Diny Kuysten deze week terug van haar Amerikaanse studiereis Tips voor de feestdagen Iteëttoetté stap De ontevreden denneboom ging op Voor de feestdagen „WAT VELE AMERIKANEN OVER NEDERLAND DENKEN IS DWAAS' Vrouw werkt M 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 23 DEC. 1966 2 Radio en TV hadden belangstelling voor Sprangse Banden smeden Temidden van vrouwelijke officieren op de basis Cape Cod na een uit eenzetting over Nederland. ENGELS, 16e eeuw WEEK KAARSVET van metaal af in kokend water. Ga vooral niet krabben met een scherp voorwerp. U zult dan zeker krassen maken. KAARSVET OP STOF kunt U het beste verwijderen door de stof tussen twee lagen grauw papier te leggen en dan met een warme bout strijken. Telkens een schone plek van het papier nemen. KAARSVET OP HOUT moet worden afgekrabd, maar wel heel voorzichtig. OM AL DIT ONGEMAK van vlekken door afdruipend kaars vet te voorkomen, gebruikt u het beste een bobèche. Dit is een bijna plat metalen of glazen schoteltje met een gat in het midden dat op de kandelaar rust en waar de kaars precies in past. WILT U DIT JAAR niet wéér alle kerstkaarten die u ont vangt, op een boekenkast ten toon stellen? Maakt u dan van een vrolijk, rood lapje een brievenhanger, die u in de kamer aan de. muur hangt. Het mooiste is na tuurlijk als u dit hangertje met een kerstmotiefje ver siert. Hebt u nu geen tijd meer voor borduren, houdt dit dan wel in gedachten voor de nog komende lange winteravonden, maar prik nu een takje dennegroen op de brievenhanger vast. Of bevestig er een paar glinste rende kerstversierinkjes aan. EEN SCHELLEKOORD is een fel begeerd handwerk. Voor kerstmis kunt u een speciaal kerst-schellekoord maken van rode, gemakkelijk af te tellen stof. Kerstmotiefjes genoeg in de handwerkboekjes. Of u koopt een voor getekend exemplaar. Bent u niet zo handwerkerig of ontbreekt u de tijd in deze drukke maand, versier dan uw schellekoord met verschillende kerstzaken als tak jes, 'n kransje, snoezige kerstmannetjes of engeltjes. Door 't zoompje aan de bovenkant kunt u een bamboe stokje steken of een dun latje. Aan de uiteinden kunt u een Iiangkoordje bevestigen. De onderkant kunt u in een punt laten uitlopen en al of niet van een kwast voorzien. WILT U DE FEESTTAFEL DEKKEN met een speciale kerstloper? Bekijkt u dan eerst even uw servies, om te zien welke kleur u het beste kunt kiezen. Zal rood wat te fel staan, dan kunt u nog wit of lichtgroen nemen. Het zelfde geldt, als u met place-mats dekt. EEN GLAZEN FLES, vaas of bokaal vol glinsterende kerst ballen en kerstballetjes, is een bijzonder aardige kerst versiering. VERSIER NIET ALLEEN UW WOONKAMER met denne groen. Hang ook eens een tak in de gang, of een tak met een paar glinsterballen er aan, aan de trapleuning. Een eenvoudige versiering aan de voordeur is ook weer eens iets anders, 't Staat vriendelijk en uitnodigend. Na 7 maanden in de Verenigde Sta ten te hebben doorgebracht kwam de 24-jarige mej. Kuysten uit Sprang- Capelle zondag weer in Nederland aan. Zeven maanden lang bezocht zij met nog 35 anderen uit Europa uni versiteiten, scholen, organisaties en diverse Staten van Amerika. Zo be zocht zij o.a.: Massachusetts, Ohio, Kentucky, Iowa, South en North Da kota en Minnesota. Vanuit de Natio nal 4 H club Foundation in Washin- ton organiseerde men haar studiereis door Amerika. Ook werden daar de conferenties gehouden met alle afge vaardigden. Zij bestudeerde o.m. het onderwijssysteem en studeerde zelf aan diverse universiteiten. Daarnaast hield zij lezingen over Nederland op scholenvoor organisaties, verenigin gen en zelfs voor officieren op lucht- bases. Radio en T.V. hadden belang stelling voor haar, zodat verschillen de malen interviews werden afgeno men. „Ja, hoe vele Amerikanen over Ne derland denken is gewoon dwaas. Zij menen dat Nederland een lieflijk land is met gezonde, vriendelijke mensen die allen in klederdracht en op klom pen lopen. Dat heb ik steeds weer ge probeerd uit hun hoofd te praten", aldus Diny Kuysten, die wel veel be langstelling voor ons land ondervond. „De Nederlandse dijken, het maken van land uit water", zoals de Noord- Oostpolder en de Deltawerken zijn zaken die de Amerikaan bewondert. Maar de Amerikaan ik ook trots op zijn eigen land", vervolgde Diny Kuysten. „'Hij laat dat ook duidelijk blijken en wil dan tevens onze mening horen. Zij zijn ook enorm informeel en leven heel gemakkelijk. Ze gaan veel uit, al is het maar om te eten en dag en nacht staat de radio en de T.V. aan. Daar heb ik me wel eens aan geërgerd. Ze slepen je overal mee naar toe. Maar ze zijn erg gastvrij. Na een kranteninterview werd ik tientallen malen opgebeld door men sen die vroegen of ik niet eens wilde komen dineren of praten. Soms wil den ze alleen dat „Hollandse meisje" zien. Horizontaal: 1 sport; 6 enigzins; llreeds; 12 rang telwoord; 14 ambtshalve (lat. afk.); 15 halfbloed; 18 spits; 19 insekten- stadium; 21 eenheid van kracht (afk); 22 vochtig; 24 waterkering; 25 jongensnaam; 27 omroepvereni ging; 28 knaagdier; 29 voor; 30 ver binding; 33 rijschool; 34 de dato (afk); 35 streep; 38 voorzetsel; 39 de somma van; 40 grondtoon; 41 vogelprodukt; 42 op dit moment; 43 voegwoord; 45 opschorting; 49 als onder (afk); 50 gebogen; 51 werpanker; 53 overheidsbedrijf; 54 bekende voetbalclub; 56 leeftijd (Eng.); 57 verlaagde toon; 59 ver laagde toon; 61 vruchtennat; 63 uitroep; 64 rijgsnoer; 66 kleding stuk; 68 koningin (fr.); 70 goud (Fr.); 71 herkauwer; 73 laatste nieuws (afk); 74 soort bril; 75 in massa. Of er veel vrouwen werken? ja ontzettend veel. En dat doen ze dan alleen om hun kinderen te kunnen la ten studeren, of ze doen het om luxe. Zij schamen zich daar ook helemaal niet voor", volgens mej. Kuysten. De zeven maanden zijn snel verlopen en ze heeft er geen spijt van dat ze is gegaan. Ze heeft er veel ervaringen opgedaan. Zo vertelde ze ook dat wij hier nog wel wat van organiseren in Amerika kunnen leren. Alles was vol gens haar perfekt. Nu zal ze zich waarschijnlijk weer in het onderwijs begeven. Voor haar studiereis was zij verbonden aan de landbouwhuishoud- school te Zierikzee. Toch zou ze graag een baan heb ben waardoor ze intensiever kan wer ken en meewerken aan de internatio naal gesmede en nog te smeden ban den. Zij verklaarde zich al bereid le zingen te houden over Amerika waar zij zich heeft georiënteerd op het on derwijssysteem, organisaties en de landbouw en veeteeld bedrijven. Door haar verblijf in Amerikaanse gezinnen heeft zij ook het juiste beeld to Verticaal: 1 plaats in Overijsel; 2 lichaams vocht; 3 geestdrift; 4 water in Fries land; 5 visgerei; 6 boom; 7 deel v. d. Bijbel (afk); 8 gewicht; 9 vod; 10 uitheems zoogdier; 13 vis; 16 klein persoon; 17 deel v. e.boom; 19 bergplaats; 20 genoegdoening schenken; 23 foefje; 24 beschaafde vrouw; 26 wiel; 29 hoofddeksel; 31 slang; 32 de jongere (afk); 35 mee lijwekkende figuur; 36 schamele woning; 37 klein takje; 44 bovenste deel; 46 klein beetje; 47 zangnoot; 48 heldendicht; 49 vogel; 50 snor; 52 totaal; 55 treiter; 58 selenium (afk); 59 aardverhoging; 60 jongens naam; 62 behaarde huid; 65 insekt; 66 sportterm; 67 drinkgerei; 69 meisjesnaam; 71 pers. voornaamw.; 72 en andere (afk). De oplossing wordt in de volgende editie van „De Echo van het Zui den" gepubliceerd. gevormd van het leven van de gemid delde Amerikaan. Het is voor mej. Kuysten een leerzame reis geweest die ze graag eens zou herhalen, al was het alleen maar om al die mensen nog eens te ontmoeten. Er was eens een denneboom die in een mooie, grote tuin stond. Die tuin behoorde bij 'n prachtig, groot huis waarin een vader, moeder en een klein jongetje woonden. Het boompje was jaren geleden ge plant door de tuinman van de men sen die in het grote huis woonden. Het was in al die jaren hard ge groeid en kwam nu al zo hoog dat het door de ramen in het huis kon kijken. Het liep tegen Kerstmis en de denneboom voelde zich erg be droefd. Nu zullen jullie denken dat die boom geen enkele reden had om bedroefd te zijn. Hij had naai- Geluk, mijn goede mensen, geen droefheid meer of klacht, want Jezus, onze Heiland, werd mens in deze nacht. Om ons te redden van de dood, van Satan's felle klauw, daarom werd Jezus mens vannacht uit Onze Lieve Vrouw. In Bethlehem, de kleine stad, zag Hij het eerste licht, daar werd Hij in een krib gelegd, het stralend, hemels wicht. Zijn moeder zat er wenend bij, niets had zij voor de kou, maar Jezus lachte wonderzacht naar Onze Lieve Vrouw. Van god, de goede Vader, kwam blank een engel neer, die zong voor arme herders van 't Kindje, zacht en teer, hoe dat in Bethlehem vannacht in armoe en in kou tot aller vreugd geboren werd uit Onze Lieve Vrouw. Vrees niet, zo zong de engel, ken angst, noch zorg vannacht, want die daar werd geboren heeft deugd 'en macht en kracht. Zó sterk is Hij, dat zijn geweld de duivel drijft in 't nauw, zo sterk is Hij, het hulpeloos Kind van Onze Lieve Vrouw. De herders waren na dit woord dankbaar en blij gezind, lieten hun schapen onbewaakt in nacht en sneeuw en wind, en gingen recht naar Bethlehem tee, wat deerde hun de kou? Zij zouden 't Koningskindje zien en Onze Lieve Vrouw. Maar toen zij zochten in Bethlehem naar een kind in een koningstooi, toen vonden zij in een arme stal een hulpeloos wicht in 't hooi. Zijn moeder zat er biddend bij met ogen klaar als dauw, - zij knielden voor de kribbe neer en Onze Lieve Vrouw. Nu, goede mensen, zingt en speelt, dankt allen God de Heer, omhelst elkaar in broederschap, kent liefde altijd weer. Want Jezus kwam om ons te slaan uit Satan's felle klauw, hebt Hem 'en ook elkander lief en Onze Lieve Vrouw. Totdat op een avond, hef boompje een belangrijke beslissing nam; „Wat sta ik hier elke dag te dro men en elke nacht te huilen", vroeg het zich af, „Ik verlies al mijn groene naalden met dat gehuil. Weet je wat, ik ga naar het bos". Dat was heel slim bedacht van de denneboom, want hij had zo vaak andere bomen horen fluisteren over een bos, vlakbij, waar honderden kerstbomen stonden, die gekapt en meegenomen werden. Die bomen werden verkocht aan andere men sen en meegenomen naar huis, waar ze prachtig versierd werden. zame boom over de straat zien gaan, heel langzaam en heel alleen. Ze lachte wat en deed haar best de wolken te vermijden zodat de den neboom genoeg licht had om te kunnen zien, waar hij liep. Langzamerhand verdween de maan echter en het werd lichter buiten. En net had de zon besloten tevoor schijn te komen, toen de denne boom heel moe eindelijk bij het bos met de kerstbomen was gekomen. Daar zuchtte hij heel diep, plantte al z'n wortels weer in de grond bij de andere kerstbomen en viel toen in een diepe slaap. een klein huisje gebracht, waar 2 kinderen juichend op de man af stormden en riepen: „Oh pappie wat fijn, een kerstboom!" Het boompje glunderde en wat het ver wacht had gebeurde: 's avonds werd het opgetuigd met ballen met al lerlei kleuren en met kaarsjes. De denneboom was nu volkomen te vreden. De volgende dag was het de eerste kerstdag en niets maakte de boom gelukkiger dan de blijde gezichtjes van de kinderen die staarden naar de zaeht-flikkerende kaarsjes en de schitterende ballen. De denneboom voelde zich twee da gen lang de koning te rijk en hij zou niets liever willen dan in dat kleine kamertje te blijven pronken. Maar eens gaat ook dit kerstfeest voorbij en toen het zover was haal den de kinderen alle mooie versier selen van de takken. Hij werd door de vader van de 2 kinderen ach ter in de tuin gezet. Daar stond het boompje dan, heel triest en zonder wortels, want die waren in het bos achtergebleven toen de boom was afgekapt. Hij kon nu niet meer lo pen en ook niet meer groeien, want een denneboom zonder wortels kan niet groter worden: hij gaat heel langzaam sterven. Dat gebeurde ook met dit kerst boompje. Lange tijd bleven de naal den nog groen, maar langzamerhand werden ze stuk voor stuk bruin en vielen af. En hoe de boom ook klaagde, dat hij zo dom was ge weest de mooie tuin, waar hij vroe ger stond, te verlaten, het baatte niets. De denneboom werd steeds kaler en voelde zich als maar zwak ker Worden, totdat hij op een nacht stierf, ongelukkiger dan ooit een kerstboom is gestorven. Zo zie je, dat ieder tevreden moet zijn met zijn plaats in de wereld, want ook al lijkt het ergens anders mooier en beter, je zult altijd er varen, net als de kerstboom, dat ontevredenheid nooit veel goeds brengt. Laat in de middag schrok hij op van harde mannenstemmen. Eerst wist 't boompje niet waar het was, maar toen herinnerde het zich weer: de mannen kwamen het, samen met alle andere bomen, halen. En dat den, die altijd even groen bleven en hij stond in een prachtige tuin met een mooi gazon en 's zomers kon hij fluisteren met de vele bloe men die er bloeiden. Wat zou hij nog meer kunnen verlangen? Maar nee hoor, de denneboom voel de zich helemaal niet tevreden en de reden was het Kerstfeest, dat binnenkort zou komen. Want elk jaar haalde de meneer van het huis een grote denneboom en sinds het boompje in de tuin zo groot gewor den was dat het kon zien wat er binnen in het huis gebeurde, wist het dat die grote boom in de kamer op een tafel werd gezet. Daarna kwam het jongetje met een doos vol ballen, klokjes, kerstmannetjes en engelenhaar. Samen met zijn ouders versierde dit jongetje de kerstboom totdat hij aan alle kan ten schitterde en er trots stond' te pronken. Daarom was het denne- boompje in de tuin zo verdrietig. Het was jaloers op die grote kerst boom. Het wilde ook zo dolgraag worden versierd met die glinste rende, blinkende dingetjes. Waar om moest het jaar in, jaar uit in de tuin staan zonder dat er ooit naar hem werd omgekeken? Dit maakte de arme boom in de tuin erg ontevreden. Lang dacht hij er over na, of er geen mogelijkheid was ook zo mooi versierd in een huis te staan met Kerstmis. Zo mokte hij en huilde 's nachts denne- naaldetranen. Dus nam de denneboom in de tuin een dapper besluit, hij ging zich niet langer vervelen in de tuin; hij zou naar het bos gaan, naar de an dere dennebomen. Toen het nacht werd en niemand meer op straat liep, trok het boompje heel voor zichtig één voor één zijn wortels uit de grond. Het deed wel pijn, want ze zaten erg vast. Toen hij eindelijk met al zijn wortels boven de grond stond begon de denne boom heel langzaam te lopen. In het begin was het erg moeilijk, want hij had nog nooit gelopen en af en toe viel hij bijna of struikelde in het donker. Maar dan herinner de hij zich het bos en waggelde weer verder op zijn wortels. Alles sliep, alleen de maan kon de een- gebeurde: met een grote bijl werd de denneboom afgekapt en op een grote wagen geladen. Toen de kar helemaal vol was met dennebomen, werd deze naar een plein gereden en daar werden alle dennebomen verkocht aan mannen en vrouwen die hun kinderen wilden verrassen met een boom voor het kerstfeest. Na heel lang wachten werd einde lijk ook ons boompje meegenomen door een meneer. Het werd naar

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 2