VOOR AL UW LICHT- EN KRACHT INSTALLATIES waalwijkse en lanqstpaatse coulant 60 miljoen schade bij de olieramp in Engeland van A. DE HOOP-TILBURG N.V. OPEN OOG MINISTER DR. M. KLOMPE OPENT ZATERDAGMORGEN TAXANDRIA-HAL taxandria Tom Okker Centrale verwarming LEENAARS verwarmings- industrie erenkieclincj WAALWIJK WAALWIJK - Als zaterdagmorgen de Minister van Cultuur-Recreatie en Maatschappelijk werk, Mej. dr. M. Klompé, de sport- en expositiehal „Taxandria" of ficieel opent is Waalwijk een goed geoutilleerde sport hal rijker. Een hal waaraan grote behoefte bestond. Burgemeester J. Teijssen schrijft dan ook terecht in zijn voorwoord in het programmaboekje, onder de titel „een centrum voor lichamelijke opvoeding en sport". „De toenemende beoefening van een groei end aantal takken van zaalsport heeft de behoefte aan een sporthal voor de gemeente Waalwijk opge roepen. In deze actuele behoefte is voorzien door de totstandkoming van een niet kostbare en toch aan sport-technische eisen beantwoordende hal van een voudige, degelijke constructie en gave architectuur. Zij zal een centrum voor lichamelijke vorming en sport zijn. Jeugd en volwassenen zullen hier aktief en creatief bezig kunnen zijn, waarbij het bewegings element dominerend is en waardoor de vrije tijd zin vol wordt besteed. Daarnaast zal de hal gebezigd worden voor onderwijs in lichamelijke oefening aan leerlingen van een aantal scholen, waardoor zij een niet te onderschatten functie in het belang van on derwijs en opvoeding zal vervullen". Hal is 3n recordtijd gebouwd Afmetingen Als gymzaal Sportweek E L E CTR OTECHNISCH IN STA LLATI E BÉD RIJF GEBR. SALASTRAAT 34, INDUSTRIETERREIN NOORD telefoon: 04250-72915 «V-'-v'vH. tv- :V Vestigingen te: ARNHEM - HAARLEM - HEERLEN ROTTERDAM - TERNEUZEN - TILBURG „IN MEMOR1AM MGR. DE VET" Mgr. De Vet, bisschop van Breda, grondlegger en landelijk hoofd aalmoezenier van het Bedrijfsapostolaat, is van ons heengegaan. Toen ik Tweede Paasdag via de Radio Nieuwsdienst van zijn over lijden hoorde, werd ik aangegrepen door een niet te definiëren stilte. De stilte van de verslagenheid maar eveneens de stilte van de dank baarheid. We zijn immers bevoorrecht hem in ons midden gekend te hebben als „een moedig priester van z'n eigen tijd met grote ga ven Hij verpersoonlijkte de dynamiek op de achtergrond, was de stimulans in de rug, de bezinning die onze noden een aanvaardbaar gezicht gaf. Een keer heb ik hem ontmoet. Het was op de Levensschool voor jonge arbeiders te Breda. Toen hij weg was, vernam ik dat hij de bisschop was. De jongens begroetten hem met een ontwapende van zelfsprekendheid. Hij werkte niet aan zijn image, maar aan dat van de Godskerk. Hij ging voor op nieuwe wegen. Hij wist wetenschap en bewogenheid te combineren tot beminnelijkheidDaarin schuilde zijn grootste verdienste. Tijdens het Vaticaans- en het Pastoraal Concilie lanceerde hij idee- en die progressief en tevens diplomatiek ivaren, hij was immers de bisschop die weigerde de traditie te ruïneren. Een nieuwe geest moet opbouwend zijn en opgroeiend in de atmosfeer van respect, verdraag zaamheid en liefde. In 1951 werd hij Bedrijfsaalmoezenier in Breda. Hij is een grote voorloper van ons werk, dat hem altijd dierbaar gebleven is. God, wij berusten in Uw ondoorgrondelijk besluit en vragen U om een goede opvolging voor een leeggekomen plaats. Aan hem die zich geen rust gunde, verlene U de eeuwige rust. Namens het Bedrijf sapostolaat, ALBERT MEGENS VRIJDAG 31 MAART 1967 88e JAARGANG No. 26 De rcho vad het Zui6en Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,28+ 2 ct.inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 P- kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" iporthal is een centrum voor ichamelijke vorming en sport (Van onze verslaggever) De hal is in een record-tijd door de dienst gemeentewerken en het aan nemingsbedrijf Pellikaan uit Tilburg gebouwd. In oktober 1965 deden B. en W. de raad het voorsteld om tot de bouw van een sporthal over te gaan. Er waren toen al nauwe contac ten geweest tussen het gemeentebe stuur en alle Waalwijkse sportvereni gingen en de behoefte aan een derge lijke hal werd gevoeld. Eind augus tus vorig jaar werd met het grond werk begonnen en in januari was de hal, op het binnenwerk na, zo goed als gereed. De Taxandria-hal is een zgn. Pel- likaan-hal in gewijzigde vorm. In te genstelling tot de reeds bestaande Pellikaanhallen heeft de hal in Waal wijk een aantal belangrijke verbete ringen ondergaan. Zo voldoet de Taxandriahal aan de eisen die gesteld worden voor internationale sporteve nementen. Voor de hal werd een krediet van 372.000, - beschikbaar gesteld. De hoofdvorm van de hal wordt bepaald door de gelamelleerde houten span ten, waarop ter bevestiging van het dak gordingen zijn aangebracht. Daar de dakbedekking niet doorzichtig is, werd in het nodige daglicht voorzien door het aanbrengen van een lichtkap van doorzichtige polyesterplaten. De wanden zijn zowel binnen als buiten uitgevoerd als schoonmetselwerk in baksteen. De nevenruimten zijn aan gebracht aan de voor- en zijkanten van de hoofdbouw ter hoogte van 3.25 m en afgedekt met een platdak. De afmetingen van de Taxandria hal bedragen, inclusief voor- en zij- bouw, 50 bij 38,50 meter. De speel hal, die een speelhoogte van 7 meter heeft, is 42 bij 28,50 meter. In de hal ligt een twisoftrubbervloer ter dikte van 4 mm, bestaande uit 2 mm natuurrubber en een bovenlaag van synthetische rubber van dezelfde dik te. De rubbervloer is aangebracht op een afwerkvloer, waaronder een be tonnen ondervloer. Als isolatie tussen afwerkvloer en dekvloer is een giet- asfalt ter dikte van 1,5 cm aange bracht. De speelhal kan door middel van een visuele afscheiding in enkele ogenblikken worden veranderd in 2 zalen die elk een afmeting hebben van 21 bij 28,50 meter. Aan de wes telijk lange zijde van de hal wordt een zittribune aangebracht met een capa citeit van 500 zitplaatsen! Een aparte ruimte is er voor de berging van toe stellen. Aan de zijde van de Groen straat, waar ook parkeerterreinen aangelegd zijn, bevinden zich vier kleedkamers, drie waslokalen en een scheidsrechterskamer. Verder is er 'n ruimte voor de beheerder, die ook als vergaderzaal te gebruiken is. Aan de Taxandriaweg liggen de in gangen, naast het restaurant. Er is 'n gaderobe en kassa aangebracht. Het modern ingerichte restaurant, dat een oppervlakte heeft van 7 bij 17 meter, De Taxandria-hal in aanbouw, eind vorig jaar hen beeld uit de fraaie hal. Links de opbergruimte voor gymnastiekinstrumenten De naam Taxandria-hal is af geleid van het landschap Tax- andria, oudtijds bewoond door de volksstam de Taxandriërs, omvattende ongeveer de latere Meijer ij van Den Bosch, een gedeelte van het graafschap Loon en de landen van Cuijk, Kessel en Ravenstein. De heer schappij werd er uitgeoefend door de hertogen van Neder Lotharingen (Brabant) de bis schop van Luik en (voor een klein gedeelte) de bisschop van Utrecht. is reeds enige weken geleden in ge bruik genomen. Het wordt geëxploi teerd door de heer J. van de Lee uit Waalwijk. In de hal is een complete gymnastiek- installatie aanwezig, waarvan tijdens de schooluren de Theresiaschool, Oranjeschool en de NUTS-ULO ge bruik van maken. Er zijn maar wei nig scholen in Waalwijk die over een eigen gymzaal beschikken, zodat mo gelijk ook in de toekomst meerdere scholen van de hal gebruik gaan ma ken. Door de installatie in 'n gedeelte van de hal te plaatsen heeft men verder de beschikking over een grote ruimte die voor spel te gebruiken is. Ook be staat de mogelijkheid dat later een 2e gymnastiekzaal-installatie wordt bijgebouwd zodat twee klassen tege lijkertijd van de hal gebruik kunnen maken. 1 Het is de Stichting Sportraad Waal wijk, die het verhuur van de hal re gelt. Er bestaat van de zijde van de Waalwijkse sportverenigingen veel belangstelling. De huurprijs schrikt echter nog veel verenigingen af. Toch zijn nu reeds 26 avonduren verhuurd. Behalve de zorg voor de sporthal stelt de raad zich tot doel, de bevor dering van de sport en de ontwikke ling van de lichamelijke vorming in Waalwijk, de bevordering van onder linge samenwerking tussen de in Waalwijk gevestigde verenigingen, 't propageren van de juiste sportbeoefe ning, het verstrekken van adviezen aan overheid en sportverenigingen, 't verhogen van het organisatorisch, pe dagogisch en speltechnisch peil van de sportverenigingen. De organisatie van de opening en de sportweek berust eveneens bij de sportraad. Het bestuur van deze or ganisatie is er in geslaagd een bij zonder attractief sportprogramma op te stellen, als een uitstekende omlijs ting van de opening. De opening ge schiedt zaterdagmorgen omstreeks half 11 door de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk mej. dr M. Klompé. Hieraan vooraf heeft een défilé voor de ca. 300 ge nodigden plaats gevonden. Aan dit défilé doen deputaties van alle Waal wijkse sportverenigingen mee. Verder zijn ook harmonie St. Crispijn, drum band Ons Genoegen, jachthoomcorps Comu Copiae en de drumband van Kracht en Vlugheid present. Na het officiële gedeelte volgt er een ont vangst op het gemeentehuis. V oor zaterdagmiddag staan er handbalwedstrijden op het program ma. Een selectie-team uit het stads gewest Waalwijk speelt tegen de rest van Noord-Brabant, terwijl de beken de hoofdklasse-teams (dames) „Wal cheren" en Swift" de strijd tegen elkaar aanbinden. Het team Swift is enkele weken geleden kampioen van Nederland geworden. Zaterdagavond volleybal.- Avatnti uit Waalwijk tegen Bavob uit Boxtel. De dag wordt be sloten met krachtsportwedstrijden. Voor dit laatste onderdeel en voor de Taxandriacross, zondagmiddag, heeft het gemeentebestuur bekers beschik baar gesteld. Zondagmiddag zijn er verder nog volleybalwedstrijden, ter wijl 's-avonds Anton Geesink met 10 judoka's de mat betreedt. Naar alle waarschijnlijkheid speelt donderdagavond tijdens de lawnten- nis-demonstraties ook Tom Okker mee. De Nederlandse kampioen heeft bericht graag naar Waalwijk te wil len komen. Of het een en ander te verwezenlijken is kon men ons nog niet meedelen. Wel is zeker dat vrij dagavond naast Bert Schoofs en Peter van Ham ook de tafeltenniscracks Ti ny en Fanny Vaessen van „Maas- bree" demonstraties komen spelen. De sportraad stelt dus nog alles in 't werk om de sportweek zo aantrek kelijk mogelij te maken. Dat men hier in geslaagd is, toont het programma, dat voor elk wat wils brengt. Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant zullen vertegenwoordigd zijn bij de opening door de leden Van Eeren- beemt en Manders. Jachtbommenwerpers van de Britse marineluchtvaartdienst heb ben dinsdagmiddag om vier uur de Torrey Canyon, 714 uur nadat de bergers van de firma Wijsmuller officieel alle hoop op redding had den opgegeven, gebombardeerd en in brand gestoken. De hele nacht is men benzine bommen op het wrak blijven gooien om er voor te zorgen dat alle res terende 60 miljoen liter olie zullen blijven branden en niet verstikt zullen worden onder de rook die een kilometer hoog boven het wrak uitstijgt. Twee uur later kwam jachtvlieg tuigen van de Britse luchtmacht terug om met benzinebommen de Torry Canyon brandend te houden, wat veel moeilijker blijkt te zijn dan men zou veronderstellen. Tien marinevaartuigen hielden de wacht aan de rand van de dertig vierkan te kilometer grote gevarenzone. Een poging om vanuit helikop ters de ruwe olie, die de kusten be dreigt, in brand te steken is mis lukt. De olie blijkt niet meer brand baar te zijn als zij enige dagen in zee heeft gelegen. Bijna 200 km. kust is nu in de greep van de olie, die per dag ongeveer 20 km. op rukt. Opnieuw zijn troepen met in totaal 1500 man en enkele honder den brandweerlieden, o.a. vanuit Londen, ingeschakeld om met che micaliën de olie op de stranden te vernietigen. Cleanosol zal nu zeker niet worden gebruikt en in tegen stelling tot wat de heer De Vries aan de Volkskrant verklaarde is in de Britse pers of op de televisie met geen woord melding gemaakt van zijn produkt. De bergers van Wijsmuller, die hier enorme scha depost boekt, hadden hun bergings pogingen tevoren reeds opgegeven. 1 Til .v, een luxe.'t valt mee! vraag vrijblijvend ons informatieblad Kantoor: Tilburg, Koopvaardijstraat 43 Telefoon 04250-24529 na 18 uur 30367

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1