waaLwijkse en lanqstRaatse couRant OP BEZOEK BIJ DE N.V. KONINKLIJKE CHROOMLEDERFABRIEK „DE AMSTEL" Huwelijksvoltrekking van m OPEN OOG Suéde De toestand in China WAALWIJK - Als men in Nederland spreekt over de „schoe- nenstad" weet iedereen wel te vertellen dat dit Waalwijk is. Waalwijk telt immers tientallen kleine en grote schoenfabrie ken, waarin een belangrijk gedeelte van de bevolking werkt. Over de fabricage van schoenen behoeft men de Waalwijker dan ook niets te vertellen. Anders is het gesteld met de leer- tabricage. In het schoen- en ledercentrum bij uitstek weten maar weinigen wat er al zo komt kijken, voordat huiden en vellen als hoogwaardig leer aan de schoenindustrie ter beschik king kunnen worden gesteld. Wij bezochten daarom een van Waalwijks grootste lederfabriekende N.V. Kon. Chroomle- derfabriek „De Amstel" v/h L. S. Gompen. Aan dit bijzon der moderne bedrijf zijn 225 werknemers verbonden, die dank zij een nooit at latende research, en een voortreffelijke samen werking tussen de werkers van hoofd en hand een constant en hoogwaardig product maken. Handhaven van kwaliteit een eerste vereiste Grondstof Bewerkingen Twee soorten -^xcluóieve cJ-lerenkledincf WAALWIJK Elektronisch oog Veel zorg De verhoogde posttarieven Koninklijk paar naar Canada Artsen-conflict is opgelost Zweden maakt jacht op moordenaars VRIJDAG 13 JANUARI 1967 88e JAARGANG No. 4 ««v «nmvuiVrtU rvu. 1 De rcho van het Zuióen fi rtrnrov Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureau,Grotestraat 205. W.alwljk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel, Pr. v.n Beurderatraat 8. tel. 041B7-«ng Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct.inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 P; ^vYrt- P- P°st f 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" at Van huid tot leder (Van onze verslaggever) het begin De gebroeders L. S. en S. E. Gom pen begonnen in 1913 met een leer fabriek in de Grotestraat ter hoogte van het huidige pand van de Amro- bank. Een bedrijf dat een enorme vlucht nam, en dat reeds in de jaren 30 dankzij de productie van kalfs- suède een wereldnaam had. Een don kere dag in de geschiedenis van het bedrijf is Eerste Paasdag 1938 toen de gehele fabriek door brand werd verwoest. Een brand die de oudere inwoners vap Waalwijk zich onge twijfeld nog goed zullen herinneren. Men bleef echter niet bij de pakken neerzitten. Spoedig kwam de productie weer op gang, gedeeltelijk in de niet ge heel verwoeste gebouwen, die voor productie geschikt werden gemaakt, gedeeltelijk in andere bedrijfspanden. Dat het in die jaren behelpen was valt te begrijpen. De oorlogsjaren gingen natuurlijk aan dit bedrijf ook niet ongemerkt voorbij, maar na de oorlog groeide het bedrijf snel. Aan sluitend aan de oude panden in de Grotestraat verrees een nieuw gebou wencomplex waarvan het sluitstuk in juli '58 in gebruik werd genomen. Toen werd ook de ingang van de Grotestraat naar de Putstraat verlegd. Het gedeelte tussen de Putstraat Vic toriestraat en de verlengde Poolse- straat is eigendom van „De Amstel", zodat het bedrijf over ruim voldoen de uitbreidingsmogelijkheden be schikt. In 1954 werd de Nederlandsche Chroomlederfabriek in Waspik over genomen en voortgezet als N.V. „De Amer". Deze onderneming is momenteel een bedrijfsonderdeel van van „De Amstel". Eenieder, die de schoen- en lederindustrie kent, zal gaarne beamen, dat „De Amstel" op dit ogenblik een wereldnaam heeft. De naam Gompen is een begrip ge worden voor kwaliteit. De huidige directie, gevormd door de heren H. J. Gompen, J. G. Gompen en G. van Stokkum vindt bet handhaven van kwaliteit een eerste vereiste; daaraan koppelt zij direkt het verbeteren van de produktiviteit. Aan dit laatste wordt, aldus de Amstel-directie, door velen te weinig aandacht besteed. Om de lezers een indruk te geven van de leerfabricage maakten wij 'n rondgang door dit bedrijf. De grond stof voor het maken van leer in dit bedrijf bestaat in hoofdzaak uit hui den van runderen en kalfsvellen. Dit huidmateriaal komt voorlopig gecon serveerd (gezouten) in het huidenma gazijn aan en wordt daar opgeslagen. De constante temparatuur, bij voor keur rond de 8° C wordt verkregen door koeling en ventilatie. De eerste afdeling waar de huiden na het hui denmagazijn komen is het nathuis. In dit nathuis, waar enorme hoeveel heden water worden gebruikt, wordt de huid gereed gemaakt voor de looi ing. Ongewenste bestanddelen wor den verwijderd, zodat de zuivere le derhuid overblijft. In haar wens, om tot een constante kwaliteit te komen, gaat „De Amstel" zover, dat men geconditionneerd water uit eigen water-installatie gebruikt. Bronpompen zorgen ervoor, dat men nooit gebrek aan water heeft. Men heeft de beschikking over een reservoir van 320 m3, genoeg om stoffen, eveneens in de vaten, krijgt het de gewenste kleur. Hierna volgt een belangrijke splitsing in twee leer soorten die geheel verschillende be werkingen krijgen, n.l. het leer dat op de nerf kant afgewerkt wordt en het leer dat op de vleeskant wordt bewerkt. Dit laatste wordt dan de zgn. suède al naar gelang de ge aardheid van de grondstof kalfs- suède, rundssuède (Hunting) of split- suède. Dit leer wordt na het verven gedroogd in droogkamers, droogtun- nels of op vacuumdrogers. In de droogtunnels worden in hoofdzaak de hoogwaardige kalfsvellen gedroogd. De splitsuede veelal op de vacuum drogers met hun veel grotere capa citeit. Door licht bevochtigen en „stol len wordt het leer zacht gemaakt. Het fluweelachtige suède-uiterlijk wordt verkregen door het leer op schuurmachines met verschillende soorten schuurpapier te behandelen. Stof wordt verwijderd door borstelen, en door het leer droog in een vat te draaien. Het teveel aan rek wordt verwijderd door het leer in iets voch tige toestand op te spannen en dan zijn boxcalf, licht aniline-leder en 't sterker gevette juchten.dit laatste vooral voor sportief schoeisel ge bruikt. De wat sterker gedekte rund box-soorten zijn er in alle modekleu ren, veelal gebruikt voor een wat jeugdiger type schoenen. Wij hopen dat U door deze ver handeling een indruk hebt gekregen van de wijze waarop leer gemaakt wordt en de zorg die er in een leer fabriek (in dit geval „De Amstel") aan besteed wordt. Onder de rubriek „Op de voet ge volgd" zullen wij in de komende we ken wenken geven hoe men dit leer zo lang mogelijk mooi en goed kunt houden. W/4-V/ uiOj Ulll <-> f til UUil bijv. 150 gezinnen een dag van wa-lTlte drogen. Tenslotte wordt het leer ter te voorzien. De bewerkingen die de huiden ondergaan zijn o.m. snoeien (afsnij den van onbruikbare stukkenweken en spoelen (zout en vuil verwijderen kalken, ontvlezen, splitten (dikke huiden worden in de splitmachine in twee lagen gespleten), ontkalken en beitsen. Na deze bewerkingen is de huid wit, enigszins glanzend, en wordt bloot genoemd. De bloten, die aan bederf onderhevig zijn, gaan dan naar de looierij. In de looivaten („De Amstel heeft er 15) krijgen zij een behandeling met chroomzouien en worden daarbij omgezet in 't chroom- groene leer, dat niet meer kan beder ven. Dit looien, dat vroeger soms wel een jaar of langer duurde, ge beurt nu in luttele uren. In vaten wordt nu het leer, want zo kan men het product noemen, be handeld met vetoplossingen om het de goede zachtheid te geven. Door behandeling met aniline-kleur- nog bijgesnoeid en op een meetma chine gemeten. Het krijgt dan een eindcontrole, en is klaar om gesor teerd te worden en te worden afge leverd. I oor het leer dat op de nerf kant wordt afgewerkt, speelt de gesteld heid van de nerf een belangrijke rol. De volledig gave huid kan afgewerkt worden als aniline-leer. Deze trans parante afwerking met zijn bijzonde re kleureffecten is kenmerkend voor dit leer en geeft tegelijkertijd een goede oppervlakte-bescherming. Een huid, die aan de nerfzijde beschadi gingen vertoont, wordt licht afge schuurd. Het stof dat bij deze hande ling ontstaat, wordt op een stofblaas- machine verwijderd. Daarna gaat ook dit naar de af- werkerij, waar het met sterker dek kende finishes wordt afgewerkt. Het opbrengen van deze verf gebeurd door middel van borstelen, lakgieten en spuiten. In een moderne fabriek geschiedt dit laatste in spuitinrich- tingen, die met een electronisch oog gecommandeerd worden. Door middel van fotocellen worden de contouren van de vellen afgetast, en dan bespoten. Met hydraulische persen wordt aan het oppervlak een finishing touch gegeven nadat met kleurloze lakken grotere watervast heden en speciale glanseffekten zijn verkregen. Hoewel deze leersoorten, meestal op kunsthars basis afgewerkt, uitstekende echtheden hebben, heeft toch het volnerf leer een edeler ka rakter, en betere draageigenschappen. Voorbeelden van het volnerf leer ,vvy« Prinses Margriet en Mr. Pieter van Vollenhoven reiken elkaar de hand tijdens de huwelijksvoltrekking in het stadhuis. leder De volgende verhogingen worden nu toegepast: Eenheid bij telefoneren van 5 naar 7 cent; duurder telegraferen: 50 cent omhoog, plus elk woord betalen op 1 februari briefkaarten naar 15 cent; pakketpost 25% omhoog; brieven boven 20 gram 1/3 duurder; verzending van drukwerk en monsters 20% meer; ongeadresseerde stukken tot 25 gram 4 cent (was 3 cent); pakjes tot 3 kilo 25 cent duur der; postwissels tot f 25,- van 50 naar 75 cent. Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben een uitnodiging van de gouverneur-generaal van Canada aanvaard om dit voorjaar een be zoek te brengen aan Canada, in het jaar van zijn eeuwfeest. De koningin en de prins hopen op 16 mei in Ottawa aan te komen. Gedurende haar verblijf in Cana da, zal de koningin het Nederland se paviljoen op de Expo op 18 mei officieel openen. Het honorariumconflict der huis artsen is beslecht. De ledenverga dering van de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) heeft zich donderdagavond in Amsterdam met 52 stemmen voor en 8 blanco neer gelegd bij een compromis dat de regering tot oplossing van het ge schil heeft aangeboden. De ziekenfondsen zijn bereid zich noodgedwongen neer te leg gen bij de afspraken d'ie minister Veldkamp met de huisartsen heeft gemaakt; zij het, dat zij de ver antwoordelijkheid voor de daaruit voortvloeiende kosten ad. 12 mil joen gulden (voor een bespoedigd'e pensioenregeling) geheel voor re kening van de regering laten. Bij alle politieposten in Zweden is de vlag halfstok gehesen, terwijl een reusachtige politiemacht jacht maak te op de moordenaars van twee poli- tie-agenten en een nachtwaker. De 3 mannen werden in het centrum van Handen, een voorstad van Stockholm, door een dievenbende met een ma chinepistool neergeschoten. Volgens aanplakbiljetten en pam fletten in Peking hebben zich de laat ste maanden ernstige incidenten voorgedaan in de steden Tsjoen King, Isengtoe, Lantsjow, Sjanghai. Tien tsin, Hofei en ook in de hoofdstad zelf. Dit is de eerste opsomming van de Chinezen zelf over ongeregeldheden, die zich het afgelopen weekeinde concentreerden in Nangking en Sjanghai. De toestand in Sjanghai was gisteren onoverzichtelijk door de vele tegenstrijdige berichten uit deze belangrijke havenstad. Het is moei lijk een duidelijk overzicht te krijgen van de situatie. De meeste berichten spreken van een toestand in heel China die grenst aan burgeroorlog. Enkele berichten noemen de meldin gen van gevechten overdreven. AAN ONZE ABONNEES Wij wijzen onze abonnees, die het abonnementsgeld per giro voldoen, erop, dat dit bedrag met ingang van 1 januari 1967 is verhoogd tot f 4,- per kwartaal. EEN GROOT STUK VAN MIJN INKOMEN DE MIST IN? Dezer dagen verscheen het contactblad voor de medewerkers en be langstellenden van 't Bedrijfsapostolaat. Het handelt over belasting en sociale premies. Ons bestaan is alleen zeker door afgedwongen liefde. We worden gedwongen om sociaal te zijn. Soms merken we dan bij ons zelf dat we bezorgder zijn voor onze eigen portemon- naie dan voor onze medemens, die tussen de wal en het schip is geraakt. De belastinginspecteur ontwijken we alsof hij een besmet te ijke ziekte met zich mee draagt. Waar gaan onze centen naar toe? Naar de huishouding van Vadertje Staat. Maar hij heeft een vrouw getrouwd met een groot gat in de hand, vinden we. Het leger is de grote slokop. Begrijpelijk gaan om deze reden mensen over tot het ontduiken van belastingen. We begrijpen nochthans dat belasting betalen noodzakelijk is. Ik geef echter graag toe dat de inning van deze belasting verre van duidelijk is. Duistere formulieren, raadsel achtige vaktermen doen ons zeggen: „Zoeken jullie 't maar uit!" Duidelijker ligt de zaak bij de sociale premies. De werkgever betaalt en ook wij dragen ons steentje bij. Vroeger kon je als er iets ge beurde je handje ophouden. Nu is ons bestaan grotendeels verze kerd. Eigenlijk is het een voorrecht om voor elkaar te mogen zorgen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1