wAALwijkse en UnQstRAAtse couRant WAALWIJK ONDERNEEMT STAPPEN OM EXTRA BIJDRAGE IN HAVENKOSTEN TE VERKRIJGEN Woningbouw WAALWIJK - De raad van de gemeente Waalwijk heeft na een marathonvergadering van ruim zes uur, in de nacht van woensdag op donderdag, de bedrijfs- begrotingen en de gemeentebegroting 1967 vastgesteld. Ook werden de voorstellen tot wijziging van de ver ordening op enkele heffingen aangenomen. Dat bij de behandeling hiervan uitvoerig op een aantal pun ten is ingegaan is duidelijk. Zo werden de voorstel- Stimuleringsgebied Grondprijzen ien tot verhoging van de straatbelasting, de verhoging van de rioolbelasting en de verhoging van reinigings rechten pas aangenomen na stemming. Ook kwam nog het voorstel in stemming van de heer Van Eijl om de autokostenvergoedingen toe te kennen volgens rijks regeling en niet volgens de gemeentelijke regeling die hoger ligt. Met 13 tegen 6 stemmen werd dit voor stel aangenomen, hetgeen echter niet impliceert, dat er een begrotingswijziging volgt. Indien blijkt dat door de rijksregeling toe te passen een aanzienlijk be Scholen drag wordt bespaard, zal een wijziging in de begroting volgen. Burgemeester en wethouders hebben in een ruim drieëneenhalf uur durend betoog ruimschoots aandacht besteed aan de vragen die de raadsleden tij dens de algemene beschouwingen dinsdagavond heb ben gesteld (zie hiervoor elders in deze editie). Bur gemeester Teijssen zei dat door de gemeenten in Mid den Brabant wordt overwogen welke stappen moe ten worden ondernomen om ook dit gebied in aan merking te doen komen als stimuleringsgebied. Organisatie onderzoek Algemeen Zwembad Nederlandse Bank VRIJDAG 17 MAART 1967 88e JAARGANG No. 22 De tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Raad na marathonvergadering van ruil zes uur akkoord met begroting 1967 (Van onze verslaggever) „B. en W. hebben ook individu eel activiteiten ontwikkeld om de kosten van het havenplan te kun nen drukken. Bij het Ministerie van Economische Zaken is verzocht Waalwijk een extra bijdrage te verschaffen in de havenkosten. Een verzoek dat door Gedeputeerde Sta ten van Noord Brabant wordt on dersteund", aldus de heer Teijssen die de verzekering gaf dat van de zijde van het college deze zaak niet aan G. S. wordt overgelaten doch dat er naar gestreefd wordt hier resultaat uit te puren. Bovenstaande is ongetwijfeld een van de meest belangrijke passages uit het betoog van de heer Teijssen, die dieper inging op de nota in zake ruimtelijke ordening, die de heer Van Eijl dinsdagavond had aangehaald. De burgemeester wees er op dat de nota bedoeld was als een bijzonder waardevolle ideeën- schets. „Voor het eerst is hierover Burgemeester J. Teijssen een voldragen studie geleverd. Het is een volwaardig regeringsstuk, waarin ook aan Waalwijk 'n plaats is toegekend. Welke plaats hierin aan Waalwijk is toegekend De burgemeester haalde opnieuw zijn nieuwjaarsrede aan waarin hij sprak over een inwonertal van 65 duizend in het jaar 2000. Ook in de Brabantse stedenrij heeft Waalwijk, aldus de voorzitter, een plaats gekregen. Om dit te verwezenlijken zullen er aktivitei- ten ondernomen moeten worden. Het Provinciaal Bestuur heeft de taak gekregen na te-gaan met wel ke middelen er gestalte gegeven kan worden aan plannen voor de diverse gemeenten. „We dienen er naar te streven onze plaats in deze ruimtelijke toekomst zo stevig mo gelijk te maken. Dit hebben we reeds gedaan dooor desamenwer king met zes gemeenten in stads gewestelijk verband. We moeten de nota zodanig hanteren dat we in het groeiende deel van Nederland (ten zuiden van de lijn Alkmaar- Arnhem), waartoe ook Waalwijk behoort, een plaats te verwerven om zo een voorzieningen-niveau te treffen dat we evenwichtig mee groeien in het totale beeld van de provincie. Hierbij moeten we een evenwichtige groei niet vergeten". De burgemeester ging ook die per in op het gewestelijk structuur plan. „In stadsgewestelijk verband moeten we hier ruimschoots aan dacht aan besteden. De veronder stelling is gewettigd, dat het stads gewest spoedig op gang komt en dat het intergemeentelijk struc tuurplan een belangrijke bron zal betekenen. In stadsgewestelijk ver band, zal ook aandacht geschonken moeten worden aan de financiële consequenties. Over de stimuleringsmaatregelen van de regering zei de heer Teijs sen dat ook Noord Brabant enkele ontwikkelingskernen kent. Hij wees er op dat dit niet betekent dat in die plaatsen alles wordt gesubsidi eerd. „Gezien de moeilijkheden komt ook Midden Brabant in aan merking probleemgebied te worden. De regering heeft hier normen voor aangelegd. De betrokken ge meenten beraden onderling welke stappen hiertoe ondernomen moe ten worden", aldus Waalwijks bur gervader die vervolgens uiteenzet te (zoals men in de inleiding kan lezen) dat Waalwijk stappen onder neemt om een extra bijdrage te krijgen van het rijk voor 't haven plan. Ook de werkgelegenheid had de aandacht van de burgemeester. Hij toonde aan de hand van cijfers aan, dat het met de werkgelegenheid in Waalwijk nog niet zo slecht ge steld is. Per 31 december van het vorig jaar had onze gemeente een mannelijke beroepsbevolking van 5850, tegen 6795 bezette arbeids plaatsen. Waalwijk heeft een inko mende pendel van 2000 tegen een uitgaande van 840. Ten opzichte van 1965 zijn hierin geen noemens waardige verschillen te zien. Hij zegde toe dat B. en W. ge bruik zullen maken van de waar devolle suggesties van de heer Dercksen om buitenlandse indus trieën aan te trekken. Er zal con tact worden opgenomen met een functionaris van de Amerikaanse ambassade in Parijs, die met ves tigingen in Europa belast is. Ook wordt er contact opgenomen met Warlwijkse industrieëlen die inter nationale relaties hebben. Langs deze weg wil het college trachten de industrialisatie uit te breiden. Wat het plan betreft om in het be stemmingsplan De Hoef industrie- gronden aan te leggen, zei de heer Teijssen dat hier dieper op ingegaan zal worden als de nota inzake in dustrialisatie aan de orde komt. Hij wees er wel op dat men van deze nota geen overdreven voor stelling moet koesteren. De nota in zake industrialisatie wordt behan deld in de raadsvergadering van donderdag 27 april. De burgemees ter deelde verder mee dat de nota inzake investeringsbeleid, de nota inzake beleid ten aanzien van het grondbedrijf en de nota inzake in- structiebad' in de vergadering van donderdag 1 juni aan de orde ko men. terwijl een uitgewerkt plan speelterreinen (met financiële ge gevens) op donderdag 29 juni wordt behandeld. Woensdag 17 mei zal dan tijdens een informele vergadering een uit eenzetting worden gegeven om trent de verkeersstructuur van Waalwijk en aangrenzend gebied door Ir, Van Dijk van het Raad gevend Ingenieursbureau voor Ver keerskunde in Den Haag. Ook de groei van de gemeente haalde de burgemeester aan. Hij wees er op dat er zich slechts 105 Turken en 202 Ambonezen hadden gevestigd, die allen in het arbeids proces zijn opgenomen. Met steun van de centrale overheid moet het mogelijk zijn de groei van Waal wijk voort te zetten. Voor wat de prijzen van industrieterreinen be te winnen. Binnenkort zal de di- rekteur van dit bedrijf een bezoek aan Waalwijk brengen. De verkeersplanning wordt tij dens een informele vergadering na der uiteen gezet. Daarna zullen ten spoedigste maatregelen worden ge nomen De heer Teijssen was ver heugd dat Waalwijk sinds kort 'n LOM-school heeft. Ook wordt er volgens hem hard gewerkt aan een school voor Individueel Technisch Onde wijs. Het Ministerie had aan hankelijk medewerking toegezegd, doch heeft wegens geldgebrek de ze medewerking moeten opschorten. Bij de gemeenten waaruit leerlin gen komen die de Muziekschool bezoeken is het verzoek gedaan te subsidiëren. Drunen subsidieert op dezelfde wijze als Waalwijk. De gemeente Loon op Zand alleen bij groepslessen terwijl Sprang-Capelle en Waspik geen bijdragen leveren. De leerlingen uit de plaatsen die sist subsidiëren, zuulen een hoger lesgeld moeten betalen. Met de voorbereiding van de plannen voor een instructiebad is men druk bezig. Hierover zal een nota verschijnen. De voorbereiding van het city-plan gaat door. In het plan Laageinde is een winkelcen trum in voorbereiding, hier zal on dermeer een supermarkt komen. Ook haalde de heer Teijssen nog even het verkeer tussen raad en college aan. Om dit verkeer te in tensiveren werd het vorig jaar een financiële commissie ingesteld. Hij was van mening dat het aanbeveling verdient een commissie ad hoc in e stellen die zich zo nu en dan bezig gaat houden met de bestude ring" van bepaalde problemen zo als bijvoorbeeld het instrutiebad' Burgemeester Teijssen besloot z'n uiteenzetting met er on te wijzen dat de woningverkoop hier en daar gestagneerd is door de beperkende maatregelen die enkele banken hebben toegepast. Tenslotte haalde hij het vraagstuk van de brand weer aan. die wel degelijk in regi onaal verband samenwerkt. Ook wethouder J. van Heeswij k lichtte enkele punten nader toe. Het wegdek van de Putstraat zal, zodra er middelen beschikbaar zijn. herzien worden. De mogelijkheid tot het instellen van parkeerver bod in diverse straten wordt mo menteel bestudeerd. De personeels bezetting van de sluis oordeelde hij noodzakelijk. Hij wees erop dat in deze geen vergelijk mogelijk was met bijv. Oss. Er is volgens de wet houder verschillende malen over leg gepleegd' met de BBA om ook Waalwijk-zuid in de route van dé ze busonderneming te betrekken. De BBA voelt hier weinig voor, omdat dit te veel tijdverlies met zich mee brengt. Ook wil de BBA geen wachthuisjes plaatsen. De mo gelijkheid is echter groot dat er, door tussenkomst van een ander, abri's komen. Het plan tot 't plaat- J. van Heeswijk trof wees hij er op dat van de 650 ha. gereed gekomen industriegrond in Noord Brabant een-zesde deel meer dan 20,— m2 kost. In Bergen op Zoom betaalt men voor een stuk grond gelegen aan het water 27,per m2, gelegen nabij het water 24,50 per m2, Be prijzen van de gronden in Waal wijk vormen dus absoluut geen uit zondering. Het beleid van de grond prijzen komt in de industrialisatie nota nader aan de orde. Een ander belangrijk hoofdstuk uit het betoog van burgemeester J. Teijssen was financiën. Hij noemde de budgetaire positie van de ge meente niet rooskleurig, vandaar dat een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds werd gevraagd. Hij moest de conclusie trekken dat het gemeentelijk budget steeds min der elastisch wordt, naar gelang de uitgaven van het gemeentefonds te kort schieten. Tot de gemeenten die gezien hun centrumpoositie in aan merking komen voor een bijdrage uit het gemeentefonds behoort ook Waalwijk. In totaal hebben 327 ge meenten een aanvullende bijdrage gevraagd. (Nederland telt 875 ge meenten). Het rijk heeft een voor lopige selectie toegepast aan de hand van gegevens die men van de Provincies heeft gekregen. „Men komt", aldus de heer Teijs sen, „alleen dan voor een aanvul lende bijdrage in aanmerking in dien voldaan is aan het minimum normen van de eigen gemeentelijke heffingen. Op 1 maart ontving het gemeentebestuur van Waalwijk 'n brief van de Minister dat dé aan vraag niet kan worden ingewilligd, aangezien niet voldaan wordt aan de gestelde eisen inzake eigen hef fingen. Als deze inkomstenheffin gen echter worden verhoogd kan het verzoek nader worden bekeken. Vandaar dat B. en W. de nodige voorstellen hebben gedaan. Met betrekking tot de verhoging van de straatbelasting merkte de burgemeester op dat 't hier slechts een minimale verhoging betrof van maximaal 16,per perceel. Dit betekent dat het bedrag van 30,— op 46,wordt gebracht. De mi nister stelt bij de rioolbelasting 100 per perceel vast. B. en W. willen de heffing slechts op 69,bren gen hetgeen een verhoging van 10 gulden betekent. Men acht dit de grens van het toelaatbare. Bij G. S. zal dit dan ook met klem verde digd worden, zo betoogde de heer Teijssen. Vervolgens weidde Spreker uit over een aantal kleine onderdelen. Het investeringsbeleid zal op korte termijn in een schema worden vast gelegd. Het wordt een zgn. „vijf jarenplan". Hij bènadtukte dat de havenoutillage een punt van zorg is bij het college. Het gemeentebe stuur heeft hierover een nauw con tact met de gemeente Rotterdam, die het havenbedrijf ter beschik king heeft gesteld om adviezen in sen van verkeerslichten wordt be keken met de verkeersdeskundige ir. Van Dijk. Wethouder K. van Laak zei met betrekking op het ingestelde pr- ganisatie-onderzoek dat hier bin nen enkele weken een rapport over zal verschijnen, dat de leden van de raad vertrouwelijk ter inzage zullen krijgen. Wat de rang-inde ling betreft zei de wethouder dat naar een organisatorische opbouw gestreefd wordt, met als uitgangs punt dat functie en bekwaamheid bij rangindeling tellen. Hij ontken de dat er te gemakkelijk gewerkt wordt met promoties. „De rang van de ambtenaar past bij zijn functie. Van ranginflatie is volgens hem dan ook geen sprake. Of alles goed loopt zal het onderzoek uitwijzen. Wat de autokostenvergoeding be trof wees hij er op dat de gemeen te op het standpunt staat, dat ze ningen die klachten hebben hier mee terecht kunnen bij het klach tenbureau van de dienst gemeente werken. Ten aanzien van de blok- verwarming hoopte de wethouder dat nog veel woningen van centra le verwarming kunnen worden voorzien. Nadat de vergadering voor enige tijd geschorst was kregen de raads leden gelegenheid tot het stellen van vragen in tweede termijn. De heer Duijvelaar zei dat de commis sie van onderzoek tevreden was met de antwoorden van B. en W. Mej. Mr. van Doorn zette uiteen van welk groot belang het aanstel len van een ambtenaar voor jeugd- en sportzaken is. K. van Laak C. P. van den Hoven niet in het bezit moet zijn van auto's voor ambtenareh. Willen deze mensen zelf bereid zijn auto's te kopen dan moet daar ook een redelijke vergoeding voor gegeven worden, volgens de heer v. Laak. Aan het slot van zijn uiteenzetting over het personeelsbeleid merkte hij nog op, dat er geen ontevredenheid onder de ambtenaren heerst. De heer Van Laak was verheugd dat de sociale werkplaats een goed gevulde order-portefeuille heeft. Desondanks heeft de gemeente het rijk verzocht de subsidie van 75 pet. te verhogen. Wat de sociale bij stand betrof wees hij er op dat uit keringen worden verstrekt volgens bepaalde normen. Ieder geval wordt echter individueel bekeken en er worden ook uitkeringen verstrekt, afwijkend van de richtlijnen. De woningbouw werd behandeld door wethouder C. P- v. d. Hoven. Hij wees direkt suggesties als zou er in Waalwijk niet worden ge bouwd, van de hand'. Door natio nale omstandigheden is het niet mogelijk alles te verwezenlijken. In het plan Laageinde zijn echter weer 52 woningen in aanbouw. Ook Waalwijk kent woningen in de huurklasse van rond de 150, zoals de gemeente Deventer, name lijk in de hoogbouw. Hij was het volkomen eens met de opmerking dat de woningtoewijzing van het rijk gewijzigd' dient te worden. Wat de huren betrof wees hij er op dat 34 pet. in de prijsklasse van f 700,- tot 1000,- per jaar ligt. Hij bena drukte nog eens dat er een plan bestaat voor de bouw van 80-100 bej aarden woningen. De kwestie van het slachthuis komt binnenkort aan de orde. Hier wordt een gedegen studie overge maakt. Hij wees er nog op dat de bewoners van flats of gemeentewo- Burgemeester Teijssen antwoord de bevestigend op de vraag of als men de voorstelling tot belasting verhoging accepteerde men ook ze kerheid had. Dit is, indien blijkt dat het structuele uitgavenpatroon zo danig is, dat niet' bezuinigd kan worden zonder aantasting van bepaalde voorzieningen. Wat de vestiging van een UTS betrof zei hij, dat hierover in N'ederland een nota in voorbereiding is. Wat de voorlichting betreft oordeelde hij dat hier ook een belangrijke taak ligt bij de raadsfracties. Naar aan leiding van vragen van de heer De Kort zei d'e burgemeester dat de mogelijkheid tot het plaatsen van een VVV-huisje (bij gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Waal wijks Belafig) in voorbereiding is. De waterschade in de Noordstraat zal op verzoek van de heer Vermeer nader worden bekeken. Er ontstond enige discussie om trent de autokostenvergoedingen. De heren Van Eijl en Van Mossel veld stonden op het standpunt dat deze volgens rijksregeling moesten worden toegekend. De heer Van Eijl vroeg stemming. Wethouder v. Laak wilde de zaak liever eerst bekijken voor al een overhaas'e slissing te nemen. Het voorstel van de heer Van Eijl werd echter met 13 tegen 6 stemmen aangeno men, hetgeen inhoudt dat voorlopig de rijksregeling geldt. De verhoging van de straatbelas ting, van de rioolbelasting en de verhoging van de reinigingsrechten werden met 10 tegen 8 stemmen en 1 blanco aanvaard. Tegen sternen- den oa. de leden van de Werk nemersfractie, terwijl de heer Van Noye zich van stemming onthield. De voorstellen om te komen tot verhoging van legesgelden, re tributies en precariorechten, tarie ven-waterbedrijf werden zonder stemming aanvaard. Ook de tarie ven en abonnementen van bet zwembad werden verhoogd. Dit voorstel werd op verzoek van de heer Van Eijl nog gewijzigd, in d'e zin dat de tarieven met 5 cent ex tra zullen worden verhoogd. De fietsen- en autostalling is dan ech ter gratis. Nadat ook het voorstel tot het aanvragen van een aan vullende bijdrage uit het gemeente fonds was aanvaard, koon de voor zitter de vergadering om half twee sluiten. De Nederlandsche Bank verlaagt haar rentetarieven met een half procent. Het officiële banksdiscon- to daalt daarmee tot 4% pet. Te vens krijgen de handelsbanken 'n ruimere vrijheid in hun krediet verleningen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 17