c wAAlwijkse en LAnqstRAAtse couRAnt Bekroningen van International Shoe Design Competition 1967 F. MANNAERTS BIJ UITREIKING I.S.N.-CUP AAN VALERIO CAVALCA OPEN OOG van 176 inzendingen veer ontwerp wedstrijden Niveau goed Europese mode De LS.N. - '67 iodebeeld UTRECHT - Valerio Cavalca, een Italiaanse schoenontwerper uit Parma is de winnaar geworden van de Internationale Schoen Ontwerp Wedstrijd. Een internationale jury wees zijn zwart laklederen herenschoen, uit een stuk zonder stiknaden, als de beste inzending aan. De heer F. Mannaerts, voorzitter van de Federatie van Nederlandse schoenfabrikanten reikte dinsdag morgen in de stand van het Schoenenmuseum op de ISN '67 in de Irenehal in Utrecht de eerste prijs aan Valerio Cavalca uit. fleren kleding. WAALWIJK De VRIJDAG 7 APRIL 1967 88e JAARGANG No. 28 van Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct.inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De ontwikkeling van de laatste jaren heeft'n internationale mode gebracht» (Van onze verslaggever) Het is voor de eerste maal dat deze ontwerpwedstrijd door het Ne derlands Schoenmuseum uit Waal wijk in samenwerking met de Fe- oeratie van Schoenfabrikanten én met de Internationale Schoenen- beurs Nederland is georganiseerd. Gezien het grote aantal inzendin gen is de wedstrijd ongetwijfeld voor herhaling vatbaar. De organi satoren zijn buitengewoon tevreden over het grote aantal inzendingen 176) en deelnemers (75). De heer J. Bergmans, die overigens geen deel uitmaakte van de jury, doch de beraadslagingen van Miss A. Russelle uit Londen, op de voet volgde was van mening dat de kwa liteit van de inzendingen bijzonder goed was. De jury heeft twee dagen be raadslaagd vooraleer de beslissing viel. Besloten werd ook het aantal eervolle vermeldingen te verdub belen. Hieruit blijkt wel op wat voor een hoog peil de inzendingen stonden. Het bestuur van het schoe nenmuseum, dat bij de prijsuitrei king door de heren J. Bergmans, M. Vos, J. Swarts en A. Meijs ver tegenwoordigd was, is er in ge slaagd de bekroonde schoenen, te- samen met een selectie uit de ove rige inzendingen naar Waalwijk te halen om ze van 15 april tot 15 september in het Nederlands Schoe nenmuseum te exposeren. In zijn toespraak zei de heer Mannaerts o.m. „Dé mode is een strenge heerseres, die in steeds toe nemende mate bezit neemt van on ze moderne wereld. Maar streng als zij is, zij verschaft qns veel vreugde en voldoening mits wij de moeite nemen haar met inzet van heel ons kunnen, met fantasie ge paard aan vakmanschap, te dienen. In onze branche, onverschillig of wij ons bewegen op het terrein van de handel of de industrie, zijn mode en vakmanschap dominerende fac- Bekroningen van „International Shoe Design Competition 1967", georganiseerd door het Nederlands Schoenenmuseum te Waalwijk, in samenwerking met de Nederlandse Federatie van Schoenfabri kanten te Tilburg en de Internationale Schoenenbeurs Nederland (IS.N.) te Utrecht. JURY Miss Angela Russelle, London - Fashion Editor of „Footwear Weekly", London; mevrouw van der Florst, Amsterdam Mode- redaktrice der damesbladen „Margriet" en „Avenue"; Sr. G. Mug- giani, Milano - directeur van 't schoenenmodeblad „Ars Sutoria", Milano. Totaal aantal inzendingen 176 schoenen, aantal deelnemers 75. Uit België 2; uit Duitsland 2; uit Engeland 10; uit Frankrijk 3; uit Italië 12; uit Noorwegen 4; uit Spanje 5; uit Zwitserland 7; uit Nederland 30 inzenders. Hoofdprijs I.S.N.-wisselbeker 500, - Valerio Cavalca", Parma, Italië. Voor zwart lakleder herenschoen. Ie prijs Gouden Schoenen Museum Trophee 250, - Peter R. Townsend, Kendal, Engeland. Voor dames schoentje in donkerrood lakleder. 2e prijs Gouden Schoenen Museum Medaille: Tanzi Cor- radi, Calzature Raphaelle, Parma, Italië. Voor dames schoen in naturel kalfsleer. 3e prijs Zilveren Schoenen Museum Medaille: Ab Bergmans, Nijmegen, Holland. Voor damesschoen in zwart lak leer met groen suède. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan Studio Migliazzi, Vigevano, Italië. Voor herenschoen in bruin kalfs leer. Charles Bergmans, Waalwijk, Holland. Voor damesschoen in geel en rood kalfsleer. Luciano Brancaglion, Milano, Italië. Voor damesschoen in goudleer. Alan S. Hayton, Engeland. Voor dames schoentje in bordeaurood suède. Calzaturificio Scalisa, Napoli, Italië. Voor damesschoentje in groen geiteleer. Cominato Ballin, Modellisti, Stra, Venezia, Italië. Voor damesschoentje in rose geite leer. B. Robinson, Kendal, Engeland. Voor damesschoen in bruin met oranje leer. John St. Quintin, Norwich, Engeland. Voor dames schoentje in lichtgroen geiteleer. Otto Waldvogel, Lachen Sz., Zwit serland. Voor damesschoentje in zwart lakleer met oranje leer. J. J. M. de Kort, Loon op Zand, Holland. Voor damesschoen in zilverleer. B. Korthout, Waalwijk, Holland. Voor damesschoen in paars suède. J. A. M. Kogels, Waalwijk, Holland. Voor beige che- vreau damesschoen. André Troch, Wetteren, België. Voor heren schoen in zwart en bruin leder. C. Kouwenhoven, Moergestel, Hol land. Voor beige suède kinderschoentje. toren. Het is om die reden, dat wij het initiatief van het Nederlands Schoenmuseum te Waalwijk om 'n „Internationale Schoen Ontwerp Wed'strijd" uit te schrijven destijds niet alleen hebben toegejuicht, doch daaraan ook onze volle medewer king hebben verleend. Want, deze wedstrijd immers, dient mode en vakmanschap op internationaal ni veau. Het is voor de initiatiefne mers dan ook bijzonder verheugend d'at zovele inzendingen ons bereik ten circa 180 maar, wat nog verheugender- is, het niveau was zodanig, dat het de jury moeite heeft gekost te kiezen tussen zo'n groot aantal vrijwel gelijkwaardi ge inzendingen Het gaat dikwijls zo, dat een jury zich afvraagt of het wel de moeite waard is aan ook maar één of twee van de inzendingen een prijs toe te kennen. Hier was het niveau van de inzendingen zo goed, dat het de jury moeite heeft gekost een schoen opzij te zetten omdat zij in verge lijking met een andere in een detail wat minder goed uitviel. Een wik ken en wegen dat veel tijd gekost heeft en een serieuze aanpak van deze taak waarvoor wij de jury leden ook op deze plaats nog eens gaarne onze erkentelijkheid betui gen. Deze beurs wordt gehouden op een tijdstip dat de EEG 10 jaar be staat. Wie „EEG" zegt, denkt meest al alleen aan de commerciële kant van deze Europese Gemeenschap. De EEG heeft Nederland, met zijn economisch gezien van ouds her reeds open bestel, geconfron teerd met levensgrote problemen, omdat onze industrie zich in ver sneld' tempo moest instellen op de concurrentie van de partnerlanden. Het moest zich aanpassen aan een vele malen groter afzetgebied, dat oorspronkelijk specifiek eigen mode en smaakgewoonten had. Een markt zo groot en zo verscheiden, dat ook klimatologische verschillen mede de smaak en zelfs de technische eisen beïnvloeden. Maar de ontwikkeling van d'e laatste jaren heeft iets geheel nieuws gebracht: een Europese, een Internationale mode. Is dit een ver arming of is dit een verrijking Wij geloven het laatste. Het zonni ge zuiden met zijn levendige tem perament confronteerde ons de gelijke noordelingen met een speelse geest, met gedurfde lijnen, met hun fleurige felle kleurenspel. Wij Nederlanders, internationaal be kend' om onze bollen, molentjes, pofbroeken van duffels laken en onze oerdegelijke klompen, waren van oudsher gewend aan degelijk ambachtswerk. Onze schoenen wa ren in die tijd onverwoestbaar - d'at degelijke zit er nog in .Maar wat ons het meest deugd doet is het compliment dat de mode-pers ons vorig jaar meegaf: „De Nederland se schoen staat qua mode thans op internationaal niveau". U kunt als U de hier tentoonge stelde inzendingen van de Interna tional Shoe Competition bezichtigt, bepaald niet zonder meer het land van herkomst van iedere schoen be palen. U wordt hier geconfronteerd met de Europese mode op het ge bied van schoenen. Zowel wat de mode als wat het vakmanschap be treft, zult U er uitschieters onder aantreffen. De primi inter pares: de eersten onder hun gelijken. Laat ik dan vaststellen dat de Italiaan niet werd bekroond om wat men zou verwachten een damesmaar een herenschoen. Dat de Engelsman niet werd be kroond om een herenschoen maar om een bijzonder gedurfde en fleu rige creatie voor dames. Dat een Nederlander waarom worden Noorderlingen toch koudbloedig ge noemd een ontwerp inzond voor de vrouw, dat in stijl, in lijn en in kleur zuidelijk aandoet. Dat, kort om, hier de Internationale Europese mode tot U spreekt in deze ont werpwedstrijd, d'ie als opdracht had en werd beoordeeld naar ori ginaliteit, mode en karakter en vak manschap". Vervolgens reikte de heer Man naerts de ISN-Cup en een geldprijs van 500,uit aan de heer Caval ca uit Italië. Deze ontwerper uit Parma had ook nog twee dames schoenen ingezond'en, die eveneens van zijn artistiek inzicht en zijn vakmanschap getuigden. De heer J. Bergmans sprak bij de uitreiking van de Gouden Schoenen Museum Trophee aan de hr. Peter Townsend uit Engeland er zijn verwondering over uit dat juist uit dit land van de herenschoen een ontwerp dames schoen kwam, die zowel originali teit, karakter als vakmanschap ver toont. Verheugd was het dat onder de prijswinnaars ook een Neder lander was, de heer Ab. Bergmans uit Nijmegen. Gisteravond zijn de deuren van de Internationale Schoenenbeurs Nederland in de Irenehal dicht ge gaan. Deze 10e internationale mani festatie heeft meer bezoekers ge trokken dan andere jaren. Niet vreemd hieraan was de openstel ling op zondag. Reeds jaren hebben deelnemers aangedrongen om de beurs ook op zondag open te stel len om zo de winkeliers uit alle hoeken van Nederland in de gele genheid te stellen naar Utrecht te komen. Een enquête onder de expo santen wees uit dat het overgrote deel voor een opening op deze dag was. Onder de bezoekers van zondag is ook een enquête gehouden, die binnenkort bekend gemaakt zal worden. Het merendeel van de ex posanten die naar hun bevindingen van) deze eerste expositiezondag ge vraagd werd, was enthousiast. Over het algemeen werden drukke zaken gedaan. Het ziet er dan ook wel naar uit dat in het vervolg de ISN op zondag open gaat. Veel bespro ken d'e laatste weken is het tijd stip van de beurs. Wij spraken hier over met de heer Nieuwenhuizen, „BIDDENING" Als je met jonge mensen over bidden spreekt, zakt hun belangstel ling snel af tot de hoogte van 't spaarbrandertje van moeders gas fornuis. Een geruststellende gedachte is het, dat 't spaarbrandertje de capaciteit heeft om pitten iveer vlammend te doen oplaaien. Dat kan gebeuren als er thuis over bidden gesproken wordt. Ouders hebben een opmerking geplaatst, omdat zij 't bidden van hun op groeiende kinderen hoogst onverzorgd vinden, of omdat zij ontdek ken dat hun kinderen in het geheel niet bidden. Jongens plegen op deze ouderlijke vermaningen fel te reageren. Vader en moeder be grijpen er niets van; zij komen steeds aandragen met ontroerende herinneringen van vroeger. De praktijk dekt de theorie met den kende jongeren, want de rozenkrans blijft de laatste tijd ook voor vader en moeder aan de spijker. Eigenlijk hebben de ouders wel een beetje .gelijk, want ook al roept de jeugd: wij bidden wel, maar an ders. In feite komt er van bidden, nu de oude gebedsformulieren in de vergetelheid raken, weinig terecht. Oudere mensen hebben tijdens zware beproevingen (oorlogen en crisisperiode's) geleerd wat in deze situaties afhankelijkheid betekent. Daar is de hedendaagse jeugd gelukkig niet mee geconfronteerd gewest. Zij leeft een on bezorgd leventje en slechts wanneer de eenzaamheid dreigt, zoekt zij naar Gods handen en die van vader en moeder. Dat de jeugd naar nieuwe vormen zoekt is eën gelukkige omstandigheid, laat zij echter wel beseffen, dat ook hun ouders dat gedaan hebben. Zij zitten met de erfenis van hun jeugd en zijn er in de meeste gevallen tevreden mee. De tijd dat de geloofsbeleving van de jongeren door een komende generatie op de helling gezet wordt, is nabij. Namens 't Bedrijfsapostolaat, ALBERT MEGENS VLA P de voorlichtingsman van de Fede ratie. Hij is van mening dat de beurs wel degelijk op de juiste datum is gehouden. „Düsseldorf is pas vol gende week en daar heeft men toch ook grote interesse voor. Dat enke le grote bedrijven niet aan deze Nederlandse beurs deelnemen heeft echt wel een andere reden dan het tijdstip. Verheugend is het trou wens dat er van andere Europese landen steeds meer belangstelling bestaat voor de ISN"'. In totaal toonden 207 firma's, waarvan 111 uit Nederland, op een netto expositieoppervlakte van bij na 4800 m2 hun nieuwste collecties. Daarbij was ook de wintercollec tie 1967-'68 van de Nederlandse en buitenlandse schoenindustrie. De meeste Langstraatse schoenfabri kanten waren op de ISN vertegen woordigd. Alle stands waren smaak vol ingericht. Behalve de buiten landse firma's die exposeerden was schoeisel uit Frankrijk, Israël, Oos tenrijk en Spanje in stands van Ne derlandse vertegenwoordigers te zien. Wat betreft de mode voor het komende najaar en de winter blijkt op deze beurs dat bij de fabrikage van schoenen en laarzen een over wegend gebruik is gemaakt van ve lours en suède en wel in de kleu ren taupe en soedan-bruin en zand kleur. Voorts handhaaft de laklede ren uitvoering zich voor kinder- en tienerschoeisel. De modellen zijn afgestemd op de prettige draagbare schoen, dus breed aflopende leest en conforta- bele hak. De maakwijze ontwikkelt zioh overigens steeds meer in de richting van de soepele, modieuze en bovendien duurzame schoenen. Op de beurs is een rijke variatie te zien van schoeisel voor tieners. Voor de eerste maal zijn er met d'e handgeborduurde pantoffels uit Is raël te zien. Uit Duitsland komt het nieuwste op het gebied van modelaarzen. De ze laarzen worden aangebracht als een modieuze regenlaars (kniehoog te), vervaardigd uit sterk elastisch nylonmateriaal. De laars is geheel gevoerd in exclusieve modekleuren. BIJ VERKOUDHEDEN HIERTOE GERECHTIGD VOOR VADER, MOEDER EN KIND Schoenenbeurs in Irenehal in Utrecht.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1