waalwijkse en Lanqstpaatse coulant Produktie per persoon is in Zuid-Heiland het hoogste Jampe RAAD NA LANG DEBAT AKKOORD MET VERHOGING VAN KEURLONEN NERGENS ZO LAAG ALS IN DRENTE Onderscheid Lr D. IVI .-school Ogen vragen brillen van STASSAR Tilburg Chinese kwestie eindelijk opgelost? WAALWIJK - De keurlonen in de gemeente Waalwijk worden verhoogd. Hiertoe besloot de raad donder dagavond na een debat van ruim twee uur. Het slacht huis is al geruime tijd een voorwerp van zorg van het gemeentebestuur. De toekomst van deze instelling is bijzonder onzeker, De lasten die een slachthuis met zich meebrengt worden ieder jaar zwaarder, terwijl het steeds moeilijker wordt, mede door het teruglopen van het aantal slachtingen, deze instelling rendabel te maken, zo viel te beluisteren uit de toelichting die burgemeester 1 eijssen en wethouder van den Hoven over deze kwestie gaven. Burgemeester Teijssen gaf de raad de verzekering dat in de vergadering van a.s. Or. Bos tijdelijk herbenoemd maart of april definitieve voorstellen omtrent het slachthuis op tafel komen. De raad ging dan ook ak koord met het voorstel van b. en w. om dr. Bos, die 1 februari als direkteur van het slachthuis met pensioen gaat nog tot 1 augustus in dienst te houden. Ook werd donderdagavond nog een commissie ingesteld die de mogelijkheden voor de bouw van een Cultureel Cen trum gaat onderzoeken. De taak van deze commissie is de gemaakte plannen te bekijken. Vijf jaar geleden nesloten b. en w. eveneens een commissie in te stellen om met plannen voor de dag te komen. De resultaten neivan zullen nu aan een onderzoek onderworpen worden. 1 Direkteur Winstmarge «laar 2000 Damesmode Robinson ontslaat dertig werknemers 19SG was goed jaar voor K.L.M. Beperking van Italiaanse import '•U MAANDAG 2 JANUARI 196, 88e jaargang N„. Ue tcho van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p.kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p.kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" over voortbestaan slachthuis wordt (Van onze verslaggever) voorjaar genomen Wethouder van den Hoven gaf voordat de discussie over de verho ging van de keurlonen aanving, een duidelijke uiteenzetting over de ach tergronden hiervan. Er bestaat de af spraak dat, als de keurlonen ver hoogd moeten worden, hierover de slagers ivorden geraadpleegd. Dat is ook nu gebeurt, want de heer Van den Hoven had 13 december j.l. een bespreking gehad met de Waalwijkse slagers. Uit deze bespreking is naar voren gekomen dat de vleeskeurings dienst nogal duur was, en dat het slachthuis enige verandering zou moe ten ondergaan. De Waalwijkse sla gers zouden zich, aldus de wethou dergraag aansluiten bij de kring Den Bosch. Het slachthuis wilde men echter behouden. De heer Van den Hoven rekende de raad voor dat een verbouwing van het slachthuis een investering van drie tot drieëneen halve ton zou vergen. „Als er verbouwd wordt, dan ge beurt dit voor de slagers, die ook de lasten hiervan, ruim f. 28.000, - per jaar, moeten dragen. De heer Van den Hoven gaf de raad in overwe ging of de slagers in staat zouden zijn deze lastenverzwaring te dragen. Het standpunt van de slagers, aansluiting bij de vleeskeuringsdienst Den Bosch en het slachthuis behouden, is moei lijk te verwezenlijken. De heer Van den Hoven zei dat er twee bespre kingen met de dienst in Den Bosch zijn gevoerd. Hieruit is naar voren gekomen dat slachten in Den Bosch beslist goedkoper is dan slachten in Waalwijk. In Den Bosch zou een kilo varkensvlees op tien cent komen, in Waalwijk kost dit 17 cent! Ook al komen er dan enkele centen bij voor vervoer, dan blijft slachten in Den Bosch nog voordeliger". Dit speelt echter niet in de gedachten van de Waalwijkse slagers. Den Bosch wil Waalwijk, indien het bij deze kring aansluit niet als slachtplaats blijven erkennenhetgeen trouwens ook op moeilijkheden zou stuiten", aldus de wethouder, die er nog op wees dat, indien men het komende jaar niet ging verbouwen dit over enkele jaren toch verplicht zou zijn, omdat dan waarschijnlijk alle slachthuizen de EEG-keuring moeten hebben. De heer Van den Hoven zei geen beslis- sing over t al dan niet verdwijnen van 't slachthuis van de raad te ver wachten. Daarvoor waren de gege vens nog te summier. Hij hoopte bin nen korte tijd met een gedegen voor stel op tafel te komen. Juist omdat men nog te weinig ge ïnformeerd was over deze materie zag de heer Smits dit punt liever van de agenda verdwijnen. Spreker 'had de indruk dat de bezetting van het slachthuis te kostbaar was. „In Den Bosch en ook verschillende andere gemeenten wordt toch goedkoper ge slacht", aldus de heer Smits, die stel de dat een keurmeester in Breda per dag meer keuringen verricht dan de drie keurmeesters in Waalwijk in een hele week. Ook de heer Van Seters vond dat men te weinig van het slachthuis af wist om er over te kun nen oordelen. De heer Brouwers vond dat Waalwijk als centrum-gemeente over een slachthuis diende te be schikken. In zijn antwoord wilde burgemees ter Teijssen een duidelijk onderscheid maken tussen vleeskeuringsdienst (de verhoging van de keurlonen, zoals aan de orde was) en het slachthuis. Wat dit laatste betrof gold alleen de her benoeming van dr Bos. Opheffing of voortzetting van het slachthuis was niet aan de orde. Hierover komt nog een voorstel. Wel wees de voorzitter er op dat men vleeskeuringsdienst en slachthuis niet afzonderlijk kan zien. Het personeel van het slachthuis verricht namelijk ook de keuringen. De slagers uit Waalwijk zijn ver plicht in eigen gemeente te slachten, die uit de omliggende gemeenten niet. De burgemeester wees op de ver- liessaldi van de laatste jaren. Ook dit jaar wordt voor de vleeskeurings dienst een verlies van ruim 12-dui- zend gulden verondersteld. Gedepu teerde Staten staan op het standpunt dat de dienst zichzelf moet kunnen bedruipen. Ook de gemeentebestu ren, van de tot de kring behorende gemeenten zijn de mening toegedaan dat het zo niet langer kan. Er moe ten dan ook definitieve maatregelen getroffen worden, hetgeen een ver hoging van de keurlonen inhoudt. Naar aanleiding van de opmerkingen van de heer Smits deelde de voor zitter mee dat de keurmeesters van bijv. Breda, uitsluitend in het slacht huis van deze gemeente keuren. De drie keurmeesters van Waalwijk ver richten in zes gemeenten de keurin gen. Behalve de keuringen bij de sla gers zijn er ook nog veel gezins slachtingen, terwijl ook het toezicht houden op de vleeswaren heel wat tijd vergt. De heer Teijssen gaf de raad de verzekering, dat het slacht huis reeds geruime tijd een voorwerp van zorg is voor B. en W. Wethouder Van den Hoven wees de raadsleden er nogmaals op dat er geen beslissing van hen werd ver wacht. „Aangezien het nog lang niet vast staat, wat er met het slachthuis gaat gebeuren, willen we ook geen nieuwe direkteur aantrekken. We wil len niemand binden, die we na en kele maanden wellicht weer ontslag moeten geven", aldus wethouder, die voorstelde het dienstverband van dr Bos met een half jaar te verlengen. De heer Meijs zei het onbillijk te vinden, dat de slagers in Waalwijk meer voor het slachten moeten be talen dan in andere plaatsen. Dit kan ■worden voorkomen, als de kring wordt uitgebreid aldus de heer Meijs, die ook vroeg of het niet mogelijk was, de slagers uit de omgeving te verplichten in Waalwijk gebruik van het slachthuis te maken. „De kosten komen nu neer op de 22 slagers in V/aalwijk. De heer Smits vond de re latie keuringsdienst - slachthuis onge zond. De heer Brouwer vond het op zijn plaats om het dienstverband van dr Bos met een half jaar te verlen gen en dan de zaken verder te bekij ken. De voorzitter deelde nog mee dat de kosten van het slachthuis (perso neel) voor een groot deel worden doorberekend aan de vleeskeurings dienst. Ten aanzien van het slacht huis wees hij op de daling van het aantal slachtingen. Steeds meer sla gers betrekken het vlees van gros siers. Ook in Waalwijk zal dit over enkele jaren merkbaar zijn. De heren Van Mosselveld en Van Seters waren bang dat de verhoogde keurlonen weer worden doorberekend aan de consumten, die hier dan weer de dupe van wordt. Burgemeester Teijssen oordeelde dat de winstmarge van de slager ruim genoeg is om deze ver- hoging, van slechts enkele centen per kilo op te vangen. Een mening die ook wethouder Van den Hoven deel de. Na de verzekering van de voorzit- j ter dat de zaken hard worden aange- pakt en B. en W. over enkele maan den met definitieve voorstellen om trent het slachthuis komen, ging de raad akkoord met het voorstel om de keurlonen te verhogen en met het voorstel om het dienstverband van dr Bos met maximaal zes maanden te verlengen. De kredieten ten behoeve van de aanleg van plantsoenen en groen in de plannen Groenewoud en Laagein de werden gevoteerd, zo ook een kre diet voor de verbouwing van het Ge meenschapshuis in Baardwijk. De achterompaden in het plan Laagein de I zullen van tegelbestrating wor den voorzien. De heer Brouwer vrees de dat hierdoor een race-baan gescha pen werd. De heer Van Eijl infor meerde naar de bestemming van de sintels. Hij zag deze sintels graag gestort in de Tweede Zeine. Wethou der Van Heeswijk deelde mee- dat, als het weer dit toelaat de Tweede Zeine wordt gereconstrueerd. In het centrum zal de elektriciteitsvoorzie ning worden gereconstrueerd. De aanleg van een speelterrein aan de Felix Timmermansstraat stuitte'op bezwaren van de heren Van den Broek en Van Eijl. Sprekers vonden de keuze van deze plaats bepaalde lijk slecht. De heer Van Eijl vond 't vreemd dat in andere vaak klenere gemeenten, in de nieuwe wijken di rect speelterreinen worden aange legd. Hij vroeg zich af waarom dat dit niet in Waalwijk kon. Wethouder Van Heeswijk zei dat er een plan om in elke wijk speelterreinen aan te leggen in voorbereiding is. Met de opheffing van het Oude Mannen huis in Baardwijk alsmede met de i voorgestelde exploitatievergoedingen voor de scholen ging men zonder op- of aanmerkingen akkoord. Diverse sprekers juichten het totstandkomen van een L.O.M.-school toe. Deze school is bestemd voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei- i lijkheden uit Waalwijk, Drunen, Heusden, Vlijmen, Loon op Zand, Sprang-Capelle. De LOM-school zal i voorlopig worden gehuisvest in een houten schoolgebouw aan de Alb. Thijmstraat en aan de Guido Gezel- lestraat. Wanneer met de werkzaam heden begonnen kon worden, kan de heer Teijssen nog niet meedelen. Hij zegde toe de grootst mogelijke spoed te zullen betrachten. De in Waalwijk gevestigde BLO- scholen zullen in 't vervolg over een logopedist kunnen beschikken. De raad stelde het hiervoor benodigde bedrag beschikbaar. Zo ook met het voorstel om voor een psychologische begeleiding van de leerlingen van de BLO-school te zorgen. Aan de Ver enigde Schoenmachine Maatschappij N.V. te Den Bosch werd een indus trieterrein, gelegen aan de Gedemp te Haven verkocht. Het perceel zal worden gebruikt voor de uitbreiding van het gebouwcomplex van Van Gent Co. Gerolanda. De laatste punten die op de agenda stonden betroffen de instelling van enkele commissies. De instelling van een commissie van voorbereiding van een nieuwe bouwverordening kwam niet tot stand. De raadsleden oordeel den de personen die 't te beoordelen rapport hadden opgesteld voldoen de deskundig. Besloten werd het punt van de agenda af te voeren en bij de volgende vergadering het rap port aan te bieden. Als ambtenaar van de burgelijke stand werd de heer F. van Erp benoemd. Als lid in het col legen van regenten over het Oude Mannenhuis werden de heren A. Pul lens en N. Klerx herbenoemd. Het laatste punt dat de aandacht vroeg was de instelling van een com missie van voorbereiding voor de bouw van een cultureel centrum. De heer Smits informeerde of er al cij fers bekend waren wat de bouw van een dergelijk centrum gaat kosten. Hij vroeg zich af of een dergelijke instelling in Waalwijk we] te runnen zou zijn. „In de omgeving zijn toch gelegen heden te over". Ook de heer Van Uit de „regionale jaarrekeningen, aie het Centraal Bureau voor de Sta tistiek voor de eerste maal heeft op gesteld op verzoek van de provinci ale Economisch-l echnologische Insti tuten (ETl's) blijkt, dat van de elf provincies Zuid-Holland de meeste inwoners heeft en het ligt voor de hand, dat de productie van goederen en diensten in die provincie 't grootst is. Omgekeerd is ze het kleinst in Drenthe, dat de minste inwoners telt. Minder vanzelfsprekend maar een feit is echterdat ook de produktie per persoon in geen enkele provincie zo hoog is als in Zuid-Holland en nergens zo laag als in Drenthe. Het gemiddelde brutoprodukt per werknemer bedroeg voor het gehele land 9.950 gulden. Per provincie was het: Zuid-Holland 10.823, Noord- Holland 10.740, Limburg 9.782, Groningen 9.748, Brabant 9.691, Zeeland 9.593, Utrecht 9.303, Gel derland 9.030, Overijssel 8.832, Friesland 8.771 en Drenthe 8.485 gulden. Deze verschillen hangen ten nauwste samen met de uiteenlopende kapitaals-intensiteit van de produk- tie's in de provincie's. Voor het totale Nederlandse bru- I toprodukt (waarde in 1960 bijna 41,4 miljard gulden) wordt bijna de helft voortgebracht in Holland, n.l. 26,6 procent in Zuid- en 20,3 procent in Noord-Holland. Vervolgens komen Brabant 12,4 procent; Gederland 9,8 procent, Limburg 7,1 procent, Over- ijsel 6,4 procent, Utrecht 5,4 procent, Groningen 4,1 procent, Friesland 3,4 procent, Zeeland 2,3 procent en Drente 2,2 procent. Merkwaardig is, dat de landbouwproduktie van Zuid- Holland met 20,4 procent van het totaal in waarde groter is dan die van Groningen (6,2 procent), Fries land (7,7 procent) en Drenthe (4,7 procent) samen. Gelderland levert 12,8 procent; Noord-Holland 12,5 procent; Brabant 10,6 procent; Over- ijsel 9,1; Zeeland 6,5; Limburg 5,4 en Utrecht 4,1 procent. Het afwegen van het evenwicht tussen economische en andere doel stellingen heeft volgens het ETI tot dusver niet verantwoord plaatsgevon den daar voldoende basisgegevens onbreken. De huidige regionale jaar rekeningen moeten uitgroeien tot een reeks, waarip per provincie en be drijfstak kan worden vergeleken, waar de produktie per man en per gulden kapitaal het hoogste is. Uit de nota Ruimtelijke Ordening blijkt dat de visie op Nederland in het jaar 2000 slechts op vermoedens berust. De nota komt daardoor tot on aannemelijkheden, als een gemiddel de jaarlijks immigratie van 20.000 personen in Noord-Nederland. Vol gens het ETI Zuid-Holland veron dersteld dit een groei van de werk gelegenheid, die wel wenselijk, maar daarom nog niet te verwezenlijken is. Seters stond huiverig tegenover de totstandkoming van een dergelijk ge bouw. De heer De Brouwer was vol instemming. Burgemeester Teijssen wees er op dat het hier uitsluitend ging om een commissie die gemaak te plannen gaat bekijken. „Jaren ge leden hebben we er geld voor uitge trokken nu moeten we toch ook de mogelijkheden bekijken", aldus de voorzitter. De heer Smits zag er al lemaal weinig heil in. Hij voelde er niets voor om te werken aan iets dat in de toekomst waarschijnlijk toch niet haalbaar zo uzijn. Hij wilde de inwoners van Waal wijk, die naar een Schouwburg in de omgeving gaan, liever een financiële bijdrage geven. De burgemeester oor deelde het echter de taak van de in te stellen commissie om dit te bekij ken. Aangezien het de laatste verga dering van 1966 wast dankte burge meester Teijssen de raadsleden voor hun medewerking in de afgelopen maanden. Een medewerking waarop hij ook in de de voor ons liggende twaalf maanden vertrouwde. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26S82 Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz De directie van de schoenfabriek Robinson te Nijmegen moet door stagnerende afzet en een steeds gro ter wordende voorraad schoenen een aantal werknemers ontslaan. In haar depot te Valkenswaard zijn al 30 mensen ontslagen (20 Bel gen en 10 Nederlanders) Ook op de Robinsonfabriek te Nijmegen, waar 400 mensen werken, zullen enkele ontslagen volgen. De directie sprak van hooguit 10. In de vestiging te Groesbeek (50 mensen) verandert de personeelsbezetting voorlopig niet. Het jaar 1966 is voor de KLM in meer dan eén opzicht goed geweest. Het eigen vermogen, dat op 31-3, aan het eind van 't boekjaar '65-'66, 119 miljoen gulden bedroeg, steeg door de winst van de periode april t/m september tot 208 miljoen gul den, zodat het aandelenkapitaal van (toen nog) 200 miljoen gulden weer geheel intact was. Nadien werd, via een geslaagde uitgifte van nominaal 50 miljoen gulden aandelen tegen 'n koers van 200 percent, de balanspo sitie verder verbeterd, aldus de KLM. Vrijdag zijn de 8 Chinese lastechnici zulten de acht Chinese lastechnici Nederland verlaten. Donderdagmor gen zijn zij gehoord in verband met de dood van hun collega Hsu Tsu- Ts'ai in juli van vorig jaar. Het horen van de lastechnici gebeurde op de Chinese legatie aan de Adriaan Goe- kooplaan, waar het achttal zich sinds juli bevindt, door Nederlandse re chercheurs „De Nederlandse industrie bevindt zich op het ogenblik in 'n overgangs fase. Naast een snelle technische ont wikkeling ondergaat de marktnatio naal en internationaal, ingrijpende wijzigingen" Dit zegt minister Bakker in de me morie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Econo mische Zaken. „Daar komt nog bij, dat de aanpassing zich moet voltrek ken binnen het kader van een snel ge stegen loonpeil en een voor ons land zeer hoge rentevoet. Bij de nu nodige concentratie en rationalisatie is slui ting en inkrimping van een aantal sedrijven onvermijdelijk" Maar voor al ook de import van Italiaans schoei sel werkt zeer beperkend. Men hoopt dit te kunnen beperken.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1