waaLwij k se en lAnqstRAAtse couraiu «Excelsior" uit Sprang huldigde Jac. Groen op grootse wijze Leerlingen land- en tuinbouwscholen houden aktie voor missionaris Geen verandering op arbeidsmarkt gewest Waalwijk in februari UW E N I N G Eerste kivietsei 25 JAAR DIRIGENT Fa. J. TAUSCH SITUATIE IN DE BOUW GUNSTIGER Ere-insigne Muldigmg Jubilaris Succes voor IVlgr. Bekker-gilde op Songfestival STIJL- KLOKKEN ftler-indeling der gemeenten in 't Land van S-Seusden en Altena Situatie schoen- en ledersector niet rooskleurig Sluiting Keuze VRIJDAG 10 MAART 1967 88e JAARGANG No. 20 De tcho van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" „Wij kunnen niet anders zeggen", zei burgemeester M. v. Prooijen, „als dat U als directeur een stuk van „Excelsior" bent geworden en dat U veel gedaan hebt voor het culturele leven, waarom het ge meentebestuur veel waardering heeft voor wat U gedaan hebt voor het verenigingsleven van Sprang". In verband met zijn 25-jarig jubileum als dirigent van de Chr. Ge mengde Zangvereniging Excelsiorwerd de heer Jac. Groen uit Heusden jl. maandagavond in het Herv. Jeugdcentrum gehuldigd. Nadat de voorzitter van Excelsiorde heer W. v. Beek de samen komst met schriftlezing en gebed had geopend, heette hij allen har telijk welkom, in het bijzonder het gemeentebestuur, dat vertegen woordigd was door burgemeester Van Prooijen, wethouder Jac. Vos en gemeente-secretaris Zonneveld, de afgevaardigden van de Ring Brabant van de Kon. Chr. Bond van Zang- en Oratoriumverenigin gen, voorzitter Nauta en de heer Stremmelaar, resp. uit Breda en Tilburg en de heer en mevr. Groen met de heer Groen jr. en de heer en mevr. Overweel. Burgemeester van Prooijen, tevens ere-voorzitter van „Excelsior" kreeg als eerste spreker het woord en noem de het een eer hier iets te mogen zeggen op deze dag van blijdschap voor de heer Groen. Vijfentwintig jaar is een lange tijd wanneer men er voor staat, maar een zucht als men er op terugkijkt. Spreker had de heer Groen vele jaren mogen meemaken en hij herin nerde aan de vele concoursen waar aan Excelsior deelnam waarbij de heer Groen een belangrijke rol speel de en hij kon dan ook niet anders zeggen, als dat de jubilaris als diri gent een stuk van Excelsior was ge worden. Namens 't gemeentebestuur, dat veel waardering had voor wat de heer Groen voor het culturele leven van Sprang deed, dankte de burge meester de jubilaris hartelijk. Al heeft een vereniging nog zo'n goed bestuur, het ligt veel aan de di recteur om een vereniging te doen groeien en bloeien en het is nog al tijd zo, dat de mooiste muziek de zang is die men zelf brengt. De bur gemeester was dankbaar dat God de jubilaris 25 jaar lang gegeven heeft de vereniging te mogen leiden. Ook als ere-voorzitter bracht de burge meester de heer Groen dank. Door wijlen wethouder Timmermans had spr. een sterke band met Excelsior gekregen en daarom had hij de heer Groen steeds bewónderd, die met zelfbewuste leiding de vereniging op een behoorlijk niveau wist te bren gen en te houden. Ook mevr. Groen die, omdat zij haar man zoveel avon den moest missen ook een klein stuk je Excelsior was geworden, dankt hij hartelijk en bood als persoonlijk blijk van waardering een prachtige Ficus aan, met de wens dat God hen nog vele jaren mocht geven voor Excel sior. De heer Nauta sprak namens de bond en zei er aan te hebben gedacht dat de heer Groen in een nare tijd was begonnen. Het waren moeilijke dagen als hij denkt aan de Cultuur kamer, hoe men probeerde de vereni ging gaande te houden en er daarom een kerkkoor van maakte. In 'n don ker stadium begonnen kon men nu le ven in een heerlijke vrije wereld. De jubilaris zal deze dag zeker de hoog te- en dieptepunten van het koorleven hebben laten passeren. U bent een werkelijk deel van Sprang en 't koor, waarvoor zij U dankbaar zijn, maar ook van de Ring en de Bond. U nam altijd met enthousiasme aan concour sen en zangersdagen deel. De heer Nauta bood de heer Groen de zilve ren bondsinsigne aan, die hij de ju bilaris op de borst spelde, als blijk dat zijn werk hogelijk werd gewaar deerd en met de beste wensen voor succes in de toekomst. Het Meisjeskoor „Jong Excelsior" bracht namens dit koor de beste wen sen over. Nadat de heer Groen vele jaren directeur van dit koor was ge weest, werd dit voor 5 jaar door de heer Overweel overgenomen en hij vond het daarom prettig dat hij dit jubileum mocht meemaken. Als blijk van waardering bood hij de jubilaris een lux sortiment sigaren aan. De heer W. van Beek, voorzitter van Excelsiornoemde 't een moei lijke taak een woord van dank tot de heer Groen te richten, waarin uitkomt hoe Excelsior en de familie Groen aan elkander verbonden zijn. De voor zitter herinnerde aan vreugdevolle dagen, concoursen, zangersdagen en jaarvergaderingen, maar ook aan droeve dagen, wanneer geliefden van de vereniging grafwaarts moesten worden gedragen. Hij dankte de jubi laris zeer hartelijk voor alles wat hij van 6' maart 1942 tot nu voor de ver eniging heeft gedaan. Niemand roeme echter in zichzelf, zegt de voorzitter, maar alleen in Christus en hij was dankbaar voor de wijze waarop de heer Groen de ver eniging heeft geleid en voor de pret tige samenwerking, vooral toen wijlen de heer Timmermans aan de vereni ging ontviel en hij de voorzittersha mer moest overnemen. Hij dankte ook mevrouw Groen voor het medele ven en de heer Groen jr. „Eben-Haë- zer", aldus de voorzitter, „tot hiertoe heeft de Here geholpen" en Hij ver zocht staande te zingen Psalm 68-10 „Geloofd zij God". Na dit zingen bood de heer Van Beek namens Ex celsior de jubilaris een prachtige staande schemerlamp aan, met de beste wensen voor de toekomst en aan mevrouw Groen bloemen. De heer Groen dankte, mede na mens zijn vrouw, in hartelijke be woordingen voor de waarderende woorden door de burgemeester, de heren Nauta en Overweel en de voor zitter tot hem gericht en voor de mcoie cadeaus die hem werden aan geboden, wat hij niet had verwacht. Hij zei hier steeds graag en met veel plezier te hebben gewerkt. Hij dank te voor de samenwerking en sprak de hoop uit nog lang bij Excelsior te mo gen vertoeven. Al die jaren had de heer Groen nooit wegens ziekte be hoeven te verzuimen. Na dit officiële gedeelte van de avond bleef men onder het genot van koffie met gebak, een glaasje en een rokertje, nog lang in gezellig samen zijn bijeen. J Zaterdagmiddag 4 maart trokken alïe welpen uit het district de Lang straat naar Nieuwkuyk om deel te nemen aan het songfestival. De welpen van iedere horde moesten meendoen aas een verplicht num mer en een vrij nummer. Met veel enthousiasme werden: de zangnummers uitgevoerd. De 3: juryleden hadden geen gemakkelij ke taak. Ieder jurylid gaf 4 pun ten n.l. voor het verplichte num mer. voor het vrije nummer, voor de kleding en voor de uitvoering. De winnaar van dit geslaagde songfestival was de merel-horde van de Mgr Bekkergroep uit de St.. Antoniusparochie. De welpen be haalde 94 punten en verdienden een prachtige trofee. Tweede met: 87 punten werd De Vinken-horde van de Mgr. Bekkersgroep uit Be- soyen. De horde uit Elshout en de sionie-horde van de A.Z.G. behaal den allebei de 3e plaats met 84 pun ten. Tenslotte kreeg iedere horde een leuke herinnering mee in de vorm van een viool met gekleurde linten, waarop staat Songfestival '67 collectie 1967 Zaanse- Sallanders- Twentse- Friese- stoeltjes- en staart klokken JUWELIER Grotestr. 231a Tel. 2625 Waalwijk Vanaf 1 maart zijn wij 'smaandags voor middag gesloten. Dinsdags de gehele dag geopend. In het brandpunt van onze be langstelling staat in deze dagen on getwijfeld de al of niet opheffing van onze gemeente. Vervulde het mij met vreugde, dat het voorstel van G.S. in deze richting, met vol strekte meerderheid van stemmen werd verworpen, niet alleen in onze gemeente, een domper op de ze vreugde, werd het voorstel van B. en W. om, indien andere gem- meenten hun zelfstandigheid niet wilden prijsgeven, zij een andere mening waren toegedaan, n.l. koste wat het kost, door dik en dun, toch maar te annexeren hetgeen, vergun mij deze tirade, zo laag bij de grond is dat ik er geen woorden voor kan vinden. Waarom moet deze zelf standigheid worden prijs gegeven? Waarom zijn wij niet in staat zelf op onze zaken te passen? Of heeft de magistratuur slechts oog voor eigen belangen en telt het volk niet meer mee? Duikt het „l'état c'est moi" van Lodewijk XIV weer op? Het volk voor de magi straat, niet de magistraat voor het volk? Vele verschijnselen wijzen er In deze weken zijn de leerlingen van de land- en tuinbouwscholen aan een buitengewone actie bezig. Met Pasen hopen de jongens uit het N.C.B.-gebied, waaronder ook de Langstraat valteen auto bij elkaar te hebben voor een leke-missionaris. Want in de Afrikaanse staat Daho mey werkt een bijzonder man, John Verburgi. In 1954 ging hij naar Ghcxia, zo voor een paar jaartjes, zo als hij zei. Hij had daar binnen de korste keren een ziekenhuisje staan met 120 bedden. Toen ging hij ver der pionieren en stichtte vijf centra waar hij iedere week kwam om de zieke mensen te helpen. De ergste zieken nam hij dan mee naar zijn ziekenhuisje. Toen dit medisch werk gesmeerd ging lopen kwam hij op va- cantie naar Nederland. En nu heeft hij een nieuw land uit gezocht om ook daar iets dergelijks Op de arbeidsmarkt van het gewest Waalwijk van het Arbeidsbureau heeft de maand februari zo goed als geen verandering gebracht, me de omdat de ontslagen bij Péhavé te Kaatsheuvel niet in de cijfers behoefden te worden verwerkt. De bouw is er gunstiger voor komen te staan, wat zijn oorzaak vond in het zachte weer. Het aanbod liep hier in het Gewest terug van 285 naar 266. In het rayon Waalwijk liepen de cijfers terug van 216 naar 210 en in het rayon Dongen van 69 naar 66. In de schoen- en ledersector nam de vraag iets toe. Door bedrijfssluitingen wordt het aanbod weliswaar groter, maar ver schillende bedrijven trachten vakbe kwaam aan te trekken, waarvoor zij een beroep doen op de arbeidsmarkt. In het Gewest Waalwijk steeg de vraag van 192 naar 203. Het totale aanbod van 696 werk nemers (eind januari 689) kan wor den gekwalificeerd als volgt: seizoenwerkloosheid 292; wrijvings werkloosheid 273; werkloosheid min der geschikten minder validen 112; structuurwerkloosheid 20. Tegen de cijfers van resp. Noord-Brabant en Nederland steken de cijfers van het Gewest Waalwijk nog gunstig af. Van de afhankelijk mannelijke beroepsbe volking zijn deze cijfers resp. 4,8%, 3,4% en 2,3%. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Waalwijk voorziet echter nog meer bedrijfssluitingen. Volgens de heer Spronk wordt dit steeds duidelijker. Om maar eens een geval te noemen zegt hij: Voor de vakantie in de schoen- en lederindus trie, in juli, moeten de ondernemers per werknemer ineens vijf weeksala- rissen uitbetalen. De nieuwe sluitin gen zullen steeds meer moeilijkheden gaan opleveren. In de schoen en le dersector is de arbeidsmarkt inmid dels zo goed als verzadigd. Neen, zegt de heer Spronk, de totale situa tie in de schoen- en ledersector is be slist niet rooskleurig en we drijven steeds meer naar dat nulpunt toe. Neem nu bijv. een sluiting als die van Péhavé, waarvan 74, inclusief 9, het slachtoffer zijn. Een slag die bij zonder hard aankomt. Op de arbeids markt is hiervan direct nog niets te merken geweest, daar de ontslagver- gwnningen namelijk nog niet werden verleend. Wanneer die zijn verleend, gaat pas de werkelijke opzegtermijn in. Voor mensen met lange dienstver houdingen bedraagt die soms wel 13 weken. Op dit ogenblik wordt er naarstig gezocht naar vervangende werkgele genheid voor deze mensen. Op het ogenblik is er nog werk, maar 't valt moeilijk te zeggen hoe het over enke le weken zal zijn. Meer moeilijkheden geeft het onderbrengen van bijv. werkmeesters, die vaak wel de tech nische maar niet de leidinggevende capaciteiten bezitten. Vaak moeten deze mensen kiezen tussen het teruggaan naar een lager niveau of overstappen naar een an dere werkking. De mensen die wel voldeden als werkmeester maar door rationalisatie moesten worden afge sloten, komen wel weer aan werk. Voor de anderen echter, aldus de heer Spronk, komt de klap hard aan. Veelal is het voor hen een psycholo gische kwestie. Al met al gaat hoe langer hoe meer de noodzaak klem men van anders gerichte industrieën. Het gemeentebestuur van Waalwijk zal hieraan ernstig aandacht dienen te besteden. op te gaan zetten. In een brief van 20 februari schrijft hij aan de leer lingen van de lagere land- en tuin bouwscholen: Van het bestuur van de MIVA vernam ik tot mijn grote ver rassing dat er door jullie een actie wordt gevoerd om mij aan een zeer noodzakelijk vervoermiddel te helpen. Ik ben bezig aan een medisch missie project in het noorden van Dahomey, 450 kilometer van de kust af. Een arm gebied, droog, primitief, met veel zieke mensen. Begin augustus 1966 begon ik met een bescheiden polikli- niekje, De mensen kwamen er in het begin maar aarzelend naar toe, om dat ze nog helemaal onbekend zijn met onze westerse geneesmethoden. Nu komen ze graag en ik ben een hospitaalt je aan het zetten voor 36 patiënten. Het is wel erg dat de men sen meer dan 18 kilometer moeten lopen naar de kliniek. Honderd men sen komen hier per dag. Maar ik kan ze niet gaan opzoeken omdat ik geen auto heb. Ik wil zo graag ook in de verderop gelegen dorpen een medisch centrum stichten. Met een auto kan ik dan vijf medische centra bestrij ken en de zieken iedere week bezoe ken. En als ik een auto heb waar ook zieken mee vervoerd kunnen worden kan ik de ergste zieken meenemen naar mijn ziekenhuisje. Het werk groeit en als ik eens kijk wat ik heb kunnen doen van juli tot december van 1966 dan heb ik 5198 zieken kunnen helpen in de polikliniek, 48 kleine operaties kunnen doen en 524 laboratorium- onderzoeken. Maar ik zal de mensen hier in het noorden van Dahomey pas goed kunnen helpen als ik een auto heb. En daarom ben ik jullie zo dankbaar voor de hulp die ie me gaat bieden. De MEMISA helpt me aan de nodige medicijnen en materiaal. En jullie bezorgen me met hulp van de MIVA 'n deux chevaux. Prachtig! Vanuit de scholen bereiken ons berichten dat de actie goed loopt. Als de jongens ook bij u komen om te vragen hun actie te helpen slagen weet u wat ze willen: het is een prachtig doel: een deux chevaux aan Verburgt cadeau. Als de jongens sla gen dan kan er na Pasen een 2 CV- auto aan boord van een boot gehesen worden. En wat ons betreft; schilder er maar op: auto NCB/LLTS. Twee 12-jarige Tilburgse meisjes, Wilma van de Wouw en Marianne van Roessel, hebben dinsdag om half vijf het eerste kievitsei gevonden in de Heikant in Tilburg. Hedenmorgen om 11 uur zullen zij, verge zeld van de secretaresse van de burgemees ter, het eerste Idevitsei aanbieden aan de Koningin op paleis Soestdijk. op. Hulde daarom aan de fraktie Boezer in onze raad, die onomwon den verklaarde, te zullen strijden en te zullen blijven strijden voor de belangen van onze gemeente en haar inwoners. En waarmee is dit belang beter gediend, dan met een zelfstandig volksbestaan? De\ pluspunten, die pleiten voor annexatie zijn in feite zo minim, dat ze niet aan bod komen. Nega tieve faktoren zijn er vele. Ik noem maar iets. Volgens statistische gege vens bezoekt elk gemeentenaar per jaar tenminste tweemaal het ge meentehuis. Hoeveel kostbare uren zullen verloren gaan, als straks de afstand vele kilometers zal gaan tellen? Kleinigheden? De oceaan is toch uit waterdruppels opgebouwd? Hetgeen nu volgt is een citaat uit de reden van ds. Boezer, ge houden in de 1.1., gehouden verga dering. Ds Boezer zei o.a. als volgt: „De gemeentelijke herindeling van het Land van Heusden en Altena, 'n top of 'n flop! 'n Flop voor onze gemeente en streek en 'n Top voor G.S. 'n Flop voor onze gemeente, in m'n verkiezingsmanifest voor de gemeenteraadsverkiezingen van Eethen heb ik reeds geschreven In deze combinatie Wijk-Eethen, zit 'n eerste stap naar herindeling, ja, na opdeling van Eethen. Was de ze combinatie nodig geweest? Wat hebben de wethouders voor de zelf standigheid van Eethen gedaan? Niets.' Onderling geredentwist of 't een A.R. of een C.H. moest worden. Het is een Herv. A.R. geworden, maar. die naar een raadslid zei, zeker te weten, dat deze niet had gesolliciteerd. Alles overziend geen zaak om over naar huis te schrij ven. De rol van B. en W. gehoord in deze, is ver beneden peil. De be volking zelf te peilen, rechtstreeks of via kiesvereniging is niet nodig geweest. De raadsleden zitten. En zij beslissen voor u, over u, zonder u, gemeente van Eethen! En als het doorgaat, is 't Land v. Heusden en Altena ontsloten, het gelaat van de streek bedorven, met z'n aaneen gekramde, gelijmde dorpen, van welke de bewoners van de uiterste grenzen deeluitmakend, veel last zullen ondervinden, waar het ge meente huis ook komt te staan. Bestaat ruimtelijke ordening in het aaneenkrammen, lijmen van dorpen die op zichzelf beschouwd, een totaal ander beleid vragen? Een krachtig beleid hangt niet af van de grootte van de gemeente, maar van de dagelijkse leiding. Daar zit de fout. Ook ten opzichte van wat reeds is gebeurd en onver hoopt staat te gebeuren". Tot zover ds Boezer. Ook de heer Van Wijk deed een krachtig geluid horen. Hij sprak o.a. als volgt: „Daarom blijven wij bij ons voorstel: Eethen zelfstandig- in z'n totaliteit, met enige uitbrei ding van grond. In het struktuur- plan bezien, moet Eethen, het best gelegen voor urbanisatie en indus trie, gemaakt worden tot ene grote plaats tegenover Waalwijk. Zoals ik heb gemerkt aan de heer Ds Boezer, zal hij blijven strijden voor het behoud van Eethen tot in de hoogste instanties toe, om het plan van B. en W. de raden ge hoord en de plannen van G.S. te verijdelen. Onze gemeente heeft meer dan 3600 zielen, best bestuur baar, ruim genoeg voor uitgroei. Mij is bekend, dat er gemeenten zijn, die tegen de plannen van G.S. zijn, in welke vorm ook. Alleen B. en W. van Eethen en de Raad wil len zich ophangen aan het plan van G.S. Zelfs een raadslid uit Wijk heeft me gezegd, dat ze in Wijk geen hoera roepen over deze samenvoeging. Bovendien waar schuwde hij. Wat willen ze toch in Eethen Zien ze dan niet in, dat ze achtergebleven gebied wor den, onder en door die krachtige vuist Onze fraktie zal tegen elke vorm van herindeling stemmen en vraagt alle raadsleden met klem hetzelf de te doen. Tot zover de heer Van Wijk. Ben ik goed geïnformeerd, dan ligt het in de bedoeling van de fraktie Ds. Boezer, hier en daar openbare vergaderingen te beleg gen, met recht van debat opdat de inwoners volledig worden ingelicht welke belangen op het spel staan, indien de herindeling een feit zou worden en tevens de middelen aanwijzen, waarop dit euvel alsnog kan worden voorkomen. A. van den Heuvel, Genderen KORTER WERKEN IN TILBURGSE KATOENSPINNERIJ De N.V. Tilburgse Katoenspinne rij te Tilburg zal voor meer dan de helft van de 538 personeelsleden een arbeidstijdverkorting moeten invoe ren.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9