Raad Waalwijk besloot 4 stemmen „Holland" met 13 tegen over te nemen Matige belangstelling voor concert Brabant Orkest RKC krijgt beschikking over overdekte zittribune NA DEBAT VAN DRIE UUR SCHALMER enkele bekwame typistes een assistent boekhouder TE KOOP Stadsschouwburg Tilburg „OPUS 2" Te hoog ANTON KOENE GASTDIRIGENT BELANGRIJKE UITBREIDING ACCOMMODATIE Mogelijkheid tot bouw kleedkamers Zelf f 25.000.- DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 MAART 1967 Tijdstip aankoop niet juist Begroting te laag Aardgas Oprichting Handboogdoel Loon op Zand Sociaal fonds van bedrijfschap schoenindustrie Gevechten in Indonesië Snel handelen Le Miroir de Jésus Tien kinderen door bliksem gedood De toestand in China Dumoulin-Pullens APPELS Waalwijk CABARET PEPIJN Kaatsheuvel 's-Hertogenbosch Lambert van Oudheusden WAALWIJK Op voorstel van B. en W. hebben de raadsleden van Waalwijk vrijdagavond besloten zij het niet unaniem 't fabrieks complex van de Chroomlederfabriek „Holland" N.V. aan de Zomerdijk- weg over te nemen ten behoeve van de dienst gemeentewerken. In ons blad van vrijdag jl. hebben wij uitvoerig aandacht geschonken aan het pre-advies van B. en W., waarin zij uiteenzetten waarom dit voorstel was ingediend en welke de financiële consequenties zullen zijn. De gemeente huurt het complex van de N.V., waarbij beide par- Öjen zich verplichten om uiterlijk 31 december 1971 mede te werken aan de overdracht, terwijl de gemeente bevoegd is het tijdstip van de overdracht op een andere datum te bepalen. Na een discussie van ruim 3 uur werd het voorstel na stemming met 13 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heren v. Loon, de Kort en v. Eijl van de Kath. Unie en Vermeer, P.v.d.A. De heren van de Kath. Unie hadden verschil lende argumenten aangedragen, die voor hen het aannemen van 't voor stel' onmogelijk maakten. De heer v. Eijl meende, dat er op goedkopere wijze een nieuwbouw tot stand zou kunnen worden gebracht; de heer v. Loon vond het niet verantwoord dat de gemeente zelf een bedrijf op een industrieterrein in gebruik neemt en de heer de Kort zei er niet van overtuigd te zijn dat men juist nü tot deze aankoop moest overgaan. De heer v. Loon, die de rij van sprekers opende, maakte ook nog opmerkingen over de 'begroting voor het bedrijfsklaar maken van het bedrijf voor gemeentewerken. Vol gens hem was deze begroting met opZet te laag gehouden. Met het kre diet vön 61.100,— zou men zeker niet toekomen. Het grootste be zwaar vormde voor hem het feit, dat de gemeente zelf gebruikt maakt van een zo fraai pand op een indus trieterrein. Hoewel de heer v. Eijl de tijd om de Zaak serieus te kunnen bekijken veel te kort vond, deed hij het col lege enkele suggesties aan de hand die een veel betere en goedkopere oplbssing voor het probleem moge lijk zouden maken. Hij meende dat een grote hal met alle mogelijke voorzieningen voor een bedrag van 800.000,te realiseren moest zijn. „Het pand, dat we nu gaan overne men kost ƒ980.000,exclusief de kosten van verbouwing en de huur tot aan de datum van de definitieve overname". De heer v. Eijl stelde voor, de zaak pas later te beslissen: een en ander möest nu hals over kop gebeuren. De heer Smits vond centralisatie van Gemeentewerken een zaak van groot belang. Hij was overtuigd van de noodzaak, dat er iets moest ge beuren en hij vond het onderha vige complex wel geschikt. Maar hij vroeg met nadruk aan het college, of het zakelijk, gezien wel juist was detransactie op dit moment tot stand te brengen. Hij meende dat er Wel enkele tonnen te „verdienen" zouden zijn geweest, wanneer^ het college een jaartje of een half jaar tje :had gewacht met de onderhan delingen. De heer Brouwer was enthousiast over het voorstel en de heer v. Mos selveld vroeg wat er zou gebeuren met de opstallen die nu leegkomen. Het zal toch oók niet de bedoeling zijn het complex over een paar jaar met verlies te verkopen, wilde hij weten. meentewerken zijn zo slecht be huisd, dat het amper meer mogelijk is de verantwoording ervoor te dra gen. Hij vond het onverantwoord nog langer zo door te gaan. Al jaren zoeken we naar een oplossing; tel kens als we iets meenden gevonden te hebben, kwam er iets aan de or de wat nog urgenter was. Het aan tal personeelsleden wordt steeds groter, de hoeveelheid materialen, van welke aard dan ook, eveneens. Hij gaf de voorkeur aan Zanddonk, maar dat zou de eerste jaren niet te realiseren zijn. We hebben nu een kans, een uitstekende kans; we moe ten die aangrijpen. De wethouder liep met de raads leden het pre-advies van B. en W. nog eens na. De heer Smits vroeg bij interruptie om beantwoording van de gestelde vragen, waarop de heer v. Heéswijk repliceerde, dat hij toch meende de zaak te mogen verdedigen op de manier, waarvan hij dacht dat ze goed was. Hij was er van overtuigd dat nieuwbouw meer dan 2 miljoen zou kosten. Verschillende punten, waar op de raadsleden hadden gewezen, mochten dan reëel zijn, hoofdzaak was de hopeloze situatie, waarin G.W. verkeren. Daar moet zo snel mogelijk een oplossing komen. Wethouder v. d. Hoven van de ge meentelijke Licht- en Waterbedrij ven verklaarde, dat, hoe eerder Ge meentewerken van de terreinen van de bedrijven aan de Stationsstraat verdwenen zullen zijn, hoe liever hem dat zou zijn. In verband met de komst van het aardgas is het noodzakelijk dat we over de ruim ten kunnen beschikken die we thans aan Gemeentewerken in ge bruik hebben gegeven. Nadat in tweede en derde termijn nog verschillende sprekers aan het woord waren geweest, bleken enke len meer overtuigd te zijn van de noodzaak. De heer v. Eijl vroeg om stem ming over het voorstel. Tegen stem den de heren v. Loon, v. Eijl, De Kort en Vermeer. Op het ogenblik van de stemming waren mej. Mr. v. Doorn en de heer Smits niet aan wezig. Het voorstel kreeg 13 stem men voor. Meegedeeld werd, dat zo snel mo gelijk aan de „overhuizing" zal wor den begonnen. Het is aardig even stil te staan bij de benaming „De Doelen". Dit is immers nu de naam voor een straat. In het dorp ligt zij echter noordelij ker van de oorspronkelijk de doelen lagen. Voor ca. 5 jaren was „Den Doel" de Tuinstraat, want die grensde in derdaad aan de achterzijde van De Doelen van de handboogschutterij „Salm-Salm", die destijds was geves tigd in café Brands naast de pasto rie. Ze is opgericht in 1884. Op 28 november 1918 werd in Loon op Zand een nationale bid- en feest dag gehouden, als dank voor het be ëindigen van de eerste wereldoorlog en „het mislukken van de revolutio naire aanslag". We zagen daar de 4 gilden (het 4e was: Nieuw Crispijn), De Doelen, drie muziekgezelschap pen, de voetbalclub en de Burger wacht. Over de Doelen het volgende: dit was dus de handboogschutterij 'Salm- Salm' die een zeer behoorlijk bestaan heeft gehad, maar ook veel verwik kelingen heeft doorstaan. Rond 1926 is deze verdwenen. Toen vond het geweer ingang. Het gilde van St. Ambrosius gaat weer de handboog oprichten. De le den kunnen zich opgeven. Ook jon gelui van ongeveer 18 jaar worden graag aangenomen. Het bestuur hoopt van ganser harte, dat de op richting werkelijkheid zal worden. Iemand, die hierin iets ziet, kan mel den. Ook ouderen die een rustige sport willen gaan beoefenèn kunnen in de handboogsport veel genoegen beleven. Na de opgave ontvangt men nadere inlichtingen en opleiding over de handboogschutterij en het schie ten. Denkt daarom hierover eens na en meldt U bij: Bergstraat 28, Wil- librordusstraat 4 of Molenstraat 15 te Loon op Zand. Door het bedrijfschap Schoenin dustrie is een sociaal fonds inge steld. Dit fonds heeft ten doel om werknemers, die via bonden of rechtstreeks aanspraak kunnen ma ken op vakantiegelden, die de werkgevers niet kunnen betalen, toch te kunnen helpen. Tenzij er intussen een wettelijke garantie van het vakantiegeld komt treedt dit fonds 1 juli in werking. Nadat de vertegenwoordiger van 't ministerie van Sociale Zaken, drs. D. M. van Bosse wat aan de for mulering had veranderd, haalde 't Sociaal Fonds vlot de eindstreep. De heffing van het bedrijfschap wordt verhoogd hetgeen verband houdt met de afspraken, die ge maakt zijn bij de nieuwe CAO's. Deze afspraken houden in dat 't bedrijfschap 15,voor elk vak bondlid gaat betalen aan de vak bond voor het vormend werk on der de arbeiders. Daarom zal de schoenindustrie, behalve de voorschotheffing van 50.— en de 0,275 pet. van het loon tot een maximum bedrag (dat in verband met de gestegen lonen is verhoogd van 900.000',tot 975 duizend gulden) nog 0,096 pet. van het loon (zonder maximum) moe ten gaan opbrengen als bijdrage aan het wérk van de vakbonden. De heer P. de Graaf, bestuurslid van het bedrijfsschap, namens de beambtenorganisaties, maakte tij dens de vergadering in Tilburg be kend, dat zijn plaats in het bestuur door een collega zal worden inge nomen. Indonesische legereenheden heb ben na een gevecht van negen uur 'n einde gemaakt aan een communisti sche opstand op Middem-Java. Dit heeft het Indonesische persbu reau Antara gemeld. Antara sprak over een „communistisch nest" in de buurt van de stad Flora, 800 kilo meter ten oosten van Djakarta. De rebellie begon zondag, toen een aan tal opstandelingen met plastiekbom- men een militaire post aanvielen. Bij gevechten werden 80 opstandelingen gedood. Onder de doden bevond zich ook Mbah Soero, een medicijnman, die met magische profetieën zijn 5- duizend volgelingen bezwoer te strij den voor Soekarno. Na de gevechten werden 1500 vol gelingen van de medicijnman gearres teerd. Zij werden later weer vrij ge laten. Waarom werd niet gezegd, maar vreemd was het wel, want de communistische partij is sinds de mis lukte staatsgreep verboden. De heer De Kort had nogal wat bezwaren. Hij was niet overtuigd van de noodzaak van deze aankoop, wel van het feit dat zo snel moge lijk voor gemeentewerken een op lossing gevonden moet worden. Hij vond het koopbedrag hoog, temeer daar in het gehele complex ruimten zijn voor het opbergen van mate rialen, die ca. 230.000,gaan kos ten. Hij vond dat veel geld voor opbergruimte. Wanneer het complex in openbare verkoop zou zijn gebracht, zou het waarschijnlijk maar de helft heb ben opgebracht van het bedrag, dat de gemeente straks gaat betalen. In het kader van de bezuinigingspoli- tiek van de overheid vond hij dit geen al te best voorbeeld. Het huur bedrag bedraagt 7% van de kost prijs; de huidige rentestandaard vertoont een dalende tendens. Hij wilde ook weten of die miljoen gul den in 1971 wel beschikbaar zullen zijn. Zou een en ander ook beteke nen een besparing in de aantallen leidinggevende en toezichthoudende personen? Hij vónd het complex ook allesbehalve centraal gelegen. De heer Meijs verklaarde zich ook vóór bet voorstel en de heer v. Se- ters verklaarde maar moeilijk een beslissing te kunnen nemen. Nadat burgemeester Teijssen had uiteengezet dat het college was overgegaan tot huur met recht van op koop, omdat door het ontbreken van geldmiddelen op lange termijn nu niet kon worden gekocht, hield wethouder v. Heeswijk een breed voerig betoog over de noodzaak van deze aankoop op dit moment. Ge- Wanneer de raad van Waalwijk er in de a.s. woensdag te houden raads vergadering mee akkoord gaat, dat 't gemeentebestuur 47.000, - uittrekt voor de bouw van een overdekte zit tribune, zal de accommodatie op het terreinencomplex van de V.V. RKC in Waalwijk opnieuw een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Deze transac tie lijkt trouwens voor het gemeente bestuur onvoordeliger dan zij is. De vereniging RKC draagt in deze 25- duizend gulden bij, terwijl ook de door eigen leden gebouwde bestuurs kamer (waarde geschat op f. 11.000) eveneens zal worden ingebracht. Voor een deel van de reeds be staande taluds om 't hoofdveld, ont wierp de dienst Gemeentewerken van Waalwijk een overdekte zittribune. Aan de westzijde van het veld werden reeds een 270 zitplaatsen aange bracht. Dit aantal zal nu worden uit gebreid tot ca. 450. Het geheel zal een overkapping krijgen. Direct ach ter deze overkapping blijft de moge lijkheid bestaan kleedkamers en an dere verzorgingslokalen aan te bren gen. In totaal wordt een lengte van 40 meter zitplaatsen overdekt. De overkapping beslaat 6,50 meter. Er komen zitplaatsen op 7 niveau's ach ter elkaar. In het pre-advies aan de r^gd schrijven B. en W. dat het alleszins verantwoordt is Waalwijks grootste sportvereniging aan een dergelijke ac- Donderdag 9 maart trad in de Nederlands Hervormde Kerk aan de haven te Waalwijk Het Brabants Orkest op onder leiding van Anton Koene, als gastdirigent die Hein Jor- dans verving, doordat deze door een plotselinge uitnodiging verrast, als dirigent in Palermo concerteert. Anton Koene, naast Piérre Jet- teur, eerste concertmeester van het orkest, heeft zich in de afgelopen jaren ook als orkestleider zeer on derscheiden. Als opening werd Franz Schu bert's Achtste Symfonie in b kl.t., de z.g. „Unvollendete" uitgevoerd, een zeer geliefd en overbekend meesterstuk, waarin de prachtig zin gende lyriek zoveel muzikale vreug de bracht, dat de tragische spannin gen er van niet als zodanig werden ervaren. In Schubert's sprookjesvertelling „Mein Traum", in dezelfde tijd, 1822 geschreven, heeft de Weense ro manticus zijn melancholieke levens gevoel, dat hem beheerste, uitge sproken: „Wollte ich Liebe singen, ward sie mir zum Schmerz. Und wollte ich Schmerz nur singen werd er mir zur Liebe. Só erteilte mich die Liebe und der Schmerz". De symfonie is torso gebleven, zeker niet uit tijdgebrek, .maar uit het probleem naast deze beide delen een Scherzo en een Finale te creë ren die de bijzondere stemming niet zouden breken. De symfonische dramatiek was meer het terrein van Beethoven dan van de lyricus Schubert. In de „Onvoltooide" doorbrak hij zijn grenzen en vond een romantische symfonische stijl, die later door Bruckner tot zijn hoogtepunt zou worden gevolgd. Na de pauze werd een zeer bij zonder werk uitgevoerd. Uit 't niet grote oeuvre van de Franse dirigent en componist André Caplet, zijn oratorium voor alt, vrouwenkoor, harp en strijkorkest, „Le Miroir de Jésus", op 'n tekst van de dichter Henri Ghéon. Het is een verwoor ding en verklanking van de rozen krans, met de drie cycli van de blij de, de droevige en de glorievolle ge heimen. Het dient eigenlijk als scè- nisch te worden opgevoerd, als een moderne vorm van het middeleeuw se mysterie-spel. Het vrouwenkoor, dat speciaal voor deze gelegenheid werd samenge steld, vervulde als rei de functie van introductie, zingend de titels van de delen in steeds anders ont roerde stemming. De in Waalwijk geboren alt, Eli sabeth Cooymans-de Groot, zong de meditaties van de rozenkrans-ge heimen, het leven van Auria, haar bewogenheid bij het beleven van de hoofdmomenten in Jesus' leven en lijden, die zij in haar hart als in een spiegel weerkaatst. De harp en het strijkorkest on dersteunden de solo-stem met een zeer fijne muziek, verkregen door een lichte glanzende streek. Met de harp ontstond een lichtgevende sfeer om de zingend reciterende so lo-stem heen. Caplet's muziek ver toont veel verwantschap met de stijl van Gabriën Fauré, zijn leermees ter en Claude Debussy, zijn vriend. Todh neemt zijn kunst door de persoonlijke dichterlijke gevoelig heid ervan een eigen plaats in on der de nieuwere Franse composities. „Le Miroir de Jésus" is hiervan 'n prachtig specimen. Anton Koene heeft op zeer verdienstelijke wijze dit concert geleid. Ondanks het fan tastische programma, was de be langstelling matig, wat misschien te wijten is aan het feit dat Tilburg en Den Bosch Waalwijk in deze uit voering voor waren geweest. Tien negerkinderen en een neger onderwijzer zijn donderdag in een school in Standerton in de Zuidafri- kaanse provincie Transvaal door de bliksem gedood. Twaalf kinderen, van wie twee met ernstige verwondingen, zijn in het ziekenhuis opgenomen. De kinderen stonden in een groep om hun onderwijzer heen, toen de blik sem blijkbaar door het raam insloeg. De school bleef onbeschadigd. Ongeveer 170 mensen zijn om het leven gekomen of gewond tijdens bloedige botsingen tussen de rode garde en plaatselijke autoriteiten in Fatsjan en Kanton, zo hebben reizi gers uit China verteld. Volgens de reizigers heeft de ern stige botsing zich een week geleden voorgedaan, toen 2000 rode gardis ten een bureau van de communisti sche partij belegerden. In het gebouw waren ongeveer 700 mensen aan het werk. HANDELSONDERNEMING WAALWIJK Aanmelden: Grotestraat 383 vraagt voor direct: Prettig zelfstandig werk met uit stekende vooruitzichten. tel. 3554 comodatie te helpen. Weliswaar de gradeerde het eerste elftal van RKC vorig jaar naar de tweede klas van de KNVB, doch het gemeentebestuur acht de hoop gerechtvaardigd, dat dit team dit jaar weer in de eerste klasse zal terugkeren. Die kans bestaat in derdaad. De wedstrijden van RKC trekken steeds een groot aantal be langstellenden. Een deel van deze be zoekers wil RKC nu meer tegemoet komen waar dit het zonder al te veel overlast van de weersgesteldheid bij wonen van de wedstrijden betreft. De actie's, die RKC hield, om de nodige financiën bijeen te krijgen zijn niet onverdienstelijk verlopen, dit blijkt uit een bijeengebracht eigen ka pitaal van in totaal f. 25.000, Uit tekeningen en becijferingen, waarme de specialisten van het gemeentelijk bestuursapparaat zich hebben bezig gehouden blijkt, dat het onderhavige plan met een minimum aan kosten is uit te voeren, waarbij tevens een de gelijke en verantwoorde voorziening wordt verkregen. Het plan gaat 47- duizend gulden kosten en laat de kans in de toekomst tot uitbouw met en kele kleedkamers en andere ruimten. Voor het gebruik van het sport veldencomplex aan de Akkerlaan is het bestuur van RKC jaarlijks huur verschuldigd. Gezien de inbreng der vereniging heeft B. en W. besloten de raad voor te stellen de V.V. RKC voor het gebruik van de tribune geen vergoeding te laten betalen. TRANSPORT EN EXPEDITIE N.V. i.o. Altenaweg 8, Waalwijk Tel. 4031 Door uitbreidingen hebben wij op korte termijn plaats voor op verschillende afdelingen met geva rieerde werkzaamheden. Het bezit van het type-diploma is ver eist, terwijl een Mulo-opleiding tot aan beveling strekt. Tevens zoeken wij voor onze afdeling boekhouding: die in het ibezit is van diploma boekhouden. het praktijk- Sollicitaties kunnen zowel mondeling als schrifte lijk gericht worden aan bovenstaand adres. Een zeer goed onderhouden WOONHUIS met GARAGE en berging aan de Vondelstraat. Dit in 1962 gebouwd pand bevat o.a.: vestibule, gang, woonkamer (8.20 x 3.90), keuken, 4 slaap kamers, badcel, zolder (vaste trap). Aanvaarding september/oktober a.s. Koopsom 47.500,k.k. In aanbouw zijnde, zeer fraaie, luxe uitgevoerde WONINGEN (2 onder één kap) met grote GARAGE en geheel centraal verwarmd, aan de Burg. van Heijstlaan. Thans nog lage overdrachtskosten. Koopsom 56.000,k.k. Diverse WOONHUIZEN aan de Crispijnstraat. Koopsom 8.000,k.k. Hypotheek beschikbaar. WOONHUIS met berging en tuin aan de St. An- toniusstraat. Bevattende: vestibule, gang, grote woonkamer, keuken, 3 slaapkamers, douche. Aanvaarding in overleg. Koopsom 20.000,— k.k. Hypotheek beschikbaar. DONDERDAG 16 MAART 1967 te 20.15 uur Wegens overweldigend succes voor de derde maal onder leiding van PAUL VAN VLIET Toegangsprijs: 3,t/m 8,—. Coupons en paspoorten geldig. Kassaverkoop: 2 dagen voor de voorstelling van 10.00 tot 15.00 uur. Tel.: na 11.00 uur 32220 Prachtig HERENHUIS met grote tuin. Groot aantal vertrekken. Geheel centraal ver warmd. Zeer gunstig gelegen in CENTRUM (Hoofdstraat). Geschikt voor diverse doelein den, zoals winkelbedrijf, handelsbedrijf, pension e.d. MIDDENSTANDS WONING (hoekpand) met berging en tuin aan de Willem de Zwijgerlaan. Op korte termijn te aanvaarden. Koopsom 35.000,k.k. MIDDENSTANDSWONING met berging en tuin aan het Frederik Hendrikpark. Direct te aanvaarden. Koopsom 31.000,k.k. MIDDENSTANDSWONING, zeer goed onder houden met berging en tuin aan de v. d. Noot— straat. In mei a.s. te aanvaarden. Koopsom 40.000,k.k. Verder kunnen wij nog aanbieden diverse VILLA'S en LANDHUIZEN. Vraagt onze uitgebreide aanbiedingslijsten. I Inlichtingen: MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR Grotestraat 194, Waalwijk - tel. 2315; b.gg.. 2350

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 3