Schoolartsendienst Waalwijk nam afscheid van dr. W. Hordijk MM NEO krijgt in Sprang-Zuid een fraai noodsportveld „Alles Om" wint de Kaatsheuvelse kegeltitel mWÊmm DR. P. KRAMERS OPVOLGER SLUITENDE BEGROTING AANGEBODEN DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 JAN. 1967 Verdiensten geroemd mm*i,i, VAN OUD OP NIEU Onderwijs Goed leider Uitvaart Mevrouw F. Schilders-Schout A. Burmanje met pensioen bij Bloch Stibbe n.v. Agenda werd vlot afgewerkt Sportveld IZA-regeling Begroting Duke City Sextet in Wauw (Van onze verslaggever) WAALWIJK - „Het spijt ons dat u heengaatu bent moeilijk te vervan gen. Onze dank voor al het werk in de afgelopen 16 jaar verricht is bij zonder groot" Met deze woorden be sloot burgemeester J. Teijssen zijn toespraak bij het afscheid van dr. W. Hordijk, als hoofd van de Schoolart sendienst in het district Waalwijk. Een afscheidsbijeenkomst die door n aantal burgemeesters van de onder 't district vallende gemeenten, direk- teuren van scholen 'en een groot aan tal collega's van dr. Hordijk werd bijgewoond. De heer Hordijk, die on langs de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt wordt opgevolgd door dr. P. Kramers, die reeds aan de schoolartsendienst verbonden is. De heer Teijssen, voorzitter van de Commissie van Beheer van de dienst zei in zijn toespraak dat er nu een belangrijk tijdvak werd afgesloten, belangrijk voor dr. Hordijk alsook voor de commissie van beheer. Een tijdvak van 16 jaar waarin de heer Hordijk al zijn excellente krachten aan de dienst heeft gegeven. De scheidende functionaris nam 1 jan. 1950 de leiding en het werk van de dienst, die sinds 1947 bestaat, op zich. Hij sloot hiermee een lange pe riode als huisarts te Nieuwe Amstel af. Geheel alleen stond hij voor de taak over de gezondheid van 11.512 kinderen ,,te waken". De heer Hor dijk die geen ervaring in het school- artsenwerk had, pakte de zaken ener giek aan. Van de hand van dr. Hordijk zijn veel publikaties in het tijdschrift „Sociale Geneeskunde" verschenen. Publikaties waarvoor men, aldus de heer Teijssen grote waardering heeft. „Uw naam heeft in de loop van deze 16 jaar een vertrouwde klank gekre gen bij de gemeentebesturen, de kin- deren en schoolbesturen maar ook in de wetenschappelijke wereld van Ne derland. Uw proefschrift „Groei en ontwikkeling in de puberteit", waar op u in 1961 promoveerde, wordt overal geroemd" aldus de heer Teijs sen, die ook de groei van de dienst in de afgelopen 16 jaar schetste. Het aantal kinderen steeg met ruim 8000 De zeven gemeenten hebben nu een totaal van ruim 75.000 inwoners. Het is duidelijk dat een man dit alles niet meer aan kan. Momenteel zijn dan ook drie artsen werkzaam bij de ze schoolartsendienst. Dr, Kramer, het nieuwe hoofd van de schoolartsendienst, drukt zijn voorganger dr. Hordijk, die donderdag afscheid nam, de hand. Links mevr. Hordijk, rechts burgemeester J. Teijssen I .V.rtv.1 - r' - ■■■->. -'I VANAF 1 JANUARI IS HET VERBODEN UITZONDERLIJK LANGZAAM TE RIJDEN. DE VEILIGHEID EN DE VLOTHEID VAN HET VERKEER EISEN NU EENMAAL DAT MEN ZICH AANPAST AAN DE GEMIDDELDE SNELHEID VAN DE OVERIGE WEGGEBRUIKERS. de schoolartsendienst hebben reeds enige tijd geleden afscheid van dr. Hordijk, genomen. Dat men ook in de kringen van het onderwijs grote waardering voor het werk van dr. Hordijk heeft, bleek uit de toespraken van dr. Brouwers, di- rekteur van de HBS te Dongen, van de heer Van der Loo, Inspecteur Lichamelijke Opvoeding. Dr. Brou wers zei steeds met grote bewonde ring het werk van dr. Hordijk gade te hebben geslagen. Hij zei onder de indruk te zijn van de wijze waarop de scheidende functionaris steeds zijn werkzaamheden verricht heeft. De heer Van der Loo wilde vooral de dank van de ouders over brengen. „Als schoolarts hebt u het onderwijs grote diensten bewezen" aldus spre ker. In zijn dankwoord zei dr. Hordijk bijzonder getroffen te zijn, door de vele lofbewijzen, hem toegezwaaid. „De samenwerking met de Commis sie van Beheer is steeds bijzonder prettig geweest. Juist daarom hebben wij nuttig werk kunnen verrichten. j Het zal zelden voorkomen dat een schoolarts onder dergelijke gunstige i omstandigheden kan werken", aldus1 de heer Hordijk die er nog eens op wees, dat het een belangrijke taak van de schoolarts is onderzoekingen te verrichten. Een goed psychologi sche begeleiding achtte hij uitermate belangrijk. „Juist langs deze weg kan een ge- neeskundige discipline worden bijge bracht", aldus de heer Hordijkdiei tenslotte alle sprekers nog persoon- lijk bedankte. Na afloop van dit of ficiële gedeelte, in de raadzaal van het Waalwijkse gemeentehuis, bleef men nog geruime tijd, onder het ge not van een verfrissing bijeen. „Steeds hebt u met groot enthou siasme uw werk verricht. In team ver- j band bent u een bijzonder goed leider geweest. U draagt uw wetenschap graag uit en daarvan heeft al menig een de vruchten geplukt. Onze dank bij uw scheiden is dan ook groot. Ik hoop dat u nog lang getuige moogt zijn van de groei van uw werk", al dus de heer Teijssen die de heer Hor dijk een geschenk onder couvert aan bood. Dr. Hordijk is tijdelijk herbe noemd als hoofd van de gemeentelij ke gezondheidsdienst. „U bent naar voren getreden op 'n bijzonder markante wijze. Men moest steeds respect voor u hebben, ook bij een meningsverschil. U bent een per soon die weet wat hij zegt. Op een nationaal congres voor schoolartsen, veertien dagen geleden, is uw naam nogal eens genoemd. Ook uw publi katies kwamen hier weer eens ter sprake. Hieruit blijkt hoe groot uw verdiensten op dit gebied is. Ik hoop dat u nog veel bijdragen op papier moogt leveren en ons ook daadwer•- kelijk nog eens ter zijde wilt staan zo sprak dr. Beijermans, direkteur van de Provinciale Gezondheids dienst in Noord-Brabant. Ook de heer C.P. van den Hoven, die sprak namens de beide kruisve renigingen, het Wit Gele Kruis en t Groene Kruis, roemde de verdien sten van dr. Hordijk. U hebt ons steeds in staat gesteld ons werk goed te verrichten. Steeds stond u onze vereniging ter zijde. Wij willen onze dank dan ook niet alleen bij woorden laten", aldus de heer Van den Hoven die de heer Hordijk een boekenbon aanbood. Dr. P. Kramer, opvolger van dr. Hordijk, roemde de wijze waarop zijn voorganger steeds met zijn collega's omging. De artsen van Tijdens de afgelopen week hebben de Kaatsheuvelse kegelclubs „Alles om", „Alles of Niks", „De Natte Spons", „NOP" en „Zet m Op op de automatische banen van het kegel huis in hotel Euphonia het jaar 1966 afgesloten met het houden van de traditionele onderlinge wedstrijden om het plaatselijk club- en persoon lijk kampioenschap. Tot in de klein ste uurtjes van vrijdag kon worden opgemerkt, dat deze aloude sport in Kaatsheuvel nog volop levend is. In 'n sportieve en, zoals onder kegel broeders gebruikelijk, gezellige sfeer, werd met volle inzet om de hoogste eer gestreden. Het clubkampioenschap werd op nieuw en thans voor de vijfde maal in de wacht gesleept door „Alles Om", dat daarmee defenitief de wis selbeker in haar prijzenkast kon op bergen. De heer Kemmeren maakte het succes van „Alles Om volledig, door evenals vorig jaar op het per soonlijk kampioenschap beslag te leg gen met 306 hout uit 40 ballen. Vorig jaar behaalde hij 303 hout, en evenals toen bleef hij ook nu slechts 3 hout voor op zijn naaste concur rent, waaruit blijkt dat hij tot op de bodem van zijn arsenaal moest tasten Zaterdagmorgen heeft in de tot kerk St. Jozef de ple Titige uit vaart plaat gehad van mevr. Schil ders-Schonk, die dinsdagmiddag j.l. met nog twee dames door een nood lottig ongeval op de weg Tilburg- Breda om het leven kwam. Onder de veie bloemtukken, die de kist met het stoffelijk overschot bedekten, waren er van het onder wijzend personeel en leerlingen van de Maria-school, waarvan de overledene als onderwijzeres een zeer geziene en beminde figuur was. Tijdens de requiemmis, welke door pastoor H. Simkens werd op gedragen, sprak deze woorden van troost tot de twee achterblijvende kinderen en de familie, en wees hij vooral op de voorbeeldige wijze waarop de overledene en als moe der èn als onderwijzeres haar op voedende taak had verrijchtj. Na de plechtigheid volgde op het kerk hof van de parochie St. Jan de ab- soute door pastoor P. v. d. Spijker, waarna het stoffelijk overschot van de overledene bij dat van haar man ter aarde werd besteld. om zijn titel te prolongeren en dat de spanning tot de laatste worp aan wezig bleef. De uitslag van het clubkampioen schap vijftallen was: 1. Alles Om; 2. De Natte Spons; 3. Zet 'm Op; 4. Alles of Niks; 5. NOP. Drietallen: 1. Alles Om; 2. Alles of Niks. Voor de strijd om het persoonlijk kampioenschap kwamen in aanmer king de volgende heren; 1. M. Kemmeren; 2. J. Schagen; 3. C. Brekelmans; 4. H. Boons; 5. F. v .d Linden; 6. I. Hettema; 7. H. J Vis; 8. P. Schoenmakers; 9. B. Ves- f ters; 10. F. Kooien; 11. A. Vlak, 12. W. Aussems; 13. F. Timmermans; 14. L. v. Heesch; 15. L. Mateysen; 16. W. Moolenschot; 17. P. Kooien. Opvallende partijen met 10 ballen waren van: C. Brekelmans; H. Vis; F. v. d. Lin den; W. Moolenschot; J. Schagen. Na bijna 30 jaar werkzaam te zijn geweest bij Bloch en Stibbe N.V. Schoenindustrie nam de heer A. Burmanje, Waalwijker van ge boorte, afscheid 'van dit bedrijf, of zoals hij het zelf noemt „zijn" bedrijf. In zijn huidige functie, bedrijfs leider in het bedrijf van genoemde NV. te 's-Hertogenbosch, heeft de heer Burmanje veel bijgedragen tot de groei van de onderneming. Ook buiten het bedrijf heeft de scheidende functionaris zich zeer verdienstelijk gemaakt. Wanneer hem om advies'werd gevraagd, het hij zich nooit onbetuigd. In de vrijdagmiddag gehouden vergadering van de Ondernemings raad, werd hij toegesproken door vertegenwoordiger van de directie, de staf, de Ondernemingsraad en de Personeelsvereniging. Uit het gesprokene bleek duidelijk hoezeer de persoon en het werk van de scheidende bedrijfsleider werd ge waardeerd. Na de vergadering werd de heer Burmanje in de bedrijfs kantine een receptie 'aangeboden die zeer druk werd bezocht. Voor de laatste maal in 1966 kwam de raad van Sprang-Capelle vrijdag avond in openbare vergadering bijeen en had voor de overigens niet buiten gewoon belangrijke agenda slechts ruim 3 kwartier nodig. Enkele pun ten lokten slechts enige discussie uit, namelijk de onbewoonbaarverklaring van de woningen Hoge Zandschei 2 en 4, de beschikbaarstelling van een krediet voor een tijdelijk sportveld voor de voetbalvereniging NEO en de wijzigingen van de gemeentebe groting. De heer de Raat vroeg of het on bewoonbaar verklaren van slechte woningen steeds door de gemeente mcjet geschieden of dat dit ook door de eigenaren aanhangig gemaakt kan wqrden. Hij zou er prijs op stellen dat slechte woningen niet meer be woond mogen worden. Dan zijn er volgens spr. veel woningen in de ge meente die onbewoonbaar verklaard moesten worden. De voorzitter ant woordde dat dit ook de rede is ge weest waarom de gemeente deze wo ningen, die thans bewoond zijn, on bewoonbaar wil laten verklaren, want anders zijn er steeds mensen van bui ten de gemeente die deze willen be trekken. De heer Vos vroeg of deze woningen nu ook zullen worden af gebroken, want wanneer dit niet het geval is en deze zoals vele anderen nog jaren blijven staan, is dit geen verfraaiing van de gemeente. De voorzitter zegt dat hieraan weinig kan worden gedaan, omdat ook de eigenaren hierin nog iets te zeggen hebben. Alleen als ze gevaar zou den opleveren, kan de gemeente maatregelen treffen. Hij acht het beter dat ze niet bewoond zijn als wel bewoond en er niets aan verbe terd wordt. De heer Heij zou zelfs als dit voor de gemeente kosten met zich brengen zou, liever zien dat der gelijke woningen werden opgeruimd, maar de voorzitter wees er op dat ze dan door de gemeente zouden moeten worden aangekocht en daarvoor acht te hij de percelen meestal veel te klein. Wanneer de eigenaren op de zelfde plaatsen een nieuwe woning bouwen kunnen zij hiervoor premie krijgen. Verder zei de voorzitter dat er wel gemeenten zijn waar 100 on bewoonbaar verklaarde woningen staan. Alleen als 't bijzonder storend zou zijn zou bijv. tot aankoop kunnen worden overgegaan. De voorzitter lichtte het preadvies van B. en W. nog toe, om voor de voetbalvereniging NEO in het uit breidingsplan Zuid een noodsportveld aan te leggen, dat bijv. een 5-tal jaren te gebruiken zou zijn, omdat de be treffende grond de eerste jaren toch niet. voor de woningbouw nodig zal zijn en B. en W. vroegen hiervoor 'n crediet van f. 3.000, - De heer De Bie meende dat het bedoelde terrein in de winter steeds blank staat en vroeg verder of er een behoorlijke af rastering zou komen. De voorzitter zei dat wat 't eerste betrof dhr De Bie zich vergiste, 't Terrein dat hier voor gebruikt zou worden ligt verder naar achter en is zeer geschikt te ma ken. Wat de afrastering betrof meen de de voorzitter dat dit deze zeer een voudig zou kunnen zijn, maar meen de toch, daar hiermee geen rekening was gehouden, dat het goed zou zijn hiervoor het krediet tot f. 4.000, te verhogen, wat echter niet wil zeg gen dat dit hiervoor geheel nodig zal zijn. De heer Genuit kon zich goed met het voorstel verenigen en was blij dat met de vereniging deze op lossing was gevonden die wat de kos ten betreft geen onoverkomelijk be zwaar opleveren. De heer Kuijsten vroeg hoe men droog op het terrein zou moeten komen als het voorgele gen perceel steeds onder water staat, maar de voorzitter zei dat men het terrein over het ernaast gelegen per ceel, dat ook van de gemeente is, kan bereiken. De heer Dekkers vroeg of het Krediet wel voldoende was, me de met het oog op een afrastering, terwijl de heren Heij en De Bie nog wezen op eventuele schade voor de omliggende eigenaren, maar de voor zitter kon hen gerust stellen omdat alle grond daar eigendom van de ge meente is, terwijl het terrein ook nog op voldoende afstand van de bebouw de percelen komt te liggen. Op de vraag van de heer De Raat of de te gebruiken kleedkamers van SSC nog in goede staat zijn, waarop de voor zitter antwoordde dat SSC het daar jaren mee gedaan heeft en deze zul len door leden van NEO worden ver plaatst, de gemeente wil helpen. Maar beiden moeten wat doen. Het voor stel werd aangenomen en een krediet van f. 4.000,- werd toegestaan. Zonder kosten voor de gemeente werd besloten medewerking te verle nen aan NEO om centrale verwar ming te doen aanleggen in de kleed lokalen van NEO op het terrein aan het Molenplein. Het bedrag dat voor de verbeteringen van het sportterrein door NEO zal worden ingebracht werd met f. 3.000, - tot f. 13.000,- verhoogd, zodat het voor de gemeen te slechts een administratieve kwes tie betreft. De heer Kuijsten noemde het van NEO een vooruitstrevende daad om in de kleedlokalen centrale verwar ming te doen aanleggen, maar vroeg wat voor verwarming dit zal zijn, want daar deze lokalen gewoonlijk slechts een dag per week worden ge bruikt, vroeg hij, hoe ze deze winter vorstvrij te houden, maar de voorzit ter meende dat de lokalen met een thermostaat gemakkelijk op 5 graden boven het vriespunt gehouden kun nen worden. B. en W. hadden de ver eniging daarop ook gewezen, en hij meende dat de vereniging financieel in staat is de verwarming aan te bren gen. Bij de 34e begrotingswijzignig, 'n krediet van f. 645.000 voor de bouw van de nieuwe bijzondere school te Capelle, zei de voorzitter dat na veel moeite overeenstemming verkregen was tot de bouw over te gaan en dat B. en W. hiervoor zelfstandig de rijksgoedkeuring kunnen verlenen, maar niet voor men over de financie ringsmiddelen kan beschikken, waar voor de bemiddeling van de minister gevraagd is om tot afsluiting van een geldlening te komen. De heer Kuijs ten zegt dat nu een lokaal minder ge bouwd wordt, maar vraagt of dit met het oog op de groei niet bezwaarlijk is, maar de voorzitter zei dat het lo kaal dat is afgevallen slechts bedoeld werd als bergplaats van leermiddelen. De heer Dekkers hoopte dat nu spoe dig gebouwd zou kunnen worden, want dat was volgens hem noodzake lijk, temeer daar het bestuur in ge breke gebleven was het oude gebouw behoorlijk te onderhouden. Er was in geen jaren een verfje aan gegeven. De voorzitter beloofde zijn best te zullen doen om geld aan te trekken, maar de minister moet beslissen op advies van Gedeputeerde Staten. ii j 'Na opening deelde voorzitter Van Prboijen mee, dat de heer De Vries kennis van verhindering tot bijwoning 1 van de vergadering had gegeven. No- tulen en ingekomen stukken gingen behoudens een tweetal vragen vlot onder de hamer door, alsook de wij ziging van de I.Z.A.-regeling, waar bij het bedrag waarover de premie berekend zal worden tot f. 18.000,- wordt verhoogd. Wat betreft het bij- drage-percentage voor de ambtena ren, waarnaar de heer Winkelman in formeerde, wordt door het bestuur vastgesteld, zei de voorzitter, dat voor '66 5®/io en voor 67 6% zal bedragen, waarvan door de ambtena ren de helft moet worden betaald. De wijziging van de verordening op de heffing van keurlonen werd goed gekeurd als door de commissie van advies van de Vleeskeuringsdienst te Waalwijk voorgesteld. De voorzitter kon meedelen dat de begroting, die hij hoopte eind volgen de week in het bezit der leden te kunnen doen komen, sluitend is met een bedrag voor de gewone dienst van f. 3.926.473,59 en een post on voorzien van f. 13.940, - De voor zitter was dankbaar een sluitende be groting te kunnen aanbieden. Tot le den van de commissie van onderzoek werden benoemd de heren Winkel man, Van der Made en Rijken. De voorzitter wilde nog een twee tal punten aan de agenda toevoegen en stelde voor een krediet van 750 gulden beschikbaar te stellen voor n traktatie der schoolkinderen bij gele genheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Margriet op 10 januari. Voor de kinderen zullen 's middags in „Zi- dewinde" filmvoorstellingen worden gegeven, terwijl door de Oranjever enigingen 's avonds een gezelschap voor het publiek zal optreden. De raad ging hiermee akkoord. Verder vroeg de voorzitter een krediet van f. 6.000, - voor de aanschaffing van nieuwe verkeersborden in de gemeen te zulks in verband met de inwer kingtreding van het nieuwe verkeers reglement op 1 januari '67, waarbij hij opmerkte het wel een bijzonder gunstig tijdstip te achten om een der gelijke hoge kosten voor de gemeen ten met zich brengende maatregel thans uit te voeren. Tot slot wilde de voorzitter niet tot sluiting- van de vergadering over gaan, zonder dank te brengen aan de raad voor de prettige wijze waarop men in het afgelopen jaar aan de be raadslagingen had deelgenomen en hij wenste de raad zowel voor persoon als gezin een goede jaarwisseling toe en de beste wensen en Goejs zegen voor 1967 voor heel de gemeente. Woensdag 4 januari treedt de bekende zanger Bob Smit van het Duke City Sextet, die in Waalwijk geen onbekende meer is, door zijn veelvuldig optreden in het Lido, op in het T.V.-programma WAUW van de KRO. Hij komt echter niet in beeld, maar zingt met begelei ding van zijn orkest dat gediri geerd wordt door Jan Bijlaard. Bob Smit brengt dan: „Ik geloof niet, dat jij nog van me houdt".

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 2