wAALwijkse en LAnQStRAAtse couRAnt i ampe X ampe OPEN OOG CW\. I 65.000 inwoners? WAALWIJK - Dinsdag- en woensdagavond hebben de raadsleden van de gemeente Waal wijk de bedrijfsbegrotingen en de gemeente begrotingen behandeld. De fractieleiders van alle partijen hebben tijdens de algemene be schouwingen ruimschoots aandacht besteed aan het wel en wee van de gemeente. Op deze pagina en elders in dit nummer besteden wij uitvoerig aandacht aan deze algemene be schouwingen, aan het antwoord van B. en W. en aan de behandeling van de begroting. De fractieleider van de Katholieke Unie, de heer M. van Eijl, sprak er zijn spijt over uit, dat het al weer maart was voordat de gemeentebegroting behandeld werd. Hij oordeelde eerdere indiening van de zijde van de gemeente wenselijk. Tenslotte kunnen gro tere gemeenten dat ook, aldus de heer van Eijl, die eerst nader inging op de nieuwjaarsrede van burge meester J. Teijssen, waarin de plannen voor de toe komst werden opengelegd, geprojecteerd tegen de achtergrond van de nota Ruimtelijke Ordening 1966. De heer Van Eijl haalde in zijn betoog enkele onder delen van deze nota aan. Hij wees er op dat maat regelen die nu worden genomen van groof belang zijn voor de toekomst, hierbij het jaar 2000 aanhalend. „Juist dit onherroepelijk karakter van de te nemen maatregelen, waarmee de leefbaarheid van de streek wordt bepaald, kan door u en ook door ons niet seri eus genoeg voor ogen worden gehouden. De haven Winkelcentrum Bezuinigen I M IULAr l l 1 t^i vw W A A L W IJ K Tilburg I I I I I I I I Ambtelijk apparaat Uir. Cals over de kabinetsformatie Oud-minister «I. Suurhoff (61) overleden De toestand in Indonesië VRIJDAG 17 MAART 1967 88e JAARGANG No. 22 De tcho vAn het ZuiAen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p.mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) Eindelijk zijn we zover dat er een plan op tafel ligt dat als juist wordt bestempeld en waarmee we kunnen en moeten werken. Wij zullen ons moe ten realiseren, dat het niet gaat om kleinigheden, maar dat 'n ordening" die verouderd is zal moeten worden omgebogen, 't Overgevoelig vasthou den aan eigen plaatselijke autonomie zal moeten wijken voor een ruimer veld waarin efficiënter 'en vruchtdra- gender kan worden gewerkt. Daarom kan het gewestelijk structuurplan geen uitstel dulden. Hiervoor zijn mensen nodig, die alles durven te zetten op de juiste plaats en de welvaart van het gewest belangrijker vinden dan 't alles bij ons staan". Dit structuurplan moet bindend zijn, zodat het niet mogelijk is dat een gemeentebestuur „vertrekt' als een dergelijk structuurplan niet ge heel strookt met de ideeën die men op gemeentelijk niveau heeft. Er zijd nog té veel uitlatingen van de ge meentelijke autoriteiten die wijzen op onvoldoende besef voor de ontwikke ling die gaande is. Het is onze taak, om op de eerste plaats te zorgen voor de welvaart in onze eigen gemeente, maar steeds gezien als onderdeel van de regio", aldus de heer Van Eijl, die uitvoerig over de nota uitweidde, om dat de meeste raadsleden deze nog niet gezien hebben. Spreker betreurde het dat in de nota, waarin een aantal gebieden wor den genoemd, die kwetsbaar zijn door hun eenzijdigheid, De Langstraat niet wordt genoemd. „Grote delen van Nederland (Helmond, Tilburg, Twen te, De Zaanstreek) kunnen rekenen RECLAME UIT EEN NIEUWE TIJD Wist u dat er in de woestijn 'n Cactus groeit die wonderlijke be standdelen schijnt te bevatten voor 'n crème om jeugdige schoon heid te verkrijgen. Wist u dat er 'n bepaald soort smeerolie is dat 'n ouwe kar van 'n wagen zelfs opkikkert en dat je op bepaalde banden veiliger rijdt. Wist u dat 'n bepaald soort papier door ieder een wordt gebruikt, zelfs door koningen, keizers en admiraals. Wist u dat bepaalde worst zo lekker is dat zelfs de naam al blijft echoën en trillen. Wist u dat bepaalde tandpasta sterretjes tovert als je lacht, maar dat je door een ander merk veel meer vrienden kunt krijgen. De televisie daagt ons iedere dag weer uit om vooral die eisen te stellen en die artikelen te kopen. De invloed van reclame is groot en er worden kapitalen voor uitgetrokken. Als je in een grote supermarkt of een kleine winkel koopt dan springen die namen je als iets vertrouwds, als iets bekends tegemoet en je koopt ze, onder invloed van de reclamecampagne die gevoerd is. Christus heeft 19 eeuwen geleden ook iets vertrouwds in ons leven gebracht. Hij heeft ons toen 'n boodschap gebracht waarin we ook vertrouwen konden stellen, maar er zijn bepaalde facetten geschapen die het aannemen van die boodschap voor velen moeilijk maakt. Hij sprak over naasteliefde en gerechtigheid. Hij gaf een duidelijke uit spraak over je houding die je hebt aan te nemen tegenover je mede mens. Naasteliefde stelt schijnbaar nog niet de onverbiddelijke eisen, je kunt het nog 'n beetje in het vage houden en 't tast je particuliere vrijheid niet aan. Rechtvaardigheid, gerechtigheid, medemenselijk heid daar tegenover eist wel concrete richtlijnen en maatregelen. Men wordt hier gedwongen meer te geven dan iets materieels of n aalmoes. De woorden komen u misschien bekend voor, maar trillen en echoën ze misschien niet hard genoeg. Of hebben we op dat gebied er het tweede net altijd o.p staan. •n MEDEWERKER M. van Eij!»Qok Waalwijk moet van rijkswege faciliteiten krijgen* op steun van de overheid, maar onze eigen omgeving, naar mening van de fractie, even eenzijdig, kan uit de nota geen enkel perspectief putten. Het zou voor Waalwijk en omgeving uitermate belangrijk zijn in de groep van stimuleringsgebieden te worden opgenomen". De heer Van Eijl ver zocht het college alle mogelijkheden die er in deze richting bestaan gron dig af te tasten. Ook de industrialisatie had de aan dacht van de fractieleider van de Ka tholieke Unie. Hij wees op de aan trekkelijkheid van grondaankopen in België. Teleurstellend vond hij het, dat het vele malen toegezegde indus trialisatierapport nog steeds niet is verschenen. „Verschillende malen is dit toegezegd, zodat alle weldra s t karakter van een „zoethoudertje" krijgen. We verwachten een rapport. De industralisatie is toch wel een punt dat de aandacht verdient, ook van de raad. De industriële groei in onze gemeente verlangzaamt al lang. Bij de prognose en planning wordt in het algemeen aangenomen, dat de werkgelegenheid met 3,5% per jaar moet groeien, om gelijke tred te hou den met de bevolkingsgroei en dan zien we dat onze werkgelegenheid daarbij sterk achterblijft. Ook de uit gaande pendel nam sterk toe. Dit duidt op een probleem dat we goed onder ogen dienen te zien". „Het komt mij in uw nieuwjaars rede volkomen onbegrijpelijk voor waar u zegt: de gemeente Waalwijk heeft in deze schets (nota ruimtelijke ordening - red.) een benadrukking gekregen, waaruit een veelomvatten de opgave met' vele facetten voort vloeit. Met de beste wil van de we reld kan ik u niet steunen bij deze constatering. Waalwijk komt in de nota één keer voor, in de Brabantse stedenrij. In deze stedenrij is Waal wijk, volgens uw rede, bestemd om in het jaar 2000 een bevolkingsconcen tratie te hebben van 65.000 inwoners. Geeft de ontivikkeling van Waalwijk aanleiding tot deze veronderstelling? Wil Waalwijk inderdaad in 2000 het door u gestelde aantal inwoners hebben dan is een groei nodig van 3,42% per jaar. De gemiddelde groei na 1945 bedraagt 2,51% en nemen we de laatste 12 jaar dan komen we tot 3,04%". De heer Van Eijl haal de enkele tekeningen uit de nota aan die bevolkingsconcentraties in het jaar 2000 te zien gaven: Drunen 10/15.000, Loon op Zand 15/30.000 en Waalwijk 30/65.000, wat niet be tekent", aldus spreker „65.000 in woners". „In de ruimtelijke ordening bestaat Waalwijk gewoonweg niet! Op de kaart, structuurbeeld van Nederland in ruimere omgeving, ontbreekt Waal wijk. Hoe wordt ons stadsgewest be oordeeld? Waalwijk is een 3e klas gemeente. Drunen, Loon op Zand en Sprang-Capelle 5e klas gemeenten. In deze lijst staan we achter Oss, Hel mond, Oosterhout als tweede klas ge meenten. En hoe klasseert de nota ruimtelijke ordening? Waalwijk wordt ingedeeld bij de laagste klas op één na: B-type, d.w.z. ruimtelijke eenhe den binnen het stadsgewest van om en nabij 15.000 inwoners. Onze po sitie is met Roosendaal in de Bra bantse stedenrij de laagste. Ook op de kaart van industrieterreinen ontbreekt Waalwijk. We zullen het dus zelf op moeten knappen en rijks- en provin ciale overheid van de situatie ter plaatse moeten overtuigen. De industrialisatie onder de loupe nemende vroeg de heer Van Eijl hoe het met de terreinen aan de Haven gesteld was. Twee jaar geleden werd gesproken over een verheugende be langstelling. Waarom belangstelling maar geen aankoop? In Oss werd een jaar na de aanvang van de werken reeds 25 ha van de 83 ha verkocht en de terreinen aan de haven Veghel waren, voordat het werk gereed was reeds voor de helft verkocht. De zwa re kosten van de havenwerken druk ken op de prijs van de industrieter reinen. Straks kan Midden-Brabant op 'n goede haven wijzen (Waalwijk) die hén voordelen biedt, maar die wij betalen. In uw nieuwjaarsrede stelde u dat de chemische industrie en de metal lurgische industrieën worden aange merkt als belangrijke stuwende in dustrieën. De nota zegt over deze in dustrieën echter dat zij de laatste tijd steeds meer aan diep water worden gevestigd en dat er slechts een be scheiden werkgelegenheid door wordt geschapen. Het economisch voordeel voor deze bedrijven van vestiging in de zeehavengebieden is onmisken baar. Wij moeten constateren dat hier grote fouten gemaakt zijn - niet door de gemeente Waalwijk - toen men bereid bleek de haven zo in te richten dat deze schepen van meer dan 1000 ton te bereiken zou zijn Reeds in 1964 werd gesproken over Voorwat het onderwijs betreft drong de heer Van Eijl aan op een UTS, terwijl hij het gymnastiekonderwijs nog steeds een zorgenkind noemde. Ook wees hij op het grote belang van een instructiebad. Hij vroeg zich af of er geen combinatie te maken is van gymnastiekzaal met instructiebad. Van groot belang voor de leefbaar heid vond hij een goed winkelcen trum. Hij zag dit als een visitekaartje voor de stad. Wat het toekomstige winkelcentrum betreft? Als 75% hiervan uitkomt heeft Waalwijk een centrum van belang. Wordt een grootwinkelbedrijf mis schien afgeschrikt door een kinder achtig betutteling van kleur van ste nen e.d.? De heer Van Eijl vroeg hoe het mogelijk was dat een architect van naam 'enkele keren opnieuw een tekening moet maken voor een be langrijk grootwinkelbedrijf. Waarom blijven onze wijken zolang zonder winkels. Waarom worden bedrijven die winkels willen vestigen zo lang aan het lijntje gehouden? De heer Van Eijl drong aan op speelterreinen voor de jeugd. Het handbalveld van Elzenhoven is zo slecht, dat de NSF adviseert het om te werken en opnieuw in te zaaien. Het veld is pas twee jaar oud. De K.U. vindt de tijd rijp een ambtenaar aan te stellen voor jeugd- en sport zaken. De woordvoerder van de K. Unie drong aan op meer openheid. Een goede voorlichting voorkomt wrevel en neemt het gestaag groeien de idee weg, dat alles achter de scher men bekokstoofd wórdt. In het ka der van voorlichting en samenwerking oordeelde spreker het uitermate be is beuren. Ook door samenwerking veel mogelijk. In planoloog, in stads gewestelijk verband, zou men alle uit breidingen kunnen coördineren. Ook 'n centralisatie van b.v. brandweer werkt bezuinigend. Door centraal in te kopen kunnen belangrijke kortin gen worden verkregen". Volgens de heer Van Eijl zou er ook op de haven kunnen worden bezuinigd. Een précair onderwerp had de heer Van Eijl tot het laatste bewaard: het personeelsbeleid. De Katholieke Unie zou hier graag een duidelijk antwoord op willen hebben. De Unie kan zich namelijk niet aan de indruk onttrek ken dat niet alleen bekwaamheids kwesties een rol spelen. „Bevordering is in veel te sterke mate afhankelijk van persoonlijke elementen. De chef van de betrokkene is in feite de man, die beslist. Dit leidt tot ogendienarij en gekonkel", aldus de heer Van Eijl. Aan het slot zei spreker, dat de in woners zo gering mogelijk financiële eisen gesteld mogen worden. „We zul len eerst in eigen kring moeten rond zien, of er geen bezuinigingen moge lijk zij nom te komen tot een sluiten de begroting" '-A wW* il w, HEEFT HET blouses, rokken, shawls, vesten, jumpers, pantalons, zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. DOET HET: plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, igespen enz. in naar: Heuvelstraat 14 f schepen van 1350 ton als het „stan daardtype voor de Europese binnen vaart". Deze schepen kunnen onze haven niet bereiken. Wel binnenkort Breda en Ooster hout en over enige tijd alle plaatsen langs de Zuid-Willemsvaart. Alleen al Oss en Cuyck kregen een rijksbij drage van twee miljoen! Als men dan nog rekening houdt met nieuwe faci liteiten dan kunnen dergelijke gron den beduidend goedkoper zijn dan in Waalwijk. Als buitenstaander zoe kend naar industrieterrein, geloof ik niet dat ik Waalwijk zou kiezen. Het klinkt niet prettig, ik hoor ook graag anders, maar dit zijn harde feiten weermee we moeten rekenen. Struis vogelpolitiek is uit den boze. Er is een mogelijkheid: we moeten zo spoedig mogelijk van rijkswege faci liteiten krijgen die anderen ook krij gen en ondertussen zorgen, dat Waal wijk zelf aantrekkelijk is. Een belangrijk onderdeel van het leefklimaat is het wonen. Waalwijk staat wat de hoeveelheid woningen betreft die er na de oorlog zijn ge bouwd, aan de top. Een grote ver dienste voor een attent gemeentebe stuur. We moeten huizen met een groot comfort hebben. De Katholie ke Unie vindt het een gemis dat er geen huizen zijn van een huurprijs van f. 150, - Het verschil tussen de wo ningwetwoning en de vrije woning is te groot. Dit bevordert de doorstro ming niet". Spreker informeerde hoe het met de bouw van bejaardenwonin gen en met de particuliere woning bouw in het plan Meerdijk stond. langrijk dat er een commissie voor gemeentewerken komt. Bedrijven heb ben een commissie die goed functio neert, bij gemeentewerken gaan enor me bedragen om, worden grote wer ken gepland, waarom daarin bij de voorbereiding niet de raad betrok ken? „Een uitspraak van de gemeente raad dient gerespecteerd te worden en gehanteerd. Zonder dat de raad er maar iets van weet, worden verande ringen in besluiten aangebracht en worden werken anders uitgevoerd dan ze werden voorgesteld in deze ver gadering. Hoe functioneert het amb telijk apparaat? Het ambtelijk appa raat zou worden „doorgelicht". Het schijnt een moeilijk geval te zijn, want officieel hebben we daar nog niets van gehoord. Het moet mogelijk zijn te komen tot een meer rationele werkwijze, waardoor bezuinigd kan worden. Een rapport kan de bevolking er ook van overtuigen dat de praatjes van lijn- trekkerij niet juist zijn. Is er wel planning? Mensen worden in dienst genomen omdat ze een vak kennen, te weinig, omdat ze leiding kunnen geven. Een begrotingstekort van ruim f. 500.000,- dwingt tot uiterste waakzaamheid. Uitgaven voor dingen die minder urgent zijn, kunnen een funeste uitwerking hebben voor din gen die nog moeten komen. Daarom zouden wij graag een schema ontvan gen van dingen die nog staan te ge- Oud-premier Cals, die van 5 weken vakantie in West Indië op Schip hol terug kwam ,zei dat de heer Biesheuvel bekwaam en onver moeibaar is. Hij achtte hem in staat een goed premier te zijn. Mr. Cals had liever gezien dat de heer Zijlstra de con sequenties had getrokken uit de verkiezingsuitslag en de verant woordelijkheid op zich had geno men. Hij betreurde dat de KVP als grootste partij geen premier had kunnen leveren en hoopte, dat de KVP Financiën zou gaan bezet ten. Mr. Cals prees het in prof. Zijlstra, dat hij snel tot een keu ze was gekpmen, maar hij betreur de het dat de PvdA niet deelneemt. Met de PvdA zou er een grotere meerderheid zijn geweest, hetgeen belangrijk is voor de grote beslis singen, welke moeten worden over genomen. Voor een kabinet met 'n kleine meerderheid is dat wel mo gelijk maar moeilijker. Over zijn relatie tot de KVP zei mr. Cals dat een kandidatuur voor de Kamer nu net te veel gevraagd was. Hij hoopte te kunnen meewerken aan de vernieuwingen van de partij en zag daarvoor wel enig perspectief. Ex-minister J. G. Suurhoff is in het joods-israëlisch ziekenhuis te Amsterdam op 61-jarige leeftijd overleden. De heer Suurhoff, die reeds ge ruime tijd ziek was, beheerde de portefeuille van Verkeer en Water staat in het kabinet-Cals. Hij be hoorde tot de belangrijkste figuren van de Nederlandse socialisten na de tweede wereldoorlog. Generaal Soeharto zei na zijn be ëdiging, dat het besluit van het congres, Soekarno diens titels en functies te ontnemen, niet gezien moet worden als een overwinning voor de een en een nederlaag voor de ander Het betekent, zo zei Soe harto, alleen maar, dat de nieuwe orde de grondwet van 1945 naar de letter toepast. Generaal Nasoetion, voorzitter van het Volkscongres, zei, dat de rol van president Soekarno in de staatsgreep van 1965 door het con gres was bewezen. De dood van de 6 generaals, die bij die gelegenheid vermoord zijn, is niet vergeefs ge weest, aldus de generaal, die met geen woord sprak over een proces tegen Soekarno. Het ziet er niet naar uit, dat de ex-president wer kelijk voor een openbaar tribunaal zal moeten staan. Het besluit van het Volkscongres spreekt alleen van een gerechtelijk onderzoek naar de daden van Soekarno.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1