wAAlwijkse en lAnostPAAtse couRAnt V.A.S.-horloge ging dit jaar naar 17 jarige B. Bergmans K Schoen-detailzaken hadden goede St. Nicolaas-tijd ios van der meuten Ook dames kunnen nu lid worden van^bejaardenbond De candidatuur van K. v. Laak voor de Tweede Kamer K X n f Burgemeester Becht te Tilburg spreekt over een noodsituatie WERKZAAM BIJ „NAPOLINA" IN KAATSHEUVEL Beste leerling leerlingenstelsel Mogelijkheden Twee zusjes in Dongen omgekomen centrale HUIS verwaping AFDELING OPGERICHT BELANGRIJKE STEMMING IN KVP Lidmaatschap huldiging Hollandia, IÉ marconilaan6 Weinig belangstel ling in Waalwijk Voor jongeren Halve dagen werken Ontslag voor 250 werknemers VRIJDAG 16 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 99 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwjjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielei. Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 et. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (3,25 -j- 10 ct. inc.k.) 3,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per irn. Ccntractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureauxGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO" op de voet gevo De jaarlijkse prijs voor deelnemers aan de cursussen van het leerlingen stelsel van de Stichting Vakopleiding Schoenindustrie, is ditmaal behaald door de 17-jarige Bert Bergmans sinds 3 jaar werkzaam in het schoe- nenbedrijf „Napolina" van de firma Soeterboek uit Kaatsheuvel. Bert Bergmans volgde zijn opleiding ge- j deeltelijk aan de LTS en gedeeltelijk aan de avondschool. Voor het behalen j van de getuigschriften, het op de j praktijk afgestemde diploma van de V.A.S. en het schooldiploma beijver de hij zich drie jaar, want slechts het behalen van beide getuigschriften geeft recht op het Vakdiploma. En de leerling met de beste cijfers heeft dan tenslotte recht op het VAS- horloge, dat hem in het bedrijf door het bestuurslid van de VAS, de heer de Kort uit Waalwijk, dinsdag j.l. werd uitgereikt. Behalve door de di rectie van het bedrijf, de ouders van de prijswinnaar en het personeel van het bedrijf, werd de prijsuitreiking ook bijgewoond door de heer M. Fleischeuer, sinds 1 november direc teur van de Stichting VAS, die als opleidingsvormen binnen het leer lingenstelsel kent die voor schoen ontwerper, modelleur, die voor indus triële vorming (theoriecursus voor middenkader) en het Satra-project, een van Engeland overgenomen stik- kerij-opleiding. De beste leerling van alle oplei dingsvormen binnen het leerlingen stelsel was Bert Bergmans uit Kaats- Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook u graag zult werken. De heer A. de Kort reikt de heer B. Bergmans (17 jaar) het gouden horloge uit. heuvel. Een van de 70 tot 75 jongens die de cursus volgden. In zijn huldi ging van de cursist, betrok de heer De Kort ook de directie, de bedrijfs leiding en de ouders van Bert Berg mans. De eer van deze onderschei ding, aldus de heer A. de Kort straalt op U allen af. Bert was de beste, zo wel van de A- als van de B-opleiding, de eerste leerlingen zonder LTS en de tweede met een LTS- diploma. Bert Bergmans volgde de zwaardere A-opleiding, met als resultaat een gemiddeld cijfer van 8,22. In zijn gelukwens tot de prijs winnaar zei directeur W. Soeterboek, dat het ook de directie verheugde, dat het jonge bedrijf al zo snel een leerling had opgeleverd die voor het VAS-horloge in aanmerking is geko men. De directie heeft in Bert veel vertrouwen, die het in zich heeft een van de beste vakmensen in deze bran che te worden. In de St. Nicolaasweek in de ver koop in de meeste schoendetailzaken goed geweest, zeker voor wat de ver koop van winter artikelen betreft. De afwisseïlende periodes van koud en nat weer, blijken voor deze verkoop gunstig te zijn geweest. Daarbij was de vraag zeer uitgebreid. De omzet in laarzen was van veel belang. De vraag naar dameslaarzen in beige-bruin bleek zeer in trek, ter wijl ook laklaarzen een zeer gewild artikel bleken. Ook in de soorten imitatielak, een goedkopere soort, ging veel om. Tevens werden heel wat paren schaatslarzen verkocht, terwijl eveneens veel belangstelling bestond voor diverse soorten pantoffels, het geen echter in deze tijd van het jaar een gewoon verschijnsel is. Van zeer veel belang is, de al vele weken goede omzet van waterweren de kleding, waarbij ook een niet on belangrijke omzet van lederen kle ding. Een product van de lederindu strie, waarvoor veel belangstelling be stond waren o.a. lederen handschoe nen en -wanten. Een gevolg van een en ander is, dat er in de overlederin- dustrie gestatig wordt geproduceerd, waarbij de interresse voor overleder een uitgebreid sortiment omvat. De verkoop van alle soorten winter- schoeisel heeft tot gevolg, dat de vraag naar alle geschikte- ook zwaar dere leer soorten vooral, toenam. De gevraagde kleuren blijven overwe gend zwart, bruin en wit, terwijl ook goede kwalitiet chevreau en suede zeer in trek is. Splitsuede blijft even eens een veel gevraagd artikel. In zoolleer blijft de handel voor de schoenfabrieken matig. Eveneens ma tig is de vraag naar croupons voor de schoenherstellers, met als gevolg dat de detailprijzen van de zwaardere croupons met 20 ct. per kg. zijn ver laagd, terwijl de dunne croupons voor damesschoenen gelijk bleven in prijs. Het werkaanbod in de schoenrepara- tiesector blijft voortdurend aan de la ge kant. Mede-oorzaak hiervan is het dragen van rubberlaarzen en schoe nen met rubberzoolmateriaal in dit jaargetijde. De heer Soeterboek was van me ning dat het jaarlijks uitreiken van de prijs en het hoge gemiddelde cijfer dat de winnaar voor theorie- en prak tijkvakken heeft behaald, het bewijs was, dat er van vele zijden veel aan dacht aan de schoenindustrie wordt besteed en aan de daarin werkzame jeugd in het bijzonder. Er zijn nog vele mogelijkheden in deze industrie ondanks vele pessimis tische berichten van de laatste tijd, aldus directeur W. Soeterboek, die echter zei dat de industrie het niet alleen kan, doch dat ook de ouders interesse moeten tonen. Hij betrok daarom ook de heer en mevrouw Bergmans, de ouders van Bert in de hulde, alsmede de beide chefs van het bedrijf. Aan mevrouw Bergmans bood de heer Soeterboek een fraai boeket bloemen en aan de heer Bergmans 'n rokertje aan. Voor de succesvolle cur sist had de heer Soeterboek nog een geschenk onder couvert. Hierna volg de nog een gezellig samenzijn. De 4-jarige Cornelia van Dongen en haar 3-jarige zusje Johanna uit Dongen zijn maandagmorgen om het leven gekomen bij een ernstig ver keersongeluk in die plaats. De moe der van de meisjes liep ernstige ver wondingen op. Haar toestand was maandagavond zorgwekkend. - Het loonpolitiek werk in de Stich ting van de Arbeid is vastgelopen, daar het NVV weigert akkoord te gaan met het loonbeleid der regering voor 1967, Het NKV en CNV doen dit wel. De werkgeversverenigingen beraden zich over de vraag of zij aan dit loon-politieke werk willen blijven kunnen meedoen in de toekomst. Een tiental bejaarde dames uit Waalwijk waren dinsdag j.l. in het Parkpaviljoen bijeen gekomen op uit nodiging van het bestuur van de af deling Waalwijk van de R.K. Bond van bejaarden 'en gepensioneerden, om te komen tot de oprichting in Waalwijk van een damesafdeling van bovengenoemde Bond, ook de heer C. Bodden, secretaris van de afdeling Tilburg was op deze bijeenkomst aan wezig. De voorzitter van de afd. Waalwijk, de heer H. Klerks drukte in zijn ope ningswoord er zijn spijt over uit, dat zo weinigen aanwezig waren, waar van echter z.i. het slechte weer wel de oorzaak zou zijn. Hierna gaf de heer Bodden een duidelijke uiteen zetting van het doel en het streven van de R.K. Bond van Ouden van Da gen, die sinds 15 jaar samen ca. 300 duizend leden tellen. Van de 10 mil joen inwoners van Nederland zijn er anderhalf miljoen boven de 65 jaar, een bewijs dat de mensen momenteel over het algemeen ouder worden dan vroeger. De landelijke bonden voor bejaarden en gepesioneerden behan delen alle, ook de materiële belangen van de leden. Hierna vertelde de heer Bodden één en ander over de AOW, waar voor en voor wie de AOW is en de betekenis van het waardevast zijn van de AOW. De bonden zijn ervoor, al dus de heer Bodden, de materiële be langen van de leden zo gunstig mo- Zondag 18 december a.s. vindt de stemming plaats over de candidaten voor de KVP-lijst in verband met de a.s. verkiezingen voor de Twee de Kamer. Elk lid van de KVP mag hieraan deelnemen en één stem uitbrengen. De leden hebben dezer dagen een persoonlijke oproeping ontvangen voor deze stemming. De ze oproepng vermeldt de plaatsen waar het stembureau voor deze snijdt bij Hollandia het mes aan twee kanten. Een aan trekkelijk basisloon en boven dien een premiesysteem, waar zelfs volwassenen erg mee in genomen zijn. Een gesprek op de personeelsafdeling kan het begin zijn van een grote ver betering. De burgemeester van Tilburg, Mr. C. Becht, heeft in de laatstgehou den gemeenteraadsvergadering aan de noodrem getrokken. Het is een feit, aldus de burgemeester, dat Til burg erg kwetsbaar is, een probleem dat al van 1958 dateert. Toen al werd erop gewezen dat de tradi tionele industrieën, textiel, leer en metaal te overheersend waren. Het is zo goed als zeker, aldus burgemeester Becht, dat Tilburg binnenkort opnieuw bedrijven zal verliezen, maar er moet wat de textiel en metaal betreft, hulp ko men. In de metaalsector gaat het slecht. Verwacht wordt dat het aantal arbeidsplaatsen tot 1970 slechts met een paar honderd man zal groeien. Momenteel zit Tilburg met een werkeloosheid van meer dan 1400 man en met een vraag van ongeveer 950 man op een be roepsbevolking van 59.0C'0 personen. In de bouwnijverheid zijn bijna 500 man werkeloos, in de textiel bijna 50 en in de metaal 70 man. Het lijkt niet waarschijnlijk dat Til burg als kerngemeente wordt aan gewezen. Er wordt nu gedacht aan incidentele subsidie's voor nieuw te vestigen bedrijven en aan sub sidie's per bedrijfstak met name voor de textiel en zelfs per bedrijf. De Staatssecretaris van economi sche Zaken, Drs. van Son, is zeer onlangs nog in Tilburg geweest om zich evenals delegatie's van de KVP en de P.v.d.A. uit de Kamer te ori ënteren. Voor het geleiden van be drijven naar Tilburg is door de re gering al hulp toegezegd. Binnen kort zal ook het College van Gede puteerde Staten een bezoek aan Tilburg brengen. Tilburg hoopt pas na 1975 betere kansen te krijgen, aldus burgemeester Becht. stemming is gevestigd en de uren, waarop het bureau is geopend om zijn stem uit te brengen. Er is en wordt een breed-opge- zette actie gevoerd om te bewerk stelligen, dat de heer K. J. van Laak, aftredend lid der Tweede Kamer voor de KVP en wethou der van Waalwijk, een zodanige plaats op de lijst krijgt, dat ..zijn verkiezing verzekerd is. De heer van Laak is als nr. 13 geplaatst op de voorlopige candidatenlijst, die op zondag 18 december a.s. aan de leden van de KVP in Noord- Brabant zal worden voorgelegd met de bedoeling om op één der candidaten een stem uit te brengen. Deze lijst bevat voor geheel Noord- Brabant dezelfde candidaten. Het gevormde kiescomité-van Laak geeft steun aan de candidatuur van de heer van Laak door de leden van de KVP aan te sporen om de stem op deze candidaat uit te brengen. Dit comité is er van overtuigd - zo vernamen wij - dat de heer van Laak de veelsoortige en ook de vooral eigensoortige belangen van de Langstraat en van Midden-Bra bant op uitstekende wijze en met grote kennis van zaken zal be hartigen. Dit uitgebreide gebied heeft voor zijn ontwikkeling en welvaart in belangrijke mate over heidshulp nodig. Om dit te bereiken is het zeker nodig, dat vanuit de streek voort durend een krachtige druk wordt uitgeoefend door een vertegen woordiger in de Tweede Kamer. Het comité meent, dat eenieder, die lid is van de KVP en de streek van de Langstraat en Midden-Brabant, waar hij woont en/of werkt, tot méér groei en bloei wil brengen, een bijzondere gelegenheid krijgt om daaraan mede te werken door zondag 18 december a.s. zeker te gaan stemmen en dan de stem uit te brengen op de 34-jarigè K. J. van Laak, nr. 13 van de lijst. Kiescomité, de heer van Laak: J. de Kruyf, Elshout; A. A. P. Kamp, Drunen; N. v. d. Pluym, Hank; J. A. Verhoeven, Hedikhui- zen; A. Verschuur, Heusden; H. J. Loonen, Nieuwkuyk; J. P. L. M. Teijssen, Waalwijk; Drs. W. G. M. Smits, Waalwijk; C. Verschuren, Waspik. gelijk te behandelen. Verder tracht de Bond te bevorderen het stichten van tehuizen voor bejaarden en eigen kleine woningen. De heer Bodden adviseerde de be jaarden echter zo lang mogelijk zelf standig te blijven, om vervolgens een lans te breken voor het Open bejaar- denwerk, dat ten doel heeft, om men sen, die graag op zich zelf blijven wonen, kleine diensten te bewijzen. Hoewel de plaatselijke afdeling een onderafdeling is van de Bosse Bond, moet de afdeling, wat plaatselijk moet gebeuren, zelf doen. Men moet trachten zoveel mogelijk leden te, wer ven en voor die leden iets te preste ren. Niet alleen wat de gezelligheid en de vrijetijdsbesteding betreft, doch de afdeling kan ook voorlichting ge ven b.v. over het verkeer, over de be lastingen, etc. Ook wanneer men moeilijkheden heeft o.a. over uitke ringen om, met invullen van formu lieren, is het verstandig zich tot het bestuur te wenden, die hiervoor I meestal wel raad weet. Niet alleen moet aandacht worden besteed aan jeugdwerk, doch ook aan bejaarden- werk, w.o. b.v. bejaardengymnastiek, want voor de gemeente is het van be- lang, dat de bejaarden in goede ge zondheid verkeren. Verder bracht de heer Bodden naar voren, wat door be jaarden, ook door vrouwelijke be jaarden nog kan worden gedaan. Wat het lidmaatschap betreftie dereen kan lid zijn, doch statuten en reglementen moeten worden nage leefd. Ieder lid is waardevol. Een grote fout is, dat er mensen zijn, die het lidmaatschap van de Bond van Ouden van Dagen soms als een ver nedering voelen. Men moet echter wel bedenken dat wat dit betreft allen één zijn, evengoed als in de kerk. Het is geen arbeidersbond, doch een bejaar- denbond, waarin alle bejaarden thuis horen. Wat de dames betreft, deze hebben dezelfde rechten als de mannen. Ze moeten echter zelf propaganda maken met steun van het bestuur. Als be stuurslid van de dames werd gekozen mevrouw de Folter-v. Loon, Luiben- straat. De benoeming van een advi seur kan dezer dagen worden ver wacht. In ieder geval is een dames afdeling van de Bond van Ouden van Dagen en Gepensioneerden in Waal wijk een feit en hoewel deze afdeling nog klein is, het is zoals de heer Bodden zich uitdrukte. „Wanneer er één schaap over de dam is, volgen er meer", moge het zo zijn. Ook dat kan mevrouw en 't is de moeite waard om te informeren wat u in die tijd bij Hollandia kunt verdienen. Zeer onverwacht kwam voor de rond 250 mannelijke en vrouwelijke personeelsleden van de herenkleding fabriek Douma en Wolf NV in Gro ningen dinsdag de directie-medede ling, dat het hele bedrijf op korte ter mijn en in fasen zal worden geliqui deerd en dat al het personeel in de periode tussen 1 januari en 1 mei ontslag is aangezegd. In totaal zijn bij deze bedrijfssluiting 130 manne lijke en 128 (voornamelijk jeugdige) vrouwelijke personeelsleden betrok ken.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5