wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt GAS „EKKERS cm van ZDogaertó Geboorte Prins Alexander in parlement met vreugde begroet BURGEMEESTER J. TEIJSSEN „GEEN SPRAKE VAN NOODSITUATIE" verwarming Lev Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS I Weinig nieuwe industrieën WAALWIJK - Tijdens de raadsvergadering van dins dag is de nota inzake industrievestigingsbeleid uitvoe rig besproken. De fractieleiders hielden een algemene beschouwing over de nota. De lieer Van Eijl (KU) vond het teleurstellend niets over het beleid in de nota terug te vinden. Ook legde hij de burgemeester een reeks van bezwaren voor, die hij opgetekend had uit de mond van vertegenwoordigers van het bedrijfsle ven, die in Waalwijk waren komen onderhandelen over een vestiging. De heer Dercksen had graag wat meer getallen gezien, met name over de investeringen in de industrieterreinen. De heer Van Seters oordeel de dat de rijksoverheid, inzake de werkgelegenheid, een slagvaardiger beleid moet voeren. In een uitvoe rig betoog wees burgemeester Teijssen nog eens op de bedoeling van de nota: via notities een beeld geven van de afgesloten periode en 'n schets voor de toekomst Hij zegde toe dat in de toekomst nauw overleg met het bedrijfsleven in Waalwijk gepleegd zal worden. Zijn betoog stelde de meeste raadsleden tevreden, want in de tweede termijn werden noe slechts enkele klei ne nuntjes aangeroerd. Bezwaren Kaatsheuvel Waalwijk Waspik Tel.2205 Tel.2235 Tel.383 ïeve cJ-lerenkieclinci Steun Bespreken Woningbouw Diversen Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerti *gen ilgr. W. Bekkers wordt herdacht Troepen in West-Duitsland Friendship stort neer: 18 doden VRIJDAG 5 MEI 1967 De tcho vAn het Zuióen 88e JAARGANG No. 36 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Abonnement p. week (0,28+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) ƒ1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) ƒ3,50 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 14 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Industrialisatie-nota Waalwijk uitvoerig door de raad besproken (Van onze verslaggever) De eerste spreker, de heer M. van Eijl, vond dat de nota niets meer was dan een opsomming van een aantal bekende feiten, verduidelijkt met sta- tistieken. Jammer vond hij het, dat er in de nota niet over het door B. en W. te voeren beleid wordt gesproken. ,,Het beleid wordt door B. en W. ge voerd, maar het zou juist zijn als ook i ainderen daarbij betrokken worden. Bent u op de hoogte met de bedrijfs economische overwegingen die bij de fabrikanten een rol spelen om zich al dan niet in onze gemeente te ves tigen?" „Enkele jaren geleden", zo ver volgde de heer Van Eijl, „sprak u over een verheugende belangstelling voor de havenplannen. Blijft het bij die belangstelling? Alle pogingen om industrie naar de haven te krijgen, zijn tot nu toe mislukt. Er is gespro ken over een cementbedrijf, is daar al iets meer over bekend. De vestigings factoren voor Waalwijk zijn behoor lijk doch niet uitzonderlijk. Bij de al gemene beschouwingen, enkele we ken geleden, is door bijna alle fractie leiders ingegaan op de vestigingsfa cetten. De stuwende bedrijven, waar over u in de nieuwjaarsrede sprak, zoeken andere havensteden. Na juni 1965 hebben zich bijna geen nieuwe industrieën meer geves tigd in Waalwijk. Daarbij komt nog dat de nieuwe bedrijven de eenzijdige industrie niet hebben kunnen door breken". De heer Van Eijl oordeelde het noodzakelijk dat er contact met de Kamer van Koophandel opgenomen werd. Bijzonder jammer vond hij dat de wegverbindingen met 't haventer rein (buiten de schuld van het ge meentebestuur) zo erbarmelijk slecht zijn. „Dit stimuleert de mensen niet om zich in Waalwijk te vestigen". De heer Van Eijl zei bij diverse in dustriëlen eens geïnformeerd te heb ben naar de bezwaren die men heeft om zich in Waalwijk te vestigen. „Er wordt bij de nieuwkomers te ho ge verwachtingen gewekt. Ook stelt men prijs op een geregeld contact met het gemeentebestuur (wethouder in dustriezaken). Men wil meepraten en mee-adviseren. Er bestaat behoefte aan een overkoepelend industrieel or gaan, dat van groot belang voor de streek is". De fractieleider van de Kath. Unie drong verder aan op een moderne aanpak van de reclame. De nota was bij de werknemers fractie met grote belangstelling ont vangen. De heer Van Seters vreesde alleen dat, door de nota op dit tijds tip te laten verschijnen, de indruk werd gewekt dat Waalwijk in een nood-situatie verkeert. „Het pro bleem van de werkgelegenheid heeft altijd de aandacht van het gemeente bestuur gehad. Er is de laatste jaren heel wat totstand gekomen. Hieruit blijkt de vooruitziende blik van het college. De werknemers zijn de eerste belanghebbenden bij de verruiming en verbreding van de werkgelegenheid. De nota is een 'bewijs, dat het ge meentebestuur alles doet om de werk gelegenheid te bevorderen. denwoningen gaat bouwen. Daardoor J komen andere woningen vrij. Vol- gens de heer Meijs moet de nota in stadsgewestelijk verband worden be keken. Ook hij drong aan op meer contact met het plaatselijk bedrijfs leven, dat ingeschakeld moet worden bij de aanwerving van nieuwe vesti gingen. Evenals de heer Van Seters vroeg hij ook om de bestaande indus trieën de helpende hand te bieden. De heer Vermeer tenslotte vond dat grote aandacht aan de reclame 'be steed moet worden. Hij deelde de me ning van alle voorgaande sprekers toen hij op meer contact met de Waal- wijkse industrie en de werknemersor ganisaties aandrong. N 7 y» 1 Vv,v"i'x -•. a '.XM "VL- De nota is alle belangstelling waard. De heer Van Seters wilde de nota echter als een eerste deel zien, waar op nog nader teruggekomen moet worden. Dat de vestiging van nieuwe industrieën is uitgebleven, zag hij als de fout van de rijksoverheid, die vol gens hem in slaap is gesust. Hij vond 't dok de taak van de overheid om de gemeente te steunen. ,,Om te komen tot meer arbeidsintensieve bedrijven in Waalwijk zijn extra prikkels van de overheid nodig. De Belgen hebben dit probleem met meer elan aange pakt". Een verlaging van de grondprijs zou volgens de fractieleider van de Werk- nemerslijst activerend werken. Bevor dering van de werkgelegenheid wil ook zeggen, de bestaande industrieën steunen. Een ander belangrijk facet vond hij de woningbouw. Ook de heer Dercksen (Prot. Chr.) zei de nota te waarderen. Hij betreur de het dat veel dingen ongezegd zijn gebleven. De heer Dercksen vond het vruchteloos over het verleden te gaan spreken. Hij zei bang te zijn dat er niet voldoende rekening is gehouden met de hoge bedragen die in de in dustrieterreinen geïnvesteerd zijn. Getallen hierover ontbreken in de no ta. Hij was benieuwd wat er gedaan werd om nieuwe industrieën aan te trekken. De heer Brouwer wilde de zaken niet te pessimistisch bekijken. Het wegblijven van nieuwe indus trieën zag hij overigens als een uit vloeisel van jaren geleden toen ande re industrieën werden geweigerd. De heer Meijs vond het een dwin gende eis dat er voldoende woningen kwamen. Dan kunnen industrieën snel worden aangetrokken. Hij vond het hoog tijd dat de gemeente bejaar- „De nota heeft geen andere pre tentie dan een beeld te geven van de afgesloten periode 'en een schets voor de toekomst", aldus burgemeester Teijssen aan het begin van zijn be toog. Hij wilde eerst met de raad over de nota van gedachten wisselen vooraleer hier met andere instanties over te debatteren. „Juist het contact opnemen met de Waalwijk.se industrie ligt in de bedoeling van B. en W. Op korte termijn zal er een bespreking volgen met een aantal personen uit de plaatselijke industrie. Daarmee hopen we dan te bewerkstelligen, dat men ook in die kringen belangstelling krijgt voor nieuwe industrievestigin gen. In Waalwijk is geen sprake van structurele werkloosheid. Ik wil niet graag de indruk vestigen, dat Waal wijk in een noodsituatie verkeert. De laatste jaren is er nogal wat industrie terrein uitgegeven. Het complex Zanddonk geeft een duidelijk beeld van de ontwikkeling van de laatste iaren. Een belangrijk facet dat vaak bij het wel dan niet voorkomen van 'n nieuw bedrijf heeft meegespeeld was de 'bouver gunning. Nu echter geen rijksgoedkeuring meer verkregen be hoeft te worden, is ook dit van de baan. Wat het beleid voor de toekomst betreft, er is voorshands voldoende industrieterrein beschikbaar. De ver wachting heeft echter nooit geleefd, dat deze terreinen direkt uitgegeven zouden worden. Als het evenwicht in de Nederlandse economie zich her stelt, zal ongetwijfeld de belangstel ling weer toenemen. Voor wat 't be leid 'betreft, het college staat op het standpunt, dat elke industrievestiging welkom is, mits het een werkgelegen heid voor mannelijke beroepsbevol king betreft en niet voor de vrouwe lijke beroepsbevolking. Dat laatste zou een onjuiste behoefte scheppen, want er is een voortdurend gebrek aan vrouwelijke arbeidskrachten. Slechts weinig gemeenten kunnen zich veroorloven een selectief beleid te voeren. Voor de traditionele indus trie heeft het college veel waardering. Zij heeft Waalwijk een grote naam in de wereld gegeven. Het probleem van de wegen leeft. Hieraan kan de gemeente echter wei nig doen. Wat de financiële steun van het rijk betreft, alle pogingen zijn aangewend om een bijdrage in de kosten van het havenproject te ver werven". De burgemeester wees er nog eens op dat 10% van de te bouwen wo ningwetwoningen bestemd is voor de plaatselijke industrie. Voor 1967 gaat het hier om een totaal van 82 wonin gen. Bejaardenwoningen en de Nedu- coflats in Bloemèhoord zullen dit jaar niet meer verwezenlijkt kunnen worden. De burgemeester benadrukt nogeens, dat als er sprake is van in dustrievestigingen, het college de grootste aandacht heeft. We hebben alle activiteiten ont plooid om vestigingen te verkrijgen. Bij de nota van het grondbedrijf, in juni in de raad, komen de investe ringen van het grondbedrijf aan de orde. Voorwat de reclame betreft, er is contact opgenomen met de Ameri kaanse Ambassade in Parijs, terwijl ook de Canadese Ambassade is bena derd. Voor het vervaardigen van een goede folder is reeds opdracht gege ven. Het antwoord van burgemeester Teijssen was overduidelijk. De meeste raadsleden waren tevredengesteld. De heer Van Eijl zei verheugd te zijn als de zaak met de plaatselijke industri ëlen wordt bekeken. De burgemeester zei naar aanleiding van vragen van de heer De Kort, dat er een nauw contact met de gemeente Rotterdam is inzake het havenbedrijf. Daarover zullen spoedig nieuwe mededelingen worden verstrekt. ,,We arbeiden voort met een ge matigd optimisme en hopen op betere tijden", zo besloot de heer Teijssen, na nog verklapt te hebben dat er in samenwerking met de gemeenten Cuijck en Oss aan een industrie-pro motor gedacht wordt. Dus ivellicht ook voor Waalwijk „een man met de monster-koffer" Met een niet onbelangrijke wijzi ging van de regeling geldelijke steun en doorstroming van goedkope naar duurdere woningen, kon de raad zich verenigen. De eerder door de raad vastgestelde regeling is namelijk in de praktijk niet hanteerbaar gebleken, daar vanwege de starre bepalingen de ingezetenen vrijwel niet voor een pre mie in aanmerking konden komen. Bij 'het bezien van de aanvragen krij gen B. en W. nu de mogelijkheid wat flexibeler te handelen. De inwoners Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten Zowel in de Eerste als in de Twee de Kamer is de geboorte van prins Alexander met vreugde begroet. De beide voorzitters hielden een korte feestrede, die zij besloten met drie hoera's. Premier De Jong sloot zich daarbij aan. De pacifisten en communisten wa ren niet aanwezig. Later protesteerde de PSP-afgevaardigde Van der Spek tegen het verzenden van gelukstele grammen naar koningin en prinses. Hij deed dat als enige van zijn frac tie, vertelde hij. Tweede-Kamervoorzitter Van Thiel zei; „Moge de jonge prins een bron van groot geluk blijven voor zijn ou ders. Wij hopen prinses Beatrix spoe dig weer stralend te midden van ons volk te zien. De geboorte van een kind, dat tweede in de lijn van troon opvolging is, kan belangrijke staats rechtelijke gevolgen hebben. Ik hoop dat voor prins Willem-Alexander een toekomst moge zijn weggelegd waarin hij op eigen en eigentijdse wijze ons volk zal weten te dienen. De jonge prins zal zich kunnen spiegelen aan het voorbeeld van vele Oranjes, die zo ten volle met ons volk wisten mee te leven". Zijn collega uit de Eerste Kamer, Mazure, meende: „De nieuwgeborene verkeert in de tegenwoordig uitzon- van Waalwijk kunnen hierover alleen maar blij en tevreden zijn. De be- bouwingsvoorsohriften van het bun galow- en villapark Meerdijk, werden zodanig gewijzigd, dat de maximale bebouwing nu 8 procent hoger kan worden. De woningen Grotestr. 130, 130a en 132 werden onbewoonbaar verklaard. Voor de aanleg van centrale ver warming in de woningen Stations straat 41 en 43 werd f. 6000 uitge trokken, in welk verband wethouder v. d. Hoven mededeelde, dat er nog altijd plannen zijn cm oude com plexen woningwetwoningen van de gemeente van centrale verwarming te voorzien. Voor de aankoop van 170 keukengeisers werd een bedrag van f. 23.000 gevoteerd. Besloten werd een gedeelte van de 3e Zeine aan de openb'aarheid te ont trekken. Een vergunning tot het ver harden van de Valkenvoortweg en tot overname van onderhoud en beheer van het rijk van de brug over het af wateringskanaal Drongelen - 's-Her- togenbosch werd door de raad aan vaard. Bouwterreinen werden verkocht aan mei. M. Boeren te Heusden, aan mevr. W. Heeren-Pullens aan het Automobielbedrijf „De Langstraat" N.V. dat ten Oosten van de Taxan- driaweg een garagebedrijf gaat stich ten p" aan de Wed. Joh. Verhulst en Zn. Grondruil werd aangegaan met V/. Klerks en tenslotte werd besloten tot het aangaan van een geldlening van een milioen met de Bank van Ne derlandse Gemeenten N.V. derlijke omstandigheid dat zijn taak al vastligt. Deze uitzondering wordt niet door iedere Nederlander als juist en zinvol ervaren. Doch de gunstige ervaring die in ons land is opgedaan met het constitutionele koningschap maakt dat de overgrote meerderheid van ons volk ook op dit aspect'met blijdschap en dankbaarheid reageert". De gelukstelegrammen had hij ver stuurd, zei hij, „namens vrijwel de hele Kamer". De heer De Jong legde er in zijn beide toespraken de nadruk op dat de band van het Huis van Oranje met het Nederlandse volk weer is verste vigd. Hij hoopte dat prins Alexander zal opgroeien zoals ook zijn moeder te midden van het Nederlandse volk is opgegroeid. Dinsdag 9 mei is het een jaar ge leden dat mgr Bekkers overleed. Die dinsdagavond om 19.30 uur zal mgr Bluyssen de o.prvolger van mgr Bek kers als bisschop van Den Bosch in de kathedrale basiliek van Sint Jan de Eucharistie vieren tot diens nage dachtenis. Mgr Bekkers wordt op eerste pink sterdag 's-avonds in zijn geboorte plaats Sint Oedenrode herdacht met een Eucharistieviering in de parochie kerk van de Heilige Martinus. Mgr Bluyssen gaat daarin voor. Voor de plechtigheid in de Sint Jan zijn be halve de familieleden van mgr Bek kers uitgenodigd het kapittel en bur gemeester en wethouders van de stad. Amerika en Engeland zijn van plan met ingang van 1 januari 1968 on geveer 41.000 man gevechtstroepen en 125 supersonische gevechtsbom menwerpers uit West-Duitsland terug te trekken om de druk od hun beta lingsbalans te verlichten. Het reorga nisatieplan, dat in langdurige onder handelingen tussen Amerika, Enge land en West-Duitsland is uitgewerkt, zal leiden tot de eerste grootscheepse terugtrekking van Amerikaanse troe pen uit Europa sinds de oprichting van de NATO. Het ongeluk met de Indonesische Fokker Friendship, die vorige week donderdag neerstortte in de Filippij nen heeft ook het leven gekost van de 41-jarige Fokker-boordwerktuigkun dige L. Hokke. In een ziekenhuis in Manilla is hij aan de opgelopen ver wondingen bezweken. Bij de ramp werden 17 personen' op slag gedood. Onder hen waren' Fokkers tweede invlieger Piet Brey en ir Ernst Jan Bik. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Fokker-directeur ir F. Diepen is vrij dag naar Manilla gereisd.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1