Nieuwbouw „Huize Bethlehem" werd zaterdag officieel geopend Waalwijkers aan het woord in „Drie Rondjes van Jan" Mej. de Nijs nam afscheid van meisjesschool in Loon op Zand Jac. van Mierlo veertig jaar lid van harmonie St. Jan DE ECHO VAN KET ZUIDEN VAN MAANDAG 9 JANUARI 1967 Automobilisten, W. Timmermans Zonen AANWINST VOOR BEJAARDEN TE KAATSHEUVEL NA 13 JAAR ONDERWIJZERES TE ZIJN GEWEEST ONDERSCHEIDEN MET BONDSINSIGNE Tien jaren geleden eerste plannen Burgem. Van Erp Drie doden bij brand in Raanisdonksveer T.V.-toesteS Voorzitter K.v.K. «J. Timmermans spreekt donderdag nieuwjaarsrede uit Voetbaluitslagen W.A. Cascopolis met Rechtsbijstandverzekering Teamgeest Thomasvaer- Pïetemeï in Drunen Drie doden en 20 gewonden bij ver keersongeluk nabij Hilvarenbeek Waalwijkse en Langstraatse courant Hoofdredakteur: JAN TIELEN 88e Jaargang no. 3 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Dr. van Beurdenstr. 8, Kaatsheuvel Telegramadres: „ECHO" Zaterdag 7 jan. j.l. zal als belang rijke en historische dag in de ontwik keling van de bejaardenzorg in de ge meente Lorn op Zand en speciaal in Kaatsheuvel worden geboekstaafd. Op deze dag werd hl. de nieuwbouw van het bejaardencentrum Huize Bethlehem" aan de Gasthuisstraat officieel in gebruik genomen. Burge meester L. van Erp van Loon op Zand verrichtte de plechtige opening na 'n kort woord met het onthullen van 'n gedenksteen in de hal van het ge bouw, dat vooraf, na een H. Mis van dankbaarheid in de kapel, door de bisschoppelijke commissaris van Hui ze Bethlehem, pastoor P. v. d. Spij ker, was ingezegend. Met deze han delingen werd voorlopig een streep gezet onder de onvoorstelbaar vele besognes, welke het stichtingsbsetuur van Huize Bethlehem" met de tot standkoming heeft gehad. Voorzitter A. Pooters gaf in zijn welkomstwoord tot de talrijke geno digden dan ook op 'n spontane wijze blijk van z'n grote dankbaarheid en blijdschap dat de realisering van de ze nieuwbouw thans was afgerond. Daar was volgens hem dan ook alle reden toe. Ruim 10 jaar geleden nam het bestuur de eerste plannen onder i 7an de menf'Fn ir{ alle schakeringen, 1 binnen jeugd, volwassenheid en ou- Burgemeester L. van Erp tijdens zijn toespraak bij de opening van het bejaardenhuis was om verheugd te zijn met het beleven van deze dag, een dag die dan tevens markeert de overgang van die mogelijkheden van vroeger uit een Armenwet naar de rijkdom van sociale opvattingen van thans binnen welks kader de Algemene Bijstandswet moet worden gezien. Hij stelde er prijs op te zeggen, dat het gemeentebestuur zich verant woordelijk voelt voor het welzijn de loep. Na jarenlange onderhande lingen met rijk, provincie en gemeen te kon men het eens worden over de reconstructie van het klooster, een nieuw te bouwen gedeelte en de sa nering van enkele woongedeelten bin nen het bestaande tehuis. 19 Maart 1964 werd voor het bestuur een ge denkwaardige en vreugdevolle dag, omdat toen de definitieve plannen de vereiste goedkeuring kregen. In juli 1964 begon het aannemersbedrijf Pepping N.V. uit Kaatsheuvel met de werkzaamheden en reeds in oktober van dat jaar was de kapel afgebro ken, het klooster gemoderniseerd en de keuken uitgebreid. Vervolgens werd er een nieuwe ruimte tot kapel verbouwd. De realisering van het nieuwe gedeelte ging met grote moei lijkheden gepaard, maar desondanks werd voor de bouwvakantie van dit jaar het hoogste punt bereikt en kon het gebouw eind 1966 volgens bestek worden opgeleverd. Vanzelfsprekend betrok voorzitter Pooters heel wat personen in zijn dankwoord. Pastoor v. d. Spijker voor het in het bestuur gestelde vertrouwen, het gemeentebe stuur en vooral burgemeester v. Erp, de gemeentelijke diensten ,de Zusters Franciscanessen van Oirschot, die de zorg hebben voor de pensiongasten en hiervoor slechts 50 procent wen sen te toucheren van hetgeen in het algemeen in bejaardentehuizen be taald moet worden, architect ff. Prins voor zijn prachtige creatie bouwbe drijf Pepping N.V. en de onderaan nemers, tussen wie 'n bijzonder goed samenspel was geweest, oud-voorzit ter J. Reijnen, die de eerste bespre kingen leidde, en last but not least richtte hij zich speciaal tot het mede bestuurslid mevr. A. Wennekes, die ontstellend veel tijd besteed heeft aan dit project en zo'n belangrijke rol ge speeld heeft bij de inrichting. Ter herinnering aan 't vele onbaatzuchti ge werk bood hij haar 'n prachtige bloemenmand aan, welke geste door de aanwezigen met 'n warm applaus werd onderstreept. Ongemeen boeiend zoals altijd voor zijn auditorium, was burgem. Van Erp in zijn magistrale en hoog gestemde rede, die o.a. uitvoerig aandacht besteedde aan de zorg voor de gemeenschap onder de voormalige Armenwet met haar burgerlijke instellingen als Vincen- tius en Elisabeth en de ontwikke ling daarvan in het kader van de daarop gevolgde Algemene Bij standswet. Hij meende dat er reden derdom. Het tracht voortdurend de vinger aan de pols te houden om te zien of de bejaardenhuizen bij zijn. „De gemeente heeft met dit tehuis in zeker opzicht een bedrag van 1.400.000,geriskeerd", aldus de heer Van Erp. Hij noemde het een gelukkig moment, dat, ofschoon het beddenbestand 196 bedraagt, het geen wil zeggen dat in totaal 196 bejaarden een veilige haven in deze gemeente kunnen vinden, in feite slechts behoefte bestaat aan de helft van dit aantal. Aan het slot van zijn toespraak merkte burgemeester Van Erp op, dat de bejaardenzorg steeds meer een beroepsaangelegenheid moet worden, zodat de kunde van het ei gen bejaardenwerk wordt gewaar deerd. „Wij kunnen in de huidige tijd niet meer pretenderen dat we het zelf weten. Gezag, ook van het bestuur, moet worden waar ge maakt, ook door deskundigheid", aldus de burgemeester. Hij wenste het bestuur toe, na deze dag door te gaan in wat anders gerichte zin voor de bejaardenzorg in de ge meente, finantieel was dit wel te maken, en dat aldus dit „Bethle- Bij een felle brand in een huis saan de Oude Groenstr. in Raams- donksveer zijn zondagmorgen vroeg de 31-jarige mevrouw D. P. Ver meer-Broekhoven en 2 van haar dochtertjes van 2 en 4 jaar om het leven gekomen. Het gezin sliep op zolder van de eensgezinswoning. De vrouw had het vuur zelf ontd'ekt. Haar man slaagde er nog in een dochtertje van 7 jaar naar buiten te brengen, meer kon hij niet doen. Toen hij terug wilde gaan om z'n vrouw en de twee kinderen te ha len, kon hij het brandende huis niet meer in. De vrouw moet door de rook zijn bedwelmd. Het vuur verspreidde zich zeer snel, doordat in het oude huis veel droog hout en riet aanwezig was. HOENSBROEK De 3-jarige Erwin Jonkhout en zijn 2 jaar oudere zusje Ellen zijn in de nacht van zaterdag op zondag op de eerste verdieping boven het café van hun ouders in Hoensbroek bij een brand om het leven geko men. Hun 11-jarig broertje redde zich d'oor op aandringen van de omstanders uit een raam in een ge ïmproviseerd zeil van jassen te springen. De jongen had nog ge probeerd de andere twee kinderen te overreden met hem mee naar beneden te springen. In Limburg zijn 2 kinderen, die op de rijweg liepen, door 'n auto gegrepen en gedood. hem" nog lang zou blijven voort leven door belangstelling, mildheid en liefde. Nadat pastoor P. v. d. Spijker 'n historisch overzicht had gegeven omtrent de aanleiding tot een bete re behuizing van de zusters te ko men, die mede aanleiding werd tot de formering van een stichtingsbe stuur, sprak architect H. Prins een dankwoord namens aannemer en onder-aannemers voor het vertrou wen, dit schitterende project te mo gen realiseren. Hij verrastte de aan wezigen door namens dit bouwteam een prachtig televisietoestel voor de bewoners van „Bethlehem" aan te bieden. Mej. W. Verwegen dankte en fe liciteerde in een keurige toespraak het bestuur namens de pensiongas ten, onder het aanbieden van een stemmige klok voor de eetzaal. Hierna kregen de aanwezigen ge legenheid nader kennis te maken met het magnifieke en doelmatige interieur van dit riante complex. Op 12 januari a.s. 's middags om 14.00 uur zal de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noordelijk Noord-Brabant in het gebouw der Kamer, Wilhelminastr. 79 te Waal wijk een vergadering houden. De voornaamste punten der te behande len agenda zijn.- INSTELLING COMMISSIE PLA NOLOGIE EN VERKEER Op verzoek van de Kamer heeft 't bestuur zich beraden over de taak en de samenstelling van een eventueel in te stellen commissie planologie en verkeer. Het bestuur der Kamers is van mening dat deze commissie zeer nuttig werk zou kunnen verrichten. De taak van de commissie zal bestaan uit: a. Het bestuderen van planologi sche- en verkeersvraagstukken in zoverre deze van belang zijn voor handel en nijverheid in 't district der Kamer en b. de Kamer, na een daartoe ge daan verzoek of op eigen ini tiatief, van advies te dienen over deze vraagstukken. HUISVESTING WERKNEMERS WAALWIJKSE BEDRIJVEN Na overleg met de Industriële Club „Waalwijk" heeft het gemeentebe stuur van deze gemeente besloten 10% van alle nog te bouwen nieuw bouwwoningen ter beschikking te stellen ten behoeve van huisvesting tan de werknemers, werkzaam bij de plaatselijke industrie. Het gemeente bestuur verzoekt de Kamer bij deze verdeling te willen adviseren. Het be stuur der Kamer stelt voor deze ad viesfunctie te aanvaarden en deze ih handen te geven van een commissie. Het bestuur zal ter vergadering over de samenstelling van de commissie nadere mededelingen doen. Tijdens 't tweede deel van deze vergadering, dat om 16.00 uur zal beginnen, zal de voorzitter der Kamer zijn nieuw jaarsrede uitspreken. Na dertien jaren onderwijzeres te zijn geweest op de R.K. Meisjes school alhier, heeft mej. De Nijs haar leerlingen verlaten om een grote stap te doen in het leven. Zij zal n.l. op 14 januari a.s. te Kaats heuvel in het huwelijk tr/éden. Met ingang van 4 januari heeft zij de school officieel verlaten. In het cultureel centrum werd mej. De Nijs ontvangen met haar a.s. echtgenoot en familie door het hoofd der meisjesscholen. Hierbij waren ook de pastoor en kapelaan aanwezig, alsmede diverse leden van het Schoolbestuur en Ouder comité en haar collegae. Het hoofd der school memoreerde nog even dat mej. De Nijs enige tijd geleden haar 12%-jarig jubileum aan deze school in stilte heeft ge vierd; daarom dit afscheidsfeest grootser opgezet. Spreker prees haar als een kundige onderwijzeres, die haar problemen zelf aanpakt en oplost. Zij spreidde een ambitieuze arbeidzaamheid ten toon en haar oprechtheid was bijzonder spon taan, hetgeen zou pleiten voor haar verder leven dat zij nu gaat begin nen. De kinderen van de vijfde klas namen op een bijzondere manier af scheid van hun juffrouw door dans jes, voordrachten, sketches en blok fluitnummertjes. De onderdelen van Namens de klasvertegenwoordi ging van het Oudercomité sprak de heer Baeten en hartelijk woordje en prees haar positieve en rechtlij nige houding, gericht op een be paald doel. Hij bood bloemen aan. Juffrouw Ger nu Mevr. Phi- lipsen-de Nijs werd speciaal ge fêteerd door juffr. Toos, die haar al die 13 jaar lang als collega heeft meegemaakt. Zij dankte namens de collegae voor haar bijzondere toe wijding. Een wandtegel was een waardig aandenken aan Loon op Zand voor haar aanstaande Rotter damse flat. Tot besluit bracht Juffr. De Nijs alle sprekers en spreeksters harte lijk dank. Zij hoopte niemand te vergeten. Deze afscheidsbijeenkomst was ten volle door haar gewaar deerd en had alle verwachtingen verre overtroffen. EREDIVISIE SittardiaPSV Sparta—'Willem II MVV—DOS DWSGo Ahead FC TwenteFeijenoord NAC—AJAX WEEST PRIJSBEWUST All-riskverzekering te duur Neem dan een Makelaars in Assurantiën Grotestraat 341, WAALWIJK telef. 04160 - 4131 ElinkwijkGVAV dit feest werden georganiseerd door ^^I^0SjjrT?"tjUna de collegae van de scheidende juf- rr,"1"i frouw. Zij hadden een dankbaar ap plaus te incasseren. De oudste leer ling van deze 5de klas, Gerrie IJpe- laar, sprak namens alle meisjes en dankte haar voor haar lessen in de klas, bij het zwemmen. Het zal vreemd zijn haar nu niet meer in hun midden te hebben; zij zal een leegte laten, want zij was zeer beminnelijk bij deze kinderen. De jongste van de klas bood mej. De Nijs een cadeau aan in de vörm van een schaal. De voorzitter van 't* schoolbestuur zag deze juffrouw node gaan, want hij heeft steeds horen roemen over haar; maar het geluk wat haar toe- straalt is eveneens van groot be lang. Hij ging ook in op de onlangs verschenen publicaties over het plaatselijk onderwijs. Dat er be langstelling hierover is gewekt, is al een groot winstpunt, doch het onderwijzend personeel kan hier ge rust de toets van de kritiek weer staan. Hier is gewerkt met ambitie en serieusiteit. De teamgeest op deze school is bijzonder goed en hierbij heeft mej. De Nijs ook de helpende hand gehad, aldus de voorzitter. Hij mocht haar eveneens een cadeau overhandigen. ADOTelstar le DIVISIE EindhovenHeracles Volendamde Graaf chap FC ZaanstreekNEC Blauw WitVelox RBCDFC Den Boschde Volewijckers VitesseSC Cambuur RCHAlkmaar SVVHolland Sport SC DrenteDHC '66 2e DIVISIE AGOW—Hermes DVS NOADZwolse Boys PECWageningen Helmondia '55RODA JC SC GooilandLimburgia HeerenveenWilhelmina EDOHaarlem TubantiaExcelsior BaronieHilversum VeendamZFC HVC—FC VVV 0—0 afg. afg. 2—1 1—1 0—1 0—3 2—2 2—1 4—0 3—0 1—2 afg. 4—2 1—2 1—1 3—1 0—0 1—2 7—0 2—1 5—2 1—0 5—0 2—2 1—3 0—4 4—3 3—2 0—0 B. en W. van Tilburg hebben, be houdens goedkeuring der rege ring, het plan tot aanzienlijke uit breiding der Hogeschool goedge keurd. Het tweede gebouw moet in 1970 gereed zijn. WAALWIJK - Zaterdagmorgen viel in 't KRO-programma ,,DJINN" een viertal Waalwijkers te beluiste ren. Waalwijkers die werden getrac- teerd op een rondje van Jan". Jan Blaazer had zaterdagmorgen domici lie gekozen in café De Heibloem in de Antoniusstraat om daar iedere Waalwijker die iets over zijn stad wist te vertellen aan het woord te la ten. Kandidaten die graag wat aan luisterend Nederland wilden vertel len, waren er genoeg. Vier kwamen er slechts aan bod. De klokken van de St. Jan zorg den er voor dat Nederland er zater dagmorgen aan herinnerd werd, dat het tien uur was. In gezelschap van producer Ton Zandkamp wandelde Blaazer naar café De Heibloem om daar een aantal Waalwijkse personen aan het woord te laten. Het begon met een verhaaltje over de schoenin dustrie, vertelt door de heer A. Ha mers. De heer P. Brouwer vertelde wat over de ontwikkeling van carna val in Waalwijk. Voor de heer Brou- iver was het wel een bijzondere dag, zoals hij vertelde! Vanmorgen voor de radio en vanavond gaat mijn mu sical in premiere". Hiermee doelde de heer Brouwer op de uitvoering die 't meisjeskoor Romantica's avonds in Drunen zou geven. Het hoofd van de Openbare School, de heer Tiny van der Heijden vertel de het een 'en ander over de historie van de „schoenenstad"Voor een vrolijke noot in dit programma zorg de kastelein Jan van Delft. Ook de redaktie van Panopticum, het school blad van het Dr. Mollercollege kreeg de gelegenheid te vertellen, dat het volgen van de lessen veel plezieriger is dan het vertoeven in de Heibloem. Maar ja, aan plicht is niet te ontko men „Drie rondjes van Jan"werden er dus vier en als er meer tijd was ge weesthadden enkele andere bekende Waaliuijkers hun ideeën ook nog voor de microfoon gespuid. Om elf uur viel Waalwijk er in Hilversum echter af. Daaraan kon ook Wim Kan - door Jan Blaaser, die wij in dit pro gramma overigens vrij zwak vonden, nog ter tafel gebracht, - niets aan veranderen. Er was zaterdagavond grote belangstelling voor het concert dat in het Gemeenschapshuis te Baardwijk gegeven werd door niet minder dan de drie harmonieën n.l. de organiserende vereniging St. Jan uit Baardwijk, de fanfare „Excelsior" uit Genderen en de Jeugdhar- monie „Drunen" uit Drunen. Alle drie gezelschappen hebben als directeur de heer Jac. Merkx. De prestatie's van de gezelschappen was zaterdag van dien aard, dat duidelijk bleek dat de heer Merkx zijn muzikanten op uitstekende wijze aanvoert, en daarmede prima prestatie's weet te bereiken. Na de openingsmars „Junioren mars", die op pittige wijze werd ver tolkt, sprak de voorzitter van St Jan", de heer Jac. Van Mierlo, zijn grote voldoening uit over de belang stelling en roemde de samenwerking tussen de drie verenigingen. Volgens de heer Van Mierlo, gaat het momenteel met de harmonie de goede kant op, hetgeen vooral is te danken aan de bekwame leiding van de heer Merkx. Er bestaat echter nog een dringende behoefte aan een vol ledige bezetting. De harmonie St. Jan heeft al verschillende jonge muzikan ten en er begint binnenkort weer een opleiding voor de jeugd, zodat de voorzitter hoopt, dat ook aan deze wens (volledige bezetting) spoedig zal echter worden voldaan. Dat St. Jan echter op de goede weg is, bleek wel duidelijk bij de uitvoering van „Little Suite" van Jacq. Harvey (dit werk werd ook door beide andere deelnemende verenigingen gespeeld) en ook uit „Girandole Ouverture" van Rob Martin. Deze nummers wer den uitstekend vertolkt. Vanuit de zaal beoordeelde Anne de Vries, so list bij het Brabants orkest de ver richtingen van de optredende gezel schappen. Voordat het tweede muziekcorps „Excelsior" uit Genderen optrad, verzocht de dirigent de heer en me vrouw Van Mierlo-Boom op het po dium te verschijnen. Namens de Bra bantse Bond van Muziekgezelschap pen bood hij de heer Van Mierlo we gens diens 40-jarig lidmaatschap van St. Jan, onder een hartelijke toe- Vrijdag- en zaterdagavond komt de toneelvereniging „ONA" met haar jaarlijkse nieuwjaars-uitvoeringDeze steeds rond nieuwjaar, door ONA, te verzorgen toneelavond wordt in Dru nen altijd met veel belangstelling te- gemoetgezien. Niet alleen om het feit dat deze toneelgroep, onder regie van Ton Noyons, ieder jaar een goed toneel spel weet te brengen, maar ook om de Drunense nieuwjaarswens van Tho- masvaer en Pieternel. Voor a.s. vrij dag en zaterdag heeft ONA op het programma staan, het zeer realisti sche spel van Dimitri Frenkel Frank „Blaffen tegen de Maan". Tijdens 't Boerenbruiloftsbal, dat hierna wordt gehouden, zullen Thomasvaer en Pie ternel hun nieuwjaarswens uitspre ken. Op deze zeer bijzondere avond hopen wij in ons volgende nummer nog uitvoerig terug te komen. spraak het bondsinsigne aan. De heer E. Hoevenaars, oudste bestuurslid van St. Jan wenste namens het bestuur de heer Van Mierlo ge luk met deze onderscheiding. Na de ze huldiging volgde een optreden van Excelsior' uit Genderen, dat „Right Out" van Kappert - Jubileummars van Molenschot en Juniores en Avant van Cori op uitstekende wijze uit voerden. „Excelsior", een groot gezelschap met veel jeugdige muzikanten, ver gastte de toehoorders nog op een ex tra programmapunt nl. het optreden van de drumband van het korps, dat zeer gewaardeerd werd. De jeugdharmonie uit Drunen oogstte tenslotte ook veel succes, vooral met de Arkona-ouverture van Ceronftaine. Doch ook met „Le Joyeux Laboureur" van Chaillet en de Fabiola ouverture van Martin hadden de jeugdmuzikanten uit Dru nen veel succes. Al met al een pracht concert dat ook iverd bijgewoond door deputaties van de hamonie „St. Cris pin" en van het Jachthoorncorps ..Cornu Copiae" Ook onze gelukwensen. HILVARENBEEK Een verschrik kelijk verkeersongeval heeft zich vanmorgen omstreeks half acht op de weg Hilvarenbeek-Tilburg, nabij de camping van de Beekse Bergen, voorgedaan. Een BBA-bus is ach terop een aanhanger van 'n vracht wagen geslipt. Om half twee van middag meldde de politie drie do den en 20 gewonden, waaronder 5 zeer ernstig. De gevolgen van het ongeluk wa ren verschrikkelijk. De achterkant van de laadbak van de vrachtauto drong tot achter de zitplaats van de bestuurder de bus in. Rijkspolitie Hilvarenbeek, de Verkeersgroep Tilburg, de gemeentepolitie Tilburg, brandweer en GGD uit Tilburg wa ren snel ter plaatse. De reddings werkzaamheden stonden o.l.v. de commandant van de Tilburgse brandweer, de heer A, Haarmans. Het verkeer is gedurende enkele uren gestremd geweest. Lange files wachtende auto's stonden tot op de Broekhovenseweg in Tilburg en tot in de kom van Hilvarenbeek. Ziekenwagens en politiewagens hadden vaak de grootste moeite snel vanuit Tilburg de rampplaats te be reiken. De reddingswerkzaamheden werden bijgewoond door burge meester J. Meuwese van Hilvaren beek en Majoor Th. Vrijhoef, Com mandant van de Rijkspolitie in Bra bant. Bij het ter perse gaan van dit nummer konden ons nog geen juis te gegevens omtrent aantal doden, gewonden en de toedracht van het ongeluk worden verstrekt. Door de politie werd vanmiddag een pers conferentie gehouden.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5