekende één overnachting een omzet van f 22,00. Het meerdaags bezoek aan onze provincie heeft een economisch ef fect van f 100 miljoen opgeleverd. In e'gen streek behoeven we maar te denken aan de ruim 1 miljoen bezoekers die jaarlijks De Efteling bezoeken. Ook'het Tilburgs Dieren park en de Beekse Bergen verheu gen zich in een grote belangstelling. Met Oisterwijk en de Loonse- en Drunense Duinen is Midden Bra bant een aantrekkelijk gebied voor de toeristen. Voor het volgend jaar staan een aantal belangrijke uitbreidingen van kampeercentra op het program ma. Aan de zuidkant van de Loon se en Drunense Duinen onder de gemeente Udenhout zal langs de Oude Bosschebaan een nieuwe cam ping worden gesticht. Reeds lang wordt er in Udenhout grote be hoefte gevoeld aan een eigentijds kampeercentrum. De plannen van een kampeercentrum aan de noord- Een Britse soldaat heeft bekend de moord te hebben gepleegd op de Duitse taxichauffeur Felix Reese, vorige week in Osnabrück. De soldaat werd maandag door de Britse militaire politie aangehouden en onmiddellijk verhoord. Zowel zijn aanhouding als de bekentenis waren mogelijk dank zij aanwijzingen van j andere Britse militairen. Felix Ree- j se werd vorige week zondagmorgen dood in zijn taxi aangetroffen. Hij was de 5e Westduitse taxichauffeur j die in minder dan vier maanden werd vermoord. j Harry Roberts, John Duddy en John Witney die in augustus van dit j jaar drie Londense politiemannen j doodschoten zijn gisteren door een rechtbank in de Britse hoofdstad tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De rechter deed hier de aanbeve ling bij het drietal niet binnen 30 jaar in vrijheid te stellen. Zoals bekend is 1 het gebruikelijk dat in Engeland een tot levenslang veroordeelde na twin- tig jaar wordt vrijgelaten. De drie veroordeelden konden niet ter dood worden veroordeeld daar de dood straf voor een proefperiode van vijf jaar is afgeschaft. rand van de Loonse- en Drunense Duinen nemen ook steeds vastere vormen aan. Een probleem in dit duingebied is nog steeds de snip- perverkaveling. Onbetwist de beste tandpasta De heer Verwiel, direkteur Bra bants Centrum, wil deze snipper - verkaveling op de eerste plaats, een halt toeroepen. De werkgroep die dit probleem behandelt, heeft de zaken goed aangepakt. Helaas werk ten de raden van twee gemeenten in deze niet mee. De werkgroep hoopt volgend jaar met een afge rond geheel te komen. Ook voor Heusüen heeft de VVV-direkteur plannen. Er wordt gedacht aan res tauratie van wallen en grachten en de verdere uitbreiding van de jacht- laven. De grootste peiler op de VVV-boog is wel de aanleg van het Heempark in Oirschot, een fraai landschap van 100G ha. In dit na tuurreservaat wil men een Bra bants openluchtmuseum aanleggen. Volgend jaar wil men ook tot 'n goede aanleg van wegen, paden, pïck-nickruimten en parkeergele- genheclen zorgen. Ook wordt aan een uitbreiding van het aantal at- tractiepunten gedacht. Dan staan er nog nieuwe kampeerterreinen in Oisterwijk, Lage Mierde en Westel- beers op het programma. Het is duidelijk dat de WV-Brabant Cen trum niet stil zit. Deze ijver om Midden Brabant tot een voor toe risten aantrekkelijk gebied te ma ken verdient alle medewerking. Tenslotte is het toerisme, uitge groeid tot een industrie die een be langrijke bijdrage levert aan de welvaart van deze streek. Op de plaats waar de Burg. Smee- lelaan, voorheen met een scherpe en vrij gevaarlijke bocht rond café „De Galgenwiel" draaide, heeft de gemeente Waalwijk enkele voorzie ningen getroffen, waaraan grote be hoefte bestend. Deze voorzieningen waren nodig geworden mede door het gereedkomen van het nieuwe stuk Meerdijk tussen Kloosterweg en Burg. Smeelelaan. Deze Meerdijk mondt nu nog uit op de Burg. Smeelelaan, doch zal in de toekomst worden doorgetrokken richting Akkerlaan en recreatieoord JHet Hoefsven". „De Meerdijk", die vooral in de zomermaanden richting Sprang-Capelle steeds meer wegge bruikers zal krijgen, had daarom wel enkele aansluitingen bij „De Galgen- wiel" nodig. De nu nog wat smalle en bochtige Burg. Smeelelaan zal in de nabije toekomst rechtgetrokken en verbreed worden. De bebossings langs deze weg zal zoveel mogelijk in stand worden gehouden. De Meerdijk is min of meer een voorzetting van het Oosteind van Sprang-Capelle, aan het einde van de Kloosterweg - bij het kapelletje - is men in het verleden begonnen met het doortrekken van de weg richting Galgenwiel als begrenzing van de ge meente Waalwijk, maar ook van het uitbreidingsplan „Meerdijk". Dit tra cé kwam reeds klaar en kreeg aan sluiting op de Burg. Smeelelaan. Het ligt thans in de bedoeling de Meer dijk naar de Akkerlaan door te trek ken. Niet helemaal echter tot de plaats waar de verharde Akkerlaan in de bossen uitmondt. De Meerdijk zal even ten Westen van de bestaande woning van de heer J. Smits naar het noorden buigen en met een bocht aan sluiting krijgen op de Akkerlaan. De 65-jarige D. J. Peters, eige naar van het groentewinkeltje Klein- Amsterdam in de Burghardt van den Berghstraat in Nijmegen, is zondag avond in zijn woning vermoord. De moord op de groentehandelaar werd zondagavond ontdekt door de 36-jarige zoon en enig kind van het slachtoffer. De zoon, die gehuwd is en in de Nijmeegse stadswijk Brak- S kenstein woont, was zondagmiddag i met zijn vrouw, zijn kind en zijn schoonvader bij zijn vader in de Burg- hardt van den Berghstraat op bezoek geweest en daar omstreeks acht uur weer vertrokken. Uit een door dr. J. Zeldenrust verrichte sectie is geble ken, dat enkele steken in de borst van het slachtoffer de dood veroorzaakt hebben. Het voorwerp, waarmee de steken werden toegebracht, is nog niet gevonden. Inmiddels is een 19-jarige jonge man uit Nijmegen gearresteerd.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 1