waaLwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Rechtsbijstandverzekering W. Timmermans Zonen Aantal werklozen neemt langzamer toe dan elders Rechtsbijstandverzekering in het middelpunt van de belangstelling Jampe VERSCHUIVEND BESTAANSBEELD Zoeken naar een intensief grondgebruik Tegelijk Onbetaalbaar Druppels Ogen vragen brillen van STASSAR Het is beslist geen wonder dat de nota ruimtelijke or dening een „best-seller" is geworden. De toekomstige verdeling van de woon- en werkgebieden in ons land gaat ons allen ter harte. De inwoners van de randstad maken zich met recht zorgen over de woonmogelijk- heden voor de toekomst en de achteruitgaande bevol king van noord-Nederland vraagt zich met name af hoe het met hun bestaansmogelijkheden in de komen de decennia moet gaan. Er zijn trouwens meer ge bieden in ons land die speciale ontwikkelingsaandacht verdienen. Wij denken aan de zojuist opengelegde provincie Zeeland. De beste kansen voor industrie vestiging in dit gewest liggen op Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen in de buurt van Terneuzen. Ook in bepaalde delen van Limburg en Brabant moet een weg tot ontplooiing worden gevonden. Zeer belang rijk is de streep die de nota dwars door Nederland trekt. Er is een lijn getrokken ongeveer van Alk maar naar Arnhem. Over enkele tientallen jaren zal ten noorden van die lijn ruwweg een kwart van ons volk wonen en de rest zal ten zuiden van de streep verblijven. Tenminste als de regering niet ingrijpt. Welnu, dat zal zij doen. ARBEIDSBUREAU GEWEST WAALWIJK Aanbod in bouw steeg met 65% NIEUWE STER AAN HET VERZEKERINGSFIRMAMENT Brabantdag 1967 in Tilburg Tegenvoeter van WA-verzekering Misverstand Damesmode Tilburg Vermindering Buitenland Schoen en leder Minder gunstig Werkloosheid MAANDAG 9 JANUARI 1967 De ïcho VAD 88e JAARGANG No. 3 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p.mnd. (1,20+10 ct.inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 P-kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Toekomstige verdeling woon- en werkgebieden uitermate belangrijk Niet alleen de huidige bewinds lieden, maar ook het nieuwe kabi net dat na de verkiezingen optreedt, zal zich over dit vraagstuk moeten buigen. Bij de verschuiving van de vestigingsplaatsen van de be woners staan de mogelijkheden tot inkomensvorming voorop. Er wordt bij die inkomensvorming vanzelf sprekend gedacht aan industriali satie, maar ook de recreatie, het vervoer en met name de tuin bouw zullen waar mogelijk nieu we impulsen krijgen. Naarmate 't aantal inwoners van ons land toe neemt, zullen de Iandbouwmoge- lijkheden moeilijker worden. Er zal worden gezocht naar een inten sief grondgebruik met hoge op brengst. Waar mogelijk is kan tuinbouw 'n uitweg zijn als men er bij bedenkt dat grote stukken van ons land hun landelijke karakter moeten behouden om de leefbaar heid in de nabijgelegen woon- en werkcentra te verhogen. De onder-bevolkte delen van ons land zullen nieuwe impulsen moe ten krijgen. Noord-Nederland staat daarbij op de eerste plaats. Nie mand verbaast zich a]s daarbij ge dacht wordt aan het gebied Delf zijl - Eemshaven, maar gelukkig worden ook plaatsen genoemd als Leeuwarden, Drachten, Emmen, Hoogeveen en Assen. De vraag' rijst nog of Friesland als werkge bied nog te veel afzijdig staat in deze plannen en of men daar niet te veel de nadruk zal leggen op de recreatie, die immers seizoen-ge bonden is. Er zal een nieuwe nota over de industriële ontwikkeling van het noorden verschijnen. Die gedachte blijft juist, ongeacht welk kabinet er gaat regeren. In het verleden is er ook al op het noorden als het voornaamste veld voor ontwikke ling gewezen. Nu komt ook de vak beweging met een nota die daarop de nadruk legt. Hiermee wordt de achterstand van dit gebied nog eens geaccentueerd, maar daarbij mag men het zuiden niet vergeten. structuur, zoals wegen, havens, wa terwerken etc. In een nota als die van ruimte lijke ordening komt de verdeling van het gehele land aan de orde. Zij schept echter het grote gevaar dat met het oog op de problematiek en de politieke gevolgen allerlei plannen tegelijk moeten worden aangevat. Dat lijkt wenselijk maar is bepaald ondoelmatig met het oog op de mogelijkheden. Er dient een duidelijker prioriteitenschema te komen. Wij weten nu toch wel dat niet alles tegelijk kan al zou den wij dat willen. Het is beter een duidelijke lijn in volgorde te kiezen dan een in druk te geven dat alles tegelijk kan, waarbij halfweg vertraging of verandering moet worden bevolen. Zien wij terug naar de na-oorlogse ontwikkelingsplannen dan zijn die nogal eens veranderd of getempori seerd met alle schadelijke gevolgen daaraan verbonden. Vanzelfsprekend krijgen ook Bra bant, Zeeland, delen van Overijs sel, de kop van Noord-Holland en de dun bevolkte streken van Lim burg hun deel. Er worden ook gro te recreatie-velden genoemd. Er wordt gewezen op de noodzaak tot allerlei verbeteringen aan de infra- Wij weten dat de bewoonbaar heid van Nederland geweldige vra gen ontwerpt, die bijna onbetaal bare investeringen vragen. Naast de verheffing van achterblijvende streken moet ook het ontwikke lingstempo in de economische be voordeelde gebieden worden bijge houden. De investeringen in Rijn en IJ-mond beginnen pas op gang te komen. De roep om collectieve voorzie ningen mag er niet toe leiden dat wij gedwongen zouden zijn in de particuliere sector achter te blij ven. Een evenwichtige ontplooiing van de produktieve krachten blijft geboden. Niet alleen een bedrijf kan bij zijn expansieplannen adem te kort komen maar ook de gehele natie. Beide soorten van ademnood gaan- gepaard met welvaartsver- lies. Bij de komende voorzieningen zullen ook een aantal rijksdiensten de middelen van het land opzoe ken. Genoemd worden de Pensi oenraad, het Rijkskadaster, de ad ministratie van ziektekostenverze kering voor ambtenaren en enkele andere qua omvang middelgrote in stellingen. II i3 B Groots doen deze plannen be paald niet aan. Worden hier de kool en de geit gespaard of zet dit toch voldoende zoden aan de dijk? Be perkte verschuivingen zijn niet anders dan druppels aan de over lopende bevolkingsemmer. De leefbaarheid van ons land vraagt voorzieningen en offers in geld. Met stimulansen van de over heid zal het particulier initiatief hier een groot aandeel kunnen en moeten leveren. Gebeurt dit niet, dan verslikken wij ons in de las ten van de gemeenschap. Voor de rest zullen er genoeg wissels ge trokken worden op ons vermogen tot mentale aanpassing aan veran derde situaties. Bestaande gemeen schappen zullen uit elkaar worden gerukt en andere zullen worden saamgevoegd. Behalve bereidheid tot het brengen van financiële of fers om zich in te zetten voor meer handel en industrie is er het voor uitzicht op nog sneller dan tot he den verschuivende maatschappelij ke verhoudingen. Zijn wij in staat die op te vangen? ^A\\VVVVVAVVVVVWANV>A Aantal verkeersongevallen neemt toe Aantal processen-verbaal vermindert Verhaal van schade steeds moeilijker Makelaars in Assurantiën Grotestraat 341, WAALWIJK telef. 04160 - 4131 Met het cijfer 2,5% voor de geregistreerde arbeidsreserve t.o.v. de mannelijke beroepsbevolking geeft het Gewest Waalwijk een gunstiger beeld dan de Provincie Noord-Brabant en Nederland waarvan de cijfers resp. 3,9% en 2,8% zijn. Ook het aantal werk lozen neemt langzamer toe dan elders. Als echter de cijfers voor de bouw van het totaal wordt afgetrokken, komt dat van Waalwijk minder gunstig te liggen, hetgeen dan alleen maar duidt op een minder snelle toename van de werklozen binnen de bouw dan elders in Nederland. In een maand steeg het aanbod van werknemers binnen de bouw in het Gewest Waalwijk van het Arbeidsbureau met ongeveer 65% n.l. van 121 naar 201. Van deze 80 levert het rayon Waalwijk er maar liefst 71, terwijl het rayon Dongen er maar 9 kent. Merkwaardig is dat binnen de schoen- en lederbranche zelfs een daling van het aanbod' te constate ren valt n.l. in rayon Waalwijk van 36 in oktober naar 34 in no- Sinds korte tijd bestaat er bij de Nederlandse Automobilist een ge rechtvaardigde belangstelling voor de rechtsbijstandverzekering. De aanleiding hiertoe is het besluit van de Minister van Justitie om vanaf 1 januari 1967 minder processen verbaal te laten opmaken bij lichte aanrijdingen. Tegen de hieruit voortvloeiende narigheden probeert men zich te wapenen. Wij willen daarom voor onze lezers automobilistenin het kort de mogelijkheden van deze nieuwe ver- zekeringsvorm aangeven. De Provinciale Centrale Noord- Brabant van de Katholieke Volks partij organiseert op zaterdag 28 januari a.s. in zaal Studio van de Stadsschouwburg te Tilburg een „Brabantdag 1967". Op de inmiddels tot traditie ge worden Brabantdagen, wordt jaar lijks een actueel Brabants jubileum aan de orde gesteld. Nu gaat het „Om de toekomst van Brabant". Drs. W. G. A. Smits secretaris van de Kamer van Koop handel te Waalwijk, zal in grote lij nen een visie geven op de te ver wachten economische ontwikkeling in Brabant. Daarna is er gelegen heid om ten overstaan van een fo rum, van gedachten te wisselen over al wat mede in deze visie zou kunnen worden betrokken. Het forum bestaat uit: H. M van Lieshout, voorzitter; W. P. G. Ass- man, Mr. Dr. N. H. L. van den Heuvel, Ir. P. J. Lardinois, Drs. W. G. A. Smits, Mej. A. A. M. Kessel. Iedere automobilist kent de W.A-- verzekering. Deze beschermt hem tegen de financiële gevolgen van een aanrijding of verkeersongeval waarvoor hij aansprakelijk is. Zijn verzekeringsmaatschappij neemt de schaderegeling over en haar des kundigen dragen er zorg voor dat de tegenpartij schadeloos gesteld wordt. Deze deskundigen beharti gen echter vooral de belangen van de verzekeraar en niet die van de benadeelde. Deze staat als eenling tegenover de deskundigen. Indien het om een eenvoudige schade gaat is dit niet zo erg, maar bij een in gewikkelde schade wordt het ver velend. Wie verhaalt het eigen risico en de kosten van een huurauto? Wie stelt vast of en hoeveel de auto in waarde verminderd' is? Langs wel ke weg moet een eventuele in komstenderving vastgesteld en ver haald worden? Wat te doen met schade aan kleding en goederen, geneeskundige kosten, etc.? In deze doolhof nu komt d'e rechts bijstandverzekering een handje hel pen. Deze verzekering zorgt ervoor dat ook aan de zijde van de be nadeelde deskundigen staan om de geleden schade geheel te verhalen; dat men zelfs een advocaat in de arm kan nemen om zo nodig een proces te voeren, en dat alle daar aan verbonden kosten betaald wor den. Dit is het belangrijkste aspect van d'e rechtsbijstandverzekering: hulp aan de verzekerde om een gele den schade te verhalen en vergoe ding van de daaraan verbonden kosten. Zij zorgt er voor dat te genover de deskundigen van de W.A.-verzekeraar deskundigen ten dienste staan van de benadeelde. Daarnaast geeft deze verzekering ook recht op vergoeding in een strafproces bij een opzettelijke wetsovertreding. Ook dan heeft men behoefte aan een advocaat, die tevens alle financiële armslag moet hebben om de verdediging zo vol ledig en goed mogelijk te voeren. Heuvelstraat 14 - Telefoon 26582 Exclusieve collecties VESTEN BLOUSES KRAAGJES ZAKDOEKJES Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Bij vele automobilisten heerst 'n diepgeworteld misverstand. Zij ver keren in de veronderstelling dat het verhalen van de schade en de daaraan verbonden kosten een taak is van de autoverzekeraar. Hoewel de tussenpersoon of de verzekeringsmaatschappij van de verzekerde bij eenvoudige schaden veelal bereid is een poging te wa gen om de schade te verhalen, be hoort dit specifiek niet tot hun taak. Integendeel wettelijk zijn zij er vaak helemaal niet toe gerechtigd d'it verhaal op zich te nmen. Uit een oogpunt van service willen zij het wel proberen, maar als de tegen partij weigert, hebben zij meestal geen juridische stok achter de deur om hem tot bepaling te dwingen. Zij kunnen voor hun verzekerde dan niet meer doen, dan hem de wegen te wijzen waarlangs hij zelf d'e schade, met behulp van advo caat en rechter, kan verhalen. Zal de verzekerde het echter aandur ven een advocaat in de arm te ne men, met het risico, dat hij meer aan kosten van advocaat, proces, e.d. kwijt is, dan het bedrag dat kan worden verhaald? De beslissing van de Miniisite|r van Justitie om het aantal proces- senverbaal te verminderen kan voor de automobilist bij een aanrijding vaak nare gevolgen hebben. Bij het uitzoeken van de schuld vraag kan niet meer worden ge steund op de onpartijdige gegevens van het procesverbaal. Juist in ge vallen met een dubieuse schuld vraag kan het een langdurige en moeizame weg worden om de schuld van de tegenpartij te bewij zen. Hier kan de rechtsbijstand verzekering helpen. Indien er een redelijke kans op succes bestaat zullen kosten noch moeite ge spaard worden om de schuldige op te sporen en de schade te verhalen. De regelmatige stijging van de automobielpremies heeft de auto mobilist ook voor zijn auto-verze keringen prijsbewust gemaakt. Iedereen weet, dat voor auto's van twee of meer jaren oud, een All-Risks-verzekering een kostba re zaak ig geworden. Het aantal All-risks-verzekeringen neemt dan ook steeds meer af. Velen hebben een goede oplossing gevonden in een W.A.-verzekering gecombineerd met een cascopolis met verhooogd eigen risico f 500,- of f 1000,-). Deze combinatie is f 150,- tot f 200,- per jaar goedkoper dan de All- Risks-verzekeringen, maar daar voor draagt de verzekerde dan ook een flink eigen risico. Dit extra risico kan gedeeltelijk worden op gevangen door een rechtsbijstand verzekering, die ca. f 50,- per jaar kost. De rechtsbijstandverzekering is internationaal en geldt in het alge meen voor Europa en de landen aan de Middellandse Zee. Het be lang hiervan is duidelijk. Als Ne derlander weten wij gewoonlijk slecht hoe te handelen bij schade in het buitenland. De wegen waar langs een dergelijke schade ver haald moet worden zijn ons ge heel onbekend. Voor de automo bilist die een rechtsbijstandverze kering heeft afgesloten levert dit echter geen moeilijkheden op. Hij kiest een advocaat en geeft deze op dracht de zaak voor hem af te wikkelen. Indien U voornemens bent Uw auto-polissen te herzien of een rechtsbijstandverzekering te slui ten, dan adviseren wij U dit te doen bij die maatschappij of groep van maatschappijen die U zelf Uw ad vocaat laten kiezen en die over een goed functionerende internati onale organisatie beschikken. De vakbekwame assurantie-tussenper soon of makelaar in assurantieën zal U ongetwijfeld de weg kun nen wijzen. vember en 33 in december 1966. Het cijfer in het rayon Dongen steeg met 2. Voor het Gewest Waalwijk is het bouwcijfer mis schien nog wat gunstiger dan 't in werkelijkheid is. In het rayon Waalwijk kunnen de 148 van het aanbod worden verdeeld in 123 uit burgerlijke en utiliteitswerken en 25 uit de wegen-, spoor- en water sector. De werknemers, die echter door wateroverlast zonder werk zijn, staan bij het G.A.B. nog niet in geschreven. Deze mensen krijgen wachtgeld' van de bonden. Dit is b.v. ook het geval met de circa 30 mensen die Bouwbedrijf Pepping uit Kaatsheuvel voor enige tijd moest afstoten. Bijna de helft, van het totale aanbod van 300 exclu sief minder geschikten komt uit de bouw. In de schoen- en ledersector gaat het op het ogenblik nog niet zo slecht. Momenteel zitten de bedrij ven allemaal volop in de produktie, hoewel er in de komende maanden toch wel een zekere teruggang wordt verwacht. In deze branche is er voor produktie-arbeiders nog steeds plaatsingsmogelijkheden hoe wel er wel wordt gelet op leeftijd en prestatie. De vraag is het grootst naar stik- sters of stikkers. Overigens is d'e vraag over het geheel teruggelopen van 205 naar 181. Wat betreft de schoen- en ledersector ligt het in het rayon Dongen wat slechter dan in Waalwijk, vooral in de schoen sector. In 't rayon Dongen is een toenemend aantal vragen voor werkverkorting. In Waalwijk komt dit praktisch niet voor. Dat de vraag binnen één jaar van 528 naar 181 terugliep is iets, waar men zich niet direkt ongerust over behoeft te maken. Dit geeft volgens het G.A.B. alleen maar een juister beeld van de werkelijke behoefte aan personeel. Voor het leidinggevend en semi- leidinggevend personeel in de schoenindustrie ligt de zaak min der gunstig. Door selecties, rationa lisatie en een andere wijze van or ganisatie, worden nogal eens wat mensen afgevoerd, waarbij het steeds moeilijker blijkt, deze men sen onder te brengen. Dit is er ook oorzaak van, dat er ook steeds meer mensen vrijkomen uit de zen. MG/MV-sector Op dit ogenblik is d'e situatie nog niet slecht te noemen, een voorzich tige prognose wijst er echter toch wel op, dat de verwachtingen voor de nabije toekomst minder gunstig zijn, daarom is het G.A.B. bij het geven van een overzicht van de schoen- en lederindustrie zeer voor zichtig. Ijzergieterij Ubbink in Doesburg heeft voor de 30G' personeelsleden korter werken voor een half jaar aangevraagd. N.V. Bronnenberg, Machinefabriek heeft 23 man ontslag verleend. Philips gaat 2375 man ontslaan

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1