wAAlwrjkse en LangsteAAtse couRArrt Beschouwingen van de leiders der vier een-mans fracties A. Dercksen„Meer voorlichting aan inwoners is noodzakelijk" Werkgelegenheid Centrale verwarming LEENAARS verwarmings - industrie De haven Sportterreinen Woningnood Personeelsbezetting J. Smits C.D.U. Herwaardering Boerenpartij P.v.d.A. P. Brouwer een luxe...? 't valt mee! ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder VRIJDAG 17 MAART 1967 88e JAARGANG No. 22 io van het L Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Seters over woningnood slaan bij bevoegde instanties De fractie-voorzitter van de Algemene Werknemerslijst, de heer A. van Seters begon zijn beschouwing met het aanhalen van uitspraenk die de heer P. van Engelen, vorig jaar tijdens de algemene beschou wingen had gedaan. „De totale miskenning van de verdiensten van onze fractie, doch ook van alle groeperingen in de raad, heeft ons diep gegriefd. Dit lag ons zwaar op de maag, zodat wij dit kivijt moesten voor een eerlijke samenwerking met alle leden van de Raad. Zelfrespect is tenslotte iets persoonlijks waarvan men mag verwach ten dat dit ook bij de werknemers aanwezig is", aldus de heer Van Seters die vervolgens het begrotingstekort aanhaalde. ,,De gemeen te Waalwijk is doende, om in stijgende mate een tekort van struc turele aard te verkrijgen, welk tekort sine qua non noodzakelijke voorwaarden schijnt te zijn, om uit de pot van de aanvullende bij drage te kunnen putten. Wederom worden onder het motief „anders geen aanvullende bedrage" alle plaatselijke belastingen en alle ta rieven onder de lope genomen en verhoogd tot 'n vereiste maximum. Ook de leiders van de vier één-mans fracties in de raad hielden algemene beschouwingen. De heer Smits (CDU) vroeg zich af of er wel voldoende gezocht was naar mogelijkheden om meer te bezuinigen. Hij vond het niet juist om jaarlijks met voorstellen tot tariefsverhoging te komen. Aan deze verhogingen kon hij dan ook geen medewerking verlenen. Hij oordeelde het noodzakelijk dat er een prioriteitenschema werd opgesteld. VRIJDAG 17 MAART 1967 88e JAARGANG No. 22 tcho VAn het Zuióen De Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 A. van »Alarm ,.Het zit mij en mijn fractie niet lekker dat reeds verschillende jaren belastingen en tarieven worden ver hoogd om voor de aanvullende bij drage in aanmerking te komen. La ter is B en W. er steeds in geslaagd uit meevallers en bezuinigingen toch nog de begroting sluitend te krijgen. Als ik me niet vergis is nimmer iets aan aanvullende bij drage ontvangen. Nu wordt op nieuw een zware druk op de be volking gelegd. Onze fractie wil dan ook graag weten of er ook nu weer buitenkansjes te verwachten ziid. o grond waarvan de begro ting later sluitend gemaakt kan worden. j Onze fractie voelt er weinig voor om belasting- en tariefverhogingen goed te keuren op grond van mo tieven, die later van geen waarde blijken te zijn. .Als we geen aam vullende bijdrage krijgen, is het dan nog mogelijk iets bijzonders te ondernemen in onze gemeente en kan er dan nog sprake zijn van een waardig en treffend beleid?" De heer Van Seters wilde ook graag weten, of de begroting zodanig was uitgekamd, dat er weinig reden meer is om te verwachten, dat hier later nog op bezuinigd kan worden. De fractie was zeer te spreken over de verhelderende toelichtingen die te vinden zijn in de aanbeve lingsbrief. Zij meent dat de rijks overheid ernstig in gebreke blijft bij het verlenen van bijdragen aan de gemeenten, gelet op de dwin gende eisen en voorschriften die men stelt op verschillend terrein. Misschien kan hieraan ook vanuit de stadsgewestelijke raad bijzonder aandacht worden geschonken, op perde de heer Van Seters. De fractie wil niet onderkennen dat het nadelige saldo van 't sport- parkbedrijf 192.727,'n groot bedrag is. Zij merkt hierbij meteen op dat het een enorm belang be treft. Het probleem van de vrije tijdsbesteding is van onschatbare waarde „Bovendien", zo vervolgt de heer Van Seters, „betekenen de sportparken steeds meer als rust- biedende oases in het jachtende le ven van een grotendeels industrieel ingestelde gemeenschap. Onze frac tie zal de sport blijven steunen, zolang dit in het financiële vlak maar enigszins mogelijk en ook verantwoord is. De werknemers zijn geïnteres seerd te weten hoe ver de plannen staan voor een instructiebad en of dit nog bij het badhuis te verwe zenlijken is Ook wil zij gaarne we ten of het badhuis, dat renteloos staat, nog op de een of andere manier rendabel te maken is. Ook vroeg de woordvoerder van de frac tie hoe het gesteld was met het aanbrengen van douce-cellen in de oudere gemeentewoningen. „Het uitbreidingsplan „De Hoef", dat vorig jaar werd teruggenomen, heeft nog steeds onze volle aan dacht. Nu een geforceerde uitbrei ding van het industrieterrein Zand- donk niet nodig is, is het te ver wachten dat in het plan „De Hoef" geen industrieterrein wordt opge nomen. Wij zijn echter van mening dat het plan uitstekend gelegen is om een gedeelte daarvan als indus trieterrein voor kleine bedrijven te bestemmen". De heer Van Seters informeerde ook naar het slacht huis. Er heerst hieromtrent bij de slagers van Waalwijk onzekerheid. „Wij zijn nu weer een jaar ver der en nog is het Vredesplein niet verbeterd. Wanneer wordt het plan afgewerkt en worden er voorzienin gen getroffen voor de wachtenden op bussen Het wegdek van de le Zeine is verzakt en gevaarlijk te berijden. De weg is overigens veel te smal en bevat geen ruimte voor fietsers Ook de Putstraat verkeert in een miserabele toestand. Een op lossing acht mijn fractie noodzake lijk. Ook wil ik aandacht vragen voor de straatverlichting in enkele binnenwegen". Benieuwd was spre ker verder hoe het stond met de havenaccomodatie, de verkeersplan ning, de muziekschool en de ves tiging van een betonfabriek aan de haven. „De werkgelegenheid baart ons grote zorgen. Bijzonder in de tra ditionele schoenindustrie zijn de laatste jaren verschillende fabrie ken met reputatie in moeilijkheden geraakt. Ook het verdwijnen van het Philips-bedrijf betekent 'n ge voelig verlies. De braakliggende in dustrieterreinen aan de haven kos ten de gemeente handen vol geld. De prijzen van deze terreinen ko men ons te hoog voor. Om industrie aan te trekken zullen we hier iets aan moeten doen. Wij zullen er bij de regering op aan moeten dringen een meer soepeler houding aan te nemen en de gemeenten moeten meer vrijheid en zelfstandigheid ge nieten naast financiële steun van de overheid. Niet de financiële zij de moet daarbij het zwaarst wegen, doch de bevordering van werkge legenheid. Het gemeentebestuur en de stadsgewestelijke raad moeten met klem bn de overheid aandrin gen om op dit punt 't beleid om te buigen. Ook het woningbeleid en de toewijzing behoren door de land'soverheid te worden herzien. De toewijding van woningen aan Waalwijk is onvoldoende. Vooral van de zijde van de plaatselijke in dustrie komen steeds meer klach ten, dat voor hun werknemers geen woongelegenheid is. In Waalwijk is nog steeds een dringende behoefte aan woningwet woningen. De huren hiervan zijn echter veelal te hoog, gezien het gemiddelde inkomen van een ar beidersgezin. Een verlaging van de grondprijs zou dit kunnen bevor deren De. woningtoewijzing en spreiding is door de centrale over heid niet juist gevoerd. Er zijn ook in Waalwijk woningen gebouwd voor koop en huur die voor de ar beiders te duur waren. Dat in het land en ook in Waalwijk woningen leeg staan, komt omdat ze ook voor meer draagkrachtigen nog in huur te hoog zijn. Samenwonen is een noodzakelijk kwaad. Ook in Waalwijk is er een groot aantal samenwoningen dat sociaal noch medisch gezien verant woord is Er zijn in Waalwijk nog veel krotwoningen terwijl voor de gezinnen geen andere woning is- Er zijn groeiende gezinnen die in kleine duplexwoningen huizen. Er is nog een groot aantal huwelijks kandidaten van oudere en jongere leeftijd die nog steeds wachten op een woning. Aan al deze ellende moet een einde komen willen wij kunnen spreken van een geordende sociale en maatschappelijke samen leving. Er zal ook rekening gehou den moeten worden met woning zoekenden van elders die in Waal wijk werken en willen komen wo nen. Er dient alarm geslagen te worden bij de bevoegde instanties". „Wij zijn een sterke tegenstand der van een verhoging van de op centen op de personele belasting. Deze belasting noemen wij onrecht vaardig omdat daardoor het gezins leven en de ontplooiing van woon ruimtegenot aangetast wordt. Als men noodgedwongen een grotere woning moet aanvaarden, met ho ge huur drukt de personele belas ting extra zwaar. Wij zijn tegen 'n eventuele verhoging van deze be lasting in de toekomst. De werknemersfractie is ook van mening dat sterke motieven aan gedragen moeten worden om de fractie achter een verhoging van riool- en straatbelasting te krijgen. De heer Van Seters vond, dat het zo hoog geroemde en gepropageer de eigen woningbezit door deze maatregel niet bevorderd zal wor den. Wat de verhoging van de wa tertarieven betreft acht de fractie het mogelijk, dat op langere ter mijn de aanwas van de bevolking in staat zal zijn deze verhogingen op te vangen. Bij de verhoging van de abonnementstarieven, voor 't zwem bad is de Werknemersfractie be zorgd dat hierdoor een verlies aan abonnementen verkregen zal wor den. Ook de leden van de werkne mers-fractie zijn benieuwd naar de uitslag van het organisatie-onder zoek dat bij de gemeentelijke dien sten is ingesteld. De fractie is er zich wel van bewust, dat loonsver hogingen een tastbare rol hebben gespeeld in het begrotingstekort. Er wordt veel over bezuinigen ge sproken. Bezuiniging toepassen om daardoor aan de geldschaarste te ontsnappen vinden wij geen juiste methode. Bezuinigen bevordert niet de werkgelegenheid doch werkt eerder de werkloosheid in de hand. Doelmatige uitgaven bevorderen de werkgelegenheid. Wij achten het daarom van groot belgng dat er efficiënt gewerkt wordt. Met klem willen wij de aan dacht vragen, dat de personeelsbe zetting niet wordt overtrokken. Ook dient er gewaakt te worden te gen een te groot aantal opzichters in diverse bedrijven. Ook het steeds opvoeren van rangen heeft geen weerklank in arbeidsprestatie en doelmatigheid. In het vrije bedrijf is men reeds jaren bezig met het opvoeren van de arbeidsprodukti- viteit. Daaruit moeten de loonsver hogingen mede worden betaald. Wij hebben de stellige indruk en wensen dit eens duidelijk te stel len, dat het totale beambten- en personeelsbestand doelmatiger en efficiënter kan werken, meer kan produceren en meer kan bezuini gen, zonder dat daardoor iemand benadeeld wordt. Wij vragen niet het onmogelijke, doch juichen het toe indien het redelijk mogelijke kan worden behaald. Dit doet niets af aan de waardering voor 't werk, dat door velen gedaan wordt in gemeentedienst". De heer Van Seters kon zich moei- nijk aan de indruk onttrekken, dat de toepassing van de Bijstandswet als gevolg van de vastgestelde nor men geen enkele mogelijkheid tot soepele toepassing biedt. Hij hoop te dat aan de toepassingsregel wat gedaan kon worden, zodat de wet geheel tot zijn recht komt en dat er meer geholpen kan worden waar nodig Een falen van de regering vond hij het, dat slechts zo weinig door het rijk wordt bijgedragen. De lasten voor de sociale dienst worden zo haast ondragelijk. Aan het einde van zijn betoog informeerde de heer Van Seters hoe het stond met de verkeersstruc- tuur, of er op levensgevaarlijke kruispunten stoplichten konden worden geplaatst, of Waalwijk-Z. ook in het dienstrooster van de BBA kan worden betrokken en of in het plan Laageinde nog de mo gelijkheid' aanwezig is tot het leg gen van centrale verwarming. Hij verzekerde dat de fractie gaarne bereid is de hand te reiken aan ieder die met haar wil samen werken in het belang van de ge meente Waalwijk. Verschillende plannen vond hij te ambitieus. Het cultureel een- tram vindt de CDU geen haalbare kaart. „Geef Tilburg en Den Bosch bijdragen, om hus exploitatie ren dabel te maken". Het havenproject aanhalend zei de heer Smits dat de CDU het wenselijk vindt te over wegen om „droge" industriën voor het havengebied aan te trekken Ook informeerde hij hoe het met het city-plan stond en drong hij aan cp een verkeersstructuurplan. Waardering had hij voor de voort varendheid waarmee het college het wonisgprobleem heeft aange pakt, Hij vond het wenselijk dat m'nstens 15 pet. van de te bouwen woningen voor alleenstaanden of bejaarden moesten zijn. Ook moe ten er meer woningen in de mid denklasse komen. Hij oordeelde dat de kwaliteit van de gebouwde wo ningen in het plan Bloemenoord veel te wensen over laat. Een des kundiger toezicht vond hij gewenst. Om het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen te bevorderen gaf hij het College in overweging de indus- triegronden drastisch te verlagen. „Het nog te eenzijdig industriële patroon in Waalwijk moet zeer snel gebroken worden". Ook drong hij aan op meer reclame over de in Waalwijk gelegen recreatiege bieden. Benieuwd is de CDU naar de nieuwe voorstellen omtrent het slachthuis, terwijl ook deze frac tie belangstellend de uitslag van De vraag moet daarom gesteld wor den, of de Waalwijkse investering niet relatief veel te hoog is en of er niet een koopsom moet worden inge steld. Een vraag die des te meer klemt, nu bij het huidige systeem van bijschrijving van rente en kosten, de boekwaarde der gronden iedere 10 jaar verdubbelt Wij dringen er dan ook bij Uw col lege sterk op aan, dat per uitbrei dingsplan Wordt nagegaan of rente bijschrijving nog wel reëel is, m.aw. cf de boekwaarde niet gestegen is boven de vermoedelijke marktwaarde. Een voorbeeld moge dit verduidelij ken: voor aankoop van gronden t.b.v. het plan Centrum is 2,7 mil joen besteed. Het plan wordt voorlo pig niet gerealiseerd. Er wordt wel rente bijgeschreven. Hoe ligt nu de marktwaarde en hoe in 1970? Iets dergelijks doet zich voor t.a.v. plan Laageinde I, dat voorlopig in de ijs kast is gedaan. Verder zouden we U willen aanbeve len om de bijschrijving van rente en kosten te staken voor dié percelen uit oude uitbreidingsplannen, welke ken nelijk niet meer als bouwgrond ge bruikt zullen worden. Het vaststellen van kleinere uitbreidingsplannen beeft stedebouwkundig weer bepaal de nadelen. Daarom pleiten wij in een tijd van recessie voor economische volgorde van uitgifte der bouwter reinen binnen een bepaald uitbrei dingsplan. Misschien moet bij het vaststellen van uitbreidingsplannen tevens worden aangegeven, in welke tranches de terreinen achtereenvol gens bouwrijp gemaakt en voor uit gifte beschikbaar gesteld zullen wor den. In verband met het feit, dat in een bepaald geval nü al de verkoop van bouwgronden in één van de uitbrei dingsplannen verder uitloopt dan in het betreffende exploitatie-overzicht was voorzien, zouden wij de sugges- Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" het efficiëncy-onderzoek bij de be drijven tegemoet ziet. De heer Van Noye (Boerenpar tij) vroeg hoe het gesteld was met het badhuis, slachthuis en dieren asiel. Hij was benieuwd of het drai nage-systeem in de Noordstraat deskundig was onderzocht. De stort- gelden voor de vuilnisbelt vond hij aan de hoge kant. De Boerenpartij- leider zag de aanleg van wegen en waterpartijen in de toekomst graag publiek aanbesteed. Ook.de havenwerken hadden zijn aandacht. Hij vermoedde dat d,-a sluisdeuren te laag waren aange bracht, daar bij hoogwaterstand 't water over deze deuren stroomde. Hij wilde weten of het de gemeen telijke instanties bekend is, dat bij hoogwaterstand schepen 8 dagen en vaak zelfs langer in de buiten haven moeten liggen voordat ze binnen kunnen. De heer Vermeer (PvdA) was benieuwd Wanneer de industrie nota zou komen. Hij stond even stil bij de moeilijkheden in de schoenindustrie. Het aantdeggen van nieuwe industrieën oordeelde hij uitermate belangrijk. Hij vond de propaganda die er voor Waal wijk als, industrieplaats gemaakt werd nihil. Ook de bouw van be jaardenwoningen en de verkeers veiligheid hadden zijn aandacht. „De (BBA „vergeet" inog s.teedis Waalwijk-zuid. De afstanden die de bewonefs van deze wijken moeten lopen om een bushalte te bereiken zijn te groot" aldus spreker die ook nog even de kwestie wateroverlast- Noordstraat aanroerde. Hij vond het een trieste zaak dat verzeke ringsmaatschappijen aan de bewo ners slechts kleine bedragen uit keerden. Tenslotte verzocht hij B. en W. zaalruimte beschikbaar te willen stellen aan de invalidenbond ,.St. Liduina" voor de beoefening van zaalsporten. De heer P. Brouwer vroeg de aandacht van 't college voor slechts enkele kleine puntjes. Hij vond het nu wel eens tijd dat de BBA op het Vredesplein en ook elders in Waalwijk wachthuisjes plaatste. Nuttig vond hij het dat voortaan toezicht op de speeltuin kwam. Hij was ook benieuwd of de gemeente een bijdrage gaf aan de bewoners van gemeentewoningen die op eigen initiatief een douce-cel hadden aan gelegd. Tenslotte drong hij er op aan om een commissie Sport en Re creatie te benoemen. vraag vrijblijvend ons informatieblad Kantoor: Tilburg, Koopvaardijstraat 43 Telefoon 04250-24529 na 18 uur 30367 tie willen doen om bij een aanhouden van de teruggang in de conjunctuur jaarlijks na te gaan of de historie waarde plus rente niet uitgroeit bo ven de marktwaarde, resp. boven de prijzen in vergelijkbare nieuwe ex ploitaties. Als dat het geval zou zijn, moet herwaardering plaatsvinden. Zoudt U verder willen overwegen, om via het Jaarverslag 1966 of via een brief aan de Raad, de raadsleden meer inzicht te geven in deze materie door het verschaffen van een over zicht van de per uitbreidingsplan nog niet uitgegeven gronden in oppervlak te en in historische waarde, met af zonderlijke vermelding van de reeds daarop bijgeschreven rente en kos ten?" aldus de heer Dercksen. De heer A. Dercksen ,die sprak namens de Prot. Christelijke fractie kon niet aan de indruk ontkomen, dat de Nederlandse gemeentebe sturen in het hoekje zitten waar de slagen vallen„Het Nederlandse volk wordt verblijd met de toepassing van aardgas, maar de ge meentelijke budgetten worden er door belast met meer dan een miljard gulden en dat op een tijdstip, waarop er voor de gemeenten toch al onvoldoende financieringsmiddelen zijn. „Gezien de toelich ting op de begroting van Waalwijk concludeert dhr Dercksen dat de Financiële verhoudingswet 1960 niet méér past in deze tijd. Dat Waalwijk een sterk uitbreidende industrieplaats is, die bovendien in de streek een centrum functie vervult wordt door de financiële verhoudingsregeling niet of nauwelijks gehonoreerd. „Het zou naar inzicht van de Prot. Chr. fractie nuttig zijn, zo vervolgde de heer Dercksen, wanneer op de daarvoor geëigende weg aangedron gen wordt op een herziening van de financiële verhoudingsregeling. Wij kennen een aantal doeluitkeringen, b.v. het onderwijs. Maar dan dienen die uitkeringen ook zodanig te zijn, dat het doel eruit betaald kan wor den. Ook bij de bouw van woninwet- woningen vindt nooit een integrale vergoeding plaats". Volgens de woordvoerder van deze raadsfractie wekt de begroting en de toelichting hierop de indruk, dat de gemeente Waalwijk met de rug tegen de muur staat. De heer Dercksen vroeg als eerste de aandacht voor de woningbouw. Hij was het niet eens met persberichten die suggereerden, dat de woning markt hier al verzadigd zou zijn. „Er is een zekere constante te zien in het aantal jongelui, dat de huwbare leef tijd bereikt en „woningzoekend" wordt. Deze constante ligt in Waal wijk nabij de 200. Dit betekent dat er jaarlijks 200 woningen bijgebouwd moeten worden in de goedkope prijs klasse. Nu stelt het Departement van Volkshuisvesting de gemeenten ver plicht om op iedere te bouwen wo ningwetwoning een groter bedrag dan vroeger te geven om de plannen goedgekeurd te krijgen. Om jaarlijks 200 woningwetwoningen extra te krijgen wordt het budget van de gemeente te zwaar belast, zodat de realisering van andere plannen zal ihoeten worden uitgesteld. De prot.-chr. fractie meent dat over de outillage van de haven nu eindelijk een beslissing moet vallen. Om de industriegronden te kunnen verkopen, zal de haven over een goe de outillage moeten beschikken. De heer Dercksen suggereerde om con tact op te nemen met de Amerikaan se Ambassade in Parijs, die over een functionaris voor deze aangelegenhe den beschikt, om zo Amerikaanse ge- interesseerden naar Waalwijk te trek ken. Succes van de verkoop van gron den is vaak een kwestie van goede contacten. In dat verband bepleitte de heer Dercksen voor meer voorlich ting aan de Waalwijkse inwoners over de gang van zaken in de gemeente en ook over de zorgen en problemen waarvoor het gemeentebestuur zich gesteld ziet. „In nauw verband met het Ge meentelijk Grondbedrijf. De Gemeen te Waalwijk heeft met haar 22.000 inwoners bijna 24 miljoen gulden in grond geïnvesteerd. De gemeente Eindhoven heeft ca. 10 maal zoveel inwoners, maar heeft slechts 47 mil joen in gronden vastgelegd, dus slechts tweemaal zoveel als Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5