waalwijkse en lanostcaatse couRant Vrijer bouwbeleid in noorden en zuiden van ons land eei nieuwjaarsadvertentie BEGIN VOLGEND JAAR WORDT BEGONNEN MET BOUW NIEUW GEMEENTEHUIS Ogen vragen brillen van STASSAR de echo van hef zuiden Suikerbietenoogst 520.000 ton KAATSHEUVEL - De raadsleden van de gemeente Loon op Zand spraken donderdagavond hun waar dering uit over de wijze waarop B. en W. dit jaar de gemeentebegroting hadden verzorgd en sluitend hadden gekregen. Men was bijzonder verheugd dat een reservering mogelijk was voor het te Jbouwen gemeentehuis. De begroting vertoont zelfs een batig saldo, dat zal worden bestemd voor de uitbreiding en verbetering van de bestaande sportaccomodaties. Dat dit laatste nodig is, daar waren de heren Van Nieuwstadt, Horman en Eijckmans het wel over eens. Opvallend was het, dat het tijdens de algemene be schouwingen alleen deze heren het woord voerden. De begroting werd dan ook zonder verdere op- of Modernisering van centrum noodzake lijk Sportlokalen Sober aanmerkingen geaccepteerd. Ook de hiermee samen hangende belastingsmaatregelen werden voor lief ge nomen. Burgemeester Van Erp zette in een bijna anderhalf uur durend betoog, de plannen van het gemeentebestuur voor 1967 uiteen. De burgemeester vond dat het aanzien van de gemeente nogal wat te wensen overliet. „Vooral de kern ziet er armzalig uit", aldus de burgemeester die toezegde geleidelijk aan het centrum te willen vernieuwen. Zo dacht hij het parkeerprobleem op te lossen door als het nieu we raadhuis klaar is, het oude af te breken en de vrijgekomen ruimte als parkeerterrein te benutten. Hij hoopte dat de bouw van het nieuwe gemeente huis begin volgend jaar zal aanvangen. Parkeerprobleem Damesmode Tilburg Kind bij brand in Den Haag omgekomen Walt Disney op GS-jarige leeftijd in Berbank overleden Onderwijs Woningbouw Politie grijpt messteker snel MAANDAG 19 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 100 De Tcho VAD het Zuióen Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. rand, (1,10 lOct. inck.) f 1,20 p. kwrt. (3,25 -f 10 ct. inc.k.) 8,35 p. kwrt. p.post 3,70 bij girobetaling Hoofdredacteur: JAN TIELEN VYAAL Wl J V-» I I Vf (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tie lei. Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Ccntractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres„ECHO Raad Loon op Zand ging snel akkoord met sluitende begroting (Van onze verslaggever) De algemene beschouwingen wer den geopend door de heer J. van Nieuwstadt. Hij sprak zijn vreug de er over uit dat de begroting sluitend was, en dat men zelfs nog een batig saldo had. De heer Van Nieuwstadt was benieuwd wat er met het oude raadhuis gaat gebeu ren. Spreker vond dat er aan en kele belastingverhogingen niet te ontkomen was. „Een offer dat de bevolking echter graag zal bren gen" aldus de heer Van Nieuwstadt die wilde weten of de gemeente in aanmerking zou komen voor een extra uitkering als toeristengemeen te. „Ieder bedrijf moet van tijd tot tiid eens doorgelicht worden. De dienst gemeentewerken waarnaar 1/3 deel van de uitgaven gaat, moet toch wel wat kunnen bezuinigen. Een onderzoek door een efficiëncy- bureau zal dan in deze ook zeker resultaat opleveren" aldus de heer Van Nieuwstadt die het niet na liet op te merken dat de kom van de gemeente een slordige indruk maakt. Hij pleitte voor een par keerverbod vanaf de kerk tot aan de Peperstraat. Ook vroeg hij de mogelijkheden tot perkeermogelijk- heden in het plan Pannenhoef eens te onderzoeken. Spreker vond dat de straatverlichting in het centrum sober aandoet. Geruime tijd stond de heer Van Nieuwstadt stil bij het probleem van onvoldoende sportaccomodatie. Hij achtte de huidigè accomodatie op het Eftelingterrein onvoldoende. „En dat terwijl de huur nu weer omhoog gaat. Kunnen we geen in zicht krijgen in exploitatieopzet van De Efteling. We moeten een juiste verhouding zien te krijgen tussen 't gebodene en de huurprijs, aldus spreker die een verbetering van de toegangsweg, uitbreiding van kleedkamers en de bouw van een clublokaal noodzakelijk achtte. Hij stelde voor het batig saldo te bestemmen voor de verbetering van de sportaccomodatie. Een sportraad zou de heer Van Nieuwstadt met instemming begroeten. Ook het tekort aan goede sport lokalen voor de schooljeugd was de heer van Nieuwstadt niet ontgaan. „De St. Jansschool heeft nu ein delijk een gymzaal, de Ulo echter nog steeds niet. Berndijk zit al ge ruime tijd met smart od een kleu terschool te wachten, in Pannenhoef staat er reeds een". Hij pleitte voor de bouw van bejaardenwo ningen. In bejaardentehuizen is Kaatsheuvel nu wel rijkelijk voor zien. Voor 21 procent van de be jaarden is er een accommodatie. De heer van Nieuwstadt was dankbaar dat men in zijn gemeente het wo ningprobleem tot een goede oplos sing had gebracht. De kwantitatie ve woningnood is nu zo goed als opgelost", aldus de heer v. Nieuw stadt die in stadsgewestelijk ver band hoopte op vruchtbaar werk voor de gemeente Loon op Zand en de streek. De heer J. Eijckmans was be nieuwd wanneer met de bouw van bet nieuwe gemeentehuis zou wor den begonnen. Hij vond het psy chologisch niet juist dat men nu met enkele belastingverhogingen kwam. „Juist nu men langs alle wegen het illegaal storten vanvuil- BURGEMEESTER VAN ERP nis wil tegen gaan, komt men met een verhoging van de reinigings rechten", aldus de heer Eijckmans die een uitgave beperking van de dienst openbare werken bepleitte. Als dit niet mogelijk was, zou hij graag zien dat met de uitgetrokken bedragen meer werd gedaan. Hier bij vooral denkend aan de plant soenendienst. Spreker was benieuwd hoe het subsidiebeleid voor de sportvereni gingen zou worden. ïlij vond het totstandkomen van een sportraad noodzakelijk. Tot slot kwam de heer Eijckmans met enkele vragen, spe ciaal voor kerkdorp Loon op Zand. Een verbetering van de openbare verlichting in de Kloosterstraat vond hij noodzakelijk. Ook was hij de mening toegedaan, dat het weg dek van de Bergstraat nodig ver nieuwd moest worden. Verder dacht hij aan beschermde oversteekplaat sen en speelplaatsen voor de jeugd. De heer Hornman vond de be groting terecht sober gesteld. „De middelen ontbreken nu eenmaal om alles te verwezenlijken wat no dig is". Hij pleitte voor de bouw van 16 woningen in Loon op Zand. Dan zou ook daar de woningnood zijn opgeheven. Belangrijk vond de heer Hornman het dat er ook duur dere woningen komen. Dan pas zal een vlotte doorstroming, zoals de regering voorstaat, mogelijk zijn. Ook roerde hij 't onderwijsprobleem aan. Bepaald jammer vond de heer Hornman het dat Kaatsheuvel tot die gemeente behoort, die de laag ste financiële medewerking geven. Spreker was dankbaar dat B. en W. de betekenis van recreatie in zien. In dit opzicht achtte hij de sportaccomodatie ontoereikend. Ook pleitte hij voor de bouw van een sporthal. Hij vroeg het college de mogelijkheden te willen bezien om langs een andere weg de benodigde middelen voor een sporthal bijeen te krijgen. Ook een ruime subsidie aan de sportverenigingen stond hij voor. Evenals de voorgaande spre kers vindt hij dat Kaatsheuvel, voor wat het bejaardenhuis betrof, wel verzadigd was. Bejaardenwoniingen achtte hij een dringende noodzaak. „Het college is bijzonder gevoelig voor de dank die door de sprekers is gebracht voorwat betreft de ver zorging van de begroting die met grote zorg is opgesteld", aldus bur gemeester Van Erp aan het begin van zijn bijna anderhalf uur du rend betoog. Spreker vond dat het aanzien van de gemeente nogdt wat te wensen overliet. Vooral de kern van Kaatsheuvel doet arm zalig aan. De burgemeester vond dat de schuld niet alleen bij de gemeente lag. „Er is van de zijde van de middenstand te weinig aan passing. Winkelverbouwingen kun nen hier ook heel wat veranderen", aldus de heer Van Erp die er op wees dat gezien de beperkte finan- ciëringsmiddelen het niet mogelijk is het centrum te vernieuwen. Het nijpende parkeerprobleem in Kaatsheuvel wilde hij oplossen door straks het oude raadhuis af te bre ken en op de plaats hiervan een parkeerterrein te creëren. Hoge bo men vangen veel wind en zo staat ook de afdeling openbare werken nogal aan kritiek bloot. De burge meester verzekerde de raadsleden dat hij de indruk had dat er bij zonder efficiënt werd gewerkt. Hij noemde de dienst zelfs onderbezet. „Er is de laatste jaren heel wat gerealiseerd in de nieuwbouw wij ken. Deze wijken vragen veel on derhoud, toch is deze post weinig gestegen", aldus de heer Van Erp die de dienst arbeidsintensief noem de en aantoonde, dat mechanisatie weinig zoden aan de dijk zet. „Als het onderhoud niet goed ge beurt, verslechtert het aanzien van de gemeente nog meer. Aan de bui tenwegen kan, wegens gebrek aan middelen, niet veel worden gedaan. Een onderzoek van een efficiëncy- bureau kost alleen maar veel geld en zal hier waarschijnlijk weinig aan kunnen veranderen", aldus de heer Van Erp, die voorwat het par keerverbod in de kom van de ge meente betrof meedeelde dat hier van een rapport van de politie bin nen is. Hij sprak de hoop uit dat als het raadhuis klaar is, ook de reconstructie van het raadhuisplein gereed is. Hier komt dan het bus station en ook zullen er de mark ten worden gehouden. Ook aan de sportaccomodatie be steedde de heer Van Erp veel aan dacht Hij hield het niet voor mo gelijk dat er spoedig een sporthal zou zijn Wat de huurprijs van de Eftelingterreinen betrof deelde hij mee dat zijn inziens een stijging van de huur wel gerechtvaardigd was. „Over kosten en calculatie van de huur kunnen we niet dis cussiëren. Dit is een zaak van de Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Efteling", aldus de burgemeester. Het gemeentebestuur is wel van plan de tribune op het DESK-ter- rein een overkapping te geven, een clublokaal te bouwen en een trai ningsmuur voor de hockeyploeg te bouwen. Het Berndijkterrein krijgt verlichting terwijl in Loon op Zand naar een oplossing van het par keerprobleem rond het Uno Animo- veld wordt gezocht. Dit veld zal ook nog worden verbeterd. Voor deze verbeteringen zal het batig saldo worden aangewend. De heer Van Erp betreurde het gebrek aan sportzalen. Een sportraad gaf hij een redelijke kans van slagen. Met ingang van 15 december 1966 is de regulering van de bouwmarkt in feite opgeheven in de provincies Gro ningen, Friesland, Drenthe, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. De Mi nister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, Ir. H. Witte, heeft tot deze maatregel besloten in ver band met de huidige situatie op de bouwmarkt in de evengenoemde pro vincies. Door wijzignig van een bestaande beschikking heeft de Minister de be voegdheid tot het verlenen van Rijks goedkeuringen volledig en uitsluitend gedelegeerd aan de Colleges van Bur gemeester en Wethouders in de ge noemde provincies. Dit betekent dat deze gemeenten voortaan de bevoegd heid hebben de vereiste rijksgoedkeu ringen te verlenen voor nieuwbouw, onderhoud, herstel, verbouw en uit breiding van woningen, utiliteitsge bouwen (ongeacht de sector, dus ook gebouwen voor de nijverheid, alsme de zomer- en weekendhuisjes) en voor weg- en waterbouwkundige werken, een en ander ongeacht de bouwsom. Aangezien voor gesubsidieerde wo ningbouw geen rijksgoedkeuring is vereist, valt deze automatisch buiten de delegatie van bevoegdheid. Even eens vallen daarbuiten de goedkeu ringen, te verlenen door de zogenaam de bijzondere contingenthouders. Voor Noord-Brabant en Zuid-Lim burg wordt, evenals voor de 3 noor delijke provincies, Zeeland en Noord- Limburg reeds het geval is, de grens beneden welke geen rijksgoedkeuring is vereist, verhoogd van f. 5.000,- tot f. 10.000, - Aangezien de maat regel uitdrukkelijk de bedoeling heeft de regulering van de bouwmarkt voor lopig de facto op te heffen, moeten rijksgoedkeuringen door de gemeen ten in de desbetreffende provincies automatisch en onverwijld worden verleend, wanneer tegen het verlenen van de bouwvergunning geen beletse len bestaan. De rijksgoedkeuring ver liest na 3 maanden haar geldigheid, indien zij niet verlengd is. In de dichte rook rondtastende brandweermannen en omwonenden waren donderdagmorgen te laat in de brandende etage aan de Korte Poten in Den Haag. De zes maanden oude Jeroentje van Duyvenboode was al gestikt, toen men hem vond. De zieke vader van het kind, D. van Duiven- boode, kon nog met een ladder van een glazenwasser worden gered. Walt Disney, de schepper van de wereldberoemde tekenfilm-figuren Mickey Mouse en Donald Duck, is in het ziekenhuis tegenover de studio waar hij tientallen films heeft ge maakt, donderdag overleden. Onlangs had hij daar een operatie ondergaan, waarbij een long werd verwijderd. Hij was al weer aan het werk gegaan, maar voor controle en kele dagen in het ziekenhuis terugge keerd. Disney was op 5 december 65 jaar geworden. Een bedrag van f 70 tot f 72,50 per leerling vond burgemeester Van Erp het uiterste waartoe de gemeen te on het ogenblik in staat was. Hij vond het jammer dat er slechts hier en daar een „wakker" schoolbestuur is. „Verschillende besturen zijn niet voor hun taak berekend. Het hoofd van de school moet nog te vaak de zaken alleen opknappen. Als men aantoont dat de organisatie goed is en voor zijn taak berekend en dat de belangen van de school door toekenning van een bepaald bedrag worden verbeterd, dan zijn wij gaarne bereid deze mogelijkheid te bezien We moeten komen tot rede lijke eisen. Het straks toe te ken nen bedrag kan best boven 's-lands gemiddelde liggen", aldus de bur gemeester. De burgemeester zei er niet op te rekenen voor 1967 een extra contingent woningen te krijgen voor de realisering van het uitbreidings plan Molenwijk in Loon op Zand. Hij kon alleen de hoop uitspreken dat hier in stadsgewestelijk verband enige verbetering zou komen. Ver heugend vond de heer van Erp het dat waarschijnlijk per 1 april de commissie woningbouw kon worden ontbonden. De kwantita tieve woningnood in de gemeente is dan opgelost. Ook besteedde hij ng enige aandacht aan de subsidie verdeling. Een subsidie aan een harmonie achtte hij van groot be lang omdat hiermee mensen die behagen scheppen in het musice ren worden geholpen. Tenslotte is vanuit het harmoniewezen de gang naar de concertzaal goed mogelijk. Hij vermoedde dat de aanleg van de nieuwe provinciale weg Til burg-Waalwijk, via Loon op Zand nog lang op zich zou laten wacht ten. De burgemeester verzekerde dat men voor wat betreft in streek- verband erg actief is. Na deze uiteenzetting ging de raad zonder stemming akkoord met de begroting 1967. De uiteenzetting van burgemeester van Erp was blijkbaar duidelijk genoeg geweest want niemand had nog behoefte vragen te stellen. Ook de voor stellen tot verhoging van enkele plaatselijke belastingen gingen vlot onder de hamer door. Voordat de begroting aan de orde kwam werden nog een aantal an dere agendapunten afgewerkt. Met enkele onteigeningen en aan- en verkopen van grond ging men Te midden onder alles wat zich wijzigt, blijft een goede gewoonte bestaan elkaar bij de jaarwisseling geluk te wensen. Daarom stelt onze krant dit jaar de mogelijkheid weer open tot het plaatsen van Geef uw annonce liefst spoedig op aan onze colporteurs, bijkantoor of hoofdkantoor „De krant van en voor de Lang straat" Grotestraat 205, WAALWIJK Telefoon 04160 - 2621 - 2746 De afgesloten suikerbietencampag ne heeft volgens ramingen van de di rectie van de Centrale Suiker Maat schappij voor geheel Nederland een suikerbietenoogst van 515.000 tot 520.000 ton witsuiker opgeleverd. De suikeropbrengst heeft de taxa ties van september, van 480.000 tot 490.000 ton suiker overtroffen. Dit is vooral te danken aan het aanvan kelijk gunstige najaarsweer dat de bieten met veel zon overdag de kou de nachten goed heeft doen afrijpen. snel akkoord. Alleen het punt tot verhoging van de keurlonen onder vond enige weerstand bij de heren Veldkamp, Beerens en Kerssens. De voorzitter verzekerde de spre kers echter dat deze verhogingen noodzakelijk waren en niet bete kenden dat er een reservering werd gemaakt voor de bouwkosten van een nieuw slachthuis. De burge meester was overigens van mening dat nog veel slagers kunnen moder niseren. Door een verhoging van de keurlonen worden ze misschien wakker, aldus de heer van Erp. Rotterdamse agenten van het bu reau Bergsingel hebben donderdag ochtend voor een woning aan de Al- mondestraat - Rotterdams „oude Noorden" - de havenarbeider J. W. van der B. gearresteerd, die even daarvoor de loswerkman Johannes Robert de Zwart een stiletto in de hartstreek had gestoken. Het slacht offer moest me grote spoed naar het Bergwegziekenhuis worden gebracht, waar snel medische ingrijpen hem van de dood redde. Het wordt geschat, dat de levens verzekeringen dit jaar 11 miljoen aan polissen zullen afsluiten. De Ford-fabrieken te Genk (B.) heeft 500 man ontslagen en naar ver luidt zullen er nog 1200 volgen. Er werken 8400 mensen. Bij een treinramp in Spanje zijn ten minste 25 mensen om het leven gekomen. Een personentrein reed in dichte mist op een goederentrein.

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5