Riolering in Sprang-Capelle kost al anderhalf miljoen Bouw van gemeentehuis in Kaatsheuvel is aanbesteed KREDIETEN AARDGAS BESCHIKBAAR GESTELD AGENDA WERD VLOT AFGEWERKT BINNEN VIER WEKEN START MET GRONDWERK 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 FEBR. 1967 3 Vergoedingen in het zuiden lager dan elders? Op de goede weg Diversen Waalwijk Kynologenver. organiseerde ge slaagde clubmatch Verkeersavond Veilig Verkeer in Sprang-Capelle Garages Storm eiste 3 deden in Nederland Aardgas Capucijnen willen een arbeidsbureau voor paters Inschrijving f9000,- hoger dan begroting Indeling Raad Loon op Zand nam veel voor kwestie onderwijsvergoedingen De jaarlijkse vaststelling van de onderwijsvergoedingen was donder dagavond het onderwerp, dat het meest de aandacht had in de openbare vergadering van de gemeenteraad van Loon op Zand. Weliswaar werd het door B. en W. voorgestelde bedrag per leerling, 80,- voor het lager onderwijs en 100,- voor het uitgebreid lager onderwijs, zonder hoofdelijke stemming door de raad geaccep teerd, maar voor men daar aan toe was, hadden diverse leden, waar van enkele in tweede instantie, uitvoerig bij deze kwestie stilgestaan. De heer Eijkemans vroeg zich af of het wel juist was de schuld van de achterstand bij het onderwijs in deze gemeente helemaal te schuiven op de schoolbesturen. Volgens hem lag de oorzaak in het feit, dat de vergoeding die het openbaar onderwijs en waaraan die voor het bijzonder lager onderwijs werd gebonden, te laag was. De meeste schoolgebouwen zijn vrij oud en dat heeft de staat van ver waarlozing wel wat in de hand gewerkt. Overigens was hij erken telijk voor de belangrijke stap, die nu gezet was. De heer L. Hornman vroeg zich af of het onderhoud wel uit de vergoeding bekostigd zou kunnen worden, terwijl de heer J. Brossers uit een krantenknipsel cijfers ci teerde, waaruit bleek dat de onder wijsvergoedingen in het zuiden van het land lager waren dan boven de rivieren. De heren J. van Nieuw- stadt en J. Beerens vroegen tenslot te toelichting op enkele punten. Burgemeester L. van Erp ging uit voerig op de vragen en aanmerkin gen in. Volgens hem hadden B. en W. altijd het gevoel gehad, dat er meer geld voor het onderwijs be schikbaar moest komen. Maar alle gevoelens kun je niet altijd direct tot uitdrukking brengen. Het is 'n heel lange weg geweest, aldus de burgemeester, alvorens wij zoveel vertrouwen hadden in de schoolbe sturen, dat wij met ons huidige voorstel konden komen. Overigens een vertrouwen, dat ten aanzien van enkele schoolbe sturen wel een vermetel vertrou wen lijkt, maar dat durven wij dan toch wel aan. De bestuurlijke re organisatie binnen de schoolbestu ren zouden B. en W. toch nog al tijd voorop blijven stellen. Het is volgens hem nodig, dat de combi natie kerkbestuur - schoolbestuur wordt losgemaakt. De burgerij, met name de ouders en ook bijvoor beeld deskundigen moeten een be stuurlijke inspraak krijgen, terwijl het hoofd minder administratief moet worden en dit werk aan het bestuur moet overlaten. De ver antwoordelijkheid moet hier meer aan de schoolbesturen worden over gelaten. Van dit bestuur kan in zicht voor het onderwijs worden verwacht, kennis van de wettelijke mogelijkheden voor het onderwijs en het gebruiken van vergelijkbare normen als richtsnoer in het eigen beleid. Het vergoedingsbedrag zal, voor wat de onderhoudskosten betreft, in sommige gevallen inderdaad te klein blijken. Zulke gevallen zul len gerekend kunnen worden tot de zogenaamde bijzondere omstandig heden, waarvoor de wet afzonder lijk vergoedingen voorziet. De bur gemeester benadrukte, dat op som mige scholen het onderwijs te kort geschoten was, omdat de bestuur lijke factor onvoldoende was en te kort schoot en ook, omdat er on voldoende huisvesting was voor het personeel, waardoor een groot ver loop ontstond. De personeelskamer was volgens hem vaak een duiven til, waarmede hij wilde zeggen dat de leerlingen nauwelijks de gele genheid kregen hun onderwijzer te leren kennen voor deze weer ver trok. Ook een ihoofd van de school behoort langer aan zijn post ver bonden te blijven, waardoor 'n wis selwerking tussen lagere school en voortgezet onderwijs en ook be drijfsleven mogelijk is. Hij wees in dit verband op concrete feiten, die in vertrouwelijke rapporten zijn opgenomen, gegevens welke er be slist niet om liegen en noemde de schamele plaats die de gemeente Loon op Zand innam in de statis tiek van jongelui, die voortgezet on derwijs volgen. De door de heer Bossers opge somde vergoedingen waren volgens de burgemeester van weinig nut, omdat men ze overal in de eigen omgeving moet zien en de achter gronden waartegen deze tot stand zijn gekomen behoort te kennen. In het noorden kent men onderling 'n grotere openheid. Ook hier zou hij graag meer vertrouwvol beraad wil len zien. „We zijn nu met onze vergoeding op de goede weg en mocht tezijnertijd blijken, dat de ze nog niet voldoende is, dan kun nen wij er altijd nog op terugko men", aldus de burgemeester. De heer Eijkemans merkte in tweede instantie op, dat de opmer kingen met betrekking tot het peil van het onderwijs een klap in het gezicht van het onderwijs waren. Het door de burgemeester genoem de rapport zou hij ook wel eens graag willen inkijken teneinde iets meer over de achtergronden te le ren kennen. De burgemeester wil de hieraan wel voldoen in de toekomst, hoewel dit rapport niet voor de openbaarheid bestemd is en behoedzaam moet worden gehan teerd. Het gemeentebestuur heeft volgens hem niet de taak de men sen een spiegel voor te houden, maar op bestuurlijk niveau wilde hij het wel behandelen. Hij wees er nog met nadruk op, dat z'n woorden niet van toepassing waren op alle scholen. De heer Hornman was van mening dat de klachten over te geringe belangstel ling voor vervolgonderwijs niet al lereerst tot het onderwijs gericht moet worden, maar tot de ouders. De mentaliteit van de bevolking is in deze niet goed en meende het te moeten toeschrijven aan de maat schappelijke structuur van de ge meenschap. Waarop de voorzitter repliceerde, dat in deze zaak school bestuur en onderwijzend personeel mede verantwoordelijk zijn, die de ouders weer direct via de jeugd kunnen bereiken. Aan het slot van deze uitvoerige discussie gaf de voorzitter nog een door men de gasapparatuur dichter bij de mensen kan brengen. De showruimte bij het gasbedrijf vond men daarvoor te excentrisch gele gen. De aldus verkregen expositie ruimte zou tevens kunnen dienen als opslagplaats voor gemeentelijk materiaal, waaraan tevens 'n groot gebrek is. Alvorens met het voor stel accoord te gaan, was de voor- i zitter genoodzaakt, in verband met enkele tegenwerpingen uit de raad, de vergadering even te schorsen om een nadere toelichting te geven, i waarna tot de aankoop werd beslo- i ten. i Het voorstel om een krediet be- j schikbaar te stellen voor de aan- I koop van een moderne boekhoud- I machine met vele mogelijkheden ten behoeve van het gemeente-gas- bedrijf,, viel bij de heren Soeter- j boek, Huijbegts en v. Nieuwstadt niet in goede aard. Zij waren van de financiëring danig geschrokken. Vooral de heren Huijbegts v Van i Nieuwstadt hadden voor zich be- j cijferd dat een lening hier belang- rijk voordeliger zou zijn. Burge- meester Van Erp wees er echter op dat vaste financieringsmiddelen mo menteel een onhaalbare zaak is, waarna men met het voorstel ac- coord ging. In het kader van de aanvullende werken zal het Rijk 'n subsidie geven van 160.000,tot 180.000,— voor de riolering in de Leo XlII-straat en een gedeelte van de Mgr. Völkerstraat. De gemeente moet het ontbrekende bedrag van de in totaal benodigde 258.000, bijpassen, waartegen de raad geen gezwaar had. De overige agenda punten waren slechts hamerstuk- ken. Bij de rondvraag wees de heer Beerens op de grote vernielingen welke de jeugd aanricht aan de nadere toelichting over de wijze j plantsoenen, o.a. Pr. Bernhardplein -I 11* 1 1 11J tilHTVTlll «I A linAft waarop men dekkingsmiddelen had gevonden voor het bedrag van 25.400,^, dat met de verhoogde onderwijsvergoedingen gemoeid was. Dat waren een verlaging van de post onvoorziene uitgaven met 10.000,een verhoging van de opbrengst van de vermakelijkheids belasting met 5.847,en verla ging van de post voor het verbete ren van de bestaande sportaccomo- datie met 3.000,en 6.553, uit een voordeel bij de vergoeding kleuteronderwijs. en Crispijnstraat, terwijl de heer Hornman informeerde of er reke ning mee gehouden wordt, dat de sportverenigingen over 4 jaar „De Efteling" moeten ontruimen. De burgemeester antwoordde, dat het gemeentebestuur inderdaad met de voorbereiding van een gemeentelijk sportpark bezig is, hetgeen overi gens een zorgelijke zaak is. In de grote zaal van „De Ge croonde Leersse" te Waalwijk werd gisteren een clubmatch gehouden voor honden van alle rassen, geor ganiseerd door de Kynologenver- eniging „Waalwijk en Omstreken". Burgemeester J. Teijssen van Waal wijk opende de match, waarna de vice-voorzitter van de Kynologen- vereniging de heer J. Lammers de aanwezigen toesprak. De beker aangeboden door het Gemeentebestuur van Waalwijk voor de beste hond van de club match ging naar Ethos van Bor- joschka, eigenaar J. de Jong. De op één na beste hond van de club match,Katj a v. d. Soesterhof, eige naar P. de Reyer, ontving een be ker aangeboden door de Kynolo- genvereniging Waalwijk en Om streken. Voor de beste hond van de kampioensklasse, Foggyfurze Lucky Lar, eigenaar Hr. en Mevr. v. d. Loo, werd een beker beschik baar gesteld door Waalwij ks Be lang. De Kynologenvereniging Leer dam, Culemborg en omstreken stel de een wisselbeker ter beschikking voor de beste hond van Waalwijk en omstreken, welke beker terecht kwam bij Envy van Weiendaal, eigenaar Hr. en Mevr. v. d. Loo. De verdere uitslagen waren als volgt: Beste St. Bernhard: Anka van de Bouberg, eig. A. Boudewijns. Beste Duitse Herder: Dolf v. Blan- kerswéide, eig. J. Roeien. Beste Schnauzer: Kita v. h. Schnau- zerhuis, eig. M. de Jong. Beste jachthond: Katj a v. d. Soes terhof, eig. P. den Reyer. Beste Poedel: Alastair of Troqueer, eig. Mevr. v. Hees-Eisen. Beste Windhond: Ethos van Bor- joschka, eig. J. de Jong. Beste Terrier: Envy van Weiendaal, eig. Hr. en Mevr. v. d. Loo. Beste Poedel: White Johny van de Molenvliet, eig. Mevr. v. Bokhoven- van de Broek. Uitslag van de clubmatch: 1 Ethos van Borjoschka 2 Katj a van de Soesterhof 3 Envy van Weiendaal Uitslag kampioensklasse: 1 Foggyfurze Lucky Lad, eig Hr. en Mevr. v. d. Loo; 2 Fedor van de Soetstaat, eig. L. Soetens; 3 Sweet as Honey of Liactime, eig. A. v. d. Meijden; 4 Lotus de la Meute d'autrefois, eig. C. Baayens) De gemeenteraad van Sprang-Ca pelle heeft vrijdagavond vlot zaken gedaan. In een half uurtje gingen de 14 punten van de agenda onder de hamer door. Voor het bestekklaar maken van het eerste deel van het rioleringsplan stelde men een aanvul lend krediet beschikbaar van 27.000 gulden. Reeds verder was voor het bestekklaar maken van het plan een bedrag gevoteerd van 9000 gulden. Met het bestek van het eerste rio leringsplan hoopt men voor wat be treft het gedeelte van de Burgemees ter Meijerstraat tot aan de Bernhard- straat, 1 april klaar te zijn en voor wat betreft het gedeelte van de Bern- De afdeling van Veilig Verkeer in Sprang-Capelle, zal op maandag avond 6 maart a.s., in de grote zaal van „Zidewinde" een groots opge zette verkeersavond houden. Naast een zeer interessante kleurenfilm, verzorgd door de de filmdienst van Caltex, zal er een groot aantal ver- keersdia's getoond worden met de nieuwe voorschriften en regels op verkeersgebied, zoals die per 1 ja nuari 1967 van kracht zijn gewor den. Bij deze verkeersdia's zal een des kundige voorlichting en uitleg ge ven. Daarna zal een verkeerstech nisch forum zitting nemen en ieder een de gelegenheid geven om vra gen, hetzij mondeling of schriftelijk, te stellen; speciaal betreffende de nieuwe verkeersregels. Alle vragen zullen door het forum volledig en duidelijk behandeld worden. Met het oog op de scherper wor dende politie-controle en de steeds grotere boetes, wordt iedereen met klem aangeraden deze avond te be zoeken. De toenemende verkeersdichtheid en de groeiende onveiligheid op de weg, waarbij komt het grote aantal nieuwe en moeilijke verkeersregels, heeft de afdeling Veilig Verkeer van Sprang-Capelle doen besluiten iedereen vrije toegang te verlenen. Aanvang van deze avond is om 8 uur. Toegang gratis hardstraat tot aan de Heistraat, 15 april. De kosten van uitvoering van dit rioleringsplan worden geraamd op 1.500.000 gulden. Een grond- en bouwvoorschot van 39.480 gulden verleende de raad aan de woningbouwstichting Sprang-Ca pelle voor het bouwen van 14 gara ges in het bestemmingsplan Capelle 2 (Nieuwevaart). Binnenkort zullen in dit gedeelte van SprangJCapelle 30 woningen in gebruik worden ge nomen. Voor de huur van 10 garages zijn de aanvragen reeds binnen. De huurprijs van de garages bedraagt 5 gulden per week. Aan de heer J. de Jong te Sprang- Capelle en aan de heer A. Crezee te Almkerk verkocht de gemeente 398 vierkante meter grond voor de bouw van een dubbel woonhuis ten oosten van de Hendrikstraat te Sprang. De prijs van de grond bedroeg 17,50 gulden per vierkante meter. De storm met windstoten van honderdtwintig kilometer per uur heeft donderdag in het gehele land enorme schade aangericht. Er vie len twee doden. Bij het omwaaien van een muur in Cuyk werd de 62 jarige F. Dirven geraakt. Hij over leed op weg naar het ziekenhuis. De 30-jarige mevrouw Touw-Rijn verdronk in de Waal, toen het schip van haar schoonvader in de storm zonk. De 21-jarige P. van de Hoorn uit Assendelft werd door 'n hevige rukwind met zijn scooter te gen een inhalende vrachtauto ge slingerd. De jongeman was op slag dood. In het Friese Hardegarijp wer den vele gezinnen letterlijk dak loos. Op zee raakten tal van sche pen in nood. Op schiphol werden twee vliegtuigen gehavend. Over al waaiden dakpannen van de de ken, ruiten gingen in diggelen. Het verkeer was levensgevaarlijk. De voorstellen in verband met de omschakeling van mijngas op aard gas ontlokten nog een aantal vra gen om verduidelijking. Na beant woording door de voorzitter stelde de raad (de benodigde kredieten beschikbaar. Aansluitend bij deze zaak kwamen B. en W. aan het ein de van de vergadering nog met het voorstel om het bedrijfspand van de voormalige schoenfabriek Schal ken-van Vugt aan de Hoofdstraat, een bedrijf waarover kort geleden het faillissement werd uitgespro ken, aan te kopen voor een bedrag van 130.000,In verband met de omschakeling op aardgas zal 'n verkoop- en voorlichtingscentrum moeten worden ingericht, waarvoor een ruimte zal dienen te worden gehuurd. B. en W. hadden het oog op dit pand laten vallen, waar- Door het pastoraal centrum van de paters Capucijnen te Eindhoven is bij 't Nederlands Pastoraal Con cilie 'n voorstel ingediend tot stich ting van een arbeidsbureau voor religieuzen. De activiteiten van dit bureau zouden moeten overeenko men met die van zijn profane zus- ters-organisaties. Met dit verschil dat het arbeids bureau voor paters zich uitsluitend zal bezighouden met het inschrij ven van werkloze paters en het be middelen tussen religieuze „werk gevers" en „werknemers". Op de vraag of er veel werkloze paters Capucijnen zijn, antwoordde pater Simeon Uuyten, direkteur van het pastoraal centrum van de pa ters Capucijnen: „Ik zou liever van verborgen werkeloosheid willen spreken. Het doel van het bemid delingsbureau, zoals ons dat voor ogen staat, zou moeten zijn, zorg te dragen voor een doeltreffender ver deling van de beschikbare krachten. Op het ogenblik hebben de paters ook wel wat te doen, maar wellicht is hun hulp ergens anders veel dringender nodig. Wanneer er een bemiddelingsbureau zou bestaan, kan vraag en aanbod beter worden overzien". Een reden, die naar het oordeel van pater Simeon, nog belangrijker is ,dan het verkrijgen van een be ter overzicht tussen vraag en aan bod, is dat er op deze wijze veel meer rekening zal kunnen worden gehouden met de wensen van de paters zelf. Tot dusver kreeg een pater een bepaalde taak toegewe zen b.v. het geven van godsdienst les op een school; het vervullen van een spreekbeurt, of het assisteren in een parochie. Met zijn eigen wensen werd daarbij geen rekening gehouden. Pater Simeon meent dat dit niet meer past in onze tijd. Donderdagmorgen jl. is in het gebouw van de dienst Openbare Werken de aanbesteding voor de bouw van een nieuw gemeentehuis te Kaatsheuvel, waarvoor negen aannemers hadden ingeschreven, een feit geworden. Nadat burgemeester L. van Erp de inschrijfbil- jetten had geopend, bleek het bouwbedrijf Moeskops uit Bergeijk de laagste te zijn. Deze N.V. had ingeschreven voor een bedrag van 1.474.300, - mét risicoregeling'en voor f 1.429.300, - zonder risicoregeling. De overige acht bedrijven kwamen tot de volgende bedragen: het Aannemersbedrijf Gebr. Struycken te Tilburg met 1.497.000,- mét risicoregeling en f 1.450.000,- zonder risico regeling; de N.V. Bouwbeton te Best resp. 1.629.000, - en f 1.579.000, - de N.V. Gewapend Betonbouw te Breda 1.634.000 gulden en 1.584.000, - N.V. Bouwbedrijf J. M. Berghegge te Oss 1.575.000, - en f 1.530.000, - het Aannemersbedrijf N. de Bont en Zn. te Nieuwkuijk 1.590.000, - en 1.530.000, - het N.V. Bouwbedrijf Pepping te Kaatsheuvel met 1.584.000, - en f 1.539.000, - het Alg. Bouwbedrijf Vaessen te Vught f 1.539.000, - en f 1.490.000, - terwijl de N.V. Ned. Mij. Be tonwerken v.h. J. van Heeswijk te Eindhoven de hoogste inschrijver bleek met 1.643.000, - en f 1.598.000, - Zowel burgemeester Van Erp als het architectenbureau Ir. C. Geenen en Ir. L. Oskam uit Eindhoven, dat het te bouwen gemeentehuis heeft ontworpen, waren bijzonder inge nomen met de uitslag van de in schrijving, omdat de laagste in schrijver slechts 9.000,hoger ligt dan de begroting. Nog dezelfde dag werd de bouw aan Moeskops Bouw bedrijf N.V. gegund. Het ligt in de bedoeling dat binnen 4 weken de schuttingen rond het bouwterrein, gelegen ten noorden van het ge bouw van de dienst Openbare Wer ken aan de Huygenstraat-Markt, worden geplaatst en met het grond werk zal worden gestart. Dat zal dan het moment zijn, waarnaar menigeen reeds jaren met verlangen heeft uitgezien. Want de bouw van een nieuw gemeente huis te Kaatsheuvel is niet iets van de laatste tijd, maar zoals ieder een zo langzamerhand wel zal we ten een dringend gewenste zaak, welke al vele jaren slepende is, maar steeds weer door verschillen de oorzaken niet ter hand kon wor den genomen. Als voornaamste noemen we maar de bestedingsbe perking, die het eerste onderwerp van het architectenbureau Geenen- Oskam op de lange baan schoof. Toen in 1964 de rijksgoedkeuring eindelijk afkwam, kon de gemeente Loon op Zand hiervan helaas geen gebruik maken, omdat de benodig de financiën ontbraken. Ook in '65 toen er een enorme verslechtering van de financiële positie was, ont braken de nodige middelen. De ge meentebegroting vertoonde een te kort van maar liefst 240.000, Pas het vorig jaar ,1966, kon men een bedrag van 60.000,op de be groting reserveren, en ontstond er uitzicht dat er eindelijk iets van zou komen. Nu is het dan eindelijk zover dat over enkele weken de eerste spade in de grond zal gaan. Burgemeester Van Erp deelde mee, dat bij een normale voortgang der werkzaamheden het gebouw nog vóór Kerstmis 1968 zal worden be trokken. Wij hebben zo'n idee, dat er weinig weemoed zal zijn bij het gemeentebestuur en zeker niet bij het ambtenarenkorps als dat mo ment is aangebroken en zij het ver vallen boeltje in de Hoofdstraat, dat dan 47 jaar als gemeentehuis dienst heeft gedaan, voorgoed de rug toe kunnen keren. De ontworpen nieuwbouw heeft een vloeroppervlakte van 48.80 bij 28.35 meter met de frontzijde naar de Markt. Via de aan deze zijde ge legen entree komt men in een hal van 42 bij 9 meter, welke door een trappenpartij in tweeën wordt ge splitst. Het achterste gedeelte van deze hal een ruimte van 17 bij 9 meter wil men in voorkomen de gevallen gebruiken als exposi tieruimte. Aan de ene zijde van de ze ruimte komen de afdeling Bur gelij ke Stand, Bevolking, Militaire zaken en Verkiezingen, leeskamer en afd. registratuur alsmede bode kamer en aan de andere zijde de afdelingen Sociale Zaken en Al gemene Zaken. Onder twee-derde gedeelte van het gebouw komt een kelder. Hierin wordt o.a. het ar chief ondergebracht, een noodbe- stuurpost en verder centrale ver warming en fietsenstalling. Op de bovenverdieping komt men via de trap meteen voor de raad zaal 9 bij 15 meter te staan. Aan de frontzijde en aan de zuid gevel bevat deze raadzaal een bal kon. Het gebouw wordt hier verder afgerond door een verheffing op 't dak boven de raadzaal, waardoor de strakke lijn van het exterieur wordt gebroken. Naast de raadzaal komt een koffiekamer voor ont vangsten. De kamer voor burgemeester en secretaris, gescheiden door een spreekkamer en de B. en W.-kamer, liggen aan de voorzijde van het ge bouw. Voor de B. en W.-kamer komt aan de noordzijde eveneens een klein balkon. Deze hele noord wand zal in beslag worden geno men en opgesierd met gebrandschil derde ramen. De andere zijde van de bovenverdieping bevat achter eenvolgens een commissiekamer, trouwzaal met eveneens een balkon, kantoor voor de ontvanger en de afdeling Financiën. Door het aan brengen van uitneembare wanden tussen de verschillende afdelingen wordt de kans gelaten naar behoef te uit te breiden. De ingang vormt met opzet zowel de entree voor de raadzaal en trouwzaal als toegang voor het komende en gaande pu bliek.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 3