waaLwij kse en lAnqstRAAtse couraiu Schoenenmuseum Waalwijk organiseert internationale schoenontwerp wedstrijd REEDS VOOR 1940 VERLEENDE OVERHEID KREDIETFACILITEITEN OPEN OOG <d£M:Mk 8 Garantie-kredietmogelijkheden, door de Overheid ge schapen, zijn niet van vandaag of gisteren. Reeds voor de tweede wereldoorlog verleende de Overheid kredietfaciliteiten aan de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, die in financiële moeilijkheden wa ren geraakt. Zoals bijv. tijdens de eerste wereldoor log en in de crisisperiode na 1930. Deze kredietver leningen droegen echter een incidenteel karakter. Van een systematische aanpak was toen nog geen sprake. Eerst in 1936, bij de oprichting van de regionale borg stellingsfondsen en in 1939 bij de instelling van de Werktuigenkredietregeling kregen deze krediet facili- Verhoging van krediet maxima Kredietvormen teiten vastere vorm. De na de tweede wereldoorlog op economisch gebied ontstane belangrijke wijzigin gen, deden een grote kredietbehoefte ontstaan, die het wenselijk maakte tot uitbreiding van de bestaan de kredietregelingen over te gaan. Van twee %re- dietregelingen vóór de oorlog is men thans gekomen tot zeven kredietvormen. In 1956 werden de 'ver schillende kredietregelingen voor het eerst samenge vat in de „Middenstandskredietbeschikking 1956". Na dien is deze beschikking enige keren aangepast. Het laatst op 4 februari 1965. Officieel heet de regeling nu „Kredietbeschikking midden- en kleinbedrijf '65". Economische samenwerking üypothecair-krediet Borgstel lingsfonds Stimulering van schoenenmode en schoenenvakkunde Jury Reglement HET BEHOUD VAN UW TANDEN Onbetwist de beste tandpasta VRIJDAG 20 JANUARI 1967 88e JAARGANG No. 6 De tcho vvii het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Garantiekredietregelingen voor midden- en kleinbedrijf De eerste wijziging die opvalt, is de naamverandering. Voorheen sprak men van „Middenstands"- kredietbeschikking. Nu heet 't kre dietbeschikking „Midden- en Klein bedrijf". De naamsverandering van het Directoraat-Generaal voor de Middenstand en het Toerisme in „Directoraat-Generaal voor het Mid den- en Kleinbedrijf en Toerisme" zal hieraan niet vreemd zijn. Een andere, zeer belangrijke wij ziging is de verhoging van de gel dende kredietmaxima. Bovendien weiden er nieuwe kredietvormen geschapen. Het lijkt ons daarom nuttig in het hiernavolgende, de verschillen de kredietvormen, met hun bijzon derheden, nog eens onder de aan dacht te brengen. Voor een garantie-krediet komen in aanmerking - in het kort ge zegd de ondernemers, die kre dietwaardig zijn en niet voor een normaal bankkrediet in aanmerking komen, omdat zij niet in staat zijn een voldoende en tevens snel re aliseerbare dekking te geven. Het krediet moet economisch verant woord zijn. Er moet derhalve ver wacht kunnen worden, dat rente en aflossing regelmatig zullen wor den betaald. Het bijzonder bedrijfskrediet is een samenvoeging van twee voor heen afzonderlijk bestaande kre dietvormen, n.l. het bedrijfsuitrus- tingskrediet en het bijzonder kre diet. Met een bijzonder bedrijfskrediet kunnen worden gefinancieerd, aan schaffing of vernieuwing van be drijf suitrusting in ruime zin, zoals inventarissen, machines, bedrijfs auto's, instrumenten e.d'. De wer kingssfeer van dit krediet strekt zich ook uit tot bijv. de financi ering van het interieur van bedrijfs panden en verbouwingen. Het mag ook worden bestemd voor de op heffing van liquiditeitsmoeilijkhe den. De oorzaken hiervan kunnen vele zijn. Zij kunnen gelegen zijn in 'n snelle doch niettemin verant woorde bedrijfsgroei met als gevolg knelpunten bij de financiering van debiteuren en voorraden. Ook kun-, nen zij gelegen zijn in van buiten af komende invloeden zoals bijv. verbrokkeling van het kapitaal door boedelscheiding of door wijzi ging van het assortiment in ver band met verandering in de vraag. Voor deze doeleinden mag een kred'iet worden verleend tot een maximum van f 150.006',- Indien de kredietbehoefte groter is dan dit bedrag kan zelfs een hoger kre diet worden verleend, nadat de Mi nister de aanvrage eerst heeft goed gekeurd'. Tot een bedrag van f 150.000,- wordèn de kredietaanvragen recht streeks door de Nederlandsche Mid- denstandsbank N.V. afgedaan. De looptijd is maximaal 15 jaar. Het vestigingskrediet is in 1965 tot stand gekomen en geldt alleen voor hen, die zich voor de eerste maal wil vestigen en net over vol doende eigen middelen beschikken. Zij moeten over goede onderne merscapaciteiten beschikken. Het vestigingskrediet beoogt de functie van het risico-dragend kapitaal over te nemen. Het georganiseerde bedrijfsleven moet bereid zijn samen met de overheid - op basis van fifty-fifty - garant te zijn voor eventuele ver liezen op dit krediet. Om in prin cipe voor dit krediet in aanmer king te komen moet de aanvrager over een minimum aan middelen beschikken van 5% van de balans telling na kredietverlening. Het vestigingskrediet mag ten hoogste f 50.000,- bedragen tot een maximum van 25% van de balans telling, waarbij dan een risicodra gend kapitaal van 30% wordt ge vormd'. Een vestigingskrediet zon der verdere kredietverlening is niet d'enkbaar. Het kan gecombineerd worden met een van de andere ga rantiekredietvormen. Aanvragen kunnen worden ingediend bij het Centraal Instituut vooor het Mid den- en Kleinbedrijf, afd. Krediet verlening te Amsterdam of bij d'e medegaranderende instelling van 't bedrijfsleven. Een economisch samenwerkings- krediet kan worden verleend aan twee of meer ondernemers, die door samenwerking tot betere bedrijfs resultaten kunnen komen dan zij ied'er afzonderlijk kunnen behalen. Het krediet kan zowel dienen voor investeringen (machines, bedrijfs- nanden) als ook voor de verschaf fing van bedrijfskapitaal ter finan- ciëring van voorraden en vorderin gen zowel voor reeds bestaande als nieuwe vormen van economische samenwerking. Voor dit krediet is geen maxi mumbedrag vastgesteld De loop tijd i- ten hoogste 10 jaar. Aanvra gen in te dienen bij de Nederland sche Middenstandsbank. Het overnamekrediet vindt al leen toepassing indien in de be trokken branche een bijzonder waarborgfonds bestaat dat tezamen met de overheid voor de verleende kredieten garant blijft. Het kan worden verstrekt aan een (adspi- rant) ondernemer d'ie een bestaand bedrijf wil overnemen, ook over name van het pand is mogelijk. In deze gevallen gaat het vaak om jonge ondernemers, die een bedrijf willen overnemen van een op leef tijd gekomen middenstander, die er mee op wil houden. De doorstro ming in het midden- en kleinbe drijf en de voortzetting van de be staande ondernemingen kan hier mede worden bevorderd. Het maximum-kredietbed'rag wordt per waarborgfonds vastgesteld. Het varieert van f 15.000,- tot f 75.000,-. De looptijd is IC' jaar. Aanvragen moeten worden ingediend bij de be treffende branchewaarborgfondsen. Het inrichtingskrediet geldt naar zijn aard voor de financiëring van de inrichting van nieuwbouw-pan- den, ten hoogste drie jaar oud. Als echter een (adspirant) ondernemer zich in een ouder pand wil vestigen en daartoe een vestigingskrediet nodig heeft, kan hij tóch een beroep doen op een inrichtingskrediet. Het maximum-bedrag van dit krediet is f 150.000,-. Met goedvinden van de Minister kan ook bij deze kre dietvorm van het maximumbedrag worden afgeweken. Ondernemers, die geen behoefte hebben aan een inrichtingskrediet maar wel aan een huurgarantie, kunnen ook met deze kredietvorm worden geholpen. Voorheen kon een hypothecair- krediet alleen worden verleend voor de bouw of de aankoop van een nieuw pand (niet ouder dan 3 jaar). Men kan nu echter ook dit krediet verkrijgen voor de vesti ging in een pand van oudere da tum. Nieuw is ook de mogelijkheid, dat de bij een bedrijfsruimte be horende woning onder de hypothe caire garantie mag worden begre pen. De staat is n.l. bereid' onder be paalde voorwaarden een garantie te stellen voor een hypothecaire leninv van ten hoogste 85% van de stichtingskosten of de koopsom van het bedrijfspand, resp. van het bedrijfspedeelte van het pand in clusief de waarde van de grond en d'e daarbij behorende woning tot een maximum van f 150.000,-. Dit bedrag kan alleen worden overschreden na verkregen goed keuring van de Minister van Eco nomische Zaken. Het Centraal In stituut voor het Midden- en Klein bedrijf, afd. Kredietverlening waai de aanvragen moeten worden inge diend, kan de aanvrager behulp zaam zijn bij het zoeken van een geldgever. Bij het indienen van een aanvrage voor een inriehtings- krediet, een hypothecairkrediet of een inrichtingskrediet gecombineerd met een hypothecair krediet, is 'n bedrag van f 25,- verschuldigd. Dit bedrag wordt, ook wanneer de aan vrage wordt afgewezen, niet terug betaald. Bij inwilliging van de aan vrage wordt door het bovenge noemd Centraal Instituut, voor het Midden- en Kleinbedrijf een bij drage in de kosten van behandeling gevorderd van iy2% van het be drag van het toegewezen krediet met een minimum van f 25C\- en 'n maximum van f 1800,-. Deze kre dietvorm kan ook worden aange vraagd voor he/ stichten van een eerste of tweede filiaal. Borgsteilingsfondsen kunnen kre dieten verstrekken tot een maxi mum van f 10.000,- Kleinere on dernemingen kunnen derhalve, ter bestrijding van financiële moeilijk heden een beroep doen op deze kredietmogelij kheden. Aanvragen in te dienen bij de betreffende borgstellingsfondsen. Natuurlijk moet ook bij deze klei nere kredieten de aanvrager aah bepaalde voorwaarden voldoen. Ook aanvragen voor het bijzonder be drijfskrediet dienen tot een bedrag van f 5.000,- bij de borstellings- fondsen te worden ingediend en van f 5.000,- bij de borgstellings- de borgstellingsfondsen öf bij de Ned. Middenstandsbank N.V. Wie nog nader wil worden ge ïnformeerd, kan zich wenden tot zijn organisatie, tot de krediet-ver lenende instellingen of tot de Rijks consulent voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme in zijn provincie. EEN GROOT STUK VAN MIJN INKOMEN DE MIST IN (11) De opmerking: „Ze moesten die rijke stinkerds maar eens wat meer laten betalen" is niet juist. Kijkt u slechts even naar de volgende tabel! Als ik verdien (man, vrouw en 3 kinderen) 7800, - dan betaal ik aan belasting f 323, - aan sociale premies (per l-7-'67) f 1432,86 Is totaal 1755,86 ofwel f 22,51 van iedere honderd gulden. Als ik verdien (man, vrouw en drie kinderen100.000, - dan betaal ik aan belasting f 50.216,- aan sociale premies f 2.915,80 Is totaal f 53.131,80 ofwel 53,13 van iedere honderd gulden. Enige noten Je voelt 't nut van deze premies pas als je jezelf in de knoei zit. Jammer is, dat dit betrokken zijn met de ander, teveel buiten ons omgaat. Door onze bijdragen krijgen tienduizenden hulpbehoeven den brood en leven. Zonder voldoende reden in de ziektewet duiken is in deze een kwestie van egoïsme. Daarom is het zaak (o.a. omdat we zelf het voorrecht hebben om te mogen werken) achter de mist banken toch de diepere kern van de zaak te leren ontdekken. Namens het bedrijf sapóstolaat ALBERT MEGENS (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het Nederlands Schoenenmuseum in Waalwijk organiseert in samenwerking met de Internationale Schoenenbeurs in Utrecht, ter stimulering van de schoenenmode en de schoenen- vakkunde, een internationale schoenontwerpwedstrijd. De heer Jac. Bergmans, voorzitter van het schoenenmuseum ziet in deze ontwerp wedstrijd weer een middel om én het schoenenmuseum én de schoe nenmode onder de aandacht van het publiek te brengen. De be kroonde inzendingen worden namelijk van de zomer in het museum geëxposeerd. Tevoren heeft men de produkten van de winnaars reeds kunnen bewonderen op de Internationale Schoenenbeurs Ne derland, die van 3-5 april in Utrecht wordt gehouden Ontwerpers én schoenfabrikanten uit geheel Europa kunnen aan de ivedstrijd deelnemen. Gevraagd wordt een schoen voor dames, teenager, he ren of kinderen. Het model moet oor spronkelijk zijn gericht op de schoe nenmode voor de jaren 1967 en '68. De schoenen die worden ingezonden moeten volledig zijn afgewerktdaar 't doel van de prijsvraag is de schoe nenmode en vakkunde te stimuleren. In keuze van schoenentype, leest- De heer Jac. Bergmans voorzitter van het schoenenmuseum is ook nu weer de grote animator van deze ontwerpwedstrijd. Op de foto toont de heer Bergmans burgemeester J. Teijssen de maquette van het te verbouwen museum. De oud-voorzitter van het museum, de heer J. van Heesbeen kijkt belangstellend toe. vorm, bakvormhakhoogte, materia len, kleuren, maakwijze etc. zijn de deelnemers vrij. Er mogen zelfs meer dere modellen worden ingezonden. Ook kunnen schoenontwerpers en schoenfabrikanten gezamenlijk mee doen met inzending van een of meer gezamenlijk ontworpen en gefabri ceerde schoenen. Inzenders moeten dan echter wel opgeven wie voor be kroning in aanmerking wenst te ko men. De organisatoren van deze ,,In- tenational shoe design competition" stellen een aantal fraaie prijzen be schikbaar. De hoofdprijs bestaat uit de „ISN-Cup", een diploma en een geldprijs van 500 gulden. Deze cup is can wisselprijs, die eigendom wordt als hij tweemaal achtereen door de zelfde persoon is gewonnen. Verdere prijzen zijn: de gouden schoenmuse- um-trophee, plus f. 250, en diplo ma, de gouden schoenmuseum me daille, plus f. 150,- en diploma en de zilveren schoenmuseum medaille, plus f. ip0, - en diploma. De num mers vier tot en met tien ontvangen een eervolle vermelding. De internationale jury bestaat uit minstens drie schoenenmode-experts uit verschillende landen. Aangezocht zijn experts uit Duitsland, Engeland, Italië en Nederland. De jury komt in de tweede helft van maart bijeen om de inzendingen te beoordelen op: oorspronkelijkheid en idee, mode en karakter en uitvoering. De prijsuitrei king, door een officiële persoonlijk heid, vindt plaats tijdens de Interna tionale Schoenenbeurs Nederland die in Utrecht wordt gehouden. Tijdens deze beurs worden de bekroonde in zendingen geëxposeerd. Samen met een selectie uit de overige inzendin gen worden deze schoenen ook in het Schoenenmuseum in Waalwijk ten toongesteld. Deelnemers moeten vóór 15 maart a.s. inzenden. Om de werkzaamheden van de in ternationale Jury vlot te doen verlo pen zal deze worden voorgezeten door de Voorzitter of Secretaris van het Schoenenmuseum. Deze zal niet deel nemen aan de beoordelingen van de inzendingen en geen stemrecht heb ben. De jury beoordeelt de inzendin gen op de drie reeds eerder genoem de punten. Voor ieder aspect geeft elk jurylid, onafhankelijk van de an deren een cijfer van 1-10. Iedere in gezonden schoen kan derhalve 30 punten per jurylid behalen. Winnaars zijn degenen wiens inzendingen de hoogste aantallen punten behaald hebben. Mochten meerdere schoenen het zelfde aantal punten verwerven dan beslist de jury bij meerderheid van stemmen. Kan op deze wijze geen be slissing worden verkregen dan beslist 't lot. Iedere inzender mag ten hoog ste 3 schoenen inzenden, het mogen alleen dames, teenage, heren- of kin derschoenen zijn, of een gemengde inzending van deze soorten schoenen. Alle schoenen die één deelnemer inzendt moeten hetzelfde pseudoniem dragen, iedere schoen wordt apart gejureerd, doch iedere deelnemer komt slechts voor één prijs in aan- merking. De jury heeft het recht een voorselectie te maken van de inzen dingen. De jury heeft ook het recht om als de inzendingen haars inziens niet op het peil staan dat voor een dergelijke internationale prijsvraag is vereist, niet tot uitreiking van 1 of meer prijzen over te gaan. Wanneer de voorzitter der jury heeft vastgesteld welke inzendingen de hoogste puntenaantallen hebben bereikt, opent hij in het bijzijn der jury de enveloppen met pseudoniem en deelt hij de jury de namen der prijswinnaars mede. In alle geval'en waarin dit reglement niet voorziet be slist de jury bij meerderheid van stemmen. Wanneer de stemmen sta ken beslist de voorzitter. De uit spraak der jury is voor alle partijen bindend.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1