waalwijkse en LAnqstRAAtse couratu In Torremolinos leeft Andalusië even onvervalst als vroeger -m SPANJE Kaatsheuvels echtpaar bezocht dochter in Tanoanivka OP VAKANTIE aan de costa del sol RUYS CO. LAAT UW VLIEGREIZEN NAAR Snel aan het Spaanse klimaat wennen... door <T moedertaal Service mL- gibraitar andalusië leeft verzorgen door: reisagenten A gezichtsbedrog pater vesters vooruitgang markt VRIJDAG 27 JANUARI 1967 ooe jn..t\i\.cjrtisvj iw. o De tcho van het Zuióen 88e JAARGANG No. 8 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40 10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Dat Spanje een wondermooi land is schreven we reeds eerder. Het is een land vol verrassingen, onvergetelijk natuurschoon in bijna alle gebieden, en steden die voor de kunstliefhebber een waar dorado zijn. Ook aan de Costa del Sol vindt de toerist alles wat zijn of haar hartje begeert, zelfs de wintersport in de Sierra Nevada. Een vakantieplaats bij uitstek aan de „zonnekust" is Torremolinos. De meeste vakantiereizigers kiezen dit vriende lijke Spaanse dorp als verblijfplaats. Van hieruit kan men prach tige excursies maken naar de omliggende steden Malaga, Granada en Gibraltar. Aan de kust kan men zich lekker „bruin laten bran den" en daar is hel menige toerist om begonnen. Toch zakken de meeste Spanje reizigers niet zo ver zuid-waarts af. De Costa Brava met Barcelona als middelpunt en Maltorca, met Palma, zijn voor De luchthaven voor de Zonnekust ligt even buiten Malaga. Een voor onze begrippen kleine en enigszins gebrekkig ingerichte airport. De Spanjaarden hebben echter begre pen dat, wil men steeds meer toe risten naar deze streek trekken, de accomodatie van de luchthaven goed moet zijn. Vandaar dat mo menteel de startbanen voor een groot gedeelte vernieuwd worden. De aankomsthal ligt geheel geschei den van de vertrekhal, zodat het de „bleekneusjes" verwonderd als men in een kleine ruimte de bagage moet zien te krijgen. Torremolinos ligt slecht enkele kilometers van de luchthaven en snel kan de reiziger dan ook in zijn hotel aan 't Spaan se klimaat wennen. De gezellige drukte in het cen trum nodigt iedere toerist als het ware uit, vluchtig zijn standplaats te gaan verkennen. Het reisbureau Ruys en Co., en Trasmundo be schikken in Torremolinos over een groot aantal eerste klas hotels, zo wel in het centrum als aan de gro te randwegen gelegen. Vindt men een hotel te druk dan kan men kie zen uit een aantal appartementen. Steeds meer mensen willen hun va kantie doorbrengen in een tweede „eigen" huis. Vooral voor een lan gere periode blijkt dit „eigen" huis voordeliger te zijn. Over deze ap partementen, die bijzonder prak tisch zijn ingericht o.a. met ijskast en elektrisch fornuis, kan Ruys en Co. in Tilburg u alles vertellen. Op onze tocht door Torremolinos bezochten wij ook Hotel Blason, 'n typisch Spaans hotel in het cen trum. Een van de receptionisten van dit hotel spreekt vrij goed Ne derlands. De heer H. Dingen, direk- teur van Ruys en Co., Tilburg, ver telde ons dat als men klachten krijgt over een reis naar Spanje de reden hiervan vaak is dat men zich in het zonnige zuiden niet „kan red den". In ieder hotel en in elke stad wordt Engels en Frans gesproken. Toeristen die alleen de moedertaal beheersen kunnen inderdaad nog wel eens met moeilijkheden te kam pen krijgen. Voor Nederlanders die in Spanje noodgedwongen hun moe dertaal moeten spreken kan Hotel Blason geschikt zijn. Een andere moeilijkheid waar men vooral in het hoogseizoen nog al eens te kampen heeft is de to tale overbezetting van de luchtha ven Malaga. De lijndiensten zijn dan vaak overboekt, zodat het voor kan komen, dat men een of zelfs meerdere dagen noodgedwongen in Malaga moet overnachten. Proteste ren bij de direkteuren van de be trokken luchtvaartmaatschappij en op de luchthaven helpt meestal wei nig. Vol is vol, daar kan met de beste wil van de wereld niemand iets aan veranderen. Boekt men ech ter een reis van een tour-operator, in dit geval N.V. Trasmundo Eind hoven, dan is men zeker van een goede verzorging. Trasmundo char tert namelijk per jaar tientallen vliegtuigen en stelt zo compleet ver zorgde reizen samen. In het vliegtuig heeft men. de bes te denkbare service, terwijl men op elke luchthaven en in elke vakan tieplaats vertegenwoordigers van Trasmundo aantreft. Hoewel men WAALWIJK - Het nieuwe jaar is nog maar amper een paar weken oud of er worden al weer vakantieplannen ge smeed. Ken grote vraag is tel kens opnieuw: waar zal de reis naar toe gaan. Die vraag is ge makkelijker gesteld dan beant woord, want het valt niet mee uit de grote hoeveelheid fol ders die men van een reisbu reau krijgt thuisgestuurt een keus te maken. De redaktie van 'De Echo van het Zuiden' zal trachten uw keuze te verge makkelijken. Evenals vorig jaar zullen er ook dit jaar weer re gelmatig reisverhalen worden gepubliceerd. Enkele maanden geleden maakte onze verslag gever in samenwerking met het bekende Nederlandse reisbu reau ,,Ruys Co." Spoorlaan 420 Tilburg en Touroperation Trasmundo uit Eindhoven een vliegreis naar de Costa del Sol (Zuid Spanje) en naar Marok ko. Over zijn belevenissen in Malaga, Torremolinos, Tanger en Agadir kunt u in een serie reisverhalen lezen. De eerste reportageop deze pagina, is gewijd aan Torremolinos, de bekende toeristenplaats aan de Costa del Sol. In een tweede aflevering kunt u lezen over Malaga, Granada en de Sierra Nevada. Een aparte reportage wordt geivijd aan Marokko. de Nederlanders bekende namen geworden. De kuststeden aan de Costa Brava zijn 's zomers vaak Nederlandse colonies. Per auto is deze Spaanse streek dan ook in enkele dagen te bereiken. Anders is het gesteld met de Costa del Sol en Mallorca. Zeker als men maar twee of drie weken vakantie heeft is men voor ver voer paar deze plaatsen op een luchtreis aangewezen. Maar wat is in deze tijd eenvoudiger en goedkoper dan vliegen. Zonder zorgen vijftien dagen van het Spaanse klimaat genieten. Een ideale vliegreis naar de Costa del Sol. Ook nu in januari en fe bruari kan een overwintering in deze streek een goede belegging zijn. Degenen die het hoog seizoen willen ontwijken kunnen met een gerust hart op elke dag van het jaar een reis naar Zuid-Span- je boeken. Een gezicht op een baai aan de Costa del Sol nilla, droog met een heerlijke geur gedronken en voorts de zoete Ma laga wijn. volkomen vrij is en ieder zijn eigen gang kan gaan is het voor velen een geruststellend gevoel als men weet dat men ten alle tijden een beroep op een Trasmundo-hostess kan doen. Vandaar ook dat Ruys en Co., naast de vluchten per lijn dienst waarbij men uiteraard ook een hotel kan reserveren de vakantiegangers die safe wil zit ten, graag een reis van een tour operator verkoopt. Torremolinos is nog steeds een dorp. Natuurlijk zijn er veel hotels, een boulevard en talloze souveniers- winkeltjes. In het centrum vindt men tientallen bars en alleraardig ste boutiques. Een van de vele nachtclubs die graag door Neder landers wordt bezocht is de club van Pia Beek. Ook de openlucht dancings, op een afgesloten feeëriek binnenplaatsje zijn bijzonder intrek. Pia Beck is niet de enige Neder landse die in Torremolinis 'n club heeft. In het hartje van het dorp exploiteren nog twee Nederlanders een gezellig café. Vallen de prijzen van de consumpties U wat tegen, loop dan eens een Spaans staminede binnen. Aan 'n grote houten toon bank drink u voor f 0,15 'n heerlijk glas wijn of een likeurtje, zo uit het vat getapt. De „tapper" met 'n grote leren schort voor, schrijft de prijs die u af moet rekenen met krijt op de toonbank. Over het algemeen is de drank in Spanje goedkoop. In tal van café's kan men, voor 50 peseta's (drie gulden) een fles champagne kopen. Wandelend door de winkel straten van Torremolinos komt men plots in een wirwar van kronkel- steegjes met wit gekalkte huisjes, kleine paleisjes met overgroeide pa tios, waartussen hoge planten en fonteinen klateren. Straatjes met trapjes waar je op strandschoeisel- nauwelijks verder kan komen. An dalusië leeft hier nog even onver valst als in vroegere tijden. Zo ziet men de vuilnisman met een grote draagmand op zijn hoofd het afval ophalen. Denkt men een feeststoet te zien aankomen dan blijkt bij na dere beschouwing dat een inwoner ten grave wordt gedragen. Het is een wonderlijke wereld in Anda lusië. In Torremolinos kan men ook de bekende volksschotel gaan proeven: de gazpacho. Dit is een zeer koud opgediende soep, bereid uit vele soorten verse groenten: tomaten, augurkjes etc. Dit gerecht kunt u zowel in de meest bescheiden ge legenheden bestellen, als in de al lerfijnste hotels. Een ander zeer populair gerecht is de vissoep. In dit vissersdorpje is het heel moei lijk de verleiding te weerstaan van de „pescaillo frito" (gebakken vis jes). In Cordova en Sevilla heeft men nog de verrukkelijke stieren- staart. Natuurlijk drinkt men ook sher ry en de obers in Torremolinos zul len niet wachten om als smakelijke hapje „chanquettes" (uiterst klei ne visjes) en ansjovisjes, die dage lijks vers worden aangevoerd, als een smakelijk hapje aan te bieden. Behalve de Jeres wijnen, droog zo wel als zoet, wordt er veel manza- De avonduren komt men in Tor remolinos goed door. Als u over dag het strand bezocht heeft is na het diner dat ook hier in de la te avonduren wordt geserveerd nog volop gelegenheid rond te kij ken. De meeste gelegenheden slui ten om 3 uur 's nachts. We schre ven reeds dat er volop gelegenheid is tot het maken van excursies. Gi braltar, vorig jaar door de douane- aktie weer eens in het nieuws, is vanuit Torremolinos goed te berei ken. Men kan iedere dag excur sies naar deze Engelse vestiging maken. Als men niet aan tijd ge bonden wil zijn, is het aan te ra den een auto te huren. Er ligt een goede weg van Torremolinos naar Gibraltar. Een bezoek aan de Catalaan-baai, Europa Point, Trafalgar Cementry, de hoogste galerijen van de rots apen is de moeite waard. De stad, die een burgerbevolking heeft van 23.090 inwoners, is gebouwd op de westelijke helling met uitzicht op de baai en de haven van Algeciras De rots is verbonden met de stad van La Linca door een laagliggende landengte ongeveer 1 mijl lang en een halve mijl breed. Het hoogste punt op de rots is 466 meter boven het zeeniveau. Ook een avondtrip naar Malaga is aan te bevelen. Over Malaga, Granada en de Sierra Ne vada leest u in een volgende afle vering meer. <32 TILBURG, SPOORLAAN 420, TEL. (04250) 31070/71 KAATSHEUVEL Het echtpaar Robben, Dr. van Beurdenstraat 26 uit Kaatsheuvel, heeft de afgelopen zomer de verre reis naar Tanganigka gemaakt. De heer en mevrouw Robben gingen hun dochter Jo, die als zuster in de Afrikaanse missie werkt, iopzoe kenZuster Robben die in 1957 tot de orde van de Witte Zusters van p.L. Vrouw van Afrika toetrad is, na enkele jaren in Algiers en Holmwood (Engeland) te hebben doorgebracht, 19 februari 1963 naar Afrika vertrokken. Haar ouders beloof den dat, wanneer zij haar Eeuwige Gelofte bflegde, ze haar in datzelfde jaar op zouden komen zoeken. De heer en mevrouw Robben 66 en 64 jaardeden hun woord gestand. De heer Rob ben, gepensioneerd onderwijzer, schreef voor ons een drietal ar tikelen over zijn Afrikaanse reis. Het eerste verhaal treft u op deze pagina aan. Toen onze dochter ]o (zuster Gau- dentisvan de Witte Zusters van O.L. Vrouw van Afrika) in 1963 naar de missie in Tanganiyka vertrok, beloofden we haar, als we daartoe in staat waren, mondeling te feliciteren, wanneer ze in 1966 haar Eeuwige Geloften zou doen. Op 21 juli deden we ons woord gestand en nam onze reis, keurig door de „Sabena" en het reisbureau Ruys en Co te Tilburg, een aanvang. Met een 4-straalmotorig vliegtuig vertrokken we te Brussel. Bij onze tussenlanding te Athene was de temperatuur aldaar 28° en 10° warmen, dan in het koude België. Dat temperatuurverschil in 3 uur tijd voelt men wel. Boven Afrika werd ons meege deeld, dat we 12.700 voet hoog za ten. Vanuit het vliegtuig hadden we in de gloed van de opkomende zon een feeërik gezicht op de aaneenge sloten wolken-'vloer' diep beneden; juist 'n schitterend sneeuwlandschap. De grote zwart-grijze vleugel naast ons stak scherp af tegen het blinkend wit in de diepte. Het was of ons ver voermiddel stilstond, terwijl het toch met een snelheid van ca. 800 km per uur door het luchtruim voortraasde, een gezichtsbedrog van jewelste. Half 9 (half 11 Ned. tijd) landden we te Entebbe en verwisselden we de grote Sabena' met een klein 2-mo- torig vliegtuig. Met ons zevenen en de piloot waren alle plaatsen bezet. Boven het Victoria Meer, een der grootste meren ter wereld, speelden hevige rukwinden ons voertuig danig parten. Echt een tocht om luchtziek te worden. Ofschoon we daar geluk kig geen last van hadden, waren we toch maar blij, dat we op het vlieg veld van Mwanza voet aan wal kon den zetten. Pater Vesters stond ons op te wachten, een 'stevige handdruk' en 'n welgemeend hartelijk welkom in Tan zania en het ging op weg naar de 5 km verder gelegen stad. Na bij de zusters wat op verhaal te zijn geko men, stond de auto voor en mijn oud- leerling liet ons de stad en omgeving zien rijdend op hobbelige stoffige wegen. Een tegenligger kondigde zich als een stofwolk aan en dan gingen vlug de portieren en ramen dicht. Op het hoogste punt, bij het retraitehuis van de Paters Jezuïten, hadden we een prachtig gezicht op stad en meer. Om infiltratie van slechte invloeden tegen te gaan, moet iedere bezoeker van Tanzania zich in de plaats van aankomst laten inschrijven. De vol gende morgen was onze gids ons daarbij behulpzaam. Hij bracht ons nog even naar zijn kerk, die hij enke le weken geleden aan 'n ander moest afstaan. Hij had de mooiste kerk van het bisdom Mwanza. Daarin hangt de mooie kruisweg, die lang geleden prijkte in de oude St. Janskerk te Kaatsheuvel en als eerste kruisweg in de St. Jozefkerk. In mei a.s. viert de ze joviale Pater, te midden van zijn parochianen in Nyantakubwa, zijn zilveren priesterfeest. Missieminded Kaatsheuvel zal hem dan ook niet vergeten. De Tanzaniaan begint de laatste jaren in te zien dat wetenschap on ontbeerlijk is om vooruit te komen. De landbouw, primitief nog beoefend kan hem, gezien het ongunstige kli maat, slechts een 'karige boterham' bezorgen. De grond is wel vrucht baar, doch de neerslag is onregelmatig verdeeld - 5 maanden 'n overvloed van regen en 7 maanden geen drup pel. Hier volgen de gegevens, ons door Pater Overste in Kakonko verstrekt, van januari tot en met augustus '66. Januari: 10 dagen met véél regen, fe bruari 14 dagen; maart 16 dagen; april 19 dagen en mei 2 dagen. Na dien geen drup en dat houdt zo aan tot november. Omdat 't vorig jaar de droogte reeds in mei inviel, was dat funest voor de landbouw. Bij ons be zoek vernamen we, dat de doorsnee hutbewoner het met één maaltijd per dag moest stellen en hij slechts 's avonds zijn pap, erwten, bonen of aardappelen kon eten. De vruchten, zo nodig voor de ge zondheid, worden op de markt ver kocht. Er moet toch een weinig geld binnen komen. De katoen wordt bij 't marktplein opgekocht door Aziaten (deze hebben de handel nog in han den) om, na verzonden te zijn naar Dar Es Salaam, met zeer veel winst verhandeld te worden. Steeds meer hutbewoners staan be gaafde kinderen af voor studie, wat een goed teken is. 't Globaal over zicht van het onderwijs in Tanzania: Lagere schoolklas 1 - 4Uitgebreid lagere school: klas 1-8 (vanaf 1 ja nuari 1967, 1 - 7); Secondary school (meisjes en jongens) klas 9-12. Cambridge Certificaat: klas 13 - 14; Higher Cambridge Certificaat Semi nary: 9-14, Social Training Centre. (wordt vervolgd) Bij dé foto: De heer en mevrouw Robben met links hun dochter Johanna Robben en rechts hun nicht Ria Kemmeren

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9