w/AAlwijkse en lanqstRAAtse couraïtc S: assat Melkinrichting St. Jan - Den Bosch introduceert papieren verpakking Aantal doden op overwegen stijgt nauwelijks G. BOTH AGENDA WERD VLOT AFGEWERKT NOG DEZE WEEK IN DE VERKOOP Voordeel uw verlovingsringen. Snfroduktie WAALWIJK - De raad van Waalwijk heeft zich donderdagavond in een snel tempo door de agenda heen gewerkt. Het enige punt, dat aanleiding tot discussie gaf was het voorstel van b. en w. op aan- vullend krediet van f 7090,- beschikbaar te stellen j voor de inrichting van de sport- en expositiehal. Uit adviezen van deskundigen op het gebied van de zaal- sporten was gebleken, dat voor een doeltreffend gebruik van de hal nog een aantal attributen nodig waren, welke niet in de primitieve begroting waren geraamd. Burgemeester Teijssen benadrukte dat door het ontbreken van deze attributen verschillende spor ten niet in de hal beoefend kunnen worden. Hij achtte het gewenst, om een zo intensief mogelijk gebruik van de hal te verzekeren, dat deze materialen werden aangeschaft. Enkele raadsleden spraken er hun be zorgdheid over uit dat nu opnieuw een aanvullend krediet werd gevraagd. De heer Van Eijl had voorna melijk bezwaar tegen de nog aan te brengen belijning' die voor f 1800,- op de aanvullende begroting stond. B. en W. wisten de raadsleden van de noodzaak van de aanschaf van deze attributen te overtuigen. Hai is sw geschikt voor alle sporten vragen brillen van Provincie-huis wordt afgebouwd ir. Van Thiel voorzitter Tweede Kamer Huurprijs Inkomsten Bezuinigd Stadsgewest Een goed begin Niet beveiligd Ontslagen bij Fr. Beeren en Zn. MAANDAG 27 FEBRUARI 1967 88e JAARGANG No. 17 lUrtJUHUAU Al rui) iiumu »U»I De Echo van het Zui6en Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Raad sprak bezorgdheid uit over hoge kosten inrichting sporthal (Van onze verslaggever) De heer Brouwer lanceerde het voorstel om de verenigingen, die straks gebruik van de hal gaan ma ken, zelf bepaalde attributen te la ten aanschaffen. Hij wilde weten of de verenigingen wel genoeg levens vatbaarheid hadden. De heer Van Eijl vreesde dat de verenigingen de dupe zouden worden van de steeds duurder wordende inrichting van de zaal. Hij vond het vreemd dat voor de post „belijning" thans een bedrag van 1.800,werd uit getrokken, terwijl bij de eerste op zet van een bedrag van 400, werd uitgegaan. De belijning is no dig voor twee badminton, een ten nis- en een hockeyveld. „De hal moet een accomodatie hebben, waarvan alle sporten ge bruik kunnen maken. Dat is volgens de tot op heden aangeschafte mate rialen niet het geval. Vandaar dat we dit manco nu willen opvullen. De zaal kan alleen volledig benut woren, als alle attributen aanwezig zijn", aldus burgemeester J. Teijs sen, die zei dat het pas de eerste wijziging van de begroting betrof. Het in de vorige vergadering ge voteerde krediet van 12.000, heeft namelijk alleen betrekking op de feestelijkheden rond de opening en de sportweek. Opticiën - Horloger - Juwelier Stationsstr 88, Waalwijk, tel. 3037 Het nieuwe provinciehuis in Den Bosch mag worden afgebouwd. De Kroon heeft namelijk haar goed keuring gehecht aan het besluit van de Brabantse Staten over te gaan tot de bouw van een nieuw provinciehuis in plan-Zuid, nabij de kruising van de Pettelaarseweg en de Gestelseweg in Den Bosch. De bouwkosten zijn geraamd op 44,4 miljoen gulden. Kamervoorzitter mr. F. van Thiel is door de Tweede Kamer weer met de grootst mogelijke meerderheid aangewezen als voorzitter. De ko ningin zal vandaag over de Kamer voordracht beslissen. Ondervoor zitter worden na de keuze van de Kamerleden de socialist drs, G. Nederhorst en de liberaal R. Zege- ring Haddes. Een beeld van de sporthal, tijdens de bouw. De hal is nu bijna gereed en wordt 1 april feestelijk geopend. Donderdagavond stelde de raad een aanvullend krediet beschikbaar, zodat de hal voor alle takken van sport geschikt is. weten of er bij de eerste opzet ook rekening met zaalhockey was ge houden. De heer Van Eijl vreesde dat steeds hoger wordende kosten van inrichting straks toch weer ten las te van de verenigingen zouden ko men. „Bij de eerste opzet is er uit gegaan van de inkomsten. Huurop brengst van de scholen: 2.000, huuropbrengst verenigingen 3.690, exposities 7.500,en uitkering rijk 24.000,Nu wordt de be groting steeds hoger, maar de in komsten nemen niet toe. Dit heeft straks tot gevolg dat de huurprijzen verhoogd moeten worden", aldus de heer Van Eijl. De heer Dercksen wilde de verzekering dat de kre dieten niet meer overschreden zou den worden. Hij vond het nu ge noeg. Burgemeester Teijssen wees in zijn antwoord allereerst op het gro te belang van een goed geoutilleer de sporthal. „De eerste exploitatie- opzet moet als een proef worden gezien, die naar alle waarschijnlijk heid wel aan de verwachtingen zal voldoen. Een sporthal is even be langrijk als bijvoorbeeld een zwem bad, en hier moet ook vaak geld bij. Hoewel Ihet streven er Uiteraard wel opgericht is, hoeft de begroting echt niet altijd sluitend te zijn. In Brabant zijn er nog veel te weinig sporthallen. Volgens een onlangs verschenen rapport moet iedere ge meente een dergelijke hal hebben. Waalwijk heeft er nu een, laten we die ook ten volle benutten", aldus de voorzitter. Van het rijk werd mededeling ontvangen dat de uit kering naar alle waarschijnlijkheid hoger dan 24.000,zal zijn. Wethouder J. van Heeswijk gaf de verzekering dat de kosten niet zouden worden doorberekend. De huurprijs is reeds vastgesteld. De heer Van Heeswijk vond het wat vreemd om een zaal te moeten hu ren die niet compleet geïnstalleerd was. „Bij de eerste opzet", aldus de heer Van Heeswijk, was ook aan badminton, tennis en hockey ge dacht. De kosten waren toen te duur. Nadat de betrokken vereni gingen op het grote belang van een ook voor deze takken van sporten geschikte accomodatie hadden ge wezen zijn er nieuwe offertes aan gevraagd. Overigens is de belijning in geen enkele sporthal zoals hij zijn moet. Volgens de Nederlandse Sport Federatie is de methode die in Waalwijk wordt toegepast de beste. De heer Brouwer vreesde dat wanneer men nu alle voorzieningen trof, straks nieuwe sportverenigin gen ook om de voor hen benodig de attributen komen vragen. „Het hek is dan van de dam", aldus de heer Brouwer, die de suggestie deed om reclame in de zaal aan te bren gen. Volgens spreker een goede in komstenbron. De heer Smits wilde Wethouder Van Heeswijk ging dieper in op de oorspronkelijke ex- ploitatieopzet. Toen de eerste plan nen op tafel kwamen was met de inrichting 98.000,gemoeid. Door o.m. een tweede gymzaal en de at tributen voor enkele sporten af te voeren, werd de begroting terugge bracht tot 46.000,„Nu kan voor 7.000,toch nog alle voorzienin gen voor de ontbrekende sporten worden aangebracht. De belijning is echter niet goedkoper aan te brengen", aldus de wethouder, die nog benadrukte dat niet altijd het duurste wordt aangeschaft. Zo heeft men van een score-bord van 18 bon der gulden afgezien en er een van 700,besteld. Naar aanleiding van de vragen van de heer Brou wer deelde de wethouder mee dat voor sporten die bepaalde voorzie ningen eisen, die nogal kostbaar zijn, hier in overleg met de vereni gingen een regeling zal worden ge troffen. Burgemeester Teijssen kon niet de verzekering geven, dat er geen aanvullende begrotingen meer zou den komen. Het is nog niet bekend hoe de personeelsbezetting zal zijn, terwijl het ook afwachten is of de post onderhoud goed geraamd is. De burgemeester stelde duidelijk dat er geen uitgaven plaatshebben voordat de raad een krediet heeft goedgekeurd. Het voorstel werd zonder stemmen aangenomen. Bij de behandeling van de voor stellen tot intrekking van raadsbe sluiten tot verkoop van enkele per- celen bouwgrond spraken de heren j Van Eijl, Van Mosselveld, Brouwer, Dercksen, Van Loon en Smits hun verwondering er over uit dat van de aspirant-koper geen schadever goeding werd geëist. Burgemeester i Teijssen wees deze bezwaren van de hand, daar de bepalingen die hierop betrekking hebben sinds 1 i januari veranderd zijn. B. en W. kunnen, door de liberalisatie van het bouwbeleid, direkt bouwvergun ningen afgeven, zodat ook meteen tot verkoop van grond kan worden overgegaan. Voorheen moest de ko per bij het aanvragen van de rijks goedkeuring een perceel grond in optie hebben. Bij de prijsbepaling hiervan werd rekening gehouden met het renteverlies. De voorstellen tot vaststelling (Van onze verslaggever) DEN BOSCH - Aan het eind van deze week kan men bij de verko pers van de Melkinrichting St. Jan uit Den Bosch voortaan havermout pap en rijstpap in blokverpakking kopen. Deze melkinrichting gaat, hij wijze van proef, deze twee pro- dukten niet meer in de traditionele fles doch in een met plastic ge voerd doosje verkopen. Reeds en kele weken zijn bepaalde wijken in het verzorgingsgebied jvan St. Jan, waartoe o.a. Waalwijk, Sprang- Capelle, Kaatsheuvel, Waspik, Dru ilen en Vlijmen behoren, proeven genomen met dit soort van verpak king. 70 pet. van de kopers, zo heeft een enquette uit gewezen, was bij zonder enthousiast. De direktie is er van overtuigd, dat deze methode van verpakking bij de huisvrouw snel zal zijn in geburgerd. Voor wat de verpakking van melk betreft zal men voorlo pig nog wel op de fles zijn aange wezen. Een van de grote voordelen van een nieuwe bouwverordening en tot wijziging van de verordening op de heffing van slachthuisrechten werden aangenomen. Ook werden enkele onderwijsvoorzieningen goedgekeurd. Voor het gemeente lijk aandeel in de kosten van het stadsgewest Waalwijk werd een krediet van ƒ13.553.37 beschikbaar gesteld. Tenslotte werd besloten 'n geldlening van 174.000,- met de NV Bank voor Nederlandsche Ge meenten aan te gaan. Vorig jaar zijn 50 mensen bij ongelukken op spoorwegovergangen om het leven gekomen. Wanneer men het aantal zelfmoord-gevallen bui ten beschouwing laat en ook dit blijft de laatste jaren vrij con stant dan blijkt het aantal dodelijke ongelukken op Nederlandse overwegen de laatste vijf jaar nauwelijks te zijn gestegen. Een mooie herinnering. Uw foto gratis bij aankoop van JUWELIER Stationsstraat 34 WAALWIJK - Tel. 4087 In 1962 waren het er 42, in 1963 negen meer en in 1964 en 1965 elk jaar 49. De dodelijke ongelukken op overwegen maken de laatste ja ren ongeveer 2 a 3,5% uit van het totale aantal verkeersdoden in Ne derland. In de jaren voor de twee de wereldoorlog bewoog het aan tal ongelukken met dodelijke af loop zich ook al in de buurt van de vijftig. Er zijn in ons land op het ogen blik ongeveer 3.000 particuliere overwegen. In de jaren tot 1965 gaf het aantal dodelijke ongelukken op deze overwegen een regelmatige stijging te zien. In 1965 waren het er nog 12, maar dat cijfer over vo rig jaar is heel anders uitgevallen, zonder dat N.S. daar een aanwijs bare oorzaak voor kan geven. De meeste ongevallen met fatale afloop vonden in dat jaar op niet- beveiligde overwegen plaats, maar op spoorwegovergangen die door middel van automatische knipper lichten worden beveiligd vielen nog 21 doden. Het aantal overwegen dat is beveiligd, neemt elk jaar ge stadig toe. Maar wanneer men de cijfers die betrekking hebben op het aantal doden op overwegen in beschouwing neemt, is ook het feit van belang dat het gemotoriseerd verkeer elk jaar sterk toeneemt. Op 31 december 1966 waren er 1485 beveiligde overwegen. Het aantal niet-beveiligde overwegen bedroeg op dat moment 1329. De Nederlandse Spoorwegen werken verder aan de uitbreiding van het aantal beveiligde overwegen. Het vorig jaar bijvoorbeeld kwamen er 31 aki's en 35 ahob's bij, in het jaar daarvoor desp. 76 en 35. van deze blokpakken is o.m. een verbetering van kwaliteit en houd baarheid. Dit. vindt zijn oorzaak in het feit, dat de pap gekoeld in de pakken komt. Dit integenstelling tot de fles, waarin de produkten nog warm komen. De pakken zijn verder gemakke lijk in de koelkast te bergen. Ook is men nu van statiegeld en retour goed af. Tegen deze voordelen staat een kleine prijsverhoging. Een liter- pak is drie cent en een halve liter- pak twee cent duurder dan flesver- pakking. De verkoop van rijstpap en havermout betekent een pri meur voor het zuiden. Boven de grote rivieren is deze verpakking een vaak toegepaste methode. De overige ZM-fabrieken in Noord- Brabant wachten eerst de resulta ten van dit Bossche bedrijf af, voor aleer over wordt gegaan tot deze papieren verpakking. De enquette die een positief resultaat heeft la ten zien wettigt de verwachting dat binnen afzienbare tijd ook andere melkprodukten in deze verpakking op de markt zullen komen. Tegelijkertijd met de invoering van deze nieuwe verpakking die door middel van folders en adver tenties wordt geïntroduceerd zal ook een nieuw beeldmerk van de ZM worden ingevoerd. Het bedrijf verwerkt per jaar 25 miljoen kilo melk voor consumptie. Hiervoor zorgen 1800 veehouders. St. Jan telt 270 arbeidskrachten, waaron der 150 werkers in de buitendienst. 100 zelfstandige melkhandelaren be trekken hun produkten eveneens van dit bedrijf. Het nieuwigheidje zal dus nog deze week in Den Bosch en in De Langstraat te verkrijgen zijn. Als de voortekenen niet bedriegen, zul len spoedig alle melkprodukten, met uitzondering van melk, in de eenmaalige verpakking verkrijg baar zijn. Door de leiding van de n.v. tri- cofabriek Frans Beeren en zonen is ontslagvergunning aangevraagd voor het voltalligen persontel van de vestegingen in Weert, Venray en N'ieuw-Vossemeer. In totaal betreft het hier een per soneelsbestand van 1041 mannen en vrouwen, te weten 839 in Weert, 60 in Nieuw-Vossemeer en 142 in Ven ray. De bewindvoerders hebben verzocht het op 5 januari van dit jaar verleende uitstel van betaling niet langer te handhaven. Dit houdt in dat de rechtbank de onderne ming failliet zal verklaren. Philip ij ns Tabaksfabrieken te Maastricht heeft haar 175 per soneelsleden ontslag aangezegd. De rechtbank te München heeft de Jodenmoordenaars als volgt veroordeeld Harster 15 jaar (met aftrek van 8 jaar gevange nisstraf in Nederland), Zópf 8 jaar en Gertrud Slotke tot 5 j. tuchthuisstraf.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1