aalwijkse en langstcaatse couRant ellings nam imeentepoiitie nieuwtjes Geheimen van winterslaap voor bepaalde diersoorten ontsluierd BEDTIJD VOOR BEREN SPORT STERREN SPREKEN ulSlillbiu RBEELD VOOR KORPSLEDEN" I yam Receptie werd druk bezocht Vel bereikt 11' Receptie I j|||||l||, t V MmÊÊÈÊÊÈÊm II mrnm •.A* Gedrag van beren registreren Vreemde geluiden Sneeuwstorm ANDAG 2 JANUARI 1967 88e JAARGANG No. 1 j van het Zuióen l b 1 Turxi >ies 'ie'! Abonnement ó'B98 p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. rrind (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 1 p. kwrt. (3,40+10ct. inc.k.) ƒ3,50 "'VL p. kwrt. p. post 4,— bij girobetaling (bij incasso p. pöstkwit. 75 ct. extra) lrf!'7 Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal .tarief 01 Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Adjudant A. H. Hellings van de gemeentepolitie in Waalwijk heeft na een dienstverband van bijna 38 jaar zijn functie beëin digd. Met ingang van 1 januari is hem functioneel leeftijdsontslag ver leend. Het politiekorps en het ge meentebestuur heeft de heer Hellings niet zonder meer laten vertrekken. Vrijdagmiddag vond in de raadzaal een afscheidsbijeenkomst plaats, die iverd bijgewoond door het voltallige college van B. en W., inspecteur Hoog Antink, het gehele korps en de leden van de reserve politie. Tijdens deze huldiging bleek duidelijk hoe groot de waardering voor de schei dende adjudant was. Dat ook de be volking de heer Hellings een goed hart toedraagt kon men constateren in ,,De Twee Kolommen"waar de heer Hellings een afscheidsreceptie had belegd. Zowel tijdens deze re ceptie als ook tijdens de bijeenkomst op het raadhuis werden de heer en mevrouw Hellings overstelpt met ca deaus. „Het is vandaag een afscheid van een taak, die u bijna 38 jaar hebt ver vuld. Een afscheid dat u zwaar zal vallen. U hebt zich altijd verbonden gevoeld met het korps en het politie werk", aldus de heer Teijssen, die er aan herinnerde dat de heer Hellings sinds zijn benoeming in 1951 tot ad judant, ook plaats vervangend korps chef is geweest en als hulp-officier van Justitie 'n belangrijke taak heeft vervuld. „In de periode die u gaat afsluiten hebt u de gemeente en het korps zien groeien. U bent met het korps meegegroeid. Steeds hebt u uitgeblonken als iemand die zijn werk door en door kent en die de politie zaken weet te behartigen. Het is mijn stellige overtuiging, dat u zelf de po litie gezag hebt verschaft", aldus de burgemeester. „Men respecteerde u, vroeg graag om uw visie en accepteerde uw po- litiehandelen. U hebt als adjudant iets betekend. Ook in het korps, waar u het voorbeeld gaf van een goede taakvervulling. Het moet u moeilijk vallen nu afscheid te nemen. U voelt zich verknocht aan het politiewerk. Het is dan ook een afscheid in de volle zin van het woord. Persoonlijk moet ik u zeggen dat het me spijt dat u heengaat. Er is echter een tijd van komen en een tijd van gaan. U zult steeds het voorbeeld blijven van een goed politieman", zo besloot burge meester Teijssen zijn toespraak. Waal- wijks eerste burger bood als dank van het gemeentebestuur de scheiden de adjudant een geschenk onder cou vert aan. Mevrouw Hellings verraste hij met bloemen. Korpschef Hoog Antink vond het een felicitatie waard dat de heer Hel lings in goede gezondheid de politie dienst ging verlaten. „U hebt be reikt wat slechts voor weinigen van ons is weggelegd. In uw functie hebt u veel verdiensten. Onze dank daar voor is bijzonder groot", aldus de in specteur, die namens het personeel een wandklok en bloemen aanbood. Namens de afdeling Waalwijk van de politiebond St. Michael sprak Bri gadier Marcelis. Hij roemde de colle galiteit van de heer Hellings, die steeds bereid was iemand de helpen de hand toe te steken. Hij was de ad judant dankbaar dat hij de politie mensen steeds in staat stelde de ver gaderingen van de bond bij te wonen. Als dank bood brigadier Marcelis een „kameel-zadel" aan, terwijl hij me vrouw Hellings bloemen overhandig de. Woorden van dank sprak ook de heer Beerens, commandant van de reserve-politie. Ook hij verraste het echtpaar Hellings met enkele fraaie cadeaus. Getroffen door deze huldiging dank- v'. „ECHO" I eb yi rtO OÏ', Het politie-personeel biedt adjudant aan. De foto toont het moment van te de heer Hellings. Hij liet de ont wikkeling van Waalwijk de geest pas seren. Dat hij altijd prettig in Waal wijk gewerkt had behoefde volgens hem geen nader betoog. Wel wilde hij er op wijzen dat volgens zijn mening een zgn. „buiten-wijker" in Waalwijk hard nodig is. Ook hoopte hij dat zijn opvolger, daar waar mogelijk, de re serve politie zou inschakelen. Nog geruime tijd bleef het gezelschap daarna bijeen, om onder het genot van een verfrissing nog wat herinne ringen op te halen. Aansluitend op zijn afscheid ten gemeentehuize hield adjudant Hel lings in de bovenzaal van „De Twee Kolommen" vrijdag j.l. een receptie, die buitengewoon druk werd bezocht. Onder de velen die de scheidende politiefunctionaris de hand kwamen drukken bemerkten wij: Wethouder J. v. Heeswijk en echtgenote, Waal- wijks Belang vertegenwoordigd door de heren J. de Kort en A. Tielen, Dr. Langemeijer, jr., de chef van de Hellings een Zaanse wandklok onthulling. administratie Licht- en Waterbedrij ven de heer Swarts, Drs. G. de Vries, oud-directeur Dr Mollercollege; No taris Van Gurp; de voorzitter van de voetbalvereniging WSC de heer N. van Loon; mevrouw Van Imbeeck, namens de dierenbescherming; de voorzitter van de Kamer van Koop handel de heer J. Timmermans; Mr. Hoek, advicaat en procureur; de heer Marles, leraar heilgymnastiek en vele anderen w.o. een deputatie van de K.A.J. drumband en van de reserve politie. Een schat van bloemen en cadeaus waren het bewijs, hoe groot de achting is, die de sympathieke ad judant in brede kring geniet. Ook van omliggende gemeenten kwamen velen om adjudant Hellings, zijn echtgenote en kinderen de hand te drukken. Het is voor hem en zijn echtgenote een dag geworden om niet licht te vergeten. Moge adjudant Hellings nog lang van een welver diende rust genieten, dat wensen ook wij van „De Echo" hem van harte toe, waarmee hij ook groteverdien sten heeft gehad. Straks vertrekken ze weer, de met ijs bedekte treinen, waaruit honderden hoofden en armen een vrolijk vaarwel zeggen aan de ach terblijvers op de perrons. Het is de kleurige stoet die elk jaar in steeds grotere omvang naar de sneeuwlan- den trekt. Het zijn de mensen, die met muts en wanten aan liever ijle berglucht snuiven dan dat zij zich tussen massa's bloterikken op het zinderende zand zouden werpen, zij doen gekleed net zoveel gezondheid op, of misschien wel meer, dan al die blote mieren-mensen aan de zo- merstranden. Gekleed, zeiden wij, want kle ding is belangrijk bij de winter sport en hoe Het gaat erom, dat u het niet koud krijgt: dat niet bij de eenvoudigste struikeling een emmer sneeuw uw jasje binnen dringt, of dat als de zon weg [is uw buik niet bevriest. Daar komt nog bij, dat de kleren niet te zwaar mo gen zijn, waardoor bijv. uw man - die er toch nog best wezen mag - als een kromme grijsaard gebukt zou gaan onder het gewicht vari z'n jekkertje. Met dit alles moet u re kening houden. Bovendien dient u modieus gekleed te gaan, anders voelt u zich straks als een kerst konijn met paaseieren. Daar komt nog bij, dat u met de juiste kle ding twee vliegen in één klap slaat, want alle modieuze wintersportkle ren bezitten de praktische eigen sluiten sneeuw en koude buiten, zij zijn licht in gewicht en geven alle bewegingsvrijheid. Laat u zich dus doende jacks: ze zijn zodanig ge maakt, dat zij met een minimum aan gewicht een uitstekende be scherming tegen de koude geven. Pullovers zijn ook van lichte mate rialen gemaakt, zoals de bekende d.ralon, die heerlijk warm zit, be stand is tegen alle mogelijke invloe den van sneeuw en zon, en waarop u gerust met de traditionele „Glüh wein" mag morsen, want deze pul lovers zijn gemakkelijk wasbaar. Het klinkt misschien gek, maar in ieder wintersportcentrum valt 't de buitenstaander nog steeds niet moeilijk, Nederlanders te herken nen, die voor het eerst een sneeuw- vakantie houden. Het is niet hun onwennig oogknipperen of hun jolig sneeuwhappen, dat hen verraadt: 't is de manier waarop deze nieuw komers gekleed gaan. Vaak is het duidelijk, dat zij - die bij het be spreken van hun reis niet op een tientje hebben gekeken - juist bij het samenstellen van hun garde robe ernstig beknibbelden. Zij denken dat ze het met een duffelse zeiljopper, een simpele broek èn een paar oorwarmers wél kunnen stellen, maar zo vormen zij niets meer dan een groepje buite lende buitenbeentjes. Het is jam mer, maar zij kunnen er niets aan doen. Winters zijn in ons land im mers niet meer als vroeger. Een enkele krasse grootvader kan ons misschien nog vertellen, hoe hij in 1872 de latten onderbond en over metersdikke sneeuwvlakten tugsen BarneVeld en Zutfen met blote han den de post rondbracht. Maar ja, Hij gaat niet naar de wintersport Bij de foto hieronder Een zeer modieuze ski-kombinatie, in een fantasiesteek gebreid uit Dralon-Bouclé. nJ >o i èl .A nmA iaiiH ,b .v jfo i.tjr liovot jorfT 1 cbW ixyua bel j-M i .1 >C1 ,rlO '3 ifcir-v isqo iï'.HJ trv.j r -O Hfc 7 lOOY "len Z1C? de vraag £esteId hoe het mogelijk was dat whrnt»6 diersoorten weten, dat de tijd voor hun winterslaap is aan- Irizzlvheêr bLffT if- Y1 6t Ye,!°WSt0ne Park veeI voorkomende P' ziybeer de biologen veel problemen opgeleverd, alvorens zij konden vaststellen waardoor deze dieren instinctief werden beïnvloed. Onder meer de gebroeders Craighead, beiden bioloog, hebben jaren lang onafgebroken met deze vraag geworsteld. Zij waren de eersten die gebruik maakten van de bio-telemitrie, waardoor met radiozen ders en -ontvangers over grote afstanden allerlei gegevens over het „edrag van de dieren werden verzameld. den begon uit te zenden, bepaalden de genoemde biologen de plaats van de beer en' drongen zij soms vijftien kilometer in de dichte bos sen door om te zien wat deze ge luiden te betekenen hadden. Een aan-uitsignaal bleek een beer te zijn, die bezig was een hol te gra ven voor zijn winterslaap; een on regelmatig signaal duidde lopen en bewegen aan; een onophoudelijk doch ritmisch geluid betekende gen slaapje. Zonder deze hulpmiddelen zou 't voor hen onmogelijk zijn geweest het gedrag van de beren, die in het voor mensen welhaast ontoeganke lijke Yellowstonegebied leven en die bovendien gedurende de nacht het meest aktief zijn, te registreren. Nochtans was het met deze hulp middelen geen sinecure om het ge drag van de beren te observeren. Om te beginnen, moesten de beren in stalen kooien worden gevangen. Vervolgens werden zij met behulp van een injectiegeweer verdoofd. Een der oren werd van gekleurde plastic indentificatieplaatj es voor zien. Verder werden zij gewogen en werd het geslacht vastgesteld, ter wijl een aantal van een halsband werd voorzien, waarin een zender was aangebracht. Vier van deze van instrumenten voorziene beren wer den gecontroleerd vanuit het labo- nyon Village in het Yellowstone Park. De radio-signalen konden over een afstand van twintig kilo meter vierentwintig uur per dag worden beluisterd. De anderen kon den worden gevolgd door de elders in het terrein opgestelde ontvan gers. Zodra een zender vreemde gelui- Steeds is de belangrijkste vraag geweest, hoe de beren bepaalden dat de tijd vóór him winterslaap in de door hun gegraven holen was aangebroken. Op 15 september 1965 was 't on gebruikelijk koud in het betrokken gebied, namelijk 11 graden Celsius onder nul. Toch bleven de beren in hun zomergebied. Een maand later, op 15 oktober dus, begon de dag met warme zonneschijn, doch de beren kwamen bij honderden tege lijk in beweging, hetgeen door de ontvangers werd geregistreerd. De zelfde middag begon het te sneeu wen. Hoewel de beren hun holen hadden opgezocht, kropen zij er niet in, maar bleven, vechtend tegen de slaap, voor de ingang zitten. Drie dagen later brak echter de zon door, waardoor de sneeuw weer smolt. Het duurde bijna weer een maand voordat de gebroeders Craighead en hun metgezellen een nieuwe en opzienbarende ervaring opdeden. Op II november barstte 'n hevige sneewstorm los boven Yellowstone. De piepgeluiden gaven aan, dat de beren zich nu werkelijk aan 't in graven waren. Frank Craighead be gon beer 202, die volgens de ont vanger dichtbij moest zijn, te zoe ken. Hij vond echter geen sporen. Plotseling ontwaarde hij, vlak voor zich, de betreffende beer, die op 'n holletje naar zijn schuilplaats liep. Nu was hem duidelijk geworden waarop de beren wachtten, name lijk op de stuifsneeuw, die hun spo ren zou moeten uitwissen. Er bleek geen enkele afdruk van de beren voeten te zijn, die zou kunnen ver raden waar de beren waren heen gegaan. De volgende feiten kwamen na reconstructie van de beschikbare gegevens aan het licht. De korte koudeperiode van 15 september had het eerste alarmsignaal voor de win terslaap in werking gebracht: sla perigheid. De tweede waarschuwing volgde een maand later: de drang om alleen te zijn. Toch waren zij niet in hun holen gekropen, want 't laatste signaal had nog niet geklon ken. Dat signaal was een werve lende stuifsneeuw, die hun sporen zou moeten uitwissen. Toch bleven de Craigheads met een onopgeloste vraag zitten. Hoe hadden de beren kunnen weten dat die laatste sneeuwstorm de wegen tot de lente zou afsluiten en de rivieren zouden gaan bevriezen. Wellicht zal de mens op die laatste vraag nimmer het antwoord kunnen geven en zal het geheim voor eeuwig aan de beren blijven toebehoren. Traditiegetrouw is 1967 weer inge zet met de Sylvesterloop in Sao Pau lo. Alvaro Mejia Flores heeft deze monsterwedstrijd gewonnen. Met zijn aankomst werd in Sao Paulo, onder geknal van vuurwerk, het nieuwe jaar ingeluid. Meer dan 100.000 mensen waren getuigen van deze 10 kilometer loop. De Belg Gaston Roe- lants, eindigde op de tweede plaats. De enige Nederlandse deelnemer Haico Scharn kwam niet voor op de lijst van de eerste dertig die finish ten. —O— Van de Russische schaatsers wordt dit jaar veel verwacht. Tijdens inter nationale wedstrijden in Oslo kwa men de mannen van Boris Stenin bij zonder sterk voor de dag. Vooral Matusevitch en Kaplan, twee gerou- tineerden, waren steeds op het voor ste plan te vinden. De Nederlanders Ard Schenk en Kees Verkerk moesten het tegen dit Russisch geweld afleg gen. Verheugend is het te constate ren dat de vorm van Kees Verkerk stijgt. We zijn beniewd of hij er in slaagt zijn wereldtitel dit jaar te pro longeren. —O— Alf Ramseyde coach van het Engel se team dat wereldkampioen werd, is geridderd. Hij zal voortaan als Sir Alfred Ramsey door het leven gaan. Zijn naam wordt het eerste genoemd in de beschikking van Koningin V *5 4 - 'if'-v. Elisabeth, waarbij rond de jaarwisse ling een groot aantal onderscheidin gen werden verleend. Ramsey is de tweede „voetbalgrootheid" die deze hoge Britse onderscheiding te beurt viel. Stanley Matthews, de voetbal- veteraan Werd enkele jaren geleden geridderd. Bobby Moore, aanvoerder van het Engelse team, kreeg de Order of the Britisch Empire. O De Kater-koers, 'n traditionele nieuw jaarscross die voor de 16e maal werd gehouden, heeft een zege opgeleverd voor Cor van Tol. De Tilburger ]o- han Heesbeen (oud-Loon op Zand) eindigde in deze sterk bezette koers op de tweede plaats. Heesbeen slaag de er enkele malen in te ontsnappen In de slotfase slaagde hij er echter niet in Van Tol, op afstand te hou den. Een internationale cycle-cross wedstrijd in Steinmauer werd gewon nen door wereldkampioen Eric de Vlaminck. Huub Harings won op Oudejaarsdag in Mechelen. O Er is weinig gevoetbald. Opmerkelijk was in de ere-divisie de zege die MVV op Sittardia behaalde. In de eerste divisie steeg FC Den Bosch enkele plaatsen door Velox te klop pen. Liverpool heeft zaterdag opnieuw er varen dat de gevreesde „kop" van Anfield Road niet altijd succes ople vert. In de plaatselijke ontmoeting tegen Everton kwam Liverpool niet verder dan een doelpuntloos gelijk spel. Aangezien de sporttoto deze week „ver-Engels" was geven we hier de „pooluitslagen" 2-1-3-3-1-1-2-1-2-1-1-3-3

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5