wAALwijkse en UnqstRAAtse couRant LIDO - CONCERT Groei Boerenleenbank Kaatsheuvel zette zich ook in 1966 voort Stassar Jan Toorians uit Loon op Zand schreef boek over Gilde-leven BETALEN MET CONTANT GELD WORDT TOT MINIMUM BEPERKT Behoefte Geen rekeningen VOOR 10,5 MILJOEN AAN SPAARGELDEN voor ringen met diamant ,HET VENDEL' AMSTERDAM - De gezamenlijke Nederlandse Ban ken zullen in de loop van 1967 een nieuw „betaalmid del" introduceren, namelijk tot maximaal 50 gulden door de banken gegarandeerde betaalcheques, waar mee betalingen kunnen worden verricht in samen hang met een te verstrekken betaalpas. Deze betaal cheques hebben ten doel op den duur het betalen met contant geld tot een minimum te beperken, aldus werd op een persconferentie van de Nederlandse Bankiers vereniging en van de Centrale Boerenleenbanken in het Amstelhotel in Amsterdam meegedeeld. Met de introduktie van een nieuw „betaalmiddel" door de ge- Bij bankgirocentrale zijn 3700 bankkan toren aangesloten Voordelen Fed. Nederlandse Schoenfabrikanten houdt enquête zamenlijke Nederlandse Banken t.w. gegarandeerde betaalcheques wordt een ontwikkeling gevolgd, die al langere tijd bekend is in andere landen, de eenheid van systeem die hiermee is bereikt betekent o.a., dat voor het eerst in de geschiedenis van het bankwezen in ons land een belangrijke nieuwe dienstverlening gezamenlijk tot ontwikkeling wordt gebracht. De ge garandeerde betaalcheques, is bestemd voor algemeen gebruik door brede lagen van de bevolking, dus zowel voor betaling van dagelijkse levensbehoeften als bij grotere, meer incidentele aankopen. Bankgirocentrale Liedertafel „Oefening en Vermaak" Na afloop groot BAL Toeneming Uniek boek dat tot topwerken behoort Kidnappers dwingen negen ton af Voor heel Nederland thans dezelfde melkprijzen MAANDAG 10 APRIL 1967 88e JAARGANG No. 29 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Nederlandse banken introduceren nieuw betaalmiddel: betaalcheques Het systeem komt hierop neer: de daartoe in aanmerking komende relaties der banken ontvangen ten hoogste 30 betaalcheques, die per stuk worden gegarandeerd tot maximaal 50,Tevens ontvan gen zij een betaalpas waarop o.m- staan vermeld de periode van gel digheid en de handtekening van de houder (of diens gemachtigde). De ze betaalpas is twee jaar geldig en mag worden gezien als een bank- legitimatiebewijs. Wie nu op deze manier wenst te betalen, vult in winkel of restau rant een betaalcheques in met het verschuldigde bedrag, plaats en da tum, en zijn handtekening. De ont vanger van de betaalcheques con troleert de geldigheid van de be taalpas en vergelijkt de handtef kening op de betaalcheque met die op de betaalpas. Kloppen die ge gevens, dan weet hij dat de ban ken hem uitbetaling garanderen tot 50,per betaalcheque. (Bij hogere bedragen dan 50,— moe ten meerdere cheques worden uit geschreven. De ontvanger van de cheque kan deze vervolgens aanbieden bij een kantoor van een der deelnemende banken om het bedrag te laten bij schrijven op zijn rekening. Heeft de begunstigde (nog) geen bank rekening, dan kan hij zich laten registreren of als cliënt laten in schrijven. Hieraan zijn geen kos ten verbonden indien een reke ninghouder deze cheque in contan ten wil innen, wordt dit als een normale dispositie beschouwd. Is men echter geen rekeninghouder ven enz., als ook voor de bank zelf. kantoor van aanbieding de aanbie der/begunstiger 0,25 per cheque aan incasso/administratiekosten be rekend. De banken zien in deze gegaran deerde betaalcheque diverse voor delen zowel voor het publiek als voor de detailhandel, dienstverle nende bedrijven, grootwinkelbedrij ven enz., als ook voor de bank zelf. Een van de belangrijkste doeleinden is de uitbreiding van de dienstver lening, juist nu een toenemende voorkeur voor giraal geld boven chartaal geld duidelijk waarneem- De Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten te Tilburg zal op korte termijn een enquête houden onder de deelnemers aan de Inter nationale Schoenenbeurs Nederland. Hierin zullen ook bedrijven worden betrokken, die voorheen wel aan de beurs deelnamen, maar nu verstek lieten gaan. De Federatie wil door deze enquê te te weten komen wat er schort aan de opzet en organisatie van de beurs en welke wensen er bij de fabrikanten leven. Uit de resultaten van deze enquête zal de federatie straks ongetwijfeld haar conclusie trekken. Deze enquête wordt gehouden naar aanleiding van verschenen pu blicaties, die de indruk wekten, als zou een groep schoenfabrikanten in Nederland ernstige grieven hebben tegen de opzet en de organisatie van de Internationale Schoenenbeurs Nederland, die woensdag jl. in Utrecht haar poorten voor de tiende maal heeft gesloten. baar is, mede in verband met de toenemende girale salaris- en loon belasting. Bij de administratie en onderlinge verrekening tussen de banken van de uitbetaalde cheques zal de bankgirocentrale een belang rijke rol gaan spelen. Door de grotere reeële welvaart en de meer gespreide welvaart, is de behoefte ontstaan aan meer be taalmiddelen. Het bankbiljettenver- keer speelt nu nog een grote rol, maar dit zgn. chartale verkeer heeft toenemende bezwaren. De moderne maatschappij vraagt op dit punt om aanpassing en vandaar, dat een toe neming van het girale geldverkeer moet worden verwacht, vooral uit hoofde van de girale betalingen van lonen en salarissen, die deels via de banken, deels via de bestaande overheidsgiro-instellingen lopen. De betaalcheque moet worden gezien als een nieuw betaalmiddel, dat samen met de betaalpas zal wor den gehanteerd, en dat, zo menen de bankinstellingen, de voorkeur ver dient boven de zgn. credit cards. De betaalcheque krijgt een nati onaal karakter en zal door de han del, zo verwacht men, in toenemen de mate worden gebruikt. Met de afgifte van de cheques zal echter niet worden begonnen vóór het na jaar 1967. De bedoeling is de voor lichting op grote schaal te doen plaatsvinden, een onderzoek heeft aangetoond dat het maximum van 50,de juiste maatstaf is. De in voering zal geleidelijk geschieden, maar men rekent er op, dat onge veer een half miljoen klanten van banken van de nieuwe betaalmoge- lijkheid gebruik zal gaan maken. Met de Nederlandsche Bank is hierover een diepgaand overleg ge weest. Men heeft er bij de banken volledig begrip voor, dat een ge volg van het nieuwe systeem kan worden, dat de relatieve omvang van de bankbiljettencirculatie hier door uiteindelijk zal afnemen. Men realiseert zich ook, dat er weer standen overwonnen moeten wor den, maar meent toch, naar het voorbeeld van andere landen vooral, te mogen verwachten, dat het in- voerproces op langere termijn suc ces zal hebben. In hoeverre in een verdere toekomst met de spaarban ken op dit terrein overleg zal kun nen worden gepleegd, valt thans nog niet te ezggen. Omtrent de oprichting van de N.V. Bankgirocentrale, waarin deel nemen de Ned. Bankiersvereniging alsmede de beide Centrale Land bouwkredietinstellingen, werd he den het volgende meegedeeld: In het bedrijfsleven heeft de laat ste jaren de administratieve auto matisering snel terrein gewonnen- Dit betekent, dat de betalingsop drachten, die de banken van haar cliënten ontvangen, in steeds meer gevallen ontleend zijn aan gegevens die vastliggen op ponskaarten of magnetische banken. Cliënt en bank zullen er bij ge baat zijn als de gegevens van cliënt naar bank en omgekeerd in ma chinetaal beschikbaar komen. Deze ontwikkeling aangeduid met ex terne integratie is thans in volle gang en wordt door de banken gaanrne gesteund. Hiermede hangt nauw samen de overschakeling bij overheid en be drijfsleven op girale betaling van salarissen, lonen en pensioenen. Het streven van de banken is ge richt op een passend aandeel in de ze periodieke betalingen. Achter grond hiervan is: a) de wens om het aandeel van het bankwezen in het girale geldverkeer niet te zien dalen. b) de overtuiging, dat duidelijk 'n popularisering van de bank diensten aan de orde is. Het girale betalen van salarissen enz. zal onvermijdelijk het aantal particuliere rekeninghouders te ver richten girobetalingen sterk doen toenemen. Een dergelijke toene ming kan slechts op verantwoorde wijze worden opgevangen, indien het giroverkeer zich op veel auto- matischer wijze dan thans kan af wikkelen. Met behulp van een bank girocentrale wil men dit bereiken. Met een bankgirocentrale voor de gezamenlijke banken wordt ook be oogd het verwerken der bankgiro's door middel van elektronische ma chines centraal te doen geschieden. Indien cliënten dit wensen zullen de huidige formulieren vervangen kunnen worden door ponskaarten, magnetische banden of slappe for mulieren, welke laatste schrift be vatten, dat door machines kan wor den gelezen. De realisatie van deze plannen en de uitbouw van de N.V. Bankgirocentrale is echter een pro ject waarmede jaren gemoeid zul len zijn. Het ligt niet in de bedoeling dat cliënten rekeningen kunnen openen bij de bankgirocentrale. De reke ningen blijven gevoerd bij de indi viduele bankkantoren. De bankgiro centrale is slechts een hulpmiddel ten behoeve van de banken bij het over en weer overboeken van gel den tussen hun rekeninghouders. Het functioneren van een bankgiro centrale kan onder bepaalde om standigheden ook een versnelling betekenen. Het ligt niet in de bedoeling de post-, cheque- en girodienst concur rentie te gaan aandoen. In tegen deel, er is geen reden om aan te nemen, dat er geen samenwerking mogelijk zou zij en men is er van overtuigd, dat hieraan grote be hoefte bestaat Bij de komende bankgirocentrale zullen zijn aangesloten 3700 bank kantoren met een paar miljoen rek courant rekeningen. Met het op gang komen van de centrale zul len straks een kleine miljoen op drachten per jaar verwerkt kun nen worden. VRIJDAG 14 APRIL 1967 9.30 uur Soli, duetten en koren uit bekende opera's, worden uitgevoerd door solisten en gemengd koor van o.l.v. Louis Sars. Begeleiding: Frans Wilmont. Programma's vanaf 9 uur verkrijgbaar. Vorige week werd in de Gilden bond te Kaatsheuvel de algemene vergadering gehouden van de Boe renleenbank te Kaatsheuvel. In het verslagjaar bleek een voortgezette, en ten aanzien van sommige be drijfsonderdelen, zelfs versnelde groei van deze Boerenleenbank Op 3e december 1966 beliep het totaal der toevertrouwde gelden 'n bedrag van 10% miljoen gulden. Op spaarrekeningen werd een be drag van 6.300.000,— ingelegd, waartegenover 5.200.000,— werd opgenomen. De bijgeschreven rente bedroeg 300.000,Het tegoed van 6000 spaarders steeg hierdoor tot 9.250.000,— De tegoeden van rekening-cou rant houders beliepen per de jaar jaar ultimo 'n bedrag van 380.000,- Aan de vraag naar geldlening te gen hypothecaire en andere zeker heid kon ook in het verslagjaar in voldoende mate worden voldaan. In totaal werd een bedrag van 1.700.000,aan nieuwe leningen verstrekt, terwijl 540.000,aan aflossingen werd ontvangen. De uiteindelijke netto-winst, na afschrij ving en reservering, wijkt niet be langrijk af van het resultaat in het voorgaande boekjaar. De bedrijfs winst ad. 11.500,zal worden aan gewend voor de verdere verster king van de reserve. Van de typische bankdiensten, te weten, de aan- en verkoop van vreemd geld en effecten; de bemid deling in het betalingsverkeer via de bankgirro en de verhuur van safeloketten bleek ook in 1966 een toenemend gebruik te zijn ge maakt. De bemiddeling die de bank thans kan verlenen bij het afsluiten van alle verzekeringen is een waarde volle aanwinst van het dienstpakket gebleken. In de loop van 1966 werd door de Boerenleenbank de gezins rekening geïntroduceerd. Voor de ze vorm van rekening-courant ver keer voor partilulieren blijkt veel animo te bestaan, vooral nu de lo nen- en salarissen steeds meer bij de bankinstellingen betaalbaar wor den gesteld. De Boerenleenbank blijft overigens attent om 't dienst pakket dat haar relaties kan wor den geboden, verdere uitbreiding te geven. STATIONSSTRAAT WAALWIJK Dinsdags gesloten (Van onze verslaggever) Waalwijk Van de hand van de bekende vendelier van het Brabant se Gilde, de heer Jan Toorians uit Loon op Zand, zal binnen enkele maanden het bijzonder interessante boek „Het Vendei" verschijnen. Een boek dat uniek in zijn soort is, in ternationaal gezien en gerekend kan worden tot de waarlijk topwerken op dat gebied. Toch zal 't waarschijnlijk slechts een kleine kring van belangstellen den hebben. Voor de uitgevers, de N.V. Koks-Gesto uit Alkmaar, is 't dan ook een moeilijke stap geweest te besluiten dit kostbare boekwerk uit te geven. Als er voldoende be langstelling voor bestaat, zal „Het Vendel" waarschijnlijk in mei van de persen rollen. De uitgevers menen het als hun plicht te moeten zien dit boek uit te geven, al zou het alleen maar zijn om het waarlijk unieke „spel" van het vendelen met alles wat daaraan kleur en fleur omheen is, te bewaren voor 't nageslacht. Alle belangstellenden worden dan ook uitgenodigd in te schrijven op dit werk, om daardoor de zekerheid te hebben dat dit hun niet ontgaat, want dat de oplage beperkt moet zijn, zal iedereen die iets van ven- delzwaaien afweet, wel inzien. Uit het ten geleide van Jhr. Mr. R. van Rijckevorsel (f) ontlenen,, we: Zeker is, dat nog nimmer in Nederland een zo uitgebreide en veel omvattende arbeid over het vaandel en zijn betekenis, over het vendelzwaaien en zijn kunst en symboliek is ondernomen; ik mag wel zeggen, tot een gelukkig einde gebracht. Oudere Nederlandse schrijvers, aan wie hier een woord van oprech te lof toekomt, hebben meermalen het vaandel en het vendelzwaaien in hun werken besproken. Ook heb ben zij verwezen naar gebruiken in „Hallo, paps, ik heb vreselijk veel slaap", zei Kenneth Young (11) te gen zijn vader in de Beverley Hils. Kenny belde op om vier uur in de morgen. Even later kwam een on bekende man aan het apparaat: „Ik heb uw zoon hier. Hij mankeert niets, maar hij is moe". Het tele foontje kwam uit Santa Monica, evenals Beverley Hills een voor stadje van Los Angeles. Kidnappers hadden in de nacht van maandag op dinsdag Kenny ontvoerd uit de woning van zijn ou ders, terwijl zijn zusje en 2 broer tjes sliepen. Ze lieten een briefje achter op het bed, waarin ze om 900.000 gulden losgeld vroegen. De politie is van mening dat de ontvoering door een stel gerouti neerde misdadigers is gepleegd. Het is zeker, dat de doders het interieur van het grote huis van de Youngs goed kenden. Een politieman ver telde: „Het briefje was keurig ge tikt. Het leek niet het werk van 'n krankzinnige". Het losgeld moest, volgens het briefje, woensdag bij een tanksta tion in de buurt van Los Angeles worden neergelegd. Daarna moest Young senior op een telefoontje wachten en kreeg na betaling van het losgeld zijn zoontje terug. andere landen. Doch een werk als dit, waarin het vendelzwaaien in binnen- en buitenland alzijdig is beschouwd, waarin tot de eeuwen oude bronnen en handleidingen werd gegaan en waarin alles tot één geheel werd verzameld en met tal van illustraties verlucht, is voor Ne derland iets geheel nieuws. Het feit, dat de zeer deskundige schrijver niet alleen de historie van het vendelzwaaien, de ontwikke ling, de betekenis en de verschil lende gebruiken boeiend heeft kun nen weergeven, doch tevens ook als vooraanstaand vaandrig alle slagen en bewegingen heeft kunnen om schrijven en aanvoelen, maakt het sohone resultaat zijner werkzaam heden ongetwijfeld tot een unicum. en tenslotte heeft de schrij ver de vrucht van zijn uitgebreide studie en vele reizen weten te bun delen in een veelzijdig èn verdien stelijk werk. Aanbevelingen in dit boek heb ben geschreven: Mgr. W. Bekkers, Jhr. mr. R. van Rijckevorsel, Jan van de Mortel, lit. rom. drs. J. Jan sen en Mgr. dr. P. C. de Brouwer. Het boek omvat 320 pagina's en elf hoofdstukken, waarvan we willen noemen: de betekenis van de gilden in de tegenwoordige tijd, het ven delzwaaien, oefeningen van oude meesters, het vendelzwaaien in Eu ropa en Nederland, beschrijvingèn met 38 afbeeldingen en 45 tussen tekst-figuren en verder alles over vaandels en vlaggen. Ook de illustraties zijn van Jan Toorians. Deze vendelier in hart en nieren is onder andere ook als re- daktiemedewerker aan De Echo van het Zuiden verbonden. Het is te ho pen dat dit boek zijn weg in de boekenwinkels weet te vinden. De melkprijs blijft vrijwel onge wijzigd. In enkele streken is de prijs zelfs verlaagd, terwijl in ande re gevallen de prijs iets hoger is* Voor heel Nederland gelden thans dezelfde maximumprijzen voor melk en melkprodukten, zo hebben de ministers Biesheuvel (Land bouw) en Bakker (Prijzen) be* paald. In de zomermaanden zal nog een nadere regeling worden gemaakt voor de Wadden-eilanden en een aantal gemeenten in Zeeland. De prijzen werden maandag van kracht. Voor karton verpakking mag een halve liter twee ct. duur der zijn, een liter drie cent duur der. In vele gevallen bedraagt de prijs van melkprodukten per halve liter enkele centen méér dan de halve literprijs. De prijzen zijn per liter: gepasteuriseerd, los 0,53 gepasteuriseerd' (fles) 0,58 hooggepastéuriseerd (fles) 0,59 gesteriliseerd (fles) 0,61 taptemelk (y2 liter fles) 0,25 karnemelk, los 0,40 karnemelk (fles) o',45 yoghurt (fles) 0,69 taptemelkyoghurt 1. fles) 0,30 vanillevla (fles) 0,92 chocoladevla (fles) C*,98 havermoutpap (fles) 0,70 gort- en bloempap (fles) 0,55

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1