waalwijkse en LanqstRaatse couRant Toneelvereniging DVSV een halve eeuw geleden opgericht A top w form meubelen J.v.d. Hoven onderscheiden met ere-medaille in zilver Nieuwjaarswens van Thomasvaer en Pieternel in Drunen grandioze balansopruiming Jan de Cock en Zn. t 40 JAAR BIJ DIRKS VAN OERS N.V. PIET KELDER GOUDEN JUBILARIS uitsluitend verkrijgbaar bij M t Veie koopjes op alle afdelingen^ i RWB schenkt toto-opbrengst aan atletiekclub Waalwijk Succesvol eerste decennium Werkloosheid is in december 1966 met 30.000 man gestegen Bezinningsdagen voor Bejaarden Repertoire vernieuwing Feestviering van Complete Woning inrichting Onderscheiding Na een succesvolle verbcuwingsopruiming nu een Cleibkamp!©e^schap VRIJDAG 13 JANUARI 1967 j-i" i iiu uui 88e JAARGANG No. 4 De tcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Op 17 januari a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Waalwijkse amateurtoneelvereniging DVSV werd opgericht. Piet Kelder, die met de vereniging - zijn vereniging mag men wel zeggen - het gouden jubileum viert, weet nog veel te vertellen over de jaren na 1917de jaren, waarin Antoon Verhoeven de regie voerde en later kapelaan Beijnen, Er werd voor 1917 uiteraard al toneel gespeeld in Waalwijk. In georganiseerd verband gebeurde dat in de St. Pau- 'lusvereniging, bij Joske van der Werf boven in het zaaltje. Dat was midden in het centrum van Waalwijk, daar waar nu de winkel van Jamin is. Nu was de St. Paulusvereniging een drankbestrijdings- vereniging, en uit de omstandigheid, dat amateur spelers niet persé drankbestrijders zijn, valt wellicht mede de oprichting van D.V.S.V. te verklaren. In die jaren was ook de Gildenbondde huidige Ge croonde Leersse, tot stand gekomen. Het toneel in dat gebouw vroeg dus als het ware om een toneelgezelschap. DVSV, afkorting van „Door Vriend schap Saam Verbonden", werd een onderafdeling van R.K. Werklie denvereniging, later dus van de KAB, en nu nog is DVSV een on derafdeling van het NKV. Het is een open vraag of dit nog van lange duur zal zijn; een toneel vereniging past niet meer in de huidige structuur van de arbeiders beweging. Er bestaat dan ook geen enkel contact meer met het NKV. En wat de belangstelling van de NKV-ers betreft: daar valt ook niet over té juichen. Het eerste stuk, waarmee DVSV voor het voetlicht kwam was „Piet in gala". Het was een blijspel voor de volle honderd procent en het werd een groot succes. In die be ginjaren speelde DVSV 3 tot 4 stukken per jaar, tegenwoordig één. Men speelde voor volle zalen, waarin zich soms meer dan 1000 belangstellenden hadden samenge dromd. Stukken uit die jaren wa ren „De Koopman van Venetië", Sauls verwerping", dat op een in terdiocesaan concours met een gou den medaille werd bekroond, „Je- remias",, „Hirtacus", alle bijbelse drama's, waarover kapelaan L. Beijnen de regie voerde. Na deze „Bijbelse periode" volg de die van de „huishoudelijke dra matiek". Stukken als „Het Vierde Gebod", „Het Gouden Recht", „Een Zwerver kwam", „De Ondergang" en „Vlammende Vleugels" trokken volle zalen. Veel oudere Waalwij- kers zullen er nog met genoegen aan terugdenken. Tijdens de oorlogsjaren werd er niet gespeeld: DVSV sloot zich uiteraard niet aan bij de Kulturka. mer en in de Gildenbond werd het distributiekantoor gevestigd. De De werkloosheid is in december 1966 met bijna 30-000 man geste gen tot 82.371 man. Een jaar eerder, in december '65, telde Nederland ongeveer 42.000 werklozen. Het totale werkloosheid cijfer voor mannen in november vorig jaar beliep 53.864 man. Bij de forse groei in december 1966 speelt behalve de conjuctuur, ook de seizoeninvloed een rol. De geregistreerde vraag naar ar beidskrachten in december vorig jaar daalde verder tot 43.600 man. In december 1965 werden nog on geveer 72.000 man gevraagd. In de maand november 1966 werden in Nederland volgens de cijfers van de arbeidsbureaus nog ruim 53.000 mensen gevraagd. Een sterke stijging van de werk loosheid is geconstateerd in Noord- Barbant, In december waren daar ruim 15.000 mannen zonder werk, tegen 9936 eind november 1966. Van 3 - 6 februari worden in het Cenakej te Tilburg verdiepingsda- gen gehouden voor dames en echt paren boven de 60 jaar. Deze dagen staan onder leiding van de Eerw. Pater Dr G. Spiek man S.S.S. Inlichtingen en opgaven aan het Retraitehuis, schriftelijk of telefo nisch. De opening is om 18.30 uur; de sluiting na het middagmaal. De onkosten bedragen f 25,-. Tel. 04250 24540. DVSV-ers bleven overigens wel Door Vriendschap Saam Verbonden. Direct na de oorlog werd men weer meteen actief; er werden uitvoe ringen gegeven in Thalia en Musis Sacrum. Uit de jaren na de orrlog stammen stukken als „Welterus ten", „Wie kust de Munnie", „Het Chinese Landhuis" en „Vogel vliegt de wereld in". Dez stukken gingen er goed in. Doorgaans werden er drie uitvoe ringen van gegeven, en soms moest een stuk worden geprolongeerd'. Ze glunderen nog, als ze het over die tijd hebben, de DVSV-ers De repertoirvernieuwing, die in de vijftiger jaren was begonnen, werd sterk doorgezet, geestige stuk ken als „Onder Verdenking", „Het Witte Schaap van de Familie", waarmee op een concours in Etten tal van lauweren werden geoogst. ,De Dochter van de Bronnenmaker', „Tramlijn Begeerte", „Van de Brug af gezien" en „Valstrik voor man alleen". Maar de belangstelling voor het amateurtoneel is schrikbarend te ruggelopen. Met deze stukken heeft DVSV duidelijk bewezen een to neelvereniging te zijn met uitsteken de kwaliteiten. Dit blijkt ook tel kens weer, als door de Provinciale Toneelcommissie de prestaties van de verenigingen worden gewaar deerd' in de vorm van subsidies. Van deze provinciale subsidies is dan weer de gemeentelijke subsidie afhankelijk. Het niveau van DVSV is goed, subsidies houden de vereni ging financieel op peil, maar wat te doen, als er geen publiek komt Dat is een groot probleem, niet al leen voor DVSV, maar voor alle amateurtoneelverenigingen. Een ander probleem voor DVSV is ook het tableau de la troupe; het wel en wee van de vereniging hangt nauw samen met het spelersmateri aal. Men beschikt over zeer goede krachten, maar er bestaat toch 'n zekere mate van bloedarmoede. Men heeft grote behoefte aan jonge spelers. Dat er vee) jongelui zijn, die graag toneelspelen, blijkt dui delijk uit de diverse opvoeringen die door onderwijs- en vormings instituten worden gegeven. Van die jongelui zou DVSV er graag een aantal aantrekken. De viering van het gouden be- staansfeest begint op vrijdag 20 januari. In de zaal van het café Jan Passier wordt dan een Jubileum vergadering gehouden. Tijdens die vergadering zal het woord worden gevoerd door voorzitter M. Sieen- hof, de voorzitter van het feest comité, de heer Fr. Snels en door Mr. Berndsen, voorzitter van het Provinciaal Bestuur van het Werk verband Kath Amateurtoneel. Tijdens die vergadering zal ook de gouden jubilaris Piet Kelder worden gehuldigd. Op zaterdag 21 jan. is er een H. Mis in d'e St. Theresiakapel, daar na een feestelijk ontbijt in „De Gecrooonde Leersse" en 's middags van drie tot half vijf zal het be stuur recipiëren, eveneens in „De Gecroonde Leersse". In café Pas- sier is er 's avonds een feestavond. De jubileumuitvoering is gepland op het weekeinde van 18 en 19 maart. Opgevoerd wordt d'an het gezellige blijspel „Een geboren Leugenaar" van Keth Waterhouse en Willis Hall, naar een Neder landse bewerking van Paul Roden- ko. Harry Swinkels voert er de re gie over. In het kader van de viering van het gouden ibestaansfeest is een Piet Kelder jubileumboek uitgegeven. Daarin zegt burgemeester J. Teijssen o.m., dat DVSV een bijzondere bijdrage heeft geleverd' in het belang van het culturele leven. Frans Snels zei: dat het erg onaangenaam is te moe ten spelen voor „enkele rijen". Voorzitter Sleenhof vraagt zich o.m. af, hoe lang DVSV de strijd om het bestaan nog zal kunnen volhouden. Kapelaan Van Berkel betuigt er zijn bewondering in voor de vereniging, die het klaar speelt om 50 jaar lang toneelvreugde te brengen J. de Kort, voorzitter van de VVV Waalwijkg Belang, zegt o.m. „Volhouden DVSV!" en te recht. Mr Berndsen van het WKA zegt: „50 jaar historie is waardevol, maar 50 jaar van de toekomst is dit nog meer". PIUSPLEIN 26-33 tel. 33080 Busdiensten lijn 2 en 6 stoppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Dinsdag herdacht de heer van den Hoven (55) uit Waalwijk het heugelijke feit dat hij 40 jaar in dienst was bij Dirks-Van Oers N.V., Meubelfabrieken in Waalwijk. Een jubileum dat de di- rektie van dit bedrijf niet ongemerkt voorbij liet gaan. De jubilaris en zijn echtgenote wérden 's morgens op het direktiekantoor gehuldigd, waarbij tal van geschenken werden aangebo den. Loco-burgemeester van Hees- wijk speldde de jubilaris de ere-me daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Het oudste lid van de direktie, de heer A. Dirks was vol lof over de correctheid waarmee de heer Van den Hoven, die chef van de afdeling fineerderij is, steeds optrad. „Ook hebt u zich steeds gehouden aan de gegeven consignes. Over uw werk zijn we steeds tenvolle tevreden ge weest. Wij hopen dan ook dat u de 50 jaar in dit bedrijf moogt halen", aldus de direkteur, die de jubilaris als het ware vergroeid noemde met de familie Dirks. De heer Van den Ho ven, die als 15-jarige in dienst trad kwam in 1934, toen het bedrijf een andere vestiging kreeg, mee naar Waalwijk. De heer Dirks bood als geschenk van de direktie een T.V.- toestel met tafel aan. Ook kon hij de heer Van den Hoven de gouden speld van de Centrale Bond van Meubel fabrikanten aanbieden. Ook de heer P. van Lochten, per soneelschef, roemde de werkwijze en collegaliteit van de jubilaris. Als dank voor de prettige samenwerking bood hij een koffieservies aan. Na mens het personeel sprak de heer M. van Mierlo, die zijn woorden even eens met een cadeau vergezeld deed gaan. Ook het gemeentebestuur kwam gelukwensen aanbieden bij monde van wethouder J. van Heeswijk, die bur gemeester J. Teijssen verving. De heer Van Heeswijk wees er op dat het gemeentebestuur het altijd op hoge prijs stelt aanwezig te zijn bij jubilea. „Als gemeentebestuur zijn wij trots op jubilea", aldus de wet houder die nog eens benadrukte hoe belangrijk de taak van de jubilaris in het bedrijf is. Wethouder Van Heeswijk zei uit de toespraak van de heer Dirks te hebben beluisterd dat de verhouding direktie-personeel uitstekend is. Hij was dan ook verheugd een van de werknemers van dit bedrijf te mogen huldigen. Dat de heer Van den Ho ven een man met vele verdiensten is bleek wel uit 't feit dat het H.M. de Koningin had behaagd hem de zilve ren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. Getroffen door al deze huldeblij ken dankte de heer Van den Hoven. Hij sprak de hoop uit ook het gouden dienstjubileum bij de firma Dirks v. Oers te mogen vieren. Na afloop bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. (Van onze verslaggever) DRUNEN - Vrijdag- en zaterdagavond kan men alle gebeurtenissen van het afgelopen jaar in de gemeente Drunen nog eens beluisteren. Thomas vaer en Pieternel spreken dan namelijk de traditionele nieuwjaarswens uit. Dit gebeurt na afloop van de nieuwjaarsuitvoering van de toneelvereniging ,,ONA". Deze vereniging, die de laatste jaren enorm veel good-will in Drunen heeft gekweekt komt dit keer met „Blaffen tegen de Maan", van Dimitri Frenkel Frank, voor het voetlicht. - o - o - ON A is er in geslaagd de Drunense bevolking weer toneelminded te ma ken. „Dat bereiken we alleen maar door goede stukken te spelen en over al veel aandacht aan te besteden"aldus Ton Noyonsde regisseur van de groep. Het is voor het zesde achtereenvolgende jaar dat Thomasvaer en Pieternel de Nieuwjaarswens brengen. Om het publiek er helemaal bij te trekken wordt de boerenbruiloft in 't midden van de zaal opgevoerd. -o-o- Thomasvaer en Pieternel (Ton Noyons en mevrouw Wassing) weten alle gebeurtenissen in Drunen op de juiste wijze te belichten. Dat dit ook ge waardeerd wordt blijkt wel uit het feit dat burgemeester mr L. Stieger na afloop van de opvoering onmiddellijk commentaar geeft. Met enige trots vertelt Ton Noyons dat ONA een goede naam heeft. „We zijn dit jaar uitgenodigd om deel te nemen aan het Taxandria-toernooi. Drie toneel verenigingen uit België en drie uit Nederland moeten ieder in een andere plaats voor 'n jury een uitvoering geven. ONA wordt 28 januari in St. Michielsgestel beoordeeld. De groep speelt dan „Terug naar Warschau" van ]an Staal. Een uitvoering waarmee men vorig jaar enorm veel succes had. - o o - Dat al deze uitvoeringen veel geld kosten valt te begrijpen. Gelukkig ont vangt ON A van provincie 'en gemeente hoge subsidies zodat men zich wel bedruipen kan. Donateurs kent deze Drunense vereniging niet. Men wil niemand binden. „Als het nodig is kunnen ze wel altijd nog een be roep op de bevolking doen. We hebben liever dat men naar onze uitvoe ringen komt. Dat is belangrijker, aldus de heer Noyons. - o - o - Vrijdag en zaterdag wordt dus „Blaffen tegen de maan" gebracht. Dimitri Frenkel Frank beschrijft de verschillen tussen twee generaties. Tussen Wolf, de keiharde jonge fotojournalist en zijn vader een oude sentimen tele, romantische musicus. Het stuk speelt afwisselend in een café in een van de zijstraten van de Amsterdamse binnenstad én in de kamer van de Alkazaars. Een uitstekend stuk, onder regie van Ton Noyons. NS-PLEIN 45 TILBURG Ingang door de poort Ruime parkeergelegenheid 4 O Wethouder J. v. Heeswijk speldt dhr J. v d Hoven de ere-medaille op. Rechts mevr v- d. Hoven De bekende Waalwijkse voetbal vereniging RWB is dit jaar gestart met een bijzondere daad. Zij heeft nl. de „Atletiekclub Waalwijk '66" me degedeeld dat de opbrengst van haar extra (de elfde) jeugdtoto aan hen ten goede zal komen. Dit naar aanleiding van een aanvraag hiertoe van het be stuur van de atletiekclub aan de Waalwijkse tweede klasser. Het bestuur van de pas vorig jaar opgerichtte „A.C. Waalwijk" is bij zonder verheugd over het sympathiek gebaar van deze voetbalvereniging, iets dat zeer begrijpelijk is wanneer men bedenkt dat R.W.B. op deze manier de penningmeester van de at letiekclub ongeveer f. 500, - in handen speelt. Wij willen de royali teit en de prijzenswaardige bereid heid, ook eens aan de andere plaat selijke verenigingen steun te verle nen, gaarne ten voorbeeld van de Waalwijkse sportwereld stellen. Door deel te nemen aan de laatste toto's van R.W.B. steunt U niet alleen een voetbalvereniging, maar ook de A.C. Waalwijk die de centen hard, heel hard nodig heeft. RWB geeft het goede voorbeeld. Laat haar niet alleen staan. Zondag 15 januari a.s. organiseert de „Atletiekclub Waalwijk '66", haar eerste wedstrijd. Nabij de Galgenwiel klinkt om 15.30 uur het eerste start schot voor de club-crosskampioen schappen die in deze bosrijke omge ving worden gelopen. De diverse af standen zijn: voor de dames en meis jes ca. 800 meter, junioren B ca. 950 meter, junioren A ca. 1900 meter en voor de senioren ca. 4000 meter. Alle leden van de Waalwijkse Atletiek club kunnen gratis aan deze wedstrijd deelnemen. De „A.C. Waalwijk" ver wacht dan ook een grote opkomst van haar leden. Voor de eerst aankomen den in alle klassen zijn, naar gelang het deelnemersaantal, één tot drie medailles beschikbaar. Kleedgelegen heid en prijsuitreiking is in café „De Galgenwiel" van de heer Van Oers.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 17