waaLwijkse en UnqstRaatse coimant Impressies van een bliksem bezoek aan Oost-Berlijn Stassar ACTIE „ZWARTE ZES Wm LEVEN ACHTER DE MUUR (I) 8 voor ringen met diamant Boven op een der platformen, ten gerieve van de toe risten opgesteld en niet helemaal schoon van propa ganda, staat een oude vrouw. Het is al laat, het is allang donker. Beneden staan drie West-Berlijnse politiemannen en een hond. Zij weten het: overdag komen de nieuwsgierigen, 's avonds als er voor toe risten niets meer te zien valt, komen de enkelingen. De oude vrouw wuift nu traag naar iets of iemand aan de andere kant van de Muur. Een paar keer brengt ze een zakdoek naar haar ogen en zwaait dan weer naar het oosten, niet enthousiast, niet uitbundig, maar Aan de andere kant De Muur Enkeling Talen Grote bankroof in Stockholm Eten voor India begint nieuwe actie traag. Over het Postdammerplatz, vroeger één der drukste punten van Berlijn, nu stil en verlaten, hel verlicht door vele lantaarns, rolt een trammetje. Het lijkt op de Muur af te komen, maar alsof het schrikt van het prikkeldraad en de antitankstellages, beschrijft het een grote boog en verdwijnt weer, de Leipziger Strasse, Oost Berlijn, in. Op de gebouwen aan de over kant bewegen vage schimmen: Vopo's. Zij hebben op dracht te schieten op ieder, die zich te dicht bij de Muur waagt Vredes-ideaal 9J Ongeval lencijf ers VOORKOM DE SLIP!!? en !>lWhORTÓMwÊ ch. gebruik hoofd, voet en hand met verstand!! VEILIG DE AUTOSNELWEG OP! Wetenschappelijke begeleiding Actieprogramma Voorlichting en propaganda Zwarte Zes ambassadrices Paus handhaaft celibaat Ontslagen MAANDAG 8 MEI 1967 88e JAARGANG No. 37 De tcho van het Zuióen Abonnement p. week (0,28+ 2ct. inc.k.) ƒ0,30 p. mnd. (1,20+10 ct. inc.k.) 1,30 p. kwrt. (3,40+10 ct. inc.k.) 3,60 p. kwrt. p. post 4,bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 75 ct. extra) Dit blad verschijnt 2x per week Advertentieprijs: 14 cent per mm. Losse nummers 20 cent Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167-2002Telegram-adres „ECHO" Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 In een Mitropa-restaurant, een der Staats-eetgelegenheden, kan men zch tegoed doen aan een, voor ons Nederlanders, belachelijk goed kope, maar uitstekende maaltijd. Aan het tafeltje zit een man. Hij draagt en speldje op de linker re vers. Hij moet lid zijn van de groot ste partij in Oost-Duitsland, dé Par tij, de Socialistische Einheitspartei Deutschlands. En toch is het niet zo'n kerel met een militante blik in de ogen of „Ordnung muss sein!" in zijn stem. Het is gewoon 'n vrien delijke vijftiger. „Hoe bevalt het u in Oost-Ber lijn?", vraagt hij minzaam In de ged'achten komen de indrukken bo ven, zoëven zomaar op straat opge daan: de mensen hebben evenveel plezier als bij ons, jónggeliefden lopen-net zo innig omstrengeld als bij ons, sommigen zijn net zo dron ken als sommigen bij ons. Het valt mee. Het enige, dat verschil maakt, is de welstand, die hier op duidelijk lager niveau ligt. En vergeleken met West-Berlijn is men nog ver achter met de wederopbouw van d'e stad. Maar lijdt de Oost-Berlijner daaronder De man knikt ernstig. „U bent hier te vroeg". Hij merkt dat hij niet wordt begrepen. „Sinds enkele jaren bouwt het Duitse volk aan een staat waarin iedereen voldoen de welvaart kent. Over enkele ja ren hebben we het Westen inge haald'. Gelukkig kan dat nu". „Waarom nu „Nu, dat wil zeg gen: na 1961". „De Muur „De Muur. Voor jullie een symbool van de onvrijheid, voor ons een be houd voor de toekomst". Voor de leek spreekt hij in raad sels, maar hij is bereid die op te lossen. „Vóór de bouw van de Muur kon men in heel Berlijn gaan en staan maar men wilde. Veel Oost- Berlijners maakten daarvan gebruik en zochten werk in d'e West-sector. Daar verdienden ze namelijk West marken, die meer waard zijn dan cnze marken. Veel van dat geld bleef bovendien in West-Berlijn, doordat luxe artikelen daar veel goedkoper zijn dan hier. Zodoende vloeide er veel, heel veel geld ons land uit, terwijl de werkkrachten, die wij juist zo nodig hebben, lie ver veel geld verdienden dan hiel pen bij de wed'eropbouw van dit deel van Duitsland. Daarbij kwam nog dat velen, onder wie geleerden en ingenieurs voor het gemak maar in West-Berlijn of zelfs in de Bonds republiek gingen wonen. Bij ons volgden ze hun kosteloze opleiding al het onderwijs wordt hier door d'e Staat betaald en niet zodra hadden ze hun diploma's of ze ver trokken naar 'het Westen". Even wacht hij om een flinke teug van het hem aangeboden bier tje te nemen. „Begrijpt u nu waar om de Muur daar staat?" „Ja, maar eh. een mens moet toch zelf vrij zijn in zijn keuze hoe en waar hij wil leven „Natuurlijk, iedereen is hier in deze dingen vri', zolang het echter niet het belang van de gemeen schap schaadt. U komt uit Neder land', nietwaar Gelukkig hebt u nog een overvloed aan werkkrach ten, maar stelt u zich eens voor, wanneer er een groot tekort was in uw land en dat tallozen dan ook nog gingen emigreren naar een an der land alleen omdat men daar meer zou kunnen verdienen. Wat zou uw regering dan doen „Ja, eh, nou Er is weinig tegenin te brengen. Maar heeft hij dan nooit iemand aan de Muur zien huilen Waarom wagen dan zovelen hun leven door pogingen om toch over de Muur te kom? O ja, juist, zij begrijpen het niet. Ja natuurlijk, met het sen timent van de enkeling kan geen rekening worden gehouden, wan neer het gaat om het belang van de gemeenschap. Op straat vraagt een oude man: „Als u weer naar West-Berlijn gaat, doet u dan de groeten van me aan mijn zoon Hij woont aan de Kai- serin Augusta-allee nr. zoveel. En zeg hem dat ik volgend jaar kom". Hij heeft het al zo vaak geschre- \en, maar het is, alsof hij het zeke re voor het onzekere neemt door het iemand mondeling te laten overbrengen. Volgend jaar wordt hij 65 jaar, dan gaat hij met pensioen en dat kost de Staat geld; dan mag hij vrij over de grens en in West- Berlijn gaan wonen. Anna is zomaar een Oost-Berlijns meisje. Negen jaar. Ze is op weg naar school. Om haar hals draagt ze een doek die sterk doet denken aan die welke padvinders ook wel dragen. Op een der punten staat het symbool van de Qost-Duitse jongerenorganisatie „Junge Pionie- re" of „Ernst Thalmann-organisa- tie", de letters J. en P. samengesteld als toorts, bekroond door een laai ende vlam. Onderweg repeteert ze nog even enkele zinnetjes Rus sisch, want daarmee zal deze dag worden begonnen. De school is 'n kolossaal gebouw, waarin in totaal zo ongeveer driehonderd kinderen zijn ondergebracht. Anna is een goed „Pioniertje", ze kent haar Russisch perfect als ze door de juffrouw wordt over hoord. Ze is een kei in talen. Ook in Engels, dat ze, net als de meesten van haar leeftijdgenootjes, als twee de taal naast het verplichte Russisch Inbrekers hebben zaterdag of zondag in de Zweedse hoofdstad 'n bank leeggeplunderd en een buit veroverd van bijna zes miljoen gul den. De politie hield de inbraak even geheim, in de hoop de daders gemakkelijker te kunnen opsporen, maar zij heeft met deze taktiek geen succes gehad. Van de inbre kers ontbreekt nog elk spoor. Zaterdag 13 mei a.s. wordt een nieuwe actie Eten voor India ge houden. Evenals vorige keer zal in kerken en gemeentehuizen een bij drage worden gevraagd voor de hongersnood in India, met name voor de provincie Bihar, waar bijna 40 miljoen mensen bedreigd wor den met de hongerdood. In deze provincie is de oogst beneden de verwachtingen gebleven: er is maar 30 percent van de normale oogst binnengehaald; in sommige delen van de provincie is de oogst hele maal mislukt. Bihar, dat tot nood- gebied is verklaard door de rege ring van India, heeft 78.000 dorpen, waarvan er 48.000 met de honger dood worden bedreigd, in 18.000 dorpen is geen water meer. De cen trale regering van India stuurt maandelijks 200.000 ton graan naar de provincie Bihar. Ook andere sta ten van India hebben hulp toege zegd. BEATRIX MET ZOON NAAR DRAKENSTEYN Prinses Beatrix is zaterdagavond samen met haar zoon, prins Willem- Allexander per ambulance teruggere den naar kasteel Drakensteyn. Prof. Plate achtte het, gezien de uitstekende gezondheidstoestand van moeder en kind, thans medisch ver antwoord gevolg te geven aan de wens van de prinses om zo spoedig mogelijk naar huis terug te mogen keren. heeft gekozen, slaat ze geen gek fi guur. Dat is anders met mathema tiek en fysica, maar gelukkig zijn er andere „Ernst-Thalmannetjes" die een gedeelte van hun vrije tijd beschikbaar stellen om minder goe de sterren wat bij-, in- en voor te lichten omtrent de algebra-vraag- stukken en natuurkundig formules, net zoals zij vriendjes en vriendin netjes helpt, die niet zo goed in ta len zijn. Jawel, negen jaar Vooral die exacte vakken zijn belangrijk, die komen over een paar jaar te pas, als ze in de zevende klas zit. Dan wordt ze immers één dag van de zesdaagse schoolweek „in het pro- duktieproces opgenomen", zoals dat beet, d'an moet ze een dag in een fabriek werken waar elektrotech nische apparatuur wordt gemaakt. Dan zal ze geen lid meer zijn van de Junge Pioniere, maar als 14- jarige deel uit maken van de „Freie Deutsche Jugend", en later mis schien zal ze dan werkelijk lid van de Partij kunnen worden. Nu gaat ze nog naar een van de gebouwen der „Junge Pioniere", wanneer haar schooldag is afgelo pen. Daar kan ze fijn aan haar hob by, tekenen, werken. Anderen kun nen er boeken uit de bibliotheek halen, films zien, boetseren, toneel spelen of aan modelbouw doen. Ja, zelfs is er een cursus voor jonge ruimtevaarders, met reactietests, centrifugaalstoel en al. De uitblin kers in de sport worden getraind in speciaal daarvoor bestemde in stituten. Anna wordt van alle kanten door drongen van het heil van het com- STATIONSSTRAAT WAALWIJK Dinsdags gesloten munisme, van het vredes-ideaal dat iedere rechtgeaarde communist, of liever socialist, zoals men zich lie ver noemt, in zijn hart met zich draagt. Ze tekent de verschrikkin gen van de Vietnamese oorlog: van de vijf Amerikaanse straaljagers vliegt er nog één, de andere zijn al neergeschoten door de Russen of zijn bezig neer te storten. Vietna mese vrouwen op de grond wenen, de mannen staan naast de Russen eensgezind achter de kanonnen. In de gang en portalen staan vitrines met resultaten van de af deling modelbouw: Russische oor logsschepen. Iedere Oost-Duitser kent de stelregel, die het volk zich na de oorlog heeft opgelegd: van de Duitse bodem zal nimmermeer een oorlog uitbreken. Als lid van de FDJ zal de jeugd een geweer leren hanteren (Wordt vervolgd) Met het doel het aantal fouten dat op autosnelwegen het meest frequent tot ongevallen leidt te ver minderen, wordt dit jaar de in '64 gehouden actie „Zwart Zes" her haald. Aan de tot 1 juli a.s. duren de actie, die een onderdeel is van de kernthema-acties, zoals deze in nauw overleg tussen Centrale Poli tie Verkeerscommissie, het Open baar Ministerie en het Verbond voor Veilig Verkeer tot stand komen, is bijna een half jaar van voorberei ding voorafgegaan. Een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van Rijkspolitie, Gemeentepolitie en Verbond kreeg tot taak een om vangrijk voorlichtingsprogramma op te stellen en slaagde er in dit in 'n hechte samenwerking verder uit te werken. Bij het ontbreken van ongevallen statistieken over de autosnelwegen was de eerste opdracht van de werk groep recente ongevallencijfers uit het gehele land te verzamelen en te analyseren. De cijfers waarover wij thans beschikken zijn het resul taat van een zodanig zorgvuldige rapportage door Rijks- en Gemeen tepolitie, dat deze de eerste stoot kan betekenen voor een continue ongevallenstatistiek op deauto snelwegen in de toekomst. De onveiligheid op deze wegen blijkt uit het totaal aantal van 2.862 geregistreerde ongevallen, die in '66 plaatsvonden. Hierbij vielen 84 do den en 434 zwaar gewonden. Dat m pi op^ie 5 ongeluk! ■;p autosnelweger .afstaat door slipp Voorkom de slip door en u aan te passen aan weersomstandighe- en. den enwe'gsituatie. VERMINDER SNElt maak geen scher stuurbeweginqen voorkom dat u kra tig moet remmen list Benut altijd de hele invoegstrook om snel heid te maken ,;..kan men dan nóg niet invoegen, rijdt dan verder door over de vluchtstrook, tot het wel kan i i ZWARTE ZES wam.-.. wil zeggen, dat gemiddeld iedere dag op autosnelwegen bijna 8 onge lukken gebeuren, waarbij minstens één dode of zwaar gewonde is te betreuren. Bij de voorbereiding en de uit voering van deze actie is en wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van gegevens, die verkregen zijn uit wetenschappelijk onderzoek. Aan het bureau Intomart werd opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de educatieve en communicatieve waarde van zes te levisiespots, die in het kader van de Zwarte Zes-actie zijn vervaardigd. Via een tweede wetenschappelijk onderzoek zal worden nagegaan in hoeverre hef gedrag van de automo bilist tijdens en na de actie is ge wijzigd. Om: technische en finan ciële redenen moet dit onderzoek worden beperkt tot de drie fouten invoegen, 'afstand houden en (ter langzaam rijden. De hieruit te ver krijgen gegevens kunnen echter 'n belangrijke graadmeter zijn voor het effect van de actie. Het Nederlands Instituut voor Opinie-onderzoek werd belast met een onderzoek waarbij aan de hand van tellingen die vóór, tijdens en kort na de actie op zes invoegstro- ken zullen worden verricht, wordt nagegaan of de wijze van invoegen op autosnelwegen een merkbare verandering heeft ondergaan. Ten aanzien van een mechanische me ting van de punten afstand houden en te langzaam rijden heeft de stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid zich bereid ver klaard een vergelijkend onderzoek te verrichten. Genoemde vormen van samenwerking, enerzijds met de Is de invoegstrook te kort en ontbreekt de vluchtstrook dan moet u tijdig stoppen om met zoveel mogelijk snelheid te kunnen invoegen. Rijkspolitie, Gemeentepolitie en Openbaar Ministerie, anderzijds met wetenschappelijk instituten als SWOV, Intomart en NIPO bieden de beste garantie voor zowel het welslagen van deze actie als het opdoen van nuttige ervaringen voor toekomstige acties. De periode van drie maanden waarin de actie Zwarte Zes wordt gevoerd is zodanig gekozen, dat het veelal onervaren vakantieverkeer geruime tijd de gelegenheid heeft zichzelf te corrigeren op onjuist gedrag op de autosnelwegen. Be wust zijn ook de pinksterdagen in de actie opgenomen met het doel door preventieve voorlichting de hoge ongevallencijfers tijdens de feestdagen te beïnvloeden. De voorlichting rond de Zwarte Zes-actie valt uiteen in zes periodes. Zes-actie valt uiteen in zes periodes van ongeveer twee weken: 4-16 april afstand houden 17-30 april invoegen 1-14 mei slippen 15-28 mei inhalen 29 mei - 11 juni stoppen 12 - 25 juni te langzaam rijden In het kader van de actie zal 'n groot aantal voorlichtings- en pro- paganda-activiteiten worden ont wikkeld. Zo zijn zes televisiespots ver vaardigd, die elk dankzij de me dewerking van de NTS twee maar per week via Nederland I en tweemaal per week via Ne derland II op het beeldscherm worden gebracht Radio-verkeersrubrieken is ver zocht ruime 'aandacht aan (de actie te willen besteden. Meer dan 15.000 affiches en raambiljetten krijgen een plaats in o.a. wegrestaurants, motels en benzinepompstations. Op ver schillende uitritten zullen auto mobilisten daarbij worden ge confronteerd met de tekst: „Voeg juist in". Twee van de zes fouten worden met tekst en illustratie verdui delijkt op wandkranten ten be hoeve van wachtkamers, bedrijfs kantines e.d. Ten behoeve van de duizenden Duitse automobilisten, die ons land in de bollentijd gaan be zoeken, is een Duitstalig vlug schrift in voorbereiding waarin voor de Zwarte Zes-fouten op de Nederlandse autowegen wordt gewaarschuwd. Ook de 556' afdelingen van het Verbond voor Veilig Verkeer met meer dan 175.000 leden le veren hun aandeel in de actie door voorlichtingsavonden te or ganiseren waarbij het publiek aan de hand van dia's wordt ge ïnstrueerd in veilig rij-gedrag op de autosnelwegen. Op verschillende weekeinden en werkdagen in het tweede kwartaal zullen Zwarte Zes-ambassadrices in drie Triumph sportauto's langs de autosnelwegen alle motels en wegrestaurants bezoeken. Deze „Zwarte Zesjes" kregen door dje medewerking van de politie een grondige opleiding in verkeersre gelkennis en rijvaardigheid en staan voor de taak automobilisten 'n bro chure uit te reiken, waarin de Zwar te Zes-fouten en een Zwarte Zes kruiswoordpuzzel zijn opgenomen. Voor de goede oplossers bestaat de kans aantrekkelijke prijzen te win nen. Het Verbond hoopt ook op deze manier puzzelenderwijs de zes fou ten onder de aandacht van de weg gebruikers te brengen. Het standpunt van de kerk ten opzichte van het priestercelibaat is in geen enkel opzicht gewijzigd. Als binnenkort een pauselijk document over de celibaatskwestie verschijnt, dan benadrukt dit opnieuw de voor delen van deze discipline voor de katholieke kerk. Het document zal een antwoord formuleren op de ge bruikelijke bezwaren en tegenwer pingen, aldus de persstaf van het Vaticaan. Door samenvoeging van de spin nerijen Oosterveld èn Rombeek, zal de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie 675 werknemers moeten laten afvloèien. De klap had ook in Tilburg te recht kunnen komen. Aanvankelijk was het namelijk de bedoeling de Tilburgse Katoenspinnerij (TKT) te sluiten; dit bedrijf hoort ook bij het KNTU-concern. Een onderzoek door twee organi satie-bureaus ingesteld naar de doel matigheid van de KNTU-bedrijven had uitgewezen, dat 6 tot 9 procent van de werknemers teveel waren. Uiteindelijk heeft de KNTU-direc- tie besloten, de twee in Enschede gevestigde spinnerijen samen te voegen. Door verplaatsing van rond 300 werknemers binnen de eigen bedrijven en door het laten afvloei en van ongeveer 125 buitenlandse werknemers met kortlopende con tracten, zal de bedrijfssanering re sulteren in ontslag voor rond 250 werknemers. De KNTU is met meer dan 7800 werknemers het grootste textielconcern in ons land. Er zijn 500 buitenlanders in dienst. De Aa-Bee fabrieken te Tilburg hebben 50 man ontslagen.

Echo van het Zuiden | 1967 | | pagina 1