waalwrjkse en Langstcaatse couRant nr-■ WW Kill tö :orm meubelen EEN WONING HUREN OF KOPEN? 1 ÉR OPEN OOG van Yïlierio tl uitsluitend verkrijgbaar bij De woningmarkt in ons land is een van die gebie den van de maatschappelijke samenleving die door een samenspel van allerlei op zichzelf niet onlogi sche maatregelen van de overheid totaal onoverzich telijk is geworden. De huurbeperking die uit het wo- ningbeleid voortvloeide met het instituut van de wo ningwetwoningen, waarin veelal anderen terecht kwa men dan waarvoor zij bestemd waren hebben de be staande verhoudingen geheel gewijzigd met het ge volg dat velen zich te kort gedaan voelden, die „ver keerd zaten". Later bleek dat velen door de voorde len die de fiscus bleek te bieden en vooral door de stijgende welvaart en de sluipende inflatie toch „goed zaten". Terwijl ze eerst hadden moeten kopen om dat ze anders niet hadden kunnen wonen, bleken ze later door de prijsstijgingen (lees: geldontwaardiging) praktisch voor niets te hebben gewoond, 't Gevolg is nietminder ontevredenen, maarandere on tevredenen. Wanneer men nu deze belangrijke fac toren die tegengesteld werken tezamen neemt, wat kost dan het wonen En wat kost dan een huis Onzichtbare parallei Geldontwaarding Gaat dit voort! te. fi 11 Inkomstenbelasting Onderhoud Kopen of huren? Brand verwoest weeshuis: 18 doden Ziekenfondsraad geeft richtlijnen voor overeenkomst Moordenaar in Maastricht gegrepen -0xcluóieve eJ-lerenkleclinc) WAALWIJK van Complete Woning inrichting KLM krijgt in 1971 reuzen jet 400 passagiers Zes Tres-leden een week in de cel VRIJDAG 10 MAART 1967 88e JAARGANG No. 20 De ucho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" In de belastingsfeer zijn voordelen verbonden aan bewonen eigen huis Koopprijzen en huurprijzen lopen natuurlijk in principe parallel. Huur beleid, inflatie en belasting spelen daar echter met zulke krachten tus sendoor dat van die parallel niet veel meer te bespeuren is. In geval van huur komen als regel bij de huurprijs nog wat relatief lage uitgaven voor klein dagelijks onderhoud en uitga ven als tuinonderhoud, behang- en schilderwerk binnenshuis. De laatste kosten zouden eigenlijk ten laste van de eigenaar moeten komenvolgens de gedachten van de wetgever, doch de huiseigenaar zal een en ander ge zien de beperkte huur die hij mag vragen als regel op de huurder af- iventelen. Is die huur dan werkelijk zo laag? Dat is geheel verschillend. Een feit is dat tengevolge van de wettelijke huurbeperking plus het instituut van de woningwetwoningen voor gelijk waardige woningen heel verschillende huren worden betaald, uiteenlopend (ongeveer) van 4 tot 9!% van de waarde van een woning, per jaar. Wat het wonen werkelijk kost, is een vraag die aan de orde komt bij het bewonen van een koophuis. Zeer globaal en gemiddeld kan men de volgende cijfers als richtsnoer nemen. In de eerste plaats ca. 6!% over de waarde van het huis. Leent men dit geld, dan betaalt men die rente. Fi nanciert men de woning met eigen geld, dan zou men die rente kunnen genieten wanneer men het geld an ders zou beleggen. Heeft men 't pand jaren geleden voo reen bedrag bene den de huidige waarde gekocht, dan dient men die oude guldens om te re kenen naar de huidige, die veel min der waard zijn en dan kan men stel len dat men in de grote lijn toch weer uit zal komen op de huidige waarde als basis. Stelt men de levensduur van het huis op ongeveer 70 jaar, dan moet men per jaar rond lVêi% af schrijven. De vaste lasten en de onderhouds kosten kunnen weer sterk uiteenlopen doch stelt men ze tezamen per jaar op gemiddeld 2 a 3 van de waarde van het pand, dan komen we voor het wonen in een eigen huis op een kost prijs per jaar van rond 10!% van de waarde van het pand. Op het eerste gezicht is de keuze dus niet moeilijk: huren is goedkoper tot véél goedko per dan zelf bouwen of kopen. De laatste decennia hebben we ech ter een sluipende inflatie gezien, die soms nauwelijks meer sluipend kon worden genoemd. Stellen we deze ge makshalve op gemiddeld 5!% per jaar, dan is duidelijk dat de eigenaar van onroerend goed een belangrijk voordeel heeft genoten. Het is name lijk niet eenvoudig geld zo te beleg gen dat het niet door de ontwaarding van de gulden wordt getroffen; voor al niet als het om een niet al te groot kapitaal gaat. De belegging in een eigen woning is echter één van de manieren. Heeft men daarentegen de woning met geleend geld gefinancierd, dan ziet de schuldenaar met vreugde dat de guldens die hij terug moet geven ieder jaar 5% minder waard worden. Hij hoeft dus in feite een groot deel van de schuld (de prijs van het huis) niet te betalen. Het bedrag van de af lossingen wordt niet lager, maar ze drukken hem steeds minder door het stijgen van zijn geldinkomen. Trekt hij deze 5% van zijn woon-kostprijs ad 10% af, dan woont hij wellicht toch nog goedkoper dan de huurder! Hij heeft weliswaar aanvankelijk meer geld op tafel moeten leggen, nl. J i Zouden de bewoners van deze panden ook bij de problemen van een koop- of huurhuis hebben stilgestaan Huizen bepalen het gezicht van een stad. Voorwat Waalwijk betreft kan men zeggen de het „gezicht" goed verzorgd is. 10% en daarboven nog de aflossing op de hypotheekschuld moeten be sparen, maar hij krijgt bij verkoop van de woning de 5% jaarlijkse geld ontwaarding boven zijn aflossingen terug in de vorm van de prijsstijging van het onroerend goed. Voor de vraag: huren of kopen, moet men dus eerst de vraag zien te beantwoor den of de geldontwaarding ook in de toekomst door zal gaan. Op dit punt verschillen de geleerden (en minis ters!) van mening en wij zullen ons dan ook niet aan een oordeel wagen. Voorts dient men te bedenken dat de kosten van aankoop en van hypo theekakte e.d. door de geldontwaar ding niet op korte termijn kunnen worden goedgemaakt. Het voordeel slaat dus pas na een aantal jaren door. Bezit men het huis echter te lang, dan gaat de afschrijving van 12V2% per jaar weer overwegen: als het huis na 70 jaar geheel is af geschreven en ineenstort, dan is het einde nul, of de guldens nu goed zijn gebleven of waardeloos zijn gewor den. Hier ligt een van de redenen waarom oude huizen achterblijven bij de prijsstijgingen. Een punt dat van belang kan zijn is gelegen in de belasting: de huur waarde welke men als inkomsten aan moet geven is betrekkelijk laag en de kosten, lasten en afschrijving van 't huis zijn aftrekbaar. Of dit voordeel, dat de huiseigenaar geniet, van be lang is hangt af van het percentage inkomstenbelasting dat hij aan de top van zijn inkomen behaalt. De huur waarde blijft ver beneden hetgeen aan de hand van de bovenstaande bereke ning normaal zou zijn. De huurwaar de voor de personele belasting is vastgeknoopt aan vooroorlogse maat staven, omdat anders de ongelijke hu ren ook nog eens in deze belasting zouden doorwerken. Deze huurwaar de voor de personele belasting is weer de basis voor de vaststelling van de zgn. economische huurwaarde welke voor premiewoningen tot 150% van de eerstgenoemde kan oplopen en voor vrije-sectorwoningen 160% be draagt. Toch is deze economische huur waarde als regel veel lager dan de werkelijke kostprijs van het wonen, zodat de opbrengst van 't eigen huis na aftrek van hypotheekrente, kosten, lasten en een vaste aftrek van 15% van de huurwaarde als afschrijving meestal negatief zal zijn en dus tot een belastingreductie zal leiden. Heeft men het huis uit eigen midde len bekostigd en betaalt men dus geen rente, dan zal de opbrengst wellicht ook net positief zijn, doch dan moet men die vergelijken met een normale rente over die eigen middelen. Daar komt nog bij dat tot de af trekbare onderhoudskosten volgens de Hoge Raad ook altijd nog de kos ten van behang, binnenschilderwerk en een rederlijkerwijze noodzakelijk tuinonderhoud mogen worden gere kend. Deze kosten zijn eigenlijk reeds lang geen eigenaarslasten meer, maar huurderslasten; en daarom zouden ze eigenlijk ook voor een eigenaar als persoonlijke uitgaven moeten gelden, en niet aftrekbaar zijn. De Hoge Raad heeft echter uitgemaakt dat de toestand van huurbeperking nog al tijd uitzondering is en dat deze kos ten naar hun aard dus nog altijd, zo als voor de oorlog regel was, norma liter door de eigenaar zouden worden betaald en daarom aftrekbaar zijn. Voor een huurder die zijn gehuurd pand laat behangen of schilderen zijn die kosten echter niet aftrekbaar, want voor hem betekenen ze in feite een verhoging van de huur. Die ver hoogde huur ontvangt de verhuurder dus en hij zou die moeten aangeven voor de belasting, ware het niet dat hij het zelfde bedrag weer als onder houd zou kunnen aftrekken. Ook in de belastingsfeer zijn dus voordelen verbonden aan het bewonen van een huis. Het bovenstaande schetst globaal enige financiële zij den van het probleem en kan wel licht mede dienstig zijn bij het over wegen van alle voor en tegen. De aangehouden percentages zijn uiter aard slechts globale gemiddelden; het zal duidelijk zijn dat een ieder voor zijn eigen geval zoveel mogelijk met zijn eigen cijfers moet werken, mede omdat als regel een woning gedeelte lijk met geleend geld wordt gefinan cierd. Ook dient te worden bedacht dat men niet volstaan kan met een beta lingscapaciteit van 10% van de prijs van de woning per jaar. De afschrij ving kan men daar nog aftrekken (hier gerekend met lVi% per jaar), doch bij de overblijvende 8V2% moet men nog voegen wat men op de hypotheekschuld verplicht is af te lossen; veelal ook 3 tot 5% per jaar. Is men in staat om ook dit te finan cieren en meent men terecht dat de geldwaardedaling door zal gaan, dan kan hier één van de wegen liggen om slapend rijk" te worden. GRASDUINEN G 67 Volgende week woensdag 15 maart is het „Gemeenschapshuis" in Baardwijk gereserveerd voor de grasduiners, 's avonds vanaf 8 uur. Het belooft een gezellige dansavond te worden, waarop men elkaar weer treft sinds die eerste keer in de Biezemortel, vorig jaar. Vele grasduiners(sters) hebben al lang naar zo'n avond uitgekeken. Nu is het dan zo ver! Niemand van de oude bekenden mag ontbreken. Maar daarnaast staan de deuren wijd open voor alle werkende jon geren vanaf 17 jaar. ledereen is welkom! Ook al heeft men nog nooit aan grasduinaktiviteiten meegedaan. We hebben een woens dagavond gekozen; dan kunnen er ook de liefjes en lieverdjes bij zijn; juist volgende week, omdat er dan geen voetbalprogramma is op de T.V. De toegang voor deze avond is gratis. Overigens wel je portemonnaie meebrengen; dat is altijd verstandig. Over deze avond hangt een magische sluier, G 67, aan gedragen door ruim veertig pittige jongelui. Het doet denken aan D 66; maar daarmee heeft het niets te maken. Pas woensdagavond wordt de sluier weggenomen. Daar komen dan wel enkele belangrijke figuren aan te pas, zoals een bekende zangeres, wellicht ook een zanger, en verder lieden, die die avond voor het voetlicht zullen verschijnen of zomaar in de zaal zullen ronddwalen. Méér mogen we er nu niet over zeggen. Nog één ding: als je zingen kunt, zing dan mee Tot ziens. Namens vele anderen, L. v. Berkel, aalmoezenier Achttien kinderen zijn in de nacht van zondag op maandag om het le ven gekomen bij een brand in een tot weeshuis verbouwd klooster uit de 13e eeuw in het bergdorp Tanin- ges in de Franse Alpen, 35 kilome ter ten zuidoosten van Genève. Bij het uitbreken van de brand sliepen de 118 kinderen, jongens en meisjes in de leeftijd van 8 tot 16 jaar, op de slaapzalen op de tweede verdieping van het groten deels houten gebouw. 28 kinderen zijn met verwondingen in het zie kenhuis opgenomen. Vier wezen verkeren in levensgevaar. De 14 verzorgers en verzorgsters, die ook op de tweede verdieping sliepen, hebben allen de brand overleefd. De meerderheid van de Zieken fondsraad is akkoord gegaan met een advies aan Minister Veldkamp inzake de richtlijnen af te kondigen door Minister Veldkamp, voor een alsnog af te sluiten overeenkomst tussen de Landelijke Vereniging van Huisartsen en de ziekenfonds organisaties. Het ging om richtlijnen voor dit jaar en voor de periode 1968 tot en met 1970. Aangenomen mag worden dat de vier kleinere zieken fondsorganisaties, die eerder tij dens de onderhandelingen niet ak koord konden gaan met een over eenkomst op basis van een voor stel van de twee grootste organisa ties (de federatie VMZ en CBOZ) tot de minderheid behoren en dat zij nog steeds moeilijkheden heb ben met het zgn. kostenelement. De recherche in Maastricht heeft zondagavond in de buurt van het station de 21-jarige Belg Jean-Ma- rie Widard zonder vaste woonplaats gearresteerd. Hij werd o.m, gezocht wegens een samen met de Belg Maurice Otto op 22 februari in Rèves bij Charleroi gepleegde roofmoord op de 70-jarige boerin. H. Wery. Ze werd op haar bedrijf met een ijze ren staaf doodgeslagen. Haar zoon en een knecht werden zwaar ge wond. De buit van de overvallers was slechts enige honderden gul dens. Ze zagen in hun haast om te verdwijnen een bedrag van rond veertienduizend gulden over het hoofd. n u 9 TILBURG PIU8PLEIN 26-33 tel. 88080 Busdiensten lfln 2 en t stoppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur De KLM heeft zich bij de Boeing- vliegtuigfabrieken in Seattle ver zekerd van de aflevering van drie straalvliegtuigen van het type 747, de zgn. „high capacity jet", die plaats zal bieden aan ongeveer 400 passagiers. Het prototype van de Boeing 747 zal omstreeks oktober volgend jaar gaan vliegen, terwijl verwacht wordt dat tegen eind 1969 de leve ring aan luchtvaartmaatschappijen mogelijk zal zijn. De KLM zal be gin 1971 de beschikking over de Boeing Jumbo's kunnen krijgen. Hef Amsterdamse gerechtshof heeft maandag in hoger beroep zes le den van het Utrechtse studenten gezelschap „Tres faciunt collegium" veroordeeld tot een week gevan genisstraf. Het 6-tai was betrokken bij het inwijdingsritueel met de roetkap, waarbij op IC' april 1965 de 20-ja- rige eerstejaars-student jhr. D. Rut gers van Rozenburg uit Zeist om het leven kwam. Een zevende Tres lid, dat in eerste instantie door de Utrechtse rechtbank was vrijge sproken, werd door het hof ont slagen van rechtsvervolging.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1