wAAlwijkse cn lAnosr.PAAtse couratu m VUURWERK van <~lfïlierio „IS DRIE-DELING: RIJK, PROVINCIE EN GEMEENTE NOG TE HANDHAVEN?" OPEN OOG Napoleon istische indeling >1114 VRIJDAG 23 DECEMBER 1966 87e JAARGANG No. 101 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0,26 2 ct. inc.k.) 0,28 p. mnd. (1,10 10 ct. inc.k.) 1,20 p. kwrt. (8,25 -j- 1 Oct. inc.k.) 3,85 p. kwrt. p.post f 3,70 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 60ct extra) Losse nummers 20 cent. Advertentieprijs: 13 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Tijdens een korte openbare vergade ring in de raadzaal van het gemeentehuis te Waalwijk heeft dr. C. N. M. Kortmann, Commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord-Brabant, de Gewestelijke Raad van het Stadsgewest Waalwijk geïnstalleerd. Dr. Kortmann zei in zijn installatierede o.m. dat de stads gewesten in Noord-Brabant in 4 categorieën te verde len zijn. Het stadsgewest Waalwijk rekende hij tot de tweede groep, waarin hij die gewesten rangschikte, waarin het element van centrumgemeente en gewest in minder duidelijke vorm naar voren komt. Dr. Kortmann vroeg zich ook af de Napoleontische drie indeling: rijk, provincie en gemeente vandaag aan de dag nog te handhaven is. Hij achtte 't wenselijk dat de oude vormen wat vi -c; worden gehanteerd en dat nieuwe vormen worden n 'mrobeerd. Tot stadsgewest behoren 6 gemeenten De voorzitter van de gewestelijke raad, de heer J. Teijssen burgemees ter van Waalwijk, zei dat bij de zes betrokken gemeenten het inzicht was gegroeid naar grotere samenwerking in streekverband, een vereiste in deze tijd. Hij zag als belangrijke taak van het stadsgewest, een bijdrage leveren aan de structurele ontwikkeilng van de streek en zo een verruiming van 't voorzieningenpatroon scheppen. Bur gemeester Teijssen was erkentelijk dat dr. Kortmann de raad wilde in stalleren. De commissaris van de Koningin haalde de tweede nota over de ruim telijke orde aan, die kortgeleden is gepubliceerd. In deze nota staat een indicatieve structurele schets, die het hele land bestrijkt en waarin wordt gesproken van gebundelde decentra lisatie. Men maakt hierin ook een duidelijk onderscheid tussen grote stadsgewesten enerzijds en woonge bieden met open bebouwing ander zijds. De schets richt zich, aldus de heer Kortmann, op een genuanceerde opbouw, welke zich in de provincie Noord-Brabant duidelijk aftekent. Vier categorieën De heer Kortmann vond het nuttig zich af te vragen in hoeverre in deze nuancering verschillende vormen val len te constateren. Hij maakte hier bij onderscheid tussen vier categorie- en. Tot de eerste groep rekende spre ker die stadsgewesten, waarin het element stad duidelijk kenbaar is en deze city als een magneet de streek gebonden houdt. De streek moet aan de andere kant duidelijk gericht zijn op de stad. Volgens de heer Kort mann zijn in Brabant hoogstens vier van deze stadsgewesten realiseerbaar. Hierbij doelend op de streek rond de vier grote gemeenten: Einhoven, Til burg, Breda en Den Bosch. Tot de tweede categorie wilde de heer Kortmann die gewesten rekenen, waarin de stad als centrum-gemeente in minder duidelijke vorm aanwezig is. Deze minder sterke werking komt doordat deze steden dicht hij een van de vier grote centra gelegen zijn. Ook het gewest is hier minder dui delijk begrensd. In Brabant rekende hij tot deze groep naast Waalwijk ook Helmond, Oss, Roosendaal en Ber gen op Zoom. De streekgewesten (waarvan het Land van Heusden en Altëna het eerste is) rangschikte de commissaris tot de derde groep. In deze gebieden is geen duidelijk do minant (stad) aanwezig. Behalve het Land van Heusden en Altena rekende hij hiertoe de Kempen en de randge bieden van de Peel. De kleine eenheden, streekforma- ties met een bepaald doel, zoals het r,..Vip De Dongemond; de groep Zevcnoeigén, Klundert en Hoge en Lage lime en de streek rond Dinteioord, rangschikte dr. Kortmann tot de vierde c legorie. Een juridi sche vormgeving .noest volgens hem passen bij de sociale werkelijkheid. Als dit niet het geval is. wordt e. op los. zand gebouwd en werkt niet be zuinigend doch kostbaarder. De ju ridische structuur moet volgens spre ker aangepast worden aan de ver schillen van de streek. Copiëren van elkaar vond hij gevaarlijk. In het be lang van deze groei achtte de heer Kortmann het een noodzaak, dat men zich niet te vroeg en niet te strak ging binden aan een juridische formule ring. ,,In Nederland wordt nog steeds gewerkt met Napoleontische indeling, de driedeling rijk, provincie en ge meente. In onze maatschappij ver oudert deze indeling, voor zover ze nog niet dood is, erg snel. In de ons omringende landen wordt met een andere indeling gewerkt, die ook aan een maatschappelijke behoefte vol- loet. Hoewel de Napoleontische inde ling in de Frans en Italiaans spreken de landen goed fungeert, is ze min der geschreven voor de Hollandse sy stematiek", aldus de heer Kortmann, die de vrees voor de vorming van een vierde bestuurslaag (stadsgewesten) de leden van de raad graag in over weging gaf. SfefiS®#. SBS5*,,s** B - mm mmtmmm» tmmsm'wmimsm®' mm mwm p» ««««vv Wmm S pmm mm Burgemeester J. Teijssen dankt dr. C. Kortmann voor zijn installatie rede. Links de heer Kieboom, chef van 't kabinet van de commissaris. Rechts Mr. H. Kuypers, gemeentesecretaris van Waalwijk De commissaris bekijkt een teke ning van de Langstraat. Burge meester Teijssen, mr. Stieger en de heer Van Prooyen kijken belang stellend toe. Commissaris Kortmann wees erop, dat ook in vakliteratuur het provin ciaal bestuur in discussie wordt ge bracht. In Nederland doen zich dan ook groeperingen van provincies voor. De Commissaris wees in deze op de belangen-groepering van de drie noordelijke provincies, het rand stadverschijnsel, de „gouden" Delta (Z hd-HolIand, Zeeland en Brabant) en de beide Limburgen, in verband met da herconstructuering van de mijnbouw. Ook wees hij op de belan- gengemeensch Benr nx-verband. Spreker stelde duidelijk dat het werk niveau gemeenten, provincie en stads gewesten aan nieuwe tijden toe is. „Er moeten nieuwe vormen gezocht worden, hetgeen in ons bestuur nood zakelijk is voor een goede functionele inbreng. Zo dacht de heer Kortmann aan een zuiverings-schap, havenschap en energieschap. Nieuwe vormen Hij achtte het noodzakelijk dat de oude vormen wat vrijer worden ge hanteerd en nieuwe vormen worden uitgeprobeerd. Tegen deze achter grond stelde Commissaris Kortmann de installatie van het stadsgewest. Hij hoopte dat het stadsgewest Waalwijk die bouwstenen levert, waarna men juist zoekt. Een uitspraak van prof. Verdam, de minister van Binnenland se Zaken, aanhalend zei hij dat ook de bestuurskrachten van kleine ge meenten van belang is. Het samen voegen van gemeenten kan daarom bezwaarlijk zijn. Dr. Kortmann hoop te dat de leden van de gewestelijke raad een bijdrage zouden leveren aan een nieuwe bestuursvorm die volgens hem, juist in Europa zo hard nodig is. Burgemeester Teijssen dankte de commissaris voor diens indringende beschouwing. Hij vertrouwde erop dat de werkzaamheden van de gewes telijke raad resultaten af zouden wer pen, die de studies van de stadsge westen behorende bij de éérste cate gorie, zouden overtreffen of zeker zouden benaderen. De woorden van dr. Kortmann zullen volgens hem nog een belangrijke naklank hebben. De eerst volgende bijeenkomst van de ge westelijke raad is vastgesteld op 4 januari. Overwogen wordt of er be hoefte bestaat voor een vaste commis sie van advies en bijstand. Ontwikkelingsgang In maart 1958 kwamen de burge meester van Tilburg en de burgemees ters van 10 omliggende gemeenten bijeen om te bespreken op welke wij ze men gezamenlijk problemen, die boven het eigen gemeentelijk belang uitgingen, zou kunnen benaderen. Hieruit ontsproot de Streekraad voor Midden-Brabant. Later (in 1962 werd de kring van gemeenten, betrok ken bij het onderling overleg, uitge breid naar het noorden. De Streek raad voor Midden-Brabant bestond toen uit vertegenwoordigers van 24 gemeenten. In de Streekraad werkten de bur gemeesters van de betrokken gemeen ten informeel samen. Door toedoen van de Streekraad kwamen twee rap porten tot stand. Het eerste handelde over de ontwikkelingsmogelijkheden van Midden-Brabant en verschafte 't materiaal, dat voor de vorming van een eerste visie op de ontwikkeling van de streek van bealng was. Het tweede rapport was het door de Streekraad zelf uitgebrachte Interim- verslag omtrent de stand van de werk zaamheden van de Streekraad Mid den-Brabant met betrekking tot de opstelling van 'n structuurplan. Toen beide rapporten ter tafel lagen, deed zich de vraag voor hoe aan de samen werking bestuurlijk gestalte moest worden gegeven in de toekomst. Met name was hierbij de vraag aan de orde de raden van de verschillen de gemeenten in de streeksamenwer- king zouden kunnen worden betrok ken. De Streekraad gaf daarom aan een speciale commissie opdracht te adviseren omtrent de toekomstige be stuursstructuur van de streek en de wijze, waarop ook de gekozen verte genwoordigers bij het streekwerlc be trokken zouden kunnen worden. Op basis van het advies van deze commis sie gingen de Streekraad en de raden van de betrokken gemeenten er mede akkoord, de streeksamenwerking in 2 fasen te doen verlopen. De eerste fase zou er een van zui ver informele samenwerking tussen de verschillende gemeentebesturen zijn. Na een jaar van informele sa menwerking zou in de 2e fase een ge meenschappelijke regeling tot stand moeten komen om de grondslag te vormen van de dan aanvangende for mele samenwerking. De Stadsgewes telijke Commissie Waalwijk, welke commissie in het kader van de twee de fase werd ingesteld, stelde zich tot voornaamste doel om vóór 1 juli 1966 voorstellen te doen met betrek king tot de concrete definitieve vorm DE VERGETEN MELODIE Dat is de titel van het kerststuk, dat dit jaar voor de jongens en meisjes van onze levensschool en jongerencursus wordt gespeeld. Het gaat over een oude herder, die door de Dood wordt opgeroepen. De Dood wil de herder nog een gunst verlenen, voordat hij sterven moet. De herder zoekt de melodie van een oud lied, een lied van de vrede op aarde. De Dood belooft hem op zoek te gaan. Hij komt bij een dokter; maar die kent alleen het lied van de arbeid, van de techniek en de wetenschap. Dan bezoekt hij een soldaat; die zegt, dat het lied vals, onecht en verminkt klinkt, en dat je het kunt horen in het leger, begeleid met de kracht van atoombommen; want de vrede moet bewaakt worden. Dan gaat hij naar een liedjes zanger; die lacht hem uit: „Dat lied is versleten, nog goed voor kindervoorstellingen en dameskransjes"Tenslotte trekt hij naar een staalfabrikant; en ook daar geen succes: alleen nog het lied van het geld kan nog een vredesmelodie zijn. Onverrichterzake keert de Dood terug naar de herder. Niemand kent het lied en niemand stelt er prijs op het lied te kennen. De vergeten melodie. Iedereen heeft andere zorgen, andere pro blemen, andere vragen. Wat koop je voor vrede! Wij willen be heersen, veroveren en overwinnen. We luisteren naar de zender van eigenmacht en selfsupporting. Maar de berichten komen op het moment maar slecht door. We zitten in de mist. Het dreigt ons uit de hand te lopen. Er staat een heleboel op z'n kop, binnen 'en buiten de Kerk. Gevestigde structuren kraken en er wordt met de slopers hamer gewerkt. Waar gaat dat heen! We komen in opstand. En dan nog kerstmis vieren? Afstemmen op die heel andere golflengte? De vergeten melodie? Make love no war" (doe aan liefde, niet aan oorlog). Dat stond dit jaar op een Amsterdamse schutting te lezen. Het zou een kerstwens kunnen zijn L. v. BERKEL, aalmoezenier bedrijfsapostolaat van de samenwerking van de betrok ken zeven gemeenten (waaronder toen ook nog de gemeente Heusden. Dit doel werd bereikt in de totstandko ming van de gemeenschappelijke re geling Stadsgewest Waalwijk. De re geling werd goedgekeurd door Gede puteerde Staten van Noord-Brabant bij b^luit van 14 september 1966, G nr. 741119 en afgekondigd in de Ne derlandse Staatscourant van 4 okto ber 1966. Tot het Stadsgewest Waalwijk be horen zes gemeenten, nl. Drunen, 's Gravenmoer, Loonopzand, Sprang- Capelle, Waalwijk en Waspik. De gemeenteraad van Heusden besloot niet verder mede te werken. Het stadsgewest heeft tot doel: 1de vaststelling en begeleiding van een intergemeentelijk structuur plan, als bedoeld in artikel 7, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening voor het gebied van de samenwerkende gemeenten; 2. het bevorderen van verdere sa menwerking en het voorbereiden van maatregelen ter behartiging van gemeenschappelijke belangen op die terreinen, welke de Gewes telijke Raad daartoe aanwijst. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door de burgemeester van de 6 sa menwerkende gemeenten. Voorzitter van de gewestelijke raad en van het dagelijk bestuur is de burgemeester van Waalwijk, de heer J. Teijssen. Gewestelijke Raad Stadsgewest Waalwijk bestaat uit de heren: Burgemeester van Drunen, mr. H. Stieger; H. G. W. Nass, Drunen; A. H. van Herpt, Elshout, gem. Drunen; Burgemeester van 's-Gravenmoer, J. Koopman; A. R. de Geus, 's-Graven moer; Burgemeester van Waspik, de heer Welling; A. Kools, Waspik; Burgemeester van Sprang-Capelle, de heer M. v. Prooijen; J. W. Genuït, Sprang-CapelleBurgemeester van Loon op Zand, L. van Erp; J. A. Moonen, Loon op Zand; J. P. van Nieuwstadt, Kaatsheuvel, gem. Loon op Zand; G. A. Duyvelaar, Waalwijk; A. G. Meys, Waalwijk; C. P. van den Hoven, Waalwijk; Voorzitter; Burge meester van Waalwijk, J. Teijssen. bÜ ^xcluóieve cJ-lerenkleclincj WAALWIJK P. MERTENS: werknemers moeten meer politiek bewust worden De heer P. Mertens, voorzit ter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, is van mening dat de werknemers zich veel m.eer politiek bewust moeten worden en hierin een actieve rol moeten gaan spelen. Z.i. moeten zij zich plaatselijk-re- gionaal en ook landelijk laten leiden door „persoonlijke overwegingen" waarbij men enerzijds zich daarbij zal laten leiden door de waarde die hij hecht aan de confessionele grondslag van politieke partijen, doch anderzijds men geen gewetensangsten behoeft te hebben, indien een verantwoordelijk- heidsbewuste keuze anders uitvalt. De heer Mertens noemde het een „merkwaardige zaak" dat in twee jaar tijds 14 Nederlandse industrieën naar Belgisch Limburg zijn vertrok ken, dat met soortgelijke moeilijkhe den als ons Limburg te kampen heeft. We moeten oppassen, aldus de heer Mertens, dat wij door een starre bu reaucratische opstelling, door een reeks van belemmeringen en door een gebrek aan aanzienlijk minder faci liteiten voor de ondernemingen dan elders, geen onbewoond eiland binnen de EEG worden, waar als gevolg van een geperfectioneerd ambtelijk be leid, de grond dor en droog is. Vol gens de NKV-voorzitter is een nieuw industrialisatie-beleid nodig, gericht op een kwalitatieve verbetering van nieuwe hoogwaardige industrieën. Wat het gewenste improviseren be treft zal er meer gecoördineerd moe ten worden tussen instanties op ver schillende niveaus en terreinen. Noodzakelijk is ook her- en bijscho ling en er zal meer aandacht aan de beroepenvoorlichting moeten worden besteed. De tcho van het Zuióen Dr.C.Kortmann installeerde maandag raad stadsgewest Waalwijk ggi- EBnm P -1 r 11 It 5 f4 II |-«1 mmML^ Fill v pstc** lilt Nv* WW voor A OUDEJAARSAVOND Vindt U GROOTS GESORTEERD Stationsstraat 51a, Waalwijk L

Echo van het Zuiden | 1966 | | pagina 5