waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt RAIFFEISOBAHK LANGSIRAAT-WES1 Waterschap in Waspik steunt ruilverkaveling met f. 480.000 O!, cunpe j J0c ampe IVO ROL De Rwaliteits landpasfa AUTOMATISCHE BANEN ZELF ONTWORPEN service, een niet te verwaarlozen factor! Gevreesde schutters NOTARIS WAVERIJN HERDACHT Centrale verwarming LEENAARS verwarmings - industrie KAATSHEUVEL - Als men over de fraaie wegen in de bosrijke omgeving van Kaatsheuvel en Sprang- Capelle rijdt, vermoedt men niet dat op de grens van deze twee Midden-Brabantse gemeenten wekelijks duizenden schoten worden afgevuurd. Géén schoten op hazen, konijnen of fazanten, want dan zou het wild in deze streek snel zijn uitgeroeid. Het zijn schoten die ervaren en minder ervaren scherpschutters, hetzij beroepsmatig, hetzij uit liefhebberij, elke dag op de schietbanen afvuren. In Kaatsheuvel oefenen dage lijks tientallen schutters met allerlei soorten geweren, pistolen en revolvers. Er zijn maar weinig mensen die van het bestaan van deze schietbanen afweten. Toch zijn ze er. De heer H A. Esseling, fabrikant van wegenbouwmachines, is de trotse eigenaar van een van de beste Nederlandse overdekte schietbanen. Op de vier 50-meter banen trachtten naast een groot aan tal „amateurs" ook politie- en bewakingsfunctionaris sen zich in de schiet„sport" te bekwamen. Unicum in Nederland Compliment Vereniging Geen gevaar Opening Jeugd- getouw in Haarsteeg deer burgemeester J, Schweitzer spaarbank en alle bankzaken KANTOREN: Raamsdonkveer - 's-Gravenmoer Lege Zwaiuwe en Sprang ZITTINGEN Hooge Zwaiuwe - Drimmelen en Waalwijk (Grotestraat 24) I I I I 1 in Tilburg i ...en niet duurder dan andere een luxe...? 't valt mee! VRIJDAG 14 APRIL 1967 88e JAARGANG No. 30 De rcho van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Kaatsheuvelse machine-bouwer exploiteert goed geoutilleerde schietbanen (Van onze verslaggever) Men moet even zoeken, voordat men de schietbanen van Esseling gevonden heeft. Op de Kaatsheu velse enclave in Sprang-Capclle zijn ze te vinden. Als men buurt bewoners de weg vraagt naar de Lage Zandschel, naar de schietschool wordt men met argusogen aangeke ken. De Lage Zandschel weet men wel te vinden, maar een schiet school. „O ja, bij Esseling achter zijn fabriek staan wel een paar bomen. U weet wel. waarop de gild schiet. Maar schietbanen, nee mijn heer, nooit gezien". Dus onbekend voor de buurt. „Ja, dat klopt", vertelt ons mevrouw Esseling, als ze ons gastvrij in haar tot bungalow omgebouwde boerde rij ontvangt. „De jachtopziener heeft twee maanden gezocht voor dat hij wist waar de banen, waar over men hem al zo vaak had ver teld, lagen. Maar de echte schiet- liefhebber weet de weg wel te vin den. Sinds de banen in september geopend zijn, komen er steeds meer heren, die belangstelling hebben". De schietschool als we de hobby van de heer Esseling zo mogen noe men begint steeds meer inge burgerd te raken. Evenzo trouwens de familie Esse ling die, na zes jaar geleden vanuit Den Haag naar Kaatsheuvel te zijn gekomen, het in het Brabantse best naar de zin heeft. De heer Esseling heeft naast zijn woonhuis een fa briek staan waarin hij machines voor de wegenbouw fabriceert. Zes man personeel werkt hier aan een reeks van opdrachten die tiental len Nederlandse gemeenten ge plaatst hebben. De machine waar op patent die wordt gebruikt voor het afbikken van straatstenen, heeft de heer Esseling zelf ontwor pen. Hoewel de fabriek heel wat tijd vergt, laat de heer Esseling zijn hobby niet graag schieten'. Hij is een scherpschutter in hart en nie ren. Het spreekwoord „de appel valt niet ver van de boom" is ook op deze familie van toepassing. De twee zoons Henri (19) en Robert (17) zijn gevreesde schutters in De Langstraat. Henri is koning van de Kaatsheuvelse schuttersvereniging St. Jan, zijn jongste broer is van dezelfde vereniging koning vrije band. Robert is tevens kampioen van de Langstraat. Als men dit tweetal aan het werk ziet, krijgt men het idee dat schieten helemaal niet zo moeilijk is, als iedereen doet voorkomen. St. Jan uit Kaatsheuvel is geducht versterkt, toen de Esselings drie jaar geleden lid werden. Het zat de heer Esseling niet lekker dat men bij het binnenschieten steeds op bijzonder slechte accomodatie aangewezen was. Dat is overigens geen verwijt aan de Kaatsheuvelse vereniging, want op dit gebied is het overal in Nederland bitter slecht gesteld. Toen vorig jaar St. Jan te gast was bij de wapenbroeders uit Zun- dert, die wel over een binnenbaan beschikten, kwam bij de heer Es seling het idee op om zelf ook een baan te bouwen. Wat deze Kaats heuvelse fabrikant eenmaal op sta pel heeft staan, moet afgewerkt worden. Hij ontwierp zelf een ge bouw, met betonnen schietkuil en vier banen van 50 en 25 meter leng te. Is bij andere banen het plaatsen en het weghalen van de borden vaak een probleem, de heer Esse ling ontwierp een ingenieus appa raat, dat de schietschijf over een rails naar de gewenste afstand transporteert. Is de ingestelde af stand bereikt, dan flitsen in de ba nen automatisch schijnwerpers aan. Toen Kolonel A. Kollenburg van de Kon. Landmacht uit Den Haag, de banen kwam keuren was deze met stomheid geslagen. Een I dergelijk bouwwerk was de, op d'it gebied toch wel verwende Kolonel, slechts zelden tegen gekomen. De vergunning werd dan ook snel ver kregen. De heer Kollenburg vroeg of hij voortaan aspirant schietbaan bouwers eerst naar Kaatsheuvel mocht sturen om daar hun licht op te steken. Een groter compliment kon ontwerper-bouwer Esseling niet krijgen. Achter de banen is een ruime kantine gebouwd, zodat de schutters zich aan de Lage Zand schel best thuis voelen. In de wintermaanden komen de leden van St. Jan oefenen. Iedere dinsdag- en donderdagavond zijn de 50 led'en van de Kon. Scherpschut tersvereniging Kaatsheuvel op de banen te vinden. Verder oefenen de Rijkspolitie uit Oosterhout en de beveiligingstroepen van de PTT district Den Bosch overdag. Politie korpsen uit andere Brabantse ge- meenten zijn ook van plan hun schietoefeningen voortaan in Kaats heuvel te houden. Origineel is het idee van enkele personeelsvereni gingen van grote bedrijven, die on derlinge schietwedstrijden op Esse- lings-banen gaan houden. JUWELIER Bijzonder enthousiast zijn de le den van de Kon. Scherpschutters vereniging Kaatsheuvel. De leden van deze vereniging komen uit heel het land. Op de clubavonden is 'n groot aantal present om voor de onderlinge clubcompetitie te strij den. Er wordt dan met geweer liggend opgelegd en staande over 50 meter en met pistool of revolver over 25 meter geschoten. De schut ters kunnen vrij over het wapen arsenaal van de heer Esseling be schikken. Veel leden gaan er na verloop van tijd toe over eigen wa pens aan te schaffen. De resultaten van de clubleden worden iedere avond genoteerd. Om de paar maanden gaan de bes te schutters op concours of worden er onderlinge wedstrijden gehou den. Vaak zijn er dan waardevolle prijzen te verdienen. Attractief zijn ook de wedstrijden met als inzet bv. paaseieren of hazen en fazanten. De genen die dan het minste aantal punten schiet is winnaar. In de zomermaanden staan ook de schiet- bomen ter beschikking. Wat kan men zich op een mooie zomeravond in deze fraaie omgeving nog meer wensen. De Scherpschuttersvereniging is in de korte tijd van haar bestaan uitgegroeid tot een hechte vrien denkring. Voor de leden zijn de clubavonden niet alleen oefenmee tings geworden, maar ontspannings avonden waarop naast schieten ook vaak een kaartje gelegd wordt of aan de bar vroegere belevenissen weer eens opgediept worden. De vereniging kan nog steeds nieuwe leden gebruiken. Liefhebbers kun nen bij de heer Esseling alle gege vens verkrijgen. Om met eigen wapens op deze schietbanen te mogen werken, moet men een vuurwapenvergunning heb ben. Is deze eenmaal verkregen dan pas kan een eigen wapen aange schaft worden. Van de wapens van d'e vereniging mag echter ieder een gebruik maken. Nieuwelingen, die voor de eerste maal voor de vuuropening komen te staan, wor den geïnstrueerd door de heer Es seling. Hij en de baan commissaris sen letten overigens steeds als er mensen aan het schieten zijn voort durend op dat men zich aan de voorschriften houdt. Zo mag het wapen alleen geladen worden in de vuuropening. De loop moet dan in de baan gericht zijn. Zolang het wapen geladen is, mag de loop hier niet uit verdwijnen. Ook is het verboden de schutter af te leiden. Dat hier streng op toege zien wordt en dat alle voorschriften met zorg nageleefd worden valt te begrijpen. Ban alleen zijn de schietoefenin gen gevaarloos en kunnen de schut ters per avond zo'n 1500 patronen op de schietschijf afvuren. Een be zigheid die telkens opnieuw tien tallen mannen en vrouwen in ex tase brengt en hen naar de Lage Zandschel trekt. ,,Het is weliswaar geen gewoonte, dat burgemeesters noodgebouwen openen, maar wat U hier ten behoeve van de jeugd hebt gerealiseerd, recht vaardigt mijn komst alleszins". Deze woorden sprak burgemeester mr L. Schweitzer van de gemeente Vlij men, toen hij dezer dagen in het dorp Haarsteeg het nieuwe gebouw open de, dat er door de plaatselijke Stich ting Jeugdbelangen werd gebouwd Hij feliciteerde het bestuur van de Sfichting met de totstandkoming van het gebouw, waarna hij zijn betoog besloot met het openen van de toe gang tot dit semi-permanente ge bouwtje, waarvan de burgemeester geloofde, dat iedereen er tevreden mee kan zijn. In ieder geval kan de plaatselijke jeugd er geruime tijd mee vooruit. De burgemeester noem de in dit verband ook nog de plannen die er bestaan om tot de bouw van een gemeenschapshuis te komen en hij sprak er zijn trots over uit over hetgeen de gemeenschap hier heeft verricht, met eigen kracht en uit eigen middelen. Namens de voorzitter van de Stich ting, de heer Van Oosterhout, sprak de heer A. Jansen een welkomst woord en zei dat de Haarsteegse jeugd het alleszins waard is om over een dergelijk gebouw te kunnen be schikken. Hij dankte het gemeentebe stuur voor de ondervonden medewer king .die de entourage aanzienlijk verbeterd had. Een achter het ge bouwtje gelegen perceel grond zal worden omgezet in een speelterrein voor de jeugd. Hierna schetste de heer Jansen op welke wijze het ge bouwtje gebruikt zal gaan worden. Hierna voerden nog het woord pastoor Geurts namens het kerkbe stuur, de heer Snoeren namens de Slichting Jeugdbelangen Nieuwkuijk en de heer Berkelmans namens het Instituut voor Maatschappelijk- en Sociaal Cultureel Werk uit Vlijmen. de Raiffeisenbank is spaarbank, jazeker, maar doet alle bank zaken! wij kunnen veel voor u doen in het financiële vlak. komt u gerust eens praten, het verplicht u tot niets, met een deskundig advies bent u altijd geholpen. Tijdens een vergadering van de hoofdingelanden van het Waterschap 'Het Zuiderafwateringskanaal' in de zaal van café C. Montens te Waspik, heeft het dagelijks bestuur een bij zonder belangrijk voorstel gelanceerd dat door de hoofdingelanden gunstig werd ontvangen. Het voorstel werd door de heer C. van der Graaf van de cultuur-technische dienst uitvoe rig toegelicht en besproken. Het gold hier het verlenen van een bijdrage aan de ruilverkaveling Het Zuider Afwateringskanaal, De Beneden Don- ge in de stichtingskosten van de ge malen Keizersveer en Overdiep. Het besluit voorziet in een geldelijke steun ter grootte van 480.000, - Ten behoeve van de verbetering van de waterbeheersing in het gebied van het waterschap en tevens ten be hoeve van een doelmatige concentra tie van alle bemalen en te bemalen gebieden in het ruilverkavelingsblok Zuider Afwateringsknaal en Beneden Donge, is door de cultuur-technische dienst in samenwerking met het tech nisch bureau van de unie van water schapsbonden en de Koninklijke Ne derlandse Heidemaatschappij één groot gemaal met een capaciteit van ca. 800 m3 per minuut bij Keizers veer ontworpen. Vooral in het belang van de bema len gebieden van het Beneden Donge gebied is deze concentratie urgent. Op voorstel van het dagelijks bestuur werd in principe besloten een bijdrage aan de ruilverkaveling te voteren ter grootte van het niet-gesubsidieerde VOOR VOOR VOOR ajouren, stoppen, plisseren repareren, inkorten, borduren stofknopen, gespen, ceintuurs (en voor nog véél, héél veel méér) naar Heuvelstraat 14 gedeelte der stichtingskosten van de gemalen Keizersveer en Overdiep, zijnde 30% van 0,5 en 1,1 miljoen gulden, of f480.000, De positie ve beslissing van de hoofdingelanden om dit bedrag in de ruilverkavelings- kas als bijdrage te storten is voor de streek van groot belang en zal de uit voering van de ruilverkaveling kun nen versnellen. Verkocht werden het Herman Zijlse veer onder Raams- donksveer en een perceel weiland in de Overdiepse polders. Een bijdrage werd geleverd in de reconstructie van de weg langs de Achterste Dijk on der de gemeenten Raamsdonk en Waspik. Waarnemend voorzitter A. P. de Bont sprak voor de vergadering een in memoriam bij het overlijden van de voorzitter van het Waterschap, nota ris Waverijn. De heer De Bont be tuigde zijn innigste deelname met dit zware verlies aan mevrouw Waverijn en diens zoon. Zowel het Waterschap als de gehele streek, aldus de heer De Bont, verliest in de heer Waverijn 'n deskundige in financiële en juridi- sohe zaken. De heer Waverijn maakte sinds 1 juli 1948 deel uit van het be stuur van het waterschap en hanteer de vanaf 1 juli 1961 de voorzitters hamer. Een periode welke aan deze functionaris veel eisen stelde. De heer De Bont noemde ondermeer de wa tersnood in 1953 en de reorganisatie van het waterschap, wat gepaard ging met ingrijpende wijzigingen op be stuurlijk terrein. „Vooral ook omdat in de naaste toekomst grote werken worden uitgevoerd zullen wij zijn be stuurlijke kwaliteiten node missen", aldus de heer De Bont „maar laten wij dankbaar zijn de heer Waverijn als voorzitter gekend te hebben". vraag vrijblijvend ons informatieblad Kantoor:' Tilburg, Koopvaardijstraat 43 Telefoon 04250-24529 na 18 uur 30367

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 5