waalwijkse en LanqstRaatse couRarit Bruto loonstijging van tegen prijsstijging van ampe dCl ampe 8 procent 4,5 procent Propaganda-samenkomst A.R, kiesver, «Nederland en Oranje» in Sprang-Capelle Uitgaan tijdens de carnaval is Sacrum Apollo VERWACHTINGEN VAN CENTRAAL ECONOMISCH PLANBUREAU VOOR 1967 Tilburg Verloofden-weekend op de Guldenberg Overheids investering Consumptiestijging meisje Ook in februari in Antoniuskerk jazz-mis Carnavalsbal Oefe ning en Vermaak Geheim agente op iVlalakka Leef nu, betaal later Station 3 - topsecret Inspecteur Clouseau slaaf weer toe 't Is een gekke, dolle, dwaze wereld Winnetou in de doden val lei Amerika bij nacht Duivelsclub AVRO treedt uit de Federatie Stille omgang Gouden jubileum bij belastingdienst Posttarieven gewijzigd Sociale uitkeringen hoger VRIJDAG 3 FEBRUARI 1967 00e jaakuai\u no. lü De tcho van het Zuióen 88e JAARGANG No. 10 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Een hruto-loonstijging van gemiddeld ongeveer 8 procent (tegen 15 procent in 1964 en 10,5 procent in de afgelopen twee jaren), voorts een prijsstijging van consumptiegoederen van 4,5 procent (tegen resp. 6,5, 4 en 6 procent in de voorgaande jaren), een toe neming van de particuliere bestedingen met slechts 3 procent (resp. 6, '8 en 4 procent in de afgelopen drie jaren), een jaargemiddelde van ongeveer 85.000 werklozen (2,5 procent van de beroepsbevol king), een achteruitgang van de groei in de woningbouw (stijging in 1967 geraamd op 3 procent tegen resp. 29, 12 en 8 procent in de voorgaande jaren), dat zijn de meest uitspringende verwachtin gen in het gepubliceerde Centraal Economische Plan voor 1967. In de toelichting wordt gemeld dat de cijfers in het plan voor 1967 zijn opgesteld op basis van gegevens aan het einde van 1966, die enerzijds duidden op een overbesteding en ex treme krapte op de kapitaalmarkt, terwijl zich anderzijds reeds een be weging in de richting van herstel van de betalingsbalans begon af te teke nen. In de verschenen inleiding van het ministerie van Economische Zaken op het plan, wordt echter ook gesteld, dat thans de concurrentiepositie van Nederland ten opzichte van het bui tenland, geheel anders ligt, dan in 't begin van de zestiger jaren waar schijnlijk is het verschil in niveau tus sen binnen- en buitenland arbeidskos ten in de afgelopen drie jaren zo goed als geheel verdwenen. Andere ele menten in het Centraal Economische Plan voor 1967; een geraamde volu medaling van 1 procent voor de be drijfsinvesteringen in vaste activa in 1966 tot 4 procent in 1967, een voor alsnog vrij hoog blijvende rente op de kapitaalmarkt en een voortgaande maar kleine stijging van het aandeel van de factor arbeid in het nationaal inkomen, gepaard gaande met een geringe vergroting van het winstinko men, dit laatste vooral in de indu strie. De reële loonstijging is gering, voor werknemers met één-jarige con tracten ca. 1,5 procent. Het zijn con clusies, die het ministerie van Eco nomische Zaken met enige onzeker heid zegt te geven. Het onzekerheids element in de ramingen wordt zelfs groter dan anders genoemd, omdat de ontwikkeling in het buitenland aan het kenteren is en de conjunc tuurbeweging in het buitenland met name in West-Duitsland, eveneens tekenen van aarzeling vertoont. U, HEEFT HET I blouses, rokken, shawls, I vesten, jumpers, pantalons, 1 zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. I DOET HET: plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten I enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, igespen enz. in naar: t Heuvelstraat 14 In verband met de vele aanvra gen zullen in de tijd vóór Pasen 2 verloofden-weekends georgani seerd worden in het nietuwe huis „Guldenberg" te Helvoirt n.l. van vrijdagavond 24 tot zondag avond 26 februari en van vrijdag avond 10 tot zondagavond 12 maart. Inleiders: een priester, dokter en een echtpaar. Opgaven en inlich tingen: tel. 04198-731. Wegens beperkt aantal plaatsen spoedige aanmelding gewenst. Onzeker blijft in grote mate de in vloed van de voortdurende krapte op de kapitaalsmarkt op de overheidsin vestering, zo wordt in de inleiding gezegd. Er is voor deze investeringen in 1967 slechts een nominale stijging van 5 procent voorzien. Hierbij is verondersteld dat de inflatoire finan ciering door de overheid in '67 wel iswaar geringer aanzienlijk zal zijn dan in 1966, maar nog niet geheel verdwenen. Wordt in afwijking hier van uitgegaan van neutrale financie ring door de (totale) overheid, dan mogen aanmerkelijk sterkere reper- cussies op de omvang van de over heidsinvesteringen worden verwacht. Een nog sterkere stijging van de werkloosheid, geconcentreerd in de, bouwnijverheid, zou daarvan het ge volg zijn. In het plan wordt bij de opstelling der prognose, uitgegaan van een verlaging van de loon- en in komstenbelasting per 1 juli 1967 en een verhoging van de inkomstenbe lasting per dezelfde datum. In de marge wordt aangetekend, dat een vervroeging van de verlaging naar 1 april en een verschuiving van de verhoging naar 1 oktober a.s. een aantal effecten heeft in de verwacht te resultaten voor 1967. Zo zou het volume van de particuliere consump tie in dat geval niet met 3, maar met 3.4 procent stijgen; de bedrijfsinves teringen zouden niet achterblijven bij die van 1966, maar met 0,2 procent vooruitgaan; het volume van de goe- dereninvoer zou niet met 3, maar met 3.5 procent toenemen (vorig jaar 7 procent) maar het saldi van de lopen de rekening op de betalingsbalans zou van 500 miljoen dalen tot 300 mil- ojen. Voor spoedig gevraagd: voor de huishouding. Brieven onder nr. 5943 aan het bureau van dit blad. In de St. Antoniuskerk te Waal wijk zal gedurende de gehele maand februari de H. Mis in jazz- stijl plaats vinden op zaterdag om 18.30 uur. In de uitvoering hiervan zal eni ge wijziging komen en wel als volgt: Zangsectie: Deze bestaat uit de ge- zamelijke parochiële jeugdkoren o.l.v. de heer A. van Dishoeck. De kopersectie bestaat uit de he ren P. van Alphen en Chr. dc Pef- fer. De Rietsectie uit de heren J. v. d. Avoirt en J. van den Hoven, en de ritmesectie uit „Het Linda- Trio". Zaterdag 4 februari a.s. wordt in Hotel „De Twee Kolommen" weer het traditionele carnavalsbal gehouden van „Oefening en Ver maak". In eerste instantie is het bedoeld voor de leden en hun in- tro'Jucees:, maar ook andere be langstellende carnavalsvierders zijn van harte welkom, en wel heel speciaal de donateurs en de gere geld© concertbezoekers. Het carnavalsbal van deze popu laire Waalwijkse vereniging zijn door de jaren heen welhaast spreek woordelijk gezellig geweest en „de Liedertafel" stelt het zeer op prijs haar „fans" ook op deze wijze een plezierige avond te kunnen' bezor gen, uiteraard in de juiste carna val ssfeer. Er is gezorgd voor goede muziek en voor de meest origineel gecos- tumeerde personen, paren en groe pen zijn weer aantrekkelijke prij zen beschikbaar. Wel is het zaak tijdig te verschijnen 8 uur daar de plaatsruimte vrij gering of laten we het noemen erg in tiem is. Wie zich bij „Oefening en Vermaak" thuisvoelt, zal van deze avond zeker geen spijt hebben; in tegendeel „PvdA en VVD willen van ons heb ben dat we nu al kiezen, maar wij weigeren pertinent nu al een keuze te doen, met wie wij bereid zijn in zee te gaan bij de vorming van een nieu we regering, want dat zal afhangen van de kiezers", aldus het Tweede Twee soldaten, in gevangenschap bij de Japanners, ontdekken een vrouwelijke spionne die met haar vliegtuig is neergestort. Zij heeft een belangrijke boodschap bij zich die duizenden mensenlevens kan redden. Daarom besluiten de 2 soldaten het meisje mee te nemen naar hun kamp waar nog 300 andere mannen gevangen worden gehouden. Zij ge ven haar het uiterlijk van een jon gen, waardoor ze minder opvalt én plannen gemaakt kunnen worden voor ontsnapping. Ten koste van hun eigen leven weten beide man nen het meisje helpen ontsnappen die na veel ontberingen en gevaar haar boodschap op tijd kan over brengen. Zondag 3 uur. „Live now, pay later" bevat alle aantrekkelijke kwaliteiten van film- amusment, Het onderwerp interes seert iedereen die in de 20e eeuw leeft. De wereld wordt beheerst door de huurkoop. Vele mensen le ven op krediet. De film is een satire op dit aktuele onderwerp. Albert is de hoofdpersoon. Eens een brave koorknaap, opgegroeid tot een egoïstische, brutale verte genwoordiger van een afbetalings magazijn. Zijn motto is „Verkoop wat je kunt verkopen". En al wil de iemand een koffiepot kopen waarover hij zijn hele leven zou doen die afbetaald te krijgen zou Albert nog verkopen. Zijn vrouw echter is het niet met hem eens en wil hem veranderen door te zeg gen dat ze bij hem terug zal ko men wanneer alles wat in hun huis staat is afbetaald en hij niet meer naar andere meisjes kijkt. Maar dat helpt niet. Vrijdag 11 uur. In een woestijn in de V S. wordt in een laboratorium een zeer ge vaarlijke bacil ontdekt. Dr. Hoff man beschrijft het als een concen tratie van bacillen die zo virulent zijn dat zij bij blootstelling aan de buitenlucht een epidemie veroor zaken die een groot deel van het leven op aarde kan vernietigen. Met deze ontdekking wordt de bewaking versterkt met allerlei hulpmiddelen. Iedereen die wil trachten binnen te geraken moet achtereenvolgens bewakers, bloed honden, een muur, elektrische af scheiding en nog eens bewakers passeren om dan pas in het ge bouw te geraken, waar de bewaking nog scherper is. Toch dringt er iemand binnen en ziet kans diver se flessen met het gevaarlijke spul te stelen waardoor miljoenen le vens in gevaar worden gebracht. Het is dan aan een Generaal met zijn staf uit te zoeken wie het ge stolen heeft hoe hij het gestolen heeft, met medewerking van wie en hoe het weer in veilige handen te bezorgen. Zaterdag, maandag en dinsdag Met Peter Sellers (Clouseau) en Elke Sommer belooft deze film 'n groot sukses te worden. De film zou men kunnen vergelijken met een nachtmerrie -achtige versie van een Sherlock Holmes-verhaal of een scheefgelopen Bond-avontuur. De onverschrokken Clouseau die al eerder ten tonele verscheen in „The pink panther" is ditmaal de held van „de inspecteur slaat weer toe", evenals eerstgenoemde, een produkt van ht duo Blake Edwards en Peter Sellers. „Ik wilde altijd al een volmaakt waanzinnige comedie maken", al dus Edwards, „maar ik had nooit de gelegenheid mijn ideeën geheel te verwezenlijken. Toen ontmoette is Peter Sellers, een lopend non- sensarchief met een bijna surrealis tische benadering van de dagelijkse dingen en we hadden onmiddellijk contact". Na de eerste film gingen beiden weer uiteen om enkele maanden later weer samen te ko men om een tweede film te ma ken. Dat is dan „Inspekteur Clou seau slaat weer toe" geworden. Donderdag, vrijdag en zondag. De naam Stanley Kramer is vast verbonden aan films over belang rijke actuele onderwerpen. Het le verde hem de door de filmers fel be geerde Irving G. Thalberg-medail- le op. Hierop staat gegraveerd: „Voor ononderbroken hoge kwali teit van film maken". „Mad World", verklaarde Kra mer, „i3 een melange van slap stick en wonderlijke invallen. Het is het verhaal van een jacht, op geroepen door hebzuehtigen en het speelt zich af in de woestijn en de kustgebieden van het zuiden van Californië. Het idee voorziet in 'n geweldige mogelijkheid voor onge breidelde humor en het doet zo wel denken aan de aera van de Keystone Kops als aan de verruk kelijke onzincomedies die Holly wood produceerde in de dertiger jaren. En hiermee heeft Kramer niets teveel gezegd. Donderdag tot en met woensdag Winnetou en Old Shaterhand zijn 2 personen die het al jaren bij het jeugdige publiek doen. Voort gekomen uit de pen van Karl May is het populairste boek „Winnetou en de zoon van de beren jager" als laatste van een serie verfilmd. Win netou en Old Shaterhand worden geconfronteerd met een bende die vermomd overvallen doen. Hier door is het de- te moeilijker de bende uit te roeien. Zondag 3 uur. In de film „Amerika bij nacht" worden de uitgaansmogelijkheden met hun attrakties getoond. De mogelijkheden bestaan vrijwel altijd uit een dure nachtclub waar niet alleen strip-tease maar hele bal letten worden opgevoerd. De hele nacht wordt jazz gespeeld ofwel het Latijns-Amerikaans ritme. Vrijdag en zaterdag 11.45 uur. Lord Netherden is de leider van de Hellfire club die zich toelegt op de ergste uitspattingen. Zijn vrouw wordt zijn gedrag te veel en ver trekt met haar zoontje Jason. Het is dap Jason die, wanneer hij wat ouder is, besluit zijn eigendommen in bezit te nemen. Zijn vader is overleden en een ander had diens plaats ingenomen om zich een nog erger gedrag aan te meten, ten genoegen van de ve le bezoekers die allen uit de hoog ste kringen komen, maar op de club de gelegenheid vinden zich te buiten te gaan. Jason moet bij zijn poging de mensen als clubleden te ontmaskeren uiterst voorzichtig te werk gaan waarbij hij zich in al lerlei vermommingen moet steken om niet herkend' te worden door de een of ander. Maandag en dinsdag 11.45 uur. Maandagmiddag heeft het bestuur van de AVRO opeens besloten wél uit de Federatie van Omroepvereni gingen te treden. Men zegt dit besluit te baseren op tendentieuze en tegen de AVRO ge richte uitspraken van KRO, VARA en NCRV. „Uitspraken", aldus een communiqué van de AVRO, „waar uit blijkt dat geen redelijke samen werking meer mogelijk is en ook niet kan zijn". Kamerlid de heer J. A. van Benne- kom uit Middelburgin de maandag- j avond in Zidewindegehouden pro- I paganda-vergadering van de A.R. Kiesvereniging Sprang-Capelle. De heer v. Bennekom hield een duidelijk principieel betoog over het onderwerp: 'Vijf gladde stenen', naar aanleiding van het verhaal van de strijd van David tegen Gcliat, waarin hij antwoord gaf op de vragen1Of wij in deze tijd aan politiek moeten doen; 2. Waarom Christelijke poli tiek?; 3. Waarom A.R.-politiek?; 4. Hoe moet het met de vorming van een nieuwe regering?; en ten 5e te be sluiten met een beroep te doen op de aanwezigen, om te bewerkstelligen wat in 't vermogen ligt om de partij in haar optreden naar buiten te hel pen en te steunen en vooral in de ge zinnen en overal waar wij gesteld zijn over de politiek te praten. Dan al leen, aldus spreker, kunnen wij vra gen om Gods zegen op het resultaat van de verkiezingen. „Als wij niet aan politiek doen, bemoeit de politiek zich met ons, van de morgen tot de avond: onderwijs voor onze kinderen, het loonzakje, prijzen levensmiddelen enz. Er is te genwoordig geen krant, aldus de heer Van Bennekom, of men komt het woord „Deconfessionalisering" te gen, wat bedoelt de losmaking van de godsdienst van de politiek. Maar als wij belijden dat Christus de Heer der wereld is, dan is het onmogelijk dat we dit niet in de wereld zouden uit dragen. De antirevolutionaire partij, de oudste partij in ons land, is niet ver ouderd en afgezakt, maar is nog steeds jong en gaat met de tijd mee, wat blijkt uit de ondertitel die zij heeft aangenomen Evangelische Volkspartij. Zij wil daarmee uitspre ken niet alleen anti - tegen de re volutie - te zijn, maar de A.R. wil wat in het evangelie staat waar maken in haar politiek bedrijf en zorg heb ben voor hen die het moeilijk hebben en „Volkspartij" zijn, die niet strijdt voor bepaalde belangengroepen maar voor heel het volk. Met wie wij na de verkiezingen gaan samenwerken, PvdA of VVD? Er zijn er, die zeg gen: met geen van twee en doe het met KVP, AR en CH. Maar spreker vreest dat dit bijzonder moeilijk zal zijn, omdat dit een te wankele basis zou geven. Maar wij weigeren nu al een keuze te doen. Wij zullen samen gaan met die partij, waarmee wij het meeste van onze eigen idealen van ons program verwezenlijkt kunnen krijgen". De heer v. Bennekom wees op het concreet verschil van de A.R. met die van de PvdA, welke laatste, ter bestrijding van de werkeloosheid, veel geld wil spuiten in de samenle ving om daarmee de koopkracht te vergroten, maar de AR wil meer ex porteren, want wij kopen nu meer van het buitenland dan wij aan het bui tenland verkopen en dat is fout. De voorzitter der kiesvereniging, de heer Jac. Vos, die de samenkomst De afdeling Waalwijk en Omstre ken van de Stille Omgang zal zich evenals vorig jaar ook dit jaar weer aansluiten bij de afdeling Den Bosch Door deze afdelingen zal de Stil le Omgang worden gehouden in de nacht van zaterdag 4 op zondag 5 maart a.s. Er zal zaterdagavond om half tien in Den Bosch 'n Lof worden bijgewoond waarna de deelnemers om kwart voor twaalf in Amsterdam in de kerk aan de Rozengracht een H Mis zullen bij wonen. Om 2 uur wordt dan vanaf het Spui begonnen aan de Omgang door het centrum van Amsterdam. Op woensdag 8 februari a.s. houdt de afdeling Waalwijk en Omstre ken een vergadering in het paro chiezaaltje bij de St. Antoniuskerk te Waalwijk. WAALWIJK - Woensdag 1 febru ari herdacht de heer L. Grijsbach te Waalwijk een wel zeer bijzonder feit. Op deze dag was hij 50 jaar verbonden aan de belastingdienst In een feestelijke bijeenkomst ter Inspectie der directe belastingen te Waalwijk werden de diverse kwalitei ten, die de jubilaris in een „halve eeuw trouwe dienst" sierden, breed uitgemeten en onderstreept. Van ver schillende zijden kwamen woorden van grote waardering voor de ver diensten van deze geziene ambtenaar, die gedurende het grootste deel van zijn diensttijd Waalwijk als stand plaats had. De na afloop gehouden receptie gaf uitdrukking aan de vele goede contacten die de jubilaris in zijn vele Waalwijkse jaren als amb tenaar en medeburger rond zich had gevormd. Met ingang van j.I. woensdag gaan weer enkele PTT-tarieven om hoog. Het tarief voor binnenlandse brieven blijven tot 20 gram onge wijzigd. Daarboven tot 100 gram wordt het tarief 40 cent. Enkele andere nieuwe tarieven: Briefkaarten: 15 cent. Drukwerk tot 20 gram: 12 cent. Pakjes: tot en met 1 kilo 1,—; tot en met 2 kilo 1.50. Postpakket ten tot en met 1 kilo: 1,50. Postwissels: 75 cent; aantekenen: 75 cent; expresse: 1 gulden. Voor Suriname, de Nederlandse Antillen, België, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Vaticaan, San Ma rino en Monaco blijft voor brieven tot 20 gram het tarief van 20 cent ongewijzigd. Voor briefkaarten blijft het bin nenlands tarief gelden. Brieven voor andere landen: tot en met 20 gram 45 cent, per 20 gr. meer 25 cent. Briefkaarten: 25 cent! Drukwerk: tot en met 200 gram het binnenlands tarief, boven 200 gram per 50 gram: 10 cent. De Sociaal Economische Raad zal deze maand advies uitbrengen aan minister Veldkamp (Sociale Zaken) over de verhoging van de uitkerin gen van de AOW, dè AWW, de kin derbijslag en de invaliditeitsrente- Deze uitkeringen zullen met te rugwerkende kracht per 1 januari worden verhoogd met ongeveer 5 pet., zoals de regering begin decem ber al heeft meegedeeld in de ver gadering van de Stichting van de Arbeid. De nieuwe uitkeringen zoals die zijn voorgesteld door minister Veld kamp luiden als volgt: AOW: gehuwden 4470 (ƒ4254); ongehuwden 3144 (ƒ2994). AWW: weduwe met kinderen 4470 4254); weduwe zonder kinde ren 3144 2994); wezen tot 10 jaar f 990 (942); wezen van 10-16 jaar 1482 (ƒ1410); wezen van 16- 27 jaar 1926 1830). Deze bedragen gelden de uitkerin gen per jaar. KINDERBIJSLAG: (uitkeringen per kwartaal) eerste kind 98,28 95,16; 2e en 3e kind 113,10 109,20); 4e en 5e kind 152,10 146,64); 6e en 7e kind 169,26 163,80); 7e en volgend kind 187,20 180,96). INTERIM-WET INVALIDITEITS- RENTETREKKERS: (uitkeringen per jaar) klasse A: 5994 5826); klasse B: 4878 4740); klasse C: 3756 3648; klasse D: 2000 2916). met schriftlezing en een welkom, spe ciaal tot de heer Van Bennekom had geopend, dankte, nadat de spreker enige uit de vergadering gestelde vra gen breedvoerig had beantwoord, zo wel spreker als belangstellenden, waarna de spreker in dankgebed voor ging.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9