waaLwij kse en lAnqstRAAtse couRAnt ampo BURGEMEESTER MR H. STIEGER IN NIEUWJAARSREDE: OPEN OOG Loop dor bevolking in gemeente Drunen BKonchiletten VRIJDAG 3 FEBRUARI 1967 88e JAARGANG No. 10 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adces „ECHO" DRUNEN - Bij de aanvang van de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar, afgelopen dinsdag, heeft burgemeester mr. H. Stieger van Drunen, een terugblik geworpen op de voornaamste activiteiten, die in de gemeente Drunen in het afgelopen jaar zijn ontplooid. ,,Het afgelopen jaar is voor onze gemeente een weinig spectaculair jaar geweest"aldus mr Stieger in zijn rede. „De wo ningbouw en ook de uitvoering van een aantal urgente werken bleef achter bij de behoefte. Wel werd in het afgelopen jaar veel voor bereidend werk verricht, vooral ten aanzien van de uitbreidingsplan nen West en Vennen-Oost. Een en ander heeft tot resultaat dat dit jaar in West een grote bouwactiviteit verwacht mag worden, ter wijl eveneens de eerste fase van ons plan Vennen-Oost in uitvoe ring zal komen. Naast de te verwachten woningbouw mag rekening gehouden worden met de aanvang van de bouw van de nieuwe ULO- school. Daarnaast staan op het program enige wegen- en straat verlichtingsprojectenterwijl enige sport- en recreatie objecten ver der voorbereid zullen worden. Situatie op arbeids markt baart nog geen zorgen Uit de verslagen van de verschillen de sectoren van het bedrijfsleven, als mede uit de cijfers die betrekking hebben op de werkgelegenheid, mag geconcludeerd worden dat de situatie van de arbeidsmarkt ter plaatse ge lukkig nog geen zorgen baart. De sa menwerking van zes gemeenten in de Midden-Langstraat kreeg een wette lijke grondslag nu de gemeenschappe lijke regeling voor het Stadsgewest Waalwijk werd goedgekeurd. Zoals bekend is de gewestelijke raad inmid dels met zijn werkzaamheden begon nen. Gaarne wil ons gemeentebestuur door middel van zijn vertegenwoordi gers in deze raad en in het dagelijks bestuur, een positieve bijdrage leve ren aan deze samenwerkingsvorm. Met voldoening mag ik voorts ver melden de activiteiten van de vele or ganisaties en verenigingen die onze gemeenschap bezit. Ik denk hierbij aan sporttoernooien, manifestaties, agrarische dagen etc. De sportraad, nieuwe stijl, werd geïnstalleerd en nam reeds verschillende goede initia tieven. Van de activiteiten van deze raad en de reeds langer bestaande jeugdraad mag nog veel verwacht worden. Ons gemeentebestuur wil door het uitbreiden van accomodaties en het verruimen van subsidies aan activiteiten op gebied van jeugdwerk. De binnenlandse afzet in de scheeps- schroevensector neemt af doordat ons land achterblijft in de scheepsbouw. De export nam daarentegen iets toe, waardoor de teruggang op de natio nale markt kon worden gecompen seerd. In de sector halffabrikaten werden grote belemmeringen onder vonden aan de Duitse grens, waar 'n wijziging in de uitleg van de douane tarieven tijdelijk de gehele uitvoer van messingstaven stillegde. Het stij gende loonniveau maakte de concur- rentie-positie steeds moeilijker. Dit jaar zal een begin gemaakt worden met de geleidelijke overplaatsing van de Nederlandse Koperbuizenfabriek van Leiderdorp naar Drunen. In deze fabriek werken thans 150 personen. In de tweede helft van het jaar hoopt men de nieuwe aluminiumwalserij in bedrijf te nemen; de afronding van het aluminiumbedrijf. De woning stichting heeft thans 20 woningen in aanbouw; overwogen wordt in 1967 nog een aantal woningen te bouwen. Vissers' Wegenbouw en Aanne mersbedrijf N.V. vermeldt dat de be haalde resultaten over 1966 niet on gunstig zijn, maar dat anderzijds in vergelijking met 1965 een aanzien lijke teruggang te constateren valt. De hoogte van het eindresultaat is in belangrijke mate beïnvloed door de nog altijd aanhoudende kostenstijgin gen, die mede gelet op de verscherp te concurrentie en wettelijke bepalin gen, onverhaalbaar blijken te zijn. Dat het netto eindresultaat een terug gang te zien geeft in vergelijking met 1965 moet naar de mening van de di rectie in hoofdzaak worden gezocht in de verhoogde concurrentie in de we genbouwsector, die 'n gevolg is van de liquiditeitspositie van Gemeenten, Rijk en Provincie waaruit een nog steeds voortdurende bestedingsbeper king resulteert. Voor 1967 verwacht men een nog verdere terugloop van de wegenbouwactiviteiten, tenzij de overheid erin slaagt de liquiditeits positie van de publiekrechtelijke or ganen te verbeteren. Schoen- leder industrie Over het algemeen waren de Dru- nense schoen- en lederwarenfabrie ken in het afgelopen jaar redelijk van orders voorzien, hoewel de gang van zaken in de Nederlandse schoenin dustrie niet bijzonder rooskleurig was. Over de ontwikkeling in 1967 in de schoen- en lederwarenindustrie kan op dit moment nog weinig gezegd worden. Ook plaatselijk zal deze tak van nijverheid zich moeten aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden en alle zeilen moeien bijzetten om zich te handhaven. Voor zover mijn infor maties reiken ziet het er momenteel nog niet zorgelijk uit in de meeste Drunense bedrijven. De drie confectie-ateliers zijn zeer tevreden over de resultaten in het af gelopen jaar. De verwachtingen voor het jaar 1967 zijn hoewel iets min der hoog gespannen, toch hoopvol. In de confectiebedrijven werken momen teel 140 personen; meest vrouwen en meisjes. Ook in het afgelopen jaar werden weer enige nieuwe winkels geopend; andere bestaande zaken kwamen tot uitbreiding en modernisering. Het winkelcentrum Plataanplein werd 9 juli officieel geopend. Opvallend is de positite van Drunen vergeleken bij de andere gemeenten in het gebied Burgemeester Stieger van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord-Brabant. Blijkens cijfers, onlangs in de jaarrede van de voorzitter vermeld, constateert men alom in het gebied sinds 1960 een absolute daling van het aantal zaken tegenover een stijging van de bevol king. Slechts in onze gemeente valt, aldus bovengenoemde bron, de groei van het inwonertal samen met een toename van het aantal detailhandels zaken. Evenals 1965 was het afgelopen jaar voor wat het weer betreft een minder gunstig jaar. Het voorjaar was laat en koud en in de zomermaan den viel er abnormaal veel regen. Een en ander was van invloed op de melkproduktie. Ook de opbrengst van granen en suikerbieten was aanmer kelijk lager dan normaal. De prijzen van melk en rundvlees waren over 't algemeen goed. Afgezien van de mond- en klauwzeer epidimie die ove rigens in deze gemeenten slechts op enkele bedrijven geconstateerd werd, is 1966 voor de varkenshouderij een goed jaar geweest. Gezien de bedrijfs- grootte zou enige uitbreiding van de varkenshouderij zeker op zijn plaats zijn in onze gemeente, zo werd mij van deskundige zijde verzekerd. De ruilverkavelingswerkzaamheden maakten een goede voortgang. Aan credieten werd in 1966 voor niet minder dan f. 6.200.000,- geïnves teerd in het gebied. Thans is ca. 66 procent van het totaal voor deze ruil verkaveling beschikbare bedrag ver werkt. In onze gemeente kwam ge reed het waterinzetgemaal ten noor den van het Drongelse Kanaal ge naamd „Loonse Vaart". Twee boer derijen kwamen nagenoeg gereed, ter wijl in dit jaar nog een tweetal boer derijen gebouwd zullen worden. In dien de boerderijbouw in zijn geheel gerealiseerd is, zullen er op een to taal van 40, 11 bedrijven uit onze gemeente verplaatst zijn. Voor beëin diging van bedrijven met medewer king van het z.g. „ontwikkelings- en „WERKEN IS ZALIG, NIETS DOEN IS BETER" Voor velen is dit geen onbekend gezegde en toch accepteert men het niet, wanneer iemand niet werkt. Is er in onze omgeving zo'n man, dan is hij een dankbaar object om over te praten. Met verwijt hem gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel voor zijn eigen gezin waar toe hij behoort. Opmerkingen als: „die, die is altijd ziek of hij is te lui dat hij uit zijn ogen kijkt enz." behoren zo tot de dagelijkse praatjes Natuurlijk, U mag dat zeggen, U werkt altijd en mocht U door omstandigheden gedwongen als eens een keertje werkloos zijn, dan probeert U zo vlug mogelijk ander werk te krijgen. U hebt wel verantwoordelijkheidsgevoel en vindt, dat het een plicht is om te werken en dat U recht hebt op arbeid Is dit zo, hebt U werkelijk verantwoordelijkheidsgevoel of lijkt het alleen maar alsof? Behoort U niet tot de mensen, die hun werk beginrien met het schietgebed „Jongens, rustig aan vandaag"want samen lijn trekken, dat mag wel, dat staat stoer en die niet mee wil doen, wordt gedwongen of buitengesloten. Durft U nu nog volmondig „ja" te zeggen, wanneer U gevraagd zou worden of U verantwoorlijkheid voelt voor Uw gezin? Hebt U zich wel eens afgevraagd of U Uw gezin of het gezin waartoe U behoort of Uw medemens niet tekort doet door deze rustig-aan-van- daag-houding"Misschien haalt U nu de schouders op en zegt 'hoezo'. Hebt U er nooit bij stilgestaan, dat het loon een onderdeel van de kosten is en dat minder produkten maken dan U kunt, een stijging van de loonkosten per produkt meebrengt, wat weer prijs verhoging tot gevolg heeft. Deze prijsverhoging betekent dan weer dat U voor U inkomen minder kunt kopen. Doet U Uw gezin dan niet tekort en niet alleen Uw gezin of het gezin waartoe U behoort of Uzelf, maar de gehele samenleving? Op de gevolgen van het rustig-aan doen voor de samenleving zal een volgende keer worden teruggekomen. P. J. M. DE KONING, Waalwijk Het inwonertal van de gemeente Drunen steeg in 1966 van 10.048 op 1 januari tot 10.268 op 31 december, een toename van 220 (vorig jaar 584). Er was een geboorteoverschot van 210 (229) en een vestigingsoverschot van 10 (v.j. 355) Er overleden 39 personen; er werden 228 geboorten geregistreerd, terwijl er 81 huwelijken werden voltrokken. WONINGTOESTAND Het aantal woningen te Drunen bedraagt 1.879 te Elshout 354 totaal dus 2.233. Er werden 20 woningen gesloopt. Het aantal in geschreven woningzoekenden bedraagt 320 (v.j. 230). Aantal sa menwoningen 54. Het aantal ingeschreven vreemdelingen bedraagt 253 (v.j. 272). saneringsfonds" bestaat in deze ge meente zeer weinig belangstelling. Tot op heden zijn er slechts 5 geval len met goed gevolg behandeld. Met de voltooiing van de ruilverkaveling in het verschiet, biedt de landbouw - mits beoefend in goed opgezette bedrijven en door vakbekwame men sen - in onze gemeente nog goede perspectieven. Tuinbouw Ondanks de hiervoren vermelde minder gunstige weersomstandighe den is het afgelopen jaar voor de tuinbouw in deze gemeente een be vredigend jaar geweest. Zowel de vollegrondsprodukten als de glasteel ten brachten redelijke prijzen op. De produktie steeg van f. 1.085.000,— tot f. 1.978.000,- een vermeerde ring van bijna 10 procent. Deze pro- duktiestijging is deels een gevolg van een uitbreiding van het glasareaal met circa 2 ha. In het afgelopen jaar zijn er 4 bedrijven ontmengd, 3 hier van hebben de gronden bij huis ge concentreerd gekregen met financie ring voor de bouw van een waren huis. Eén bedrijf kreeg een kavel in het tuinbouwgebied. De reële inkomstenstijging in de tuinbouwsector binnen de gemeente Drunen kan gesteld worden op circa f. 60.000, -Geconcludeerd kan worden dat de tuinbouw hier gezond en levenskrachtig is. De Drunense veiling bereikte een omzet van f. 6.504.620, - Een om zetstijging van 1 Vz procent vergele ken met vorig jaar. De meeromzet van 1965, die bijna f. 1.200.000,— bedroeg, is dus niet alleen behouden maar zelfs nog gestegen. 33 procent van de totaal-omzet is afkomstig uit onze gemeente. Zoals bekend zijn plannen voor een nieuw en goed geoutilleerd veiling complex in een vergevorderd stadium. Deze veiling, straks de enige in Noor delijk Noord-Brabant, heeft goede toekomstkansen en gehoopt mag wor den dat de bouwplannen, - mogelijk gesteund door een E.E.G.-subsidie, waarvoor nog zeer onlangs de aan dacht van de Minister van Landbouw is gevraagd - spoedig werkelijkheid zal worden. Toerisme Het totaal aantal overnachtingen in 1966 bedroeg ruim 125.000. Hier van kwamen voor rekening van ons kampeercentrum 'De Klinkaert' ruim 112.000. Verder in hotels 4.500 en bij particulieren en op andere ge meentelijke terreinen ruim 9.000. Een tweetal toeristische rijwielpaden werd aangelegd door het natuurgebied. De werkzaamheden aan de roeivijver vor deren zodanig dat dit voorjaar de beplanting zal worden aangelegd. Onze gemeente zal straks beschikken over een prachtig watergebied in de onmiddellijke omgeving van het re creatiecomplex. Het gemeentelijk zwembad mocht 62.606 bezoekers re gistreren. Het gemiddeld aantal be zoekers per dag was 500, terwijl op een topdag (11 juni), 2700 bezoe kers werden geregistreerd. Door de zgn. Werkgroep Loonse- cn Drunense Duinen worden momen teel basisgegevens verzameld om in samenwerking met o.a. Staatsbosbe- heer, Vereniging tot behoud van Na- tuurmonumenten in Nederland en de Provinciale Planologische Dienst te komen tot een accommodatieplan voor recreatie van het hele gebied. Voor het steeds voorschrijdende euvel van j de zgn. snipperverkaveling van het natuurgebied in onze gemeente, werd nog geen bevredigende oplossing ge vonden. Ons College streeft even wel ernstig naar een indammen van dit probleem via een positieve bena dering. Voorstellen dienaangaande zullen U over enige tijd bereiken. Woningbouw In het afgelopen jaar kwamen ge reed: 7 premiewoningen en 40 vrije sector woningen. Dit aantal wijkt in sterk-ongunstige zin af van de getal len in vorige jaren (210 resp. 122) en geeft tevens een verklaring van de geringe toename van de bevolking over '66. De oorzaken van deze te ruggang zijn naar mijn mening: a. het feit dat 't contingent woning wetwoningen voor '66 reeds via de bouwstroom in '65 werd op geleverd, zodat dus geen enkele woningwetwoning gebouwd kon worden b. de geringe belangstelling van de zijde van beleggers en particulie ren voor woningbouwprojecten in de vrije- en premiesector, een en ander ten gevolge van de geste gen rente-voet; c. het niet tijdig aankomen van de vereiste goedkeuringen voor uit breidingsplannen met name West II, waardoor in het vorig jaar slechts een beperkt aantal bouw terreinen beschikbaar was De inspanningen dezerzijds hebben een maand geleden geresulteerd in de goedkeuring van het crediet voor bouwrijpmaken van een gedeelte van uitbreidingsplan West, zodat thans met de werkzaamheden is aangevan gen en de gemeente de beschikking krijgt over bouwterreinen voor ruim 150 woningen. Over de bestemming van deze terreinen zijn reeds bespre kingen gaande en hopen wij U spoe dig nadere voorstellen te doen. In uitvoering zijn momenteel: 35 premie woningen, 20 woningen in de vrije sector en 9 bejaardenwoningen. Op dit moment valt nog niet met zekerheid te zeggen of de bouw van onze woningwetwoningen dit jaar in hei kader van een zgn. twee-jaarlijk se bouwstroom gerealiseerd kan wor den. De goedkeuring van de Provin ciale Directie Volkshuisvesting op de ingediende plannen moet nog afge wacht worden. Slechts indien deze goedkeuring verkregen kan worden zal dit jaar een redelijk aantal wo ningwetwoningen gebouwd kunnen worden. Indien dit onverhoopt niet het ge val zal zijn, zullen wij noodgedwon gen terugvallen op 't ons toegewezen basiscontingent van 33 woningen. Het behoeft geen betoog dat ons ge meentebestuur op dit punt bijzonder waakzaam is en het uiterste doet om, in samenwerking met de gemeenten Loon op Zand en Heusden, te berei ken wat mogelijk is. De uitvoering van de eerste fase, aanleg aardenbaan inclusief bouw van een tweetal viaducten, van het traject Nieuwkuijk-Waalwijk in de gemeen te vordert goed. Verwacht mag wor den dat deze werkzaamheden over 'n aantal maanden voltooid zullen zijn. De uitvoering van de tweede fase, 't aanbrengen van de verharding en ver legging van de Lipsstraat, is afhanke lijk van de beschikbare middelen. Ge hoopt mag worden dat door de pro vincie voldoende financieringsmidde len gevonden kunnen worden om dit voor streek en gemeente zo urgente werk spoedig te kunnen voltooien. Financiën De investeringen zijn als gevolg van de heersende krapte op de kapi taalmarkt en de tengevolge daarvan voorgeschreven centrale financie ring gezakt tot een peil, dat in de laatste 15 jaar niet meer werd be reikt. Het staat echter vast dat in de komende jaren nog een aanzienlijk investeringsplan zal moeten worden uitgevoerd wil de gemeente niet al leen het groeitempo van de na-oor- logse jaren behouden maar ook haar voorzieningspeil zoals nodig, regel matig opvoeren. Ook 't voor verwerven en bouwrijpma ken van gronden in uitbreidingsplan Vennen-Oost zal de komende jaren een aanzienlijk bedrag vereist zijn. Verwacht mag worden dat de uitvoe ring vcm deze plannen en de daarme de gepaard gaande investeringen, ge zien de gezonde financiële positie van onze gemeente, binnen de moge lijkheden ligt", aldus burgemeester mr H. Stieger. VAri het Zuióen 1966 was voor Drunen een weinig spectaculair jaar« I iÉSral! i BIJ VERKOUDHEDEN HIERTOE GERECHTIGD VOOR VADER, MOEDER EN KIND HoestdronU in fabletvorm.95ct

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5