w'AALwijkse en LanqstRAAtse couRant Meilsy lil i c Geen hoera-stemming in nieuwjaarsrede burgemeester A. Welling van Waspik m ACHTER THEETUIN „TEN EYCK" IN DRUNEN LIGT MEUBELMAKERIJ werd beroep OPEN OOG Automobilisten, W. Timmermans Zonen DRUNEN - „Zeg zie je die tafel daar slaan Leuk, zoiets moesten wij ook hebben. Zal ik eens vragen hoe ze de'r hier aangekomen zijn Mevrouw, die ta fel vinden we prachtig, kunt u ons vertellen of er zo nog gemaakt worden U maakt ze zelf, nee maar, hier? Niet te geloven!" Dit gesprek kwam ons toe vallig ter ore, toen we enkele weken geleden op een fraaie winterdag het Theehuis Ten Eijck in Drunen bezochten. Het stijlvolle interieur van de „gelagka mer" van dit theehuis had ook onze bewondering ge wekt. Na bovenstaand gesprek gehoord te hebben wa ren wij er snel achter dat we in een dorado voor de antiekliefhebber waren beland. Want niet alleen de „gelagkamer", maar ook de woonvertrekken van de fa- milie Vesters, die het theehuis exploiteert, doen de be zoeker in een middeleeuws kasteel wanen. De bewon dering slaat zelfs over in een diep respect als men weet, dat alle meubels door de bewoners zelf, zijn ver vaardigd. De heer Vesters is sinds enkele jaren meu belmaker, een ambacht dat langzaam aan het uitster ven is. In Drunen zullen echter nog heel wat jaartjes meubels gemaakt worden. Daar twijfelt niemand aan, als men de heer Vesters in zijn werkplaatsje bezig ziet en hem over zijn stiel hoort vertellen. Dan komt men uren te kort, want vol enthousiasme vertelt de gebaar de Drunenaar over zijn hobby, die zijn beroep is, over de duinen en natuurlijk over zijn theehuis, evenals zijn meubels een specialiteit. 1 W Geen ontwerp Gezellig Franse Eik Tevreden Margriet en Pieter in Brazilië W.A. Cascopolis met Rechtsbijstandverzekering GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN Zijlstra bereid textiel te steunen De VRIJDAG 27 JANUARI 1967 88e JAARGANG No. 8 n het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p.kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Gerard Vesters geeft uitstervend beroep opnieuw glans (Van onze verslaggever) Verscholen in de bossen, even voorbij camping „De Kinkaert" ligt het landhuis Ten Eijck. Zomers valt het oog van de voorbijganger direkt op deze uitspanning. Het gro te grasgazon slaat dan vol met ge riefelijke ligstoelen. Vooral zon dags is het moeilijk een plaatsje te vinden in deze prachtige omgeving. In de avonduren maakt een feerie- ke verlichting het theehuis tot een graag bezochte gelegenheid. De naam van deze uitspanning ver klapt al iets: theehuis. De familie Vesters heeft als specialiteit het op een Engelse manier serveren van thee Ook in de wintermaanden, cd een mooie dag of als de omge ving in een sneeuwlandschap is herschapen, kan men in het thee huis terecht. Het is dan minder druk, zodat men het fraaie inte rieur goed in zich kan opnemen. Toen wij tijdens ons bezoek had den opgevangen dat het grootste gedeelte van de meubilering eigen werk was, wilden we er meer van weten. „De wonderen zijn de we reld niet uit. Wie had ooit ver wacht dat ik als Schoenfabrikant nog eens meubelmaker zou worden" zo vertelde de heer Vesters die on ze vraag wat de reden van deze omschakeling was, had verwacht. „In Ten Eijck wonen we al 16 jaar. In al die jaren is mijn belangstel ling voor antiek en stijlmeubels ge groeid. Uiteraard knutselde ik wel eens. doch fabriceren was er niet bij. Zelfs niet toen ik op dokters advies moest besluiten de fabriek (Vesters-Schoenfabrieken in Dru nen) vaarwel te zeggen. Eenmaal thuis was er de gelegenheid om eens wat op te knappen. Ik knut selde een kastje in elkaar en ging aan een stoel werken. Het moet in mijn vingers „gezeten" hebben, want de eersteling lukte wonder wel. U zit er in". In wonderen geloven, doet niet iedereen. Onze verbaasde gezich ten ziend, bracht de heer Vesters enige opheldering. „Vroeger ont wierp ik 'schoenen, terwijl odk schilderen een geliefde hobby van mij was. Meubels maken was hele maal vreemd voor mij. Ontwerpen heb ik dus, altijd gedaan. Zoals verteld, had ik er alle tijd voor en in deze rustige omgeving lukt het allicht wat gemakkelijker. Toen iedereen enthousiast was over de GELD VERZOET DE ARBEID NIET Men beweert wel eensdat het de gemiddelde werknemer (en werk gever?) begonnen is om meer geld. We hebben daarover gepraat in onze gespreksgroepen. De conclusie? Als je afgaat op wat men zegt, op wat vooraan in de mond ligt, dan gaat de bewering op. Maar wij mensen hebben de eigenaardigheid om vaak heel iets an ders te zéggen dan we eigenlijk bedoelen. Dat gaat hier ook op. Geld is, voor de mens die werkt, veel meer dan alleen maar de centen van vrijdag in het handje. Het drukt iets uit van wat men zich waard voelt binnen het bedrijf; Tel ik mee? Hoor ik er bij Beteken ik iets? Hebben ze me nodig? Is er waardering voor wat ik doe? Om het eens heel scherp te zeggen: al krijg ik nog zo veel geld, maar ze zien me niet staandan blijf ik ontevreden. En na tuurlijk, dan gooi ik het op het geld. Dat praat gemakkelijker. Wat ik in werkelijkheid bedoel, is vaak zo moeilijk te verwoorden. In feite gaat het om die waardering. En die valt niet af te kopen met een loonsverhoging. W aar dering moet blijken In een houding, een sfeer, een menta liteit. Je wilt het vertrouwen hebben en verantwoordelijkheid krij gen. Je wilt een gelijke behandeling voor iedereen, als het over koffie en prikkaarten gaat. Je wilt op de hoogte zijn van wat er gaande is. Je wilt begrip voor ieders privé-situatieEn als het aan deze waarden mankeertdan gaat men lijntrekken, dagdieven, non chalant omspringen met materiaal, gereedschap en machines. Want dan voelt men zich genomen N.B., Reacties op deze rubriek zijn ten alle tijde welkom. Iedereen is daartoe uitgenodigd. L. VAN BERKELj Aalmoezenier. Doorgaans dagelijks bereikbaar op centrum Bedrijfsapostolaat tussen half 12 en half 1. bezoeker waant zich in middeleeuws kasteel eerste stoel, ben ik maar meteen doorgegaan en heb een bankstel gemaakt. Of ik eerst een ontwerp maak, nee, ik begin te werken en zie wei wat er te voorschijn komt. Bank stellen worden veel gevraagd, kas ten ook, maar in deze vier jaar is er ook een avondmaaltafei en zelfs een priesterkoor besteld. Ook richt ik complete kamers in. Dan wordt het interieur, aangepast aan de ruimte, vervaardigd. Ja, dat is ide aal. De mensen zeggen: „Vesters, in die hoek hadden we graag een kastje, de eethoek en het bankstel moet in dat gedeelte staan". Dan maak ik precies op maat het ge vraagde". „Of ik verkoop? Natuurlijk, maar een voorraad heb ik niet. Het komt dan ook vaak voor dat mensen een meubelstuk uit mijn huis willen hebben". „Daarom hebben we nooit een compleet bankstel" merkt me vrouw Vesters op. De heer des huizes vindt het verheugend dat veel jongelui belangstelling hebben voor stijlmeubels. Verslijten is on mogelijk, want een stoel van Fran se eik kan eeuwen mee. „Het zijn gezellige meubels, ik heb er overal succes mee. Mijn klanten krijgen ook nooit hetzelfde. Ik fabriceer steeds wat anders. Dan blijft het exclusief. Het is bijv. opvallend dat de mensen die bij mij een meubel stuk hebben besteld er wel voor passen om tegen vrienden te ver tellen waar ze het gekocht hebben. Men wil het exclusief houden. Gerard Vester in zijn werkplaats. Jongelui zijn vaak voor handwerk gecharmeerd, omdat ze het gezel lig vinden. Handwerk is ook niet glad en doet daarom warm aan. Als er een verloofd paar komt kij ken en het werk slaat aan, stelt men het besluit om te kopen al tijd enkele weken uit. In die tijd wordt stad en land afgereisd om dit soort meubels te bekijken. Uit eindelijk komen ze dan toch weer hier terug. Handwerk vindt in win kels niet veel meer. Wat ook ideaal is voor jongelui, die willen trou wen, ze kunnen de meubilering zelf opbouwen. Eerst bestellen ze twee stoelen, dan weer een tafel en zo verder. Krijgt men plotse ling een huis aangewezen, dan pas ik alles voor zover nog niet ge maakt aan de kamer aan". De heer Vesters is niet gemakke lijk over zijn produkt tevreden. Hij wil het steeds maar mooier maken. Daarbij vergeet hij echter de wen sen van zijn klanten niet. En die willen het echt niet altijd keurig afgewerkt hebben. Velen vinden 'n tafel met bijvoorbeeld een scheur in het blad mooi. Bomen, een jaar of vijf, zes ge leden gekapt in Frankrijk, koopt de heer Gerard Vesters in Ne derland. Deze geïmporteerde Franse eik (een boom kost f 1300,-) wordt op maat geschaafd en in de hout zagerijen opgeslagen. Als het hout niet droog genoeg is stoomt de heer Vesters de planken. Hiervoor heeft hij op de binnenplaats een oven gebouwd. Ook oude balken en kerk deuren, mits niet te veel bescha digd, verwerkt de Drunense meu belmaker. Voor een schouw, boven een open haard, zijn oude balken goed bruikbaar. Het drogen vergt veel tijd en mankracht. De heer Vesters, die alleen werkt, moet dan ook wel eens een beroep op zijn echtgenote doen om wat mee naar binnen te helpen dragen. „Uren tel ik niet. Dan zou mijn werk onbetaalbaar zijn. Neem nou maar eens een kast, daar heb ik soms een maand voor nodig. En dan moet er vaak 's nachts gewerkt worden wil het op tijd klaar ko men. Vaak ook komen de mensen kijken hoe het mot het werk vor dert. Ze zien dan him „eigen" meu belstuk maken, dat aangepast is aan hun wensen. Als de meubels zjjn afgeleverd (de heer Vesters verkoopt in heel Nederland) krijg ik vaak leuke reacties. Mijn vrouw en ik worden nogal een op visite gevraagd om dan te kijken hoe leuk de meubels staan. Zoiets be vordert de werklust. Je gaat er he lemaal in op", aldus de heer Ves ters, die beslist niets anders wil dan in deze landelijke omgeving meubels te maken. „Wat is heer lijker dan voor tevreden mensen te werken en mensen in een rustige omgeving tevreden te stellen" zo mijmerd Gerard Vesters. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zijn voor de vol gende etappe van hun huwelijks reis met een KLM-machine van Zürich naar Rio de Janeiro gevlo gen. Op hun trouwdag werden de prinses en haar echtgenoot naar Zwitserland gebracht in de rege- rings-Friendship. Hun plaatsen in de DC-8 van de KLM, die ene tus senlanding maakte in Zürich op weg naar Santiago de Chüe, waren naar verluidt gereserveerd onder de naam Gerritsen. Een negatief migratie-overschot, een geringe bouivactiviteit, grotere wateroverlast, toenemende werkloos heid en een record begrotingstekort drukten hun stempel op de nieuw jaarsrede welke burgemeester Welling van Waspik voor de aanvang van de vergadering maandag l.l. uitsprak. Enkele onderwerpen uit deze rede betroffen: Politie: Er werden 492 verkeersovertredingen geconstateerd (vorig jaar 331). In 13 gevallen van misdrijf werd proces-verbaal opge maakt waarvan 1 werd opgelost. Er kwamen 44 verkeersongevallen voor waarvan een groot deel op 't Vaartje. Er werden 639 (503) processen ver baal opgemaakt. Bevolking: Er werden 82 kinderen geboren, tegen vorig jaar 85. Over leden zijn 12 mannen en 15 vrouwen ingezeten zodat 't geboorteoverschot 55 bedraagt. Gevestigd hebben zich 106 personen terwijl er 131 de ge meente verlieten. Een migratie-over schot van - 25. De stijging van 30 personen bracht het bevolkingscijfer op 3816, waarvan 1976 mannen en 1840 vrouwen. Bouwactiviteit: Er kwamen slechts 34 (42) woningen gereed, waarvan 24 premie-woningen, 6 vrijetijdswo- ningen en 4 niet gesubsidieerde. 10 woningen werden afgebroken waar van 8 onbewoonbaarverklaarden. Het totaal aantal woningen bedraagt 849 waarvan 15 onbewoonbaarverklaarde. In uitvoering zijn 11 woningwetwo ningen, 3 ongesubsidieerde, 25 pre mie en 4 vrijetijdswoningen. 1967 zal een toename van ongeveer 70 wonin gen kunnen brengen omdat naast de in uitvoering zijnde woningen kunnen worden geteld de contingenten 1966 en '67, resp. 13 en 8 woningen. 102 bouwaanvragen werden ingediend waarvan er nog 16 op afdoening wachten. INDUSTRIE De haven wordt in toenemende ma te gebruikt. Kwamen er in het eerste half jaar 17 schepen binnen, in het 2e waren dit er 37. De overlast van water wordt steeds veelvuldiger. Het wordt hoog tijd dat dit gebied water- vrij wordt gemaakt en ik heb goede hoop dat een keersluis in de dam de oplossing zal zijn. Tijdsomstandighe den hebben vestiging van nieuwe in dustrieën niet in de hand gewerkt. Wel zijn uitbreidingen gereedgeko men of in voorbereiding, o.m. van Dupont de Nemours, de N.V. Pacros en de fa. Van Gorp. Per 31 december waren 39 werklozen, dit is 3 Vè'% van de beroepsbevolking. Sociale zorg: Op 31 december werd aan 56 personen bijstand verleend, waarvan in 38 gevallen de bijstand werd verleend in de vorm van ver- pleegkosten. WEEST PRIJSBEWUST! All-risksverzekering te duur Neem dan een Makelaars in Assurantiën Grotestraat 341, WAALWIJK telef. 04160 - 4131 WAALWIJK TEL. 04160 3678 PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES ■r *ri"i'iTiT*riTi ~nmnn.iVLT Minister-president Zijlstra (tevens minister van Financiën), minister Bakker (Economische Zaken) en staatssecretaris Van Son zijn bereid garanties voor leningen te geven voor de katoen-, rayon- en linnenindus trie, zo blijkt uit het antwoord van de bewindslieden op vragen van de heer Engelbertink, lid van de KVP-frac- tie in de Tweede Kamer. De bewinds lieden verwijzen wel naar het onder zoek dat bij deze industrieën wordt ingesteld om te bepalen in welke si tuatie zij verkeren.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1