wAAlwijkse en UnqstRaatse couRant Woensdag naar de stembus St assat Waspik trok tot landelijk straatbelasting gemiddelde op IMPORT STAAT NIET ONDER CONTROLE Voorkeurstemmen bereiken niet altijd doel, maar gaan nooit verloren GELDLENING AANGEGAAN Er heerst onrust in de Nederlandse textiel- en confec- tiewereld. Verschillende bedrijven hebben personeel moeten afstoten, hebben de produktie gestaakt (Douma en Wolf) of verkeren in ernstige betalings moeilijkheden (Beeren). Deze alarmerende verschijn selen hebben de indruk doen postvatten, dat onze textielindustrie in uitzonderlijk grote moeilijkheden Niet naar ,Den Haag' kijken, maar vooruit' verkeert en dat in deze sector hardere klappen vallen dan in andere sectoren van het bedrijfsleven. Is deze indruk juifct of bestaat de neiging om uit de wankele positie van enkele bedrijven een nogal sombere con clusie te trekken, die niet geheel correspondeert met de werkelijkheid Concurrentie Oorzaken Temperatuur Dr. Zijlstra sprak tijdens bijeenkomst in Den Bosch vragen brillen van Mr. Cals over de KVP Agenda werd vlot afgewerkt Jongen dreigde te verdrinken zestig kijkers Hondenbelasting Bij aardbeving in Columbia 50 mensen om Textielconcerns willen zaken doen met Busland Ontploffing bij de Shell in Amsterdam MAANDAG 13 FEBRUARI 1967 88e JAARGANG No. 13 iu/ininuxiu AO ri^uivunivA xaut ""c vi De icho VAD het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd.(1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,— bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Wél zorgen, maar ook mogelijkheden voor Nederlandse textielindustrie „De situatie in de Nederlandse kledingindustrie geeft inderdaad enige reden tot bezorgdheid, maar de toestand is bepaald rooskleuriger dan de kranten suggereren." Tot die conclusie komt de woordvoerder van de Nederlandse Economische Vereniging voor de kledingindustrie en zijn woorden worden onder steund door enkele textielfabrikan ten. „Het is ontegenzeggelijk een feit, dat met name in de katoen- en linnenindustrie de loonstijgingen, de buitenlandse concurrentie en de afneming van de internationale conjunctuur hun invloed doen gel den. Maar alleen bedrijven die al lang in een moeilijke positie verke ren zijn hierdoor in gevaar gekomen. Dat is een economisch normaal verschijnsel, om het lelijke woord sanering niet te gebruiken. Maar de positie van de bedrijven die de af gelopen jaren hun produktiesys- teem aan de veranderde omstandig heden hebben aangepast, die kost bare investeringen hebben gedaan en veel geld aan research hebben besteed, is nog steeds uitstekend en zij zullen de slechtere conjuncturele situatie ook wel het hoofd' weten te bieden." Een directeur van een Hoe weinig politiek geïnteresseerd het Nederlandse volk over het algemeen ook is, toch ziet vrijwel iedereen met enige belangstel ling de uitslag van de komende verkiezingsstrijd tegemoet. Er is dit jaar door de vele partijen die naar deTweede Kamer-zetels dingen, bijzonder veel reclame gemaakt. Dit jaar zochten de Ka merkandidaten een nauw contact met de kiezer. O Dankzij het medium televisie, hebben we kunnen genieten van vaak bijzonder interessante debatten. Ook de dag- en weekbladen hebben veel aandacht besteed aan de stembusstrijd. Voeg daarbij de spreekbeurten, met veel omlijsting, in praktisch elke plaats van Nederland gehouden, dan blijkt dat alle partijen er veel werk van gemaakt hebben. O De grote vraag die iedereen bezig houdt: zijn er grote verschui vingen te verwachtenZullen ook dit jaar kleine „snipper-par- tijtjesaan de zetelkoek knagen We geloven dat juist de ver snippering in enkele partijen, waardoor bij veel kiezers verwar ring is ontstaan, velen weer zal doen besluiten om hun stem op een van de grote partijen uit te brengen. O— Mocht men een half jaar geleden nog aannemen dat veel stem men aan de BP verloren zou gaan, na het geharrewar van de laatste tijd en de enorme kritiek die er op leider Koekoek is, geloven we dat de BP eerder een zetel verliest, dan winst boekt. De heer Voogd, die door Koekoek aan de dijk is gezet, zou wel eens een zetel van zijn vroegere partij kunnen overnemen. Voogd heeft in protestante kringen veel aanhang. Wat de andere nieuwe partijen (waaronder de CDU met als nummer 1 Jan Smits uit Waalwijk) het er van afbrengen is een open vraag. O Volgens opinie-onderzoekingen zullen KVP, AR en CHU zich wel weten te handhaven. Dat de PvdA het er zonder kleerscheuren afbrengt geloven we niet. De kruisjes van de PvdA konden wel eens op de VVD-lijst terecht komen. Dat de KVP echter de be langrijkste regeringspartner blijft mogen we wel aannemen. Vo rige week hebben we in 't artikel over Kamerkandidaat K. van Laak het uitstekende KVP-programma nog 'ns duidelijk belicht. O Katholieken doen er dan ook goed aan hun stem op lijst 1, de KVP uit te brengen. De Christelijke kiezers moeten de AR of CHU blijven steunen, om zo 'n gezamenlijke dam op te werpen te gen het toenemend linkse gevaar. Twentse textielfabriek voegt hier aan toe: „Wij moeten ook niet altijd blijven doorzeuren over de stijging van de loonkosten. Dat is natuur lijk wel een punt, maar de beteke nis er van wordt vooral overtrok ken door die werkgevers, die ver zuimd hebben de opzet van hun bedrijf zodanig te veranderen, dat deze loonstijging kan worden op gevangen." Toch zijn er toestanden, die een doorn in het oog zijn van de direc tie van elke textielfabriek. „Ter wijl in d'e Verenigde Staten de im port van textiel vrijwel geheel on der controle staat, ontbreekt deze bij ons ten enenmale. Zo moeten wij optornen tegen de moordende concurrentie van goedkope impor ten uit oost-Europa en vooral uit Japan en Hongkong. Nog onlangs moest een bedrijf in Gorrendijk 'n aantal werknemers ontslaan, omdat men niet op kon tegen de concur rentie uit Hongkong. Het ligt ook voor de hand', dat deze landen hun artikelen goedkoop kunnen leve ren. In Japan en Hongkong ver dient een fabrieksarbeider nog niet de helft van het bedrag dat wij onze werknemers betalen. Een algemene klacht is dat de afzet naar de Euro-partners op gro te moeilijkheden stuit. De ontwik keling van de douanetarieven is bijvoorbeeld een heet hangijzer. In wezen is er binnen de EEG niet één markt tot stand gekomen. Onze zegslieden menen, dat klei ne bedrijven soms nog beter func tioneren dan de grote. Zij kunnen sneller omschakelen naar andere produkten en deze wendbaarheid geeft hun soms een aanzienlijke voorsprong op verschillende grote ondernemingen. Niet altijd kan de Nederlandse textielindustrie de buitenlandse concurrentie aanvoeren als oorzaak van omzetvermindering. Zo vroeg enkele maanden geleden de Fede ratie Nederlandse Wolindustrie de minister van economische zaken om protectie tegen Italiaanse im porten. Maar uiteindelijk bleek de slechte gang van zaken bij deze in dustrie niet gelegen in de import van Italiaanse weefsels, maar in 't verzuim de eigen produktie tijdig aan te passen aan de mode, vooral tieners bleken dol op de Italiaanse artikelen, die de Nederlandse be drijven ook zouden kunnen produ ceren. Onze confectie-industrie kampt eveneens met allerlei moeilijkhe den, die tendele een metereologi- sche verklaring behoeven Daar kan men bij Douma en Wolf in Groningen over meepraten. Het weer was er de oorzaak van, dat men bij dit bedrijf en vele andere allereerst met grote voorraden winterjassen werd opgescheept. In september was het weer zo zacht, dat maar weinig mensen er over dachten toen al een dergelij ke jas aan te schaffen. Dit weer zette in oktober door, dus de klein- i handel bleef nog steeds zitten met deze jassen en kwam uiteraard niet met nieuwe orders. Na een koude week in november is de tempera tuur daarna weer gestegen boven nul, een toestand die sindsdien en kele maanden onveranderd voort duurt. Bovendien brachten Duitse Tijdens een in Den Bosch gehou den verkiezingsbijeenkomst van de Anti-Revolutionaire Partij, verklaar de de minister-president Dr. J. Zijl stra, dat zijn kabinet er bepaald niet naar streeft om bepaalde poli tieke richtlijnen na de verkiezingen uit te sluiten. In de korte tijd die het kabinet toegemeten was heeft het zich in gezet om bepaalde zaken op te rui men, die dringend om opruiming vroegen. Er was volop inflatie met alle gevolgen van dien. Dr. Zijlstra wilde zich niet in de vragen ver diepen als „wie is de schuld van wat", maar wel wilde hij prof. Hol- trop citeren, die in het jaarverslag van de Nederlandse Bank over '65 schreef, dat in dat jaar, alle eco nomische normen met voeten zijn getreden. Spreker had daarom duidelijk be zwaar tegen een artikel in „het Vrije Volk", dat naar aanleiding van de tweede 100 miljoen gulden voor de werkgelegenheid schreef, dat de regering haar ongelijk be gint te erkennen. Om tegen de werkloosheid op te treden heeft de regering bepaald geen aandrang no dig, aldus prof. Zijlstra. Intussen hoopte hij, dat de Ne derlandse regering nooit in de si tuatie zal komen te verkeren van de Engelse premier Wilson, die heeft moeten kiezen tussen herstel van de betalingsbalans en werkloos- heind en het laatst moest kiezen. Als men het tegenwoordig zo graag over duidelijkheid heeft, aldus prof. Zijlstra, dan zijn er slechts 3 par tijen die zich duidelijk achter het regeringsbeleid hebben geschaard n.l. de AR, de KVP en de CHU. fabrikanten hun niet verkochte winterjassen over de grens en die kon men hier toen voor een prikje kopen. De afzetmoeilijkheden hebben verschillende bedrijven in moeilijk heden gebracht. Bovendien nemen de klanten een veel afwachtender houding aan dan een jaar geleden, vermoedelijk onder de druk van de minder rooskleuriger economische omstandigheden, en ook deze factor heeft een negatieve invloed uitge oefend op de afzet van de confec tie-industrie. Ook de verkoop van kostuums is (tijdelijk?) teruggelo pen maar in deze sector zijn de verwachtingen voor het komende jaar toch optimistischer getint. Opticiën - Horloger - Juwelier Stationsstr 88, Waalwijk, tel. 3037 „Ik ben het helemaal eens met datgene waar de Katholiek Volks partij !zich bij deze verkiezingen voor inzet". Dat verklaarde oud premier Cals donderdagavond in de radiorubriek „Kaarten op tafel" van de KVP. Het gesprek was voor het vertrek van mr. Cals naar de West opge nomen. De oud-premier deed een beroep op degenen die op een of andere manier nog aarzelen om de KVP hun steun te geven. „Ik ver zeker u", aldus mr. Cals, „dat ve len met mij in de KVP zonder eni ge twijfel ervoor zullen vechten, dat de KVP een vooruitstrevende koers blijft volgen". In haar vergadering van donder dag j.l. werkte de raad van Was pik zich vlot door een overigens korte agenda heen. Kennelijk was de vergadering belegd om vóór 1 maart te besluiten tot het aangaan van een kasgeldlening van 400 dui zend gulden om daardoor de liqui- diteits-positie voor de komende maanden te verzekeren. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten bleek in deze de voordeligste aan bieding te hebben gedaan, tegen 'n rente van 6 pet. voor een looptijd van 6 maanden. Deze kasgeldlening zal voornamelijk worden opgeslokt door betalingsverplichtingen op kor te termijn voor onderhanden kapi- taalswerken als bouwrijp maken in dustrieterrein, en uitbreidingsplan Waspik-Beneden noordelijk gedeel te, herstel loswal e.a. Na enige discussie gaf de raad ook haar fiat aan een voorstel om de straatbelasting van 14 pet. voor de bebouwde en 7 pet. voor de on bebouwde eigendommen op te trek ken naar het landelijk gemiddelde van resp. 20 pet. en 10 pet. De he ren Kools en v. d. Wassenberg had den liever het gehele belastingspak ket op tafel gezien om het in zijn geheel aan te passen, omdat vol gens hen te verwachten is, dat ook andere belastingen binnen afzien bare tijd zullen moeten worden her zien. Burgemeester Welling meende dat voor gelijke diensten geen ho gere heffingen moeten worden ge heven al stelde hij duidelijk dat we voor de autonomie iets over moe ten hebben. We zullen eerst af wachten wat de regering in con- creto zal stellen om voor een extra Geen van de ruim 60 Utrechters schoot te hulp, toen de 9-jarige jongen N. Westerhof uit Utrecht bij het spelen in een Utrechtse gracht te water raakte. Zelfs toen er werd geroepen: „Wie kan er zwemmen?" reageerde niemand. De 24-jarige vertegenwoordiger I B. F. van Nooijen uit Utrecht, die juist enkele zaken had afgehandeld I kwam echter op het hulpgeroep j af en sprong direct in het water. 1 De scholier, die niet bleek te kun- nen zwemmen, haalde hij van de j bodem van de gracht naar boven en j wist deze zodoende van de ver- j drinkingsdood te redden. De om- standers hadden de drenkeling wel een trapje, een bezem en een red dingsboei toeegstoken, maar dat bleek vergeefse moeite te zijn. De scholier is opgenomen in het beade mingscentrum van het acaremisch ziekenhuis te Utrecht. bijdrage uit het gemeentefonds in aanmerking te komen. Met het oog hierop achtte hij wel noodzakelijk dat de straatbelasting nu reeds zou worden opgetrokken naar het lan delijk gemiddelde. De wijziging van de verordening der hondenbelasting was meer een maatregel van orde dan een belas tingverhoging. Men beoogt hiermee alleen het verschil in belasting-bij drage tussen loslopende en vast liggende honden zo klein mogelijk te maken om ontduiking te ver minderen. De reinigingsrechtenver ordening tenslotte onderging 'n uit breiding om voortaan ook voor het storten van vuil op de stortplaatsen een recht te kunnen heffen. Onder scheid is gemaakt voor het storten op de tijden waaron personeel van de technische dienst ter plaatse aan wezig is om het huisvuil van de op haaldienst te verwerken en op an dere tijden waarop dit personeel moet worden vrijgemaakt om bij het storten aanwezig te zijn. Een groot deel van Columbia is geteisterd door de ernstigste aard beving sinds 50 jaar. Er zijn min stens 50 mensen om het leven ge komen. Het aantal gewonden is nog groter. De aardbeving duurde 12 seconden en had een kracht van 7.6 volens de internationale schaal, die tot 12 loopt. De Columbiaanse minister van binnenlandse zaken, Michael Pas trana Borrero, zei dat volgens of ficiële cijfers in de hoofdstad Bogo ta 10 doden en in de provincie Hui- la 24 doden zijn geteld. Maar onof ficieel is het dodental al hoger. Volgens berichten zijn de meeste grote steden getroffen. In Bogota renden duizenden kan toorbedienden in paniek uit sidde rende kantoorgebouwen de straat op toen de eerste schokken zich voordeden. Enorme stofwolkenim voordeden. Grote stofwolken maak ten de verwarring nog groter. Van veel gebouwen zijn de muren ge scheurd en de daken ingestort. Vier Nederlandse textielconcerns hebben een exportcentrale opge richt onder de naam Coöperatieve Vereniging Nederlandse Export combinatie voor Textielprodukten GA (CNET). Hierin nemen deel Nijverdal-ten Cate N.V. te Almelo, Kon. Neder landse Textiel-Unie N.V. te Henge lo, Kon. Textielfabrieken Gebr. van Heek N.V. („Schuttersveld") te En schede 'en Texoprint te Helmond. Zij vertegenwoordigen met elkaar 65 pet. van de Nederlandse katoen-, rayon- en linnenproduktie. De CNET wil trachten door ge concentreerde krachtsinspanning 'n greep te krijgen op de Oosteuropese markten, waaronder ook die van de Sovjet-Unie. De verwachtingen zijn vooral op een wat verdere toe komst gericht, waarin een stijgende welvaart ook in de Oosteuropese landen de vraag naar meer én be tere textielprodukten zal doen stij gen. Op de eerste etage van een ge bouw van het Shell-laboratorium aan de Badhuisweg in Amsterdam- Noord, is vrijdagochtend rond kwart over tien bij een ontploffing de 19- jarige ongehuwde laborant F. Kra mer uit Apeldoorn op slag gedood. Hij werkte sinds kort bij de Shell en woonde in Amsterdam op ka mers. De 17-jarige laborante G. de Vries, die eveneens vlak bij de uit elkaar gesprongen cilinders met menggas en waterstof stond, werd levensgevaarlijk gewond naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Daar is ook de 19-jarige laborant J. C. A. Smit uit Heemskerk opge nomen. Vier employés van de Shell (er werken 2000 mensen bij het la boratorium voor organisch-chemi- sche research) werden door rond vliegend glas licht gewond. Wat is een voorkeurstem? Mr. Van Ommen Kloeke: "Als een kiezer niet stemt op 1 nummer één van een partij (lijsttrekker), maar op een ander van die lijst, dan heet dat een voorkeur stem. De kiezer geeft daarmee te kennen, dat hij wil stemmen op partij X en binnen die partij de voorkeur geeft aan meneer Y". Wat gebeurt er met de voorkeur stemmen? „Daar is veel misverstand over. Iedere geldige stem telt mee voor de partij waarop zij is onderge bracht. Ook de voorkeurstem. Voor keurstemmen gaan nooit verloren". Wordt er veel gebruik van ge maakt? „De WD is eigenlijk de enige partij waarop nogal wat voorkeur stemmen worden uitgebracht. Bij de andere partijen komt het nau welijks voor of in onbetekende ma te. Een uitzondering maakt Luns. Die krijgt nogal wat voorkeur stemmen. In 1963 vierendertig duizend, bijna genoeg voor een ze tel. „Na de oorlog is slechts één man door voorkeurstemmen in de Tweede Kamer gekomen. Dat was mr Karei van Rijckevorsel van de KVP. Verder is opgevallen dat vrouwelijke kandidaten het meest voorkeurstemmen krijgen". Hoe kan iemand door voorkeur stemmen in de Kamer komen? „Als een kandidaat op een niet verkiesbare plaats staat, maar zo veel voorkeurstemmen krijgt, dat hij de kiesdeler haalt, dan wordt hij door de kiesraad benoemd ver klaard". Wat is de kiesdeler? De kiesdeler is het aantal stem men dat nodig is om een zetel in de Kamer te krijgen. Er zijn 150 zetels beschikbaar. We delen het totaal aantal geldig uitgebrachte stemmen door 150 en krijgen dan de kiesdeler. Deze zal ongeveer 45 duizend bedragen bij deze ver kiezingen". Een halve kiesdeler geeft ook voor delen? „Ja, iemand die minstens vijftig percent van de kiesdeler haalt, maar niet de hele kiesdeler heeft schuift op de lijst omhoog. Als van een lijst bijvoorbeeld de eerste zes kandidaten worden gekozen, maar nummer 10 haalt minstens de helft van de kiesdeler, dan wordt num mer tien zeven op de lijst. Valt er iemand van de eerste zes uit om een of andere reden, dan komt nummer zeven het eerst in aan merking om in zijn plaats in de Kamer te komen". (Volkskrant)

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1