wAAlwijkse en UnqstRaatse couRAnt O LANCO St assal B. EN W. STELLEN VERHOGING BELASTINGEN EN WATERTARIEVEN VOOR ^Qrinóeó ^Beatrix viert morgen 29óte verjaardag J. 0VERSBERG WAALWIJK - De gemeentebegroting voor 't dienst jaar 1967 van de gemeente Waalwijk is aan de raads leden aangeboden. B. en W. zijn er niet in geslaagd om een evenwicht tussen de geraamde inkomsten en uitgaven te bewerkstelligen. De uitgaven overtref fen de inkomsten met een bedrag groot f 520.700,-. Een aanzienlijk tekort, dat nog groter zou zijn ge weest, als niet tot een bedrag van f 124.694,- beschikt was over de algemene en over de saldireserve, te we ten twee-dertigste gedeelte hiervan, zoals is geschied in de primitieve begroting 1966. Aan de Minister van Binnenlandse Zaken zal een aanvullende bijdra ge uit het gemeentefonds moeten worden gevraagd, daar de gewone geobjectiveerde uitkeringen uit het gemeentefonds ontoereikend zijn gebleken om hét uitgaven-accres on te vaneen, zo lezen we in het toe lichtend schrijven van het college. De raad wordt Tekort van ruim 5 ton Waterbedrijf dan ook voorgesteld om tegelijkertijd met de vast stelling van de begroting een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds aan te vragen, tot een zodanig be drag als nodig is om de gewone dienst sluitend te maken. Het staat echter nog niet vast dat de gemeen te voor toekenning van deze bijdrage in aanmerking zal komen. Bij de toekenning van een aanvullende bijdrage zal rekening worden gehouden met de in voorgaande jaren ontstane tekorten. Voorziene of gebleken tekorten kunnen niet leiden tot toekenning van een aanvullende bijdrage. Er zal sprake moeten zijn van een tekort van structurele aard; de inkom sten van de gemeente zullen over een reeks van ja ren tekort moeten schieten om te voorzien in de dek king van de uitgaven. Hierbij zullen de plaatselijke I belastingen en tarieven mede in ogenschouw worden genomen. Sociale dienst Belastingen Zwembad m 1 Dinsdag, 31 januari, hoopt onze kroonprinses haar 29ste verjaardag te vieren. Een verjaardag die dit maal niet staande op een paleisbordes of met een drukke ontvangst kan worden gevierd, maar rustig in de huiselijke kring wordt doorgebrachtomdat h.k.h. in april haar baby verwacht. In grote spanning ziet heel Nederland uit naar die vöorjaarsdag, waarop de trompetten van de herau ten uit het verleden en de nuchter tikkende telex uit het heden de blijde mare zullen verkondigen. En dan zullen de traditionele kanonschoten en de moderne radio-omroeper ons vertellen of er een prinsesje of eindelijk - na 1851 - weer een prinsje is geboren Wij hebbben er vrede mee, dat nrinses Beatrix haar verjaardag in rust en stilte moet gedenken. De be tuigingen van aanhankelijkheid kunnen wachten. Belangrijk is dat de a.s. moeder het goed zal maken. In deze dagen wensen wij haar en haar man het al lerbeste toe. vragen brillen van B.enW. van Heusden akkoord met grenswijzigingen Raad Drunen vergadert dinsdag De MAANDAG 30 JANUARI 1967 88e JAARGANG No. 9 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent VAn het Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adups „ECHO" Begroting dienstjaar 1967 gemeente Waalwijk is niet sluitend (van onze verslaggever) „Het gaat immers niet aan om de uitgaven voor het komende jaar vast te stellen en het Rijk de rekening te presenteren voor het sluitend maken van de begroting zonder zelf de mid delen, hoe beperkt ook, tot verster king van de budgettaire positie van de gemeente te benutten. De gemeen teraad heeft in deze een eigen ver antwoordelijkheid en uit hoofde van zijn budgetrecht tot taak om zorg te dragen, dat het evenwicht in de jaar lijkse begroting wordt bewaard. Dit impliceert, dat bij het toevoegen van nieuwe uitgaven aan de begroting c.q. het verhogen van bestaande uitgaven tegelijkertijd de hiertoe vereiste dek kingsmiddelen zullen moeten worden aangewezen" t zo schrijven B. en W. in deze toelichting. Het thans voor de dienst 1967 geraamde niet on aanzienlijke tekort van ruim een half miljoen gulden vindt in hoofdzaak zijn oorzaak in een aantal factoren waarop wij hier nader zullen ingaan. Men zal rekening moeten houden met een vermindering van de garan tie-uitkering welke de gemeente sinds 1960 ontvangt op grond van de fi nanciële verhoudingswet. Dit bete kent dat rekening gehouden moet worden met een vermindering van f. 280.000, - ten opzichte van 1965. Een gelukkige omstandigheid is even wel, dat te beginnen met 't jaar '66 aan de gemeente Waalwijk een uit kering wordt gedaan uit het gemeen tefonds op grond van het „Besluit voorlopige verfijning algemene uit kering kleinere stedelijke gemeen ten". Volgens dit besluit ontvangt de gemeente een bedrag per inwoner be rekend volgens een bepaalde formule, afhankelijk van het inwonertal. In 1967 zal een uitkering genoten wor den van f. 98.560, - Een andere factor is het ten enemale tekort schieten van de uitkeringen uit het gemeentefonds om het normale uit geven accres van de gemeente op te vangen, de snelle groei van de ge meente, alsmede de stijging van kos ten op allerlei gebied, die, een snelle uitzetting van de financiële middelen vergen, waarin slechts in beperkte mate wordt voorzien door de stijging van de uitkeringen, die op zichzelf niet onbelangrijk is geweest (600- duizend gulden). Daarbij komt dan ook nog het ongunstiger worden van de resultaten van de exploitatie van de gemeentebedrijven met een bedrag van f. 85.000, -exclusief het na delig saldo van de gemeentelijke so ciale dienst. Voor het waterbedrijf was in 1966 een voordelig saldo van f. 23.880, - begroot, voor 1967 een nadelig saldo van f. 11.107,-. De in de laatste OF SWITZERLAND Lanco is een fabrieksmerk. Wilt U weten wat het ver schil is tussen een fabrieks merk en een handelsmerk? Komt U dan eens praten met Uw HORLOGER-JUWELIER Past. Kuijpersstraat 24 Waalwijk - Tel. 2292 Wij geven ook zilverzegels. jaren tot stand gekomen vernieuwin gen en veranderingen van het water bedrijf, welke grote investeringen hebben gevergd, hebben enerzijds tot resultaat gehad, dat de toekomstige watervoorziening van de gemeente voor tal van jaren is verzekerd, an derzijds zijn hierdoor de exploitatie resultaten in ongunstige zin beïn vloed. B. en W. achten het daarom noodzakelijk, dat de tarieven aan de gestegen kosten worden aangepast. Het niet meer in exploitatie zijnde badhuis levert nog een nadelig saldo op van f 9.350,-, het geen wordt veroorzaakt doordat de kapitaallasten van het gebouw nog volledig in de ex ploitatie moeten worden opgenomen, zolang het gebouw geen andere be stemming heeft. Voor het slachthuis wordt een batig saldo van f. 638, - verwacht. Hoe groot het nadelig sal do van de vleeskeuringsdienst zal zijn kan nog niet worden beraamd, aan gezien de tariefsverhoging van de keurlonen nog niet door de Kroon is goedgekeurd. Van het woningbedrijf wordt een gunstig saldo van f. 21.950,- ver wacht, hetgeen zijn oorzaak vindt in de dooriverking van de algemene huurverhoging per 1 januari 1966. Het nadelig saldo van de Hypotheek bank is geraamd op f. 6480, - (vo rig jaar 4330, - hetgeen door de stijging van de rentevoet wordt ver oorzaakt. Ten aanzien van het sport- parkbedrijf kan worden opgemerkt, dat 't nadelig saldo van f. 169.337,- grotendeels wordt veroorzaakt door de jaarlijkse kapitaals-lasten. Deze vloeien voort uit de omvang rijke investeringen, die de sportpar ken 'Olympia' en 'Elzenhoven' heb ben gevergd, te weten tot een bedrag van f. 80.734, - Voor het elektrici teitsbedrijf is een voordelig saldo van f. 07,702, - geraamd. De bedrijfsre sultaten nopen vooralsnog niet tot 'n Ivrst'uctuering van de tarieven, hoe wel hier ten aanzien van het elektri citeitsbedrijf, gelet op de stijging van de loon- salarispost, op den duur niet aan voorbij gegaan kan worden. B. en W. delen mee dat als het aardgas wordt gedistribueerd, nieuwe tarieven zullen gelden en de reduktieregeling zal worden afgeschaft. De nadelige saldi van het grondbe drijf worden bijgeschreven op de boekwaarden van de gronden, die in dit bedrijf zijn ingebracht, zulks in de verwachting dat de waarde van de terreinen bij verkoop zal worden gerealiseerd. Deze boekwaarde be droeg per 1 jan. '67: f. 21.750.000,-. De gemeentelijke sociale werkplaats zal een klein nadelig saldo opleveren, te weten f. 2744,- tegen f. 11.559,- in 1966, hetgeen voornamelijk ver band houdt met de te verwachten stij ging van de loonopdrachten. B. en W. schrijven dat het accres in de uitgaven van de gemeentelijke sociale dienst onder de werking van de Algemene Bijstandwet, die 1 janu ari 1965, inwerking trad, onmisken baar is. Werd bij de primitieve be- grotr'ng 1966 een nadelig saldo ge raamd van f. 760.102, - de werke lijke uitgaven over 1965 en 1966 be- dioegen resp. f. 837.285,- en f. 1.044.978,-. Thans wordt een nadelig saldo geraamd van 997.400 gulden hetgeen, gelet op de uitkomst van 1966, waarschijnlijk nog zal moe ten worden verhoogd. In het alge meen kan deze sterke stijging van de uitgaven worden toegeschreven aan de toeneming van het aantal te ver zorgen personen en vooral door de stijging van de verpleegprijzen van instellingen, inrichtingen, bejaarden centra enz. De ten laste van de gemeente ko mende uitgaven (f. 63.940, - voor het onderwijs kunnen als verhoogde uitkering uit het gemeentefonds wor den geraamd. Een grote post is het doorwerken op de gewone dienst van de kapitaalslasten van het in uitvoe ring zijnde omvangrijke havenproject, wat tot nu toe een investering heeft gevergd van f. 6.371.185,-. Voor dit jaar is f. 448.803,- geraamd. Voor subsidies is een bedrag van f. 458.802,- geraamd, tegen 396.970 gulden in 1966. De stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door een verhoging van het voor de Waalwijk- se muziekschool aanvankelijk op de begroting 1966 uitgetrokken bedrag van f. 51.168,- tot f. 88.343, - B. en W. delen mee dat alle jaar lijkse en tot wederopzegging toege kende subsidies nog eens kritisch zijn bekeken. Het geven van een verklad- ring ten aanzien van het deficit van de aangeboden begroting, zo schrijven B. en W., is uiteraard niet voldoen de. Ook de lijnen, waarlangs enige verbetering in de budgettaire positie van de gemeente kan worden bereikt, moeten duidelijk worden getrokken. Het eigen belastinggebied van de ge meente, hoewel niet van grote om vang, is allerminst te verontachtza- men. Een gemeente komt eerst dan in aanmerking voor toekenning van een aanvullende bijdrage, indien tevoren haar inkomstenbronnen tot een „re delijk peil" zijn opgevoerd. Onlangs zijn de normen bekend geworden, welke zullen worden ge hanteerd bij de beantwoording van de vraag of de gemeente, die aanspraak meent te kunnen maken op een aan vullende bijdrage uit het gemeente fonds, haar belastingen tot een rede lijk te achten peil heeft opgevoerd, te weten de straatbelasting, 20!% voor gebouwde eigendommen en 10% van de belastbare opbrengst voor de onge bouwde eigendommen. Deze percen tages bedragen thans resp. 12 en 6. De verhoging brengt een netto meer opbrengst van f. 80.000,- op. De rioolbelasting bedraagt thans gemid deld f. 59,- per aansluitbaar perceel per jaar. Voorgesteld wordt een ver hoging van f. 10, per perceel het geen bij 5000 aansluitingen een meer opbrengst betekent van f. 50.000, - De reinigingsrechten zullen f24, - per emmer per jaar moeten bedragen. Dit betekent een verhoging van 25 procent. De meeropbrengst zal dan f. 35.600, - bedragen. De opcenten voor personele belas ting zullen gemiddeld 200 opcenten op de hoofdsom moeten bedragen. Een verhoging tot 200 opcenten zou een meeropbrengst te zien geven van f. 20.000, - Door de „legesveror dening te verhogen wordt ook een meeropbrengst van f. 20.000, - be oogd. De tarieven voor het zwembad worden eveneens verhoogd. Deze ver hogingen variëren tussen de twee en drieëneenhalve gulden per abonne ment. Ook zal de verordening op de heffing van precariorechten worden herzien. Als de raad met de voorstel len van het college akkoord gaat zul len de verhogingen een meerop brengst van f. 231.450, opleveren. Opticiën - Horloger Juwelier Stationsstr 88, Waalwijk, tel. 3037 „Wij ontveinzen ons niet, dat de hier bedoelde belastingvoorstellen 'n verzwaring van de belastingdruk voor de inwoners van onze gemeente bete kenen. Zij zijn evenwel noodzakelijk om in samenhang met en ter verkrij ging van een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds, een evenwicht te verkrijgen in de gemeentebegro ting. Dan ook zal het mogelijk zijn om de brede subsidiebasis, onver plichte uitgaven - te handhaven, waarbij vele en veelsoortige plaatse lijke belangen zijn betrokken. Wij vertrouwen dat u ons ten aanzien van het geschetste financiële beleid zult willen volgen. Alleen dan zal 't voor uitstrevende bestuur van de na-oor- logse tijd kunnen worden voorgezet", zo schrijven B. en W. in de toelich ting tot de leden van de raad. Deze voorstellen zullen tijdens een speci aal hiervoor bestemde vergadering in februari worden behandeld. Burgemeester en wethouders van de gemeente Heusden, willen het provinciaal bestuur berichten, ac- coord te gaan met de voorgestelde grenswijziging, die voorkomt uit 'n plan tot gemeentelijke herindeling van het Land van Heusden en Al- tena. Het grenswijzigingsplan houdt in: het toevoegen van de kerkdorpen Heesbeen en Doeveren, behorende tot de gemeente Eethen, tot de ge meente Heusden. Beide dorpen zijn geheel op de stad georiënteerd, t De geografische ligging ten zuiden J van de Maas Eethen ligt er ten noorden van maakt dit verder aceptabel. De andere gemeenten in het Land van Heusden en Altena moeten ook voor 1 maart hun visie over het plan bekend maken. DRUNEN Dinsdagavond komen de leden van de raad van Drunen ten gemeentehuize bijeen voor het houden van een openbare verga dering. Burgemeester mr. L. Stie- ger zal aan het begin van de avond een overzicht geven van de gang van zaken in 1966. Op de agenda staat verder o.m.: Medewerking aan de Alb. Schweit- zersohool en de St. Jozefschool; Voorstel tot het verlenen van ga rantie t.b.v. particuliere woning bouw; Voorstel tot wijziging van de sala- risverordening, van de politiever ordening; Voorstel tot verkoop van grond; Behandeling van de begrotingen voor het dienstjaar 1966.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1