waalwrjkse en LanqstRaatse couRarrt Kaatsheuvel beschikt over een goed functionerende VVV Cijfers uit het jaarverslag van gemeente Waalwijk Zaterdag 29 april start in „Efteling" schoen-rally 2« Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST 1) NIETS! ZDogaertó Circulaire over invoering girale betalingsmethode VERENIGING VERRICHT VEEL EN GOED WERK VOOR BABY'S HUIDJE Werkgelegenheid HOENDERVANGERS GEMEENTE REKENT OP MEDEWERKING Boete ©orzaken Feiten Wensen Een pluim Misdrijven en overtredingen Brillenspecialist Optica Houdt Bogaarts voor ogen Aantal auto's industrie Niet zomaar een overhemd Schoenenbeurs zondag druk bezocht Rotterdam, een reus onder de zeehavens Aard van de rit Prijzen 18.000 Amerikaanse militairen gaan Europa verlaten 9647 woningen in februari VRIJDAG 7 APRIL 1967 ooC -- De tcho \bx\ het Zuióen 88e JAARGANG No. 28 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieien Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze speciale correspondent) Een vernieuwd Algemeen Bestuur, met een representativiteit, die een vruchtbare activiteit waarborgt in het belang van de toeristische vreemdeling, heeft in enkele jaren de noodzakelijkheid van deze instelling niet alleen aangetoond, maar ook bewezen, dat een goed functionerende V.V.V., zoals Kaatsheuvel nu bezit, een dienende taak kan verrichten, waarop de toeristische vreemdeling zekere aan spraken kan en mag maken. Het is zonder meer een feit, dat Kaatsheuvel door het natuurpark 'De Efteling', het Bungalowpark 'Het Kraanven', de campings 'Duinlust' en 't Hoekske', diverse kampeerboerde rijen en z'n uitermate riante ligging tegen een machtig natuurlandschap, een eldorado begint te worden voor de steeds meer terrein veroverende toeristische vreemdeling. Deze toene mende vreemdelingen-industrialisatie - als we dit zo mogen noemen - brengt onherroepelijk problemen met zich mee, waaraan men niet zonder meer achteloos kan voorbijgaan, wil men een intense stimulering in deze richting continueren. Het is juist nu de V(ereniging) voor V(reemdelingen) V(erkeer), die hier niet alleen een gunstig klimaat kan scheppen, maar een arbeidsterrein moet vinden, waarop in dienst van deze toeristische vreemdeling, veel nuttig werk in het belang van de plaats, vrijwillig en persoonlijk-be langeloos kan en moet worden ver richt. Vooral door de vermaardheid van het Natuurpark 'De Efteling', kan steeds meer een tendens worden waargeno men, van langer en meer vertoeven in Kaatsheuvel. De cijfers liegen er niet om. Het totaal aantal overnachtigen ge registreerd in 1966 bedroeg ca. 125- duizend, wat in één jaar een toena me betekende van ca. 30 De cam pings 'Duinlust' en 't Hoekske' pik ten hiervan het leeuwenaandeel met een gezamenlijk totagl van ca. 66.000 overnachtingen. Het Bungalowpark 'Het Kraanven' boekte 34.500 overnachtingen. De resterende 25.000 lagen verspreid over de hotels, pensions en kampeer boerderijen. Ten behoeve van al deze vreemdelingen vond de V.V.V. het geen overbodige luxe een permanent V.V.V.-Informatiekantoor te realise ren, waarin de heer J. Nannes, het gepasseerde seizoen reeds gemiddeld 25 personen per dag van informaties moest voorzien, terwijl door het se cretariaat ca. 1000 schriftelijke in formaties werden verstrekt. Een goed verzorgde folder zal hiertoe natuur lijk ook wel bijgedragen hebben, die behalve aan particulieren eveneens verzonden werd aan alle Verkeersbu reaus in Nederland en de Vlaamse Toeristenbureaus. Om van ons mooie natuurlandschap nog meer te kunnen genieten zullen wandelroutes worden uitgezet, waarvoor de uitgave van een wandelkaart noodzakelijk was. Eveneens zal in samenwerking met de gemeente een toeristische beweg wijzering geplaatst worden, waarop de vreemdeling zich kan oriënteren. Het functioneel maken van de zgn. Ijsbaan wordt onder ogen gezien. Het Apollo-theater draaide het voor bije seizoen meermalen daags om de door de regen gedupeerde toerist ont spanning te bieden. Verheugend kan worden geconstateerd, dat dit seizoen een 'Interkerkelijke Recreatie Com missie' in samenwerking met de VVV een omvangrijke tent plaatst bij de beide campings, zowel voor kerkelijke als recreatieve doeleinden, waar een permanente staf van bekwame krach ten, de kampeerders wil trachten te begeleiden. Uiteraard heeft de V.V.V. nog di verse wensen, die in de loop der ja ren gestalte zullen krijgen. Maar voor enkele wensen heeft zij broodnodig de medewerking van derden nodig. Een algehele verfraaiing van de plaats op zich en de toegang van Kaatsheuvel bij de molen is heus geen overbodige weelde, waarvoor zij dan ook dringend de aandacht vraagt van de gemeente. Een schreeuwend tekort aan hotelaccodatie is een doorn in het oog van de V.V.V. En tenslotte zou de V.V.V. graag de medewerking wil len vragen van alle inwoners om ver vuilingen o.a. in sloten en vernielin gen te voorkomen. Om te sluiten met het begin; een pluim voor de heer Jan Tuerlings, die jarenlang als een roepende in de woestijn, zich heeft ingespannen deze taak zo goed als alleen te vervullen, totdat de werkzaamheden van de V.V.V. te omvangrijk werden en met de nieuwe statuten een nieuw Alge meen Bestuur werd geformeerd, dat onder een stuwend presidum van de heer Bisselink, een kerngezonde en dienende instelling is geworden voor de recreatie-zoekende vreemdeling. Uit het jaarverslag van de gemeen te Waalwijk, blijkt, dat sinds 1947 de woningvoorraad te Waalwijk is ver dubbeld (2453 in 1947, nu 4904). Het aantal ingeschreven woningzoe kenden bedraagt 899, zes meer dan in 1965 maar 203 minder dan in 1964. Het aantal processen-verbaal voor misdrijven en overtredingen blijkt ge stadig toe te nemen. Vorig jaar wer den voor misdrijven 239 processen- verbaal opgemaakt, 123 daarvan wer den opgemaakt tegen onbekende da ders. In 1965 waren deze aantallen resp. 123 en 49. Voor overtredingen werden 1373 processenverbaal opge maakt tegen 1186 in 1965. Hiervan waren er 1270 voor verkeersovertre dingen (1066 in 1965). Wat de ver keersongevallen betreft, deze verto nen eveneens een voortdurende stij ging. Vorig jaar werden 553 ver keersongevallen genoteerd, waarvan een met dodelijke afloop, 21 met ernstig lichamelijk letsel; 134 met licht lichamelijk letsel en 397 met uit sluitend materiële schade. Het aantal Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 verkeersongevallen in 1965 was 427. Aan brandschade een bedrag van 43- duizend gulden. In Waalwijk zijn thans 2486 auto's aanwezig hetgeen neerkomt op één auto per 8,6 inwoners. Het landelijk gemiddelde (een auto op 8 inwoners) is daarmee bijna bereikt. Er zijn 3458 televisietoestellen en 2217 televisie- aansluitingen. Die aantallen waren in 1965 resp. 2995 en 2161. Doordat Waalwijk in 1966 tien hectare industrieterrein meer kreeg, kwam de beschikbare voorraad indus trieterrein op 43.06.83 hectare. Vo rig jaar werd slechts ruim 3,5 ha uit gegeven. Ruim 39 ha industrieterrein ligt momenteel op gegadigden te v/achten. Vanaf 1960 tot en met 1966 werd in totaal aan industriële bedrij ven ruim 16 ha uitgegeven en aan dienstverlenede bedrijven ruim 18,5 ha. In het jaarverslag wordt ook mel ding gemaakt van cijfers over de werkgelegenheid en die daarmede verband houden. In vergelijking met 1965 is de inkomende pendel van 2250 teruggelopen tot 2000 mannen. De inkomende pendel van vrouwen liep terug van 675 tot 490. In het rayon Waalwijk lag de ge middelde werkloosheid vorig jaar op 1,7 procent van de totale afhankelij ke beroepsbevolking. Sinds 1953 werd dit percentage niet meer bereikt. Aan bijstandsbehoevenden werd in Waalwijk 't vorig jaar f. 620.667,33 uitbetaald. Het aantal ondersteunden bedroeg 348. Er werd vorig jaar een bedrag van f. 24.559,44 bij elkaar gecollecteerd. De openbare leeszaal en bibliotheek telt momenteel 1231 leden. Er wer den in 1966 60.301 boeken uitge leend. 7000 meer dan in 1965. Mo menteel bezit Waalwijk 71,5 hectare sportterreinen en recreatiegebied. Tenslotte gewaagd het verslag van 't feit, dat de gemeente Waalwijk mo menteel een schuld heeft van 3.303 gulden per inwoner. maar modebewust iets aparts kiezen: 'n klein ruitje is „in", er zijn nieuwe boordmodellen en nieuwe pasteltinten. Meer keus in overhemden. HERENMODE Fil.: M. v. d. Brand-Hens Grotestraat 155, Waalwijk De internationale schoenenbeurs in Utrecht heeft zondag - de openings dag - een derde van het totale aan tal bezoekers getrokken, dat vorig jaar de beurs bezocht. Toen de Jaar beursdirectie aankondigde de exposi tie op zondag te openen, was 'n groot aantal protesten binnengekomen, on der meer van protestantse zijde. Verscheidene bezoekers deelden mee de beurs niet op een werkdag te kun nen bezoeken. De directie had al eer der een proef genomen met het ope nen van 'n beurs op zondag. Toen kwam de eerste dag 60 procent van alle bezoekers. De voorsprong van Rotterdam op de tweede haven ter wereld New York neemt steeds meer toe. Voor Rotterdam lag het cijfer aan internationaal zeevervoer over 1966 op 130 miljoen ton. New York zet daar over dezelfde periode (naar schatting) 95 miljoen ton tegen over. Deze 130 miljoen ton van Rotterdam zijn bijna evenveel als het totale zeevervoer aan tonnen van Antwerpen (60), Amsterdam (15), Bremen (17%) en Hamburg (35) bij elkaar. Deze cijfers noem de maandag j.l. Rotterdams haven- direkteur ir. F. Posthuma op de „Akademiedagen 1967" van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen in de Doelen, waarop hij sprak over de economi sche betekenis van Rotterdam als havenstad. Rotterdam is een typisch haven- industrieel complex. Al in 1960 droeg de industrie er 50 pet. bij tot het regionaal produkt, terwijl dit voor de verkeers- en vervoersbe- drijvigheid op ruim 15 pet. lag. De netto toegevoegde waarde per be roepsbeoefenaar in het Waterweg gebied lag toen 28 pet boven die in de rest van Nederland', de rest van Nederland. Het rijk geeft geen steun, in andere landen wel. Zoals enige tijd geleden in het kort reeds is aangekondigd, wordt er door de Automobielclub „Kaats heuvel" weer druk gewerkt aan de voorbereidingen voor haar befaamd geworden „Schoen-rally". Op zater dag 29 april a.s. zal deze klassieker van naam voor de zesde maal weer van start gaan. Op het terrein van de goed georganiseerde autosport neemt dit auto-evenement een voor aanstaande plaats in, hetgeen moge blijken uit het feit dat ook de „Schoen-rally '67" wederom is aan gewezen als meetellende voor het kampioenschap van de R.A.C.-Zuid. De „Schoen-rally", een avond nachtrit, wordt jaarlijks verreden in drie categorieën. Voor de A- en B-klassers is dit telkens een zgn. ,.benaderings-rit", ditmaal van ca. 175 km., die de A-klassers moeten volbrengen met een gemiddelde snelheid van 35 km. per uur en de B-kassers met een gemiddelde snel heid van 30 km. per uur. Met de verzorging Van deze rit heeft de A.C. Kaatsheuvel belast de heren L. Ververs, C. Schoenmakers, G. de Wijs en A. van Oversteeg, welke namen een feilloos uitgezette route en een subliem stuk vakwerk ga randeren. In tegenstelling met deze beide categorieën, die dus de zwaar ste kluif te verwerken hebben, krij gen de C-klassers zoals gewoonlijk een orientatierit voorgeschoteld. Eveals vorige jaren weer een ge zellige puzzelrit, die beslist voor iedereen te rijden is. De heren W. Musters, H. van N'ieuwstadt en H. Trommelen, een uit zeer ervaren cracks bestaand' team, heeft deze rit over een afstand van ca. 110 km. uitgezet. De gemiddelde snelheid die hier moet worden gereden be draagt 30 km. per uur. De start en finish is voor alle deelnemers op het parkeerterrein van het Natuurpark „De Efteling" waar de B-klassers om 19.01 uur en de A-klassers en C-klassers om 20.01 uur van start gaan. Inschrijving moet uitsluitend per aangetekend schrijven geschieden onder bij sluiting van het inschrijf geld. Voor de A- en B-klasse aan secretariaat Schoen-rally, Joh. de Wittstraat 2, Kaatsheuvel en voor de C-klasse aan secretariaat Schoen rally, Vaartstraat 14b, Kaatsheuvel. Het inschrijfgeld bedraagt voor A- en B-klasse 25,-, voor C-klasse 15,- en voor clubteam 25,-. Le den van A.C. Kaatsheuvel genieten 2,50 reduktie. De voorinschrijving sluit op woensdag 26 april. Inschrij ving aan de start is nog mogelijk met verhoging van 2,50 aan in schrijfgeld, voor alle klassen. De benodigde kaarten voor de A- en B- klassers worden bij de start uitge reikt tegen betaling van de kost prijs. Reglementen kan men desge wenst aanvragen bij 't secretariaat Joh. de Wittstraat 2, Kaatsheuvel. Traditiegetrouw heeft de A.C. Kaatsheuvel weer voor een aanlok kelijke prijzentafel gezorgd. Een wisselbeker voor de A- en B-klas sers, wisselbeker voor de C-klassers. Voor de drie best geklasserde equi pes, zowel in de A-, B-, als C-klasse, bekers voor bestuurders en naviga tors. Wisselbeker met bekers voor de best geklasseerde A.C.K.-equipe in de C-klasse. Bekers voor de best geklasseerde dames-equipe. Beker met zes borrelbekertjes voor win nend clubteam. diverse paren schoe nen, en tot slot nog waardevolle prijzen voor de beste prestaties in de „Schoen-rally" van diverse auto merken. Wij zijn er van overtuigd dat het evenals voorgaande jaren weer storm zal lopen bij de start in „De Efteling", in welks restaurant dit autofestijn na afloop en in afwach ting van de uitslag met een gezellig bal zal worden besloten. JUWELIER (Van onze verslaggever) WAALWIJK Zoals bekend heeft de Centrale Administratie Gemeen tebedrijven in Waalwijk de girale- betalingsmethode voor de maande lijkse verbruiknota's van gas- en water en elektriciteit ingevoerd. Hierover is deze week een circulai re verschenen die de betrokken be woners zal worden toegestuurd. De invoering van de girale beta lingsmethode houdt in dat dë ver- bruiksnota niet meer aan huis wordt aangeboden. In plaats daarvan ont vangt men maandelijk een envelop pe, inhoudende de verbruiksnota en een gele stortingskaart. Deze kaart 'mag niet gekreukt of gevouwen worden, anders kan de giro ze niet meer verwerken. Tussen d'e datum van bezorging en de vervaldag die beide op de nota zijn aangegeven, dient deze op het postkantoor of hulppostkantoor te worden betaald. Er is geen stor- tingsrecht verschuldigd. De post en hulppostkantoren zijn gevestigd Grotestraat 289, Loeffstraat 67 in Baardwijk en Grotestraat 65 in Be- soyen. Betaling van de nota op het kantoor van de Centrale Admini stratie in de Stationssraat is dan niet meer mogelijk. Ook kan men 't bedrag via eigen girorekening, via bankrekening vol doen. Is de stortingskaart zoek ge raakt, dan kan men tegen betaling van 25 cent op het kantoor van de Centrale Administratie een nieuwe krijgen. Is de nota op de verval dag niet voldaan dan ontvangt men een schriftelijke uitnodiging om alsnog binnen 5 dagen voor beta ling zorg te dragen. Men kan de gemeente de kosten voor het zen den van deze betalingsherinnering besparen door tijdig te betalen. Ingevolge de betalngsvoorwaar- den, vastgesteld door de gemeente raad van Waalwijk, wordt het be drag van de nota met 5,ver hoogd als deze 5 dagen na de da tum, vermeld op de betalingsher innering, nog niet is voldaan. Bo vendien kan de toevoer van gas, water en of elektriciteit zonder voorafgaande kennisgeving worden verbroken. De daaraan verbonden kosten worden nog eens extra in rekening gebracht. De direkteur van de Centrale Administratie, de heer J. Swarts, verzoekt iedereen dan ook niet tot de laatste d'ag te wachten en steeds voor de vervaldatum te betalen. Hij rekent op de medewerking van al le verbruikers bij de invoering van dit nieuwe systeem. Zoals elk sys teem kan het slechts naar behoren functioneren met aller medewer king. Als men nadere medewerking wenst of als er moeilijkheden ont staan als gevolg van deze wijzi ging is men steeds bereid te hel pen. Men kan dan bellen no. 3702, toestel 02. Amerika heeft 18.000 Amerikaan se militairen uit Europa terugge trokken. De manschappen zijn met hun gezinsleden (21.00C') naar Ame rika gerepatrieerd. De Amerikaanse minister van de fensie, McN'amara, zei maandag dat „d'e vermindering van het Ameri kaanse personeel in Europa ver band houdt met de hergroepering van de Amerikaanse strijdkrachten als gevolg van het wegtrekken uit Frankrijk". De hergroepering is in middels voltooid. Het grootste gedeelte (16.000) van de gerepatrieerde militairen was in Frankrijk gelegerd. De overige 2000 in West-Duitsland. „De repatriëring levert ons een besparing van mil joenen guldens op zonder dat de gevechtskracht noemenswaardig in boet" aldus de minister. Behalve een vermindering van de Amerikaanse troepensterkte zal ook het aantal buitenlanders, dat op Amerikaanse bases werkt, van 15.000 tot 4000' worden terugge bracht. In februari 1967 zijn volgens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 9.647 nieuwe wo ningen gereedgekomen. In februari 1966 werden 6.467 nieuwe wonin gen opgeleverd. In de jaren 1961 tot en met 1965 kwamen in de maand februari gemiddeld 4.842 woningen gereed. Het aantal in de eerste twee maanden van 1967 ge reedgekomen woningen bedraagt 18.781 tegen 12.409 in de overeen komstige periode van de jaren '61 tot met '65 9.555 woningen gereed. Van de in februari 1967 voltooide woningen werden er 2.226 volgens arbeidsbesparende bouwmethoden vervaardigd (industriële bouw, sys teembouw en gerationaliseerde bouw). In de eerste twee maanden van 1967 kwamen 4.631 van deze woningen gereed. Sedert juni '45 zijn nu in totaal 1.450.112 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 169.973 werden uitgevoerd in ar beidsbesparende bouw. In februari 1967 werd een aan vang gemaakt met dë bouw van 11.206 woningen (in februari 1966 met 7.216). In de eerste twee maan den van 1967 werd begonnen met de bouw van 19.497 woningen te gen 13.441 woningen in de over eenkomstige periode van 1966. Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in februari groter was dan dat van de gereedgekomen wo ningen, steeg het aantal in aan bouw zijnde woningen tot 140.157 op het einde van die maand. - Prins Claus is in het Academisch ziekenhuis te Utrecht opgenomen ter operering van een vergroeiing aan zijn rechterhand.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 9