waaLwijkse en LanqstRAatse couRant Investeringsaftrek A top form meubelen Invoering girale betalings methoden in Waalwijk s VOOR NIEUWE WERKGELEGENHEID OPEN OOG van uitsluitend verkrijgbaar bij heb ik van sparen willen weten, maar nu... PREMIE SPAARPLAN Dreigende afgrond Geen druk Vervaging Ki nder verzorgster van prins(es)je Niet stoppen Huisvrouwenactie bij geboorte prinsenkind ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Belasting verzwaring van Complete Woning inrichting ;+.y! ySiö!! e Basis voor persoonlijk bezit Vijf dagbladen gaan fusie aan in één N.V. Weer goud gestolen uit vliegtuig Gas-voorraden groter dan vermoed werd De toestand bij Philips De toestand bij v. Heek Co. Ruim 2 ton voor Wiesenthal Nieuwe waarschuwing Im ■Qxcluóieve ^J-lerenkledincf WAALWIJK VRIJDAG 14 APRIL 1967 88e JAARGANG No. 30 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) 0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht 1878 Ongeveer twee maanden geleden heeft de regering-Zijlstra een aan tal maatregelen getroffen ten behoeve van knelgebieden in Neder land wanneer nieuwe industrieën bereid zouden zijn daar behoorlijke invefsteringen te doen. De voornaamste van deze maatregelen be helsden een premie van 25% op investeringen in vaste activa tot een maximum van 3.000.000, -tegemoetkomingen in de diensten sector en een toezegging van een bijzondere finasnciëringsregeling. Tenslotte zijn er rentesubsidies in het vooruitzichtgesteld. De toe passing van de voordelen zou alleen gelden voor nieuwe vestigingen van bijzondere waarde voor de betrokken streek. De uitwerking van de aangekondigde maatregelen is min of meer tussen de wielen van de nieuwe kabinetsformatie geraakt. Bovendien zijn wij nu enige maanden verder, waarbij wij iets meer zicht hebben gekregen op de totale economische ontwikkeling. De komst van 't voorjaar heeft niet de gewenste verruiming van werkgelegenheid gebracht; in tegendeel. In ons achterland West-Duitsland heeft de economische teruggang zichzelf toegespitst. Dit zal nog ver der een nadelige uitwerking heb ben op de Nederlandse economie. Een aantal bedrijven in Nederland blijkt voorts ernstig te hebben ge leden onder de kostenspringvloed van de laatste jaren. Zij zitten op de rand van de afgrond en vallen er in zodra zich extra calamiteiten voordoen. En die extra nadeeltjes zijn niet van de lucht. Het voor beeld bij Van Heek in Enschede heeft geleerd dat hulp bieden soms nog gedeeltelijk een bedrijf kan redden en misschien soms ook nog wel geheel. Het ware te wensen dat ons nieuwe bewind uit de er varingen spoedig zijn lessen zal trekken. Het komt ons voor het ge hele bedrijfsleven weer investerings faciliteiten moeten worden gescha pen. Wij zouden er echter voor stander van zijn wanneer daarbij de nodige differentiatie zou worden betracht. Het belang van de werkgelegen heid mag er niet toe leiden dat grote bedrijven met vele werkne mers de regering onder druk gaan zetten terwijl men de kleine rus tig laat verdwijnen omdat er toch niet veel mensen door op straat ko men. De ontwikkeling in Neder land heeft duidelijk het gevaar la ten zien van een grote concentratie van bedrijven in een beperkt aan tal eenheden. De opdeling van het bedrijfsle ven in een voldoende aantal ge varieerde kleinere eenheden bevor dert d'e economische stabiliteit van een land. Daarom bepleiten wij de komst van een investeringsaftrek, die met name de vestiging van klei nere bedrijven in de hand werkt. De organisaties voor midden- en kleinbedrijf hebben daar ook om gevraagd en met het oog op d'e grote toeloop naar het ontwikke- lings- en saneringsfonds mag er heus wel een klimaat worden ge schapen dat ruime winstkansen gaat bieden aan kleine ondernemers. Een andere vraag die moet wor den opgeworpen, richt de schijn werper op de onderscheiden be drijfstakken. Moeten er faciliteiten komen voor alle bedrijfstakken of moeten ailleen die bedrijfstakken faciliteiten krijgen, die een bijzon der harde tijd doormaken, zoals de textielindustrie, de scheepsbouw- en enkele andere. Mej. Elisabeth Swellengrebel uit Oosterhout is voor een jaar benoemd tot kinderverzorgster van het eerste kind van het kroonprinselijk paar. Mej. Swellengrebel is geboren op 30 november '37 te Oosterhout (Gel derland). Zij bezocht de middelbare meisjesschool te Arnhem, genoot haar verpleegstersopleiding in het Diako- nessenhuis Bronovo te Den Haag en behaalde haar kraamdiploma in het Luthersch Diaconessenhuis te Am sterdam. Na een paar jaar particulier kraamverpleegster te zijn geweest, heeft zij gedurende een jaar gewerkt in een kliniek te Lausanne in Zwit serland. Prof. Plate, die maandagmorgen prinses Beatrix voor een routine-on derzoek bezocht, verklaarde dat de gezondheidstoestand van de prinses uitstekend is. Over het tijdstip van de bevalling valt nog geen nadere uit spraak te doen. Het zal moeilijk zijn voor de over heid' om een scheidslijn te trekken omdat in het bedrijfsleven de bran chevervaging overal is doorgebro ken. Bovendien zitten wij met het rechtsbeginsel dat wij dit begin sel liever moeten opruimen maar alle moeite moet worden aangewend om het te handhaven. Vragen wij ons af waarom het herstel in een voldoende groei van onze economie via het aanzwengelen van de investeringspomp moet ge schieden dan zijn hiervoor 'n aan tal zinvolle antwoorden. Een inves tering betekent opdrachten en die scheppen werkgelegenheid. Het be houd van werkgelegenheid via een offer van de overheid zal voor de sohatkist goedkoper zijn dan het verhogen van uitkeringen aan werk lozen. Eenmaal bestaand kapitaal blijft rente geven en er kan nieuw worden toegevoegd'. Stopzetting van bedrijven leidt tot grote kapitaalvernietiging. Ex tra investeringen zullen daarnaast de marktpositie van Nederland in de EEG versterken. Voor Neder land met een snel groeiende bevol king is het behoud en de uitbrei ding van de industrie voorts een zaak van levensbelang. Aan het zelfde investeringsfront dient o.i. overwogen te worden in hoeverre bestaande overcapaciteit in onze industrie dienstbaar ge maakt kan worden aan het verle nen van economische hulp in ont wikkelingslanden. Laten wij liever in overleg afgewerkte produkten afstaan dan geld met de kans dat de hiervoor te kopen goederen in andere landen worden besteld. Het is duidelijk dat een omvangrijk plan van stimuleren der investerin gen aan onze regering geld zal kos ten. De middelen daarvoor liggen niet klaar. De actie door het hoof dbestuur van de Nederlandse vereniging van huis vrouwen, ondernomen om prinses Beatrix, ere-lid der vereniging, ter gelegenheid van de geboorte van haar baby een symbolisch geschenk aan te bieden, heeft zoveel weerklank ge vonden, dat besloten is dit geschenk de vorm te geven van een gave in geld en goederen, bestemd voor de kinderen in Suriname en de Neder landse Antillen. Wat opgezet was als een actie voor een eenvoudig cadeau, blijkt te gaan uitgroeien tot een bijna nationale ac tie. De inzamelingsdatum, die aan vankelijk op 1 april afsloot, is thans gesteld op 15 mei. De goederen, die alle nieuw moeten zijn en in de baby sfeer liggen, worden centraal ingeza meld. De prinses zelf is erg ingenomen met de actie, die onder de naam 'Ca deau voor prinses Beatrix" gevoerd wordt. De huisvrouwen hebben inmid dels ook contact opgenomen met me vrouw De Vries-Peters, echtgenote van de gouverneur van Suriname, en met mevrouw Debrot-Reed, echtgeno te van de gouverneur van de Neder landse Antillen. Aan de actie nemen een groot aantal vrouwenorganisaties deel uit het gehele land. Integendeel, dé tekorten zullen er nog groter door worden. Die zul len wel moeten worden opgevan gen door bepaalde verschuivingen binnen ons belastingpatroon. De ge- inde directe belastingen zullen er door verminderen. De indirecte be lastingen zullen de klap wel moe ten opvangen. Wij kunnen een der gelijke ingreep ook nalaten met als resultaat d'at door de slechte uit komsten van het bedrijfsleven en de ontslagen de kosten nog veel hoger zullen zijn. Laten wij ons geen illusies ma ken. Via het opnieuw geïnspireer de bedrijfsleven moet onze econo mie meer welvaart krijgen. Er is geen andere weg. Laten wij hopen dat er spoedig een duidelijk wel omschreven programma van inves teringenaftrek verschijnt dat ook aan bestaande bedrijven een goede kans geeft. Een langer uitstel zou wellicht nog tot grotere moeilijk heden leiden. Voorts moet de regering voor noodgevallen het bedrijfsleven de gelegenheid bieden tijdig aan de overlegbel met het departement van economische zaken te trekken opdat men daar overwegen kan in hoeverre er de helpende hand kan worden geboden. Wij zijn benieuwd in hoeverre er slagvaardigheid ge toond wordt. TILBURG PIUSPLEIN 26-33 tel. 33080 Busdiensten lijn 2 en 6 stoppen voor de deur. Volop parkeergelegenheid officieel TOP-FORM adviseur :v. V - - j3||!!lÉ!|| 1 Z X s Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,— en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzQn van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. De uitgeversmaatschappijen De Gelderlander N.V. te Nijmegen en de Neerlandiapers N.V. te Utrecht zullen mits de aandeelhouders accoord gaan een fusie aangaan. Samen zullen zij de N.V. Associatie van Uitgevers van Dagbladen en Tijdschriften „AUDET" oprichten. Aud'et wordt dan de houdster maatschappij van de aandelen van de werkmaatschappijen Dr. H. Her mans (Neerlandia) en drs. A. Tum- mers (Gelderlander) zijn voorge steld als direkteuren van Audet. De partners zijn o.m. uitgevers van dagbladen. De Gelderlander ver zorgt het Arnhems Dagblad en De Gelderlander (samen 93 duizend abonnees), Neerlandia is uitgeefster van het Dagblad De Stem te Breda. 81 duizend), De Nieuwe Limbur ger te Maastricht (63 duizend) en Het Centrum te Utrecht (23 dui zend). De Audet-combinatie telt dan rond 260 duizend abonnees. De veiligheidsdienst van de KLM stelt een onderzoek in naar de ver missing van een ongeveer vijftig kilo wegende kist goud ter waarde van ruim 2&0.000 gulden. De kist wordt sinds zondag vermist. Hij werd vervoerd op een vlucht van New York naar Curagao. Vorige week miste de KLM een kist goud. WAT JE WAARD BENT De wereldvrede is voor paus Paulus een hoogsternstige zaak. Hij spreekt in zijn jongste encycliek over een wereld, die ziek is van egoïsme. Hij noemt het een onverdraaglijk schandaal, dat er zoveel geld wordt uitgegeven voor machtsvertoon en bewapeningswedloop, terwijl het overgrote deel van de mensheid krepeert van armoede en ellende. De wereld zou een thuis moeten zijn voor iedereen, waar in men eikaars gelijke dient. Zolang we daaraan niet serieus werken met man en macht, moeten we maar niet te hard schreeuwen, dat we christen zijn. Misschien wordt Christus wel meer gepreekt, waar zijn naam niet valt, maar waar men gelóóft in elkaar, waar men eikaars vertrouwen geniet, waar men elkaar promoveert 'en inspireert. De grote vraag van het moment is niet, of we geboekt staan op de grote lijst, maar of men in ons een volgeling bespeurt van de grote partijleider voor rechtvaardigheid en menselijkheid. In de eerste christentijd kon men ze er uit pikken; men herkende ze aan hun liefde voor elkaar. Wij zijn de hoofdzaken vergeten en we staren ons blind op bijzaken. Jazeker, we willen modern doen en progres sief zijn, maar de inzet is maar al te vaak een slap aftreksel van wat gist en vuur zou moeten zijn We zijn geen teken aan de wand, geen uitdagingEn laten we er ook geen afschuifsysteem van maken en onze eigen handen wassen in onschuld met het ver weer, dat „ze" het maar eens anders moesten doen. Dat zou nog een grotere huichelarij zijn. L. v. Berkel, aalmoezenier De Gas Unie verwacht geen wij ziging in de prijzen voor aardgas, nu gebleken is dat de Groningse voorraden aanzienlijk groter zijn dan vroeger gesteld is. De regering heeft medegedeeld dat de bewezen aardgasvoorraad in Groningen tus sen de 1450 en de 1900 miljard ku bieke meter bedraagt. Het laatste officiële cijfer was 1100 miljard ku bieke meter. De Nederlandse Aard olie Maatschappij (NAM) heeft meegedeeld dat zij thans uitgaat van een voorraad aardgas in Gro ningen van 1650 miljard kubieke meter met een mogelijke uitloop naar 1850 miljard kubieke meter. Philips verwacht dit jaar een ver dere omzetstijging, die nog iets ho ger kan zijn dan die in 1966 (524 miljoen gulden). Maar de netto winst zal enige daling te zien geven, vooral als gevolg van op de toe komst gerichte uitgaven, die ten laste van de resultaten komen. Deze omzetverwaehting baseert Philips mede op de toenemende be tekenis van de verkopen van nieu we produkten en een matige econo mische groei in enige voor haar be langrijke landen. De klap bij Van Heek Co. Koninklijke Textielfabrieken is bij zonder hard aangekomen. Van de 3700 man personeel zullen er op korte termijn duizend' moeten af vloeien, terwijl op iets langere ter mijn, dat is over enkele maanden, zevenhonderd het veld zullen moe ten ruimen. Zevenhonderd perso neelsleden, waaronder ongeveer 250 vrouwen en 250 buitenlandse arbeiders. De tiende Van Harte-actie die maandagavond voor de VARA-radio ten bate van het Wiesenthalfonds werd gehouden, heeft een eindbedrag van 209.037,11 gulden opgeleverd. De verwachting is dat daar nog 10 tot 20.000 gulden bij zal komen, geld dat nog niet geteld kon worden. De Van Harte-organisatoren Kees Buur man en Henk van Stipriaan hadden bij deze actie een streefbedrag van 100.000 gulden. Na ruim één uur was al een bedrag van 153.839 gul den geteld. In de Actualiteiten-uit zending van de NRU om 22.40 uur kon Henk van Stipriaan vertellen, dat de twee ton was gepasseerd, een be drag dat met Van Harte nog nooit eerder was verzameld. Het totaal is nu ruim f. 232.000, Hoestdrankln tabletvorm.95ct Het Monetair Comité van de Euro- markt, dat onder leiding staat van jhr mr E. van Lennep, theaurier-generaal bij het Nederlandse ministerie van Financiën, acht het in verband met 't bereiken van prijsstabiliteit volstrekt noodzakelijk dat er in de zes landen een inkomenspolitiek komt. Het co mité noemt in zijn dinsdag verschenen jaarverslag met name voor Nederland niet alleen een loonbeleid, maar een algemene inkomenspolitiek „van bij zonder belang in het kader van een meer evenwichtig economisch beleid". Naar aanleiding van het artikel in ons blad van vrijdag 7 april j.l. betreffende de invoering van de girale betalingsmethode voor de maandelijkse verbruiksnota's van gas, water en electriciteit schijnt enig misverstand te zijn gerezen. Het girale systeem gaat n.l. niet direct voor geheel Waalwijk in. Om administratieve redenen kan het gi- rale-inningssysteem niet ineens wor den ingevoerd en zal gaan in 3 fa sen en wel als volgt: a) met de nota over maart: Voor de flats in Baardwijk; de nieuwbouw plan Laageinde; de flats in Besoyen-noord'; de nieuwbouw Tuindorp Besoyen; de nieuwbouw gelegen tussen Kerkstraat en Van Assendelftstraat. b) met de nota over juni: Het overige gedeelte van Waal wijk, gelegen ten noorden van de Spoorlijn. c) na totstandkoming hulppostkan toor: Het gedeelte van Waalwijk gele gen ten zuiden van de Spoorlijn (vermoedelijk 2e helft van 1967). Met de girokaart kunnen de ver bruikers terecht bij iedere post- of hulppostkantoor. In Waalwijk zijn die gevestigd: Hoofdpostkantoor in Waalwijk, Grotestraat 289; hulp postkan toor Baardwijk, Loef f straat 67; hulppostkantoor Besoyen, Gro testraat 65.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1